NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ARO EN WONSERADEEL BOLS I 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. Hulp voor de Boeren! Uit de Raadszaal. ZONDAG 31 AUGUSTUS. VOOR WW ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Vergadering op Donderdag 28 Aug. 1902. Wat het onderhoud van straten enz. be treft, is het de commissie uit de rekeningen niet gebleken dat er is aanbesteed, en die van de vernieuwing van de pomp alsmede die brug, maakten geheel den indruk alsof zjj bjj daghuur zijn uitgevoerd. Omtrent de gasfabriek is de commissie van zekere conditiën niets bekend, en dit is ook door ’t antwoord van B. en W. niet opgehelderd. Vroeger is den bode bij ziekte niets gekort, toen ook een vervanger noodig was. De commissie meent, dat het niet billijk is dat, wanneer bjj ziek is, hem de helft wordt gekort, en wat de levering van dien spiegel betreft, zullen B. en W. zeker de wenk der comm. wel aan de gascom missie willen overbrengen, om er op te letten, dat zoo veel mogelijk de ingezetenen worden begunstigd. Wat de levering der leermiddelen aan gaat, meent de commissie te weten, dat het steeds vaste gewoonte was, dat 10 korting wordt verleend op de leverantiën van schoolboeken. De comm. meent verder, dat de hoofden van scholen jaarlijks op geven wat ze noodig hebben, dat zal ook pu geschied zijn, en dan begrijpt de comm. niet, waarom zoo belangrijke overschrijding noodig is. De Voorzitter. Wat de schutterij betreft, B. en W. willen de mededeeling wel aan den kapitein-commandant overbrengen en indien deze er in kan meegaan, zal het B. en W. ongetwijfeld wel goed zijn. B. en W. blijven er bjj, dat het onder houd van den trekweg het best in één hand is. De architect, die we er naar infor meerden, heeft ons dit met cijfers voorge rekend. De tegenwoordige functionaris geeft elke maand aan den architect op, wat er noodig is, en staat dus onder controle. B. en W. stellen er prijs op, deze han delwijze te handhaven. Omtrent die pomp en put is wel degelijk bij de verschillende pompmakers naar de kosten gevraagd, en wat de opmerking om trent de gasfabriek betreft, dit zal wel het best door den heer Eisma, als voorzitter der gaseommissie kunnen beantwoord worden. De heer Eisma. Vroeger gaf de ophaler geen garantie. Later is een borgstelling ge- ëischt, en de jaarwedde met f 50 verhoogd, en hij moest zorgen dat de gelden werden geïnd en aan den Directeur werden afge dragen. Deze kleine reductie kon dus uit die verhooging gevonden worden. Die f 10 is eigenlijk omdat de bode ook na zijne ziekte verhinderd was om de gelden te innen, f10 er af voor 3 maanden, het is eigenlijk meer een tegemoetkoming. De heer Keikes. Ik wensch nog even te spreken naar aanleiding van de opmerking van den heer Eisma. Het salaris van den bode der gasfabriek was oorspronkelijk f 120. In de eerste jaren was dit niet zoo druk. Die jaarwedde heeft hij 26 jaren genoten en by de gestadige uitbreiding der fabriek steeds gewacht tot de Gascommissie uit eigen beweging zou heengaan en verhooging voorstellen. Toen dit voorstel steeds uitbleef is Falkena op aanraden van anderen ver hooging gaan vragen en toen is ’t f 170 geworden. Bjj den vroegeren Burgemeester Peere- boom is de bode ook ziek geweest. Hij liet toen de gelden door Andela ophalen doch de heer Peereboom zeide toen, dat behoeft niet meer, de gasfabriek kan dat wel be talen. Een vorig jaar is hij ook ziek geweest en is hem niets gekort. En nu in 1901 is hem door den Directeur aangezegd, „dat gaat zoo niet meer.“ De commissie is er voor, dat hij het volle salaris zal ontvangen. De heer Dijkstra heeft een opmerking over aanbesteding van timmerwerken, doch door de drukte op straat was deze voor ons onverstaanbaar. De Voorzitter antwoordt den heer Dyk stra dat hij dat met den architect zal be spreken. De rekening van de d.d. schutterij wordt daarop goedgekeurd met algemeene stem men. De gemeente-rekening eveneens, doch de Wethouders stemden met mede. De rekening van den weg Bolsward Harlingen werd eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het concept raadsbe sluit tot uitdieping van de Lollumervaart. Dit voorstel in de vorige vergadering ter tafel gebracht, behelst om met Wonseradeel en Hennaarderadeel de Lollumervaart te gaan uitdiepen, de kosten voor Bolsward geraamd op f2800. De heer Schotman vraagt of er behalve het zet dat men van 3,65 M. op een breedte van 4 M. wil brengen, ook nog meer zetten Wfj ontvingen van D. v. d. M. f2,00, S. d. W. fl.00. D. V. f5,—. Firma B. CUPERUS Az. in die vaart zijn, en of die ook die wydte hebben. De Voorzitter. Ja, de overige zetten zijn goed, dit eene is te smal waarom dat ver beterd dient te worden. De heer v. d. Meer. Die verbreeding van het zet is dunkt mij juist de kwestie. Als dit zet breeder wordt, krijgen wij daar sche pen van grooter afmeting. Deze vaart geeft voor onze gemeente geen profijt, en daarom behoeven wij ook niet meer te doen dan wjj verplicht zijn. Het komt mij voor, dat de capaciteit van dit vaarwater grooter, de verdieping royaler wordt dan bepaald noo dig is, tenminste dat is myn indruk. Misschien kwamen de kosten wat lager doordat zet te laten als het nu is. De Lol lumervaart toch wordt weinig gebruikt, en de gemeenten Wonseradeel en Hennaarde radeel hebben er althans meer belang by dan wij. De heer Eisma. De veronderstelling van den heer v. d. Meer is niet juist. De ver- breeding van dit zet heeft geen invloed op de diepte der vaart. De verbreeding van dit zet is evenzeer noodig als de uitdieping, en het zal geen noemenswaardig verschil in kosten opleveren. De heer Cuperus. Ik heb eens geïnfor meerd bij den architect van Wonseradeel. Deze betoogde de noodzakelijkheid der ver- breeding van het zet, wat pl.m. f200 zou kosten en mij dunkt dat bedrag maakt voor de 3 gemeenten geen bezwaar. De Voorzitter. Dat de verbreeding noodig is blijkt nog hieruit, dat de baggermachine anders niet in het verdere gedeelte van de vaart kan komen, en de capaciteit van de vaart blijft gelijk het bepaald is bij vroegere uitdieping. De heer v. d. Meer. Ik meen, dat men mij verkeerd begrepen heeft. Ik heb niet het oog op de kosten van dat zet, maar wel op de gevolgen er van. De vaart zal dan door grootere schepen bevaren worden, want deze vaart staat in verband met de Harlingervaart, en daar die in slechten staat is, zal er meer slijk in de vaart worden aangeslibd, en zullen wjj daardoor weer spoediger moeten slatten, dan bij den be- staanden toestand. Ik vroeg daarom inlich tingen of het noodzakelijk is, dat het werk zoo wordt uitgevoerd als wordt voorgesteld. De Voorzitter. Er zullen hierdoor geen groote schepen kunnen varen, want de andere zetten hebben ook die wijdte. De heer Dijkstra. Ik zie wel iets in die opmerking van v. d. Meer. Niet zoo zeer het verbeteren van dit zet maar er is vroe ger geen bodem breedte bepaald en nu 6 meter, dat kan evengoed met 5 meter toe, en die meter bodembreedte minder betee- kent nog al wat, en ik maak er een voor stel van. De heer Schotman. Wij hebben hier te rekenen ook met de andere gemeentebestu ren, en het kan zijn dat de bevoordeeling ook weer nadeelig wordt. Het is nu de geschikte tijd voor baggeren en als wjj nu met nieuwe voorstellen komen, kon die ge schikte tijd voorbij gaan, wat weer schade lijk zou zijn. De heer v. d. Werf ondersteunt het voor stel Dijkstra. De heer P. J. de Boer. Dat punt is uitvoerig besproken in de vergadering met die besturen, n.l. de bodembreedte. Er is gezegd wat is het best, slatten of baggeren, en toen is baggeren het voordeeligst voor gekomen, maar omdat men de wallen dan niet zoo goed kan schouwen, is 6 Meter breedte op den bodem noodig geoordeeld. De heer Kramer meent dat de vaart ook met die breedte op den legger staat aan gegeven. De Voorzitter. Deze breedte zal zeker in verhouding zijn met de diepte van de vaart. De heer Dijkstra. Ik vind er is niks geen barstende haast bij. Misschien kan de heer Tromp dan met Mei niet varen, maar zijn toegezegde som beteekent voor de 3 gemeenten ook al niet veel, en het voorjaar is toch ook eigenlijk de tijd van baggeren. De heer Schotman. Wjj zitten hier om de belangen der gemeente te behartigen, en waar nu de heer Tromp onverplicht eene tegemoetkoming in de kosten aanbiedt, dan ben ik daarvoor niet ongevoelig of onver schillig. Waar het is uitgemaakt dat de 3 gemeenten die vaart moeten onderhouden, laat het mij niet koud, of wjj die toelage ontvangen, maar ben ik er voor die te accepteeren. Het voorstel Dijkstra, in stemming ge bracht, wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Meer Dijkstra en v. d. Werf. De heer Kramer. Ik heb iemand gespro ken die veel die vaart passeert^ en die merkte Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken: a. Een missive van den heer G. Dijkstra, dat by de benoeming tot Armvoogd aan neemt. b. Idem van de heeren Harkema en S. Fennema Pz., dat zij de benoeming tot Commissaris van de Stadsbank van leening aannemen. c. Idem van de heeren C. T. Bölger en K. H. de Vries, dat zjj voor de benoeming als lid der commissie tot wering van school verzuim bedanken. Al deze missives voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter doet de mededeeling, dat het getal sollicitanten als Gemeente-ont- vanger 19 bedraagt. Hieruit zal spoedig door B. en W. eene aanbeveling aan den raad worden gedaan. Punten van Behandeling, 7. Aanbieding van de gemeente- en schut terij begrooting enz. voor 1903. Bij de gemeentebegrooting voor het aan staande jaar zijn de inkomsten geraamd op f 100,014,02s en de uitgaven ook op - 100,014,025 zoodat het vermoedelijk batig saldo nihil is. Deze begrooting wordt, ten fine van rap port, gesteld in handen eener commissie, waartoe volgens rooster worden aangewezen de heeren Boersma, van der Meer en Cuperus. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om dispensatie te vragen van het geven van herhalingsonderwijs in de hand werken. De Voorzitter deelt mede, dat zij met het oog op de voorbereiding der verordening op het herhalingsonderwijs, voorstellen vrij stelling te vragen van dat onderwijs inzake de nuttige handwerken. De wet legt de verplichting op, dat ook 96 uren per jaar herhalingsonderwijs in de handwerken moet worden gegeven, doch volgens art. 17 sub 4, kan hiervan vrijstelling verleend worden. Daar B. en W. voornemens zijn het her halingsonderwijs eenigszins omvangrijk te maken en er ook het ambachtsteekenon- derwjjs aan te verbinden, gelijk dat tot nu door eene vereeniging geschiedde en daar de meisjes op de school reeds onderwijs in nuttige handwerken ontvangen en er verder eene goede naaischool is, stellen B. en W. voor, vrijstelling te vragen. De heer v. d. Meer. Is het de bedoeling, dit punt hedenavond te behandelen M. de V. De Voorzitter. Ja, met het oog op den tijd, vraag ik urgentie, de zaak is door ons met de schoolautoriteiten besproken en derhalve genoegzaam voorbereid. De heer v. d. Meer. Dan zou ik toch wel willen vragen, hoe lang de meisjes dat handwerksonderwjjs ontvangen, dus, tot welken leeftijd zjj op die inrichting worden toegelaten De Voorzitter. Zoo lang zjj schoolgaan, moeten de meisjes de handswerklessen vol gen. Doch ik begrjjp ook, dat aan dat artikel eenige uitbreiding dient te worden verleend. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd met alg. stemmen. 3. Behandeling van de gemeente-en schut- terijrekening en die van den weg Bolsward- Harlingen over 1901 met rapport der commissie en antwoord van Burgemeester en Wethouders. Het rapport der Commissie behelst in hoofdzaak het volgende: a. Op de rekening van den weg Bols- ward-Harlingen zjjn geene op- of aanmer kingen en wordt voorgesteld de rekening onveranderd goed te keuren. b. Op de rekening van de Schutterij komt voor f 50 voor een instructeur en f 15 voor zaalhuur. Naar de Commissie meent te weten is door slechts weinige schutters en dan nog maar enkele malen de oefeningen bygewoond. De vraag rjjst daarom, of die uitgaaf moet worden be stendigd. Overigens zjjn hier geen op- of aanmer kingen en wordt voorgesteld de rekening quveraaderd goed te keuren* c. De Gemeenterekening. Hierbjj heeft het de aandacht getrokken, dat de jaarwedde van den waagmeester f 150 bedraagt; omdat de waagrechten weinig meer beteekenen, stelt de Commissie voor, die jaarwedde met f100 te verlagen, doch opdat de man geen schade zal Ijjden, zjjn salaris als stadsbode met f 100 te verhoogen en te stellen op f500. De Commissie wenschte, dat de nota van drukwerken meer gedetailleerd overeen komstig de voorwaarden wordt ingezonden, omdat nu geen controle omtrent het tarief kan worden gehouden. Voor reis- en verblijfkosten was f 50 geraamd, terwijl er is uitgegeven f 181,50. Als een zoo belangrijke overschrijding noodig is, zou de Commissie liever een hooger bedrag zien geraamd, want deze meerdere uitgaaf frappeerde en de vraag rees, of de zuinigheid wel in het oog is gehouden. Voor onderhoud van den trekweg naar Pjjphorne is f480,53 uitgekeerd aan den timmerman Joustra te Cubaard, aan wien steeds alleen het onderhoud wordt opge dragen. De Commissie vraagt of het niet kan worden aanbesteed, of wel aan de timmerbazen in de onderscheidene dorpen kan worden opgedragen. Voor straten, wallen en riolen, heeft het de aandacht getrokken, dat voor f 616 buiten aanbesteding is uitgevoerd. Zouden werken als de vernieuwing van het dek der Har- lingerbrug niet beter kunnen worden aan besteed Bjj onderhoud van klokken en uurwerken kwam ter sprake het verschillend gaan van de klokken en dat reinigers daarvan soms de dupe worden. De Commissie acht wen- scheljjk, dat eiken morgen de klok volgens het telegraafkantoor geregeld wordt. Bjj de rekening der Gasfabriek trok het de aandacht, dat aan den bode Falkena f 10 is gekort, omdat bjj wegens ziekte verhinderd was, de gelden voor de fabriek op te halen. De Commissie vindt dat de gemeente in dezen een goed voorbeeld moet geven en wenscht dat bjj ziekte ook het loon zal worden uitgekeerd. Voor een spiegel is f 50 betaald aan een leverancier te Rotterdam. De Commissie wenscht dat bjj leverantien zooveel mogeljjk ingezetenen gasgebruikers, worden begun stigd. Het heeft nog de aandacht getrokken, dat voor leermiddelen geraamd op f 400 is uitgekeerd f 624.87 wat een belangrijke overschrijding is. Ook werd opgemerkt, dat van de geleverde schoolboeken niet de gebruikelijke 10% korting is afgetrokken. Overigens zjjn geen aanmerkingen op de rekening en wordt voorgesteld deze goed te keuren. Burgemeester en Wethouders antwoorden hierop: Wat de schutterij betreft, zjjn B. en W. van gevoelen, dat de kosten van instructie niet afhangen van het aantal schutters, doch of de uitgaat noodig is, staat meer aan den commandant ter beoordeeling. Omtrent de jaarwedde waagmeester zul len B. en W. op den gegeven wenk letten. De reis- en verblijfkosten zjjn overschre den, doch de raad was ingelicht over die reizen. Omtrent het onderhoud trekweg, meenen B. en W. dat het goedkoopst is het in één hand te houden. Bjj de vernieuwing van een pomp met uitdieping der put op het Hengstepad is wel degeljjk onderhands aan besteed. Wat de vernieuwing der Blauwpoortsbrug aan gaat, deze is mede in onderhoud bjj de N. T. M. en eenige werklieden van die maatschappij zjjn daarbij behulpzaam ge weest, zonder dat hiervoor gerekend is. Omtrent het onderhoud van de uurwer ken zal een onderzoek worden ingesteld. Wat de uitgaven van de gasfabriek be treft, weten B. en W. niet of de voorstel ling der zaak juist is, wat aangaat die uitbetaling van de jaarwedde, en omtrent den aankoop spiegel kunnen B. en W. ook geen nadere inlichting verstrekken. Omtrent de leermiddelen merken B. en W. op, dat de boekhandelaren niet geneigd waren 10% korting te geven. De heer Keikes wil namens de commissie een woord van repliek spreken op het antwoord van Burg, en Weth. Wat de schutterij betreft, merkt hjj op, dat de winteroefeningen niet bjj de wet verplicht zijn, en waar er nu slechts enkele oefeningen gehouden zjjn, waaraan door heel weinigen werd deelgenomen, rjjst de vraag of het noodig is, daarvoor f65 te geven. Omtrent het onderhoud van den trekweg, meent de commissie met het oog op de afstanden het voordeeliger is, daarmede ook anderen te belasten. In elk geval zal er niet veel verbeurd zjjn als voor één jaar daarvan eena de. proef wordt genomen* 0 X ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver- X volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsehe Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1