NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD ffl WO^SIRAMIL i I I ifI I I I I 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 71. Hulp voor de Boeren! Voor het Kantongerecht. 1 ij DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Voor de Boeren. Uit de Raadszaal. i X X VOOK i a. - ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Ilffi 1 Zitting van Donderdag 29 Aug. De Kantonrechter en de Ambtenaar van het Openb. Ministerie waren heden beiden verhinderd de zitting by te wonen, zy moesten dus vervangen worden. De heer Dujjrn, registratieontvanger, fungeerde als waarn. Kantonrechter, de heer C. J. v. d. Veen, Burgemeester, was nu waarnemend Ambtenaar. Dit was het evenwel niet alleen wat deze zitting kenmerkte. Het trok onze aandacht reeds terstond, dat er geen enkele helm aanwezig was. Alle rjjksveldwachters met den brigadier incluis waren absent. Dit is voor zoo ver ons bekend, nooit eerder voorgekomen. Later vernamen wy, dat de geheele brigade Flierman naar Leeuwarden was ontboden, ter handhaving xau do upoubare orde, Leu hunner moest Vergadering op Dinsdag 2 September 1902. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een telegram van dankbetuiging namens H. M. de Koningin, als antwoord op een door den Burgemeester namens den Raad gezonden felicitatie met Hoogst- dezelver verjaring. (Applaus.) b. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der verordening tot heffing van rechten voor het gebruik van den openbaren weg. c. Idem, houdende goedkeuring der ver leende gratificatie aan den onderwijzer T. Groeneveld. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. In de vorige vergadering is reeds medegedeeld, dat het getal sollici tanten naar de betrekking van Gemeente ontvanger 19 bedroeg. B. en W. hebben de eer, krachtens art. 106 der gemeentewet, hieruit thans de volgende aanbeveling te doen, 1. R. L. Wjjnia te Hardegaryp. 2. T. Hettinga te Franeker. Ter visie, om in de volgende vergadering de benoeming te doen plaats hebben. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Aanbieding van de reclames inzake den hoofdelijken omslag. Deze reclames worden gesteld in handen der commissie, in wier handen ook het kohier van den hoofdelijken omslag is gesteld. 2. Aanbieding en vaststelling van het suppletoir kohier van hondenbelasting Dit kohier wijst aan een bedrag van f 19,50», Nog ontvangen van N. N. f 2,50. De vorige opgaaf bedroeg f 8,totaal dus f 10,50. Fikma B. CUPERUS Az. De Nieuwe Courant bevat de volgende opwekking Ondanks ettelijke milde giften, aan de Nederlandsche pers sinds de opening barer inschrijving voor het volk van Oranje-Vry- staat en Transvaal ter hand gesteld, zijn de verwachtingen, door velen van haar oproep gekoesterd, tot nog toe niet beantwoord. Dat er bezwaren van allerlei aard zouden geopperd worden, viel te voorzien. Er werd gezegd, dat Nederland reeds zooveel gedaan had en dat Engeland nu zijn onderdanen maar verzorgen moest. Maar het is duidelijk, dat Engelsch geld niet anders gegeven wordt dan onder voor waarden, welke Engeland’s heerschappij en invloed over het verwonnen volk verster ken. En er valt daarginds het Hollandsch element te behouden, een belang waarvoor Nederland niet genoeg geven kan. Er wordt gezegd, dat de hier te lande vertoevende Vrystaters en Transvalere, voor zoover ze vermogend zijn, zelt moesten voorgaan. Maar wie weet, wat ze gedaan hebben en doen? En in ieder geval, hun namen behooren op deze lijsten niet thuis; hier worden Nederlandsche giften gevraagd. Er wordt gezegd, dat er nog zoo groote sommen in kas zijn voor het beoogde doel, maar tevens dat wat ons land kan bijeen brengen, niets zal beteekenen in verhou ding tot den ontzettenden nood. Wie ge voelt niet de onderlinge tegenstrijdigheid dezer bezwaren? En waartoe zouden de voor handen bedragen zoo angstvallig bewaard zijn dan om besteed te worden voor het zelfde doel, waarvoor thans méér gevraagd wordt? Er wordt gezegd, dat de pers-in- schrijving te vroeg kwam. Geen nood; voor ditmaal heeft de pers geen haast. Al stroomt het geld niet toe, gelijk verwacht werd, iedere dag brengt nieuwe bijdragen. Straks zullen de Boeren-Generaals uit Enge land terugkeeren en een beroep op de offer vaardigheid van Europa doen voor een juist omschreven bestemming. Indien hun bede machtiger blijkt dan die der pers moge het zoo zijn! dan is Nederland gereed. Het behoeft niet te wachten op nieuwe commissies en gedrukte circulaires. De in schrijving zijner pers staat open; voor eiken Nederlander is de gelegenheid tot geven vlak naast de deur. Het is dus onverstand thans aan een sluiting der inschrijving te denken, omdat ons bedachtzaam volk niet aanstonds met zijn bijdragen is toegestroomd. Het is klein hartigheid thans van een teleurstelling te gewagen. Wilt gij wachten op de gene raals, wij hebben den tijd. Geeft intusschen maar, gij anderen, die met ons meent, dat voorgaan volgen doet! Wat gij bijeenbrengt zal overhandigd worden aan de Boeren-generaals om naar hun beste weten en goed beleid te worden besteed voor de werkelijke behoeften van het volk van Oranje-Vrij staat en Transvaal. Het hoe en op wat wijze zullen de ge neraals u zelf zeggen. Is dat oogenblik daar, dan zullen, zoo stellen wij ons voor, de be dragen, door de Nederlandsche pers inge zameld, worden bjjeengestort en hun ge schonken als een handgeld op hun bedetocht door Europa. Ons volk zal zijn plicht be grijpen in dezen voor te gaan. 6. J. R. te Witmarsum staat terecht omdat hij den 10 Juli aldaar over de draaibrug liep voor deze gesloten was. Bekl. is aanwezig en zegt, dat hij den brugwachter had geholpen, de brug over te trekken en toen hij zeide„Is het zoo goed de Vries?4 antwoordde deze„ja ’t is klaar.4 Ik ging toen de brug over en aan den anderen kant stond de veldwachter en maakte my proces. De agent getuigt, dat de nieuwe motor boot voor het eerst door de brug ging en bekl. ging de brug reeds over, voor deze vast lag. Dit is voor den brugwachter steeds lastig en het gebeurt wel meer, het is dus wel noodig daar eens paal en perk aan te stellen, gelijk toevallig deze bekl. zelf nog aan den agent had verklaard. Bekl. zegt daarop, dat hij er met den brugwachter over gesproken heeft en deze vond het niet mooi van de politie, dat die hem bekeurd had. Er was nog nooit proces van gekomen. Daar bekl.’s aanwezigheid op de brug niet noodzakelijk was en uit het verhoor gebleken is, dat de brug nog niet gesloten was, wordt f 3 of 1 dag geëischt. 7. A. Z. te Workum werd den 4 Juli op het Noord aldaar aangetroffen, terwyl hy door razen, tieren en schreeuwen de orde verstoorde. Hoewel hy handelde onder den invloed van sterken drank, kon de agent evenwel niet constateeren, dat hy in „kenlyken staat4 was. Wegens rustverstoring wordt tegen hem f 5 of 2 dagen geëischt. 8. W. v. d. W. te Makkum is beschon ken geweest. (Een draaiorgel op straat maakte het lezen van het verbaal voor ons onverstaanbaar, wij hoorden alleen van slingerende gang en van wartaal gewagen en ook, dat het niet de eerste maal was, dat deze bekl. een borreltje op had.) Er wordt 3 dagen hechtenis geëischt. 9. T. A. te Makkum was den 6 Juli ’s avonds half 8 in de Kerkstraat aldaar, ook in abnormalen toestand. Eisch eveneens 3 dagen. 10. A. de J. te Bolsward was Donder dag 10 Juli op de Groote Kampen alhier in „kenlyken staat4. Eisch f 1 of 1 dag. 11. S. D. te Bolsward werd den 4 Juli des morgens om 3 uur, toen hy zyn eersten dobber ging ophalen, bekeurd door den onbezoldigden ryks veldwachter Bonnet, omdat hy geen vergunning had voor dat vischwater. Eisch f 10 of 2 dagen. 12. E. de J. te Koudum ging den 12 Juli, toen hy met zyn wagen te Workum aankwam, zyn bruintje uitspannen en liet het toen op de Markt loopen omdat het dier zelf den weg naar den stal wel wist. Dit onbeheerd laten loopen van een trekdier strijdt met de verordening, en toen de politie het zag, was het: kip, ik heb je. Eisch f 3 of 2 dagen. 13. J. M. H. te Bolsward liet den 12en Juli ’s avonds zyn trekhond los loopen op straat. De politie pikte het dier op, en bracht het in een afdeeling van het bureau, ’s Anderen morgens werd de hond door be- klaagdes vrouw teruggehaald. Eisch f3 of 2 dagen. 14. J. L. te Witmarsum, dezelfde die onder No. 3 vermeld staat, werd den 13en Juli op den zeedjjk by Makkum ’s avonds ll3/* uur aangetroffen in staat van dron kenschap. Hy heeft dien Zondagavond te vens door geroep en geschreeuw de nacht rust verstoord. Bekl. „Men kan my wel voor burengerucht bekeuren, maar niet voor dronkenschap, want ik was niet dronken. Ik had wel een slokje op, maar ik had lang niet „genoeg4. De politie oordeelt dat hy meer dan ge noeg had. „In gezelschap van anderen was hy even over elven reeds gewaarschuwd om zich rustig te houden, wel 3 maal zelfs, maar toen zy by de zeedjjk waren, hoorde ik ze weer schreeuwen, ging er heen, en verbood het geroep. De anderen hielden zich stil, maar deze begon opnieuw. Had ik hem eerst gespaard in de hoop dat hy rustig zou blijven, nu zegde ik hem proces aan wegens zjjn dron kenschap tevens.4 Bekl. „Dat ik geroepen heb is waar, maar het was duister en hjj kon my niet zien, hy kon dus ook niet zien dat ik dronken was. De agent: „Het was niet zoo donker of ik kon hem heel goed zien slingeren. Hy kon op zyn beenen haast niet staan.4 Eisch 14 dagen hechtenis. Bekl. „Ze kenne my wel levenslang geven, maar ik was met dronken. Als ik met 2 getuigen kom, die verklaren dat ik niet dronken wasv is het dan goed De Ambtenaar„Deze zaak is nu afge daan, je kunt verzet aanteekenen, dat is al les. 15. S. S. teRien was den 13en Juni dron ken te Rien. Hy moet heden by 5e herha ling terecht staan, doch is niet aanwezig. Eisch 21 dagen hechtenis. 16. J. 8. te Dronrjjp verkeerde dien dag in gelijken toestand. Ook voor hem wordt 21 dagen geëischt. 17. A. K. F. te Makkum was 30 Juli dronken in de Kerkeburen aldaar. Eisch 3 dagen hechtenis. 18. 8. v. d. M. te Bolsward was den 14en Juli te Witmarsum dronken, ’t Is niet zyn eerste maal. Eisch f 10 of 3 dagen. 19. F. A. te Pingjum liet den 19en Juli een jongen die nog geen 15 jaren telde, een paard besturen langs den openbaren weg in Wonseradeel. Dit strydt met de ge meenteverordening. Eisch f3 of 2 dagen. 20. M. H. W. te Workum is eene jonge dame-die den 18en Juli ’s avonds na zons ondergang geen licht brandde op haar fiets. De politie bekeurde haar deswege. Eisch fl of 1 dag. 21. T. J. W. te Workum is de broeder van de vorige beklaagde. Ook hy had dien avond geen licht branden toen hy op de fiets door de stad reed, en dus kreeg ook hy proces. Eisch idem. 22. E. Z. te Witmarsum heeft een zoontje Hendrik dat niet getrouw de school bezoekt. De eisch hiervoor is f3 of 2 dagen. 23. J. P. te Bolsward heeft een zoontje Haye dat zich af en toe ook aan school verzuim schuldig maakt. De eisch tegen den vader is f3 of 2 dagen. 24. J. L. te Witmarsum komt heden voor de derde maal voor de balie. Hem wordt by verbaal ten laste gelegd dat hy den 28en Juli weer dronken is geweest, en door de politie naar huis moest worden geleid. De heer Ambtenaar zegt: „Daar ben je nu nog al eens. Hoe zit het met dit zaakje, is het zoo, als de politie hier in het verbaal heeft opgeteekend Bekl. „Daar weet ik niks van, toen was ik dronken, maar de vorige keeren niet!4 Eisch 3 dagen hechtenis en 3 maanden opzending naar een rykswerkinrichting. 25. J. O. P. te Makkum werd den 26en Juli in de Bleekstraat aldaar aangetroffen in „kenlyken staat.4 Eisch fl of 1 dag. 26. L. L. te Bolsward was den 28en Juli dronken in de Wipstraat alhier. Eisch f 1 of 1 dag. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen zynde Vrijdag 12 Sept. hier vandaag ook zyn en hy was et dan ook, maar hy badzoo’n haast, dat zijn zaakjes de prioriteit werd verleend en hjj daarna op een hardloopje naar het station ijlde, om nog juist met de half elf tram ook naar Leeuwarden te kunnen komen. Van de maréchaussées was er ook slechts een aanwezig. Verder merkten wjj op, dat er weinig beklaagden aanwezig waren en weinig of geen belangstellend publiek. Alles scheen naar Leeuwarden om den Prins te zien heden. Nog dient als een bijzonderheid van deze zitting vermeld te worden, dat de verslaggever te laat kwam. Door den haast welke gemaakt was om den bedoelden politiebeambte nog met de tram te laten vertrekken, was de zitting precies op tjjd begonnen en wjj, gewoon aan een loopend kwartiertje, dat soms wel een dik kwar tier wordt, kwamen daardoor te laat, en reeds 3 zaakjes waren afgehandeld, nl. van D. W. K. te Hemelum, G. H. M. te He- melum en F. D. F. te Bakhuizen. Wat deze 3 Gaasterlanders hebben uitgevoerd, dat streed tegen de wetten des ryks, weten wjj niet, alleen kunnen wjj melden, dat zy alle drie den eisch kregen f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 2. K. P. te Houtingehage was den 29 Juni in abnormalen toestand aangetroffen door een marechaussee. Bekl. is niet tegen woordig, de beambte bevestigt, wat in het verbaal ten laste wordt gelegd en de eisch luidt f 1 of 1 dag. 3. J. L. te Witmarsum noemden wjj in ons verslag van de zitting van 27 Juni een oude bekende en er werd toen wegens dronkenschap 3 dagen hecht, met 3 mnd. opzending geëischt. Den 10 Juli volgde veroordeeling wegens dronkenschap bjj 4e herhaling tot 21 dagen hechtenis. Bekl. is van dat vonnis in hooger beroep ge gaan, doch omdat zjjne zaak toen bjj ver stek is behandeld, moest het heden weer dienen. Bekl. is nu aanwezig. Hem wordt bjj procesverbaal ten laste gelegd, dat hjj den 2 Juni dronken is geweest. (Zie ons verslag van 27 Juni.) Bekl. komt hier nu tegen op„Ik heb toen niet dronken weest, maar ik was niet bjj den tjjd en dan de behandeling daar kom ik ook tegen op. Om je als je niet goed bent, want ik had koorts, maar op een kar te gooien en je dan in het hok te laten zitten tot den volgenden morgen 10 uur zonder eten of drinken, is dat zoo het behoort?4 De Ambtenaar; „Je was dus den 2Juni niet dronken wil je beweren Bekl. „Neen, mynheer, ik was niet recht by den tjjd.* Ambtenaar: „Kwam dat wellicht, omdat je te veel gebruikt had Bekl.: „Neen mynheer, ik had wel een slokje gedronken, maar ik had niet ge noeg om dronken te zyn.4 „Hoeveel moetje dan hebben om dron ken te zjjn.4 „Dat weet ik niet, maar ze kunnen me wel altjjd op de kar gooien.4 De politiebeambte, die procesverbaal heeft opgemaakt, moet nu voor komen. Deze verklaart, dat hjj wel degelijk dron ken was, in erge mate zelfs. Ik heb bekl. des voormiddags reeds thuis gebracht, doch zjjne familie wilde hem in dien toe stand niet in huis houden. Later vond ik hem weer in een goot, niet in staat te loopen. Wat zjjn ziekte betreft, dit is voorgewend, hjj was ziek van den drank.4 Bekl. „Die eenmaal steelt, staat toch altyd voor dief bekend, ik was toen niet dronken en de behandeling die ik onder vond, daar ben ik niet mee tevreden.4 De Ambt, acht de dronkenschap bewe zen en .requireert bevestiging van het vonnis. 4. J. K. te Workum ging in de kolk van de haven te Workum een bad nemen. Dit is bjj verordening verboden en de eisch luidt f 1 of 1 dag. 5. B. T. te Hindeloopen was den 7 Juli bezig in het hooiland naast de spoor baan. Het hek tusschen den spoorweg en het land stond open en het paard maakte daarvan gebruik om op den spoorweg te gaan, met de „tieme4 achter zich. Toen de sneltrein passeerde, stond het paard ge lukkig voor het hek aan den overkant en de trein reed over de touwen heen, die natuurlijk verbrijzeld waren. Het dier zelf kwam met den schrik vry. De boer komt er evenwel niet met den schrik af. De beambten hadden hem reeds dikwerf gewaar schuwd het hek steeds te sluiten. De heer Ambtenaar acht f 10 of 4 dagen noodig om bekl. wat voorzichtiger te maken, want het gold hier door onvoorzichtigheid gevaar vetoomkea voor eea spoortrein» I Bolswardsche Courant x'' I i ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1