NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWAR» EN WONSERAÖEEÏ, Brieven uit de Residentie. ij i-:ll 190S. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 73. Snel en goedkoop recht. Over Volksvermaken. pn g DONDERDAG 11 SEPTEMBER X I I 11 BINNENLAND. VOOR OOIEVAAR r 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. wil doen ondervragen (w. t. voor stuk op te geven vragen, hierboven uiteenzette) of dat er wordt opgedragen. In al die gevallen krjjgt de zaak nog een veel grooter omvang.” 7 September. ’t Is wel opmerkelijk en niet minder eigenaardig dat de viering onzer nationale feestdagen hier in de Hofstad, zóó slap en zóó dood-gewoon moet worden genoemd, dat de vreemdeling zich niet zonder reden zou kunnen afvragen: „Ben ik in de stad, door de lands-vorstin tot Haar residentie uitverkoren Terwijl van alle hoeken en uit alle oorden des lands berichten kwamen, die van een echte volks-feestviering getuigden, bleef Is het wonder, dat menigeen er tegen opziet om, zoo hij zich verongelijkt acht, de beslissing der rechtbank in te roepen en liever maar zijn recht prijs geeft, dan zich te wagen aan een proces dat maanden en jaren duren kan en dat vaak, ook al wordt het gewonnen, meer zal kosten dan de geleden schade bedraagt? En ligt hierin niet het groote gevaar dat bijv, gewetenlooze handelaars het er maar op wagen om te bedriegen, omdat zij wel weten, dat hun afnemers toch niet zoo gauw een proces tegen hen zullen beginnen Het verheugt ons dat op deze aange legenheid de aandacht werd gevestigd. Het geschiedde reeds zoo dikwijls, doch tot hiertoe met zeer weinig succes. Moge de poging, die nu wordt aangewend, met beter gevolg worden bekroond. Langzaamheid is inderdaad de groote kwaal waaraan onze rechtspleging lijdende is. Voor het winkeliers-congres, minder juist als congres van den Middenstand aange duid, heeft mr. Z. van den Bergh een referaat geleverd over snel en goedkoop recht, waarin hij op heldere en ook voor den leek volkomen begrijpelijke wijze uiteen zet hoe geheel noodeloos vaak onze recht spraak wordt gerekt. De teekening is zoo duidelijk, dat wij niet kunnen nalaten een gedeelte er van hier te laten volgen. Nadat de heer Van den Bergh eerst heeft aaugetoond hoe zelfs bij het kantongerecht eenvoudige zaken weken lang kunnen blij ven slepen, geeft hy de volgende schets van den loop van een rechtsgeding voor de rechtbank. het jadder was vreeselijk verminkt. Toen men ging zien, lag het beest tusschen loco motief en wagen. Wel een bewijs hoe spoedig de locomotief na de ontsporing stilstond. Een ooggetuige verhaalde dat zjj geheel achter over stond. Een der biels (de dwarsbalken waarop de rails rusten) was middendoor gereden. De kinderwagen was ook onder de wielen geraakt en totaal verbrijzeld. De passagiers stapten uit en liepen, na van den eersten schrik wat bekomen te zijn, door het land naar den ruim vyt minuten verwijderden straatweg. Door enkelen werd te Eesterga een rijtuig gehuurd dat hen naar Joure bracht. Da anderen keerden, toen be kend werd dat de tram die om ongeveer 9 uur van Joure zou aankomen, toch terug moest omdat zjj niet passeeren kon, naar den tramweg terug. Toen deze tram aan kwam, moesten dan ook de reizigers voor Lemmer uitstappen; ze zagen*«ich genood zaakt, het verder gedeelte der reis te loopen. Twee geneeskuudigen van de Lemmer, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse kwamen, waren niettemin te laat om nog hulp te bieden. Een hunner geraakte, door de duis ternis misleid, nog in de sloot. In de onmiddellijk terugkeerende tram namen de andere passagiers plaats. Ook werd daarmee, op verlangen van Roelof Halma, het lijk van zijn broeder vervoerd naar de ouderlijke woning te Joure. Men begrijpt de smart der bejaarde ouders, die op zoo noodlottige wijze een hunner kinderen moesten verliezen! Franeker, 7 Sept. Bij de vorige perio dieke stemming voor 5 leden der Prov. Staten waren de kandidaten der vrijzinnige partijen vóór, thans zijn ze achter. By de herstemming, da vorige maal, schoten de kerkelijke candidaten respec tievelijk 451, 499, 470, 424 en 417 stemmen vooruit, en de vrijzinnigen 550, 570, 611, 559 en 533, zoodat de zege aan de laatsten bleef. Ditmaal zijn de troepen der kerkelijke partijen talrijker in het vuur verschenen dan de tegenparty. De slechte opkomst der laatsten is bijna oorzaak geweest, dat zij het veld heeft moeten ruimen. Velen redeneer en zoo: «Het wordt toch een herstemming, dan kunnen we ter stembus gaan,” en deze redeneering kan de partij nog eens kwade parten spelen. Zoo’n 3000 kiezers bleven thuis, van wie verreweg het meerendeel tot de vrijzinnigen behoort. Harlingen, 8 Sept. Deze maand staat niet hoog aangeschreven bjj de liefhebbers van verache, levende zeevisch. Wat er aan gevoerd wordt, is meestal dood, daar de zeebewoners niet lang in het leven kunnen bljjven. Kenners van de waar, koopen ze maar liever niet, daar de smaak veel te wenschen moet overlaten en alleen weer goed wordt, als het fnssche herfstweder van October toelaat, dat de schol en wat er meer zjj, weer levend aan de markt gebracht wordt. In de vorige week kwam hier nog een groote lading doode schelvisohjes, die op de glooiing van den Zeedijk gedroogd en dan in den handel gebracht worden. Fr. Zuidwesthoek, 8 Sept. Hetboom- ooft is dit jaar zeer schaarsch. Aan vele boomen zijn de vruchten te tellen, zoodat de totale opbrengst van vele goed verzorgde hoven slechts enkele hectoliters bedraagt. De oorzaak moet gezocht worden in de strenge nachtvorsten, waardoor eerst de bloesems en later vele jonge vruchten ge troffen werden. Gevolg van de schaarschte zyn de hooge prijzen, die besteed worden. Fijne tafel vruchten zyn byna niet te betalen en puik winter ooft wordt in voorkoop tegen ongekend hooge pryzen opgekocht. Gaasterland, 8 Sept. Werd vroeger in onze gemeente aan de ly ster vangers tegen de geringe vergoeding van slechts 25 cent het recht tot vangen gegeven in de bos schee, toen de maatschappij «Gaasterland* eigenares werd, bracht men dit op 50 ct. Dit scheen niet genoeg op te brengen; in elk geval, de bossohen werden het vorige jaar voor het eerst, publiek verpacht. De opbrengst bedroeg toen niet minder dan ruim f 600, zynde p. m. f 400 meer dan vorige jaren. Bij de nu gehouden verpach ting brachten de 36 perceelen samen f 1015,24 opAlles ging vlug van de hand. Sneek, 8 Sept. De Ned. Tr. Mij. gaat 25 dezer te Amsterdam in hooger beroep, inzake de kwestie Theresia Potma alhier, die bij het tramongeluk, datum 5 Juni ’98 te Oppenhuizen haar been verloor. Zooals men weet werd de Maatschappij 9 Juli jl. te Utrecht veroordeeld tot be taling van f 2000 in 1905 en kostgeld vanaf genoemden datum tot 1905 k f 5 per week, Hepk. Nieuwsbl. v. Er< „Daar is de wjjze van behandeling een geheel andere. Daar moogt gjjzelf niet ver schijnen, noch als eischer, noch als gedaagde, doch moet een procureur voor u opkomen. En daar heeft men niet de mondelinge be handeling evenals bij den kantonrechter. B|j de rechtbank wordt de zaak schriftelijk behandeld en is deze schriftelijke behande ling afgeloopen, dan volgt gewoonlijk de mondelinge toelichting, de pleidooien. „Als men het zelf niet heeft meegemaakt, heeft men geen idee van de vertraging welke uit de schriftelijke behandeling gelijk wij die kennen voortspruit. Dat gaat zoo: Gij hebt iemand doen dagvaarden zeg tegen 3 September. Nu meent gij dat die dag een heel belangrijke is voor een proces en dikwijls haasten de cliënten zich om hun advocaat voor den „dienenden” dag nog allerlei inlichtingen te geven. Op dien dag nu geschiedt dit: de procureur die voor uw tegenpartij opkomt, deelt dat der rechtbank mee en daarmede is het voornaamste ge beurd. Van uwe zijde geschiedt nu hoog stens nog dit dat uw procureur een stuk overgeeft, waarin hij geheel overbodig den eisch der dagvaarding herhaalt. Dat heet: hij dient van eisch. Heeft hij dat stuk niet gereed, dan vraagt hij en krijgt daarvoor een uitstel van 8 of 14 dagen. Was hij wel gereed, en geeft hij zijn stuk over, dan vraagt uw tegenpartij een termijn van gewoonlijk 14 dagen om te antwoorden. Na 14 dagen „dient” deze dan „van ant woord”. Wel te verstaan als hjj zijn ant woord heeft gereed gemaakt. In Amsterdam is het echter regel dat hjj dan opnieuw 14 dagen vraagt en krijgt. Dan gewoonlijk nog eens 14 dagen. En zoo sukkelt de zaak verder. Moet nu uw procureur zijn weder woord geven (repliek genaamd) dan her haalt zich dezelfde geschiedenis. En einde lijk nogeensals.de andere zijde haar .tweede antwoord (dupliek geheeten) geven moet. „Nu zijn de stukken gewisseld ten overstaan van de Rechtbank. die stukken staat, daar heeft de Rechtbank zich niet in gemoeid, zoo min als met den loop der zaak. Zjj heeft de procureurs kalmelijk hun gang laten gaan en slechts de tusschen hen vastgestelde uitstellen ge noteerd of wel beslist over het al of niet toestaan van een uitstel, als die heeren het daarover niet eens waren. Dat komt echter heel zelden voor, want het uitstel dat mjjn collega mij heden vraagt in de eene zaak, heb ik morgen van hem noodig in een andere zaak. Feitelijk zyn het de procu reurs die de heele zaak leiden (leiden met ei). De rechtbank is lydelyk. „Zijn de stukken gewisseld, dan wordt de Rechtbank verzocht een dag aan te wyzen voor de pleidooien. Dat gaat echter maar niet zoo in eens door het opslaan van de agenda en na te zien welke de eerste zittingdag is die men vrjj heeft. Neen, nu moeten de stukken eerst aan de Rechtbank worden overgelegd. Die stukken hebben de procureurs echter niet bjj zich. Zjj vra gen dus 8 dagen om „stukken te fournee- ren.” En geschiedt dat een week later, dan zegt de Rechtbank: heden over 8 dagen .pleidooi behalen. Na 14 dagen weet ge dus wanneer de pleidooien worden gehou den. In Amsterdam is dat gewoonlyk eerst drie a vier, soms zes maanden later. Is er dan eindelijk gepleit, dan neemt de Recht bank gewoonlyk vier weken voor haar von nis wat niet te verwonderen is nadat de procureurs allicht zooveel maanden heb ben gebruikt om hun stukken (conclusies) te wisselen. „Het vonnis dat thans gewezen wordt is nu heel dikwijls zulk een tusschen-vonnis waarover ik hierboven sprak, b.v. een waarbij getuigenverhoor wordt gelast. Het vonnis beslist dus niets anders dan dat het getui genverhoor zal gehouden worden op zekeren dag... dikwjjls alweer een maand of drie later vallende. Ia dat verhoor geaohied^ dan kan de tegenpartij een dag vragen voor tegenbewijs alweer een paar maanden. „Is dat afgeloopen. dan worden op nieuw niet zonder de gebruikelijke uitstellen conclusies gewisseld, waarin elk der par tijen op haar wjjze uiteenzet, wat door de getuigenverhooren gebleken is alweer een paar maanden. „Men ziet ’t, zoo gaan er nog al wat maanden met een gewoon proces verloren en natuurlijk ook heel wat kosten. Want wat ik hier beschreef is geen uitzondering, zelfs niets dan het heel gewone. In myn voorbeeld is sprake van maar één tusschen-vonnis en maar een pleidooi. Heel dikwjjls loopt ’t niet zoo eenvoudig. Na het getuigenverhoor worden soms op nieuw pleidooien gehouden. Of het komt voor, dat men een der partyen persoonlijk wil doen ondervragen (w. t. v. over stuk zooals ik een eed Wat er in hier alles hetzelfde en bepaalde zich alles tot datgene wat we sinds vele jaren gewoon zijn: parade en illuminatie. Daarmeê is ’t uit! De stad loopt vol menschen en er is niets te doen wat het verbljjf voor enkele uren op dezen dag een eigenaardige aantrekke lijkheid zou kunnen geven. De volksklasse trekt er tegen twaalf uur op uit naar het Malieveld, waar het militair schouwspel duizenden heenlokt maar wanneer een en ander na een drie kwartier is afgeloopen, bljjft de kleine man op dezen dag, die toch ook voor hem een nationale feestdag moet wezen, geheel en al aan zyn lot overgelaten en ziet men hem met vrouw en kinderen doelloos ronddwalen langs ’s Heeren straten, verder zyn troost zoekend in de vele kroegen, die van dezen toestand nog het meeste profjjt hebben. Want ware het dat ook voor hem gezorgd was en hy door volksvermaken op dezen vrjjen dag werd beziggehouden, ik twjjfel er aan of dat kroeg-Joopen dan wel zoo’n vaart zou loopen. Men heeft indertyd de kermis uit ons Haagsche volksleven weggenomen, maar men heeft er niet aan gedacht iets anders er voor in de plaats te stellen. Of' zou men er een bewys van onmacht in moetei^zoe- ken, onmachtig als men zich toonde om aan het volk iets van dezelfde nationale beteekeiïis zoo vol van eigenaardige traditiën en gebruiken terug te geven? Zeker, op die kermissen kan het wel eens ruw toe gaan en de verschillende landelijke gebruiken zyn niet altjjd de kalmste volks uitingen. Maar toch over het algemeen zien we in deze jaarfeesten den vroolyken aard van ons Hollandsche volk terug. De nieuwere tjjden, die nieuwe eischen eu meer moderne gebruiken medebrachten, hebben in den aard van de zaak toch niet die verandering kunnen brengen, welke men wel zou verwachten. Zjj, die zulks wi>l zouden meeaeu, zou ik dan wel eena Het tramongeluk bij Eesterga. Met de tram die 's avonds ruim 8 uur van Lemmer vertrekt, zouden Zondagavond de gebroeders Sijbren en Roelof Halma naar Joure terugkeeren. Zij hadden te Lemmer een zuster bezocht. In hun gezelschap reisde de jongedochter Nenne Meester, die verkeering heeft met hun broeder Jacob en voornemens was naar hare ouders te Nijega (Don.) te gaan, waar Jacob zich ook bevond. Het gezelschap nam met nog andere pas sagiers plaats in den wagen die onmiddellijk op de locomotief volgde. Roelof ging dadelyk naar binnen, doch öijbren en Nenne zeiden dat ze tot Follegabrug op ’t balcon wilden bljjven staan. De avond was schoon en in den wagen was ’t warm. Bjj hen stond ook nog Elias Dingemanse, timmerman te Lemmer. Bjjbren stond met den rug geleund tegen de balustrade en reed dus achteruit. Nenne stond voor hem, doch ter hoogte van Ees terga zei ze: «It wirdt my to kald; ik gean der yn.“ Meteen openr ze de schuifdeur; ze staat op het punt binnen te treden. Daar... 'een hevige schok... nog een... Bjj den eersten grijpt zij naar Sjjbren, doch by den onmid- deilyk daarop volgenden tweeden schok, die nog zooveel heviger is, kan zjj hem niet houden. Hy slaat achterover o ver de balu strade heen en verdwijnt voor hare oogen tusschen de machine en den wagen, juist op het oogen blik dat deze laatste botste tegen de gederailleerde locomotief en met een laatsten geweldigen schok stilstaat. Meer ziet Nenne niet, want zij raakt met het eene been tusschen een naast haar staanden kin derwagen en de balustrade en bezeert zich vry ernstig aan den voet... Met verbrijzelde hersenpan werd Sjjoren opgenomen. Hy leefde nog juist even, doch blies een paar minuten later den laatsten adem uit. Dingemanse kwam er af met lichte kwet suren aan hoofd, rechterarm en linkerschou der, terwyl zijn kleeren gescheurd waren. Wat was de oorzaak van het déraillement We spraken met iemand die het den tram- machimst had hooren vertellen. Diens woor den waren ongeveer als volgt: «Ik zag eensklaps vlak voor mij op den weg een koe. Oamiadellyk sloot ik den stoom af en wierp mij op de rem. Doch geen twee tellen later zat de koe onder de machine en vloog deze uit de rails. Da schok was zoo hevig, dat ik tegen de kap geslingerd werd. Gelukkig kwam ik goed terecht; ik bezeerde my niet.* De koe waren de pooien afgereden, Qok willen noodigen op die kermisfeesten, waar boeren en boerinnen uit den omtrek hun vroolykheid komen aanbrengen. En dan zou ik wel willen vragen of de tooneeltjes, welke men aldaar te zien zou krjjgen, zoo zeer verschillen van die pittige stukjes Oud- Hollandsch volksleven door Jan Steen en Ostade in hun waardevolle paneeltjes ver eeuwigd? Laten wy gerust de herinnering aan deze vrooljjke beelden eens gaan op- frisschen in onze musea, we zullen er tot de ontdekking komen, dat zoo lang onze Hollandsche volksaard zich oorspronkelijk en echt openbaart en het niet komt onder het valsehe vernis van nieuwere gebruiken, de grondtoon vroolykheid en humor is. Gaat men nu aan de traditiën van dat volksleven tornen, neemt men weg wat kleur en karakter gaf aan het gemeenschaps leven van Oud-Holland, dan zal men spoedig ook verandering in de volksuiting zien komen. En wat men er ook voor in de plaats moge stellen, de gehechtheid aan het oude, dat heenging zal steeds bljjken. In ieder geval neme men niet de kermis weg zoo lang men er niets beters voor in de plaats weet te stellen. Dat verzuim doet zich hier steeds gevoelen. Het genot-leven der Hofstad is voor de groote beurzen en bljjft er dus voor de volksklasse niets of weinig over. Hier geen vereeniging voor volksvermaken of tot bevordering van vreem delingenverkeer, die in deze wil optreden. Waar zelfs de Hoofdstad van ’t land in deze een beter voorbeeld geeft en de ver eeniging voor het vreemdelingen verkeer zich de verzorging der volksvermaken op natio nale feestdagen aantrekt, neemt de Hofstad het ,air” aan, daarvoor te groot te wezen. Moge het een en ander voor ons locaal volksleven te betreuren zjjn, elders kan men met de alhier opgedane overvindingen, welke ik U hierboven beschreef, zjjn voordeel doen. r. Bolswardsche Courant ■I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1