NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEL r/Jl K 1 jij I Verschijnt Donderdags en Zondags. 1902. 41ste Jaargang. No. 76. o ét, ZONDAG 21 SEPTEMBER. TWEE WENSCHEN. BINNENLAND. t Uit de Raadszaal. X X VOOR "o e en «I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Vergadering op Vrjjdag 19 Sept. 1902. 11 1 Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot het verleenen van een voet- en kruipad aan den heer H. Schoonhofi. b. Idem, goedkeurende het suppletoir kohier van hondenbelasting. a en b aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van de vereeniging Han del en N'uverheid’* alhier^ alsmede van Workum. Vrjjdag had hier ten over staan van de notarissen Bruinsma te Bols- ward en Westra te Dokkum de finale ver koop plaats van eene zathe en landen te Njjhuizum. Perceelen 115 werden gegund aan den heer Mr. L. G. Ver wer te Zorg vlied voor f 52403,20, perceel 16 aan aen heer A. Brenninkmeyer te Sneek voor f 4238,90. Te Leeuwarden worden pogingen aan gewend, om de Boerengeneraals te bewegen, die stad te bezoeken. By de herstemming voor de Tweede Kamer in district IX van Amsterdam zijn uitgebracht 6561 geldige stemmen. Gekozen de heer H. By leveld (antir.) met 3330 stemmen. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) had 3231 stemmen. Met den toestand in de diamant industrie te Amsterdam begint het er iets gunstiger uit te zien. Was eenige weken geleden het getal als werkeloos ingeschreven leden van den Bond omstreeks 800, bij de laatste inschrijving in ’t laatst der vorige week was dit getal gedaald tot 462. Al in orde, Vader fs morgens bij zijn zoon, student, op bezoek komend)Schaam jij je niet zoo lang in de veeren te-liggen? Op jouw leef tijd wekte ik ’s morgens vroeg het geheele huis. Zoon: Dat heb ik van morgen ook al gedaan, eenige handeldrijvende ingezetenen wijzende op het groot belang voor onze plaats inzake de verbetering der vaarwaters en verzoe kende den raad, naar aanleiding der deze zaak betreffende missive en het advies van B. en W. om van gemeentewege deze ver betering te bevorderen en alzoo mogelijk te maken, dat de uitvoering kan worden tege* moet gezien. Deze adressen ter inzage en te voegen bij de overige stukken omtrent deze zaak. d. Een adres van de Coöperatieve zui velfabriek te Wommels, verzoekende een rij boomen te mogen planten bij hare fabriek aan den trek weg te Wommels. Ter visie en aan B. en W. gerenvoyeerd ten fine van advies. e. Een adres van den heer Sj. J. Praarn- sma, verzoekende een buis te mogen leggen in de put bij het gebouw „Amicitia1*. De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van B. en W. ten fine van onderzoek en advies. De heer Cuperus. Ik ben ingelicht door den heer Praamsma, dat hij gaarne eene spoedige behandeling van dit punt heeft, wat trouwens ook in het adres staat. Er zal, dunkt mij, geen bezwaar bestaan om dit nu reeds te behandelen. De Voorzitter. B. en W. dienen toch eerst een onderzoek in te stellen. De heer Schotman. By de opname van het terrein voor den verkoop is deze zaak, naar ik meen, ook reeds ter sprake ge weest, en toen is als het ware reeds gezegd, dat de bewoners in die put een buis zouden mogen leggen, om een pomp op eigen ter rein te hebben. Ik vind geen bezwaar om deze zaak, waar toch wel geen groote be zwaren tegen zullen bestaan, direct te be handelen. Bij stemming wordt de urgentie aangeno men met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Keikes, v. d. Werf, v. d. Meulen en Etsma tegen. Da heer Cuperus. Ik meen, dat Praamsma reeds een pomp gereed heeft, en wijl de grond daar is opgegraven zou hij nu gaarne een buis in de put leggen. Hij is zelfs geneigd de put, die thans niet gebruikt wordt en met ijzer is gedekt, van boven dicht te laten metselen. De heer Schotman. Ik heb voor urgentie gestemd, doch in de bedoeling, om B. en W. te machtigen deze zaak te regelen natuurlijk heeft de gemeente hare rechten daar te handhaven, want met bouwing en bestrating moet men daar later geen be lemmering krijgen. Een definitief besluit te nemen zal heden wel niet gaan, doch de raad kan zich wel uitspreken dat in beginsel tegen de inwilliging van het ver zoek geen bezwaar bestaat. De heer Eisma, Er is bij den verkoop van „Amicitia1* wel over deze put gesproken, maar hoe de toestand heden is, weten wy niet. Het is daarom noodig zich door onder zoek te overtuigen, en als er geen bezwaren zijn, dan kan het heel wel, doch B. en W. dienen den raad toch eerst te adviseeren. De heer v. d. Meulen. Ik stemde tegen de urgentie, niet omdat ik tegen dit verzoek ben, maar omdat ik vernam, dat bij de ver- koopconditiën hierover reeds gesproken is en het toen toch niet bepaald is, zoodater moge lijk redenen zijn, waarom het niet kon. Althans de zaak is niet in ’t reine. Ik kan my wel vereenigen om B. en W., nadat deze een onderzoek hebben ingesteld, tot afdoening te machtigen. De heer P. J. de Boer. Praamsma heeft reeds te kennen gegeven, zich met de te stellen bepalingen te vereenigen, en ik vind niet noodig hierop te laten wachten, doch deze zaak te doen regelen door B. en W. De Voorzitter. Ik stel dan voor, dat B. en W. de conditiën, waarop dit verzoek ingewilligd kan worden, bepalen en het wordt toegestaan onder voorbehoud der te stellen conditiën. De heer v. d. Meulen. Maar dan dienen B. en W. toch eerst de zaak te onderzoeken. De heer Schotman. Ik zou de zaak liever omkeeren, en B. en W. te machtigen eerst een onderzoek in te stellen en dan de be palingen op te maken, waarop het kan worden toegestaan, natuurlyk alshetblykt, dat er geen bezwaren bestaan. De Voorzitter. Dit is natuurlijk de be doeling. De raad verklaart ztoh alleen in beginsel voor de inwilliging van het verzoek. De heer Schotman. Dan is onze bedoeling gelijk, maar U sprak om adressant te kennen te geven, dat het verzoek zou ingewiliigd worden op de te stellen voorwaarden. Met algemeene stemmen aan B. en W. opgedragen, na onderzoek, deze zaak te regelen. f. Eeu adres van de Afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond, nogmaals verzoekende, dat van gemeentewege de straat *de Elands* Melanie verveelde zich. Het boek, waarin zij had gelezen, was op den grond gevallen, maar zy lette er niet op. Hare blikken vlogen van het terras, waarop zy in een schommelstoel te midden van heesters en palmen was gezeten, naar den tuin aan hare voeten. De rozen stonden in vollen bloei. Tussehen bet donkere loof dansten de zonnestralen en Melanie keek met zulk een ontevreden gezicht naar dat spel, alsof die zonnestralen haar levensgeluk verjoegen. Nauwelijks honderd schreden van de villa verwijderd schemerde het huis van den koetsier door de hoornen: eene groene bank stond er voor de deur. Melanie lachte spottend. Op het bankje zat een meisje even oud als zy, met lange blonde vlechten, die over het zeer eenvoudig katoenen kleedje hingen. Wat zag haar vroeger speelkame raadje er nog dom en kinderaehtig uit! En die lange breikous, die zy in hare vin gers hield! Als een weerhaan bewoog zich dat blauwe ding heen en weer. Van het koetsiershuis kon men niet op het terras zien. Anders zouden Greta’s blikken zeker, zooals altijd, gericht zyn geweest op het witte kanten kleedje van hare meesteres. Daar legde het meisje plotseling de brei kous weg, zy luisterde nog eens even aan de deur van het huisje en toen ging zy zoo voorzichtig mogelyk door den tuin. Van tyd tot tjjd keek zy eens naar het terras en als zy dan zag, dat de stoel Melanie was intusschen opgestaan en stond tussehen de planten op het terras nog leeg was, haastte zy zich weer voort, tot zy eindelijk by het rozenboschje was ge komen. Melanie kon duidelijk zien, dat Greta’s oogen schitterden van bewondering voor die bloemenpracht, terwijl zy zich er over boog om den geur in te ademen. Daarover ergerde Melanie zich. Papa had den bedienden reeds lang dergelyke vrijpostigheden moeten verbieden. Wan neer zy, Melanie, nu niet hier had gestaan, omdat zy het meisje wilde bespieden, dan had zy zich waarschijnlijk bevonden tus sehen die bloemen, om denzelfden geur in te ademen, als die arme koetsiersdochter. Langzaam stond zij op en wandelde het terras af. Het eenvoudige katoenen kleedje schemerde nog altjjd door de rozenstruik. Plotseling uitte Greta, zich opgemerkt ziende, een kreet van schrik en met bevende hand toonde zy Melanie eenige rozen, die zy had geplukt. „Een paar voor mjjne moeder,stamelde zy. „’t Is zoo somber in het kamertje, waar zy ziek ligt.11 Met een hoogmoedige beweging trok het jonge meisje haar kleedje op, dat met dat van Greta in aanraking was gekomen. „Jelui doet maar net alsof je hier baas bent! Je denkt zeker, dat die bloemen ook van jelui zyn?“ Greta stond onbeweeglijk. Zy moest plot seling er aan denken, dat zy vroeger ook daar boven had gespeeld en de mooie poppen van haar speelkameraadje tussehen de pal men en spiegelruiten heen en weer mocht dragen. „Er zijn nog zoo veel over," zeide zy verontschuldigend. Melanie schudde geërgerd het hoofd. „Maar niet voor jou! My behoort dat alles En als ik het wil, jaagt papa je vader weg, dan kan je, als je wilt, ergens anders rozen stelen Greta’s vingers, die zich krampachtig om de doornige rozenstelen hadden geklemd, lieten by deze woorden de bloemen op den grond vallen. Lachend schoof Melanie ze met den voet heen en weer. „Daar-nu mag je ze oprapen Doch Greta bukte zich niet. „Nu wil ik ze niet meer,“ zeide zy trotsch. En als een gejaagd dier liep zy den weg af, dien zy was gekomen. Van hare vingers, door de doornen verwond, druppelde bloed. Achter haar klonk een schelle, spottende meisjeslach. Greta zuchtte diep. Toen drukte zy de handen voor het gelaat en stamelde halfluid: „Ik wou, dat ik in jou plaats was; ik wou dat ik in jou plaats was!“ Weer is het zomer, weer bloeien de rozen jaren later. De zonnestralen dansen weer tussehen het donkere loof, en op het terras buigen de palmen het hoofd onder den zoelen zomeravond. „Verlangt mevrouw nog iets?* De vermoeide oogen bljjven voor zich staren. „Neen dankje.* Ü8 bediende verdwijnt, laagte1* zal worden verlicht, wijl de toestand daar anders gevaar oplevert, en de straat trouwens geheel als publieke straat dienst doet. Gesteld in handen van B. en W. om advies. g. Een adres van het Bestuur der St. Franciscuskerk om bij den voormaligen koepel van de familie Brouwer een riool door den stadswal te mogen leggen, en het weinige struikgewas aldaar te doen ver wijderen, ten behoeve van twee aldaar te bouwen woningen. Gesteld in handen van B. en W. om advies. h. Van B. en W. een ontwerp leerplan met verordeningen omtrent het herhalings- onderwijs. De bedoeling is, het handwerks- teekenonderwijs zooals dit steeds een tiental jaren hier met vrucht gegeven is, er bij in te sluiten, en tevens gelegenheid te geven voor Fransche en Engelsche taal. De kosten worden geraamd op f 600, het rijk vergoedt f 200, het schoolgeld is geraamd op f 100, terwijl de subsidie van f 250 aan het ambachtsteekenonderwys dan vervalt, zoodat de verbetering slechts geringe kosten mee brengt. Dit leerplan en de verordeningen ter inzage gelegd en gesteld in handen der Com missie voor de begrooting. i. Den 3 Sept, kwam in een schrijven van den heer G. Dykstra Sz., meldende dat hij niet langer deel wenschte uit te maken van den Gemeenteraad, wijl na de gehouden wethoudersverkiezing men niet kan gelooven aan de voorafgaande praatjes, en hy als armvoogd eveneens bedankte. Den 13 Sept, kwam van denzelfden heer Dijkstra een sebryven in, waarin hij op uitnoodiging van vele vrienden en bekenden zijn aanvraag om ontslag intrekt en hij dus niet ophoudt raadslid en armvoogd te zijn. De Voorzitter. Volgens art. 18 van de gemeentewet staat het elk raadslid vrij ten allen tijde ontslag te nemen als zoodanig, maar de wederverkiezing behoort alleen aan de kiezers. Het betrokken raadslid en ook de raad zyn hiertoe niet bemachtigd. Ik ver oorloof my op te merken, dat door de tweede missive het gevraagde ontslag niet ongedaan kan worden gemaakt, zoodat ik krachtens art. 8 my gerechtigd acht, een nieuwe ver kiezing voor een raadslid uit te schrijven en aan heeren armvoogden te verzoeken een aanbeveling in te zenden voor de vacature in hun college. Als niemand het woord verlangt, dan is alzoo besloten. Niemand vroeg het woord, zoodat het was aangenomen. PUNT van BEHANDELING: Benoeming van een Gemeente-Ontvanger. De aanbeveling bestaat uit de heeren L. R. Wijnia te Hardegaryp en T. Hettemate Franeker. By de eerste stemming verkregen de heeren Wynia en J. Brouwers te Berlikum elk 5 stemmen, de heer H. C. Banning alhier 2 stemmen en de heer Hettema 1 stem. Bij de tweede vrye stemming werd de heer Brouwers benoemd met 7 stemmen, de heeren Wynia en Banning verkregen elk 3 stemmen. Daarop werd de openbare zitting geschorst. Melanie houdt de handen in den schoot gevouwen en heft langzaam het hoofd op. Ja, haar vader had gelijk gehad: alles was hier nog by het oude gebleven. De boomen, de bloemen, de grasperken met de fonteinen en de mooie goed onder houden kiezelpaden. Ook het ooievaarsnest, dat vyf jaren geleden, juist op haar huwe lijksdag, door den bliksem was getroffen, had men op een anderen paal weer op gebouwd. En even stil en rustig als het vroeger was, was het ook nu. Alleen het gezang der vogels en het zachte geklater der fon teinen verbrak de stilte. Neen-geheel hetzelfde was het toch niet. Er klonk nog iets anders tussehen, iets vroolyks, iets juichends, iets dat zy hier nog niet had gehoord. De jonge vrouw hief het hoofd op om wat beter te kunnen luisteren. Maar toen was het weer stil. Zou zy het hier wel lang kunnen uit houden by haar vader, die erg verouderd was? Zou ze niet spoedig de wijde wereld weer moeten intrekken, die bonte wereld, waarin zy hart en voeten als ’t ware had stukgeloopen Melanie rilde en vestigde hare blikken op de hand, waaraan een gouden ring prijkte, die haar herinnerde aan den man, die zy zonder liefde had getrouwd en die haar kon noodzaken zijn huis weer te betrekken, wanneer hy dit verlangde. En zy zou gaan, zooals ze tot nog toe met hem was gegaan. En bare lippen zouden lachen en naast haar zou de leugen in schitterend gewaad voortwandelen. Daar daar hoorde zy weer dien eigen- aardigen kreet in haars vaders tuin! Van het rozenboschje drong hy tot haar door. Reeds stond zy op de trap en hield haar witte japon op. En toen zy het bekende pad afliep, zag zy ook het eenvoudige huisje, waar Greta van den koetsier eenmaal kousen zat te breien. Kort by haar hoorde zy een geluid alsof er takjes werden afgebrojien. En een kinderlach, een vroolyke kinderlach en half gestamelde woorden. Plotseling stond Melanie midden in het rozenboschje. En daar zag zy niets anders dan een aardig,, frisch kind, dat met zyn rozige armpjes eenige rozen hield omklemd. Op den grond lagen een aantal bladeren verspreid. Hy liep niet weg, de kleine jongen, toen de voorname, jonge vrouw op hem toetrad. Met stralende oogen hield hy haar zijn geheelen rozenschat voor. „Boemen allemaal allemaal van my!“ zeide hy trotsch. Bewegingloos bleef Melanie naast den knaap staan, en met een ernstigen, vriende- 1 yken blik vestigden zich hare oogen op het aardige kindergezichtje. De kleine wilde op zyne wijze royaal zyn, en, een der half ontbladerde rozen in hare neerhangende hand duwend, zeide hy „Daar een van de boemen voor jou En toen wendde hy haastig het hoofd om en luisterde naar de stem, die hem by zyn naam riep en die uit de koetsiers- woning kwam. Melanie keek eveneens in de riehfing, vanwaar die stem weerklonk. Duidelijk zag zy de groene bank en eene jonge vrouw, die daarop zat. Zy had mooie, blauwe oogen en haar frissche mond lachte vriendelyk, toen zy het kind voor de tweede maal riep. Plotseling boog Melanie zich naar het kind en drukte het een kus op de trissche wangen. Toen plukte zy haastig een aantal rozen en gaf ze aan den kleine. En terwijl hy zoo snel als zyn kleine beentjes hem konden dragen gehoor gaf aan de roepstem zijner moeder, was Melanie te midden van de rozen op de knieën gezonken. „O, kon ik in jou plaats wezen!11 stamelde zy half snikkend-„kon ik in jou plaats zyn-in jou plaats!1* 6 Bolswardsche Courant -■ I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1