NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWA.RD EN WONSERAÖEEI. Brieven uit de Residentie. 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 77. g DONDERDAG 25 SEPTEMBER. BINNENLAND. X X Over de Verkiezing in Amsterdam IX, VOOR Na den lintjesregen! Want jongens ’t INGEZONDEN. De Tentoonstelling te Leeuwarden. OOIEVAAR. ginds 2. 17. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Ct. G-ersloot, 19 Sept. Aan de alhier ge houden harddraverij van paarden onder den man, die niets hadden gewonnen, werd door 7117,— 3312,- 2958,80 2060,90 1547,50 2963,- 2679,60 2486,40 4080, 30 4730,40 5873,80 3105,80 6095,80 1797,— 5516,80 5. 6. 8. 9. 10. 11. 13. 14. 15. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 8. Sijtsma te Franeker W. C. Postma te Harlingen 3-7. M. Anema te Kimswerd UEd’s dv. dnr., 8. D. RISPENS. Munnekezijl, September 1902. zes paarden deelgenomen. Het cadeau f 20 werd behaald door de 3-jarige schimmel- merrie Wilhelmina" van K. Bujkema te Drachten, terwijl het 2e cadeau f 5 ten deel viel aan de bruine blesmerrie van J. v. d. Schoot te Nieuwebrug. Terband, 19 Sept. De veehouder P. Wijnsma kwam hedenmorgen tot de treurige ontdekking dat een zijner melkkoeien in een wijk was verdronken. Dit is sedert April j.l. het vierde beest, dat genoemde W. verliest. Zou het voor deze veerjjke gemeente met kunnen, dat al de eigenaars van vee een onderling veefonds oprichten, tot schadeloos stelling van verliezen In andere gemeenten werken zulke fondsen gunstig. Heerenveen, 22 Sept. Gister is van iemand, die ineen buiten-café vertoefde, zijn fiets die hij buiten had laten staan, ont vreemd. Arum, 22 Sept. Gisteren, Zondagavond 5*/a uur, ontstond er een begin van brand in den timmerwinkel van den heer P. S. Westra. Onder de schaafbank, waar zich spanen bevonden, werd bet vuur ontdekt en nu was het dorp weldra op één eind geschaard. Eenige rappe handen waren het vuur spoedig meester. De brandspuit kon weer inrukken zonder in werking te zijn geweest. Wieuwerd, 22 Sept. Aan de kaatspartij, bij gelegenheid van de kermis alhier ge houden, namen 24 personen deel. De prijs van f 21 werd behaald door J. v. d. Steegh te Bozum, J. Plantenga te Franeker en G. Bouma te Baard. De premie f 9 door R. Feitsma te Wommels, P. Wiersma te IJ tens en J. Wuite te Tjalleuerd. Workum, 23 Sept. De broosheid van ’t meuscheiijk leven bleek hier heden op treffende wijze. Een ruim 60-jarige arbeider, bezig zijnde met een praam gras uit een weiland te halen, werd plotseling ongesteld en stierf op dat vaartuig binnen enkele mi nuten. De man was vóór dien tijd blykbaar nog zeer gezond. Birdaard e. o., 22 Sept. Of onze jagers Zaterdag nun best deden om de haasjes te pikken! W. Jausma bracht er zes thuis, waaronder één van circa 10 pond; D. Pot schoot er vier, een ander drie, allen meenten zich slechts op beperkt jachtveld begeven en hadden alleen het geweer tot hun dienst. De Beiersche opkooper van mooie paar den, de heer Geiger, heeft uit een 20-tal, hem te Murmerwoude aangeboden, zes ge kocht. De hooge prijzen vau vroeger kunnen voor de paarden niet meer bedongen worden. Het aantokken is in de laatste jaren wel wat sterk. Voor BirdaardWans werd kan het zyn nut hebben te weten, dat in Dantumadeel tot ledeu van het zetterscodege zyn benoemd de heereo B. Eizinga te Rood kerk, G. Meyer te Driesum en J. Bouma te Kinsumageest; in Ferwerderadeel de heeren N. J. Helder te Marrum en R. J. Boersma te Ferwerd. Een coöperatieve slagerij. Steen wijk. 22 Sept. Als een gevolg van de uure spekpryzen en het zich veree- nigen der slagers te dezer plaatse, bestaat by verschillende ingezetenen alhier het plan een coöperatieve slagery op te richten, al thans middelen te beramen om niet van de willekeur der slagers at te hangen. Hoofden van gezinnen zyn reeds opgeroepen tot bywomng eener vergadering om bovenge noemd plan te bespreken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Kimswerd, 23 Sapt. De zathe en landen, bewoond en in gebruik by K. Dykstra als volgt 3,1 X 1617 is f 1912,70 599 599 6u0 720 670 690 569 557 619 4-12. 8, de Jong te Kimswerd R. Westra te Achlutn A. Zylstra te Winsum A. Hibma te Sexbieratn T. Smeding te Deinum J. de Vlas te Wommels B. van der Weg te FirJgum L. de Bruin te Harlingen C. Sytsma te Dronryp J. Dykstra te Kimswerd 16-18. S. Timmenga te (Justerend J. Dykstra en S. Pars te Arum 19-24. J. Timmer te Kimswerd alhier is duaal geveild en de peroeelen zijn toegewezen Perceel 1. S. Sijtsma te Franeker Wat dan Dan zie je de menschen weer te voorschijn komen, nog dienzelfden avond want in den loop van den dag is ’t gelukje hen al in ’t oor gefluisterd met zoo’n kleurig druppeltje in den jas-lapel. Stralend van genoegen en glanzend van voldoening, pron ken ze langs den weg, zoo nu en dan eens in spiegel-ruit of ter zjjde loenzend naar dat kleine dingske, dat het egale zwart kwam sieren. Meestal wetend, al langen tijd te voren, dat er voor „gewerkt" werd, ook dan wel vernemend of ’t „lukken" zou of niet, bleven ze toch tot op den grooten dag in halve onzekerheid ronddolen. „Verbeeldt je", zoo is hun gedachten gang, „verbeeldt je dat ’k er eens by was’n Leeuw om’us iets te noemen of wel ’n Qranje- Nassau orde ook goed beter dan niets." Daarover doorpeinzend, zien ze zich al in hun ijdelheids-verbeelding getooid met het ridderlint, hen door Harer Majesteits’ regeering waardig gekeurd, binnen komen in den huiselyken kring. Welk ’n levensmoment! Welk een enthousiasme! Vrouw-lief met vreugde-tranen in de oogen, nu maar vergetend de vele malen, dat „hij", de bevoorrechte, wat al te lang naar haar zin gebleven was aan de bitter tafel en haar had laten zitten met gepofte aardappelen en uitgezóchte runderlapjes met dito groenten; vergetend de vele malen, dat ’t uur van middernacht al lang voorbij was en „hij" nog zeker maar niet kon scheiden van zijn club op de sociëteitin dit gedenkwaardig levensmoment vergetend dit alles en meerviel zy hem om den hals, om daarna met ’n paar oogen, schit terend van bewondering, hem daar voor zich te bewonderen. Dat was nu haar man en de „liefdevolle" vader van vyf kinderen, waarvan de oudsten er op school al van geklapt hadden, dat „hun" pa een lintje zou krijgen, nog dien zelfden dag, omdat de Koningin jarig was. Het huis in rep en roer! Bloemen-geur en feestklanken Telegrammen en bezoek Allen de Koning te rijk! Ja, ja en dat alles omdat een druppeltje van den grooten plasregen ook op hem was terecht gekomen Zoo stel ik mij voor dat ’t hier en ginds en overal, waar deze milde regenbui iets neer liet vallen, in veler kring is gegaan. ’t Feit is dan ook niet gering. Waardig bevonden het ridderkruis te dragen, te worden ingelyfd in dien bond van uitver korenen, van „alle smetten vry", zoo op eens is men komen te staan boven de menigte, boven de brêede massa, wyl meer schitterende daden, meer sprekende levens feiten de oude toestand van gelyk-zyn met die anderen, niet langer gedoogde. Dan is men er boven geplaatst en zjj willen het wel weten ook, zoo redeneeren zy voor zich zelf en tegenover allen, die niet „beter" weten. Maar de massa! Deze weet wel beter en heeft ook haar eigen oordeel en eigen meening. Voor deze menschen met nuchtere meening en dito oordeel is van deze kleurige dingetje's al lang de aardigheid af. „De Leeuw".... nu ja, die staat in het oordeel van ’t volk nog altjjd ’t hoogst en daar zouden ze nog voor te vinden zyn. Maar dat andere! En om dan te beginnen hooren we wederom het koddig verhaal van de wyze, waarop de instelling dezer nieuwe onder scheiding indertijd in onze volksvertegen woordiging haar beslag kreeg. En werke lijk voor de groote beteekenis als onder scheiding was dit de doodsteek. Met grap jes en spotternijen, onverschillige opmer kingen en goedkoope aardigheden werd toenmaals op ’t Binnenhof de wet aange nomen, waarin omschreven werd op welke wijze burgerdeugd van Nederlandsche staats-burgers (altijd tweede-rangs-burger- deugd) kon worden erkend. Zoo werd van hoogst-officieele zyde het zegel gehecht aan een instelling, die eigenlijk met den meesten ernst moest zijn behandeld. Is het wonder, dat de eerstbegiftigden met deze nieuwig heid er hartelyk voor bedankten en onder meer de grijze musicus Broers te Delft het kostelijk kleinood maar stiekum weer aan de regeering renvoyeerde? Deze oudeheer wilde zyn borst niet gesierd zien met een onderscheiding, welke zoo openlijk al voor de officieele instelling belachelijk was gemaakt. 21-22. R. Westra en T. Dokter te Achlum 23. J. A. Hibma te Dronrijp stervende verklaard heeft. Wjj gunnen onzen tegenstanders dat pleizier; dat zal de toe komst uitmaken. Maar indien dat zoo is, laat zy dan met eere sterven. En dat kan niet als zij tot zulke deplorable manoeuvres hare toevlucht neemt als in Amsterdam IX gebeurd is. Mogen de liberalen uit gansch den lande zorgen dat dit vieze zaakje een unicum blyft, zooals het tot nog toe gelukkig is; alle sociaal-democra- ten, die by herstemming gekozen zyn, heb ben hunnen zetel aan de krachtige hulp der liberalen te danken. ’t Is sneu voor Troelstra, zei een Enk- huizer liberaal, die het telegram las, en evenals wij zoo heel anders gehoopt had ik zou in zijne plaats niet best slapen van nacht. Wy denken en hopen dat hjj zulks beter gedaan heeft dan de Hoofdredacteur van Het Handelsblad. Onder het vele wat er op de tentoon stelling te zien was, is toch my in de eerste plaats opgevallen, de groote exposi tie in ’t artikel krachtvoeder (koeken en meel.) Een ieder die dit alles in oogen- schouw heeft genomen, zal met verwonde ring gadegeslagen hebben, met hoeveel ambitie ieder fabrikant zyn waar tentoon stelde. Zoo men wat gretig was in ’t aau- nemen, stond men al dadelijk met de beide handen vol reclamepapieren, waar zeer kwistig mee werd rondgestrooid, om zyn waren zoo veel mogelijk uit te veilen. Na een en ander bezichtigd te hebben, trok in ’t bjjzonder mijn aandacht de prachtige en in alle opzichten gegarandeerde uitstalling van den Heer 8. TIJMSTRA Jb. te Kollum. Ik herhaal van in alle opzichten gegaran deerd, daar de Heer Tymstra werkt zoo wel onder controle der rykslandbouw proef stations, als onder openbaar toezicht der veehouders. Met het oog daarop, dat er in de laatste jaren zooveel omgeslagen en van alle mogelyke producten vervaardigde koe ken in den handel zyn gebracht, noem ik het idéé van werken van den Heer Tymstra prachtig en zal ZEd’s werk ongetwijfeld met gunstig gevolg doorgevoerd kunnen worden. Men weet immers dat de Heer Tymstra er voor instaat, dat zijn koeken uitsluitend van zuiver zaad gefabriceerd worden. Mogen allen, vakgenooten, hem daarin volgen, dan zal wellicht het op richten van coöperatieve oliefabrieken ach terwege blijven, want niet alleen winst bejag, maar hoofdzakelyk ’t bekomen van zuivere onvervalschte koeken is des vee? houders motief voor ’t denkbeeld eigen fabrieken op te richten. Dus olieslagers, volgt het voorbeeld van uwen vakgenoot, den Heer 8. Tymstra Jr. te Kollum, dan behoudt U misschien nog het terrein. Ver trouw gerust, dat de veehouder voor goede, zuivere waar ook voldoende wil betalen. U Mynheer de Redacteur dankende voor de plaatsing, ben ik 3 X 3,2 X 6 X 7 X 3.1 X 4.8 X 5.2 X 3,7, X 2.5 X de zathe 3.3 X 4.2 X 6,7 X 7.2 X 3.9 X 7.6 X 5.3 X 4,5 X 2.7 X 1.4 X 1.4 X 4,2 X 4728,90 2465,40 f654327- Met pkm. 6 koeten is 169357,92 Dat teekende karakter, het virtus nobi- lilat waardig Maar het publiek van tegenwoordig is dit alles wellicht vergeten en denkt er.liever maar niet aan, mogelyk zelfs met opzet. Want jongens ’t is toch zoo aardig In het groote-stads-leven een introductie, een vlag, die de lading dekt! Dies jaagt men er naarknoeit en konkelt en kruipt om het te bemachtigen, doet men alles ter wille van een onderscheiding, die eigenlijk nimmer een onderscheiding heeft kunnen worden. En dan die legio-klassen Waarom zou een metaal-draaier niet evenzeer het kruis waardig zyn als de een of andere ambtenaar? Waarom zyn die wZfe-deugden juist toe vallig altyd van zoo weinig beteekenis, dat er op z’n best ’n medaille voor kan over schieten Daarom, om deze en meerdere redenen, kan ’t het gezond-denkend deel van ons volk niet ten kwade geduid worden, wan neer het, op den 31 Augustus des avonds de courant doorziende, eens even lacht en daner maar verder het zwijgen toe doet. 812 592 609 657 674 427 586 509 772 1373 1569 1 586 schryft de Enkhuizer Courant: Bijleveld gekozen. Dat was de inhoud van het telegram dat wy openden, en wy konden onze oogen niet gelooven; en wjj meenen dat niemand dien uitslag had verwacht. Dat het zoo is gekomen; de hoofdschuld daarvan rust op de kiezers, die by de eerste stemming Pierson gestemd hebben, Pier son, die begon met te zeggen, dat de Ker- keljjke meerderheid moest bestreden wor den, en die by de herstemming uit socia listenvrees den kerkelyken candidaat heb ben gesteund. „God heeft Troelstra uit de Kamer ge weerd!" riep de hr. Byleveld in zyn triomf, maar de man was in de blydschap de kluts heelemaal kwjjt; Het Handelsblad heeft het gedaan met zjjnen beginselloozen zydeling- schen raad om Byleveld te steunen, en schryft dan ook dat het verblijd is den door slag gegeven te hebben tot deze uitkomst. Wy gunnen Het Handelsblad zjjnen triomf; er zjjn van die triomfen die men niet benjjdt, maar wat wy ten diepste be treuren is dat door menschen die zich libe ralen noemen daaraan is meegewerkt. Laten die, naar onze berekening, 600 liberalen liefst zoo spoedig mogelijk de party ver laten en naar de Christelyk-Historisehen verhuizen, daar booten ze thuis. Zij heb ben de slechtste politiek gedreven die er bestaat, de politiek van vrees. Dat de wijze waarop de sociaal-democra- ten in IX den verkiezingsstrijd hebben ge streden, meegewerkt heeft om de verslagen partyen te doen aarzelen hunnen overwin naar te steunen, staat voor ons vast, maar dat aan de andere zjjde de treurigste argu menten zjjn gebezigd om Troelstra te weren eveneens. Wat kan het b.v. schelen of Troelstra anti-monarchaal is of niet; daar zullen wy over praten als er 49 socialisten in de Kamer zitten. Uit deze verkiezing vallen verscheiden zaken te leeren: lo. dgit wanneer vryzinnig-democraten en liberalen oneenig bljjven, zelfs de vaste districten eene prooi zullen worden van de Kerkelyken. Wy vreezen dat die oneenigheid nog wel wat zal blyven bestaan; het zal nog veel erger moeten worden, wil het beter worden 2o. dat ons kiesstelsel eigenljjk een slag in het aangezicht is van het gezond ver stand; de afgeloopen verkiezing laat zien hoe het mogelyk is, dat de minst gewilde candidaat per slot van rekening gekozen wordt 3o. dat de socialisten in hunne strjjd- wyze te weinig rekenen met de waarheid eens door een bekend staatsman geuit: dat by de stembus zoo moet gestreden worden, dat de overwonnenen in de eerste rit onze steun kunnen worden by de tweede; 4o. dat al wat conservatief is, zich onder de hoede van de huidige regeeringsmeer- derheid veilig gevoelt. Ten slotte dit: Dat de liberalen in de minderheid zjjn, is niet erg. De Katholie ken en anti-revolutionairen waren dit sinds jaren, en de socialisten zjjn dat in onaf zienbare toekomst. Van de liberale party is men zoo aan de meerderheid gewoon, dat men nu dat niet meer zqq is, die party maar eenvoudig Bolswardsche Courant n 19 n 1) VJ n b 1) n 19 n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1