41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 78. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARP EN WONSERADEEI. 1903. I ZONDAG 28 SEPTEMBER. J ong’g’ezellen-leed. BINNENLAND. X X VOOR INGEZONDEN ’t gas- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 CL Steen wijk, 24 Sept. In eene gisteravond in het volkskoiliehuis gehouden vergadering van hoofden van gezinnen is besloten tot het opriohten eener vereeniging met het doel onderling te slachten en de vleeschwaren zoo goedkoop mogelijk te verkoopen. Reeds zijn ’n 100 personen als lid toegetreden. Harlingen, 25 Sept. Het afgraven van het eenigste bolwerk aan de zuidzyde, dat Harlingen nog van vroegere tjjden was over gebleven, is ae stad aan den zeekant ten goede gekomen voor ophooging. Bestond er langen tijd een gemetseld trapje om van den zeedijk naar het zoogenaamde Noorderke af te dalen, thans is dit overbodig geworden. Met de specie van het afgegraven bolwerk aangevuld, is de glooiing binnenwaarts vol tooid. Te eenigertyd met boomgewas, alzjj het maar kreupelhout, beplant, kan deze helling strekken tot verfraaiing der stad. De gemeente, die al lang met leede oogen het vernielen van het aan haar benoorende gedeelte had aangezien, heeft thans de noo- dige maatregelen genomen en een schutting van puntdraad geplaatst. Hou taan voer. 25 Sept. De tiende houtboot heeft zich deze week een plaatsje in het dok uitgeko zen om hare lading van dikke balken en juffers buiten boord te gooien, waar de vlot ters ze tot vlotten samenkoppelen. Nauwe lijks was de Juno vertrokken, of de Marie Horn was aangekomen, een boot van een compagnie, die het grootste aantal werklie den in haren dienst heeft, zoodat de hout aanvoer geregeld voortgang kan hebben, Het „Beroep der Boeren-Generaals op de Beschaafde Wereld,” ’t welk in het vorig no. der Bolswardsche Courant was opgenomen en waarin steun wordt gevraagd voor de weduwen en weezen der Boeren, heeft zeker de algemeene attentie getrokken. Ondergeteekenden hebben alles in het werk gesteld, om de hooggeachte Boeren generaals in Bolsward te krijgen. Daarvoor ontbreekt den Heeren echter de tijd. Nu werd besloten een beroep te doen op de offervaardigheid onzer mede-ingezetenen en hen te verzoeken, eene gave voor de ongelukkigen in Zuid-Afrika bj één der onderteekenaars te bezorgen vóór of op Donderdag 2 October e k. Elke gave, hoe klein ook, zal dankbaar aanvaard worden. Het geheele bedrag zal dan de Heeren Generaals bj hun bezoek aan Leeuwarden ter hand gesteld worden. C. J. v. d. VEEN. M. SCHOTMAN Mzn. Mr. J. A. HINGST. P. J. de BOER. Y. T. de BOER. 8. E. LUNTER. Ds. J. POTTINGA. Ds. J. Op ’t HOLT. Johs. v. DIJK. Ph. WIJNBERG. W. V. D. MEULEN. D. B. EERDMANS. E. HOORNSTRA. G. I. v. d. PLOEG. H. J. de VISSER. lijk te wijten aan ’t te hoog branden van de spiritusvlam. Hij nam ’n badhanddoek en veegde den trekpot schoon. Daarna sehonk-ie zich ’n kop koffie in, deed erbij ongeluk karnemelk in, besmeerde den rogge- brood-vierhoek met boter, verbrandde z’n verhemelte en verbeeldde zich, dat-ie lunchte. Daar ’t roggebrood zoo hard was als ’n strijkplank, stond Janus met ’n wilden honger op. Tegen vijf uur ging-ie de deur uit om te dineeren. Hij liep het Gouden Hoofd binnen, bestelde ’n diner, en toen dat ver dwenen was, nog een. Daarop werd-ie lang zamerhand rustig. Maar mèt die physieke rust kwam er tegelijkertijd ’n onbestemd gevoel van ’n naderend onheil over hem. Hij betaalde en keerde naar z’n kamer terug. Op den drempel stond z’n zoo even thuis gekomen hospita met gekruiste armen en in de houding van een treurspeelster. Ze zei niemendal. Janus nog oneindig veel minder. Eindelijk trad ze op ’m toe, greep z’n 'arm en voerde hem, altijd zwijgend, in ’t sanctum sanctorum, de keuken. Daar ge komen, wees ze hem met ’n gebaar van onbegrijpelijke majesteit op iets, dat Janus’ haar deed ten berge rijzen. Hij had de kraan van ’t gastoestel open laten staan. Amst. Crt. Toch is de aanvoer van hout in onze haven wel eens grooter geweest, dan dezen zomer. De Zuidergracht bij de ambachtsschool ligt anders op ’t oogenblik vol van den aange- voerden voorraad, die zoo bij niet in tjalken wordt overgeladen, in lange vlotten de reis door de provincie moet vervolgen. Balk, 25 Sept. Gisterenavond 9 uur is de stoomboot van Balk op Sneek v.v., door den zwaren mist misleid, uit den koers ge raakt. Kort daarna zat zij aan den grond en was ze met de uiterste inspanning niet weer vlot te krjjgen. Een der knechts is eindeljjk naar den wal gewaad en heeft een praam gehaald, waarmee de reizigers na middernacht werden afgehaald. De boot werd hedenmorgen ongeveer elf uur weder binnengebracht. WestergO, 24 Sept. J.l. Zaterdag werd in Friesland de jacht geopend, die tot 29 Oct. 3 dagen der week (Maandags, Dinsdags en Zaterdags) daarna tot en met 21 Nov. eiken werkdag geoorloofd zal zijn. De aan vankelijke resultaten waren bevredigend op den openingsdag schoten goede beroeps jagers 4 a 6 hazenop de volgende dagen 2 k 3 stuks. In het veld werd vrij wat on volwassen wild opgemerkt, dat zooveel mogelijk gespaard bleef. Met de hooge winden kwamen de watersnippen, waarop geoefende jagers gaarne jacht maakten. In enkele polders werden veel eenden aange troffen. Lemmer, 25 Sept. Niettegenstaande er met de stoombooten van de Holland-Fries- landlijn de laatste maanden ’n massa goe deren worden vervoerd, komen ook de booten van de oude Lemmernachtbootmaatsch. hier nog dagelijks met zware ladingen binnen. Velen hier vragen zich dikwijls af, waar blijven toch al die goederen, daar er toch behalve de booten van genoemde maatschap pijen, ook nog door andere booten, zooals van de Sneeker en Hunze maatschappijen, een massa goederen via onze haven, van Holland voor onze provincie bestemd, worden binnengevoerd. De goederen die de booten van de oude Lemmernachtbootmaatsch. hier aanvoeren, gaan echter voor een groot ge deelte, na hier op de binnenbooten van deze maatschappij te zijn overgeladen, door naar Groningen, terwjjl die van de Holland- Frieslandlyn, voor het meerendeel voor onze provincie bestemd zijn. Ook vervoerden de booten van de oude Lemmernachtbootm. de laatste maanden nog vele passagiers. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Op Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting voor 1903 is o.a. uitgetrokken f 4500 subsidie voor een te stichten Ambachtsschool te Sneek en f 2000 voor oprichtingskosten. Joure, 26 Sept Op de gisteren alhier gehouden najaarsveemarkt waren aangevoerd ruim 900 paarden, 185 koeien, 69 schapen, 186 varkens en 14 geiten. De handel was, wat de paarden betreft, vlug bij lage prjjzen, terwijl de handel in koeien eveneens vlug was, maar bij hooge prijzen. Woensdag werd voor de Rechtbank te Leeuwarden tegen den 40 jarigen ijzer handelaar Metze D. te Workum, die op 13 en 20 Juli geld uit een diakenzakje in de Ned. Herv. Gem. aldaar nam, 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Door tal van belangstellenden te Leeu warden is ’t volgend verzoekschrift gericht tot de H. IJ. S. M.: Ondergeteekenden, veehandelaren en an dere belanghebbenden, brengen beleefd te uwer kennis, dat hoe goed ook de dienst regeling bij uwe Mij. moge zjjn, deze toch niet aan de eischen des tjjds voldoet. Een markttrein (vroegtrein) van Leeuwarden naar Sneek, waaraan de veehandel behoefte heeft, vooral in de maanden Maart, April, Mei, Juni, September, October en November, ontbreekt ten eenenmale aan den dienst. En wel, omdat Leeuwarden voor velen, als het ware, het uitgangspunt naar de Sneeker markt is. Om den veehandel gedurende de week markt te Sneek van den aanvaog af bij te wonen, zou de veehandel gebaat zijn bij een trein, welke Dinsdagsmorgens om ongeveer 6 uur van L. naar S. vertrekt, met dien verstande, dat ook aan tusschengelegen sta tions en halten reizigers zouden worden opgenomen. Reden waarom ondergeteekenden den wensch uitspreken, dat een dusdanige trein tot stand kome. Vertrouwende, dat uwe Mjj. in deze be hoefte zal willen voorzien, (Volgen de handteekeningen), Z’n hospita ging uit de stad voor één dag. Tegen ’t uit de stad gaan van hospita’s kan principieel absoluut geen bezwaar be staan. Integendeel. De juffrouwen, mevrouwen, dames, wedu wen, die a raison van zóóveel per maand op zich nemen, onzen aardschen tabernakel tegen sljtage te beschermen, hebben ’t volste recht zich minstens ééns per jaar te herstellen van ’t zonderling afmattende werk, bestaande in boterhammetjes snjjden, boterhammetjes smeren en boterhammetjes beleggen met allerlei eigenaardige voort brengselen van kruideniersnjjverheid Janus’ hospita ging dus uit de stad voor één dag. Ik wensch bepaald den nadruk gelegd te zien op die tijdsbepaling, omdat ’t bjna ’n onmogelijkheid is, zich te verklaren hoe ’n samenhooping van stomheden, flaters en nalatigheden in zoo’n kort tijdsbestek heeft kunnen plaats vinden, als waarvan m’n beste vriend Janus het slachtoffer en tege lijkertijd de directe oorzaak was. Nu zj hier op den voorgrond gezegd dat-ie van ’n onhandigheid is, die aan ’t sprookjes-aehtige grenst. Gaat-ie verhuizen, dan komt hem dat door elkaar te staan op ’t verlies van ’n paar pantoffels, ’t breken van 24 schil derijen, ’t zoek raken van ’n parapluie, ’t winkelhaken van ’n overjas, en ’t vernielen van ’n boekenrek. -Weg ging dus z’n hospita en mèt haar heur aanvallige dochter, die hemiederen middag lapjes uit het steentijdperk of bief stuk van vóór de Christelijke jaartelling binnenbraeht. Als ze op de hoogte ware geweest van z’n eigenaardigheden, had z’n huisjuffrouw haar nageslacht thuis moeten laten, en ware aldus een opeenhooping van rampen voorkomen, die zeldzaam zjn in de annalen der op kamers wonende jonkheid. Edoch ’n blind noodlot wilde ’t anders en zoo bleef hij moederziel alleen met ’n verzameling potjes en pannetjes, waarvan-ie nóch ’t nut, nóch ’t doel begreep, ’n paar eieren, 'n fleseh gepasteuriseerde melk, ’n beetje boter en de beschikking over ’t gas toestel. Toen ’t mensch weg was, kwam ’t ineens over ’m, als ’n groot, onafwendbaar gevoel van innig medelijden met zich zelf. Maar na ’n paar uur maakte-ie aanstalten om met boter, eieren, brood, melk en ’n be zwaard gemoed z’n lunch te bereiden. Hij begon met ’t gastoestel aan te steken. Dit gewichtig werk liep zoo uitmuntend van stapel dat-ie op ’t punt stond zich zelf te bewonderen, toen ’n vreemde ge beurtenis hem dit bijtijds belette. De vlam zei namelijk „flap!* of iets der gelijks en ging uit. Janus nam ’n stoel en kwam na eenig diepzinnig gepeins tot de conclusie, dat z’n hospita ’n muntgasmeter gebruikte. Hj wierp alle vierduit-stukken die-ie kon vinden in den meter, zocht ’n half uur naar ’t doosje lucifers, dat-ie in z’n vestjeszak had en stak den brander aan. Daarna vulde ie ’n koekepan met melk, zette ze te kook en ging zoeken naar haver mout. Janus is namelijk gewoon, havermout te gebruiken, en ik verzoek u vriendeljk, hem daarom vooral niets minder te achten. De zak was nergens te vinden, wat natuur lijk duidel jk te verklaren is uit ’t feit, dat hij ze zocht. Ieder ander zou er over ge struikeld zjn. Eindel jk vond ie ’t ding op de bovenste plank van de keukenkast. Hj schudde het half leeg in de pan met melk, en wachtte in spanning op de dingen, die komen zouden. Er gebeurde niets b jzonders, zoodat-ie van dat korte oogenblik van rust gebruik maakte om z’n bed af te halen, de lampetkan te vullen en z’n laarzen te poetsen. Toen-ie in de keuken terugkwam, had er ’n zonderlinge verandering plaats ge grepen in ’t voorkomen van z’n proefstuk. In ’t middeh verhief zich 'n witte berg, die als ’n vulkaan werkte. „Havermout is ’n vreemde zelfstandigheid. Ik heb nooit geweten, dat er zooveel leven in zat,* murmelde Janus. „We zullen er’n beetje zout in doen.* Hj zocht en vond ’n blauwsteenen pot, waarop met groote letters „zout*, en strooide er ’n hand vol van over de borrelende geschiedenis. De uitwerking was grootsch. De vulkaan begon te dansen en werd bruin waarschjnljk van ergernis. Janus achtte hiermee 't tjdstip gekomen om het kookstel af te nemen, en keerde het om in ’n diep bord, of, om dichter bj de waarheid te bl jven, krabde het ze met z’n pennemes kussensloop netjes over ’n kwartaal van de tafel en zette z’n kokerj voor zich neer. De reuk was drageljk, maar door een on vindbare oorzaak, was ’t ding, zoo taai geworden als ’n handschoen. Janus dacht, dat ’t wel aan de temperatuur kon liggen. Hj haalde ’n voorsnjmes en -vork uit de keuken, en zaagde er ’n paar brokjes af. Bj ’t eerste kreeg-ie de overtuiging, dat havermout den eenen dag beslist anders kan smaken dan den anderen. Deze smaakte naar krjt en groene zeep. Janus gaf' ’t op, bekeek met ’n onquali- ficeerbare uitdrukking van Weltschmerz, den zak waaruit-ie geput had, en kwam weer na eenig vruchtbaar gepeins tot de ontdekking dat-ie gist gebruikt had. M’n uithemende vriend is erg secuur, Hj nam de zak met de gele papperigheid, en ging er mee naar den kruidenier. ’t Was gist. Toen-ie weer thuis kwam, bevond-ie dat de bodem uit de koekepan gevallen was. ’t Vermoeden ligt voor de hand, dat dit komt, omdat-ie ze, nadat ze leeg was, weer op ’t vuur had gezet. Onder al die bedrjven had Janus ’n honger gekregen als ’n paard. En daar-ie met de havermout geen nieuw fiasco wilde riskeeren, besloot de ongelukkige zich te begeven op ’t glibberig pad van eierkoken. Waar-ie den jammerljken moed van daan haalde, ’n ommelet te willen klaar maken, weet-ie tot nog toe zelf niet. Z’n weten schap ging juist vèr genoeg om overtuigd te zjn, dat ’n ei bj ’n kip hoort, en dat Columbus er aan ’t dessert kunstjes mee uitvoerde wat niet belette dat-ie met jver aan 't werk ging. Hj nam’n geëmail leerde braadpan van de grootte om er een os in te braden, zette ze op ’t vuur en liet er ’n half ons reuzel in smelten, daar-ie met z’n boter wat zuinig moest zjn. Boter of reuzel, reuzel of boter: dat’s broertje en zusje, zóóveel wist Janus er ook wel van. ’t Vet spreidde zich zacht-smedig uit over den bodem van de pan en begon te sissen.- Dat verwachtte-ie half en ’t ver ontrustte hem dus weinig of niets. Nu kwam ’t culminatiepunt, de péripétie, oftewel onverwacht verandering, n.l. ’t eier- breken. Hj had die manoeuvre wel eens zien uitvoeren door z’n hospita, maar tusschen zién doen en zélf doen, is ’n groot verschil. Dat merkte-ie vrj gauw. Hj nam een ei en sloeg ’t finaal in tweeën op den rand van de pan met ’t logisch gevolg, dat ’t geel en ’t wit zich broederl jk vermengden met de doppen, die meè waren verongelukt. Toch zag ’t er mooi uit, en Janus, die oog heeft voor zulke dingen, zei later dat er „stemming* in zat. Met ’t tweede ei ging ’t uitstekend. Uit vrees voor ongelukken boorde-ie in ’t midden ’n gat met 'n kurketrekker, en liet 't in ’n com pact straaltje neer vloeien op den sissenden reuzel. Janus meende, dat ’n half uur koken wel voldoende zou wezen om de kip-uitingen gaar te krjgen, en bereidde zich voor op den strjd met ’t roggebrood. Ik voor mj héb altjd de vrouwen be wonderd, die met ’n elegante handbeweging ’n roggebrood in plakjes weten te snjden, zoo als ’n Fata morgana. Janus kon’t zeer zeker niet. Dat bleek vrj wel daaruit, dat zjn plakjes geen plakjes waren, maar ’n soort miniatuur-pyramides, die eigenwjs op hun basis bleven staan, nadat ze afgesneden waren. Bj ’n poging om ze in ’n dunner formaat te produeeeren, gaf-ie ’t aanzjn aan ’n bergje kruimels. Ten einde raad nam-ie z’n figuurzaag en zaagde ’n vrj regelmatigen twee duim-dikke vierhoek van 't moederbrood. Daarop ging-ie koffie malen. Nadat-ie ’n minuut of tien gezwoegd had, kwam-ie tot de ontdekking, dat-ie in de verkeerde richting draaide, en na nóg tien minuten, dat-ie vergeten had, boonen in den molen te doen. Na dat alles verholpen te hebben, gooide hj de gemalen koffie in ’n trekpot, deed er ’n theekop chichorei bj, vulde ze met water en zette ze op ’t theelichtje, bj welke handbeweging twee ontbjtbordjes ’t leven lieten, die op den grond sulden. Daarna ging-ie ’ns kjken naar zjn om melet. De aanblik was verrassend. In ’t midden van de pan lag ’n hoopje stof en daarom heen, bevallig gegroepeerd, een verzameling drooge korstjes eiwit. Janus zuchtte diep, zette de pan op den aanrecht, brandde daarbj geweldig z’n handen aan de hengsels en schroeide ’n vierhoekige, zwarte plek in ’t witgeschuurde hout. Toen-ie weer in de huiskamer kwam, kabbelde de koffie zachtjes over den rand van den trekpot, die pikzwart zag. Dit qit de pan, Daarop spreidde hij ’n schoon vreemde natuurverschijnsel was waarsch jn« Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1