NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARB EN WONSERABEEL 190S 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 79. Nederland sluit zich niet aan. DONBEliDAli 2 OC'l’OBEli, BINNENLAND. VOOR 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Als er dus ééne stad in ons land is, die zich warm zou kunnen gevoelen voor een nauwere aansluiting by Duitschland, vooral voor een tolverbond met dit groote rijk, dan zou ’t Rotterdam moeten zijn. Was ons land eene Duitsche provincie, een deel van ’t groote Duitsche vaderland, dan zou niet van (Duitsche) regeeringswege getracht worden, de Rottestad de voordeelen van zjjn prachtige ligging te ontnemen. Dan zou die regeering er ongetwijfeld op uit zyn, steeds meer de voordeelen van die ligging te doen blijken. We hopen, dat Temps en andere buiten- landsche bladen ophouden met hun geschrijf en geïnterview. Laten ze ons land maar met rust, dat is al, wat we wenschen. De Parijsche Temps, een blad, dat zjjn lezers over de geheele wereld heeft, laat Nederland maar niet los. Zjjn correspondent schijnt in last te hebben, maar steeds andere Nederlanders van beteekenis op te zoeken, die zich willen laten interviewen over de quaestie, of Nederland plan heeft of wenscht zich bij de eene of andere combinatie van grootmachten aan te sluiten. We begrijpen niet, wat ’t blad voor bedoelingen heeft. Werkt ’t soms op de order van een of andere regeering? Of meent 't met het telkens warm houden eener quaestie, die ons Nederlanders, niet warm maakt, zjjn lezers een dienst te bewijzen? Of tracht ’t zoolang te schrijven tot Nederland be grepen heeft, zich te moeten aansluiten? Dan zou ’t lang werk hebben! Thans is weer geïnterviewd het Tweede Kamerlid voor ’t district Druten, mr. Tra- vaglino, een Katholiek afgevaardigde, die reeds vele jaren lid is van ons voornaamste regeeringslichaameen der oude leden ook, wat den leeftijd betreft. We laten bij uitzondering dit interview volgen, omdat hieruit een zoo sterk moge- Ijjke antipathie spreekt tegen elk denkbaar verbond. 1 Rotterdam heeft er het grootste belang bij, dat Duitschland niet tracht door kanaal- verbindingen op eigen bodem de transito handel naar de fabrieksdistricten van West- Duitschland over Emden, en steeds meer over Emden te laten gaan. Emden is de haven geworden voor de landen aan ’t DortmundEems-kanaal, heeft prachtige havenwerken gekregen en de Duitschers doen alles, om de stad een flinke transito handel te bezorgen. Een goed deel van Emden’s bloei beteekent schade voor Rot terdam. Als er ééne stad is, die zich zou moeten interesseeren voor een verbond met Duitsch land, dan zou ’t wel onze drukste haven stad, dan zou ’t Rotterdam moeten zijn. Rotterdam toch leeft van de scheepvaart, heeft kostbare havens aangelegd, om nog veel meer schepen te kunnen ontvangen als tot nu toe geschiedt. De laatst voltooide haven alleen kan honderden schepen bergen. Nu is de Rotterdamsche scheepvaart en handel voor een zeer belangrijk deel tran- sito-handel. Rotterdam is de stad, waar de groote zeestoomers massa’s goederen aanbrengen, die daar overgeladen moeten worden in de Rijn schepen, die ze verder naar de Duitsche fabrieksdistricten over brengen. Natuurlijk is de Rottestad ook de haven, die goederen ontvangt voor alle deelen van ons eigen land, maar met volle recht mag men haar ook de natuurlijke voorhaven van Rijnprovincie en Westfalen, van Hessen en Baden noemen. Vooral in de beide eerstgenoemde Duitsche gewesten zetelt eene uiterst belangrijke industrie, die zich bijna weergaloos snel ontwikkeld heeft en dit jaar, door de Dusseldorfsche tentoonstelling, de wereld versteld doet staan over haar vermogen. Reeds jaren lang ontvangen de fabrieken daar bv. vele scheeps ladingen ijzererts per week uit Spanje en Scandinavië en Rotterdam is, beter dan Amsterdam of Antwerpen, de haven, waar die massa’s erts ontvangen en overgeladen kunnen worden. bewijs is van natuurboter te lijken en niet te zijn. Vooral bij nat weder, terwijl de weide drassig is, het rundvee vaak kleumt, is het gehalte van vluchtige vetzuren in boter ge ring en niet enkel in Frankrijk en België, maar ook in Engeland wordt, op grond van dat lage gehalte, wel eens getwijfeld aan het „natuurlijke11 van de boter. Wist men nu maar een middel om het percentage te verhoogen De Bond van Zuivelfabrieken in deze provincie, die zich voor deze zaak sedert interesseert, omdat hij van het groote be lang daarvan voor onze zuivelindustrie over tuigd is, heeft thans besloten proeven te nemen met een middel, dat in dezen werkelijk „in een behoefte zou voorzien.14 Het zou be staan in het bijvoederen van het melkvee met melasse; d. i. de af val van suiker in de rafhneerderijen. Een gemakkeljjk middel voorwaaren verschillende boeren hebben zich bereid verklaard met hun vee in die richting gedurende drie weken proeven te nemen. Naar wij vernemen wordt de melasse gra tis verstrekt onder kostelooze controle van de Rjjkslandbouwproefstations. Aan acht verschillende zuivelfabrieken (op den zand grond, op het laag veen en op den kleigrond) worden deze proeven genomen, waarvan de resultaten zeker ter geschikter tijd wel pu bliek domein zullen worden. Voldoet het middel aan de eischen, dan is zeker weer iets gevonden, dat van groot belang is voor onze boeren, zuivelfabrieken, grondeigenaren, ja, voor wie in onze provincie niet De Boerengeneraals zullen aanstaanden Vrijdag des middags om 12,36 uur (spoortijd) te Leeuwarden aankomen. Aan het station zullen zij worden opgewacht door het Hoofd comité. Dan gaan ze per rjjtuig naar het Stadhuis, waar zij door den burgemeester, jhr. mr. A. Roëll, zullen worden ontvangen en aan de leden van den raad voorgesteld. Hierna wordt weder een tocht door de stad gehouden en gereden naar de Groote Kerk der Ned. Herv. Gemeente. Inmiddels zal gedurende den tocht, door een mannenkoor, staande in het voorportaal van het Paleis van Justitie, den generaals een ernstig lied worden toegezongen, terwjjl langs den weg verschillende vereenigingen zullen zjjn op- steld. De bijeenkomst in de Groote Kerk, waar als sprekers zullen optreden de heeren mr. T. van Hettinga Tromp en G. H. Wage naar, begint te half drie. Kaarten zullen, zoolang de voorraaa strekt, des Vrijdags morgens, voor personen uit de provincie tegen f U,5ü verkrijgbaar worden gesteld. Hierna wordt den generaals eenige uren rust gegund in hun hotel „de Doelen*4. Des avonds te 7 uur heeft een tweede bijeenkomst plaats in „de Harmonie14, entiés f 1,waar de heeren verwelkomd worden door den president der „Harmonie*4, den heer R. Bloembergen Ezn. Daarna zullen waarschijnlijk de generaals spreken. Bjj deze gelegenheid zal aan de deputation uit de stad en de provincie, die de opbrengst van gehouden collecten of gif ten komen aanbieden, gelegenheid worden geboden, deze zelf den generaals ter hand te stellen. Per deputatie kunnen, om de be perkte ruimte, hoogstens drie personen worden toegelaten. Alleen deputation van gemeenten of ver eenigingen, die gelden brengen, zullen toe gelaten worden. Tjjdens de bijeenkomst zullen door een dames quartet eenige liederen ten gehoore gebracht worden. Later op den avond heeft er eene reunie in intiemeren kring plaats. Den volgenden dag, 8,55 uur ’s morgens vertrekken de generaals naar Meppel. Een krot. Ds. G. Boersma te Holland- scheveld schrjjft in de Hoogeveensche Crt.: Aan den Krakeelschen ojjk na hij Hooge- veen is een gezin in een nok gehuisvest, Het hok is van planken, waartusschen vele reeten. Van boven is het gedekt met pannen, die overal den regen doorlaten. Aan den voorkant is een groote opening, zonder eenige afschutting. Tot slaapplaats dient de natte, kille grond, waarover een dun laagje stroo; tot bedekking voor den nacht eenige lompen. De ouders met vier kinderen (van 2 tot 13 jaar) slapen allen bjj elkander. Mede door slechte voeding, vooral ’s winters, zien allen er Ijjdend uit. Midden in het hok wordt van sprokkelhout een vuurtje gemaakt, waarop... Maar wie kan, kome zien. De heeren O. Th. Broekhoff, arts, Jb. v. d. Haar, winkelier en F. Brands, h. o. 1. school, allen te Hollandscheveld, nemen giften aan. De 100,000. De hoofdprijs van de 370e Ned. Staatsloterij (f 100,000) is voor de vierde maal in korten tijd te Rotterdam gevallen op drie vijfde en vier tiende loton^ Sneek. Onze stadgenoot, de heer R. van der Meulen, boekhandelaar, heeft ’t voor nemen, dezen winter een rederjjkersconcours uit te achryven. De jmy voor den wedstrijd, samengesteld uit 7 heeren onzer stad, zal ongetwijfeld een moeieljjke taak hebben. Wij houden ons overtuigd, dat velen van deze gelegenheid zullen profiteeren en den impressario in staat zullen stellen nog een extra feestavond aan dit concours te ver binden. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar b. 5 Ct. De heer Travaglino wordt genoemd „een minzaam 70-jarige, schuchter en een klein weinigje plechtstatig. Conservatief in alle andere dingen en met jeugdige onbuigzaamheidis hjj dat ook ten opzichte van de onafhankelijkheid van zijn land. Bij het eerste woord sprong hjj op... zachtkens: Wat ik denk van een alliantie of toe nadering van mijn land met Duitschland of welke andere mogendheid ook?... Ik ben tegen, mijnheer, tegen'- En ik ben tegen omdat ik Nederlander benDat is alles, mijnheer! Al die loopende geruchten gaan buiten het parlement om, dat toch alleen bevoegd zou zijn om de zaak in discussie te nemen. Een vernederende taak zou dat voor de Kamer zijn. Want iedere stap in die richting beschouwt de heer Travaglino als een stap naar het verlies onzer onafhankelijkheid. En het beginsel onzer onafhankelijkheid be schouwt hjj als buiten alle discussie. Wat we doen zouden als die onafhan kelijkheid bedreigd werd? Vechten geljjk de Boeren gedaan hebben. Misschien zouden we overwonnen worden, maar ten minste niet onteerd. De heer Travaglino haalde een paar Engelsche versregels van Reitz aan’t Moge menige zucht en traan gekost hebben aan hen, die gehoor gaven aan de roepstem der Vrijheid, toch is het beter gestreden en verloren te hebben, dan in ’t geheel niet te hebben gevochten. Een douane-o vereenkomst? F ormeel tegen. Niet uit economische overwegingen, maar uit beginsel. Als protectionist, geljjk velen zjjner katholieke collega’s, zou de heer Travaglino door Duitschland’s protectionis tische politiek niet zoo zeer afgeschrikt worden... Maar in een zollverein met een groote mogendheid... 't begin van onzen nationalen ondergang. Wat nog ’s heeren Travaglino’s protectio nisme betrof, ten aanzien van zjjn moreele beginselen transigeert hij niet, maar wat zjjn economische theoriën betreft, zou hjj ze wjjzigen, zoodra hjj zag, dat ze tegen het belang der natie waren... Der natie, want de heer Travaglino voelt zich ver tegenwoordiger van het geheele land, niet van zjjn district alleen. Als zoodanig is hjj ook tegen alle poli tieke en economische allianties. Steenkolenstations in onze koloniën toe staan aan vreemden, verkoopen van koloniën, zelfs als ze financieel slechts nadeel geven, de heer Travaglino acht het een nationale schande en zal er zich steeds met zjjn ge heele energie tegen verzetten. Om te resumeeren: „Ik ben Nederlander, en als zoodanig ben ik tegen iedere alliantie met een andere mogendheid... Uw dienaar, mjjnheer! Als we iets moeten opmerken, is ’t dit: De heer Travaglino is zeker nog geheel onder den invloed van den heldenstrjjd, in Zuid-Afrika gestreden, en denkt, dat de Nederlanders een gelijken tegenstand tegen een vreemden indringer zullen kunnen bieden als onze stamgenooten daarginds tegen de Engelschen. Ja, als we onze schutters nog eens hielden, die elk een echt geweer hebben de rus tende schutters uitgezonderd. Maar nu deze binnenkort gaan verdwijnen, wordt een volksstrjjd tegen een machtigen indringer lastiger l Harlingen, 28 Sept. Met een stevigen N.- Westen wind was de lucht, niettegen staande den vrjj hoogen barometerstand, heden den geheelen voormiddag min of meer buiïg geweest. Na den middag kwam er een hoos uit xee opzetten, die de flappen van de groote Zuiderbrug een heel eind omhoog deed slaan en het stof in dwarre ling om laag en her- en derwaarts deed stuiven, terwijl een botter met het vooreind onder water gedompeld werd. In minder dan geen tijd was het natuurverschijnsel voorbij getrokken. 29 Sept. Hedenmorgen 12 uur kwa men hier met groote snelheid drie torpedo- booten binnen, die de zonderlinge namen droegen van: Ophir, Pangrangan enRindjuni. Van het Nieuwe-Diep gekomen, deden ze onze haven maar even aan, daar er tooh geen noodzakelijkheid bestond om hare ver- delgingsprojectielen tegen een vijandelijken bodem af te zenden. Zeer laag bij het water, hebben deze vaartuigen een aanmerkelijke snelheid. Om 2 uur in den namiddag zet ten ze koers naar Terschelling. Minnertsga, 29 Sept. Naar we ver nemen is voorloopig bepaald, dat het ge deelte van den Noord Frieschen Locaal- spoorweg StiensTzummarum, thans in aanleg, met 1 December e.k. in exploitatie zal gebracht worden. Van Stiens tot Min nertsga is men op ’t oogenblik zoo goed als gereed met het leggen der rails. Heerenveen, 29 Sept. Zaterdagavond heeft de van hier komende tram te Oude- haske den vrachtwagen van L. Hot aange reden en vrij wat gehavend. Het paard geraakte te vallen, maar bleek ongedeerd en ook de vrachtrijder kwam er goed af. Naar we vernemen, zal de scha door de tram worden vergoed. Eernewou.de, 29 Sept. Het terrein aan onze afdeeling van de zoetwatervisschery beschikbaar gesteld tegen eene koopsom van f 100, om te worden ingericht tot vijver voor kweeking van Galicische karpers, heeft eene lengte van ongeveer 30 M., bij eene breedte van 4 Meter. Zal het aan zyne be stemming voldoen, dan dient het te worden uitgegraven tot eene diepte van 3 M. be neden Z. P., ten einde het bevriezen van de geheele watermassa te voorkomen. Met duikers van fijn rasterwerk dient men alsdan verbinding tot stand te krijgen met het Eer- newoudsterwijd, waaraan het te verkrijgen terrein gelegen is. Men denkt in dien vyver een zestal wijfjes- en een drietal mannetjes visschen, beide geslachten van den ouderdom van 4 jaren, aan te brengen. Dan schieten zy het eerste jaar reeds kuit. Bekend toch is het, dat deze soort visschen de eerste 3 jaren geen kuit hebben. De jonge vischjes bljjven het eigendom onzer afdeeling, die ze tegen billijken prijs beschikbaar stelt, in de eerste plaats aan hare leden. Rijs, 29 Sept. De freules v. S. alhier hebben de schoolkinderen in den omtrek aangenaam verrast. Bij eene opruiming werd al het voorradige speelgoed byeen verzameld om geschonken te worden aan de scholieren. Op drie wagens geladen bereikte het even zoo vele scholen, waar het aan de kinderen werd uitgedeeld, ’n Aanschouwelijk lesje tegelijk in het bewaren van speelgoed! Een afgesloten deel van het slot „Rijs*4 I wordt te huur aangeboden; ook zullen 29 perceelen boomen, eiken en beuken, alsmede eenige schoone planten en bloemen uit den tuin te koop worden gepresenteerd. Stavoren, 29 Sept. Naar we vernemen zijn vele visschers alhier en in de aangren zende kustplaatsen gaarne bereid mede te werken tot het staken van de vangst van Zaterdagavond tot Maandagmorgen. Onder scheidene ansjovis- en haringvisschers deden het nu reeds en hebben zich bij den maat regel wél bevonden. Achter de Zuidwestkust wordt thans de najaarspalingvisscherij uitgeoefend. Tydens het vorige duister was de uitslag on voldoende. üepk. Nieuwsbl. v. Fr. Men schrjjft uit Friesland aan de Arnh. Courant Het is nu een groot jaar geleden dat vi siteurs aan de Fransche grenzen bezwaar maakten eene bezending natuurboter, uit deze provincie afkomstig, in Frankrijk in te voeren, wjjl die boter... natuurboter leek, maar feitelyk kunstboter was. Dit oordeel, boud als het werd uitgesproken, was geba seerd op onderzoek naar het percentage van de vluchtige vetzuren der boter. Dit percen tage was laag, volgens de Franschen te laag om natuurboter te zjjn en dus... was 't kunstboter. Voild toutl Het heeft toen heel wat moeite gekost deze visiteurs te overtuigen, dat zy het met hun onderzoek mis hadden en dat een laag gehalte van vluchtige vetzuren nog niet het Wilden we nog anderen noemen, die zich zouden kunnen verheugen in genoemde nauwere aansluiting, dan moesten we noemen de veehouders vau Holland en Friesland en Groningen; en ook de in- dustriëelen van Twente. De Duitsche slagers in de groote steden klagen steen en been over gebrek aan slachtvee. In ’t nu afgeloopen deel van 1902 zjjn minder varkens geslacht dan in denzelfden tjjd van ’t vorige jaar; en dat in Duitschland, ’t land van spek en worst. De Nederlandsche veehouders zien echter nog steeds de Oostelijke grenzen voor hun kostbaar vee gesloten. Werd Nederland bjj Duitschland aan gesloten, dan zouden die grenzen uitge- wischt zjjn en een gouden tjjd voor hen aan breken. De industriëelen van Twente hebben thans, om geen last van de Duitsche grenzen en de Duitsche invoerrechten te hebben, fabrieken juist aan de andere zijde dier grenzen gebouwd; ’t geen overbodig zou zjjn bjj een vereenigiug op tolgebied van Nederland en Duitschland. Bolswardsche Courant dl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1