NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARö EN WONSERAOEEt s I re F 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 80. t I n g ZONDAG 5 OCTOBER. Uit de Raadszaal. i| VOOR den heer H. C. Hum- afijg 11 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke noe. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. gaat is een JOCJCACXXXX KXXXXXXX$ I BI waarbij het ambachtsteekenonderwijs met name genoemd is. De Voorzitter. Het spijt my zeer van den heer Schotman te vernemen, dat hij zich stoort aan de publieke opinie en bang is dat de menschen hem zwart zullen aan zien. En wat de steun van het Gasthuis betreft, ja, die is er en zal er wel blijven ook, daar ben ik niet bang voor, doch een som als nu, is volstrekt geen verplichting. De heer Schotman. Ik moet M. de V. als antwoord op deze tirade dan toch even vragen, wat de heer Commissaris der Ko ningin bij zijn laatste bezoek alhier heeft gezegd. Ik meen, dat Z.HEd. te berde heeft gebracht, dat wij moesten zorgen om den hoofdeljjken omslag hier niet hooger op te jagen. De Voorzitter. Ja, dat werd in algemeenen zin gesproken, doch hierover wensch ik niet meer te spreken. De heer v. d. Meer. Ik meen dat juist het zwaartepunt van mijn tegenstand is geweest, dat het teekenonderwjjs zal lijden door die combinatie wegens korteren leertijd. Ik heb de redenen ontvouwd en ik wil er nog een bij voegen. Het ambachtsteeken onderwijs werkte hier uitstekend, en het herhalingsonderwijs in de gewone vakken is hier ook al eenige jaren gegeven, doch de resultaten daarvan waren allertreurigst, en het is vooral daarom, dat ik het teeken- onderwys niet er op wil wagen om het te combineeren met het herhalingsonderwijs. Dat de belangstelling voor het ambachts- teekenen hier zoo afneemt als ik zoo pas hoorde beweren blijkt mij niet uit de ver slagen die ik heb ingezien. De heer Eisma. Ik meen op te merken dat de leden van den raad overtuigd zijn dat het teekenonderwijs niet kan gemist worden. De f 250 subsidie kan nu ten goede komen bij de kosten van het herhalings onderwijs doch ’t is wel zeer onpleizieng nu te hooren vertellen dat het D. Best, ondoordachte voorstellen doet, en dat de leden van den raad er als ’t ware op moeten passen dat het met te duur uitkomt. Bols- ward staat ten opzichte der belastingen in geen ongunstige conditie. Er zijn gemeenten waar men 50 tot 80 opcenten op het per soneel heft, en hier niets, alleen een hoof delijken omslag, geregeld naar draagkracht. Ik meen, dat de leden, die tegen ons voorstel zijn, niet in de lijn blijven, want het herhalingsonderwijs moet er komen, de wet eischt het, en de f250 komen nu dit onderwijs ten goede. Daarom hebben B. en W. de berekening kunnen opmaken, dat de gemeente niet meer belast wordt, en toch wordt gegeven wat noodig is. Het schijnt echter zoover te gaan, dat alles wat het Dagel. Best, voorstelt, verdacht wordt. Ik ben zoo ver heen, dat ik die betrekking graag wil over geven. Want het is vervelend altoos te moeten hooren dat het schijnt of bij B. en W. een beginsel voorzit om maar geld weg te gooien. Ik moet nog zeggen dat bij de behan deling van dit voorstel haast is. Vóór 1 Nov. moet het in orde zijn. Uitstellen zal dus niet meer kunnen. Ik geef daarom in overweging de voorstellen, zooals ze daar liggen, aan te nemen, dan is er een waar borg dat de jongelui hier flink onderwys kunnen krijgen. De Voorzitter stelt nu voor, over te gaan tot artikelsgewjjze behandeling der ver ordening. By het opnoemen der vakken (art. 2) wordt door den heer Van der Meer voorgesteld het handteekenen te schrappen. De heer Cuperus ondersteunt dat voorstel. De heer Van der Meuten vraagt, of het handteekenen vroeger ook onderwezen werd b(j het herhalingsonderwijs, wat door den t oorzitter ontkennend wordt beantwoord. De heer P. J. de Boer vindt in deze wijze van behandeling wel wat bezwaar, omdat hij er in ziet dat hierdoor het leerplan kan vallen. Hjj zou ’t beter vinden dit vak later uit te doen maken, doch eerst het leerplan af te handelen. Wat de steun van het Gasthuis betreft, kan hij nog zeggen dat er in de vergadering van Gasthuis voogden wel over gesproken is, en dezen wellicht hun steun niet zullen onttrekken, omdat dit onderwijs hen wel lief is, maar verplicht om- er een gebouw of een bepaalde som aan te geven, dat zijn ze niet. Ik zal mij in deze zaak van stemming onthouden. De Voorzitter. Laat ons maar doorgaan. Wordt het afgestemd, welnu dan is ’t uit. Het voorstel Van der Meer wordt met 10 stemmen aangenomen. De heer Eisma tegen, de heer P. J. de Boer hield zich buiten stemming. De heer Van der Meer stelt daarop voor ook het bouwkundig teekenen te schrappen. De heer Cuperus ondersteunt dit, en met denzelfden uitslag als zoo pas, werd dit bij stemming aangenomen, 4. Behandeling van het adres van het Kerkbestuur der Parochie van den H. Fran- ciscus om een riool te leggen door den stads wal en eenig struikgewas op te ruimen, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weths. adviseeren, den architect gehoord, het verzoek toe te staan onder de gebruikelijke conditiën. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het voorstel van Burg, en Wethouders, tot regeling van het her- halings-onderwijs. De Voorzitter. Het voorstel van het D. B. is in de vorige vergadering ter tafel ge bracht, ik open daarover thans de discussie. De heer v. d. Meer. Volgens het plan van B. en W. zullen het herhalingsonderwijs en het ambachtsteekenonderwijs gecombi neerd worden. Uit de toelichting er bij is mij niets gebleken, dat er voor pleit, wel vind ik redenen die er tegen pleiten. In de eerste plaats, dat het teekenonderwijs er bij lijdt, in de tweede plaats dat het duurder zal worden. De rooster geeft 4 lesavonden aan, en het onderwijs werd thans 5 avonden gegeven. Ik stel hooge waarde op het vakteekenen, en daar zijn nu 2 avonden voor, terwijl er iets bijkomt van twijfelachtige waarde, namelijk Fransch en Engelsch. Ik ben niet tegen die talen, maar als daaraan 52 uren in een winterhalfjaar aan besteed worden, en het in den zomer weer vervalt, dan zal het resultaat ook al volgt men het 3 jaren luttel zijn. Ik ben er echter het meest tegen omdat het prac- tisch nuttige teekenonderwijs er onder zal lijden. En dan de kosten. B. en W. zeggen dat deze f 600 zullen bedragen maar als ik het nareken, komt alleen het salaris der onderwijzers per week op f26, en dus in een halfjaar f676. Maar dan komt er nog bij de inrichting van een lokaal en dat beteekent met de verlichting en de leer middelen nog al wat. Zoo’n teekenlokaal moet speciaal daarvoor worden ingericht. En dan vind ik het jammer dat een Vereeniging, die zoo gunstig werkte, zal worden opgedoekt. Als ik de statuten dier Vereeniging opsla, heeft de Raad daarover trouwens ook niet de beslissing, doch mis schien door intrekking der subsidie zal men haar ten doode opschrjjven. Ik verklaar dus dat ik het ambachts- teekenonderwjjs geheel afgescheiden wensch te houden van het herhalingsonderwijs. De heer Schotman. In het officieel raads- verslag lees ik omtrent dit voorstel dat het herhalingsonderwijs met goed vakonderwijs in verband moet worden gebracht, maar de Minister Goeman Borgesius heeft zich toen verklaard dat men de vrijheid had het er mee in verband te brengen, naar gelang der plaatselijke omstandigheden. Het ge- heele herhalingsonderwijs is facultatief, en dan rijst bij mij de vraag, is de toestand hier zoo, dat dit teekenonderwijs er bij moet, en ik antwoordneen. Het voorstel van B. en W. lijkt zoo onschuldig, maar het komt mij voor, dat de inrichting belangrijke groote kosten zal meebrengen. Het ambachtsteekenonderwijs bestond hier reeds geruimen tijd. In 1891 is daaraan door den Raad een subsidie van f250 toegekend. Mij dunkt, men zal dan eerst die subsidie moeten intrekken, maar de Vereeniging ontvangt ook subsidie van het Gasthuis, en dan is die stichting daar van ook ontslagen, alsmede om er een lokaal voor af te staan, waartoe het zich, zooals ik hier voor my zie, toch verbonden heeft. Dat gooien wij dan overboord. Men mag toch zijn eigen glazen niet inslaan. Vroeger is gevraagd, wat resultaten geeft dat onderwijs! Ik zelf behoorde toen tot de twijfelaars en door den heer Eisma is mij er toen op gewezen, hoeveel nut die vereeniging sticht. Ik lees het nog in het Raadsverslag van toen, maar dan begrijp ik niet, hoe datzelfde lid van het D. B. nu kan overgaan, om voor te stellen op te heffen, waar hij verleden jaar zoo hoog van beeft opgegeven. Dan nog vraag ik, moe ten de 2 onderwijzers in het teekenen aan den dijk worden gezet want ik betwijfel het, of die kunnen aanblijven. Minister Goeman Borgesius heeft zich daarover twijfelachtig uitgelaten, maar toch gezegd, dat voor de vakken waarvoor de wet een examen eischt, alleen geëxamineerde onder wijzers moeten komen. De kosten van inrichting van zoo’n tee- kenzaal zullen ook nog al wat beteekenen, want daarvoor moet een groote ruimte wezen. Het vorig jaar waren er meen ik een 25-tal leerlingen, die elk een afzonderlijke lamp moeten hebben. Ik kan dus niet meegaan met de voor gestelde combinatie. De heer Eisma, Met bevreemding hoor ik de beide sprekers aan. Hadden ze het leerplan en de stukken goed ingezien, dan had veel van hun gesprokene kunnen ach terwege blijven. Het leerplan is, door de hoofden der scholen en ook door de heeren Veringa en Dijkstra goed bevonden. De twee laatsten zullen aanblijven, gelijk te voren. De eerste heeft reeds vele jaren tee- keuonderwijs gegeven en zoo gefungeerd, dat er met lof van gesproken moet worden. Het herhalingsonderwijs is een voortgezet onderwjjs en verplichtend gesteld voor de gemeenten, en nu zyn onze voorstellen juist zoo, dat aan dit onderwijs van de school tot het 20ste jaar kan worden deelgenomen, en in de vakken voor taal tot 15 a 16 jaar. Ieder winter kunnen’ ze de lessen volgen, en zoo ook met het teekenonderwijs. Ik merk nog op, dat het St. Anthony- Gasthuis volkomen vrij is in het verleenen van hare subsidie, ’t is geheel een vrijwillige subsidie, en het is er niet toegebonden, gelijk de heer Schotman het laat voorkomen. Wat de berekening der kosten aangaat, de teekenschool heeft jaarlijks 5 a f 600 gekost, alleen voor ’t teekenen en nu de gelegenheid er was om zonder bezwaar er ook de talen bij te voegen, hebben B. en W. na ernstig beraad en niet klakkeloos, de gelegenheid aangevat, om ook de jongelui die in de wereld verderop willen ter wille, te zijn. Wat de verdeeling der lesuren voor de vakken betreft, ja hier is rekening gehou den, dat al de onderwijzers eiken avond kunnen werken. De wet zegt dat minstens 2 vakken van het gewone onderwijs en minstens in 4 vakken les moet worden gegeven. Wy heb ben nu bouw- en werktuigkundig teekenen, benevens Fransch en Engelsch het noodigst geacht. De kosten zijn niet te vermijden, de wet eischt herhalingsonderwijs. Als men ’t beperkt deed, zou niet ’t bestaan van het teekenonderwijs gewaarborgd zijn, terwijl het de gemeente nog duurder zou komen, want bij het herhalingsonderwijs mag school geld geheven worden. De heer P. J. de Boer. De heer van der Meer sprak het minder doelmatig te vinden dat de moderne talen er bij zijn gekomen. Maar de districtschoolopziener wees er op dat nu de school voor m. u. 1. o., die een 4-jarigen cursus heeft, er voor de jongens, die verderop willen, dan toch nog een ge legenheid zou bestaan, waar zjj op hooger leeftijd nog onderwijs konden krijgen. Het is op het oogenblik wel wat critiek, de raadsleden hebben het leerplan pas onder oogen gehad, zou het niet beter zijn, dat de zaak werd uiigesteld, en het leerplan met het hier gesprokene nog eens over wogen werd De Voorzitter. Het verwondert my, dat een der Wethouders dit komt voorstellen. Het komt mij voor, dat er geen principi- eele bezwaren geopperd worden tegen het herhalingsonderwijs, maar meer tegen de verbinding met het ambachtsteekenonder wijs. De groote kwestie is, zal de vereeni ging worden ontbonden.Ik vind bjj de heeren, die hier tegenop kwamen, een soort katten- liefde; met de eene hand streelen ze dit onderwijs, en aan den anderen kant willen ze ’t niet met het herhalingsonderwijs ver binden. Ik als Voorzitter dier vereeniging constateerde, dat de contributie meer en meer vermindert. De resultaten van dat onderwijs waren goed, ik merkte met vreugde dat de heer Schotman het nut er van nu ook beseft, maar de deelneming gaat allengs achteruit, ’t Vorig jaar nog moest een aanvraag om meer materiaal worden afgewezen om de kosten. Ik zie op den duur toch een opdoeking aangaan, en nu kan door ons voorstel juist het bestaan van het ambachtsteekenen verzekerd worden. Daar de gelegenheid hiervoor zich zoo schoon aanbood, meenden B. en W. dit te moeten aanvatten. En de kosten, nu ja, maar men men moet niet altijd praten over geld, men moet vragen of het nuttig is. De kosten zjjn zoo groot ook niet, de materialen zijn er, en ’t herhalingsonder wijs is verplicht. Als een zaak nuttig is, moet men niet steeds voorop stellen: „wat kost het De heer Schotman. De heer Eisma zei van 4’ vakken, maar in het voorstel worden 6 vakken genoemd. Ned. taal, wiskunde, Fransch, Engelsch, handteekenen en vak teekenen. En wat de kosten aangaat, ik overweeg wel degelijk de kosten, daar houd ik rekening mee. De hoofdelijke omslag is hier al zoo hoog, dat wij niet hooger mogen gaan, en dat is ook de meening van het publiek. Ik zal er per sé tegen zijn (ja laat mij s. v. pl. even uitpraten) om de lasten hier nog hooger te voeren. En dan nog de toelage die het Gasthuis geeft, er staat toch in het reglement, dat het Gasthuis de gemeentelijke belangen zal steunen. Vergadering op Donderdag 2 October 1902. Tegenwoordig 12 leden, de heer Dijkstra was absent. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Infcekomen stukken: a. Een kennisgeving van den Commissa ris der Koningin’dat benoemd zijn in het college van zetters, de heeren’H. J. van den Oever en B. F. Wartna. b. Een missive van den heer T. Groene- veld, houdende dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie. C. Een missive^van het gemeentebestuur van Wonseradeel, waarbij een exemplaar van het gemeenschappelijk besluit tot uit dieping der Lollumervaart en kennisgevende dat na gehouden aanbesteding het werk is gegund aan den aannemer Krikke te Oude- haske voor de som van f 4924. ac voor kennisgeving aangenomen. d. Een adres van de bewoners der Elands- laagte inzake het plaatsen van een lantaarn. Dit adres, als zijnde ongezegeld, wordt ter zijde gelegd. e. Een adres van melinck, directeur der fabriek „Hollandia”, verzoekende verlof om aan den weg naar Tjerkwerd een dam te’mogen leggen als toegang naar de door haar aangekochte landerijen. Gesteld in handen van B. en W. om ad vies. f. Een adres van den Directeur der Ned. Tramweg-Maatschappjj, te kennen gevende dat het voornemen bestaat de rails by de Marnezjjl iets te verleggen, en een gedeelte grond by den weg aan te sluiten. Hjj ver zoekt voor dit werk de toestemming van den Raad. B. en W. hebben hierbij hun advies ge voegd. Het komt hen voor, dat dit verzoek van geringe beteekenis isde bocht bij de brug wordt minder scherp, en daardoor minder gevaarlijk. Zy stellen voor, het ver zoek toe te staan onder bepaling dat door die werkzaamheden de passage niet gestremd mag worden. De Voorzitter vraagt voor dit punt ur gentie, opdat de verbetering ten spoedigste kan worden aangebracht. De heer Schotman. Staat dit verzoek ook in verband met het verzoek van „Hollandia”, omtrent dien dam De Voorzitter. Neen, die dam wenscht men verder op aan den weg naar Tjerkwerd te leggen. Dit verzoek wordt daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Benoeming van een Voogd van het Algemeen Stads-Armenhuis, de aanbeveling bestaat uit de Heeren: H J. Boersma. S. Oosterbaan Hz. en H. J. de Visser. De heer Boersma verklaart zich buiten stemming te zullen houden. By de eerste stemming verkregen de heeren Boersma 4, de Visser 4 en Oosterbaan 3 stemmen. By de 2e vrjje stemming was de uitslag precies dezelfde. By de nu gevolgde herstemming tusschen de 2 eerstgenoemden, werd de heer H. J. de Visser benoemd met 6 stemmen, de heer Boersma verkreeg 4 stemmen. 2. Behandeling van het adres van het Bestuur der Kryte Bolsert fen it selskip for Fryske Tael- en Schriftenkennisse, om een schoollokaal in gebruik te bekomen, met advies van Burgemeester en Wethouders. Het advies van B. en W. behelst om op het verzoek afwijzend te beschikken. Bjj overweging is het gebleken, dat het moeielyk gaat aan het verzoek te voldoen. Indertijd dergelyk verzoek van de vereeniging de Lofstem” ook afgewezen. Het lokaal van het Muziekkorps kan, omdat daar de instrumenten, boeken en lessenaars worden geborgen, moeielyk hiervoor worden aangewezen. De Voorzitter. Ik kan de heeren mede- deelen, dat het gezelschap inmiddels reeds van een lokaal voorzien is, daar het het Wilhelminagebouw voor dit doel heeft af gehuurd. Zonder discussie met algemeene stemmen besloten overeenkomstig het advies. 3. Behandeling van het adres van het Bestuur der Coöperatieve Stoom-Zuivel fabriek te Wommels, om een rij boomen te planten, met advies van Burg, en Weths. Burg, en Weth. adviseeren, den architect gehoord, het verzoek toe te staan onder de gewone bepalingen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. ft J» Bolswardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1