NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 BOLSWARD EN WONSERAPEEL 190S. 41ste Jaargang. No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. I Voor het Kantongerecht. p DONDERDAG 9 OCTOBER. B1MNENJLAJND. X X VOOB De eisch is tweemaal f 5 of voor elke en 2 cognacjes. daardoor ont- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. vragen ontkennend antwoorden. Eisch voor ieder der beide beklaagden f 5 of 3 dagen hechtenis. 14. F. hechtenis. 18. P. J. te Workum was in dien zelf den nacht ook over zijn bier, doch deze was niet meer luidruchtig, daarvoor was hij „te ver heen,” verklaart de politie. Hij kon niet loopen, lag dan ook op straat, waar hij door de politie moest vandaan gesleept” worden. Eisch ook f 25 boete of 4 dagen. 19. T. B. te Workum had den 27 Aug. de aardigheid met vuur te spelen, althans in ’t procesverbaal staat, dat hij een voor werp „waaruit vonken spatten,*’ tusschen eenige meisjes wierp. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij niet anders heeft gedaan dan voor de grap een eindje sigaar naar de meisjes te gooien. Anderen wierpen zelfs met brandende luci fers. Wat daarvan zij, werden wij niet gewaar^ maar dat da knaap met dat eindje sigaar Getuige. Ja, mijnheer, 2 glazen bier en 2 cognacjes. A. Hoe lang is hij bij U in huis geweest G. Van ’s middags 3 tot 7 uur. A. En was hij bij in huis bedaard en kalm G. Ja, mijnheer, bij het inspannen kregen zij wat kwestie, en daardoor ont stond wat rumoer. De 2e getuige is F. Schukken, zoon van den smid te Tjerkwerd. Ook deze vond be klaagde niet dronken, hjj is bedaard weg gereden. A. En heb je ook van de drukte en herrie gehoord Get. Ja, maar die andere maakte veel meer drukte dan beklaagde. Zij kregen verschil over een paard. A. Heb je hem ook hooren vloeken? Get. Neen, mijnheer. A. Was je daar misschien niet by Get. Ik heb hem nog geholpen bij het inspannen. De 3e getuige was D. Zwaagstra, brug wachter te Tjerkwerd. Deze verklaart geen wartaal gehoord te hebben en bekl. maakte op hem niet den indruk van dronken te zijn. Ambt. Maar was je er dan wel by Get. Ja mijnheer, ik stond er ook bij te luisteren, maar heb een paar schepen door de brug gelaten. Ambt. O, maar als je op de brug was kon je het niet goed hooren. De politieagent handhaaft zijn procesver baal. „Beklaagdes houding wees het aan. Als hij niet dronken was, had hij zich zoo mal niet kunnen aanstellen.* De heer Ambtenaar neemt nu het woord, ZEd. Achtb. acht het ten laste gelegde volkomen bewezen. Vooreerst merkt hjj op dat de eerste getuige a décharge de kaste lein is, die door beklaagde begunstigd wordt, ook de 2e getuige is, daar zyn vader wel voor beklaagde werkt, niet als onaf hankelijk te beschouwen, en de 3e getuige was op de brug bezig. De drukte op straat en de omstandigheden duiden er wel degelijk op, dat de politie hier goed gezien heeft. Ik requireer daarom een straf van f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Behalve deze 20 rechtszaken stonden er nog 30 andere op de rol, allen wegens dron kenschap, rustverstoring of burengerucht. Al die beklaagden waren afwezig, zoodat die zaken bij verstek werden behandeld. Omdat er geen getuigen bij behoefden op te treden, kwamen wy geen nadere byzon- derheden te weten. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen zijnde Vrijdag 17 October a. s. zich leeljjk gebrand heeft, blijkt uit den eisch f 15 of 3 dagen. 20. M. T. v. ’t Z. te Dedgum moest heden voor de balie verschijnen omdat hjj den 4 Sept, te Tjerkwerd een proces opliep wegens openbare dronkenschap. Bekl. is er, doch ontkent dronken te zjjn geweest, en vraagt de verhooring van drie getuigen a décharge. De politie, die het verbaal heeft opge maakt, moest nu eerst voorkomen. Deze verklaart, dat hy dronkenschap constateerde. Vooreerst rook bekl. naar sterken drank, en maakte zoo’n leven dat het geheel e dorp op een eind liep. Vloeken, en vreeselyk razen was voor ieder wel het kenmerk dat deze beklaagde in abnormalen toestand was. Nu kwamen de getuigen van beklaagde aan de beurt. Eerst S. Velds, kastelein te Tjerkwerd. Deze verklaart dat naar zijn idee bekl. niet beschonken was. Wel was hy wat druk en rumoerig maar dronken was hy niet. De Ambtenaar. Heeft beklaagde bjj U in de herberg ook wat gebruikt? 13. D. de J. en K. T., beiden te Wit- marsum, waren onlangs op een avond wat laat op weg. Op ’t Schettenserhof even aansteken, doch toen ’t elf uur was, en dus tyd van sluiten, wilden ze evenwel nog met opstappen.’n Poos daarna kwamen de marechaussee’s daar langs, en nog licht ziende in de tap, kwamen ze even infor- meeren. De beide bezoekers, die om elf uur verzocht waren heen te gaan, kregen nu proces. De kastelein W. Heeringa, als getuige opgeroepeu, zegt, voordat hy den eed aflegt, dat hy van de zaak niets afweet, dat hy beklaagden niet eens heeft gezien, want zyn vrouw was in de tapkamer. Hem wordt alleen de vraag gesteld, of deze bezoekers ook behoorden tot zyn gezin, by hem in dienst waren, of daar logeerden. Na den Jtüséh f U boete of 3 dagen hechtenis» eed te hebben afgelegd,, kou bjj op dia 5. S. B. opzichter aan de nieuwe tramlyn ArumFraneker is ook in conflict met ge noemd art. 12 van de veiligheidswet. Óp 30 Juli j. 1. is de arbeider A. Kamstra van Arum, met zyn voet onder een wiel ge komen. Beklaagde verzuimde hiervan kennis te geven aan den burgemeester van Wonse- radeel. Eisch eene boete van f 15 of 3 dagen hechtenis. 6. L. B. kwajongen te Makkum, gooide met harde stukken klei, zoodat voorbijgan gers gevaar liepen om te worden getroffen door zyne projectielen. Eisch wegens straatschenderij eene boete van f 5 of 2 dagen hechtenis. 7. J. N. te Heidenschap onder Workum reed met paard en wagen den 23 Juli over een beweegbare brug te Workum in „vlie gende vaart”, gelijk de brugwachter J. Bouma heden getuigt. Ook de getuige D. de Harder heeft gezien dat het paard op de brug draafde. Bjj de brug zyn borden waarop „Stapvoets” staat. Eisch f 3 of 2 dagen. 8. R- V. te Heidenschap onder Workum was met zyn rijtuig vlak achter dat van den vorigen beklaagde. Ook by hem was de „vliegende vaart” aanwezig, want wat boer met een beetje hard dravers hart kan het uit staan dat een ander rjjtuig hem voor is. Beide getuigen hebben ook dit rijtuig in te snellen spoed over de brug zien gaan. Eisch f 3 of 2 dagen. 9. W. W. te Parrega had op Zondag 3 Augs. toen des avonds de melkwagen daar aankwam, de aardigheid, of neen de balda digheid, een jonge dame, die op dien melk wagen zat, er af te trekken. Dit aftrekken schijnt wat heel onhandig gegaan te zijn, want het meisje bezeerde zich nog al aan arm en enkelzjj was dan ook over deze heldendaad van den jongen erg ontsticht, en diende haar beklag in. Beklaagde is afwezig, de getuige Sjjke Kuipers, die van den wagen werd gesleurd, bevestigt dit, en verklaart er heelemaai geen aanleiding toe te hebben gegeven, ’t Was louter baldadigheid van den knaap. Getuige Corn. v. d. Feen, die het ook heeft gezien, doet een gelijke verklaring. Eisch f 5 of 2 dagen. 10. 8. v. d. P. te Workum is schipper. Hy kreeg den 2 Augs. procesverbaal omdat hy zijn schip vast legde op een plaats te Workum, waar dit niet mocht. Beklaagde is tegenwoordig en zegt, dat hy van den vorigen Burgemeester toestemming had daar te leggen. Hy had wel 7 a 8 jaren altoos, wanneer hy met zyn schip te Workum was, die ligplaats ingenomen, en nooit was er over gesproken. Nu kwam een politieagent by my en vroeg„Schipper, weet je wel, dat je daar niet liggen moogt Ik antwoordde „Ik hier niet liggen? en de oude Burge meester heeft my deze plaats aangewezen” waarop hy my zeide„Dat geeft niets, je hebt proces”. Eisch f 5 of 2 dagen. Beklaagde: „Daar ben ik niet mee te vreden. Wy moeten toch een ligplaats heb ben, en ik ben trouwens ook nooit ge waarschuwd. 11. H. A. te Bolsward heeft een doch tertje Siebregje, dat niet geregeld de school bezoekt. Beklaagde is afwezig. By verstek behan deld, wordt de eisch gesteld op f 5 of 3 dagen. 12. J. J. de J. Jr. te Bolsward was den 19 Augs. dronken in de Kerkstraat en by het St. Martiniekerkhof. De politie verklaart, dat hij dikwerf mis bruik maakt van sterken drank. By 7e herhaling terecht staande, wordt een hechtenisstraf van 21 dagen geëischt met 6 maanden opzending naar een rjjks- werkinrichting. D. de J. Zitting van 3 October 1902. Ter openbare zitting van Vrijdag 3 dezer werden de volgende zaken behandeld 1. De politieverordening der gemeente Workum bevat onder meer ook eenige arti kels omtrent het schoonhouden, vegen, wie den enz. der straten. De burgerij wordt verplicht om de straat voor hunne wonin gen schoon te houden van gras en andere daar niet behoorende gewassen. NuisTj. H. S. te Workum woonachtig, in conflict gekomen met deze verplichting. De straat voor zijne woning was in Juli j. 1. niet gewied. De veldwachter J. Stout kwam met een bevel van den burgemeester, om te zorgen dat een en ander in orde kwam. Dit was op 10 Juli 1902. Den 19en Juli d.a.v. was echter de straat nog in denzelfden toestand, vandaar pro cesverbaal, de zaak was heden no. 1 op de rol. Beklaagde verdedigt zich ongeveer met de volgende woorden „Het artikel uit de verordening luidt dat elke week vóór Zaterdag de straat voor de huizen, door of namens den bewoner moet zyn gewied, geveegd enz. Maar nu zegt art. 11 dat onder de te onderhouden voorwer pen, in de volgende art. bedoeld, worden verstaan alle straten enz. welke tot gemee- nen dienst zyn bestemd. (Dus een straat is ’n voorwerp! Dat is wat nieuws. Verslag gever.) Als nu deze tot algemeenen dienst zyn bestemd, dan volgt daaruit dat alles waarop de voorgaande artikelen slaan, niet tot pu blieke doeleinden wordt gebruikt, bijv, par ticulier eigendom. En nu zegt art. 10 dat men is verplicht de straat schoon te houden, te vegen, wieden enz. Welke straat? volgens art. 11 toch die, welke niet tot algemeen gebruik is be stemd, en persoonlijk eigendom is. Heeft de stad hiertoe het recht Spieker ziet in dit proces ook’n zuiver persoonlijke kwestie. De burgemeester heeft uitingen gedaan dat beklaagde een gevaarlijk mensch is. ’t Schijnt dat de Z.W. hoek van onze provincie ’n asyl is voor ’n bizonder soort van burgemeesters. Er zyn er die ontijdig de school hebben verlaten en die... De kantonrechter raadt spreker aan by de zaak te blijven; deze vervolgt: „enWorkum maakt hierop geen uitzondering.” Verbalisant wenscht te zien uitgemaakt of het betrokken artikel der politieverorde ning slaat op de zoogenaamde kleine steen tjes, of op de straat. Hy voert nog enkele zaken aan, hierop betrekking hebbende, precaria enz. Het O. M. zich houdende aan de letter der verordening, eischt eene boete van f 15 of 3 dagen hechtenis. 2. O. K. panbakkersknecht te Bolsward staat terecht wegens burengerucht, twee maal gepleegd. 11 ij verkeerde 12 Juli j. 1. onder den invloed van sterken drank, van daar die druktemakery. Eisch twee boeten ieder van f 5 of 3 dagen gevangenisstraf voor elke boete. 3. Voor den vermoeiden wandelaar biedt het Schettenserhof eene aangename rust plaats aan. Evenwel, na elf uur ’s avonds mag men er niet meer zyn. Op 18 Juli jl. ’s nachts, zoowat kwart over éénen, ging ’t er druk toe. Daar bevonden zich drie jon gelieden, D. D. de B. van Schettens, E. K. van Witmarsum, en M. W. van Bolsward. Ze zongen en schreeuwden dat ’t end er van weg was. De vrouw des huizes kon ze er niet uit krjjgen. De baas was al vroeg ter rust gegaan. Hy sliep bepaald nog al vast, tenminste eerst om kwart over één hoorde hy dat er spectakel in huis was. Heerenga kwam het bed uit, en sommeerde het luidruchtige trio om de deur uit te gaan. Daar was geen sprake van, tot ein delijk de marechaussées kwamen. Toen was de lofzang gedaan,en de beklaag den buiten de deur. Procesverbaal volgde. Heden behandeling, eisch voor ieder f 5 boete of 3 dagen gevangenisstraf. 4. J. K. is bouwmeester aan de in aan bouw zijnde gebouwen voor een kerk en klooster te Witmarsum. Donderdag 1 Juli j. 1. is een werkman van den steiger gevallen en heeft zich daarbij nog M verwond aan nek en borst, hy kon in 4 weken niet werken. Nu heeft gezegde bouwmeester verzuimd om van dit ongeval binnen 3 X 24 uren kennis te geven aan den burgemeester, zoo- als art. 12 der veiligheidswet voor schrijft. Beklaagde erkent dit, maar geeft te ken nen dat het een verzuim, geen moedwil is geweest. Snoek, 6 Oct. By de op heden ge houden verkiezing van een lid van oen Raad werden 901 stemmen uitgebracht, onwaarde en blanco 41, geldige stemmen 860. Daarvan verkregen de h.h. T. O. Kieze- brink (lib.) 393, J. Poppinga (chr. bist.) 367 en P. J. v .d. Horst (8. D. A. P.) lOu stemmen. Herstemming dus tusschen T. C. Kiezebrink en J. Poppinga. Donkerbroek, 6 Oct. Een jager uit Oosterwolde schoot bij ons dorp op een koppel patrjjzen. Een jongen was op een paal geklommen, om de uitwerking van het schot goed te zien. De jager zag hem ge heel en al voorbij en het gevolg was, dat een der hagels, inplaats van een patrijs, de hand van den jongen trof, zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. tiepk, Mieuwsbl. v. Fr, v. d. M. te Tims by Sneek reed den 14 Aug. met paard en wagen door de bebouwde kom van een dorp in Hennaar- deradeel. Wanneer dit in matigen draf gaat, kan dat passeeren. maar de onbez. rjjksveldwachter v. d. Kooi zag dat het matige er af was, en dat er onbesuisd door de buurt gejaagd werd. Ook de brug over ging het veel te snel, en de borden gebie den nog wel van stapvoets. De politie hield hem daarom aan, vroeg naam en woonplaats, en zei hem aan, den dag te onthouden want hy had 2 processenverbaal opgeloopen: een voor ’t harde jagen door de buurt en ’t andere voor ’t in draf over de brug rjjden. De eisch is tweemaal f 5 of voor elke boete 2 dagen brommen. 15. G. de B. te Gaast heeft zyn land aan den weg liggenhet is er door een stek van gescheiden, dus een sloot was er niet. Toen de boer in Juli daar begon af te graven, vlak tegen den weg aan, konden de bermen van den weg hierdoor hun steun verliezen. De gemeente-architect maakte den boer daarop attent, en zei hem, dat weer in orde te maken, of den Burgemeester vergunning te vragen, dan zouden de be palingen waarop dit toegestaan werd, hem wel bekend gemaakt worden. De boer heeft hieraan geen gevolg gegeven, en even later maakte een agent van politie proces verbaal op, want afgraven langs den weg mag niet zonder vergunning van den Bur gemeester. Bekl. is verschenen. Hy erkent dat hy daar grond heeft doen afgraven, maar de weg heeft er geen schade van, hy wist niet dat hy daardoor de politie-verordening overtrad, en na de waarschuwing van den architect heeft hjj ook niet meer gegraven. De heer Reitsma, gemeente-opzichter in Wonseradeël, als getuige opgeroepen, ver haalt de toedracht der zaak, zooals boven reeds gezegd is. De arbeider Gosse Visser te Gaast, die den grond daar heeft afgegraven, verklaart op last van den boer, thans beklaagde, te hebben gehandeld. Eisch f 15 boete of 4 dagen. Bekl. Ik vind dit wel wat vreemd, ik heb den kant later weer opgevuld, heb na den architect gesproken te hebben, niet weer gegraven, en beu ook altjjd goed bin nen ’t stek op myn eigen grond gebleven. 16. R. B. te Arum had een kalf dat vaak door de sloot ging en dan op het bouwland liep te grazen. C. Helfrich, de eigenaar van dit land, deed klacht bjj de politie, de politie waarschuwde den eigenaar van het kalf, maar het kalf ging er even goed zjjn gang om. Bekl. is afwezig, doch de getuige Helfrich verklaart geen permissie gegeven te hebben aan dat kalf om in zjjn haver en boonen te loopen. Hjj had beklaagde vroeger ook reeds voorgesteld, de sloot op gezamenlijke kosten te slatten, maar die wilde daaraan niet meedoen. P. Verstraten te Kimswerd heeft gezien dat het kalf door de sloot ging, en nog wel op plaatsen waar veel water stond. Het was beklaagde bekend, dat dit kalf zoo buitensporig was. Eisch f 5 boete of 3 dagen. 17. K. de V. en H. M. te Workum, waren in den nacht van 27 op 28 Augs. des avonds laat nog op de baan. Zjj hadden den prins te veel gesproken, en waren zeer luidruchtig. De politie bekeurde beiden voor dronkenschap en rustverstoring. De agent verklaart er nog bjj dat zjj er woest en wild waren, en dat er steeds veel last met hen is. Eisch tegen ieder f 25 boete of 4 dagen Bolswardsche Courant 7> J 'A RB» X ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1