NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN WONSEH ABEEL Voor Zwakken I Ijsclub „Eendracht I 190S 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 83. j DONDERDAG 10 OCTOBER. De Schaakclub „Westergoo” is voornemens een Wedstrijd in 2 klassen te houden, van alle SCHAAKLIEFHEB- BERS uit Bolswabd en Omstekken. BINNENLAND. X X Bols ward. 71 i uniiiAinrr te BOLSWARD, Woensdag 22 Oct. 1902. I LEDENVERGADERING v.:\ VOOR maanden. <aar 5 CL Inleg 50 cent. HET BESTUUR. van ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. AANGIFTE vóór of op MAANDAG 20 OCTOBER e.k., ’s avonds 7 uur, in het Cafe' .HET ROOD HERT”. LOTING 7*/2 uur, daarna aanvang der partjjen. aan den V yvermg^, JiurtsrenJ. van aanzien merkbaar. Waar maar even kans is wordt de hand gelegd op een dier groote vrjj-komende panden, waarvoor de meest moderne kantoorgebouwen in de plaats komen. Want aan effecten- en geld kantoren in de laatste jaren geen gebrek. Wanneer men onzen geldhandel zich in een betrekkelijk korte periode zoo ziet ont wikkelen, valt het moeielijk om het toe nemend vermogen der residentie langer in twijfel te trekken. Trouwens de cjjfers van de vermogensbelasting zyn er om het te bevestigen, dat de rjjkdom van het land das steinreiche Holland in de laatste jaren steeds meer naar hier is samenge trokken, maar ook behalve uit deze statis tische gegevens kan men dezelfde erva ring opdoen uit de enorme stadsuitbreiding, vooral wat den aanbouw betreft voor gel d- krachtige kringen. Wie maar even weg kan komen uit zijn zaken of het renteniers- leven gaat omhelzen, heeft zijn keus al doorgaans lang te voren gemaakt. Men denkt er niet aan de vruchten van zijn werkzaam leven, dat dan wordt afgesloten, te gaan genieten in den zelfden kring waar zij gewonnen werden. Men wil wegkomen uit dien ouden kring en...! gaat naar de Hofstad, waar men alzoo veel van gehoord heeft en die reeds lang haar lokstem in de provincie deed hooren. De voordeelen zijn immers te groot, meent men. Voor het groote stadsleven vindt men daar een ideaal toestand met een omgeving overrijk aan natuurschoon. Alle mogelijke comfort wat men slechts zou kunnen wenschen en... tegenover vele lusten zijn de lasten naar verhouding bijzonder laag. Is het wonder dat men er op uit gaat en niet langer blijft waar men is? Aldus is men er sinds vele jaren op aangevlogen en heeft de bevolking zich door den toeloop van buiten zoo uit gebreid, juist weer nieuwen aanwinst van menschen, die hun kapitaal reeds veïwor- wen hadden. Een goede aanwinst dus, ongetwijfeld vrij wat beter dan men in de vele groote centra mag constateeren. Eigen aardig is ’t zelfs dat de Rotterdamsche handel het verblijf meer en meer naar hier gaat overbrengen, terwijl de zaken daar gevestigd blijven. Zoo ziet men ze des morgens met de vroege ochtendtreinen der waarts gaan om na beurstijd weer hier terug te keeren. Wel een sterk bewijs voor de aantrekkingskracht van het Hofstadleven, al moet men het eerlijk voor den winkel stand en het stadsleven betreuren, dat aldus aan een handelscentrum als Rotterdam de levenskracht tot verdere, innerlijke ontwik keling wordt onthouden. Maar met deze gegevens zal niemand zich er over verwon deren noch verbazen, dat de geldhandel hier steeds meer van beteekenis is geworden. Het aantal kantoren, groot eu klein, neemt met den dag toe. En de inrichting en opzet van de meeste der nieuwe zaken is van dien aard, dat er ongetwijfeld flinke bedrijfskapitalen mede gemoeid moeten wezen, 't Ia aardig hoe zich uit de kleine WAvaukelftk onbeduidende aakenv gaande- I op Vrijdag 17 October, ’s avonds 8 uur bij den heer A. de WIT. Voorstel van het Bestuur om tot Ont binding der vereeniging over te gaan. Getrouwe opkomst gewenscht. 2de Oproeping. Baarderadeel, 13 Oct. Ons gemeente bestuur Heeft thans sollicitanten opgeroepen voor éóne betrekking van gemeente-genees- heer, op een salaris van f 1600. Toch blij ft men hier ontevreden over de ondernomen reorganisatie van de armenverzorging. Broek. 11 Oct. De veehouder Hendrik de Jong alhier zag heden morgen in het land een met bloed bedekte tong liggen, die van een zjjner koeien afkomstig bleek te zyn. Men dacht dat het dier door kwaadwilli gen was verminkt, doch een door een rjjks- veearts ingesteld onderzoek, bracht aan het licht, dat de tong niet afgesneden, maar af gescheurd was en de koe op eene of andere wijze zelf de oorzaak van het verlies haar tong was geweest. Joure, 11 Oct. Terwijl R, Penninga alhier, werkzaam by de ium» E. A. de I 1 'De Afschaffing der Staatsloterij. Naast de aangename verrassingen, door de Troonrede gebracht, is er een, die ons maar matig kan bekoren: de afschaffing der Staatsloterij. Men zal ’t graag gelooven, ]indien wy de verzekering geven dat deze loterij allerminst door ons wordt gerekend tot de onmisbare instellingen van den Staat. Bestond zy niet, wij zouden tegen haar op richting front maken. In tijden van finan- cieelen voorspoed, wanneer een al te ge vulde schatkist voor afschaffing van be lastingen zou pleiten, zou de opheffing door ions zonder geestdrift maar met berusting zijn aanvaard. Een onzer grootste grieven 'tegen het aangekondigde wetsontwerp is ■dan ook het tijdstip, waarop het komt. Met onze geldmiddelen ziet het er slecht uit. Zonder te kunnen wachten op de groote financieelé maatregelen in bewer king, heeft de Minister van Financiën zich verplicht gezien een tweetal wetsontwerpen tot versterking der middelen aan te kon digen. De zes ton, die de Staat uit zjjn loterij ontvangt, kan hij derhalve best ge bruiken. Ze prijsgevende zal hij noodwendig ze op andere wijze moeten trachten te vinden en zal een andere belasting moeten worden verhoogd of ingevoerd. In derge lijke omstandigheden een middel van inkom sten, zij het ook een klein middel, prjjs te geven, dat niemand drukt en betaald wordt door hen, die dit verlangen, lijkt ons niet wel verdedigbaar. De Regeering heeft dit, wjj zouden haast zeggen bij intuïtie, gevoeld. In een Troonrede, die nauwkeurig opsomt wat het Joopend jaar brengen ging, werden twee maatregelen onvermeld gelaten, die enkele dagen later als een zeer aanstaande werden aangekon- digd. De Regeering heeft het blijkbaar al te kras gevonden de afschaffing der Staats loterij te noemen in een stuk, waarin de accjjns-verhooging op het gedistilleerd werd aangekondigd. In slechter gezel schap kon men de afschaffing dan ook niet brengen. Het Ministerie heeft wij zeggen het daarvoor dank aan de accjjnsverhooging een zuiver fiscaal karakter gegeven. Over de zedelijkheid, die er door gebaat zou zijn, wordt wyselyk gezwegen. Het is te doen om de dubbeltjes en niets anders. Deze dubbeltjes zullen intusschen lang op zich laten wachten, indien de drankzucht, waar tegen de strijd werd aangekondigd in één adem met den strijd tegen speelzucht, zich niet behoorlijk handhaaft. Die drankzucht wordt meer nog dan vroeger een der kurken, waarop onze Staat financieel drijft. Geld uit deze bron te gaan halen, om de bron van de Staats loterij te kunnen sluiten, lijkt ons daarom van het zedelykheidsoogpunt dat de af schaffing der Staatsloterij moet rechtvaar digen, haast van kwaad tot erger vervallen. Van kwaad tot erger te meer, omdat uit een zuiver financieel oogpunt de Staat, wjj zouden haast zeggen, zyn bevoegdheid te buiten gaat door op den accijns nog weer f7 te leggen. We hebben hier een artikel van f 14, waarop de Staat een belasting heft van 5 X 14 of 500 percent. Zulk een belasting veroordeelt zich zelf. Hier ontmoeten wjj een oogenblik de N. Rott. Ct. die enkele maanden geleden reeds het terrein voor de afschaffing trachtte te effenen, door een artikel dat op velen indruk heeft gemaakt. Elke lotery heeft 21000 loten, zoo redeneerde het blad 10500 komen hiervan uit met een niet, 9990 met eigen geld, 230 met f 100 (uit te betalen f85) en dus maar 280 met een prijs van eenige beteekenis. Nog indrukwekkender was een tweede berekening. Hy die alle loten zou opkoopen zou betalen f 1,470,000 en ontvangen f 1,130,175, en dus f339,825, of in de drie loterijen per jaar f 1,019,475, verliezen, zjjnde het cjjfer der winst, door den Staat en de collectanten jaarlijks samen gedeeld. M.a.w. van de 3 Z. f 1,470,000 is f 4,410,000 welke het publiek betaalt, krijgt het maar f3,390,525 terug. Het wi word.eu erkend^ dat da Staat Boer Zonen, hedenmiddag op een zware kaaswagen wilde stappen, gleed hij uit, met het noodlottig gevolg, dat een der wielen hem over den rechtervoet ging en dit lichaamsdeel dermate werd verwond, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Een zeer ernstige mishandeling. fSneek, 13 Oer. 't Was hedennacht hier bijzonder rumoerig. In een koffiehuis aan de Veemarkt zaten eenige luidjes wat na bezetten tijd te praten. Een paar van ’t gezelschap, onder welke Wiebe Cn., die ongunstig bekend staat by de politie, stapten 't eerst op en hielden, naar men meedeelt, de deur vast. De achterblijvers schenen met dat vast houden niets op te hebben; tenminste in de steeg er naast ontstond een woordenwisse ling tusschen Wiebe en J. L., een boot werker, die, naar men meedeelt, zou hoog liep, dat de eerste aan L. een paar diepe messneden in den onderbuik toebracht. Ondersteund door zyne vrouw, die hem uit de herberg was komen halen, liep L. tot de Marktstraat, waar hy inelaander zakte. In de ziekenzaal vau t armnuis ligt de man, die vader van zes kinderen is, mans bewusteloos. Op zyn behoud moet weinig kans bestaan. Wiebe is hedenmiddag geboeid, onder sterk politiegeieide naar Leeuwarden ge transporteerd. Op de Schaapmarkt werd de heer M. B. door een 20-jarig dronken persoon zoo danig mishandeld, dat zyn gezicht den volgenden morgen onkenbaar was. Rioces- verbaal is opgemaakt. De snip- en lystervangst. Gaasterland, 13 Oct. Wie by de opening der Houtsnippen vangst onder viucht- tyd de boschwegen passeert, zal eene enkele maal opgeschrikt worden door een klaaglyk geschrei, veel overeenkomende met dat van een kind. Het wordt veroorzaakt door hazen, die zich verstrikt hebben in de netten en nu bemachtigd worden door den snippen vanger. Een enkele maal weten de dierijes zich los te werken, veelal echter vallen ze in handen van den vogelaar, uie ze den weg van alle gevangen hazen doet opgaan en zoodoende eenige vergoeding vindt voor zijn gehavend flauw. De lystervangst wordt nog steeds met succes uitgeoefend. Dagelijks worden groote hoeveelheden ver zonden. De Wildbond maakte voor de eerste verzendingen 14 ct. netto per stuk; de pachters der bosschen betalen 10 ct. Balk, 13 Oct. Wie er ook mogen hebben te klagen, de ly ster vangers in deze buurt niet. Als men op één morgen honderd vogels heeft verschalkt, dan is de daghuur goed, nl. f 12,50. Dat gebeurde Vrijdagmorgen. Een ander verklaarde, dat zij (de vrouw des huizes) in de eerste negen dagen reeds meer had gevangen, dan verleden herfst gedurende het geneele seizoen. Vandaag in alle dorpen van Gaasterland collecte voor de Boeren, 't Zuivere ontvangstcyfer wordt eerst heden over een week bekend. WestergO, 13 Oct. In de ledenvergade ringen van sommige Chr. fanfarecorpsen maakt de samenstelling van het repertoire in de laatste weken een onderwerp van speciale bespreking uit. De aanleiding daar van moet gezocht worden in het laatst ge houden festival te Oranjewoud. Door eene der deelnemende vereemgingen werd aldaar op hoogst verdienstelyke wyze ten gehoure gebracht de bekende schoone compositie Donau-wellen. Toch werd dit stuk gewraakt, d. w. z. niet de uitvoering, maar het karak ter der muziek. In cuuranten-artikelen werden verschillende bezwaren geopperd en weerlegd, daarop volgde eene gedachten wisseling per advertentie en thans wordt de zaak besproken in de corpsvergaderingen. Het resultaat dezer besprekingen wordt met belangstelling tegemoet gezien. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Joure. Zondagmiddag had hier een tref fend sterfgeval plaats. De 65 jarige D. F., dia’s morgens gezond en wel nog ergens op bezoek was geweest en ’s middags met de zynen de tafel alle eer had aangedaan, voelde zich even later niet al te wel. Hy klaagde over pyn in de borst. Hy zou daarom, tydens zyn vrouw naar de middagpreek ging, maar 'wat naar bed gaan. By thuiskomst van zijn echtge- noote was de pyn er niet op verminderd. Van een dokter halen wilde F. echter niet weten, ’t Zou zoo wel weer overgaan. Dan maar ’n kop warme thee, meende de vrouw, dat zou wel helpen. F. dronk ’t uit, doch voor ’t aan een tweede toe was, waren plotseling de levensgeesten geweken. 'n Hartverlamming was de oorzaak van dw® plotselinge doodt. weg in de vlucht der speculatiewoede van de laatste tjjden, ondernemingen hebben ontwikkeld, waarin men den oorsprong niet meer terugvindt. Een en ander werd reeds aanleiding tot... beursplannen, welke aan vankelijk hier en daar eenige hilariteit wekten. En niet zonder reden. Want daarvoor is breeder bandelsbeweging noodig en die wordt hier voorshands nog absoluut gemist. En gelukkig, zegt de Hagenaar, die ’t hier zoo rustig en netjes en coquet gewoon is. OOIEVAAR. een goed zaakje maakt. Edoch, hoe is het met de jenever? Het publiek, dat voor f 8.400,000 aan jenever koopt, ontvangt slechts een waarde van f 1,400,000 en ziet f 7,000,000 in de schatkist verdwijnen. Indien men dus te kiezen heeft tusschen of opdrijving van den jeneveraccyns of handhaving van de loterij dan is, van dit standpunt gezien, voor het laatste meer dan voor het eerste te zeggen. Er is meer. De Staatsloterij is in ons oog al een zeer onschuldig spel, dat heel weinig menschen rijk heeft gemaakt, maar dat er aan den anderen kant zeker niet meer heeft geschaad. De 70 cent op de liter jenever zal zelfs van dat zuiver finan cieel standpunt meer kwaad hebben gedaan dan de loterij. Maar al zou men ons dit betwisten, niemand zal ons kunnen tegen spreken dat de loterij een kinderwerk is naast het spel op de Beurs gespeeld. Het koopen van effecten als zuivere geldbeleg ging, om er op geregelden tyd coupons van te knippen, ter inning van een be hoorlijke rente is een bijzaak. Bepaalden zich daartoe de beursoperatiën, Berlage’s paleis zou niet noodig zijn geweest en de groote steden zouden heel wat minder rijk zijn aan trotsche bankiershuizen. Hoofd zaak is speculatie, waarbij niet te vergeten een termynhandel, welke loopt over stuk ken, die er niet eens zijn. Over de details van dit spel hebben wjj niet te spreken. Er is een grooter publiek van op de hoogte dan van het loterijspel. By dit spel worden fortuinen vernield, rijken tot armen ge maakt, huisgezinnen verwoest, zaken onder in jj nd, gezondheden geknakt. Wil men dus het spel tegengaan, laat men dan daar be ginnen en niet by een Staatsloterij, die maar aan weinigen een slapeloos nachtje zal hebben bezorgd. Nu zal men zeggen, het beursspel gaat niet van den Staat uit. Soit. Maar er wordt dan toch door een der onderdeelen van den Staat, de gemeente, een paleis voor gebouwd. En danzit er niet een beetje kansspel in, wanneer tegen een lage rente geld b.v. f800 wordt geleend opeen schuldbekentenis van f 1000, in de hoop dat de kans op winst door koersverschil hen, die het geld leenen, zal bewegen met een lage rente genoegen te nemen? Het spel heeft hier een anderen vorm. Verlies- en winstkansen dekken zich wellicht, maar spel is het toch. Maar dit alles weer daargelaten. Het gerucht wil, dat niet alleen de Staats loterij zal worden atgeschaft, maar ook de buitenlandsche loterijen zullen worden ver boden op het voorbeeld van België, waar men soms zoo ver gaat, dat couranten uit het buitenland met advertenties van vreemde loterijen worden teruggezonden. Men be grijpt wel, dat anders het spelen zeker niet zal verminderen, maar de zes ton, misschien nog met enkele vermeerderd, van de Schat kist zullen gaan naar de kassen van kleine Duitsche Staatjes, die hunne loterijen hier exploiteeren. Tegen zulke Don Quichotte- rjjen wil men zich wapenen. Maar dit doende ontkomt men in ’t geheel niet meer aan onzen eischindien gy den verkoop van buitenlandsche loten yerbiedt, keer u dan ook tegen het buitenlandsch beursspel. Waar de Regeering hiertoe wel geen kans zal zien, zal zy, hopen wy, zich nog wel eens bedenken, eer zy met haar voor stel tot afschaffing der Staatsloterij komt en daardoor de bate prys geeft van zes tón, die zy later nog dringend noodig kan heb ben op gevaar dat zy de spelers in de loterij naar de Beurs drijft. Zou zy daarby kunnen besluiten de ver- hooging in te houden van den accijns op een artikel, reeds met 450 pct. van zyn waarde belast, dan zou zy een dubbel goed werk doen. Bolswardsclie Courant OP I 1“ (i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1