NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I AR» ra WONSERAOEEL BOLS 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 86. ZONDAG 26 OCTOBER. Uit de Raadszaal. 31 A VOOR f e goedgek. S8E3 f45,670,96 f 2,924,59 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Vergadering op Donderdag 23 October 1902. f47,558,12 - 1,037,43 f48,595,55 Samen De Uitgaven bedroegen op den tegenwoordigen dienst Saldo in kas V. het voorstel der Commissie wil ik even zeggen, dat de kosten niet groot zjjn als men het inrieht als een naburige gemeente, op die wjjze zal het naar ’t bestaande tarief van drukken slechts f 16 kosten. De heer Eisma. Die kosten komen mjj al zeer laag voor, want het is staatwerk, en beslaat nog al eenige bladzijden. Voor een plattelands gemeente moet het wel ge drukt worden, omdat de raadsleden daar niet naar de secretarie kunnen gaan als hier in de stad. En al zijn de kosten niet groot, mij dunkt, zij kunnen bespaard worden. De heer Schotman. Ik gevoel er toch wel iets voor om de voorn, stukken en voor stellen te doen drukken, dan kan men ze thuis beter bestudeeren en beter beslagen ten ijs komen. Voor mij is ’t niet, doch er zijn raadsleden die niet altijd tijd en gele genheid hebben voldoende kennis van de stukken te nemen. Ik vond daarom wel goed, daarvoor f 100 op de begrooting te brengen. De Voorzitter. Dat is dus een uitbreiding van het voorstel der Commissie, doch dit kan gevoegelijk in behandeling komen, als straks die post aan de orde is. De heer Cuperus. Ik wensch toch nog even op te merken dat ik mijn prijsopgaaf gaf naar ’t model eener grootere gemeente dan Bolsward, en dat dus de kosten hier niet hooger zouden behoeven te komen, als ik ze raamde. Jaarwedde van den Burgemeester f1300. De heer Hommes. Mij dunkt dat is te laag, en diende wel met f 200 verhoogd. Deze jaarwedde is niet in overeenstemming met andere ambtenaren. Ik weet niet of die jaarwedde door den Raad of door Ged. Sta ten wordt geregeld, maar ik zou er voor zijn, dan aan Ged. Staten daartoe het ver zoek te doen. De Voorzitter. De salarisregeling is aan Ged. Staten, doch de Raad kan natuurlijk daarop influenceeren. Wordt het voorstel ondersteund Twee a drie stemmen riepen bevestigend. De heer Eisma. Ik ben niet tegen de verhooging dezer jaarwedde, doch dat kan niet op deze begrooting. Hier moet de vast gestelde som uitgetrokken worden, doch een eventueele verhooging kan dan bij wijziging der begrooting gevonden worden. De Voorzitter. Juist, de Raad kan de wenschelijkheid uitspreken doch Ged. Staten hebben de beslissing. De heer van der Meuten. Is er ook een minimum of maximum bepaling bij deze jaarwedden geldig De Voorzitter. Neen, zulke bepalingen bestaan niet. De heer P. J. de Boer. Ik meen dat korte jaren een regeling der jaarwedden van Bur gemeesters en Secretarissen is gekomen. Ik ben het met de heeren eens, dat de jaar wedde hier te klein is, doch zou vreezen, dat een wensch daaromtrent geen heil zal vinden, ook met het oog op de andere ge meenten. Ik ben er evenwel niet tegen dat er pogingen voor worden aangewend. Het voorstel Hommes met 12 stemmen goedgekeurd. De heer Dijkstra tegen. Stukken die ten behoeve der gemeente wor den geschreven of gedrukt 200. De heer Schotman stelt voor, dien post met f100 te verhoogen. De heer v. d. Meer, f 100 is mij wel wat te veel. De Commissie achtte het noodig de memorie bjj de begrooting gedrukt te hebben, om een beter overzicht te krijgen, maar dezen post nu zoo maar f 100 te doen aandijen, is mij te veel. De heer Schotman, ’t Verwondert mij een dergelijke redeneering van den heer v. d. Meer te hooren. ’t Is toch slechts een begrooting, en als 't minder kan wordt het geld niet uitgegeven. Als daar f 300 op de begrooting staat, zullen B. en W. daarvan geen misbruik maken. De juiste cijfers kan men vooruit niet vinden. De heer Cuperus. De bedoeling der Comm. was, om de memorie en ’t rapport met antwoord in druk te hebben. De heer Kramer. Ik heb het voorstel Schotman ondersteund, want het gebeurt mij dikwerf, dat mij den tijd ontbreekt om over dag naar de Secretarie te gaan, en zoo zal het ook andere leden wel gaan. De heer Eisma. Ik heb reeds gezegd, dat ik er tegen was alleen om de kosten, doch gevoel wel iets voor de argumenten, dat men thuis beter de voorstellen kan overwegen. Nu zal f 100 niet noodig zijn, en misschien kan het allen bevredigen als wij den post f 50 verhoogen. De heer Schotman wil de som gaarne aan het D. Best, overlaten. De heer Keikes. Kan het officieel raads- verslag ons hierin niet te hulp komen, als meer volledig zijn ingelicht, kunnen zij nog wel anders besluiten. De heer Schotman. Ik dank voor deze mededeelingen en acht het van belang er op te wijzen, dat de uitvoering in ’t be lang van 't openbaar verkeer noodzakelijk moest plaats hebben en geen uitstel kon lijden. De Voorzitter. Ik moet evenwel op merken dat de Leeuwarder Courant geen officieel orgaan is der Staten, en dus B. en W. daarop nog niet kunnen ingaan, doch bij mijn bezoek te Leeuwarden zal ik persoonlijk de zaak bespreken. De Voorzitter stelt nu voor, volgens usantie de begrootingen achtereenvolgend te behandelen, doch algemeene beschou wingen acht hij tijdverspilling, wijl bij de betrekkelijke posten zulks dan zou moeten herhaald worden. Eerst zal hij lecture geven van het rap port der Commissie en het antwoord van Burg, en Weth. Van dit rapport en antwoord zullen wij bij de betrekkelijke posten melding maken. a. Begrooting Alg. Stadsarmenhuis. De Commissie had in overweging ge geven, om de gelden meer rentegevend te beleggen, en had omtrent een post f 3000 voor voeding, kleeding, enz. gaarne meer specificatie gezien. B. en W. antwoordden, dat de geldbelegging bij reglement is om schreven en inschrijvingen grootboek, soliede hypotheek, geldleeningen en aankoop vastig heden in aanmerkingen mogen komen. Voor de laatste categorieën is niet altijd goede gelegenheid, landerijen kunnen soms heel wat in waarde verminderen, en bovendien staat de beslissing over de geldbelegging niet aan den raad. Wat de andere opmerking betreft, heeft de raad niet de wijze van boekhouding te regelen. De heer v. d. Meer. De Commissie heeft overwogen wat B. en W. in 't midden hebben gebracht. De rekeningen gaven vroeger een flink overschot, nu in den laatsten tijd niet meer, ’t is met het oog daarop, dat de Com. het van belang achtte den wenk te geven aan heeren Armvoogden om meer rente te kweeken. De Gom. hand haaft dien wenk. De Voorzitter. Die wenk zal worden overgebracht, maar de Commissie had ook nog iets over meer specificatie in de boek houding. De heer Boersma. De Commissie wilde daaromtrent geen beslissing nemen, doch het viel haar op dat bij dit artikel niet de specifieke opgaven waren als bij de andere Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen worden gelezen en Ingekomen stukken: a. Een missive van den heer H. J. de Visser, dat hij aanneemt de benoeming tot voogd van het Alg. Stads-Armenhuis. b. Een missive van den heer J. Brou wers, dat hij onder dankzegging voor ’t in hem gestelde vertrouwen, aanneemt de be noeming tot Gemeente-Ontvanger. a en b voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van het Bestuur der Snee- ker Ambachtsschool, verzoekende van de omliggende Gemeenten en dus ook van Bolsward finantieelen steun voor die nieuwe stichting. Gerenvoyeerd aan Burg, en Weth. ten fine van advies. d. Een missive van B. en W., voorstel lende eenige wijziging in de begrooting 1902 en wel om de geldleening f 4000 hoo ger te stellen, daar de afkoopsom van de Njjezijl en den grond der fabriek Kingma, die alreeds gebruikt waren, nog moeten worden ingeschreven op het Grootboek, en het onderhoud wandelplaatsen met f500 te verhoogen, daar verschillende boomen zijn gestorven en 34 ijpen en 52 lindeboo- men geplant moeten worden, wat met de noodige uitgravingen ongeveer die som zal kosten. Dit voorstel ter inzage. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Proces-verbaal van kasverificatie over het 3de kwartaal 1902. De Ontvangsten bedroegen: op den tegenwoordigen dienst toekomenden Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren toe te staan den gevraagden dam te leggen tot weder opzegging en onder bepaling van soliede uitvoering, en tegen betaling eener som van f 25, wat ook de heer J. Bruinsma heeft betaald. De heer Van der Meer. Ik vind het vreemd, dat hier wordt afgeweken bij een dergelpk geval te Burgwerd,wijl hier een som gevraagd wordt en daar grondpacht werd gesteld. De Voorzitter. Misschien is dat dan af stand van grond geweest. Het is bij dam men aan den Sneekerweg ook steeds ge bruik f25 retributie te heffen. De heer Eisma. De heer Van der Meer bedoelt het geval kort geleden van Burg- werd, maar daar was het demping en aan winst van terrein, waarvoor 5 cents per M2. werd gesteld. Het voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van de begrootingen voor 1903, met rapport der Commissie en ant woord van Burg, en Weth. De heer Schotman. Voor wij tot behan deling der begrooting overgaan, wil ik gaarne een vraag doen, naar aanleiding van hetgeen ik in de Leeuwarder Courant las, omtrent het advies van Ged. Staten, inzake de aangevraagde subsidie onzer Gemeente voor de vernieuwing en verbreeding van twee bruggen, de Ymswoldertille en de St. Jansbrug. Ik lees daar, dat de ver breeding van die tille slechts 5 cM. heeft bedragen, en dus van geen beteekenis, en omtrent de St. Jansbrug, dat de aanbesteding reeds plaats gehad heeft, voor Ged. Staten de betrekkelijke stukken hadden ontvangen, zoodat voor beide afwijzend wordt beschikt. Ik vraag nu, hoe zit dat De Voorzitter. Bij de Ymswoldertille is indertijd er niet aan gedacht, om de sub sidie te vragen, doch bij de verwijding der St. Jansbrug kwam dit ter sprake en be sloten wij ook voor de eerste brug nog aan te vragen, wjjl de prov. bij verbeteringen steeds subsidie verleent. Wat de 5 cM. betreft, hebben wij nadere opgaven van den architect gevraagd, en de stukken St. Jans brug zijn door den Provincialen Opzichter ingezien en hij heeft verzekerd gunstig op de aanvraag te zullen rapporteeren. ’t Ver wonderde ook ons dus, dit te lezen, ’t Is trouwens ook nog een advies, als de Staten daar die stukken in opgenomen worden? De Voorzitter. Dit zou zijn de paarden achter den wagen spannen. Het raads- verslag toch geett een verslag van hetgeen reeds behandeld werd. De heer Keikes. Ik bedoel de stukken, die ter visie liggen, die kunnen toch wor den opgenomen. De Voorzitter. Ja, maar er zijn ook stukken, die eerst kort voor een vergadering gereed zijn. Wat U voorstelt, gaat niet op. Met algemeene stemmen wordt deze post bepaald op f 250. Voor het officieel raadsverslag f 250. De commissie wenschte dezen post f 100 te verlagen, doch den ambtenaar dit weer op een andere wijze te vergoeden. B. en W. konden zich hiermede niet vereenigen en wisten niet een andere wijze uit te vinden om den Secretaris die f 100 weder te doen toekomen. De heer Boersma. De Comm. vond dien post te hoog, zij wil echter niet aan het inkomen van den Secretaris tornen. Als er niets op is te vinden, zal de Comm. er in berusten. De heer Dijkstra. Ik wil ook niet dat inkomen verlagen, doch zou zoo graag hebben dat wjj iets voor die f 250 kregen. De ingezetenen moeten dat verslag koopen, evengoed als zij zich op de couranten abon- neeren. Als het algemeen verspreid werd, dan kon men zeggen, de ingezetenen hebben er tenminste iets voor. De Voorzitter. Dus U stelt voor om het verslag algemeen te verspreiden De heer Dijkstra. Ja, zeker. De Voorzitter. Is er iemand die het voorstel ondersteunt? De heer Dijkstra. Wel neen, natuurlijk niet, er is niemand die het aandurf't, omdat het tegen Laagland gaat. De heer Schotman. Ik wil daarop ant woorden, dat die Commissie haar voorstel terug nam, omdat zjj niet het inkomen van een ambtenaar wilde beknibbelen, en dat is ook de reden, dat ik tegen dit voorstel Dijkstra ben, want ik ben het overigens volkomen met hem eens, dat wij geen waar voor ’t geld krijgen. De heer v. d. Meer. Ik wensch te pro- testeeren tegen het gezegde van den heer Dijkstra, dat het hier tegen den heer Laag land gaat, en daarom niemand zijn voorstel durft steunen. De heer Dijkstra, ’t Is toch zoo pas door de Comm. uitgesproken, dat zij er nu niet op durft ingaan. Ik weet wel, dat indertijd die som gesteld is, om het in komen van den Secretaris te verbeteren, doch toen later die jaarwedde verhoogd werd, bleef deze som toch gelijk. De heer P. J. de Boer. Het'gaat niet op, te zeggen, dat men voor die som niets heeft. Voor een heel lagen prijs kan men nu een volledig verslag krijgen, en dat zou anders veel duurder komen. De heer Dijkstra. In Wonseradeel krijgt P. de Jong voor het uitgeven van het ver slag f 50 en moet alle raadsleden een exemplaar gratis zenden. De post f 250 onveranderd goedgekeurd met 12 stemmen. De heer Dijkstra tegen. Voor bijhouden en aanleggen der registers van den burgerlijken stand f 100. De heer Dijkstra vraagt over dezen post stemming. Goedgekeurd met 12 stemmen, de heer Dijkstra tegen. Bureaukosten voor den Stadsarchivaris f 100. De Commissie vond dat deze som eigen lijk onder de jaarwedden behoort te staan. B. en W. vinden het beter te laten gelijk het is. De heer Boersma. De Commissie meent dat het salaris is. Indertijd is het zoo ge noemd, omdat de heer v. d. Meulen als predikant geen salaris mocht genieten. De Voorzitter meent, dat om het archief hier ter stede te kunnen houden, de heer v. d. Meulen is benoemd tot archivaris en men voor bureaubehoeften toen f 100 heeft gesteld. Later is de heer Bartstra benoemd, en dat is gelijk gebleven. Van salaris kan toch moeielijk gesproken worden bij een som van f100. De heer Boersma vindt dit toch het meest juist. De heer Eisma begrijpt niet hoe men daar nu zoo ineens op komt, de som staat alle jaren gelijk op de begrooting. en verschil in som is het toch niet. De heer Schotman. Ik stem ook toe, dat f 100 te klein is om salaris genoemd te wor* den. De heer Bartstra heeft tijd en liefheb berij hiervoor, en wellicht zal er ook later weer zoo iemand zijn. De heer Boersma kan er in toestemmen Notificatie. 2. Behandeling van het adres van den heer C. H. Hummelinck om vergunning tot het leggen van een dam, met advies van hoofdstukken. De begrooting wordt met een inkomen van f 15639,46 uitgaaf - 15617,65 en dus een batig saldo f 21,81 goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer Dijkstra onthield zich van stemmen. b. Begrooting Har linger weg. De Commissie bemerkte met genoegen dat voor de bestrating der Harlingerstraat f 1300 was uitgetrokken. Die straat eischt dan ook dringend verbetering. De f 700 van de begrooting 1902 konden niet besteed worden, wijl die begrooting nog niet is goedgekeurd. De Voorzitter. Wat het stuk weg betreft, waarover de Com. spreekt, de zaak wordt met aandacht gevolgd, en mocht nog goed keuring volgen, dan zal indien mogelyk de f 700 nog dit jaar besteed worden. De heer Boersma. De Com. was over tuigd van den Voorzitter der Commissie van den weg, doch daar de opzichter te Harlingen woont, meende zp op spoed te moeten aandringen, omdat de weg er zoo treurig uitziet. De Voorzitter. De begrooting was in Juni by Ged. Staten, doch is daar blijven liggen, want later kregen wjj kennis dat voor 1 Oct. nog gelegenheid was, daarop aanmerkingen te maken. Deze begrooting werd daarop met alge meene stemmen goedgekeurd, de inkomsten op f 5395,96 uitgaven - 5392,47 batig saldo f 3,49 c. Schutterijbegrooting Deze wordt zonder discussie goedgekeurd, in ontvangst en uitgaaf beide ter somma van f 1145, met 12 tegen 1 stem, de heer Djjkstra. d. Gemeentebeg rooting De Commissie had de wenscheljjkheid uitgesproken om de memorie van toelich ting bp de begrooting te doen drukken. B. en W. kunnen zich hiermee niet ver eenigen om de drukkosten. De heer Cuperus. Tot toelichting van Bolswardsche Courant f i Ce

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1