NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I I Gebrs. KINGMA, jn EFFECTEN enz. KASSIER* bgotabö ra woNcsra abeel 1902. Verschijnt Donderdags en Zondags. 41ste Jaargang. No. 87. Onze repliek aan den Heer K. H. Laagland. I 1 1 BINNENLAND. X X 1 1 ou UGIUdLK, VOOR of ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per i Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijg Wij lezen in De Gemeente-Stem Intrekking van genomen gevraagd ontslag. In de raadsvergadering van Bolsward van 19 September j.l. werd mededeeling gedaan van een brief van een der leden, den Hr. D., d.d. 3 Sept, bevorens, waarin hjj den Raad berichtte, dat hij niet langer lid van den Raad en voogd van het algemeen stads armenhuis wenschte te zjjn. De voorzitter deelde daarna mede, dat na ontvangst van dit schrijven B. en W. aan voogden van het armhuis kennis gegeven hebben, dat de hr. D. als zoodanig bedankte en eene aanbe veling voor een nieuwen titularis van hee- ren voogden werd ingewacht. Ter vervulling van de vacature in den Raad zou eene nieuwe verkiezing noodig zijn. Bij schrijven van 13 Sept, evenwel deelde de Hr. D. mede, dat hij op raad van vele vrienden en bekenden op zijn besluit van 3 Sept, terug kwam, zijn schrijven van dien datum introk en derhalve niet ophield lid van den Raad en armvoogd te zijn. Art. 18 der gemeente wet zoo vervolgde de voorzitter be- - paalt, dat de leden van den Raad ten allen tijde hun ontslag kunnen nemen en dat dit door hen aan den Raad wordt ingezonden. Nergens echter is sprake van terugname of in trekking van dat ontslag. De wederyerkiezing tot lid van den Raad staat aan de kiezers, niet aan den Raadde ontslagname van den Hr. D. wordt dus niet door zijn later schrijven van 13 Sept, te niet gedaan. Burg, en Weth. meenen derhalve, dat hier thans aanwezig is het geval van art. 8 gem.wet en zij dus eene nieuwe verkiezing moeten uitschrijven. Die meening werd door niemand der aan wezige raadsleden bestreden of zelfs besproken. Sta mij toe, M. d. R. over deze zaak een woord in het midden te brengen. Met de zienswjjze van den voorzitter van den Raad, die ook de meening van het dagelijksch bestuur bleek te zijn, kan ik mij volkomen vereenigen, en dat dit ook de opvatting van de Redactie van dit blad is, valt af te leiden uit het korte onderschrift •op eene betrekkelijke vraag, opgenomen in Zijn ontslag heeft hy genomen; dit zal wel door niemand ontkend worden. Welnu, dan zijn Burg, en Weths. verplicht eene nieuwe verkiezing uit te schrjjyen; met het feit, dat de Hr. D. latez aan den Raad schrijft, dat hij zijne ontslagname intrekt, hebben Burg, en Weths. geen rekening te houden. De Kaad deed dan ook m.i. zeer verstan dig door over de zaak zelve geen principi- eele debatten te gaan voeren, aangezien nij op het oogenblik niets anders kon doen dan de brieven voor kennisgeving aannemen. Hebben B. en W. eene nieuwe verkiezing uitgeschreven krachtens art. 8 der gem.wet, dan, maar ook dan eerst, kan de Raad ge- biuik maken van het hem bij art. 183 dier wet verleende recht, om verantwoording van dat college te vorderen i.z. hun besluit, waarbij een nieuwe verkiezing is uitgeschre ven. Of het ook dan nog wel het juiste en meest geschikte oogenblik zou zjjn om de quaestie ter sprake te brengen, valt te be twijfelen; meer vrucht zou een debat en eene beslissing door den Raad dragen, wanneer deze een besluit heeft te nemen omtrent de geloofsbrieven van het nieuw verkozen lid. De Raad onderzoekt niet alleen de geloofs brieven, maar beslist ook de geschillen, die aangaande die geloofsbrieven of de verkiezing zelve oprijzen, meent de Raad derhalve, dat de Hr. D., door zijne ontslagname in te trekken, raadslid is gebleven, dan zal hij eenvoudig het nieuw verkozen lid niet toe laten, tengevolge waarvan de Hr. D. zitting zal blijven houden, behoudens natuurlijk uit spraken in hooger beroep. Hetzelfde geldt voor het college van Ged. Staten, tot wie de Hr. D. zich thans gewend heeft. Ook deze hebben niet het recht eene verkiezing, die B. en W. hebben uitge- scbreven, te voorkomen; alleen later, wan neer door hen in hooger beroep over de toe lating van het nieuwe lid moet worden be slist, kunnen zij over de hier besproken zaak zelve een oordeel vellen. Hiermede meen ik mijn standpunt vol doende te hebben uiteengezet. Volledigheids halve vermeld ik nog, dat Ged. Staten van Gelderland in 1855 eene tegenovergestelde zienswijze waren toegedaan. In de aantee- kening van Boissevain op art. 18 toch leest men, dat het bestuur eener gemeente in Gelderland tot Ged. Staten de vraag richtte, of een lid van den Raad, die voor zijn lid maatschap schriftelijk bedankt had, maar die dit, nog vóór dat deze kennisgeving ter tafel van den Raad was gebracht, schnfte- Ijjk had ingetrokken, kon beschouwd worden ais niet bedankt te hebben. Ged. Staten antwoordden, dat de Raad, en niet zij, zou hebben te beslissen; dat echter, naar hun oordeel, het ontslag dat volgens art. 18 gem.wet aan den Raad wordt ingezonden, niet kan gerekend worden aan den Raad ingezonden te zijn, vóór dat het ter tafel is gebracht, en hy er dus officieel van heeft kunnen kennisnemen; dat alzoo, waar tege lijkertijd het ontslag en de intrekking daar van ter kennis van den Kaad worden ge bracht, het laatstgenoemde het eerstgenoemde kan gerekend worden te vernietigen. Ik meen hiervoren deze zienswijze vol doende weerlegd te hebben; slechts wil ik er nog op wijzen, dat niet de Raad, maar het College van B. en W. heeft te beslissen, althans over de uitschrijving der verkiezing, en dat de plaats in den Raad openvalt, niet eerst wanneer den Kaad in zijne vergade ring van den brief van het betrokken raads lid mededeeling wordt gedaan, maar zoodra de brief bij het gem.bestuur inkomt. Wat het ontslag als voogd van het arm huis betreft, de vraag hoe ten aanzien hier van geoordeeld moet worden, hangt natuur lijk af van het betrokken reglement op het stads-armhuis. Bepaalt dit, dat een lid ont slag kan nemen, zonder het dus te vragen en dit schijnt in casu het geval te zijn dan kom ik ten aanzien hiervan tot dezelfde conclusie als betreffende het lidmaat schap van den Raad houdt het reglement evenwel de bepaling in, dat het ontslag, op verzoek van den armvoogd, door den Raad wordt verleend, dan kan de Raad, wanneer hij over dat verzoek eene beslissing heeft te nemen, rekening houden met een later inge komen verzoek om de aanvraag van ontslag als niet gedaan te beschouwen, door het ontslag niet te verleenen, waardoor de zaak dan zonder strijd met wet of reglement wordt opgelost. L. K. (Waar de geëerde inzender met een beroep op ons no. 1744 aanneemt, dat wij zijne opvatting omtrent art. 18 gem.wet dee- len, moeten wij verklaren dat dit niet het geval is. In het aangehaald no. antwoordden wij op de vraag, of een raadslid op zijn ge nomen ontslag kan terugkomen, dat, zoodra het ontslag oy den Raad ter tatei is ge bracht eene plaats in den Raad is openge- 1 allen en het betrokken raadslid er niet meer op kan terugkomen. Die opvatting wordt, ook blijkens ons advies aan Jhr. Bicker in no. 2424, nog steeds door ons gehuldigd. Wel is waar bepaalt art. 18 gem.wet, dat de leden van den Raad ten allen tijde hun ontslag kunnen nemen, maar het laat daarop onmiddellijk volgen op welke wijze dat ont slagnamen moet geschieden, n.l. door inzen ding aan den Raad. Zoolang de ontslag name dus niet aan den Kaad is ingezonden d.w.z. zoolang zij nog niet ter kennis van den Raad gekomen is door het ter tafel brengen van het betrekkelijk schrijven is het ontslag, nog niet genomen en kunnen de gevolgen van den daartoe gedanen stap nog voorkomen worden. Red. Gem. Stem.) verbinding tusschen Stavoren en Balk, waarom de aanleg zij bet dan ook dat enkele locale belangen er mee gediend zouden worden, naar het oordeel van Ged. Staten te veel geld zal kosten. De Raad beeft zich daarop bereid ver klaard het plan der lijn ook zooals Ged. Staten die wenschee, te aanvaarden, echter met vermindering der toegezegde subsidie. Een dergelijk besluit wordt verwacht van de Maatschappij Gaasterland. Zullen we onze tramlijn nog krijgen Onbewolkt is de hemel onzer hoop niet meer! Lemmer, 27 Oct. De haring laat nog steeds op zich wachten. Werd in vorige jaren deze viech hier mits October dikwijls reeds bij duizenden aangevoerd, tot heden bepaalt de vangst zich nog slechts tot enkele vischjes. Wel werd hier deze maand haring aangevoerd, doch deze kwam van Nieuwediep. Onze visschers blijven dien tengevolge nog met de botvisscherij door gaan. Van deze visch werd hier in de afgeloopen week nog 13000 pond aange voerd. Ze was flink groot van stuk en van extra kwaliteit. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wonseradeel, 25 Oct. In de heden gehouden Raadsvergadering is na installatie van het nieuwe lid, den heer J. D. Haitsma, besloten 1. Eervol ontslag te verleenen aan J. Baltjes, als onderwijzer aan de Openb. Lag. school te Arum. 2. Naar aanleiding van door Ged. Staten gemaakte opmerkingen eenige wijziging aan te brengen in het ter vorige vergadering vastgesteld besluit tot wijziging van de al- gemeene politie-verordening. 3. Afwijzend te beschikken op het ver zoek van het bestuur der vereeniging „Ambachtsschool te Sneek* om subsidie uit de gemeentekas. 4. Het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal vast te stellen tot een bedrag van f407,60. 5. Onder genot van een bijdrage van belanghebbenden ad f 150 en kosteloozen afstand van grond over te gaan tot het maken van bestrating vanaf de tramrails bij de Doopsgezinde pastorie, voorlangs de bewaarschool tot aan het Oosteind te Wit- marsum. 6. Afwijzend te beschikken op het ver zoek van de vereeniging „Het Groene Kruis* om een bijdrage uit de gemeentekas. 7. Zich genegen te verklaren tot de uit voering van het plan tot verbetering van de Melkvaart met een afsnijding naar de Groote Zylroede bjj Makkum, indien be langhebbenden een bijdrage ad f 2000 ver strekken. 8. De belooning van de onderwijzers voor het geven van herhalingsonderwys op 60 cent per lesuur te bepalen. 9. De gemeentebegrooting voor den dienst 1903 vast te stellen met een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven van ruim f 147,800. 10. Het voor de restauratie van den toren te Burgwerd toegestaan crediet ad f 1400 met f 300 te verhoogen. Workum, 27 Oct. Op de heden alhier gehouden Najaarsveemarkt waren 44 koeien en 48 schapen en lammeren aangevoerd. Voor koeien besteedde men f 140 tot f200, hokkelingen f 90 tot f 115 en lammeren f 14 tot f 16. Onderscheidene kooplieden van elders waren thans aanwezig, terwijl de handel stadig was. Gedurende dit jaar zijn op de 4 alhier gehouden veemarkten te samen 51 koeien aangevoerd door den veehandelaar S. Haitema alhier, zoodat die verreweg de meeste heeft aangevoerd en hem de beloofde premie van f 10 ten deel ge vallen is. Wommels, 28 Oef. Bjj de j.l. Zondag alhier gehouden verkiezing van gemachtig den in het kerkelyk kiescollege hebben al de 120 kiezers, die op de kiezerslijst voor komen, van hun stemrecht gebruik gemaakt. Herkozen werden de heeren: Egbert G. Struiksma en Jelle Haagsma, aftredende leden, candidaten van de Ver eeniging voor Christelijke Belangen met 64 en 61 stemmen. Gekozen den heer IJme Rodenhuis can- didaat van genoemde Vereeniging met 61 stemmen. De hier tegenover gestelde candidaten van de Vereeniging „Paulus* de heeren Auke Feitsma, Douwe Zwart en Fopke Noorden bos, brachten het respectievelijk tot 58, 56 en 55 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Ude N ij dam, candidaat van de Vereeniging voor Christelijke belangen en Laas Bonnema, candidaat van de Vereeni ging „Paulus*, die 59 en 54 stemmen be kwamen, Harlingen, 27 Oct. De Widgeon, de Londen boot, die Zaterdagmorgen onze haven verlaten heeft, is klaarblijkelijk nog niet op de plaats harer bestemming aangekomen, daar er tot op heden nog geen telegram is ontvangen. Men schrijft zulks toe aan den mist, die op de Engelsche kust moet han gen. Daaraan moet ’t ook toe te schrijven zijn, dat de heden verwacht wordende nieuwe boot, „de Groningen*, nog steeds niet ge arriveerd is. Gorredijk, 27 Oct. In de werkplaats van den verver B. alhier ontstond op den laten avond brand, die zich nog al dreigend liet aanzien. Met behulp van een buurman werd het vuur gebluscht. Broeiing van een doos zwartsel wordt als oorzaak genoemd. De schade wordt door assurantie gedekt. WestergOO, 27 Oct. Sedert de prijs raadsels hebben afgedaan, neemt de loterij- zwendel op het platteland hand over hand toe. Als heeren gekleede personen vervoegen zich aan de woningen, bij voorkeur bij de „kleine luyden,* om de onderneming aan te bevelen, waarna speciale agenten ijverig rondgaan om de loten te plaatsen. Hier en daar ook fungeeren karrijders, venters, enz. als zoodanig. Bijzonder in den smaak vallen de tombola’s zonder nieten, waarbij de z.g. hoofdprijzen (contanten, rijwielen, horlogiën enz.) als lokmiddelen dienst doen. Bij deze loterijen bestaat zelfs gelegenheid tot abon nement door wekelijksche betaling van kleine bedragen. Mündus vult décipi!... Gaasterland, 27 Oct. De tijd van de „knieften* is voorbij, zeggen de Gaaster- landers, die tusschen de boomen wonen. Zij bedoelden daarmede, dat het „houtzoe- ken* het snijden van dor en zuur hout uit de bosschen met een bjj zonder soort messen (knijven) weinig meer voorkomt. In vroeger jaren was het herfstdag algemeen en voorzagen de arbeiders hunne zolders op deze wijze van goede brandstof. Er werd zelfs handel gedreven in deze „prikken* en het hakhout uit de hooge sparren. Sedert de bosschen van eigenaar veranderden werd het verboden, tenzjj eene bijzondere permissie aangevraagd was. Velen waren daarvoor niet te vinden; zij gingen op de oude wijze door; ’n paar bekeuringen volg den, het toezicht werd verscherpt en thans is het uit. De stobben van de gerooide bosschen leveren thans de brandstof. 27 Oct. De concessie voor de tramlijn SneekBalk—Stavoren is naar men weet reeds lang toegestasn. Gaasterland als ge meente stond eene subsidie too aan de ondernemers; hetzelfde deed de maatschappij Gaasterland, die in de nieuwe lijn groot belang zag. De concessie-aanvragers hebben zich daar na om subsidie tot de provincie gericht. En thans blijkt, dat Ged. Staten tegen het verleenen van subsidie zjjn, zoolang in de aangewezen richting der lyn geen wijziging komt. Die richting is ui. niet de kortste Den heer K. H. Laagland is de lust tot het verdedigen van eene onverdedigbare handeling nog niet benomen. In een nietszeggend en zich zelf tegen sprekend antwoord in Westergoo, tracht hij nogmaals de kwestie anders voor te stellen dan zjj is. Wjj achten het minder noodig om ten derden male die onverkwikkelijke geschie denis uit te leggen. De heer Laagland kan niet beter doen, dan de Nos. 83 en 85 van de Bolswardsche Courant nog eens met aan dacht na te lezen. Hy zal dan, hopen wij, eindelijk tot de ervaring komen, dat hjj zich op glad ijs gewaagd heeft. Wil de heer Laagland werkelijk in vrede leven, dan zjj het ons veroorloofd hem den welgemeenden raad te geven, zich in ’t ver volg uitsluitend tot zijne functies te bepalen en zich niet te bemoeien met zaken, welke hem niet aangaan. Hij trachte nog minder te iiffiuenceeren op te nemen of genomen besluiten. Had hij zich in de bewuste ver gadering, zooals ons een paar dagen geleden medegedeeld is, niet gemengd in de genomen beslissing van den Voorzitter tot toelating van onzen verslaggever, dan was al deze drukte waarschijnlijk voorkomen. Misschien zal het hem door de macht der gewoonte in het begin moeielijk vallen zich te onthouden van het geven van ongevraagd advies, maar op den duur verkrijgt hij daar door de zoo door hem begeerde vrede. Niemand zal verder, na zijne gulle be kentenis, zijne liefde voor gesalarieerde functies meer in twijfel trekken. De heer Laagland heeft in dat opzicht klaren wijn geschonken. Door zijne repliek weten de inwoners van Bolsward, dat de heer Laagland slechts werkt tegen vergoeding, zij het dan ook onder den dekmantel van „eene kleine tegemoetkoming voor schrjjf- en kantoorbehoelten”. Zijne eischen zijn dus niet hoog, belange- loozer aanbod is bijna niet denkbaar. Iemand, die reeds 20 a 25 jaren gratis werkzaam geweest is, komt zulk een luttele vergoeding wel toe. Na zooveel jaren belangeloos werken, wordt het eindelijk ook wel tijd om aan zich zelven te denken, dat beamen wij ten volle. En hiermede basta. De Uitgever van de Bolsw. Courant. £1 Bolswardsche Courant H. &E EK? I I iviaii Cost «J ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1