NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WOKSERADEEI, No. 89. Verschijnt Donderdags en Zondags. 41ste Jaargang. 1902. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 6 NOVEMBER. BINNENLAND. VOOR INGEZONDEN. f I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar iï 5 Ct. van Miedema, orde. Mijnheer de Redacteur 1 Basta was het laatste woord van den Uitgever der Bolswardsche Courant in zijne repliek aan den heer K. H. Laagland. Dat geeit mij aanleiding, als zijnde direct bjj de zaak betrokken, mans myne meening te zeggen inzake de niet collegiale houding van den heer L. m dezen, te, meer daar hy mjjn Den volgenden dag hebben ze nog nader naar naam en woonplaats geïnformeerd en de opgaven van den vorigen nacht klopten Eisch f 3 of 2 dagen. De overige beklaagden, allen lui van de natte gemeente, waren absent. Hunne zaakjes werden bij verstek behandeld, geen getuigen werden er by gehoord, zoodat wy geen nadere bijzonderheden kunnen melden. Uitspraak der vonnissen op Donderdag 6 November, ’s voormiddags 10 uur. Harlingen, 2 Nov. Wanneer men eene wandeling doet langs de nieuwe Willems- haven en dat doen Zondags nog al velen, ziet men weder een massa turfstrooisei, in groote blokken opgestapeld, voor de ver zending naar Engeland gereed liggen, ’c Wordt daar tot allerlei doeleinden ge bruikt, voornamelijk om in de paardescallen te dienen tot strooisel. Voor de papierfabri- catie schijnt het, na gehouden proefnemingen niet gescnikt bevonden te zjjn. Het daarmee verkregen fabrikaat heeft niet de noodige deugdzaamheid. Da vier bewaarplaatsen heboen reeds huizenhooge afmetingen aan genomen en nog gaat men dagelijks voort met trein en schepen nieuwen voorraad aan te voeren. Er wordt een geschikte gelegen heid afgewacht voor verdere verzending. Gaasterland, 3 Nov. Volgens loopende geruchten hebben de freules v. 8. op den .Huize Rijs* bij de Maatschappij .Gaaster land* aanzoek gedaan eenige boerenplaatsen (men spreekt van 13) in den omtrek der buitenplaats tegen taxatiewaarde over te nemen. Arum, 1 Nov. In de afgeloopen week hadden hier nog al eenige ongevallen plaats. Eerstens een begin van brand in de Kerk straat in den timmerwinkel van den heer R. v.d. Lei; ten tweeden een schoorsteen brand bij J. Hidma; ten derden een paard van den voerman J. H. op hol. ’t Liep goed af. Het aantal sollicitanten naar de drie be trekkingen 'van armmeester in Wonseradeel moet legio zijn. Hem. Oldeph. en Noord w., 3 Nov. Eene vrouw in deze gemeente trapte in eene stopnaald, die over den vloer lag. De naald drong diep door in den voet en brak toen af. De naastby wonende geneesheer, wiens hulp ingeroepen werd, oordeelde het noodig met de patiënte naar Leeuwarden te gaan, waar het stuk naald met een Röntgen- apparaat opgespoord en vervolgens door eene operatie verwijderd werd. Hoeren.veen, 1 Nov. Druk was ’t niet op onze najaars weekmarkt van heden, En wat er aan de lijn stond (bijna uitsluitend jongvee) was lang niet alles van ’t boven ste plankje. .Och, jy bigripe wol,* zei ons een bezoeker, „dy ’t jild meitsje wol, bringt earst oan ’n merit, hwet er ’t Ijeafste misse wol!* Toch waren de prjjzen hoog. Som migen schreven dit toe aan de groote vraag van het buitenland om levend vee. .Maar wij meenden toch, dat onze grenzen voor veeuitvoer gesloten waren,* merkten wij op. Daarmee hadden we getoond er niets van te weten. Er werd ons verzekerd, dat er dan toch maar voor kapitalen vee over de grenzen gebracht werd, natuurlijk door de smokkelaars. Een kommies, pas van de grenzen terug, had gezegd*. .0, er gebeurt zooveel aan de grens, dat de minister weet en niet weet!* Gaasterland, 3 Nov. Geen ernstiger vergrijp tegen het achtste gebod dan de lijsterdiefstal, meent de Gaasterlandsche vogelaar. Wie er zich aan bezondigt, wordt met den vinger nagewezen en soms jaren lang met tongen gekastijd. Op heeterdaad betrapt, wacht hem een pak slaag, waarmee hij ’t doen kan; vroeger verbeurde hij boven dien voor het volgende jaar de vergunning voor het uitoefenen der lijstervangst. Zyne aanwezigheid in de lijsterbanen weet de volleerde strikker, na opgevat vermoeden, spoedig te constateerenhij verschuilt zich daarna in de diepe giuppeu van zijn perceel en grijpt toe, als het geschikte oogenblik gekomen is. Mist de aanval, dan ontstaat dikwijls een wedren .op leven en dood*, tusschen de boomen door, over gruppen, soms door diepe boschslooten. Gewoonlijk ontkomt de dief; wordt hij gegrepen, dan volgt de afstraffing. Van de tusschenkomst der politie of justitie wil de vogelaar niet weten; de Gaasterlandsche adat vordert de berechting op boven omschreven wijze. Slechts éénmaal kwam ze dit jaar voor. 3 Nov. Met de lijstervangst is het er hier sedert enkele dagen minder op ge worden. Het mooie weder en het kaal worden der bosschen hebben hierop ook veel invloed. Poeliers betalen voor de lijsters thans 10 cent per stuk; ze zijn dus nog wel wat waard, in tegenspraak met de vele praatjes als zouden de beestjes door de enorme vangst waardeloos zijn. Opmerkelijk is het, dat er nog zoo goed als geen houtsnippen gevangen zyn; ook h.h. jagers schieten ze weinig. Volgens dezen zjjn er evenmin veel patrijzen. De jacht op hazen levert zeer bevredigende uitkomsten op; menig langoor is weer geveld. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Harlingen, 31 Oct. De teerling is ge worpen. .Peraeverantia*, de fabriek voor koolteerdistillatie, voor slechts enkele jaren opgerioht en waarvan aanvankelijk zoo véél werd verwacht, ja, waarvan gouden bergen werden gedroomd, heeft niet aan de ver- wachtingen kunnen voldoen en het tegen concurrentie vooral buitenlandsche af moeten leggen. Bestond er nog eenige hoop, dat deze tak van industrie voor de gemeente behouden zou bljjven, de verkooping heeft bewezen, dat er geen liefhebbers werden gevonden om de zaak opnieuw te exploi- teeren, zoodat de gezamenlijke gebouwen dezer werkelijk fraaie fabriek aan slooping zullen worden prijsgegeven. Werden er door vele aandeelhouders belangrijke som men verloren,ook voor de arbeiders,die er hun bestaan vonden, is het opheffan der fabriek zeer te betreuren, daar zy thans voor goed naar iets anders zullen moeten omzien, wat in den tegenwoordigen tyd echter niet zoo gemakkelyk is. Zij echter, die bouwgronden in de nabijheid der fabriek in gebruik heb ben, zullen haar verdwijnen met blijdschap gadeslaan, daar de scherpe rook en de dam pen, die uit de fabriek opstegen, den oogst meermalen totaal deden mislukken. Doch zoo gaat het: de een zyn dood is een ander mans brood. De terreinen, gebouwen, machi* neriën, gereedschappen enz. brachten op de somma van f 57,443,45. De oprichtings kosten bedroegen 151)0,000. Voor winterhanden. Als een uitne mend middel voor zg. winterhanden wordt in het D. aangeraden de handen eenmaal per dag in te wryven met de binnenbast van takken van de gewone linde op zoete olie gezet. Spoedig vergeten. Een inwoner van Delft huwde in het laatst van Augustus; een maand later stierf zijn echtgenoote en nu, wederom een maand later, is de man opnieuw in ondertrouw opgenomen. Door den loteling C. Gerritsen zyn bij Gedep. Staten bezwaren ingébracht tegen de gehouden loting voor de nationale militie in de gemeente Rheden, vermits door den Burgemeester voor hem een nummer (55) is getrokken, welk nummer ook door een ander loteling persoonlijk is getrokken, waarheidsliefde, blijkens een paar door hem gebezigde uitdrukkingen in twijfel trekt. Vooreerst wensch ik te constateeren, dat de grief van den Uitgever was, dat zijn verslaggever na eerst bekomen yerlof, na een half uur wachtens by de trap werd weggezonden en het is den heer L. niet gelukt, die handeling goed te praten. In zijn eerste antwoord hield hij zich van den domme, door te beweren mij nauwelijks te hebben gezien, terwijl hij in zijn laatste schrijven eindelijk komt vertellen, dat het besluit tot mijne niet-toelating unaniem, dus met algemeene stemmen is genomen. Ik trek daaruit de conclusie, dat dus ook zelfs de heer L. heeft meegewerkt om een collega verslaggever te weren. Of verder die beslissing met algemeene stemmen is genomen, daar wil ik een groot vraagteeken achter plaatsen. Dat zal ik nog eens nader onderzoeken, want het wil er bij mij niet in, dat alle Bestuursleden met den heer L. hebben meegewerkt om mij den toegang tot die vergadering te weigeren. De heer L. zegt zelf immers, „dat het Bestuur er prijs „op stelt, dat ieder kennis krijgt, althans „kan krijgen van de werking der nuttige „Vereeniging.” Doch hoe rijmt gij, waarde collega verslaggever, dat dan met die afwijzing? Verder zegt de heer L., dat hij zich als verslaggever nooit heeft begeven op een plaats waar hij niet mocht zijn. Twijfelde hij aan vrijen toegang, dan vroeg hij verlof om de vergadering by te wonen Maar dat deed ik immers ook en ’t werd mij toegestaanals de heer L. ’t zich niet herinnert, leze hij de Bolswardsche Courant van 16 Oct. Daar staat het, en „onverdraaid”. Neen, waarde collega, uw houding in dezen bevalt mij niet. Het is immers geen gebruik onder persmannen, om in een ander blad zyn verweer te plaatsen. De Bolsward sche Courant liet aan hare lezers het oordeel, over de behandeling mij aangedaan, wildet gij die behandeling goed praten of veront schuldigen, dan had het voor die lezers behooren te geschieden. Het komt mij voor, dat gij, door tot drie malen toe om de hoofdzaak heen te praten, u in allerlei bochten te wringen en met niet ter zake dienende argumenten te komen, als „grijze haren, de man met het zwarte masker, onbetaalde overuren* enz. u als een drenkeling aan een stroohalm hebt vastgegrepen. De teruggewezen verslaggever, J. 8. FEENSTRA. Zitting van 31 October 1902. in land waarvoor hij geen permissiebiljet kon toonen. Hy bemachtigde een wilde eend en de politie bekeurde hem deswege. Eisch f 15 of 4 dagen en 25 cent voor de eend of 1 dag. 14. D. M. te Hindeloopen is bekeurd omdat zjjn dochtertje Grietje niet getrouw de school bezoekt. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. M. de J. te Bolsward reed den 4en Oct. nog met paard en wagen over de draaibrug bij de Blauwpoort, toen de brug reeds los was, omdat er een schip door moest. 8. de Boer, brugwachter, getuigt dat bekl. niet luisterde naar zijne waarschu wing om te wachten. Het sein was reeds omgezet, de brug los en de kruk stond er op en toch reed beklaagde nog haastig over de brug, terwijl hij lachende riep „’t kan nog best J. de Jong, als getuige opgeroepen, ver klaart, dat hy zag dat bekl. met de zweep op het paard sloeg en nog gauw over de brug draafde, terwyl hij wel hoorde, dat de brugwachter het niet meer wilde hebben. Of de brug los was, kon hy niet zien, doch de ketting was er niet voor. De brugwachter verklaart, dat hy den ketting niet zoo gauw meer kon overhalen. Hy moest op zy springen om niet onder het paard te raken. Eisch lo. voor het in draf rijden over een beweegbare brug en 2o. voor het nog over de brug ryden als deze reeds losgemaakt is, twee geld boeten van f 5 of 2 dagen voor elke boete. 16. F. 8. te Witmarsum kreeg op 6 en 10 Oct. een proces, omdat hy een jongen, Jacob Schuurmans, die nog geen 15 jaar is, met paard en wagen op den openbaren weg in Wonseradeel liet rijden. Eisch 2 maal 5 gulden of 2 dagen voor elke boete. 17. Tj. K. te Wommels is jager en werd den 30 Sept, met het geweer in land gezien, waar hy niet mocht komen. Bekl. is tegenwoordig en op de vraag, wat hy tegen het procesverbaal heeft in te brengen, zegt hy „In het welnemen, mynheer, ik ben jager en dus geen werk man, zooals op de dagvaarding staat.* Die opmerking wordt voor notificatie aangenomen, omtrent de identiteit van zyn persoon bestaat geen twijfel, dus wordt hem de vraag nogmaals gesteld, wat hy heeft aan te merken op de hem ten laste gelegde jachtovertreding. Het antwoord luidt nu: „Onschuldig zyn ik er ingeloopen, ik zag een haas in dat land gaan liggen en toen ging ik naar Miedema en vroegmag ik die er uit halen. Ja wel, ga je gang maar. Ik vroeg nog wil je even meegaan doch Miedema zei, neen, haal hem er maar uit. Des avonds toen ik al thuis was, kwam Kamstra by my en zei„dat was Miedema zyn land niet. Je bent er by hoor.* En zoo is ’t mynheer, de zuivere waarheid.* De politie verklaart, dat bekl. die haas schoot in ’t land van Reitsma en omdat hy reeds eerder gejaagd heeft, veronder stelt hy, dat het hem ook wel bekend was, van wie de landen zyn, althans hy moet het weten. Van Miedema had hy trouwens ook geen schriftelyke vergunning en dus al was het land al J dan was het toch niet in orde. Eisch f 10 of 3 dagen. Bekl.„Ik ben onschuldig, ik wist het niet 1* 18. J. K. te Arum werd den 15 Oct. ’s avonds halt twaalf gevonden door de marechaussees. Hy was zoo buiten westen, dat hy zyn adres niet kon opgeven, doch een persoon, die er by was, wees de be ambten het huis, waar ze hun vracht kon den afzetten. gunning zijn voor het jachtveld en dit 0 Ter zitting van Vrydag jl. 31 Oct., werden de volgende zaken behandeld. 1. W. de B. te Harlingen heeft aan den zeedijk onder Kimswerd, een paard laten loopen, zónder dat daarvoor vergun ning was gegeven door het Dyksbestuur. Eisch f 3 of 2 dagen hechtenis. 2. R. 8. ged. te Grojiw, heeft twee processen-ver baal wegens dronkenschap. Hy bevond zich op 3 Sept, te Rien en liep daar eene bekeuring opden 10 Sept, ge beurde hem dit op de terp. Aangezien deze beklaagde reeds meermalen wegens drankmisbruik gestraft is en er nog geen jaar is verloopen, sinds de laatste veroor- deeling, eischt het O. M. eene straf van 2 maal 21 dagen hecht, en opzending naar een rykswerkinrichting voor den tyd van 6 maanden. 3. J. L. te Witmarsum bevond zich ook in kennelyken staat, op 15 Sept. jl. Aangezien hy nu by 4e herhaling zal worden gestraft, stelt het O. M. voor hem 21 dagen gevangenisstraf te doen ondergaan. 4. D. J. B. te Witmarsum heeft 2 processen. Hy was 17 Sept. jl. ’s avonds na bezetten tijd in de herberg van R. Weidema, op Harkezyl en werd hier be keurd door de marechaussée’s. Hiervoor zal hy denkelijk moeten betalen eene boete van 15 gulden. Op 2 Oct. jl. reed hy met paard en tilbury door Witmarsum. Hy reed als een gek, zegt de oude diender van dit dorp. De menschen kwamen buiten om te zien of het wel goed afliep. Deze sportmanoeuvre kost denkelijk 3 gulden boete of 1 dag zitten. 5. Tj. B. te Workum reed bjj avond op zyn fiets, zonder brandende lantaarn. Eisch f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 6. J. G. te Kimswerd heeft een proces verbaal opgeloopen omdat hy op 17 Sept, een jongen van 12 jaar als bestuurder van paard en wagen liet tungeeren, terwyl dit toch verboden is in Wonseradeel. Eisch f 5 boete of 1 dag hechtenis. 7. J. J. te Arum heeft ’n hond. Deze hond moet op 6 Sept. jl. het kind van L. de Jong, slager te Arum gebeten hebben. Deze zaak wordt uitgesteld om een getuige te kunnen hooren. 8. W. F. te Arum beeft een kind op de bjjz. school aldaar. Dit kind heeft twee dagen aaneen de school verzuimd. Dit verzuim kost papa f 3 boete, ofschoon hij er ook voor kan gaan zitten. 9. T. D. te Bolsward staat ook terecht omdat zyn kind in Aug. jl. de school herhaaldelijk verzuimde. Bekl. zegt, dat hy er niks aan doen kan, hy wil dat zyn kinderen geregeld naar school gaan, maar „de bern bij uwe üt skoalle wei en wy witte er neat fen. Ik haw nog oan Gros en de Jong freege om de bern as ja die to mitte komme, nei skoalle ta te bringen.* De kantonrechter wenscht nader te hooren het hoofd der school en de ge noemde agenten en verdaagt daarom de zaak tot de volgende zitting. 10. J. K. te Witmarsum liep te jagen in land, toebehoorende aan baron van Sytzama. Hy had hiervoor geen permissie en werd door den Ryksveldwachter Algera van Arum bekeurd. Eisch f 10 boete of 3 dagen hechtenis. 11. J. D. te Kimswerd is jager en hy heeft als zoodanig een acte. Dit is echter nog niet genoeg. Er moet ook nog ver- ontbrak hem, toen hy door de politie werd opgemerkt, met bet geweer in jagende houding. Eisch f 15 ot 4 dagen. 12. L. de G. te Burgwerd werd den 16 Sept, bekeurd, omdat de politie by hem een ijzeren gewicht van 2 kilo aantrof, waar op een driehoek als afkeuringsmerk. Bekl- is tegenwoordig en verklaart on schuldig te zyn. Hy heelt den schipper zjjn gewichten meegegeven naar het yk- kantoor en toen die ze terugbracht, zei hjj dat ze goed waren, daar vertrouwde hjj op. Hem wordt beduid, dat hjj zich zelf dient te overtuigen of de ykletter er op staat en op dit gewicht staat nog wel het afkeuringsmerk, wat de zaak nog ver ergert. Eisch f 10 boete of 4 dagen. Bekl.: „Dat wordt nog al wat. Ze kunne me wel proces maken als ik te slapen lig. Dan ben ik even onschuldig als in dit geval*. 13. F. v. d. P. te Workum werd den 39 Sept, ouder Parrega als jager opgemerkt Bolswardsche Courant. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1