Giulia Savièra. Kantongerecht te Bolsward. I I H 1 I 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 90. 1 ZONDAG 9 NOVEMBER. BINNENLAND. F i Amst. Crt. 71 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 4 5 Ct. v. d. Goot, Hieslum Gunning ia Aangehouden. Harlingen, 7 Nov. Het plan, door onderscheiden slagers gevormd, om met onderlinge samenwerking een motorboot af te huren, ten einde de gekochte beesten van de verschillende markten naar hier te ver voeren, en niet langer per tram, ondervindt niet den verlangden bijval en steun, zoodat alles voorloopig op den ouden voet besten digd bljjft. Fr. Zuidwesthoek, 6 Nov. Arbeid, ’n zegen ook voor honden’t Blijkt nu de dieren dagelijks in ’t gareel loopen, om het wagentje of karretje van den venter of keuterboer te trekken. Zelden ziet men deze honden losloopen, waardoor de veilig heid der wegen en straten er op vooruit gegaan is. De rentenierende kleintjes, die thans nog aangetroffen worden, vreest men niet, al wordt het keffen minder aangenaam gevonden. De grootere karhonden worden steeds beter verzorgd. De eigenaars schijnen hun belang in dit opzicht goed te begrijpen en weten telkens nieuwe verbeteringen aan de in richting van tuig en kar aan te brengen. De voeding der dieren geschiedt in den laatsten tijd met den afval der vetsmelterijen. Hardegarijp, 6 Nov. Naar men uit goede bron verneemt, zal de tot standkoming der tramlyn Leeuwarden via Zwartewegsend en Hardegarijp-Quatrebras niet lang meer op zich laten wachten. Men vermoedt, dat, wanneer de lijn Franeker-Arum geheel ge reed is, ook spoedig met het nieuwe plan een aanvang zal worden gemaakt. Lemmer, 6 Nov. Bij de familie te Spanga van den veehouder J. de Vries alhier, was verleden week boelgoed. Onder meer werden ook een koe en een pink verkocht aan iemand te Wolvega en daarheen dien zelfden dag vervoerd. Toen de familie echter des anderen morgens opstond, zag ze vreemd op, want juist stapte de pink weer het erf op, terwjjl een halfuur later ook de koe terugkwam. Bij onderzoek bleek, dat beide beesten ’s nachts uit het land van hun nieuwen eigenaar te Wolvega waren ge deserteerd, en den 2ll2 uur langen weg naar hun ouden eigenaar naddeu afgefegd. De koe was nog wel door een paar arbeiders, die het beest onderweg ontmoet hadden, in een stuk land gejaagd, doch was daaruit weer ontsnapt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Gaasterland, 6 Nov. Met de lijster- vangst is het er hier sedert enkele dagen minder op geworden. Het mooie weder en het kaal worden der bosschen hebben hierop ook veel invloed. Poeliers betalen voor de lijsters thans 10 cent per stuk; ze zjjn dus nog wel wat waard, in tegenspraak met de vele praatjes als zouden de beestjes door de enorme vangst waardeloos zjjn. Opmerkelijk is het, dat er nog zoo goed als geen houtsnippen gevangen zijn; ook h.h. jagers schieten ze weinig. Volgens dezen zijn er evenmin veel patrijzen. De jacht op hazen levert zeer bavredigende uitkomsten op; menig langoor is weer geveld. Workum, 7 Nov. De uitslag der heden alhier gehouden aanbesteding tot het bouwen van twee Burgerwoonhuizen Feenstra, Bolsward Wiersma, Gaastmeer H. Stuur, Workum Kampman, Hindeloopen Tj. Bekema, Workum S. Zijlstra, R. de Vries, Parrega Groenhof, Workum P. Gerlsma, Hindeloopen is als volgt: f 4595. 4500. 4190. 4100. 3980. 3833. 3723. 3695. r 3450. W. Slot en Gielstra, Workum 3268. 3250. en dat uw man weer in Die z’n kinderen liefheeft, kastijdt ze*, zegt het spreekwoord. Een man aan de 'Noorderdwarsvaart onder Drachten, breidde dit spreekwoord zoo ver uit, dat hij ook de liefde jegens zijne vrouw betoonde door ze te kastijden, niet alleen met woorden, doch ook metterdaad, handtastelijk. Dit ging na tuurlijk altoos niet juist zoo heel stilletjes toe en de buren hadden maar een hekel aan die drukte. Daarom gingen eenige buurman nen hem opzoeken en vertelden hem, dat er een eind aan dat leven moest komen, anders zouden ook zij hem handtastelijk een lesje ter verbetering toedienen. Voor ’t oogen- blik heeft dat geholpen. Het vee houdt het nog langer in de weide, dan men aanvankelijk dacht. Begun stigd door het fraaie droge herfstweder, laat menig boer het nog buiten. Ook werkt het prachtige weder den bouwboer in de hand, zoodat men naar willekeur het wintergraan kan bouwen, er wordt dan ook nog al wat gebruik van gemaakt. Een mooie herfst geeft altijd meer wintergoed dan een natte, daar velen het dan wel eens laten overgaan. Donderdagavond spraken de heeren Mr. T. de Vries en A. P. Staalman in de zalen van Visser te Leeuwarden, over de aangekondigde onderwerpen: Volharden bij bet ideaal* en „Het Christelijk Ministerie en de Chr. Democratie.* De zaal was vol, De sprekers hielden 3 uur het woord. Zij wenschten Dr. Kuyper te volgen als demo craat en niet de conservatieven naar de oogen te kijken. Debat had plaats door de heeren Bolman, Van Munster, Beekbergen en Tuinsma. De vergadering duurde tot 12 uur. De zaal moest gesloten worden, zoodat Mr. T. de Vries niet kon antwoorden op de debaters. Dat zou interessant geweest zijn. Dat men ook tegenover „rammen* voorzichtig moet wezen, ondervond zekere M. R. te Rinsumageest. Hjj begaf zich naar de weide in welke een ram liep. Het dier kwam op hem af en nu ontstond er eene worsteling, waarbij bovengenoemde R. na eene bezeering aan het hoofd gekregen te hebben, de vlucht nam, zoodat de ram in dezen strijd als overwinnaar kon optreden. Hieruit blijkt duidelyk, dat een dier ook kwade luimen kan hebben, die men niet te licht moet achten. Voor hoeveel waarde aan vee wordt er Vrijdags aan de markt te Leeuwarden omgezet? Die vraag werd er onlangs in een op Leeuwarden varende boot gedaan. En eene globale rekening opmakende, kwam men tot de som van f 700,000. Dat is in zilver een gewicht van 7000 kilogram. Voor de Kamerverkiezing te Amster dam, vacature Den Hertog, is door de Arbeiderskiesvereeniging in district III oan- didaat gesteld de heer mr. P. J. T reelat ra. Aangerand. Zekere G. ten H., te Borne, keerde van Delden huiswaarts, toen hjj onderweg aan den Zoom der Twickelsche bosschen door een onbekende werd aangevallen, die hem zijn horloge met ketting en gouden medaljon ontrukte. Ten H. gaf zijn aanrander echter een vuistslag, die hem deed neertuimelen, waarbjj het geroofde op den grond viel. Toen kwam een tweede aanrander toeschie ten, die met een stok van Ten H. kennis maakte en afdeinsde. Na een lucifer te hebben aangestoken, mocht het den aange vallene gelukken ’t horloge met toebehooren terug te vinden, waarop de vrees voor nog meer aanranders hem haast deed maken om Borne te bereiken, waar hij de politie yan het geval kennis gaf. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Roermond in de huzaren-kazerne diefstal gepleegd, ’s Morgens ontdekte men dat in de beide bureau’s van den plaatse- lijken commandant was ingebroken, en bjjna 1000 gulden was gestolen. Dadeljjk werden er orders uitgegeven dat zich niemand uit de kazerne mocht begeven. Maandagavond was het onderzoek nog zonder gevolg ge bleven. Ned. Tegen den Burgemeester eener Lim- burgsche gemeente is, naar men in De Maasbode leest, door de Rjjksveldwacht proces-verbaal opgemaakt wegens het tap pen van jenever aan een kind van nog geen negen jaar. Een smokkelaar verdronken. De 27- jarige huisvader, die in de Nederlandsche gemeente Koewacht een paar kistjes sigaren gekocht had en die frauduleus in België wilde voeren, werd door een 8-tal ambte naren achtervolgd. Zeer bezweet sprong hij, om aan hun vervolging te ontkomen, in een vaart. Hjj had echter de kracht niet meer de overzijde te bereiken en zonk in de diepte. Eenige oogenblikken later werd zjjn Ijjk opgehaald, gebeurd was leven was?” „Neen! Als hjj leefde, dan zou ik hem nu dooden!” Zjj zeide dit op smarteljjken toon, heel anders dan zjj tot nu toe gesproken had. Zjj was nu heerljjk schoon, maar van een schoonheid om bang van te worden. „Hoe komt het dat ge zoo veranderd zjjt, Giulia?” vroeg de rechter. Haar eenig antwoord was een honend lachen. „Wilt ge ons zeggen, wat de aanleiding tot den moord is geweest? Plaagde Gio vanni u wellicht met zjjn ijverzucht?” „Giovanni ijverzuchtig?” zjj lachte bitter. „Hebt ge niets in te brengen wat uw vonnis verzachten kan?” „Ik wenseh dat niet!” „Wilt ge niet zeggen wanneer het denk beeld het eerst bjj u opkwam?* „Twee dagen geleden.* „En ge hadt Giovanni tot dien dag nog lief.* Een gloeiend rood kwam over haar gelaat en ik meende een traan in haar oog te zien. Maar spoedig lag weer dezelfde ijzige kalmte over haar gezicht. „Het vonnis zal binnen eenige dagen uit gesproken worden,* ging de rechter voort. „Pater Rinaldo zal nog eenmaal met u spreken, wellicht kan hjj u tot meerdere openhartigheid brengen, om zoodoende het vonnis te verzachten.* „Ik heb heden alles gezegd, wat ik zeg gen kan,* was het kalme antwoord. De rechter zuchtte en schudde treurig het hoofd. „Breng de gevangene naar de cel terug,* beval hj) aan den gendarme. Toen Giulia de deur naderde, meer met de houding van een koningin dan met die van een misdadigster, wierp de radelooze moeder zich voor haar op de knieën. „O, Giulia, Giulia, myn eenigst kind, zeg me slechts een woord van troost eer je heen gaat, zeg me slechts dat je berouw voelt en de Madonna zal je je afsehuwelijke misdaad vergeten! Zeg slechts wat je ver ontschuldigen kan, dat de schande ver mindert en ik zal je aan mjjn hart druk ken, want je blijft toch mijn geliefd kind Je was gek. „Ach toen je als een lief kind aan mijn boezem rustte, toen je als blozend meisje mjj in de huishouding hielp, toen je als ge lukkige bruid voor het altaar stond, ach, toen kon ik niet denken wat ooit zou gebeuren. Wat je ook misdreven hebt, toch zal ik dag en nacht voor je ziel bid den, o, toon je toch berouwvol en spaar je moeder ten minste het leed, te moe ten denken dat haar kind als hardvochtige misdadigster de eeuwigheid ingaat.... Arme Giulia, vertel me, waarom je die misdaad hebt bedreven.* By de tranen barer moeder was Giulia langzamerhand geroerd geworden. Haar boezem bewoog zich snel, haar oogleden trilden en haar lippen beefden. Ze trok haar moeder aan haar hevig kloppend hart, sloeg de armen vast om haar hals en fluisterde zuchtend: „moeder, hjj verkocht me aan den Engelschman.* Toen viel ze in onmacht. Veroordeeld: 1. W. de B. te Harlingen wegens zonder recht van beweiding te hebben vee los op den zeedijk hebben loopen, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 2. R. S., gedom. te Grouw, wegens dronken - maal 7 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 mnd. 3. J. L. te Witmarsum, wregens dronkenschap bij 4de herhaling, tot 14 dagen hechtenis. 4. D. J. B. te Witmarsum, wegens lo te laat in de herberg zitten in Wonseradeel en 2o in een bebouwde kom te snel met een aangespan nen paard rijden, tot f 15 boete of' 3 dagen hechtenis en t 3 boete of 2 dagen hechtenis. 5. Tj. B. te Workum, wegens 's nachts te Workum met een rijwiel zonder licht rijden, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 6. J. G. te Kimswerd, wegens in Wonseradeel een jongen beneden 15 jaar ond een aangespan nen paard doen besturen, tot f 5 boete of 1 dag hechtenis. 7. W. F. te Arum, wegens leerplichtwet- overtreding, tot f 2 boete of 2 dagen Hechtenis. 8. D. M. te Arum, alsvoren. 9. J. K. te Witmarsum, wegens jagen zonder vergunning, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 10. J. D. te Kimswerd, alsvoren. 11. F. K. te Wommels, alsvoren. i 12. F. v. d. P. te Workuui, alsvoren, met ver beurdverklaring. „Waar gaan al die mensehen naar toe, Giacomo?” vroeg ik den kellner. „Heeft u het niet gehoord? Vandaag moet Giulia Savièra terecht staan.” „Wie is die Giulia Savièra?” „Een jonge vrouw, die haar man ver moord heeft.” „Verschrikkelijk. En houdt men haar voor schuldig?” „Ja, Signora, zonder twjjfel.” „Waarom heeft ze de daad gepleegd?” „Daarover is men het niet eens.” „Is de rechtbank ver van hier?” „Binnen het kwartier is u er. Wenscht u de zitting bjj te wonen?” We keken elkaar aan en besloten ons op weg te begeven. In de rechtszaal aangekomen, vonden we er een talrijk publiek vergaderd. Op eens ontstond een plotselinge stilte. De be schuldigde werd door een gerechtsdienaar binnen gebracht. Het lange ruime kleed kon de mooie vormen barer taille niet wegnemen. Ze zag er zeer jong uit en was eerst 16 jaar oud, naar ik later hoorde. Haar gelaat was bleek, het profiel edel. Haar grootste schoonheid bestond echter in haar glanzend, dik en roodbruin haar, zooals men hier en daar bjj sommige vrouwen in Italië op merkt. Ze was groot en slank, maar tenger van lichaamsbouw. Van de plaats waar ik zat, kon ik haar duideljjk zien. Terwjjl de rechters de gewone vragen deden, hield ze de oogen neergeslagen. Ze beantwoordde de vragen van den president zacht zonder te aarzelen. Ze werd beschul digd haar echtgenoot vermoord te hebben. De eerste getuige was haar moeder. Onder tranen en zuchten vertelde deze wat ze wist. Bjj het hooren barer stem liep een rilling door Giulia’s leden. Ze opende even de oogen, maar sloot ze weer en bleef opnieuw koud en onverschillig luisteren. Meerdere getuigen werden nog gehoord en allen stemden daarin overeen, dat het jonge paar eendrachtig en gelukkig teza men geleefd bad. Een broedef van Giovanni vertelde: „Twee avonden voor Giovanni vermoord in zjjn bed gevonden werd, ging hjj met zjjne kudden naar buis. Ik was een week lang met de mjjne boven op de bergen ge weest. Giovanni vertelde mjj toen ook nog o.m. van eenige rjjke Engelsehen, die eenige dagen in het dorp geweest waren. Hjj wilde met hen over iets onderhandelen, waarover vertelde hjj mjj niet. Toen wjj het dorp naderden, kwam Giulia ons tege moet en begroette ons harteljjk en vrooljjk. Zjj nam een bos hout van Giovanni’s schouders en zei lachend, dat het haar plicht was zjjn last te verlichten. Zjj was even lustig als altjjd, lachte en schertste.* „In Giovanni’s houding daarentegen lag iets gedwongens. Den volgenden dag sprak ik mjjn broer en vroeg hem of hjj met den Engelschman goede zaken had gedaan. Zjjn gezicht verduisterde, hjj vloekte en ant woordde dat de Engelsehen vertrokken waren. Ik lachte, want ik dacht dat de vreemde wellicht Giulia’s schoonheid be wonderd bad en dat Giovanni’s ijverzucht de heele zaak had doen mislukken. Ik zag Giulia den geheelen dag niet, zjj was met de kudde naar buiten, zei Giovanni. Den volgenden dag, toen vond ik Giovanni dood in zjjn bed. Hjj had een gapende wond in de keel en een bebloed mes lag op den grond. Ik ging Giulia opzoeken, ze was juist bezig zich te verkleeden, haar banden en kleêren waren met bloed bevlekt. Ikjjlde verschrikt weg om de zaak aan de justitie schap^bij 9de herhaling 2 maal gepleegd, tot 2 aan te geven. Meer kan ik niet zeggen, maar ik zou er op kunnen zweren, dat Giulia de moordenares van mjjn ongeluk- kigen broeder is.” Zjjn aanklacht scheen niet den minsten indruk op Giulia te maken, want ze bleef even kalm. Nadat alle getuigen gehoord waren vroeg de rechter haar: „Giulia Savièra, voordat het vonnis zal uitgesproken worden, hebt gjj het recht u te verdedigen of door een volledige op rechte bekentenis het oordeel te verzachten. Wat hebt ge te zeggen?” „Niets!” klonk het helder en koud uit den trotsehen mond. „Bekent ge schuldig te zjjn-?” „Hebt ge geen berouw over uw afschuwe- Ijjke misdaad?” Voor de eerste maal richtte zjj haar hoofd op, haar oogen straalden vuur. „Neen!” ^Zoudt ge niet wenschen dat alles niet 13. L. de G. te Burg werd, wegens ijkwet- overtreding, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 14. S. S. te Pingjum, wegens openbare dron kenschap, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. P. S. te Witmarsum, alsvoren. J. H. te Arum, alsvoren. J. K. te Arum, alsvoren. E. B. te Witmarsum, alsvoren. P. S. te Makkum, wegens openbare dron kenschap, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 20. Tj. A. te Makkum, wegens dronkenschap, 1ste herhaling, tot 3 dagen hechtenis. 21. W. v. d. W. te Makkum, alsvoren. 22. J. 8. te Dronrijp, wegens dronkenschap, 6de herhaling, tot 21 dagen hechtenis. 23. M. de J. te Bolsward, wegens te Bolsward anders dan stapvoets over een beweegbare brug rijden, tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. 24. F. S. te Witmarsum, wegens in Wonse radeel een jongen beneden 15 jaar oud een aan gespannen paard doen besturen, 2 maal gepleegd, tot 2 maal f 3 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsclie Courant N ZITTING VAN-6 NOVEMBER 1902. 15. 16. 17. 18. 19. „Ja.” I II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1