41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 92. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rede Mr. de Vries en Staalman. I J N 1902. t ZONDAG 16 NOVEMBER. 1 I I VOOR 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. goedig lachje en t als broeders onder ’t oog te brengen, en niet in ’t openbaar te bespreken. De heer STAALMAN antwoordt dat dit in de politiek niet gaat als in de Christe lijke Vereenigingen. Dr. Kuyper zelf zei het immers vroeger ook en wel zeer scherp. En de Kamerverslagen zyn toch ook pu bliek, ze kosten f3 per jaar. Als men zoo wilde, als de beer De Jong bedoelt, zou men wel vermaners naar Den Haag mogen sturen om de Ministers en sommige Kamerleden eens te onderhouden. Neen, zegt Spreker, de zaak is publiek, het geldt de publieke zaak en onze partyge- nooten moeten weten, moeten zien, hoe ze geregeerd worden. Daarom komen wy overal optreden. Na een korte pauze begon de heer STAALMAN zyne rede. Hy hield meer een soort causerie, en sprak nagenoeg twee uren, zoo schijnbaar voor de vuist hier en daar een greep doende. In populairen trant en doorweven met humor behandelde hy zyn onderwerp: ,DeChristelijke democratie en het Christelijk ministerie.* Eerst besprak hy de manier waarop de Standaard, het hoofdorgaan der anti-rev. hun optreden en de verschijning van hun Wad, Chr^ixn-Dwwraat* besproken R De heer De VRIES. De heer de Jong heeft inderdaad veel gezegd, waarmee ik het eens ben. Eerst moet ik hem even wijzen op een vergissing6 millioen van de lotery moet zyn 6 ton, en dat dit eigenlyk niet moet gevonden worden uit de jeneverbe- lasting. daar ben ik het met hem eens. Wat het eenvoudig berichtje in de Stan daard betreft, ik verzeker den heer de Jong, dat men daarmee consciëntieus te werk gaat, en trouwens een redactie is ook ver antwoordelijk voor die berichten, en vooral voor zulk een politieke motie, waarbij nog eenige eigen regels gevoegd zyn. De heer de Jong is met zich zelf in strijd als hy zegt, dat Patrimonium niet aan politiek mag doen, en hy toch goedkeurt dat er een politieke motie wordt aangenomen. Ik wil trouwens ook hebben, dat Patri monium wel degelijk aan politiek doet, en zich ook op de kiesvereenigingen laat gelden want de conservatieve richting moet er onder, de democratische richting behaalt immers de zege. De leden moeten evenwel I een zelfstandig inzicht hebben. De heer STAALMAN. Waar de heer de Jong vreesde, er met best te zullen af komen gelijk ook in Groningerland enkelen gebeurd is, antwoord ik, als men kalm debatteert hiervoor geen vrees behoeft te bestaan. Wil men ons evenwel in den hoek duwen, dan trekken wy ook van leer. Het betrof daar een jong theologant, die ons optreden relletjes geliefde te noemen, die man sparen we niet en gaat mee in den zak het land door. Wat de berichtjes in De Standaard be treft, ik begrijp die actie om ons blad De Christen Demokraat dood te drukken. En die arbeiders hebben zich de oogen laten dichtsmeten. Verbeeldt u, arbeiders die daags aardappels delven of bieten rooien, zullen ’s avonds zich uitspreken over den toon van ons blad! Dat De Standaard twee maal zyn gebit heeft getoond, och ja, maar hy heeft niet gebeten, hy gromde slechts wat. Onze grief is, dat die Standaard door dik en dun met dit ministerie meegaat. Er is gezegd de jenever-accyns is belasting op de zonde, doch het antwoord daarop is: och ja, doch laten wy ’t middel maar aceepteeren. Dat is dus, zegt Spreker zoowat hetzelfde als „het doel heiligt de middelen.* Wy zullen doorgaan met onze propaganda, en de be ginselen, in ons blad aangegeven, handhaven. Als de heer De Jong in ,de handelingen* niet gelezen heeft, wat ik over de Waal- Malefijt zei, dan komt dit omdat hy de parlementaire gebruiken niet kent. Het is door my wat geïllustreerd voorgesteld, doch in den grond der zaak was rnjjn voor stelling juist. De heer F. de JONG repliceert nog, dat hjj toestemt dat er veel is wat hy treurig moet noemen, doch hy meent dat het beter zou zyn, iemands gebreken elkander heeft. De heer Staalman werd daar „een gevaarlyk menseh* genoemd, „doch hy was nu gelukkig onder de leiding van Mr. de Vries.* Het optreden van hun tweeën werd lang niet overal in de Christel, kringen welwillend opgenomen, en evenmin hun blad. De afd. Patrimonium van St. Anna- Parochie heeft zelfs een motie van afkeuring uitgesproken over den toon van hun blad, doch spreker verdenkt hiervan Ds. Boeken- oogen, die ook reeds elders in een jonge- lingsvereeniging zyn waarschuwende stem liet hooren. Na deze komische inleiding begon Spreker Dr. Kuyper’s optreden en werken als hoofd van ’t ministerie te bespreken, en toonde hy aan, dat tot heden dit ministerie niet beantwoordt aan zyne verwachtigen, daar het te conservatief handelt. Dr. Kuyper is christen-democraat en dat zyn Spreker en Mr. de Vries ook, doch zy vragen of de leider der anti-rev. thans ook in een richting gaat, waarheen hy niet wil. Hoe staat het met de vry making van het onderwijs? Wij vernamen uit de Standaard, dat het een onredelyke eisch zou zyn, in deze periode die oplossing te vragen. De Christelijke onderwijzers, die ongeduldig worden, wordt er op gewezen, dat Dr. Kuyper dan wel eens kon heengaan. Spr. stelt dezen echter gerust, dat Dr. K. het zyn 4 jaren wel uithoudt, maar in hun positie moet verbetering komen, en hy raadt hen aan, er maar gerust op te timmeren. De kwestie van het huismanskiesrecht durft men niet aan, want dan kon de coalitie op de fleseh gaan. De arbeiderspensioneering schiet ook niet op. De ouden worden nog maar in ’t arm huis gestopt, en in krasse bewoordingen noemt Spreker dit een schandelijk onrecht. Deze regeering heeft een gewichtige roe ping, doch van het voorgespiegelde by de verkiezingen is nog niets in zicht. Nu weet Spreker heel goed dat het ministerie is een coalitie-kabinet, doch het is een Christelijk kabinet, en dit moet het ook zyn met de daad. Een voor een moeten de ministers nu de passeeren en op eigenaardige wjjze en ook dat dit een party, die op een geheel ander standpunt staat. Moet dat 4 jaren zoo voortgaan? Dit aan het Christenvolk te vragen, dat is het doel van ons optreden. In de cantine wordt nog sterken drank geschonken. Het militair recht blijft nog als het was, de heer de Waal-Malefijt moest zyn amendement om verbetering terugnemen, of... de minister gaat naar huis. Dat was het dreigement,,zei Spreker, waarmee elk minister steeds klaar is, als men aandringt op hervorming in Christel, zin. Het vloeken in den dienst? Ja, de tucht eischt, zegt de minister dat de mindere nooit zijn meerdere in de rede mag vallen, dus al is deze nog zoo aan ’t verwenschen, al wordt de christen in zyn heiligste ge voelens verguisd, hy mag er niet tegen opkomen. Verschillende handelingen der Kamer bij de begrootings-debatten, o.a. het aan schaffen van een oorlogsschip van f4,700,000, de f800 toegestaan voor de kerstening van Indie, enz. worden op humoristische wjjze door Spr. behandeld, en telkens klinkt het uit zijn mond: Wie, die gestemd heeft voor een Christ, meerderheid, kan zulk een daad goedkeuren? De ministers hebben gezegdWy buigen hoofd voor hoofd voor den geopenbaarden wil Gods. Doch uit de daden van het ministerie is dit niet te constateeren. De vryzinnig-democraat wordt als gouverneur-generaal naar de West ge zonden, Cort van der Linden, de man die de kroon een vliegwiel noemde, wordt lid van den Raad van State om de Koningin van advies te dienen. Wy, zoo eindigt Spreker, zyn bitter teleurgesteld, over hetgeen het ministerie deed, en over hetgeen het niet deed. Wy vragen u, hoorders, of ons optreden ontijdig is? Er is nood onder ons volk, en dat volk moet het weten, wat er geschiedt en gedaan wordt. De Christ, mannen moeten het den minister toeroepen, wat eenmaal Dr. Kuyper zeide: „Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht.* DEBAT.— Van de gelegenheid tot debat werd slechts door twee der aanwezigen gebruik gemaakt. De eerste F. de JONG van Wommels zeide, dat hy er met schroom toe besloot tegen die Sprekers op te treden, omdat hy geen wetenschappelyke opleiding heeft gehad, doch de heer Staalman heeft straks gezegd, dat ook de eenvoudigen verzocht werden^ te spreke^ zy zouden ze hierbij Thans kwam de beurt aan den heer P. H. de JONG. Deze zegt in het kort het volgende. Ik vind het wel wat laat om nog te debatteeren, en ook ik zie er een waagstuk in, als opponent op te treden. De laatste nummers van De Christen Demo- kraat zeggen toch dat dezulken afgetuigd worden. Wel nu, ik getroost mij dit en moet dan ook maar mee in den zak, want ik verklaar dat ik geheel inga tegen ’t spreken en den toon dezer beide heeren. De Standaard krygt er van den heer Staalman dan ook van langs. Hy timmert er op, doch wat de heer Staalman aan haalde werd uit zyn verband gerukt. Dat dit blad de hoop uitsprak dat de 2e redac teur hem in ’t rechte spoor zal brengen, de volgende nummers van hun blad too- nen zulks echter nog niet. De motie Patrimonium te St. Anna is ook door hen niet geheel weergegeven. Er staat daar: de toon en strekking van hun blad keuren zy af en dat is ad rem. De heer Staalman zegt, dat de heer Kuyper heeft gezegd, dat hy is democraat en als democraat wenscht te sterven, dit is ook waar, het geschiedde op 4 Mei 1897 in een debat met Troelstra, maar hy liet zich de democratie niet voorschryven door Troelstra,en ’t is ook niet aan den heer Staal man, dat die hem den weg moet afbakenen. Ook de afd. Patrimonium hier te Bols- ward heeft een motie gesteld, niet door een predikant of christslyk onderwijzer voor geschreven, maar uit het hart van onzen Voorzitter voortgekomen, de heer Staalman moge daarin zien, hoe het volk over hem denkt. De motie luidt „De afdeeling Bolsward* van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium verga derd op Maandag 10 Nov. 1902, spreekt eenerzyds hare besliste afkeuring uit o ver het optreden van de H.H. De Vries en Staalman anderzijds blyft zy ongeschokt vertrouwen stellen, in sociaal opzicht, in het beleid van onzen tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken. Deze motie is met algemeene stemmen aangenomen. Ik noem het optreden dezer Sprekers ontydig. Als een Christ. Kabinet aan de regeering komt, kan zy maar niet onbesuisd veranderingen invoeren. Dat gaat zoo maar niet. De schoolstrijd by v. kan zoo maar niet vlug afloopen. Volharden by het ideaal heeft de eerste Spreker gezegd en ik zeg het hem na. Het wil my voorkomen, dat by deze Spre kers de buit het doel van den stryd moet zyn, doch dat zou zyn rooverspolitiek, en deze is hier heden avond gepredikt. Van partyegoïsme is Dr. Kuyper een vijand hy heeft een hooger ideaal, nl. het hooghouden van Gods beginselen, en dat doet hy nog. De heer Staalman haalt eenige citaten aan van Dr. Kuyper, doch hy weet zeker ook wel, dat men geen grooter vyanden heeft dan zyu eigen citaten, omdat zy niet uit hun verband mogen worden genomen. Ik keur het dan ook ten strengste af, dat de heer Staalman, Waar het heilige zaken geldt, deze voorsteit door woorden te kiezen, die op het belachelyke werken. Uitdruk kingen ook als lyfknecht van Dr. Kuyper diens vleugeladjudant enz. zy schyueu my overgenomen uit het socialistische kamp. Zoo kwamen ze ook voor in het vroegere Morgenrood. De mededeeling, dat indertijd de boeren graag f25 gaven aan de kas van Patrimo nium uit vrees voor de socialisten, en der- gelyke zaken, moeten den heer Staalman dienst doen om effect te maken. Ik geef hem nu nog de gelegenheid om ook my af te tuigen, of my voor den broek te geven. Ik heb dit evenwel over voor mijne party. Nog een zaak mag ik even aanstippen. Ik vind in de Goudsche verkiezing, waarop deze heeren iets hadden af te dingen, juist een bewysv dat het volk meegaat met het A 1 z revue worden ze becritiseerd de hulp aanvaardt van zelfs gaarne te hulp komen. Hy heeft Mr. de Vries reeds leeren kennen als redacteur van de Prov. Friesche Courant. Het bevreemdt hem, te hooren, dat „Patri monium” moet doen aan politiek. Hy zou dit af keuren, al treft haar nu’t verwyt van Sprekers, dat zy wordt doodgezwegen. Hy houdt zich aan de souvereiniteit in eigen kring, en dan kan ieder lid van „Patriom.” lid zijner eener kiesvereen. en op die wijze kan er kracht uitgaan van christ. richting. Dat Sprekers reclame maken voor hun blad begrijpt hy, maar te smalen op be richtjes in de Standaard, en dan te beweren, dat de arbeiders van St. Anna zich de oogen laten dichtsmeren onder leiding van Ds. Boekenoogen, wenscht hy door Sprekers bewezen te zien. Dat de Standaard een kunstgebit heeft laat ik voor Sprekers rekening, doch dat het dit gebit toonde vind ik zeer begrijpelijk, daar de doodstraf toch de kroon is op het recht, naar de Dhr. beginselen, en de zes millioen voor de afschaffing der staatsloterij te vinden uit verhoogde belasting op de jenever dat werd zeer verkeerd beoordeeld. De tegenstanders der christel. partyen slapen niet, heeft de heer Staalman gezegd, maar ik verzeker u, de anti-rev. party slaapt ook niet. Hare beginselen zyn niet conservatief maar democratisch. Wat de heer Staalman zoo ironisch zeide over de tuchtwet en minister Bergansius, heeft men niet in de handelingen der Kamer kunnen lezen, doch om de zaken zoo be- spotteiyk voor te stellen, dat hindert my. De heer de Jong bleef hier in zyn woor den steken, en vroeg den heer Staalman hem te helpen, geljjk hy beloofd heeft. De heer Staalman zegt dan ook met een ,,ja wel, ik zal u helpen! ook de heer de Vries belooft dit. De Doelezaal was Woensdagavond nage noeg geheel gevuld. Van verschillende rangen en standen, mannen van verschil lende politieke beginselen, ook verscheidene uit de omstreken, waren er opgekomen om deze sprekers te hooren. Kwart voor achten opende de heer STAALMAN de vergade ring, er op wyzende dat zy beurtelings de leiding der vergadering op zich nemen, want om een onafhankelijk standpunt te behouden, hebben zy zich tot geen ver- eeniging willen wenden. Na verzocht te hebben om by verschil van meening met hen openlijk in debat te treden, liever dan achter hun rug hen verdacht te maken, gaf hy na een.kort gebed het woord aan Mr. de VRIES, over diens onderwerp: „Volharden by het Ideaal.” Deze lezing, ook elders gehouden en nog te houden, is in verschillende bladen reeds vermeld. Wy geven daarom slechts in hoofdtrekken den inhoud wieer. Gelijk de reformatie in de 16e eeuw na een hevigen stryd den toestand der kerk wijzigde, en de revolutie op het einde der 18e eeuw met geweld ingreep in de staats instellingen, zoo staat ook in de toekomst nog een geweldige crisis te wachten tot hervorming der maatschappelijke samen leving. Op alle liniën der partijen is de nadering reeds merkbaar. Hevig dreigt ook deze stryd te worden, de kamp om sociale hervorming. De werk stakingen zjjn als de voorpostengevechten te beschouwen. By deze opheffing van den socialen druk is ook het politieke leven betrokken, en tegenwoordig wordt reeds de politiek beheerscht door de sociale kwestie. By alle partijen komt een demo cratische richting steeds sterker haar invloed doen gelden, wat Spreker aantoont, om zoo te komen op Dr. Kuyper en het tegen woordige coalitie-kabinet. De man, die voorheen zich zoo warm maakte voor „de kleine luyden” staat thans aan het hoofd van dit kabinet. Doch wat zien wy nu gebeuren? Het oude spel houdt stand; alles van bovenaf bedisselen. De kiezers mogen stemmen, de candidaten worden hen van hooger hand bezorgd. Men beroemt zich dan op de organisatie, doch men komt met dat conservatisme niet verder, en Spre ker acht het tyd, hoog tyd, daar tegen op te komen. De democratie, Dr. Kuyper zelf heeft het reeds in 1873 gezegd, zal over winnen, en de democratie tegenhouden is spelen met vuur. Wat Dr. Kuyper vóór zijn ministerschap vroeg, dat vragen wy nog, het recht van den kleinen man. De Christen mag in dien stryd niet lijde lijk toezieu. De sociaal-democratische party tintelt van leven, er moet ook by de Anti- rev. verandering komen. „Patrimonium” is met lamheid geslagen men mag er niet aan politiek doen. Edoch, het christelijk geloof zonder werken is dood. Meer zelfstandig heid, meer geestkracht is noodig. Juist om de sociaal-demoeratie te bestrijden moet de chr. democratie geboren worden. Want de toekomst is onverbiddelijk aan de democra tie, met of zonder christelyken invloed. Daar nu het tegenwoordige coalitie-ka binet zich zeer conservatief toont, wil Spreker er het publiek op wyzen; by het ideaal, dat ook Dr. Kuyper voorheen in woord en geschrift zoo luide en krachtig heeft verkondigd, n.l. de Christ.-democratie, moet men volharden. De roeping der anti- rev. is: propageeren voor hunne beginselen, en, zegt Spreker, wy zullen een macht vormen, als we: 1°. vasthouden aan de anti-rev. beginselen, 2U. zelfstandig optreden tegen de mis bruiken onzer organisatie en ons in zicht met wilskracht handhaven, 3». niet luisteren naar ’t loos alarm der soeiaal-democraten. Alleen wanneer onze party volhardt by dat ideaal, zal de democratische strooming kunnen geleid worden in christelijke bed ding. pauze Bolswardsclie Courant boi.swa.ro en wonseraöeei, 1 I L I .—..JA ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1