NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EK WGKSERADEEL I 1902 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 93. Een verzoek om niet te geven. DONDERDAG 20 NOVEMBER. RECLAME. BINNENLAMÜ. X X VOOR Wat ia er te doen op ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Ct. den njjveren winkelier steunen in zjjn strijd tegen de alles opslorpende Maatschappijen. stellig negenmaal blijken, dat ook de ellende voorgewend is. Het volgende dringt nog meer. Moeder komt klagen, dat ze met haar twaalfjarigen jongen geen raad weet. Als ze hem met zijn achtjarig broertje naar school stuurt, gaat hij niet naar school, doch blijft soms dagen en nachten uit. „Waar blijft hij dan? Wat eet hij dan?“ Och, Mijnheer, ’s nachts slaapt hij in het plantsoen en eten bedelt hij op.“ Van een ander minder goedwillige moeder, bij wie ik was gaan klagen over de ver- waarloozing harer kinderen, zie ik eenige uren later de jongens op de stoep van een Mevrouw, om haar goedhartigheid bekend. Is deze soort aalmoezen niet oorzaak, dat kinderen als vagebonden opgroeien, dat de leerplicht zonder eenige vrucht blijft onder de laagste lagen des volks? Gij merkt wel, waarde lezer of lezeres, dat bij het geven van aalmoezen niet alleen het hart, nog veel minder alleen de ge makzucht spreken mag. Wilt gij op ge- makkelijke wijze de ellende lenigen, ver- eenigingen van allerlei soort en kleur staan gereed om het in uwe plaats te doen. Doch alleen, wanneer gij aan haar uw anders dikwerf zoo slecht bestede giften afstaat. Daar is echter nog een andere wijze van weldoen. Het tegenwoordige leven in de steden met zijn afscheiding van rijken en armen bemoeilijkt deze wel, doch maakt ze toch niet geheel en al onmogeljjk. En het zou te betreuren zyu, indien zij geheel en al in onbruik geraakte. Ik bedoelhet per soonlijk armenbezoek. Zie met enkele armen in kennis te komen: ga hen opzoeken in hun huis. Zoo levert de aalmoes de rijkste vruchten op; zij wordt goed besteed en heeft op u zelf den heilzaamsteu invloed. Ellende zien is zoo goed. Als de meerge- goeden dit meer deden, hoe geheel adders zouden zij dikwerf de minder bedeelden behandelen in woord en... in daad. Arnhemsche Omtrekken. „Haringen in zee Brengen luwte mee”, maar ondanks die volksbeweringen vriest het er maar op toe en ligt het ijs al in de slooten. Toch vermeerdert het aantal der- genen, die maar niet van een vroegen winter willen weten, in dezelfde mate als de aan kondigers toenemen. Nu weer komen de grondwerkers ons vertellen, dat de wormen zich hoog in den grond ophouden, wat ze zeer stellig niet zouden doen, als er lang durige strenge vorst op handen zou wezen. Harlingen, 17 Nov. Onze stad heeft in den laatsten tijd door de aanplanting van boomgewas op sommige tot nu toe steers vergeten wallen en ook op den weg naar de haven, waar spoor en tram langs rijden, eene in het oog loopende verandering onder gaan. Deze eerste proefneming zal aautoonen of de werking der zeewinden den groei van het hout hier zal belemmeren of niet. Zoo ergens toch, dan hebben deze boompjes vóór ze Hink ontwikkeld zijn een harden strijd om het bestaan te strijden. Hardegarijp. 17 Nov. Hedenmiddag had hier een ongeluk plaats, dat vreeselyke gevolgen had kunnen hebben. Een snecht van den stalhouder H. Schaap te Leeuwar den kwam met ’n wagen hooi uit de rich ting Qaatrebras. Midden in het dorp sloeg het paard op hol. In volle vaart kwam het dier aanrennen, juist op den hoek waar de speelplaats voor de schoolkinderen is. Ge lukkig dat wegens de felle koude deze anders vaak drukke speelplaats ledig was. Het hekje met nngmuurtje bij het schoolhuis werd erg beschadigd, terwpl de wagen vrij wat gehavend werd. De voerman bracht het er zonder ongelukken af. Westergo, 17 Nov. Met de geneeskun dige hulp op net platteland is het heel wat beter gesteld dan eenige jaren geleden. Toen scheidden uren gaans de dokterswoningen en strekte zich de practyk der geneesheeren meermalen over 3 a 4 gemeenten uit; thans hebben plaatsen van eenigen omvang en gunstig gelegen kleinere dorpen een eigen arts. Afgelegen plaatsjes, waarvan de be woners voorheen bij dringende gevallen niet zelden in ernstige ongelegenheid verkeerden, genieten thans het voorrecht de medici uit den omtrek op bepaalde dagen en uren in hun midden te zien. De minder drukke werkkring der geneeskundigen heeft het voorts mogelijk gemaakt het aantal spreek uren te hunnen huize uit te breiden, waar door loopende patiënten dadelijk geholpen en ingekomen boodschappen spoedig afge daan kunnen worden. De geneeskundige beunhazerij op sommige dorpen is daardoor afgenomen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Te Drachten heeft Zondagavond weer een tramongelukje plaats gehad, dat ge- makkelijk een doodelijke afloop had kunnen hebben, maar betrekkelijk goed afliep. Jongens hepen naast de in vaart zijnde tram en hielden dien bij. Een er van, de 12-jarige zoon van Roel Sohnemer schopte met den eenen voet tegen den anderen en viel. De voeten kwamen tegen de tramrails te liggen. Beide klompjes werden verbrijzeld. Van den eenen voet was de eéne teen zoo goed als verbryzeid, een paar anderen be schadigd en in den voet was eene groote barst, waarschijnlijk door de drukking van de tramraderen. Hij werd naar huis ge dragen en terstond heelkundige hulp inge roepen en verleend. Evenals Vrijdagavond is eigen schuld door onvoorzichtigheid of roekeloosheid hier niet buiten te keeren. ’t Was Zondagavond en in de herberg aan de Noorderdwarsvaart (onder Drachten) zat vrij wat manvolk. Als wij er ingaan, dachten een vijftal meiden, dan zullen ze ons wel flink trac- teeren. Ze gingen er in, kregen niet alleen volop drank, maar zelfs drank in een fleech mee. Ze werden „zalig* en een hep in den zaligheidsroes hals over hoofd in de vaart. De Vorst. Dit jaar is de vorst nog 8 dagen vroeger ingetreden dan in het be ruchte jaar 1890. Wel daalde in den nacht van 26 op 27 November in dat jaar de thermometer tot 27 gr. en in den afgeloopen nacht slechts tot ongeveer 10 gr., maar het grondjjs in het Monnikendammer gat loopt reeds, zoodat bij aauhouden van die koude, morgen het verkeer met het eiland Marken zal gestremd zijn. Ook van het eiland Ameland meldt men ons de aanwezigheid van drjjfijs aan de kust. Uit Kampen meldt men ons: Da IJsel langs Kampen is thans door den hevigen Oostenwind buitengewoon laag. De scheepvaart kan, zoo de vaartuigen eenigs- zins geladen zjjo, als gestremd beschouwd worden. In zee was al eenig ijs. Algem. HblcU De beroemde Engelsche prediker Spur geon heeft eens gezegd: „Van drukinkt moet uw zaak bloeien.' Hy zei het op zjjn gewone aardige wijze, maar daarom niet minder juist, dat, wil een zaak vooruitgaan, er reclame voor moet gemaakt worden. Wat heeft Holleway in zijn tyd laten adverteeren voor zijn pillen, het resultaat was, dat Mijnheer later onder de million- nairs gerekend werd. Zie eens naar Van Houten met zijn cacao. Millioenen heeft hij er voor besteed om zijn waar aan te prijzen. Op de kleinste dorps- winkels, langs de spoorwegen, op de trams, overal zag men het bekende: „Van Houten’s cacao de beste en goedkoopste in gebruik.' Men zag het in Nederland, maar kon het ook lezen op de booten in China. De Eifel- toren maakte de voortreffelijkheid van Van Houten’s product wereldkundig evengoed als het nederige winkelhuis. Zijn die milli oenen weggegooid Vraag het maar aan de Vennootschap. Holleway prees indertijd zijn pillen, goed voor alle kwalen, nu komen de Pinkpillen aan de beurt. Om goed reclame te maken, is verstand noodig. Elk moet zijn tijd en gelegenheid waar nemen; de inkleeding der reclame legt ook gewicht in de schaal. Men kan er mee overdrijven, dan is het geld weggegooid. Hij, die reclame maakt, heeft er een doel mede. Dat doel moet hem voor oogen staan, bij de opstelling van zijn advertentiën, by de étalage van zijn waren, bij de versprei ding van zijn reclame-artikelen. Men kan immers op verschillende wijzen de aandacht op zich en zijne waren vestigen. Door adverteeren, maar dan moet het zijn door sprekende advertentiën en niet slechts éénmaal, doch verscheidene keeren ge schieden. Door etaleeren, vandaar de ruime, diep inloopende winkels van den nieuweren tijd met hunne schitterende verlichting. Door circulaires, brochures, plaatjes by zooveel duizenden verspreid. Is men er eenmaal in, dan kan het re clame maken ingekrompen; dan komt het volk van zelf en heeft men een levende reclame, die de beste is, omdat ze het minst kost en het duurzaamst is. Dat is ook de meest natuurlijke reclame, dewijl de waren of de persoon voor zichzeive spreken. Velen zien op tegen reclame, omdat het geld kost. „Adverteeren is duur', zegt men dan. En het is waar, adverteeren, reclame maken is niet goedkoop, maar van drukinkt moet de zaak bloeien. En dan, wanneer men vaak adverteert, zoodat men een abon nement kan nemen, komt het nog niet zoo hoog, door elkaar genomen. En men haalt het geld er immers uit, door verhoogden omzet, door meerdere bekendheid. Er zijn menschen, die alles in een vloek en een zucht willen gedaan hebben. Als ze vandaag adverteeren, willen ze morgen hun winkel vol menschen zien. Maar dat gaat zoo niet. Volharding wordt met zegen gekroond. Reclamecenten zjjn nu eenmaal noodza- keljjke onkosten van een zaak. Ze moeten uitgegeven, om dubbel ontvangen te kunnen worden. Dezen zomer is er te Middelburg een reclame-wedstryd gehouden, die naar we vernamen, uitstekend geslaagd is. Er waren prijzen uitgeloofd voor de mooiste, de meest grootsche, de geniaalste uitstallingen. De gansche stad leek daardoor ééne étalage. Alles ijverde mee. Middelburg trok bezoe kers van heinde en verre. Denkt ge, dat dit zonder resultaat geweest is? Het pu bliek kon immers zien, wat er te koop was. Het werd aangelokt om te kjjken: het moest zien. En aanzien doet gedenken. Die wedstrijd werd uitgeschreven door de altijd wakkere vereeniging ter bevorde ring van ’t Vreemdelingenverkeer aldaar. Reclame maken mag wel ten doel hebben zjjn zaak tot bloei te brengen, maar niet een ander opzettelijk te ruineeren. In Duitschland is men daarbij door de wet gebonden; in Nederland niet. Toch zal het ook hier wel komen, daar het noodig •bljjkt. In Duitschland wordt alle onedele con currentie door de wet bestreden. Hier moet het publiek het doen, maar <dit stoort zich niet altyd daaraan. Velen denken: „Waar ik het goedkoopst terecht kan, moet ik wezen.' Slechts een klein gedeelte verstaat het, dat wanneer de win kelstand Ijjdt, de geheels maatschappij de lasten er van draagt. Laten dan allen, die de maatschappij in stand willen houden, Arum, 14 Nov. straat? Men zag den veldwachter voorbjj gaan met een paar kinderen aan de hand en de dorpsjeugd achter zich aan. Die kinderen aan de band waren van een scheepjesbewoner, die weduwnaar is en wegens een of ander strafbaar feit was op gezonden naar de gevangenis. Zjjn vijf jonge kinderen, die onverzorgd achterbleven, moesten nu worden uitbesteed en dit kwam weer op de zorg van ons gemeentebestuur. -Het bietenverbouw is in de gemeente Wonseradeel sterk aan het afnemen. Er is veel werk mee, de grond wordt er door uitgeput en de prijs, „dien de fabrikanten besteden, is niet in evenredigheid. 17 Nov. Hedenmorgen zou de vrouw van S. T. naar den wal om linnen te spoelen. Ze kwam te glijden en geraakte in de vaart. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdageo en werd de drenkelinge behouden weer op het droge gebracht. Kimswerd, 17 Nov. ’t Veefonds „Arum en omstreken' moet over ’t afgeloopen halt jaar voor 7 gestorven runderen uitkeeren de som van t 486. Het aantal leden be draagt 96, die 761 stuks vee hadden ver zekerd voor f 123390. Aan omslag wordt geheven 0,4 pet. of 40 cts. van de t 100. Lemmer, 17 Nov. Binnen veert en dagen tyas zijn in onze gemeente door de Kommiezen zeven koeien van verschillende eigenaars benaderd. Vijf van deze dieren werden door de eigenaars teruggekocht, en twee zijn alhier geslacbt en bjj het pond aan de burgerij verkocht. Gaasterland, 17 Nov. Met de vangst van Houtsnippen in deze gemeente gaat het dezen herfst zeer slecht. Op onderscheidene vluchten is nog geen enkele vogel gevangen andere Houwers besomden met de vangst nauwelijks de gemaakte onkosten. Da beste tijd is spoedig voorbjj; valt de vorst in,dan worden de netten bmnengehaald. De lijstervangst is finaal geëindigd. De z.g. na vangst op dikke Igsters (merels en veldlijsters) was onbeteekeuend, daar de vogels zich door het soaoone weder buiten de bosschen ophielden. Westergo, 17 Nov. De voorspellers van een vroegtydigen winter hebben geljjk ge kregen. In het accoord, dat ze al sedert langen tijd hebben aangeslagen, kwamen wel nu en dan dissonanten voor ais deze: „Is ’t om Bint-Maarten droog eu koud, De winterkou niet lang aanhoudt’’, en ’t Staat tegenwoordig niet stilDe eene collecte is nog niet geweest, of de andere wordt alweer aangekoudigd. Het regent cir culaires van vereenigmgen en instellingen van liefdadigheid, met verzoek om een ge regelde bjjdrage als lid, of een bijdrage, die geregeld van niet-leden gevraagd wordt. Deze klacht, varieerend in den vorm, doch onveranderljjk van inhoud, wordt tegen woordig telkens vernomen. Wel het meest van diegenen, die op de schaal heel handig hun koper tusschen het goud en zilver van anderen laten verdwijnen en de circulaires meestal oningevuld afgeven of kwijtraken. Maar toch ook wordt die klacht gehoord uit den mond van diegenen, die aan alles gaarne meedoen overeenkomstig hun inko men. Giften en contributies komen zoo herhaaldeljjk op het budget voor, dat, als het overleg kost om de balans sluitend te houden, men klaagt over die posten, die wel niet onnoodig zijn, doch waar men toch buiten kan. Eerst en vooral verzoek ik belangheb benden, eens na te gaan, of er geen posten zijn, waar men ook buiten kan en die veel minder noodig zijn. Daar wordt dikwijls zooveel geld verspild aan een pover genot dikwijls ten koste van de liefdadigheid, die toch ook het zoete van het geven aan haar beoefenaars laat proeven. Maar behalve deze verplaatsing van uit gaven stel ik ook een vermindering van uitgaven voor en doe ik het beleefd, doch dringend verzoek: Mevrouw of Mijnheer, geef alsjeblieft niet aan bedelaars, die gii niet kent. Ik weet, dat tegen het voldoen aan dit verzoek de nobelste motieven van verschil lenden in verzet komen. Opdat de linker hand niet wete, wat de rechterhand doet, meent men in geheele onbekendheid met den begiftigde te moeten blijven. Het idee der christelijke naastenliefde zet aan om zelfs niet den minste af te wijzen. Soms geeft ook een minder nobel motief den doorslag: men geeft aan de deur om... van de menschen af te komen. Doch wat zijn de gevolgen van dergelijke aalmoezen? Edele menschenvriend, die zelfs geen klaaglied hooren kunt zonder tot hulpe bieden over te gaan: ga den man eens na, dien gij een zilver- of koperstukje reiktet. In hoe vele gevallen wordt eerst de dorst gelescht van den man, terwijl vrouw en kinderen rammelen van honger en bibberen van kou! Zyt gy verstandiger en schenkt gij een bete broods in natura: hoe bewijst dikwijls de straat, dat de bedelaars overdaad hebben en zelfs voor de hondjes kunnen zorgen Ook wordt men dikwerf het slachtoffer van het sluwste bedrog. Laat my u hiervan eens een staaltje vertellen, niet hoe ik daar van het slachtoffer werd, maar hoe ik het had kunnen worden. Een beerachtig sjovel gekleed man staat aan de deur. Hy spreekt geen woord. Het briefje, dat hy afgeeft, verklaart zyn zwijgen: hy is, of liever er staat op, dat hy doofstom is. Er staat ook nog op, dat hy in het Ziekenhuis is opgenomen en onder behan deling is geweest van een specialiteit. Hy moet weer naar huis en heeft reisgeld noodig. „Ik moet eerst informeeren', zeg ik eerst, schryf ik naderhand, als ik merk, dat hy zijn rol goed speelt. „Wanneer kan ik terugkomen?' schrijft hy weder. „Vanavond om 7 uur.' Hy af en voorgoed af; ik heb hem niet meer teruggezien. Aan het Ziekenhuis was geen doofstomme bekend. Volgens nadere informaties vermoed' ik, dat een uit de ge vangenis ontslagen valsehe munter het op echte munt gemunt had. Niet zeldzaam is deze bedelvormige op lichterij. Eenige nadere vragen, aan den bedelaar gesteld, geven soms de meest ver rassende uitkomsten. Gy hoort nummers van straten, die heel niet bestaan, of waar anderen wonen. Menschen, die reeds lang ter ziele zyn of naar elders zyn vertrokken, zyn zyn bekenden of beschermers. Soms is het gezin voor de derde maal in één jaar vermeerderd Wie zegt u, dat deze soort bedelaars geen hulp noodig hebben? Tot deze kunstgrepen moeten de noodlijdenden wel hun toevlucht nemen, als alle instellingen van liefdadig heid hen afwyzen. Zoo hoor ik een of ander „Bolletje' opmerken. Geachte op merkster, ga eens uit op onderzoek, onpar tijdig onderzoek. En van de tien gevallen, waarin gy de bedriegers ontmaskert, zal u fi Bolsvardsclie Courant I MBJ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1