NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWA.RD EN WONSEH AÖEEE Brieven uit de Residentie. 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 95. DONDERDAG 27 NOVEMBER. It BINNENLAND. VOOR f 1800. 181. 41. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. 4e. Twee perceelen land bij het Ziekenhuis, Wiebe Huitema, koemelker te Workum - 234. Gegund. - 800. Gegund. 24 November. 4 5e. Een perceel land aan den stationsweg, Lammert Tolsma, koemelker te Workum Wjj zyn weer in de donkere dagen vóór kerstmis, zooals we dat al sinds velejaren zoo noemen, al naderen we pas langzaam aan St. Nicolaas. De dagen van voorbereiding van ’t feest der verrassing komen nu eenmaal niet onder heldere lucht. Dies leven we onder de donkerte des grijzes najaarshemels ’t Is nu vrooljjk en opgewekt in ons groote stadsleven, waar in het wandeluur zoo tusschen tweeën en drieën een drukke menigte flaneurs ronddwaalt langs de breede winkelramen, waar in het schitte rend kunstlicht de laatste nieuwigheden op het gebied van weelde en smaak liggen uitgestald, ’t Is prettig druk dan in de straten en langs de wegen, men babbelt en kletst over de aardigheden die in voor bereiding zjjn. Terwjjl ’t er dan in de stad wel zoo’n heel klein beetje uitziet of we hier enkel mensehen in ons midden hadden, die leven van wandelen en niets-doen, zitten onze vertegenwoordigers op’t Binnen hof in de Tweede Kamer druk in de begroo- tingsberaadslagingen, de groote arbeid van het jaar. Dan loopt het druk naar de publieke tribune, waar maar heel weinig ruimte is om de publieke belangstelling een behoorlijk plaatsje te bezorgen. Men zou zoo haast willen denken, dat hij die ’t zoo beschikte wel een stil vermoeden had dat ’t met die werkelijke belangstel ling wel niet zoo’n vaart zou nemen. De goeie man heeft daar dan ook werkelijk goed in geraden, want in den regel zit de belangstelling ook niet zoo heel erg diep en zou men het meer op rekening kunnen zetten van een zeker soort nieuwsgierig heid of ook eemge behoefte om voor enkele oogenblikken onder dak te komen. Want weet wel, dat ’t hier droog is en warm, wanneer buiten de storm jaagt en de sneeuwvlokken dwarrelen voor den voet. Zooals ik reeds zei: meer nieuwsgierigheid dan belangstelling. Nieuwsgierigheid van mensehen, die nooit er aan dachten om hier eens ’n kijkje te komen nemen en op een goed oogenblik ’t in het hoofd krijgen eens even de publieke tribune op te loopen. Wanneer ze dan in den hoek bij de Loterij zaal zijn binnen gestapt en wandelstok of parapluie ter. bewaring hebben afgestaan aan een juffrouw, die de eerste jeugd al lang achter den rug heeft, dan komen zij naar boven, waar men zich eerst van hoed en jas heeft te ontdoen en... de pakjes welke men eventueel bij zich mocht hebben moet achterlaten. Want ziet u, al zijn de voor zorgen nu juist niet gericht op de dragers van bommen en andere dergelijke strijd middelen, wanneer die door-regende jassen bij elkaar in eene warme omgeving komén kan ’t er wel eens heel eigenaardig rieken En nu zijn de heeren weer sinds twee dagen bezig, beginnende met de Indische begrooting om tegen Kerstmis te eindi gen met de posterijen. Maar wanneer de Kamer zoo ver met den begrootingsarbeid is gekomen, is ’t ook tevens met de echte belangstelling gedaan. Wat wel „the graet attraction*was van de Indische begrooting voor ditmaal, was de eerste ministerieels speech van den nieuwen Minister van Koloniën. Vandaag is hij achter den mi- uisterstafel aan ’t woord gekomen en heeft daarbij gelegenheid gehad de gunstige verwachtingen door hem ten vorigen jare als Kamerlid voor Gouda gewekt, nader te bevestigen. Zijn maiden speech werd al direct als een coup de maitre in verschil lende bladen gesignaleerd. Men roemde de krachtige taal en ver wachtte, dat zijn woord het koloniaal debat tot hoogen peil zou opvoeren. En wat vooral reeds destijds in dezen man aantrok, was het feit, dat hü het bewijs leverde goede en degelijke studie te hebben gemaakt van de koloniale belangen, geen oppervlak kig gepraat met hol klinkende phrase’s, geen geschetter met tendendieuse alge meenheden, maar degelijke beschouwing, met aanwijzing van werkelijke nooden en behoeften voor onze Koloniale Bezittingen. Men is hem toen direct gaan vergelijken met den heer van Kol, die zjn ellenlange betoogen juist verzwakt door ze onderden invloed te brengen van datgene, wat de heer Idenburg weet te vermjden. Nu heeft deze Minister direct ook wel eenigermate zjn persoon mee, een flinke donkere kop, gitzwart met mooien donkeren knevel. Een kop die teekent, die spreekt van wilskracht. Bovendien een volle welluidende stem. Reeds toen werd een van die verwach tingen uitgesproken, waar men wel eens meer mede voor den dag komt in derge lijke gevallen. Want al direct werden zou wenschelijk zijn, dat men den dader in handen kreeg, opdat hij zijn gerechte straf voor zoo’n laaghartige daad niet ontging. Sueek. Dooi weer! Zaterdag zei de slager al, ’t vleesch is zoo nat, we krijgen dooi weer, en ’t is uitgekomen ook. Nu, ’t is voor heel veel mensehen maar gelukkig, want hij was nog wat al te ver van den ofliciëelen almanakstjjd verwijderd. Dat hij door z’n vroege verechjjning me nigeen leeljjk te pakken heeft gehad, kan je zoo merken, als je een courant in banden krjgt. Zonder uitzondering kan men lezen: hier zijn wortelen, rapen, aardappelen, op ’t land bevroren, daar is ’n schip of stoom boot in ’t jjs blijven steken, terwijl het ook reeds ernstiger gevolgen heeft gehad. Op de Zuiderzee is nameljk van een schip, ’t welk niet verder kon komen, de knecht doodge vroren en de schipper bijna dood aan wal gebracht. Wil je dan nog niet gelooven, dat de winter onverwacht is gekomen; vraag’t dan eens aan die luitjes, die nog niet eens turf voor den winter besteld hadden of aan hen die ’t wel hadden besteld, maar wier schip per eerst een ander had voorzien. Of wenscht ge nog een ander bewijs, ga dan de stad maar eens rondwandelen en ge kunt daar zoo’n 20 vrachtschepen tellen die ’t allen tegen vorst Thialf moesten laten zitten. Maar zegt een ander, het is immers ge noeg voorspeld dat we een vroegen en strengen winter zouden krijgen, want wat waren er een braambessen... en dan houdt niets een vroegen en strengen winter tegen. Wat, je praat van winter, zegt ons een bericht uit Oudega (W.), en hier vinden een paar jongens, onder een brugje op ’t ijs spelende, een eend met 17 eierenterwijl de eigenaar verzekert, dat het beest kort geleden nog 15 had weggelegd. Moet dat dan ook winter verbeelden? We moeten ’t dus wel met hen houden, die van een onverwachten winter spreken. Het is voor de meeste mensehen dan ook maar te hopen, dat heer winter nog maar wat weg blij ft. Voor wie het jammer is, dat het weer ,om“ is? Natuurlijk voor de ijsclubs. Overal werden reeds voorbereidselen gemaakt, (we hebben het nu niet over onze kunstijsbaan) banen in orde gemaakt, rijders opgeroepen, enz. enzmaar het is voorloopig nog niet noodig; de centen dus nog maar was in kas gehouden voor latere gelegenheden. Workum. Uitslag van de den 22 Nov. 1902 ten Raadhuize gehouden verhuring en verpachting van: kantoorbediende of schoolmeester, allen op de schaats! Het middagmaal werd vervroegd; tegen éénen kwamen de paartjes opzetten in lange rissen, koers zettende naar plaatsen, die da attractie hebben tijdens het ijsvermaak, als Akkrum, Grouw, Sneek, de Dille, Bergu- merdam enz. Op de meren drijvende paartjes her en der, maar ook lange rijen, stevig opzettende tegen wind-in, srits-kratsende over het ys, dat hard bleef, al stond de thermometer ook even boven het vriespunt en was het zelfs een beetje mottig tegen den avond. Het gleed er fleurig over; bij drommen werden de herbergen aan het water bevolkt om al heel spoedig een dansje te maken, waarvoor „bij jjs” overal gelegenheid bestaat. De herbergiers hebben overal langer permissie, ’t was overal gezellig druk, de winter is hier heden goed .ingezet”. Menig huismoedertje zuentte vandaag al .het stuur is er uit”, en zóó is het. Het ijs maakt zelfs het geregeldste huishoudentje abnormaal; het jongvolk is opgetogen en niet bij honk te houden, het etensuur moet vervroegd, het uur van slapen wordt verlaat en ’s morgens is men niet „op tijd”. Alles is een beetje in de war, waarover moeder klaagt, maar die toch hedenmiddag zelf ook al een ritje maakte. „Zij” thuisblijven? met zulk ijs en zulk mooi weer, dat kon ze met over zich krijgen. En, zoo gaf zij zichzelf gewonnen, om nog langer te klagen overdat jjs, dat jjs De landbouwer 8. Lindeboom te Hou- tigehage had een open piekje aan den vinger. De vinger en de hand zwollen op en veroorzaakten veel pijn. Hij ging naar den dokter en deze constateerde bloedver giftiging, doch wist gelukkig nog erger te voorkomen. Te Houtigehage reed een man met een kruiwagen met turf over de wijk. Het ijs begon te knetteren en met een flinken zwaai gooide hij den kruiwagen met turf overzij. De turf bleef droog, maar hij zakte zelf door het ijs in het water. Ofschoon de waterwegen gesloten zijn, komen er toch nog wel varkens te Leeu warden. Alleen uit het dorp Rottevalle en wat er onder behoort, vertrokken Donderdag en ’s nachts meer dan 10 wagens, met deze dieren volgeladen. Doodgeslapen. Te Sas van Gent viel de vorige week Vrijdag een kind van circa twee jaar in slaap. Het sliep voortdurend door; het werd niet wakker, nooit zelfs zag men er eenige beweging aan. En toen Donderdag jl., dus na zes dagen slapens, de dokter er bijgehaald werd, meldt de Midd. Crt., bleek de kleine dood. Een jonge ijsbeer. Als een groote merk waardigheid wordt gemeld, dat in de Rot- terdamsche Diergaarde de familie van den ijsbeer vermeerderd is en het jong, reeds 10 dagen oud, zich in goeden welstand schijnt te bevinden. De moeder verzorgt het met bijzondere liefde. Hoogst zelden, wel licht nimmer, heeft men hier te lande, en waarschjjnlijk ook niet in het buitenland, een in gevangenschap geboren jjsbser in het leven kunnen houden. Het is te hopen, dat men met dit ysbeertje, dat tenminste al een aantal dagen langer in leven bleef dan zijn broertjes en zusjes, gelukkiger zal zijn. Een zonderling correspondent. Zekere meneercorrespondent van de Vlaatn- sche Gazet, heeft hier in het Doelen Hotel” een onderhoud gehad met president Schalk Burger. Natuurljjk ging het gesprek over den tegenwoordigen toestand in Zuid-Afrika en merkwaardig genoeg het gedachten lezen is de wereld nog niet uit stelde de goede man dezelfde vragen en kreeg hjj van den president hetzelfde antwoord en schreef hij aan het Brusselsoh blad een gelijkluidend verslag als... onze verslaggever bij zijn bezoek aan den president deed, schreef en in ons blad van 20 Nov. 11. plaatste. Op bladz. 63 der Fabels van La Fontaine vindt men een fabel van een kraai, die zich opsmukte met de veeren der pauw. Amst. Crt. De Forst. Het aantal schaatsenrijders dat Zondag de beide trekvaarten tusschen Sloterdjjk en Haarlem passeerde, kan veilig op meer dan 10,000 worden geschat. Bak kers en caféhouders te Halfweg en Sloterdjjk hadden een drukken, maar tevens een besten dag. Zaterdag zjjn te Leiden 70 kisten uit Egypte aangekomen, bestemd voor het Museum voor Oudheden en bevattende een volledig Egyptisch graf. omtrent Kapitein Idenburg groote ver wachtingen geprofiteerd. Ja, men was ’t er over eens, dat hjj ’t wel zou halen, voor hem was wel een andere carrière wegge legd. Dat zou wel bjj geen Kamerzetel blijven. Zelden zjjn dergeljjke voorspellingen zoo spoedig in vervulling gegaan. Voor den nieuweling in het politieke leven, dat voor de meerderheid overvloedig is aan teleur stellingen, ging ’t met. dezen man als een droom. Wat hfi echter als minister wezen zal, is heden nog niet te zeggen. Gaat ’t niet al te zeer den militairistischen kant op dan is de eerste ministerieele rede een groote belofte voor de toekomst. De toe komst zal moeten leeren of deze minister sterk genoeg zal wezen om dit program voor daden in te lossen. OOIEVAAR. Oudeliaske, 24 Nor. Zondagavond, toen bij nevelig weer de halfnegen tram van Joure hier doorreed, zag de machinist plot seling een man op de rails liggen. De tram had pas gestopt om passagiers uit te laten en liet, om weer op gang te komen, veel stoom vliegen, zoodat de machinist weinig of niets voor zich uit kon zien en eerst op ’t allerlaatste oogenblik den man ontdekte. Hij remde onmiddellyk, maar ’t was al te laat; de man werd overreden en zijn beide beenen werden boven de knieën vreeselgk gekwetst, ’t Bleek de ruim 30-jarige onge huwde visscher A. K. te zijn. Luid jam merende werd hij opgenomen en per tram naar Heerenveen vervoerd, waar in het tram station ten spoedigste geneeskundige hulp bij hem werd ingeroepen. De kwetsuren bleken van dien aard, dat beide beenen onmiddellijk moesten worden afgezet. De patient is hedenmiddag naar het arm huis te Joure vervoerd, ter verdere ver pleging. Sloten, 24 Nov. Gisteren geraakte een 6 jarig knaapje achteruit loopende, in een bijt. Een baanveger zag het en bracht den jongen spoedig op het droge. De op heden aangekondigde hardrijderij van mannen kon, wegens den ingevallen dooi, niet doorgaan. Diezelfde dooi zal wel kom zijn aan de bemanning van de stoom boot 8neek-Zutfen, welke boot nog altijd in het Slotermeer door het ijs is ingesloten. Gaasterland, 24 Nov. Ook een abonne ment! Een inwoner dezer gemeente moet voor zijn werkzaamheden eiken dag naar een ander dorp, ’s Morgens komt hij, ’s avonds gaat hij weer. Voor hjj naar huis gaat, mag hij echter eiken avond bij een der herbergiers „voor een dubbeltje” koopen. ’s Zaterdagavonds wordt afgerekend en nu mag hij 6 maal voor een dubbeltje drinken en betaalt dan 50 cent. Per abonnement is toch altijd maar voordeehger, weet je! In de Zeefennen alhier stiet een groote roofvogel hernaaldelijk op een haas. Een landarbeider, die het zag schoot toe en wist den haas te bemachtigen. De man had een goede daghuur verdiend, daar de haas den vollen prijs opbracht. Herhaaldelijk komt het voor, dat door jagers aangeschoten wild gevangen wordt; dat een root vogel zijne prooi afhandig wordt gemaakt, behoort echter tot de zeldzaam heden. Lemmer, 24 Nov. Naar aanleiding eenur circulaire, verzonden door de Visschers- vereeniging Lemmer, werd Zaterdag eene vergadering van afgevaardigden der ver schillende Zuiderzee-visschersplaatsen ge houden te Amsterdam. De vergadering, die goed bezocht was, besloot na gehouden besprekingen, o.a. over Zondagsrust, be perking van het getal netten enz., een comité te benoemen van vijf leden uit ver schillende plaatsen. Dit comité zal de leiding der zaken nemen, en per adres zich tot de regeering wenden, om zoo mogelijk ver betering in de Zuiderzee-visscherg te brengen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Koudum. Vrijdagavond hadden we al hier het genoegen de zendelingen Jens en Metz, beide zendelingen van New-Guinea, voor ons te zien optreden' met lichtbeelden. Niettegenstaande de felle koude waren velen opgekomen. De collecte bedroeg ruim f 43. Woudseud. Ofschoon de zuivelfabriek alhier pas in werking is, is reeds lot twee malen toe de baldadigheid bedreven, dat aldaar de kraan die dienen moet tot af sluiting der karnemelk werd weggenomen, zoodat het gausche terrein van karnemelk overstroomde en de geheele voorraad ver loren ging. Het eigenaardige van het geval is, dat het telkens op Zondagochtend voorvalt. Het tegenw. pacht verkr. pacht of huur. of huur. lo. De Gem.-reiniging f 253. Geen bod. 2o. Het 1ste of Njjhuizu- mer tolhuis met brug,land en grasgewae Henorikus v. d. Goot, veehouder te Westhem- 1603. 39. het 2de of Tjerk wer- der tolhuis met 3 perc. grasgew., Pieter de Vlies, tolgaarder te Tjerkwerd - 628. 36. Gegund. Men schrjjft uit Friesland d.d. 23 November aan de Arnh. Crt.: Neen maar, dat is me vandaag een drukke dag geweest 1 Het ijsvermaak is hier ingezet op eene kolossale manier. Dat er zooveel drukte zou komen overal, dat kon niet ver wacht worden. Oud en jong Friesland was geschaatst, als wilde bet de schade inhalen van verleden jaar en toonen dat, ondanks zyn vroege komst, Thialf welkom was. Het gs zelf en het weer gaven er trouwens aanleiding toe. De ijsvloer goed vertrouwd, het weer niet koud, de wind draaiende naar het westen: „de voorbode van dooi”, zoo werd geoordeeld, en daarom nu geprofiteerd Het was nauwelijks dag of men zag ze er op uittrekken, de luidjes, die tochten gingen maken. De boeren uit de Wouden trokken naar het Waterland of greid- en bouwhoek; van de vruchtbare kleigronden schaatste men naar de hooggelegen streken met hunne kanalen en schutsluizen, waar „overgestapt” moest worden. Naast de aristocratie met korten broek en jekker, mof en voile, de eenvoudige arbeider in zijn wambuis, zijne echtgenoote met het zilveren oorjjzer, de welvarende kleiboer, de blozende boerenmeid, de magere «L Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1