NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD RN WONSERADEEL Ongevallenwet. b 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 97. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 4 DECEMBER. r a X X X X VOOR 'ilimB e L- ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. 'i - Zitting van 23 November 1902. 1. ’t Eerst kwam aan de orde de zaak tegen F. D. te Bols ward, die de vorige zitting was behandeld, maar toen tot op heden was verdaagd. Een zoontje van be klaagde, leerling op school no. 2, had her- haaldeljjk de lessen verzuimd, ’t geen den vader e§n proces-verbaal bezorgde. Deze zegt dat hy er niets aan kan doen; hij is veel buitenhuis en kan er niet voor zorgen dat zjjn kind geregeld school gaat. Hij heeft zelfs aan de politieagenten Gros en de Jong verzocht om een oogje op den knaap te houden en hem, zoo ze hem onder schooltjjd mochten aantreffen hier of daar, alsjeblieft naar school te zenden. Deze agenten, als getuigen in deze zaak gehoord, zjjn dan ook van oordeel dat de vader onschuldig is aan ’t steeds absent blijven van zijn zoon. Deze omstandigheid in aanmerking ge nomen wil het O. M. in dezen niet de wet in zijne gestrengheid toepassen, maar stelt hjj een eisch van eene boete van 50 ct. of 1 dag hechtenis. 2. H. D. gedom. te Offingawier heeft in Aug. j 1. met zijn woonscheepje gelegen in een vaarwater van de gemeente Hennaarde- radeel. Hij had geene vergunning om met zijn schip in de wateren dier gemeente te liggen. De rjjksveldwachter van Oosterend heeft hem verbaliseerd, en nu is zijn zaakje vóór. Eisch 5 gulden boete of 2 dgn. hechtenis. 3. C. S. A. te Makkum is dronken ge weest. Dit gat aanleiding tot een verhaaltje. Zijn roesje zal hem denkelijk kosten f 3 boete of twee dagen hechtenis. 4. Volgt alweer ’n drankwet-overtreder. J. E. te Makkum verkeerde 12 Oct. j.l. te Makkum, in kennelijken staat van dronken schap. Aangezien dit heerschap thans bij vierde herhaling in betrekkelijk korten tyd voor dit euvel terecht staat, stelt het O. M. voor, hem eene onthoudingskuur van 21 dagen hechtenis te doen ondergaan. 5. Nu we toch met dronken menschen bezig zijn kunnen we ook direct even R. R. te Bolsward voor de balie hebben. Deze had in Oct. j.l.’n proces-verbaal opgeloopen wegens openbare dronkenschap. De kater op dit roesje arriveert pas in December in den vorm van drie gulden boete of 2 dagen hechtenis. 6. Dezelfde beklaagde staat thans terecht wegens het met een kar, door hem voort bewogen, op de Markt zoodanig tegen een lantaarnpaal te ryden, dat deze daardoor aanmerkelijk beschadigd werd. Om het rechte licht op dezen lantaarnpaal te doen schijnen wordt dit zaakje verdaagd, ten einde alsnog een nadere getuige te kunnen hooren. 7. Nu volgen weer 3 drankwet-zaakjes. 8. F. te Arum krijgt ’n eisch van gld. boete of 2 dagen hechtenis; O. K. die in October j.l. dronken op den grooten Dylak- ker alhier verkeerde, krygt denkelyk wat meer n.l. f 10 boete of 3 dagen brommen. De baas in dezen is echter P. 8. te Makkum, die wel 2 processen opliep. Voor iedere drankwet-overtreding door dezen beklaagde gepleegd, eischt het O. M. eene geldboete van 15 gld. of 3 dgn. hechtenis. 8. J. de B. liep 19 Oct. j.l. langs de spoorbaan bij Stavoren, zonder daar te mogen of te moeten wezen. Bisch 5 gulden boete of 3 dagen. 9. Maaike v. G. te Arum gaat op de Byz. school aldaar. Zij blijft vaak absent. Haar vader F. v. G. heeft ai eens boete betaald. Sinds bleef zy weer herhaaldelijk weg in Aug. Sept, en Oct. De vader, die niet aanwezig is, heeft eene verklaring gezonden waarin hjj zegt dat het kind ziekelyk is. Het hoofd der school is niet van deze meening: !t kind moet met de bollekori ioopen en huiswerk doen. Eisch f4 boete of 3 dgn. hechtenis. 10. J. D. te Kimswerd heeft den 6 Oct. twee schoten gelost op eenden. Hjj had wel een akte doch geen vergunning voor het land, waarop hy zich bevond. Bekl. bekent dat hjj op wilde eenden heeft geschoten, doch hy was in ’t land van IJpma, beweert hy. P. v. d. Plaats, te Almenum heeft klachte gedaan, omdat bekl. in zjjn tamme eenden schoot. Hy getuigt dat hy in de nabijheid was, bekl. met het geweer had zien uit gaan en hoewel ’t donker was, had hy toch de zekerheid dat deze beklaagde schoot, en dat h’j in ’t land van Oosterbaan was, waarvoor geen vergunning was gegeven. Den volgenden dag was bekl. dan ook by hem gekomen en bood aan hem die eend te betalen, IJ. de J. te Arum, S. de B. te Hindeloopen, H. F. te Arum, D. V. te Molkwerum, H. A. te Arum en A. C. te Hommerts waren de 6 bezoekers, die door den ambtenaar den 20 Oct. werden aan getroffen in de herberg na het sluitingsuur. Alleen de laatste bekl. is tegenwoordig. Hij zegt, dat hy als schipper daar nood zakelijk moest zyn om met den kastelein te spreken over het laden van aardappelen den volgenden morgen heel vroeg. Hy had er niets gebruikt, De marechaussee zag allen onder gelag zitten, voor ieder stond een glaasje op tafel. 2 waren aan ’t biljarten. Bekl. wist niet dat het zoo laat al was, doch hy onkent nogmaals daar iets gebruikt te hebben. De beambte houdt zich aan zyn proces verbaal, en de eisch voor alle zes bekl. is f 3 of 2 dagen. De eenige aanwezige bekl. zegt, dat het hem in zyn eer komt, dat hy voor het gerecht moest verschijnen, en zegt nogmaals dat het beslist onwaarheid is, dat hy iets gebruikt heeft in die herberg. 13. G. de H. en W. v. d. M. te Welsrjjp zyn beide jongens die den 11 Oct. de bal dadigheid uithaalden meisjes over een touw te laten vallen) Beide bekl. zijn aanwezig en zeggen dat zy wel meegedaan hebben, doch dat er ook anderen by waren. Antje 8alverda, getuige, verklaart dat deze twee jongens dien avond op straat dicht bij elkander stonden. Toen zy er aankwam, gingen beiden wat op zy, doch toen zy tusschen hen doorging, viel zy over een touw, dat zy in de hauden vasthielden. Zy bezeerde zich het gelaat nog al wat tegen de grintsteentj.es. Loukje Kuipers deed dezelfde ervaring op, en ook zy geraakte te vallen. De Ambtenaar eischt voor deze straat schenderij tegen ieder f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Dit grapje komt de jongens dus duur te staan. 14. D. V. te Makkum was den 16 Oct. dronken in de Laan aldaar. Eisch f3 of 2 dagen. 15. J. S. te Makkum verkeerde dien dag ook in abnormalen toestand. Bekl. is aauwezig en geeft ter verontschuldiging aan, dat het lotingsdag was, en dan is men „toch wat oas as oas“. Voor dit „oas as oas wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 16. T. de V. te Workum was den 17 October boven zyn bier, toen hy de Markt over la weerde. Eisch f3 of 2 dagen. 17. B. v. H. te Witmarsum werd om dezelfde reden te Arum bekeurd inden nacht van 18 op 19 Oct. Eisch f3 of 2 dagen. 18. A. B. te Workum werd in den nacht van 19 op 20 Oct. op het Noord te Workum door de politie aangetroffen in „kenljjken staat.* Eisen f3 of 2 dagen. 19. K. 8. T. te Witmarsum was den I 16 Oct. op straat, ’t Was lotingsdag en daarom wilde hy natuurlijk ook toonen, dat hy een kerel was. Een politieagent maande hem tot kalmte aan, doch hy nam dit euvel op, en begon den ambtenaar uit te schelden, en betoogde, dat het een ander niets aanging wat hy deed. ,Ik ben hier Bekl. komt hiertegen op, en hy beroept er zich op, dat deze getuige zelf verklaart dat het donker was, zoodat hy niet kon constateeren, wie geschoten heeft. Sj. Oousyn, ook getuige, heeft in zyn kamer twee schoten gehoord, en toen hy daarop er uitkwam was beklaagde daar, met een geweer en zocht om een eend. Hy kan bevestigen dat bekl. niet in ’t land van IJpma was, dat lag aan den anderen kant van zyn huis, en er was een opvaart tusschen. Het blijkt verder, dat bekl. by buiten rechterlijk verhoor aan den ryksveldwachter heeft bekend, dat hy in ’t land van Ooster baan had geschoten op wilde eenden. Bekl. neemt nu die bekentenis terug, voor zoover het betreft het land, waarin hy schoot. De heer Ambtenaar vindt, dat bekl. heden een allertreurigste houding aanneemt, door het feit tegen de getuigen in en tegen zyn eigen afgelegde verklaring in, thans te ontkennen, en hy eischte daarom de maximumstraf: f20 boete of 4 dagen. 11. In de herberg van J. H. te Arum waren den 20 Oct. na het sluitingsuur nog bezoekers toen de brigadier der mare chaussees kwam. De kastelein kreeg daarom proces en by verstek wordt f 10 of 5 dagen geëischt. 12. Wat kost ons de Ongevallenwet? Bij deze vraag zullen verschillende werk gevers groot belang hebben, en nu de Rijks- veriekeringsbank de premiën heeft bekend gemaakt, komt het ons voor, dat wij veler nieuwsgierigheid kunnen bevredigen, door mede te deelen, welke premiën er door Bols- wardsche patroons alzoo? moeten worden betaald. Zooals men weet, zal de Ongevallenwet waarschijnlijk den 1 Februari a.s. in werking treden. Vanaf dien datum zyn alle werk lieden in de verzekeringsplicntige vakken tegen ongelukken verzekerd en ook vanaf dien datum begint de verplichting van patroons, om een premie daarvoor te betalen. Ieder werkgever is verplicht, om bij de invoering der Ongevallenwet, volgens wet- telyk vastgesteld formulier, een loonlijst aan te houden, waarop alle door hem uitbetaalde arbeidsloonen nauwkeurig moeten worden aangeteekend. (Op het niet aanhouden of niet juist aanhouden dier loonlijsten staat een maximumstraf van 3 maanden hechtenis of f 300 boete). De premie door den werkgever te betalen, wordt berekend over het uitbetaalde arbeids loon, en hangt af van net mm of méér ge vaarlijke van het bedrijf. Van de te Bolsward gevestigde bedrijven moet worden betaald: 1. Van f 2,20 tot f 4,04 per f 1000loon: Apothekersbedrijf, goud- en zil versmederij, horlogemaker ij, schoenmakerij. 2. Van f 3,12 tot f 6,79 per f 1000 loon: Boekdrukkerij, boender- en borsteimakery, mandenmaker)], vellenblooterij (zonder ma chine), zadelmakerij. 3. Van f 5,87 tot f 9,55 per f 1000 loon Blok- en mastmakery, kaarsenmakerij, klompenmakerij, meubelmakerij (zonder ma chines). 4. Van f 8,63 tot f 12,30 per f 1000 loon Draineerbuizenfabriek, gecondens. melk fabriek, likeurstokerij, machinale koffiebran derij, pannentabriek, pottenbakkerij, slagerij, smederij (zonder machine), smederij (huis-, hoef- en kachelmakerij), steenfabriek, vruch- tensappentabriek, zuivelfabriek. (Voormachi nale bussenmakerij aan zuivelfabrieken en voor kistenmakerij, moet afzonderlijk ongeveer f 25 per mille Worden betaald). 5. Van f 11,39 tot f 16,90 per f 1000 loon Koperslagerij, kuipersbedryf, likeurstokerij met machine, stalhouderij, woltabnek 6. Van f 14,14 tot f 21,49 per f 1000 loon: Machinale pannentabriek, schoorsteen- vegersbedrijf. 7. Van f 17,81 tot f 27 per f 1000loon: Bakkerij met machine, (gewone bakkerijen zijn niet verzekeringsphchtig), olieslagerij, scheepsmakerij. 8. Van f 22,41 tot f33,43 per f 1000 loon Grutterij met machine, smederij met ma chine, steenhouwerij, veerschippersbedrijf. 9. Van f 27 tot f 42,61 per f 1000loon: Electriciensbedrijf (plaatsing van bliksem afleiders), loodgieters- en zinkwerkersbedrijt, metselaarsbedrijf, schildersbedrijf (niet bij bouwwerken), stucadoorsbedrijf, stoomboot- onderneming. 10. Van f 35,26 tot51,79perf 1000loon: Houtzaagmolen zonder cirkelzaag, meubel makerij met machine, molenmaaersbedrijf, schildersbedrijf bij bouwwerken, timmerbedrijf (gewoon timmermanswerk, geen huizenbouw 11. Van f43,53 tot 163,73 per 11000 lóón: Aannemersbedrijf, timmerbedrijf (speciaal bij bouwwerken). 12. Van f 53,63 tot f 79,35 per f 1000 loon Houtzaagmolen met cirkelzaag. 13. Van f66,49 tot f 91,29 per f 1000 loon Loodgieters- en zinkwerkersbedryi, speci aal voor de bouwvakken, lei- pannen- en rietdekkersbedrijf, putgraversbedryt. Men ziet, dat voor sommige vakken de premiën nog al hoog zyn en aan de werk gevers groote lasten opleggen. Daarentegen genieten de werklieden ook flinke uitkee- ringen bij ongelukken. Ten slotte de vraag, wat moet onze ge meente wel betalen? lo. Voor de gasfabriek van f 11,39 tot f 16,90 per mille. 2b. Voor de lantaarnopstekers van f5,87 tot f9,55 per mille. 3o. Voor de gasfitters van f 22,41 tot f 33,43 per mille. 4o. Voor de gemeentereiniging van f 17,81 tot f 27 per mille. 5o. Voor de stadstimmerlieden van f 22,41 tot t 51,79 per mille 6o. Voor de brandweer van f 22,41 tot f 33,43 per mille. op straat en ’k kan doen en laten wat ik wil“ was zijne meening. Hierin vergiste hy zich, en de politie, die hem anders wel had willen sparen, kon dit, nu hy zoo brutaal was, niet doen. Toen de agent hem den naam afvroeg was hy niet van zins, deze op te geven. De beambte wist deze echter spoedig genoeg by een collega uit te vorschen. Eisch f3 of 2 dagen. 20. P. B. V. te Makkum was den 25 Oct. dronken in de Kerkstraat te Makkum. Eisch f3 of 2 dagen. 21. K. B. P. te Parrega was den 27 Oct. naar de weekmarkt te Workum. De politie merkte hem op en als een oud bekende, hield zy een oogje op hem. De houding was weer verdacht en een proces wegens dronkenschap werd opgemaakt. Bekl. is tegenwoordig en ontkent dronken te zyn geweest, hjj heeft drie getuigen a decharge- meegebracht. Hjj zegt altoos te Workum last te hebben met de politie, die loert op hem, doch den27 Oct. had hjj „niks* had. De agent, die hem bekeurde zag hem waggelen, naast een man met een kruiwagen. Achter dezen verschool hjj zich zoo wat, en hjj merkte alleen op: Ja, ik zie ’t wel. Even later zou hjj het hotel binnengaan by de Wed. Oosterhof, doch daar werd hem door den knecht, den toegang gewei gerd. ’t Was een beetje over vier uur toen. E. Kamstra, de eerste getuige, heeft bekl. tusschen 5 en 6 uur gesproken in de Zwaan, en niets aan hem bespeurd. Hy gebruikte daar een kop koffie met een broodjé en een glas bier. Toen hy vernam, dat bekl. dien namiddag proces had gekregen voor dronkenschap, kwam hem zulks vreemd voor, want hy was, toen hjj wegreed, vol strekt niet abnormaal. J. Schaper heeft bekl. ook in de Zwaan gesproken en ook volstrekt niets aan hem bemerkt. Toen hjj daar binnen kwam was hjj niet dronken en is ’t daar ook met geworden, want hjj heeft er geen sterken drank gebruikt. J. van Dyk, de 3e getuige heeft bekl. tusschen 4 en 5 uur op de Markt gesproken en als koopman hem gevraagd of hjj ook touw noodig had. By het wegrjjden beeft hjj bekl. ook gezien, en er was geen kwestie van dat hy dronken was, hjj hielp hem nog t paard voor de chais spannen, en de boer zag eerst nog alles na of ’t wel goed in orde was. Deze zaak wordt uitgesteld tot 9 Januari om den man met den kruiwagen en den knecht der Wed. Oosterhof te hooren. 22. P. H. D.; 8. 8. de V. en D. C. v. d. T. zyn drie veehouders de twee eersten te Lollum, de laatste te Hichtum. Zy staan terecht, omdat zy niet voldaan hebben om op tjjd een sloot tusschen hun landerijen slatten, hoewel hen zulks was aangezegd. De eerste bekl. zegt, dat hjj in Amerika was, toen hy de aanzegging van den Burge meester kreeg, doch dat hjj niet onwillig was om de sloot schoon te maken. De 2e bekl. ’zegt, dat hjj meent, dat ieder om zjjn huis de slooten zelf moet schoonmaken, de Burgemeester moest dan maar eens bewyzen, dat hy er toe verplicht was. Zjjn helft wilde hjj wel maar hy verkoos al die modder niet op zjjn land. De 3e bekl. zegt het aan een arbeider te hebben opgedragen om het schoon te maken, doch later vernam hy dat het niet was uitgevoerd, omdat de 2e bekl. de modder niet op zjjn land wilde hebben. Toen alle 3 een dagvaarding thuis kregen, werd de sloot schoon gemaakt en betaalden de le en 3e het werk, terwjjl de 2e den grond op zjjn wal kreeg. Was deze schikking maar eerder getroffen, doch nu was ’t te laat. De Gemeente-opzichter verklaart, dat door hem noodig was geoordeeld voor de gezondheid, dat die sloot werd schoon ge maakt. De gemeenteverordening geeft het recht om de naastlegers van een sloot ieder voor de helft dit op te leggen. De termjjn was bepaald op 15 Sept, en 3 Oct. was ’t nog met geschied. De politie verklaart de aanzegging van den Burgemeester by alle 3 te hebben be zorgd, en de bekl. erkennen ook die aan zegging te hebben ontvangen, doch de le en 3e beroepen er zich op, dat zy terstond genegen waren hun helft te betalen, doch de 2e bekl. wilde niet. Eisch le en 3e bekl. elk f2,50 boete of 1 dag en voor de 2e bekl. f 20 boete of 4 dagen hechtenis. 23. K. L. de B. te Arum reed met een wagen over den weg die te veel van de weeke kleimodder aan de wielen had zitten. De gemeenteverordening verbiedt dit, Eisch f3 of 2 dagen. ■I Bolswardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1