EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SWABO EN WON SER A DEER 1 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 99. Praatjes over dit en dat. 2 X BlfNJNENJLAiND. VOOR [jllftw e aandea. INGEZONDEN werd Franco per po™ ao Vsnts. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. XXXIV. Uw Dw. Neef HARMEN. $XXXXXXXX^XXXXXXXXX$ DONDERDAG 11 DECEMBER. XAXXXXXX'S JCDOOCDCDCDC 1XZ5C& I x CS Bovenstaande willen wij plaatsen om ook onze lezers in te lichten over 't in den laat- sten tijd achterwege blijven der „Praatjes* van onzen vriend Jochem. Wij meenden ons het oordeel te moeten blijven voorbehouden uw ’t al of niet plaatsen van dis artikelen. J. M. E.-A. Bolsward, 10 Dec. 1902. Wonseradeel, 6 Deo. In de heden ge- houden Raadsvergadering is op verzoek aan mej. B. Vos eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de school te Kimswerd. In hare plaats werd benoemd mej. 8. Anema te Herbayum, met wie op du voordracnt waren geplaatst de dames A. de Boer te Terzoul, Al. 8tuvel te 8neek en W. Dijk stra te Leeuwarden. Uit de voordracht ter vervulling van eene vacature aan de school te Arum oestaande uit de onderwijzers W. Bostma te Tjerkwerd en J. Spoelstra te Saeek en de onderwijzeres sen S. M. van Urk te Batmen en A. ue Boer te Terzool werd eerstgenoemde benoemd. Tot armvoogden weroeu benoemd: m de eerste aideeling 8. Harden berg te Arum, in de tweede aideeling J. J. Bostma te Mak- kum en in de derde aideeling B. van Gos- liga te Tjerkwerd. Laatstgenoemde zal tevens secretans-penningmeester van het algemeen armbestuur zijn. Aan de leden van de met 1 Jan. opge heven wordende armbesturen werd eervol ontslag verleend, onaer dankbetuiging voor i de aan de gemeente bewezen diensten. Hoe zeer wij prysstelden op zijne medewer king aan ons blad, daar zijn stukken steeds met belangstelling werden ontvangen, achtten wij toch sommige opmerkingen beter niet gepubliceerd, bit was ook soms met de vroeger geplaatste wel het geval, doch omdat hij den eisch stelde, niets in zijn schrijven te veranderen, moesten wij ons daaraan houden. Wanneer het geschrevene ons echter te kras of te persoonlijk of ook soms minder juist voorkwam, hebben wij hieraan plaatsing ontzegd, want, hoewel de schrijver de ver antwoordelijkheid op zich nam, werd toch, daar er onder een pseudoniem geschreven werd tegenover 't publiek, onze redactie er op aangezien. Wil vriend Jochem dit ons niet ten goede houden, wij mogen toch den gevolgden stel regel niet prijsgeven. In geval neet Harmen in dit opzicht wat inschikkelijker is, houden wij ons voor diens medewerking aanbevolen, want de bewering van onbekwaamheid is door bovenstaand stuk reeds gelogenstraft. De Redactie. Fr. Zuidwesthoek, 8 Dec. Te Wor- kum ontstond brand in ’n turfschip. Hij werd gelukkig tijdig ontdekt en gebluscht.De ongevallen door de gladheid der straten te Stavoren voorgekomen, blijken gelukkig veel minder ernstig dan eerst gemeld werd. Te Warns viel een koopman uit Bolsward op den gladden straatweg. Hij moest eene woning worden binnengedragen een genees heer, die onmiddellijk ontboden werd, con stateerde ernstige kneuzing van een der schouders. Het ijs is over’t geheel slecht en beter geschikt om er op te loopen dan te rijden. Daarom maken voetgangers er veel gebruik vanmen beweegt er zich vrij wat zekerder op, dan langs de beijzelde wegen. Het wolvee heeft veel van het weer te lijden. Elk grassprietje is een ijskegel geworden, zoodat niets op het veld te vin den is. Gaasterland, 8 Dec. De wielrijders in deze gemeente worden ’s avonds herhaalde lijk gehinderd door... hazen en konijnen. Het licht der lantaarns schijnt de diertjes aan te trekken, die plotseling uit het don ker opduiken en reeds een paar malen kleine ongevallen veroorzaakten. Waar de wegen goed zijn en de passage niet druk, wordt nu dus Een paar uur later was men nog druk bezig, met een „heakkel* de gezonken pannen (de slee was geladen met 590 en daarvan zullen een 400 mee naar de diepte gegaan zjjn,) op te visschen. Een paar hon derd er van zyn niet teruggevonden, hoor den we. Haulerwijk, 6 Dec. Gisterenavond ongeveer nalfzes stonden bij den kastelein Uithof in het „Witte huis" de voordeur en die der gelagkamer open. Van die gelegen heid maakte een jonge bunzing gebruik om binnen te komen. De kastelein meende, dat het een wezeling was. Met behulp der aanwezigen, schipper Bies en R. v. d. Mei, werd het beest met veel moeite afgemaakt en onderling verkocht voor vijftig Hol- landsche centen. Kuinre, 8 Deo. Het ijs had hier heden middag bijna twee slachtoffers geëischt. Eenige meisjes vermaakten zich met schaat senrijden. Twee er van reden in een wak en zouden zeker zijn verdronken, waren niet eenige jongens door de andere meisjes gewaarschuwd er zoo hard ze konden naar toe gereden. Ze wisten met levensgevaar de drenkelingen, die reeds zinkende waren te redden. M. d. R.l Mag ik U een klein plaatsje in üw blad verzoeken Maandagavond gaf de Muziekvereeniging alhier eene uitvoering en nu kan ik niet nalaten, myne groote teleurstelling en ergernis te uiten over de slechte opkomst van het publiek. De Muziekvereeniging verdient in hooge mate sympathie. Zy spant hare krachten iu om aan de bewoners van Bolsward een mooien avond te bezorgen en toch wordt haar goed streven zoo weinig geapprecieerd Een vereeniging, die zich zoo dapper houdt en zulke keurige muzieknummers ten gehoore brengt, moest, dunkt my, door geheel Bolsward gesteund worden. Muziek is toch het mooiste wat er te genieten valt en het heeft op den mensch zulk een wel- dadigen invloed. Maar laat ik daar niet over uitweiden. Is het juist niet te waardeeren, dat in een stad als Bolsward zooveel goede muzi kale krachten gevonden worden die zoo aardig samen werken? Weken en weken wordt er door hen ernstig gestudeerd en gerepeteerd en tot dank voor al hunne belangelooze moeite worden ze als ’t ware genegeerd door hunne stadgenooten. Ik weet wel dat de tegenwoordige koude gemakkelyk tot motief kan worden aan gevoerd, om niet te verschijnen by een concert, maar mij dunkt dat motief is niet geldig. Zóó koud was ’t Maandagavond niet en althans met in de Doelezaal, waar vooraf flink bleek gestookt te zjjn. Een muziek-avond is hier ter stede reeds zoo zeldzaam, dat ik my verbaas over zulk eene geringe belangstelling. My dunkt het moet voor de leden van de Muziekver eeniging en voor den ijvengen Directeur bepaald stootend zyn geweest, om zoo velen niet te zien van wie men verwachten mocht, dat zy in de Bolswardsche kunst tenminste nog wel een klein beetje belang stellen. Maar laat ons hopen, dat zy tot beter inzicht komen en in ’t vervolg wat meer voldoening en waardeenng schenken aan onze ferme Muziekvereeniging. U dankend voor de plaatsing, teeken ik my, Mijnheer de Redacteur! In plaats van myn neef Jochem, zal ik het briefje even beantwoorden, dat hij door uwe tusschenkomst de vorige week ontving, en waarin gevraagd wordt, wanneer Jochem weer eens iets van zich laat hooren. Jochem verpoft het echter om meer in de Bols wardsche te schrijven. Reeds vroeger werd een brief van hem plaatsing geweigerd en hy achtte zich daardoor vrjj wat op zyn toontje getrapt. Toch liet hy zich door zyn vrouw en my overhalen de pen weer op te vatten. Onlangs zond hy weer een brief in, waarin ons discours over het bouwplan van het St. Anthonygasihuis en den gevraagden prijs voor den bouwgrond, en waarin ook werd gehandeld over een wispelturig raadslid. Die brief kwam van de Redactie terug met de opmerking, „dat men ’t beter vond over die twee laatste punten het zwijgen te bewaren en de zaak haar beloop te laten/ Alleen de beschouwing over ’t bouwplan kon geplaatst worden. Maar nu was poesje ’t oog uit. Daar had je Jochem moeten hooren optimmeren! „Nooit weer!* riep hy uit. „Melken water- kostje mag je opdisschen, stevige spys wordt van de hand gewezen! Een ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelfden steen, en ik? ik heb nu reeds voor de tweede maal een blauwtje geloopen. 'k Ben dus nog erger dan een ezel! Laat ze om myn part verb...* „Ho, ho, neefje!* zoo wist ik het laatste woord nog juist te keeren, „je moogt nooit onparlementair worden, daar kom je toch niet verder mee.* Toen verleden week bedoeld briefje van Jochem’s vriend kwam, was ik juist ten zijnen huize, en toen hy het ingezien had wierp hy ’t my toe, met de woorden: „Ja, fluit maar, je vangt my niet weer!* Nadat ik ’t had ingezien deed ik nog een poging, door te zeggen: „Maar dit briefje behoor je toch te beantwoorden. De vraag is vriendelijk gesteld en ’t is een blijk van waardeenng!* „Jawel, zulke blyken van waardeering daar koop je wat voor. Ik doe ’t met. Geef jij dan maar antwoord Harmen, houd jij dan mijn fatsoen maar op. Ik geef er den brui van! En zie daar, mynheer de Redacteur, waarom ik thans U dit schrijven zend, ’t Is om den heer G. en tevens de lezers der Bolswardsche Courant in te lichten, aangaande het zwijgen van Jochem Op merker. Ik van mjjne zijde wil hieraan toevoegen, dat het my spijt, dat deze zaak zoo geloopen is. Doch ’t gebeurt meer, dat men achterna wel eens denkt, ’t had anders gekund. Er is in den laats ten tyd weer heel wat be sproken op onze praatavondjes, want die worden nog geregeld gehouden. Wy hebben het byv. gehad over het groot-scheepsvaar water, en over al wat daarvoor gedaan en over geschreven is; over de subsidie voor bruggebouw, die onzen neus voorby gaat; over de regeeringsbank in de Groote Kerk en de gedurige geheime zittingen onzer vroede mannen; over den gasprys; over een ijsclub die geen ijs heeft; over den toestand van Amicitia’s tuin; over een kleedkamer die afgebroken moest worden, dit ook werd en reeds weer opgebouwd is, vóór nog advies van B. en W. kon uitge- hracht worden; over den tegenwoordigen prys van de huizen en den grond in onze gemeente, waarin wy nog geen bewijs zien van achteruitgang alhier; over den voor genomen schoolbouw in het „Nannenhof/ over de gezondheidscommissie en de leden daarvan, en meer dergelyke, want wy poli- tiseeren er met ons beidjes nog steeds op los, doch ’t publiek krygt er voortaan niet meer van te hooren, want Jochem wil niet meer schrijven en ik acht er my niet be kwaam voor. Dus, salut, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver- X volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De door Burg, en Weth. voor het alge meen armbestuur ontworpen begrooting, voor het dienstjaar 1903, werd goedgekeurd met een totaal in ontvangsten ad f 33,915.20 en in uitgaven ad f 33,912.72. Het algemeen armbestuur zal voor dat jaar aan subsidie uit de gemeentekas genieten f 29.135. Goedkeuring werd verleend aan a. een door Burg, en Weth. ontworpen regeling van den geneeskundigen dienst bij het algemeen armbestuur, volgens welke de geneeskundigen en de apotheker per visitie en per recept zullen worden beloond. b. de rekening van het beheer van den BolswarderHarlingerweg over 1901 c. de begroetingen voor dien weg voor de jaren 1902 en 1903. Laatstgenoemd besluit hield verband met de door heeren Ged. Staten in het bestaande geschil over de begrootingen genomen be slissing, waarbij de raad besloot zich nêsr te leggen. Tengevolge van eene met de uitgevers van het weekblad Wonseradeel gemaakte overeenkomst, tot het opnemen van aan kondigingen enz. in dat weekblad, werd vastgesteld eene nieuwe verordening tot regeling van de afkondiging van strafver ordeningen. Het aanplakken in verschil lende dorpen is daarbij afgeschaft. Den gemeente-secretans werd toestem ming verleend tot het aannemen van de betrekking van dyksgedeputeerde van Won- seradeels Zuiaerzeedyken. Besloten werd tot het aanvaarden van de door de Staten toegekeade subsidiën voor het verharden van den verbindingsweg tusschen de kunstwegen WitmarsumBing- jum en ArumKimswerd en voor het ver beteren van de Melk vaart met eene door snijding bij Laanzicht, onder Makkum. Voor de voldoening van de door den Raad be paalde bijdrage van belanghebbenden voor dit laatste werk hebben zich, blijkens bij den Raad ingekomen verklaring, aansprake lijk gesteld de heeren P. J. Tichelaar te Makkum, J. L. Hilarides te Pingjum en 8. van der Burg te Makkum. In besloten zitting werd overgegaan tot het vaststellen van het suppletoir kohier van hoofdelyken omslag over 1992. Heerenveen, 8 Dsc. ’t Kleine regeert de wereld! We waren hedenmiddag weer in de gelegenheid om het op te merken. Een zwaar met pannen beladen slede naderde langs de Heerensloot. Met een gangetje zou ’t onder de basculebrug door. En al is het daaronder niet sterk, het zou wellicnt toch wel gegaan zyn. Maar wat wil bet geval? Net precies onder de brug valt een pan voor van de slee en raakt onder de sleepijzers. Dat was met een schok halt, natuurlijk. Oamiddeliyk gaf de slyd- jager „volle stoom achteruit,* maar jawel De slee bleef staan en zonk en zonk, mil limeter na millimeter... Sjouwerlui snelden toe en andere lieden, die het geval zagen. Inderhaast begon men de slee te ontladen, gewaarschuwd door lui van den wal, die riepen: pas op, je raakt mee te water, doch daardoor natuurlijk juist tot heldendaad geprikkeld. Eindelijk, nog maar juist konden de meest drieste helpers ontkomen aan ’t gevaar het ijs brak en statig zonk de groote slede met bijna heel haar inhoud in de diepte weg, een prachtige eendebyt achterlatende, op welks kalm oppervlak een paar schotsen en de jas en de klompen van den slyojager dreven. Door het vallen van die eene kleine pan net onder de brug, een heele groote pan ’s avonds om die reden dikwijls zonder licht gereden, wat echter in strijd is met de voor schriften der politie-verordening. Achlum, 8 Dec. De strenge vorst heeft j. 1. Zaterdag aan de boterfabnek aimer vrij wat stagnatie veroorzaakt. In de stoompijpen was het condensatie water zoodanig bevroren, dat men tot ’s middags twaalf uur bezig is geweest, om alles weer in orde te brengen. De pijpen moesten tot dat doel uitgesebroefd worden. De melkwagens stonden al dien tyd in een lange ry langs den weg. Aangezien de melk bevroren was, in sommige bussen zelfs tot den bodem toe, en dus eerst ont dooid moest worden, kon het werk slechts langzaam vorderen. Zuidwesthoek, 8 Dec. Het ijs is op sommige vaarten bepaald slecht, op andere zeer goed. Over het geheel valt het weinig te roemen. Zoo zyn er in het Fluessenmeer niet alleen nog gaten van aanzienlyke grootte waarin de watervogels nog lustig rondzwem men, maar er is ook een kistwerk van O. naar W., over eene groote lengte, in ge scheurd. Genoemd meer is afgebakend; wykt men niet van de boompjes, dan is bet flink vertrouwd; zoodat men vanaf Balk flink naar Workum kan ryden. Workuiu, 8 Deo. In de omgeving van onze star is het ijs sedert een paar dagen flink sterk en alzoo vertrouwbaar. Maar Barrega, Bolsward etc. is alles mooi te rij den, waarvan dan ook reeds veel gebruik gemaakt wordt. Overal staan baanvegers. Hepk. Nieuwsbl. v. Er. Droevig. Dezer dagen, meldt het Dgbl., vroeg net hoofd eener school aan de Hoei- kade te ’s Hage, de heer 8asburg, aan een kind, dat den vongen dag de lessen ver zuimd had, de reden van dit verzuim. Het antwoord was„den geheelen dag hebben we thuis gisteren geen eten gehad* en terwyl het kind deze woorden sprak, viel het flauw. Nadat het weder was bijgekomen, werd het wat brood te eten gegeven, en door het betrokken hoofd der school werd ook ge zorgd, dat het nu tenminste niet letterlijk honger behoeft te lyden. De vader is voor den tweeden of derden keer reeds in het ziekenhuis, en als hy er weder uitkomt, zal hy niet meer kunnen werken. Te Meppel is de 20-jarige H. door het ijs gezakt en verdronken. Onder Sloten (N.-H.) is een 12-jarig zoontje van den heer J. v. D. in een wak gereden en verdronken. Toen gistermorgen de heeren ’t H., van Bapendrecht, zich op den Graafstroom waag den om schaatsen te ryden, zakten beiden spoedig door het ijs, met het noodlottig gevolg, dat de heer J. R. ’t H., onderwyzer te Sliedrecht, het leven verloor. De andere broer is nog gered. Op de Liede naby Haarlem heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Twee broeders, die aldaar met hun verloofden schaatsen reden, geraakten in de vaart plotseling in een wek. De beide meisjes zagen het aan komen en lieten tydig los, doch een der jongelieden schoot onder het jjs, en ver dronk, De ander werd gered. Het lijk van den verdronkene, Dirk van El geheeten, werd eenige uren later levenloos opgehaald’ Te Oosthuizum geraakten tegen het vallen van den avond de drie broers Klaarenbeek bij ’t schaatsenrijden in een slop. De 17-jarige Karei kon nog intyds gered worden, de twee andere broeders, 19 en 21 jaar oud, verdronken, K a L wardsclie Courant <52^, I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1