NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD BI® WWSBBaOBBB Brieven uit de Residentie. - 'AVOND ilson van Hoorn 3)111(111) NIEUWJAABSWENSCHEN ,50 per persoon 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 103. JBolswaru. OOP BAL. -^1 ireie,77 CENA Bz., DONDERDAG 25 DECEMBER. BERICHT! DONDERDAG 25 DECEMBER. g BLM1NENLA1ND. a 25 cent Wegens het Kerst feest Zaterdagavond 27 Decem ber dit Blad niet verschij nen. De Uitgever. SPOOR WEGONGEL UK. ar ’t Stadhuis, Bolsward, Een verschynsel^Ta^ongetwyfeia nauw’ samenhangt met andere feiten, die er op wyzen dat de Engelsehe taal er langzamer hand in geslaagd is het Fransch uit de conversatie der deftige kringen hier te ver dringen. In den ouden tyd was het Fransch de taal der conversatie. Maar naar mate ook de burgerstand zyn kinderen onderricht het geven in vreemde talen en de Engelsehe spelen hier burgerrecht verkregen, is die verhouding geheel veranderd! Het is te begrijpen dat de sport den meest verstrek- kenden invloed heeft gehad. En waar de mond onophoudelijk vol was van Engelsehe termen, was de aanleiding om nu maar geheel in de Engelsehe taal te converseeren te groot om het niet te doen. Van het tennisveld werd het naar de salons over gebracht. Zelfs in de groote winkelzaken is die Anglo-manie duidelijk merkbaar. Vroeger zette de eerste de beste kleermaker het woord tailleur op z’n ramen, nu deugt het woord niet meer. Het is Tailor ge worden. Ja een der grootste magazynen liet bekend maken, dat men daar het beste adres had voor... high art clothing. Dat is wel een heele mond vol zult ge zeggen, maar het is toch zoo. En gelijk het hier gaat, ziet men overal gebeuren. VOOR DE UITGEVER. OOIEVAAR. ««T ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Csnts. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 24 December. Dat Kerstmis nu toch werkelijk in directe nadering is bemerken we, behalve aan de traditioneel donkere dagen ook aan het verschijnen van de friseh groene boompjes op enkele punten der stad. In het Lange Voorhout zag ik deze week reuzen-exem- plaren, die straks zeker wel hun plaats zullen krjjgen in eenige groote zaal der stad, beschenen door het zacht gouden licht van kaarsvlammetjes en met het geschitter van klatergoud en kleurige winter vruchten. En daaromheen een blijde schare kinderen, met verlangenden blik naar de geschenken aan den voet hoog opgestapeld. De kleinere boompjes zullen wel verdwijnen naar de adel lijke huizen der patricische familiën van Voor- hout en Vijverberg. Ook daar zullen de kinderen niet minder verlangend wezen naar al het mooi’s, dat hen wacht. Maar het is nog altijd de vraag, waar de kinder vreugde echter en hartelijker zal wezen, ginds, midden tusschen de kinderen der armen, verheugd ook eens een blijden dag te zullen beleven, of daar, waar overvloed en weelde ook de kinderen, langzaam maar zeker, ongevoelig maakt voor de vreugden der jeugd. In de groote magazijnen wordt het jaar na jaar meer gewoonte de étalage’s omstreeks dezen tijd van het jaar te ver sieren met mistletoe, hetgeen wel een zeer eigenaardig effect maakt. In Engeland ziet men deze plantversiering algemeen in de binnenkamers. Ja, ’t is wellicht niet alge meen bekend, op welke wijze de mistletoe bovendien een aanleiding van veel pret is voor dejongelui. Men wete, dat de jongeling dier er in slaagt een meisje op een plaats in de kamer te brengen, waar zoo een takje mistletoe boven haar hoofd hangt, ook het recht heeft haar dan te zoenen. Nu kunt ge zeker wel begrijpen, dat een en ander nog wel eens met volle pret gepaard gaat. Vooral wanneer het meisje niet zoo direct van een kus gediend is. Maar men mag aannemen, dat deze gevallen ook in Enge land even zeldzaam zullen zijn als hier te lande, niet waar Hollandsche meisjes? Het geheele gebruik vindt zyn oorsprong in de Scandinavische mythologie. Balder, de Noorsche zonnegod, mocht door niets worden gedeerd, wat uit het vuur, aarde of lucht was ontstaan. Loki, de god van haat en tweedracht, wilde echter de schoone Balder van het leven berooven. Hij maakte van de mistletoe een pijl en gaf deze aan den geest van den nacht, die hem in ’t wilde wegschoot en de schoone Balder toch doodeljjk trof. Op het dringend verzoek der góden werd de geliefde Balder weer aan ’t leven terug- OOR DE HEEREN Gelegenheid tot het plaatsen van *lR I902j 's avonds 8 uur. in de Bolswardsche Courant van 1 Januari wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen De kommandant der brandweer had een onderhoud met het parket der rechtbank, omtrent de strafrechterlijke vervolging van de knapen, doch de justitie bleek, gegeven den jeugdigen leeftijd der jongens, te aar zelen met het instellen van een vervolging. Het parket won het oordeel in van de vereeniging „Pro-Juventute“, welke advi seerde niet over te gaan tol een strafver volging, maar den knapen een strenge be risping toe te dienen, waaraan de justitie dan ook gevolg gat. Als een merkwaardigheid wordt nu echter medegedeeld, dat na het opmaken van het proces-verbaal en gedurende den tijd, dat nog overwogen werd wat met de knapen zou worden aangevangen, gedurende den tijd derhalve dat een mogelyke strafvervolging nog als het zwaard van Damocles den deugnieten boven het hoofd hing, de brand weer geen enkele maal valsch gealarmeerd werd, maar dat na de berisping, waartoe Pro-Juventute den raad gat... het lieve leventje weer van voren at aan begon en thans nog voortduurt. Vad. Na het bezoek van prof. Winkler aan den heer Steyn is door de geneesbeeren het volgende bulletin uitgegeven: „De geneesheeren zijn zeer tevreden over deu loop van de ziekte van den president Steyn. Slikken en spreken zijn weder normaal, de spieren van nek en rug hebben hun beweeglijkheid herkregen, zoodat ue presi dent kan opzitten en het hoofd in alle richtingen vrij beweegt. Er bestaat naar de meening der geneesheeren alle uitzicht dat binnen niet langen tyd ook het loopen weder zal mogelijk zijn, daar de spierkiacnt in de onderste extremiteiten zeer is vooruitgegaan Uit de Haagsche Kroniek in de N. Prov. Gron. Crt. ...„Want we hebben pas gezien, hoe bij zonder mooi de verzekenngs-boom begint ie groeien. In de Tweede Kamer heeft de regeering de directie van de Rijks-verzeke ringsbank tegen bednjtsongelukken zoo on geveer te verstaan gegeven, dat zy zoo zelfstandig mag zijn ais ze verkiest, doen wanneer met dit alles niet in zoodanigen geest wordt gehandeld als de regeering, met haar min of meer vooringenomen stand punt tegenover de Rijksbank het wenacht, de heeren kans hebben op zekeren dag ’t slachtoffer te worden van het gemis van administratieve rechtspraak en zekerheid van den staatsambtenaar tegen willekeur van ’t hooger gezag en zonder vorm van proces aan den dijk te worden gesteld en vervangen door de eminente specialiteiten, waarover de reenterzijde op elk gebied van Btaats-admimstratie maar de vrije keuze heeft, al mogen dan ook, omdat de onpar tijdigheid van een Onristeiijk Kabinet 't zoo eischt, by de allergewichtigste be noemingen juist de mannen uit het vjjan- delyk kamp worden gehaald. Maar juist door die manier van openlijke bedreiging van de Ryks-ongevallenverzekerings-directie in het Parlement, van de groene tafel, op het oogenbhk dat voor haar welslagen het meest onbeperkte vertrouwen er in dient te zijn gevestigd, dat bewjjst, hoe wij op 't terrein van het Staats-verzekeringswezen een uniek, een weergaloos-onafhankelyk standpunt innemen1*... De accijns op het gedistilleerd. Het Centrum redeneert over de onaan gename positie, waarin een minister van financiën in het algemeen verkeert, maar voornamelijk wanneer hy een jeneveraccyns moet verhoogen. Het biyft ook, na lezing van wat de minister aanvoerde, het een bezwaar achten, dat de ryksfiaanciën, nog meer athankelyk worden van den borrel, maar komt tot de conclusib, dat toch de M. v. A, „veel overredende kracht bezit** en overigens versterkt dit stuk het blad in zyn overtuiging, dat „met het oog op de tinancieele eiscnen der toekomst, de tariefs herziening met te lang kan wachten en vooral een fiscaal karakter moet dragen. Een landbouwersknecht uit de ge meente Zaamslag, die al eenigen tijd in ondertrouw was opgeUXimen, zou dezer uagen in ’t huwelijk treden. De bruid en de familie met de gasten waren reeds allen vereenigd, doch de brui degom liet zich steeds wachten, waarom men naar zyn woning ging, waar hy kalm erwten stond te dorschen en verklaarde nog geen zin te hebben om zich voor goed te verbinden. Hoe men ook hem tot andere gedachten trachtte te brengen, het hielp niet en men moest on verrichter zake huiswaarts keeren, tot groote droefheid van het arme bruidje. Influenza. Te lerseke, met een bevol king van 4UU0 zielen, zyn naar men aan aan de N. Ct. meldt ruim 300 personen lydende aan influenza. Sneek, 23 Dec. In de hedenavond ge houden raadszitting werd btëadigd en ge ïnstalleerd de heer T. G. Kiezebnnk. Benoemd werd tot Wees voogd de heer 0. Brackman; herkozen tot hd der Com missie van Toezicht op ’t L. O. de heer Campen; idem tot Commissie van Toezicht op ’t M. O. de heer M. ten Cateidem tot Curator van ’t Gymnasium Ds. V. Loosjes. Met op één na algemeene stemmen oe- noemde men tot leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan de H. B. Jichool de heer Jacob de Vries, mjjnen-ingemeur te Witmarsum, no, 1 der voordracht, Onderhandsche verpachting van plaats ruimte voor een stoomcarrousel, jaarmarkt 1903, had plaats, aan Max van Bergen te Roermond voor f 1200. Arum, 24 Dec. Onze plaatsgenoote mej. E. van der Plaats slaagde gisteren te Zwolle voor het examen als apothekersbediende. In de vorige week werd het verbod, tot het bevaren van de kanalen in deze pro vincie, door Ged. Staten opgeheven. Zondag werd de veerdienst Stavoren Enkhuizen (dagdienst) heropend en Dinsdag hadden reeds eenige stoom booten de tocht naar Sneek ondernomen. Bij doorgaand dooi weder, kan de scheep vaart dan ook spoedig als heropend be schouwd worden. Lemmer, 22 Dec. Onze haven is weer voor stoomschepen heropend. De salonboot „Heerenveen**, kapitein Blei, van de Hol- land-Frieslandlijn, was het eerste stoomschip dat hier na dezen winter binnenliep. Giste renmorgen 5 uur van Amsterdam vertrokken, kwam deze boot hier om 11 uur binnen. De kapitein rapporteerde dat hij op zee, van Amsterdam naar Urk, weinig jjs had ontmoet, maar dat hij van Urk naar hier door groote velden dryfys had moeten stoo- men waarin de boot nog al eenige malen was vastgeloopen, waaruit hy alsdan, door achteruit en dan weer vooruit te stoomen, zich had moeten heenwerken. Ten Z. en O. van onze haven zit nog een massa drijfijs, ten W. echter zeer wei nig. De beide Sneeker stoom booten „Nij verheid I en III**, die hedenmorgen zouden vertrekken, zijn tengevolge de plotseling invallende dikke mist, voorloopig in de buitenhaven blijven liggen. De tramboot is hedenmorgen echter op den gewonen tijd om 9.20 vertrokken, alsmede twee van de Lemmer-nachtbooten. De binnenstoom bootdienst is nog niet ge opend, twee stoombooten „Sneek** en „Bols- ward“, die het ys in de richting van Sneek hedenmorgen trachtten op te breken, kon den het met verder brengen dan tot op uur afstand van ons dorp. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur is nabij Bodegraven de trein van Utrecht naar Leiden door een openstaande spoorbrug ge reden, waarby de stoker en ue hootdeon- ducteur zwaar gewond werden. Ook zyn reizigers verwond. Da maemne ligt met den bagagewagen tusschen de brug. De toe stand van den hoofdconduoteur is hopeloos. Hy en de stoker zyn naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het spoorwegver keer is gestremd. Door het openstaan van de brug over de Wiereke heelt de eerste trein naar Utrecht een ernstig ongeluk gehad. Locomotief, tender, goederenwagen en twee personen wagens vlogen over de opening; de derde wagen bleef daarin hangen. De hoofcon- ducteur was terstond dood. Machinist, sto ker en conducteur zijn ernstig gewond. Er waren weinig passagiers, die allen onge deerd bleven. De hoofdconducteur, die spoedig gepen sioneerd zou worden, is overleden. Van de passagiers zyn drie gewond. De brugwach ter schynt zich verslapen te hebben. De materiëele schade is groot. Het ongeluk had nabij Waarder plaats. Gedood is de hoofdconducteur Priem, zwaar gekwetst aan hoofd, borst en beenen de conducteur Hartman. Een reiziger is ge wond, een schildersknecht uit Leiden, die huiswaarts is gekeerd. Het ongeluk is ver oorzaakt doordat de Wlerekerbrug openstond. De gekwetste conducteur Hartman ligt op ’t oogenbiik in het ziekenhuis te Utrecht. Nader meldt men: De brugwachter aan de brug over de Wiereke had zich verslapen. De brug stond open. De locomotief vloog over de opening met den tender en kwam 40 meter verder in het zand terecht. De bagagewagen sprong boven op den tender. Een derde-kiasse- rytuig is verbrijzeld. Een rytuig tweede kiasse zit tusschen de beide zyden der brug bekneld. Het andere gedeelte van den trein staat op den weg. Het blokhuis is vernield. De hoofdconducteur is doodgedrukt. Drie personen zijn gewond; de machinist, de stoker en een conducteur. Groote materiëele schade is door dit ongeval veroorzaakt. In den Haag had de brandweer eeni gen tyd geleden, verbazend veel last van valsche alarmeenngen, waarvan de daders maar niet konden gevonden worden, totdat ’t eindelyk gelukte, doordien een bewaar- schoolhouderes twee knapen van 12 a 14 jaar op beeterdaad betrapte, proces-verbaal te doen opmaken tegen twee „brandschellen trekkers*, De Engelsehe smaak zit dus zoo’n beetje in de lucht, zou men kunnen denken. Ook aan het Hof wordt het Kerstfeest ieder jaar met grooten luister gevierd waarby ook het personeel niet vergeten wordt. Zooals ge weet, is de Koningin weer in de stad teruggekeerd. Toch zal het verblijf kort wezen en het Hof weer zeer spoedig de landelijke stilte van het Loo opzoeken. Dezer dagen werd de Hof baker door de Koningin naar het Loo ontboden, waardoor ongetwijfeld mede bevestigd wordt iets wat al sinds zeer langen tijd by geruchte ge fluisterd werd en waarvan wy, zoolang nog geen offieieele tijding de wereld in is, in dezen vorm slechts melding maken. Wordt het langzaam naderend jaar-einde dus ook op het paleis in het Noordeinde met blijde wenschen en verwachtingen besloten, deze vreugde zal zeker ook wel in breeder kring worden gedeeld. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1