NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GI.SWA.RO EN WONSERAOEEI. 1903. 42ste Jaargang. No. 1. Verschijnt Donderdags en Zondags. ItO 3. Uit de Raadszaal. DONDERDAG 1 JANUARI. X X VOOR 3. a. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMEBPRIJS80 Cents per 3 maanden. Fso per post 95 C^nts. Afzonderlijke nos.n dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vergadering op Dinsdag 30 Dec. 1902. De lantaarns worden zoo doelmatig mogelijk geplaatst, maar particuliere terreinen hebben daarop geen recht. De heer Kramer. De heer v. d. Me uien sprak dat het een concessie zou zijn als men ’t verzoek in willigde, ik zei, dat bij eenigen goeden wil men er in te gemoet kon komen. Ik vond dat de aistand juist uitkomt, als er een lantaarn bij komt en die by Bokma wat verder op kwam. Voldoend licht is er thans in die straat met, niet iu vergelijking met de hoofdstraten, maar ook niet ten opzichte der Wortelhaven en dergelijke. In al die buurten is de verlichting beter dan hier. De heer v. d. Meer. Ik heb op de zaak een anderen kijk. Ik kan wel meegaan met de gascommissie, en ik deel de ziens wy ze dat hier niet voldaan is aan de bouwveror dening. ’t Gaat niet aan, als men later aanvraagt om verlichting, die dan ook toe te staan, ’t zou een gevaarlijk precedent wezen. Evenwel is hier nog een ander gevaar. B. en W. zijn betrekkelyk van goeden wil, door te zeggen, als men zelf voor licht op eigen terrein zorgt, zal, indien ’t er voor onvoldoende blijkt, verbetering kunnen aan gebracht worden. Als men nu achter een pitje ontsteekt, zou de gemeente een gas lantaarn er voor plaatsen, doch dan kon later die achterste wel weer worden uitge laten. Ik vond dan meer rationeel er twee te plaatsen, een voor rekening der eigenaars of bewoners en de andere voor de gemeente, dat Jykt my de beste oplossing. De heer Boersma. Ik moet opmerken dat de gascommbsie by een inspectie op een donderen avond de Hoogstraat voldoende verlicht vond, en een verplaatsing der lan taarn op 't hoekje bij Bokma gaat niet, omdat die ook de straat naar de bewaar school moet beschijnen. Het beste komt mjj voor, voorloopig de zaak zoo te laten, en ais voor verlichting op eigen terrein gezorgd is, kan er misschien aan tegemoet worden ge komen. De heer Kramer. Hoewel feitelijk niet tot den raad behoorende wil ik alleen op merken, dat die lantaarn by Bokma heel goed kon verplaatst worden en ten bate der bedoelde straat. De Voorzitter. Ik heb opgemerkt, dat men erkent dat het hier geldt verlichting van particulier terrein en ook dat de toestand niet zonder gevaar is. Ik moet opmerken, dat het gevaariyke open riool niet van de ge meente maar van particulieren is en zoolang de straat daar achter onvoldoende verlicht is, zou t niet helpen, dat vóór een lantaarn stond, men zou dan nog meer in ’t duister oploopen dan nu. Als de verlichting achter goed is, kan voor ook verbeterd worden, andere helpt het toch niet. Men moet ook niet vergeten dat elke lantaarn de stad een 35 a 40 gulden per jaar kost. ’t Komt my voor, dat van onwil in dezen geen sprake oehoeit te zyn, maar gelijk ge zegd is, vóór alleen dat nelpt niet. De heer IJ. T. de Boer, ik dacht, dat het wel wat zou meevallen als er maar een lantaarn voor stond, zou ’t heel wel helpen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 4 stemmen, de neeren Cuperus, IJ. T. de Boer, Praamsma en Kramer. 2. Behandeling van het adres van den stads tuinman om herbenoemd te worden, met advies van Burg, en iVeth. B. en W. adviseeren den heer Koopmans wederom voor 3 j aren te Oenoemen als stads tuinman, doch daar de instructie dateert van 8 April 1890 en het niet onmogelyk is, dat eerlang een voorstel door B. en vV. wordt gedaan tot wijziging er van, is het noodig er bij te bepaien: op de bestaande of nader te wijzigen instructie. De neer Van der Meer. Staat dat wellicht in verband met de heden ingekomen adres sen, M. de V.? De Voorzitter. Neen, die adressen betroffen meer de levering van bloemen. Da heer Van der Meer. Het vorig jaar, toen ik de vraag deed of voor de leveranuën ook eens anderen in aanmerking konden komen, werd my door den Voorzitter geant woord, dat daarvoor de instructie zou moeten worden gewyzigd. Ik wensoh my dan later niet weer te laten afschepen, dat deze be noeming er tegen in den weg staat. Da Voorzitter. By het wyzigen zal natuur lijk op een en anaer gelet worden, de be slissing blyft dan nog aan den raad. De heer Van der Meer. Dan is het goed, dank U De heer Koopmans met algemeene stem men herbenoemd. Benoeming van leden van verschillende colleges en besturen, tengevolge periodieke aftreding, als; Voogd van het Algemeen Stads Armen- geluk voor den breeden zoom der misdeelden, voor wien tot nu geen vreugde is weggelegd. Dan zal 1903 een rijk gezegend jaar zijn waarop wij met trots zullen kunnen terug zien en dat wy met gulden letteren in onze herinnering zullen kunnen aanteekenen. Dit zij uw aller deel! Als een bergstn rolt hij voort, de tijd Nog amper is verad de nagalm van het klokgelui, dat denenschheid kond doet, dat weder de heriring wordt gevierd aan de groote gebeurtei die voor meer dan 19 eeuwen een nieu tijdperk der wereldge schiedenis opende, j klinkt ons in de ooren de engelenzang inithlehem’s vlakten den herders toegezong nog hooren wij het Gloria in Excelcisigs ter vend in de lucht, of reeds klinkt onen ander geluid in de ooren, zwaarmoedijeenruischend over land en beemd, ons oprend naar het bedehuis, want het is de la® avond van het jaar. Ernstig en langzaaschrijdt de schare daar heen. Diep in den na laten de stemmen Gods hun geluid hooren, eens somber en zwaar, dan helder en doringend als het Avé klokje, maar altijmdrukwekkend, altyd aangrypend, altyd in roepstem voor die hooren wil, een mento, toegeroepen aan geslacht op geslac dat thans rust onder de koude aarde, t geslacht op geslacht dat vergeten is en gaan, zonder eens meer sporen te hebben achgelaten. Een memento, dat ons er aan hanert hoevelen als wy door alle eeuwen m den tocht maakten op den Sylvesteravl, moedig en fier, het hart vol nope, nietmkend aan den dood, om straks aangegrei te worden door dien machtige en neergerpen in het stof. Een memento voor die iren wil, een memento voor allen, om althanezen avond een oogen- blik ernstig in ziele keeren, zich zelven te toetsen, zich af vragen of men goed deed of kwaad. Het is een goedeiwoonte om den laat- sten dag van het ja te wyden aan het ter aarde brengen vaiden grijsaard, wiens lente, zomer, herfst (winter zich afsponnen in zulk een korten 1. Weemoedig staart men terug op wat ater ons ligt, een traan wijdt men aan de gedachtenis der dier baren, die van onsijn weggerukt, onze nietigheid wordt oneerst recht duidelijk, wanneer wy daar, in t Godshuis, ons zelven toetsen, wanneer wij ize rekening opmaken om na te gaan of det en credit sluiten, of onze jaarrekening wit of tekort aan wijst. Het is goed, wanne wy althans eenmaal in het jaar er ernstigan denken, dat straks ook voor ons de ure in slaan waarop onze kaars is afgebrand i de onverbiddelijke maaier den last zynsleesters zal vervullen door den broozen did af te snijden die „leven* heet. Het is »ed als wij er althans eens in het jaar aan uken, dar als de ure daar is, dat de grot iocnt moet worden aangevangen, waarvan iemand weet waar heen, waarvan niemat terug kwam, dat wy dien tocht doen alleetmet achterlating van al onze rijkdommen,! onze vrienden, dat niets ons volgen zal, ets dan onze daden, zij mogen dan goed zi geweest of kwaad. Het moge ons weenedig stemmen, wan neer wy denken aandie velen, die nog nauwelijks een jaar geden met opgewekt heid den nieuwen jakring begroetten en die nu reeds lang rusteop den doodenakker, het moge nieuwe wondt weder doen bloeden of oude wonden opnietr openrijten, het her denken van de dierbare die zijn weggegaan, het stemt tot hoogereffirnst en kan alleen ons beter maken, waieer wij slechts de stem willen begrijpen >t ons sprekend uit die herinnering. Het eeuwig spel d( natuur speelt ook hier zich af. Geboren vrden en sterven, de alpha en omega van 1 wat aardsch is. Rusteloos snelt de tijc voorby, jaarkring volgt op jaarkring en e mensch, toch nu en dan zich daaraan illende herinneren, richt mijlpalen op, waanj hy kan stilstaan en terug zien, mijlpalei om een oogenblik tot zich zelve te komenen zich een terug blik te gunnen op wat ihter hem ligt. Zulk een mylpaal is het nieu e jaar. Weggegaan zijn zij, de drie honderdvyf en zestig dagen, met al hun lief, hun lee, hun uitspanning, hun zorg, hun voorspoe, hun tegenslag, zy liggen achter ons, smaelijk voor den een, gelukkig voor den andr, maar voor allen weggegaan, voor altyd. een goud kan ook maar één spanne tijas t<ug koopen, de tijd rept de vleugels en spoil zich voort. Wel hem, die een goed gebnk maakte van dien tijd, dan wordt het terugien aangenaam. Hopen wij dat de nieure jaarkring zonder al te groote schokken har baan zal afleggen, dat wy bevrijd mogen bly ven van oorlog, epidemische ziekten en ndere ongelukken, hopen wij vooral dat ider onzer een open oog en open hand mofe hebben en lust, kracht en moed om mee te arbeiden in de goede richting tot verhoging van ons eigen levensgeluk, ter verknjgpg ook van levens- k. Een adres van M, Slippens, brug wachter, dankzeggende voor de toegekende f 25 als schadevergoeding voor het sluiten der brug, doch geen genoegen nemende, dat hem voor de vertimmering zijner woning geen schadevergoeding wordt gegeven en er tegen protesteerende, dat hij zich onhebbelijk heeft gedragen. Hij heeft niet gehad het rustig en vredig bezit zijner woning, was genoodzaakt eenige nachten elders te gaan slapen, terwijl hij ook wel degelijk schade aan zyn goed heeft geleden, waarom hy t te verordening tot heffing van schoolgeld bij het herhalingsonderwys. b. Een beschikking van den Minister v. Binnenl. Zaken, inzake het verzoek om ont heven te worden van de verplichting tot het geven van onderwijs in de handwerken voor meisjes by het hernalingsonderwys, waarbij wordt medegedeeld dat het niet noodig is daarover een beschikking te nemen. c. Een schrijven van den heer H. J. Hom mes, dat hy de benoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim aan- neemt. d. Idem van den heer S. van Houten, dat hij wegens drukke werkzaamheden, voor die benoeming bedankt. Al het vorenstaande voor kennisgeving aangenomen. e. Een voorstel met memorie van toe lichting van de heeren Schotman, Cuperus, Kramer en v. d. Meer, leden van den raad, dat zy, naar aanleiding der gevoerde discus sion in de laatste raadsvergadering, rekening houdende met het rapport der gascommissie, dat de kostende prys van het gas is 665ji0U cent per stère, en dus voor 6 cent niet dan met verlies kan geleverd worden, voorstellen het besluit van 27 Oct. ’99 in te trek ken, en te bepalen dat het gas voor indu- stneëele doeleinden, als drijfkracht, verwar ming, koken (verlichting uitgezonderd) zal worden geleverd met 1/i cent reductie op den gewonen prijs, bij een verbruik boven 4000 stère per jaar, ingaande 1 Eebr. a.s. Dit voorstel ter visie en aan B. en W. en de Gascommissie om advies. f. Een missive van de gascommissie, waarin de Voorzitter en leden te kennen geven hun mandaat neer te leggen. Door den raad was de gasprijs op 7 cent bepaald, doch om de concurrentie met stoom en om bewoners aan de Dylakker, die last hadden van een stoommacnine, werd een verzoek om lager gasprys voor drijfkracht ingewilligd door 1 cent reductie te verleenen. Op een verzoek van „Hollandia* werd door de gascommissie geadviseerd, dat 6 cent thans beneden den kostenden prys was, en hierin werd een beschuldiging tegen den Voorzitter ingebracht, als zou hy een ongeldig argument hebben gebezigd, en ook de beide leden die daarmee instemden, werd dit aan gewreven als zouden zy zich anders nebbsn uitgedrukt. De raad verwierp het voorstel der gascommissie met 8 tegen 4 stemmen, en nam aan een motie om de voor waarden van gaslevering nader te overwegen, wat door de leden der gascommissie afs een blyk van wantrouwen moet worden aangezien. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van de heeren 8. Eennema, C.T. Groenenstein en H. Veringa, verzoekende ook in aanmerking te komen voor ’t onder houden der uurwerken van de gemeente. Gerenvoyeerd aan B. en W. om daarop zooveel mogelyk te letten. h. Een adres van Baarda, 18 jaren nacht- politie geweest zijnde, die na een gevatte koude, reeds na een maand ziekte op last van den Burgemeester ontslag moest vragen. Daar hy hierdoor gedeeltelyk broodeloos is geworden en altoos trouw zijn plicht heeft vervuld, verzoekt hy eenig pensioen of wacht geld te mogen ontvangen. In handen van B. en W. om advies. i. Een adres van J. H. Conradi, tuinman, verzoekende voor de levering van planten en bloemen in de stadsperken ook in aanmer king te mogen komen. j. Een adres van J. Nawyn, van ongeveer gelijken inhoud. Beide adressen gerenvoyeerd aan B. en W. om er by de uitvoering der bestellingen op te letten, Tegenwoordig 12 leden. De heer Eisma is Voorzitter, en deelt mede, dat de Burge meester en de heer Keikes beiden wegens uitstedigheid verhinderd zijn, de vergadering bij te wonen. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, bege- verzoekt, daarvoor f 20 van de pacht mogen korten. In handen van B. en W. om advies. PUNTEN van BEHANDELING. 7. Behandeling van het adres tot het plaat sen van een lantaarn bij den toegang tot Elandslaagte met advies van Burg, en Weth. B. en W. op advies der Gascommissie, stellen voor afwijzend op het verzoek te be- leidende de Koninklijke goedkeuring der schikken, omdat bij den aanleg der straat geen rekening is gehouden met de bestaande verordening, zoodat de gemeentezorg zich daarover nu niet kan uitstrekken. Vooreen paar jaren is op een dergelijk verzoek met algem. stemmen afwijzend beschikt en dit adres geeft geen nieuwe argumenten. Wan neer de eigenaren zorgdragen voor de ver lichting van eigen terrein, kan gezien worden of de publieke straat aldaar voldoende is verlicht en eerst dan kan overwogen worden of het noodig is, daar op stadsgrond nog een lantaarn te plaatsen. De heer Kramer. Met eenige bevreem ding heb ik dit advies gelezen. Het is vol komen juist, dat bij den aanleg dezer straat niet op de verordening is gelet, doch de ver lichting op het terrein der gemeente is daar minder goed dan in andere straten daar in die buurt en daar wonen reeds heel wat menschen, 35 gezinnen reeds. Van de Bank van Leening tot het Zand staan de lantaarns op een afstand van 47 meter en van de Bank van Leening tot den heer Bokma, is die afstand 76 meter. Verder tot de lantaarn Hengstepad is 65 meter. Wanneer daar nu een lantaarn bij kwam, zou met verplaatsing der eene, ook een gemiddelde afstand van 47 meter verkregen worden en dan kwam het vrij goed uit, ais een voor die nieuwe straat werd geplaatst. Daar in Elandslaagie zie ik werkelijk een gevaar bestaan door de duisternis, daar achter is een diep riool van de gemeente geheel onbedekt. Het achterste gedeelte is door het licht der ramen nog niet het donkerst, ’t is juist als men van daar naar ’t Hoog oploopt, het ergst. Ik hoorde dat een jongedoohter daar kort geleden op een kar terecht kwam. Over de leiding die er is, wil ik niet spreken, de adressanten wilden dat ook niet als een argument beschouwd hebben, doch er mij voor verklaren, om voor die straat een lantaarn te plaatsen. De heer IJ. T. de Boer. Ik ben 't geheel eens met den heer Kramer. Ik ben er zoo pas nog eens langs gegaan, om nog eens te onderzoeken, en ik noem ’t een gevaariyke plek, want het is er nachtelijk duister. Ik vind, als men bij de weigering bleef vol harden, men daar wel wat stiefmoederlijk handelt. En wij zouden ons beklagen, als er eens een ongeluk kwam. De heer Van der Meuten. Na de vorige aanvraag heeft die buurt en ook de Hoog straat ter dege de aandacht der gascom missie getrokken. Wel staan de lantaarns hier op grooter distantie, maar de stegen verderop naar ’t Zand zyn gemeentestegen. Ik stem toe dat het op Elandslaagte donker is, maar wien de schuld De heer Kramer spreekt van goeden wil, maar een concessie in dezen is gevaarlijk. Hoeveel particulieren kunnen dan wel niet vragen om verlichting van hun terrein? De heer Y. T. de Boer. De heer van der Meuten is dus bekend met de groote distantie der lantaarns in de Hoogstraat, maar door den aan bouw wordt die buurt drukker, en ik zie een gevaar in die duisternis. Ik zelf heb er geen voor of nadeel bij, maar ’t is om de zaak zelf. Ik vrees dat wy ons deerlijk zouden beklagen, als er eens een ongeluk uit yoortkwam. De heer Cuperus. ’t Wil my toch billijk voorkomen indien het verzoek werd toege staan. De vorige maal heb ik mij er tegen verklaard, maar ik weet, dat het Wilhelmi- nagebouw ’s avonds nog al veel bezocht wordt, en daarom kan ik er in meegaan, dat men de verlichting er wat verbetert. De heer B. J. de Boer. Ik vind toch dat men er later een gevaarlijk antecedent in zou hebben, door de lantaarnpalen te plaatsen waar particulieren verlangen. Op het plein voor de ie katholieke kerk is ’tookdonker, maar nu heeft het kerkbestuur voor eigen lolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1