NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARB EN WONSERA.DEEL 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 5. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 15 JANUARI. DONDERDAG 15 JANUARI. MOEN1AND. VOOR 8. - ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. een 25 Nov. Zitting van 9 Januari 1903. JCX7C D=CD=C3CJCJC5C^ recht en den balk met het eene den wal te nemen, tot het mid- De politie zal daarbij en een wakend oog op dien balk ABONNEMENTSPRIJS80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wonseradeel, 12 Jan. Ouden van dagen beweren, dat aan ijsvermaak dit jaar niet meer te denken valt, omdat er op 6 Januari (Drie Koningen) geen sprake was van vorst, en dan blijtc bet open winter, volgens een oud zegje. En een open winter brengt ziek volk. Ook in dezen hoek van Friesland weten we er van. In sommige dorpen treft men huis aan huis zieken aan te Arum heersohen de mazelen. De op gebroken aardappelhoopen leveren vele hec toliters oevroren vrucht. Da nieuw be noemde armvoogden alhier zijn reeds in functie getreden. In tegenwoordigheid van den Burgemeester hebben ze vele armen een bezoek gebracht, in verband met den woningnood. Hierin zal wijziging worden gebrachtgrootere gezinnen zullen de ruimere woningen van kleinere gezinnen betrekken en omgekeerd; eenige krotten zullen onbe woonbaar worden verklaard. Nog altyd is men werkzaam aan den bouw der R-K. kerk, het klooster en de pastorie te Wit- marsum. Men had eerst geraamd, dat deze werkzaamheden reeds in December 1902 zouden zyn afgeloopen. Men gelooft nu, dat het wel Mei zal worden. We vernemen, uat de Directeur der Ned. Tramw. Mij. bouwterrein heeft verkocht van den grond uer afgebrande zathe te Witmarsum. Men verwacht, dat aldaar woningen zullen worden gebouwd, was het y's en kwamen zy thuis met de boodschap, dat meester hen vrijaf had ge geven om te schaatseden. Hij was dan ook zeer verwonderd, toen de dagvaarding kwam. Om de kwestie op te lossen, wie vrijaf heeft gegeven, meester of misschien Martje zelf, wordt deze zaak uitgesteld tot de zitting op heden over 4 weken, teneinde het hoofd der school te hooren. 21. Dat men vergeet hoe oud men is, is geen strafwaardig feit, hoewel het van geen groote accuratesse getuigt, maar dat men vergeten is, waar men de arbeidslijst ge borgen heeft, die in de werkplaats op een zichtbare wijze moet zijn opgehangen, kan tot onaangenaamheden leiden en dat men vergeet, een arbeidskaart aan te vragen als men een jongen in zijn werk heeft, is al even onvoorzichtig. Den 18 Dec. kwam de politie de schoenmakerswerkplaats van J. B. te Stavoren inspeeteeren. De agent zag daar een jongen bezig, doch de arbeids lijst hing niet in de werkplaats. Op de vraag: „is die jongen in jouw dienst", ant woordde de baas bevestigend. „Waar heb je dan de lijst hangen?" „De lijst, de lijst, ja, ’t is hier zoo laag onder de verdieping, die kan haast niet hangen maar ik heb hem op het bord gelegd" en baas ging aan ’t schommelen en snuffelen op de plank, maar de lijst kwam niet te voorschijn. „Je hebt dan zeker ook een arbeidskaart voor dien jongen aangevraagd? Mag ik die eens zien?" Baas had er vroeger een gehad, maar toen de jongen een tijdje zijn vader hielp bij de visscherjj, had de politie zelf die kaart meegenomen naar den Burgemeester en baas had vergeten, opnieuw een kaart aan te vragen, maar by zou ’t morgen dadelijk doen. Er werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Beklaagde is tegenwoordig en nadat met moeite zijn ouderdom werd vastgesteld, gaf hy als verontschuldiging te kennen, dat de lijst wel aanwezig was, maar met goed keuring van den vroegeren politie-agent niet werd opgehangen, omdat het by hem zoo laag van verdieping is en de jongens er dan met hun vuile vingers aan zouden komen. Om de lijst goed te bewaren, was zij op de plank gelegd en toen de agent kwam, kon hy haar niet vinden, doch zy was er wel en hy heeft haar den volgenden dag ook aan den Burgemeester getoond. De arbeidskaart, die had hy vergeten opnieuw aan te vragen, de politie had deze vroeger mee terug genomen. Hem wordt beduid, dat zyn vergeet achtigheid nu voor hem schadelijke gevol gen krygt. Eisch 2 maal f5 boete of 2 dagen voor iedere boete. Beklaagde valt dit niet mee en verzoekt voor ’t eerste vooral verschooning daar hy de lijst toch in zyn bezit had. 22. M. W. K. te Gaast was in kenlyken staat. Nadere bijzonderheden ontbreken. Eisch f 15 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen op den 22 Januari, des voormiddags te 10 uur. In deze zitting werden de volgende zaken behandeld: 1. R. R. te Bolsward, wiens zaak de vorige zitting was uitgesteld tot het hoo ren van den getuige iSjoerd Bangma, was eerst aan de beurt. Beklaagde was absent, maar de getuige present. Deze had met den beklaagde een rytoertje gemaakt op een Zondagavond en wel in een handkar van beklaagdes vader. Uit baloorigheid omdat de deur van zyn woonhuis voor hem dien avond gesloten bleef, ging beklaagde met zyn vriend in vaders kar aan het toeren. Eerst ging dat heel aardig, totdat hy op het Marktplein het stuur kwijt raakte, waarop de kar in volle vaart tegen een lantaarnpaal reed, met het gevolg dat gloeikous, glaswerk enz. op straat terecht kwamen. Getuige was den dans ontsprongen door even vóór de botsing uit de kar te springen. Wegens straatschenderij wordt f 10 boete of 3 dagen geëischt. 2. K. B. P. te Parrega stond de vorige keer wegens dronkenschap terecht, waar tegen hy toen erg appelleerde en een drietal getuigen had meegebracht, die hem niet abnormaal hadden bevonden. De politie verzocht toen uitstel om twee getuigen te hooren, die met beklaagde in aanra king waren geweest. Eerst werd nu als getuige gehoord P. de Zwart te Workum, wiens getuigenis echter niet in ’t voordeel van beklaagde was. Volgens bem toch was beklaagde den 27 October niet nuchteren toen hy een eind met hem door Workum liep. Hy weet echter niet precies te zeg gen, wanneer iemand dronken is. De tweede getuige S. Bangma te Wor kum zegt, dat beklaagde dien dag niet was, zooals hy wezen moest. Natuurlijkerwijze waren deze getuigenis sen niet in het voordeel van beklaagde en werd na eene ernstige vermaning f15 of 3 dagen gevorderd. 3. 4 en 5. 8. D. te Arnhem. O. B. te Bolsward, M. W. ook te Bolsward, hadden alle drie te diep in het glaasje gekeken. Eisch voor ieder f10 of 3 dagen. 6. R. v. d. W. te Ferwoude, A. B. te Workum en T. W. ook te Workum, maakten in den nacht van 7 op 8 November buren gerucht te Workum. Eisch f5 of 3 dagen voor ieder. 7. A. B. de J. te Koudum verkocht in den nacht van 15 op 16 November op de openbare straat aldaar sterken drank zon der vergunning te hebben. Hy had na eene uitvoering fiesch brandewyn gekocht en verkocht daaruit per glas, na het sluitings uur op straat. Een glaasje kostte 8 cent, twee glaasjes 15 cent. Grootere afnemers kregen dus reductie. Toevallig constateerde een politie-agent dezen verboden handel en ’t was: „kip, ik heb je”. Eisch f 10 of 3 dagen. ’t Zal wel spannen dat hy van de ge maakte winst de boete kan betalen. P. K. te Koudum was 14 November dronken in zyn woonplaats. Eisch f3 of 2 dagen. 9. J. de J. te Bolsward was 16 Nov. aangeschoten en wat voor hem de zaak niet beter maakt is, dat hy voor hetzelfde feit reeds 6 maal eerder veroordeeld is. Eisch 21 dagen hechtenis. 10. J. K. te Arum was 14 November dronken. Eisch f3 of 2 dagen. 11. A. J. V. te Kimswerd was den 26 November geverbaliseerd, omdat het deur kozijn van zyn oven niet van onbrandbaar materiaal, maar van hout gemaakt was. Beklaagde legt een brief over van den Inspecteur van den Arbeid, waarin hem alleen gelast was, den boezembalk en de ovendeur van metaal te laten maken.. Daaraan heeft hy voldaan, wat hem f 70 kostte, waarom hy het zeer onbillijk vindt nu voor een deurkozijn te moeten terecht staan. Hy is volstrekt niet onwillig en ook bereid het kozijn te veranderen, maar houdt eene pleitrede om het onbillijke van het verbaal te betoogen. Blijkbaar heeft zijn pleidooi geholpen, de geëischte boete luidde toch slechts f 0,50 of 1 dag. 12. G. M. en S. M. zijn broeders en wonen in de Maren onder Hemelum. Zij hebben zich het recht aangematigd, om van en naar hun woning te komen, over een perceel land te gaan, waarop geen erfdienst- mrheid van dien wd ligt. 17. Tj. v. Zy hebben een balk over de sloot ge legd en stoorden zich niet aan de waar schuwingen van den eigenaar van dat land. Deze riep nu den Ryksveldwaehter ter hulp, die echter te kennen gaf, dat hy niets kon uitvoeren, als er niet een bord op het land werd geplaatst, met het be kende opschrift. Hieraan werd voldaan, doch den volgen den dag was ’t bord vernield. De daders onbekend natuurlijk. De veldwachter liet het in zijne tegenwoordigheid opnieuw plaatsen en hield nu de wacht. Den vol genden morgen, 27 November, werden beide broers door hem op ’t verboden pad aan getroffen en beiden kregen nu proces-ver- baal. Ze zijn heden absent, doch de heer Ambtenaar vindt een goede afleer voor zulk brutaal optreden noodig en eischt voor ieder f 10 boete of 3 dagen hechtenis. De veldwachter zegt, dat de balk nog steeds over de sloot ligt en toch de eige naar van het land deze er niet wil hebben. Hy durft hem er evenwel niet wegwerpen, uit vrees, dan een pak slaag op te loopen. Den veldwachter ontvangt den raad, dan den eigenaar te helpen by ’t handhaven van zyn eind van den der sloot, in ’t vervolg en dat pad houden. 13. A. B. te Edens reed den 27 Nov. met paard en wagen in draf door Wommels, op een plaats waar door borden is aange duid, dat daar slechts stapvoets gereden mag worden. Eisch f 3 of 2 dagen. 14. In den laten avond van den 28 November, ’t was reeds naby middernacht, hoorde een der nachtwachts te Makkum dat aan den Zeedyk iemand hard schreeuw de, raasde en tierde. Omdat op dat uur de bewoners reeds in zoete rust zyn, werd dit als nachtelyk burengerucht beschouwd en de agent ging er op af, om den onrustigen medeburger op te zoeken. Het bleek te zyn J. J. P., wonende aldaar. Hy werd met een zoet lyntje naar zyn woning ge leid, maar proces-verbaal kon niet uitbly- ven. Bekl. is absent. Eisch f3 of 2 dagen. 15. J. v. D., gedom. in Leeuwarderadeel, werd den 1 December dronken aangetrof fen op de Dykstraat alhier. Nadere bij zonderheden onbekend. Beklaagde absent. Eisch f3 of 2 dagen. 16. O. v. d. W. van Greonterp was den 4 December hier te Bolsward en had ook te diep in ’t glaasje gekeken. Op de vraag of beklaagde nog al lastig was geweest, volgde ’t antwoord van den agent: „Neen mynheer! in ’t geheel niet; hy had het zoo goed te pakken, dat hy niet lastig kon zyn". ’t Is trouwens ook niet de eerste maal, dat deze beklaagde voor dronkenschap terecht staat. Eisch f 15 of 3 dagen. d. W. te Bolsward zwierde den 7 December, ’s avonds tegen elven, dronken langs de Appelmarkt. Een agent noteerde hem in zyn boekje en de eisch luidt nu f3 of 2 dagen. 18. J. M. te Workum was den 9 Dec., ’s namiddags half vier, aan den Stations weg aldaar in kenlyken staat. Eisch f 10 of 3 dagen. 19. G. v. d. H, te Koudum was den 9 December met een geladen dubbelloops jachtgeweer aan ’t jagen in land, waarvan 't jachtrecht was verpacht aan Jouke de Boer. Beklaagde kon den agent wel een jachtacte toonen, doch het permissie billet ontbrak en dat moet er wel degelijk by, als men de haasjes wil verschalken. Eisch f 10 of 3 dagen. 20. G. M. te Hindeloopen heeft dochtertje Martje, dat den 21 en met in school was geweest en daarom kreeg de vader als aansprakelyk persoon, een dagvaarding, wijl de gewone waarschu wingen reeds vooral waren gegaan, ja den 10 Juli j.l. werd hy ook reeds voor dit kind wegens overtreding der leerplichtwet veroordeeld. Beklaagde is tegenwoordig en zegt, dat zyn kind met Kerstmis van school is ge komen en zulks op verzoek van den meester, want zy was de klas door en er was niet veel ruimte in school. Er waren wel oude ren, doch die konden er met zoo goed af als Martje, had meester gezegd. Dit geeft alles evenwel niets voor de ver zuimen op 21 en 25 November, toen was ’t kind toch nog leerplichtig. Beklaagde weet met, dat zy thuis is ge bleven. Hij gaat daags naar zijn werk en de beide middagen^ waarover ’t hier gaat^ Wieuwerd, 12 Jan. Gedurende het afgeloopen jaar werd de grafkelder alhier bezocht door 934 personen. Van het werkje „Wieuwerd en zyn historie1*, waarvan thans eene 2de geïllustreerde uitgave is verschenen, werden aan de bezoekers tot heden ongeveer 350 exemplaren verkocht. Lemmer, 12 Jan. Tengevolge van den Noordelijken wind van gisterenmorgen, ging het ijs, dat hier nog voor onze kust zat, op drift, en was het de tramboot „Bolsward** mogelijk, van Amsterdam hier binnen te komen en de tramboot „Heerenveen** om van hier te vertrekken naar Amsterdam. Da oude Lemmernachtboot Groningen 4, komende van Stavoren, het voorbeeld van de „Bolsward** zullende velgen, geraakte echter in het drijfijs onklaar. Toen zulks in den namiddag hier werd opgemerkt, stoomden drie binnenbooten „Da Stad Bols- ward“, de „Sneek** en de sleepboot „Vee handel" van de nachtboot-my.. zoo spoedig mogelijk onze haven uit, de nachtboot ter hulpgeen van allen kon echter tot de Groningen 4 doordringen, de beide laatste booten keerden dan ook, toen het donker werd, in de haven terug. De „Stad Bols ward" kon zich toen al niet meer uit het ijs werken en geraakte, mede ten gevolge van den opkomenden vloed, met den nacht boot in het ijs op drift. Toen men zul les hier gewaar werd, maakten velen hier zich ongerust over het lot van de „Stad Bols- ward", temeer daar er ’n 30 man, meest jongens, van hier aan boord waren en men wist dat er geen eten aan boord was. Ge lukkig ging de wind tegen 2 uur in den nacht wat liggen en wist de „Siad Bols ward" zich, mede ten gevolge van de in middels ingetreden eb, uit het ijs te werken. Om half drie stoomde zy hier behouden de haven binnen. Tegen den morgen kwam een sleepboot van Kampen, waarheen men gisterenavond had getelegrafeerd, de „Gro ningen 4“ te hulp en werkte deze uit het ijs, waarna deze boot, door een inmiddels uit Amsterdam komende nachtboot, ter repa ratie naar Amsterdam werd gesleept, daar het bleek dat alle bladen van de vin waren afgeslagen. Onze haven is thans weer, zoowel voor zeil- als voor stoomschepen, heropend. Hedenmiddag was vanaf onze kust, zoover het oog reikte, in zee geen ys meer te zien. De havenvuren zijn hier dan ook heden avond weer ontstoken, ook hebben de boo ten der Holland-Fneslandlyn heden hun gewonen dienst hervat. Leeuwarden, 12 Jan. Hedenmiddag geraakte een wagen met bier beladen op de Nieuwestad te water. Da bestuurder kon we gens de gladheid het voertuig niet in be dwang bouden. Het meeste bier bleef echter behouden. De firma J. Balt Hzn. alhier is, naar we vernemen, failliet verklaard. De gevraagde surcéance is geweigerd. De geruchten gaan, dat hierdoor meerdere firma’s gevaarlijk komen te staan. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Baarn neemt in de laatste tjjden zoo snel in bevolking toe, dat met I April niet eens de helft van het aangegeven getal nieuwe leerlingen op de twee scholen kan geplaatst worden, waarom B. en W. aan den Raad zullen voorstellen een derde school te bouwen. Schadevergoeding. Wij vernemen, dat door de Staatsspoor aan de weduwe van den hoofdconducteur Priem, die by het spoorwegongeval te Bode graven gedood is, zijn volle traktement ge durende haar weduwenstaat is toegezegd, benevens f 50 voor ieder kind. Ongeluk. Te Goudriaan is op een der watermolens de huisvrouw van L. Tieleman dermate door een der wieken getroffen, dat zy met verbrijzelden schedel dood werd opgenomen. Ergerlijke mishandeling. In het gehucht Pallert nabij Bourtange (Gr.) heeft Zmdagavond een ergerlijke mis handeling plaats gehad. De reeds bejaarde kleermaker Wollman is onverwacht door 2 personen aangevallen, die hem niet minder dan 9 hevig bloedende hoofdwonden hebben toegebracht, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. Als vermoedelyke daders worden de ge° broeders F. daar genoemd. Het jaar 1902 is voor de papierin dustrie op de Veluwe vrij gunstig geweest. De vraag naar papier was zoodanig, dat in de verschillende fabrieken geregeld kon doorgewerkt worden. Wat de pryzen be treft, deze konden zich staande houden, ja, toonden by ’t einde des jaars zelfs eenige neiging tot rijzen. Bolswardsche Courant - J;il|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1