NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0LSWA.R» EN WONSERAÖEEÏ. Brieven uit de Residentie. r n 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. It DONDERDAG 22 JANUARI. k Ij B1MNENLAJND. X X X x VOOR 'lil OOIEVAAR. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. xzxcx: xxxxx&xxxxxxx xcxzèè Westergo, 21 Jan. In den greidhoek on^er pruviucie, waar op de gezamenlijke boerderijen ruim 160,000 melkkoeien wor den genouden, is het melken een zaak ran het hoogste gewicht. Dit wordt ook door de veehouders begrepen nu de betaling der melk naar vetgehalte aan de fabriek regel is geworden. Zg trachten zich te voorzien van de beste krachten en hebban op ver schillende plaatsen het tarief voor speciale meikers en melksters verhoogd. Bovendien wordt meer dan vroeger gedurende den ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cants. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. Jong nog te bereiken. Met bebloed gezicht kwam hij aldaar binnen terwijl men aan tafel zat en kon nog hortende uitbrengen, dat zijn makker nog in het ijs zat. Ter stond snelde men heen, doch het was reeds te laatna eenigen tjjd dreggen haalde men het lijk van den anderen op, een negentienjarig jongeling Klaas v. d. Veen van hier. De andere was Sjouke Wykstra van Leeuwarden, tijdelijk aimer. Hij had zjjn makker de slede nog toege schoven, doch ’t schijnt wel dat deze dade lijk bewusteloos is geworden. ’s Morgens zijn ze bij hetzelfde wak langs gereden, maar op hun terugweg zijn ze uit de baan geraakt. Workum, 19 Jan. Evenals op vele dorpen onzer omgeving heerscht hier de influenza of griep in erge mate. Het getal lijders is groot; hh. doctoren hebben het bijgevolg druker zijn hier meer dan 11)0 patiënten, ongerekend zij, die met onder geneeskundige behandeling zyn. Mede doen zich gevallen van diphteiitus voor, terwjjl de mazelen, die den vorigen herfst zoo erg hebben geheerscht, nog sporadisch voor komen. Eesterga, 16 Jan. Bijna had ook hier het ys een offer gevraagd. T. V., knecht bij den veehouder Jelle Winia alhier, had dezen namiddag met zijne makkers schaats- gereden. Huiswaarts keerende, reed hij een der petgaten opdit bleek niet sterk ge noeg te zyo, want een eindweegs gekomen, zonk bij plotseling in de diepte weg. Ge lukkig werd het ongeval dadelijk opge merkt en mocht men er met touw en lad ders in slagen, den denkeling nog te redden. omstuwd en gevolgd door vriend en vijand, dan door ’t avondgewoel heen, maar tegen het verbod in, werd er dan nog wel eens de stoutigheid uitgehaald om de roode vlag te ontplooien. Dat was dan doorgaans het sein totrelletje’s, politie-macht rukte aan, mengde zich tusschen de massa, de jongens joelden en gierden, vrouwen schreeuwden en vluchtten van angst, terwijl per slot van rekening de meeste tikken toch ten deel vielen aan hen, die er direct niets mede te maken hadden. Met eenige charge’s werd de stad dan schoongeveegd en men ging uiteen om ’t den volgenden avond eens dunnetjes over te doen. Maar op dien volgenden avond gebeurde er niets en de enkele nieuwsgierigen zagen ’t rel letje langzaam zijn eigen dood sterven. Van deze zjjde hoorde noch vernam men door den loop der jaren taal noch teeken 1 En wat we verder nog aan relletjes geboekt vinden komt hoofdzakeljjk op rekening van „de jongens van de Teeken-Aeademie", die trouwens in veel vroeger jaren er al ’n belhamels-reputatie op nahielden. Ja, m’n grootje zegt, dat ze in haar jongen tijd zelfs oorzaak waren dat de huzaren er aan te pas kwamen. Niet mis, zult ge zeggen, maar uit persoonlijke aanschouwing bij latere avond-incidenten kan ik getuigen, dat deze jongelui, gewapend met teeken- haak en teekenplank, mitsgaders zakjes doezelkryt, een zeer gevaarlijk element zjjn in de avonddrukte na 9 uur. Echter in den laatsten tijd houden zij zich in zoover rustig, dat zij althans geen bijzondere rel letje s op hun geweten hebben. Zoo leven we ons rustige verkeersleventje, hooren noch lezen van sabelhouwen, ingedeukte helmen of gummislagen, tot dat nu in de laatste dagen een zekere gisting merkbaar is en zich meer en meer gaat manifesteeren in relletjes.' Aanleiding is de schreeuw-colportage van eenige anar chisten, die luide hunne pamfletten te koop aanprijzen en zich daarbij bedie en van woorden, die wij hier maar liever niet zullen herhalen, maar er natuurlijk op be rekend zijn, de andersdenkende massa staande te houden en rond zich te ver zamelen. Dat deze heeren succes hebben, wordt reeds op zich zelf al bewezen door het bestaan der relletje’s. Want de Zater- dagavond-menigte heeft niet genoeg de een of andere liefelijkheid aan het adres van Christenen of regeeringspersonen eenmaal uit den mond van zoo’n colporteur te ver nemen. Men blijft staan omdat men nieuws gierig is, niet om meer te hooren, maar of er geen standjes uit zullen voort komen. Zoolang nu de massa bestaat uit rustige en kalm gestemde nieuwsgierigen, kunnen die standjes wel uitblijven. Maar nu heefi men van de, laat ’k zeggen, be- leedigde partij de domheid begaan er met een protest-colportage tegen in te gaan. Hiermede is ’t vuurtje gereed gemaakt en troepjes rumoer-wenschende straatbengels leggen er de vonk in 1 Ik meen, dat de tegenpartij verstandiger en wijzer had ge daan met zich kalmweg thuis te houden. Want wanneer ’t van avond of morgen spaak loopt en botsingen volgen met de politie-autoriteiten, dan hebben zy er wer kelijk de verantwoordelijkheid voor te dragen, hoe ergerniswekkend ’t gehalte der „uitroepen' ook moge zyn. Men weet nu eenmaal dat de politie vry wel machteloos staat, tegenover deze beweging. Van deze zijde is dus bitter weinig te verwachten. Zy dus, die zich in hun gevoelens door dergelyke schandaal-kreten gekrenkt of beleedigd gevoelen, zou men wel willen raden, gewoonweg de meest-souvereine onverschilligheid te toonen en niet door opeenhooping persoonlijk het succes be vorderen. Men moest toch begrijpen, dat het daar juist om te doen is. Zooals het thans echter gesteld is, kan er, afgaande op het ingrypen der politiemacht op Zaterdag avond j.l., een ernstige botsing niet uit- blyven. En dat in deze stad van rust en bezadigdheidMaar dan dank zy de nieuwsgierige massa 1 16 Januari 1903. Laat ik mijn eersten brief in ’t nieuwe jaar beginnen met ’n gelukwensch, vooral in verband met het voor Bolsward gunstige besluit der Tweede Kamer om aldaar de nieuwe rykszuivelschool te stichten. De be- teekenis voor uwe stad wordt daarmede in zekeren zin niet weinig verhoogd, daarge laten nog de eventueele voordeelen aan deze vestiging verbonden maar bovendien heeft deze beslissing ook dieper gaande beteekenis. De plattelands-quaestie is er weer eens mede te voorschijn gehaald en de meerderheid dezer Kamer heeft in hare beslissing zich gekeerd tegen het onzes inziens verderfelijk streven van enkelen om alles maar te cen- traliseeren en in één hand te brengen. Niet immer kan men daaraan ontkomen maar waar tegen ontwijken geen overwegende bezwaren bestaan, ja er zelfs belangrijke motieven voor zyn aan te voeren, is ’t zeker gelukkig dat er een kamermeerderheid te vinden is om met deze strooming van centralisatie te bre ken. Al stond uw afgevaardigde ter Tweede Kamer reeds tamelijk sterk door vroegere uitspraken en beschouwingen over dit be lang, zonder zyn degelijk pleidooi zou dit resultaat toch niet zijn bereikt geworden. Gaarne maak ik van dit oordeel, uit den mond van een mjjner collega’s vernomen, melding, nu de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. Het is alweer een doorslaand be wijs dat afgevaardigden niet steeds aan ’t woord behoeven te zijn en op den duur de nationale tyd niet behoeven door te slaan met het houden van ellenlange redevoerin gen. Bovendien hebben de laatste begroo- tingsberaadslagingen dubbel en dwars be wezen waar ’t heengaat met al dat praten. Het vele praten is waarlijk geen bewys voor degelijke behandeling van landsbelangen, vooral niet wanneer ’t er ten slotte op uit loopt om de overblijvende hoofdstukken af te hameren. Voorbeelden als door den heer Schokking gegeven, om niet anders dan in de uiterste noodzakelijkheid ’t woord te voeren en dan bijzonderlijk wanneer een speciaal districtsbelang ernstige verdediging vereischt, ja, zulke voorbeelden zyn ter na volging voor hen, die er ’t moet gezegd minder serieus over denken. Maar laat ik u nu eens vertellen van het kleine opstandje dat onze stad sinds eenige weken bezig houdt. Ons rustig-kalme, stemmig-deftige Haagje met z’n stadsleven vol parvenu-achtig ver toon verkeert sinds eenigen tyd in veront rusting door... ja ’t groote woord moet er uit, door relletjes, ’t Woord is stootend voor onze hofstedelijke ooren en „shocking" voor de overtuigde meening van ieder hofstedelijk rentenier, die niet beter wist of ’t was hier een ideaal van orde en rust. Nooit een werk staking en wanneer dat nog eens gebeurde, dan was ’t er ook al een van dat gehalte, zooals dat enkel en uitsluitend hier kan worden aangetroffen. Ja, wel ’n beetje ver toon, maar toch had ’t geheel niet veel om ’t lijf. Neen voor die burgertjes met effec tentrommels ’n Eldorado, verbeeld je, zelfs de inbrekers waren er van ’t makste soort. Je hoorde d’er niet van en als je ’t niet voor de koude liet zou je zonder vrees best ’s nachts de deur kunnen laten open staan. En zoo opeens, ’t stond in de och tendkrant, ’t bericht dat er ’s avonds rel letjes waren geweest in de stad. Verbeeld jeWie dacht er hier nog aan. By menschen heugenis was ’t niet voorgekomen. Ja, enkel in ’t geheugen van ouderen kon de herin nering opleven aan de dagen, dat de socia listische beweging hier nog de groeikoorts doormaakte met het houden van vergade ringen eerst in een zaaltje in de Raamstraat later in het gebouw „Walhalla." Domela Nieuwenhuis koos dan doorgaans bijzondere gebeurtenissen uit om er ’n extra-meeting aan te verbinden. In den lotingstyd, aan den vooravond van Prinsjesdag of in ver band met eenig ander feit wisten de voor mannen der socialisten-vereeniging er dan nog al publiek heen te lokken, menschen van allerlei slag, die doorgaans nog al warmhoofdig werden onder de rethorische overrompeling van zooveel groote woorden. En zooals doorgaans gebeurt, ’t straat- jongenselement had zyn avondamusement uit het stadscentrum naar de W ester baan- straat verplaatst. In troepen trokken zy gierend en joelend af en aan om tegen het uur in den na-avond, dat de meeting uit elkaar zou gaan „verzamelen' te blazen. Vooraf bepaald of in vrijheid georga niseerd werd er dan nog wel eens door eenige opgewonden partijmannen een wan deling door de stad georganiseerd onder het aingen der vrijheidsliederen ging staltijd de gelegenheid opengesteld om nieuwe melkers te vormen. De landbouw- vereenigingen doen het hare om de ambitie te verhoogen. Hier en daar worden melk- wedstryden uitgeschreven, waarbij geldprij zen en diploma’s worden uitgeloofd. Vooral het laatste, een schriftelijk bewys van be kwaamheid afgegeven door een deskundige commissie, is voor melkknechts van groote waarde en bij het zoeken van eene betrek king als zoodanig een atdoende aanbeveling. Sloten, 18 Jan. Heden, tegen den avond, zijn een jongeling en twee meisjes in het Slotermeer door het ys gezakt. In letterlijken zin stonden zy tot den hals in het water, want gelukkig konden zy den grond bereiken. Alle drie werden dan ook gered. Het ijs is hier en in den omtrek volkomen onvertrouwbaar. Leeuwarden, 17 Jan. Zaterdag werd te Leeuwarden een drukbezochte vergadering gehouden van den Friesohen Schildersbond, teneinde te bespreken hoe het risico over te dragen inzake de ongevallenwet. Een vier tal voorstellen van particuliere Maatschap pijen kwamen in behandeling. Staande de vergadering werd met alge- meene stemmen besloten het risico over te dragen aan de Eerste Onderlinge Aannemers- Verzekering Maatsch., gevestigd te Zwolle. Wijckel, 18 Jan. De landbouwer H.B. uit de Wyckeler Eebuurt heeft een vyttal jong beesten tot nu toe dag en nacht in de weide loopen en dat bij de hevige koude, die we in dezen winter hebben gehad. Niet tegenstaande dat, bevinden de dieren zich in goeden welstand, ’t Wil anderen echter voorkomen, dat deze kuur om te harden wel wat ver doorgedreven wordt. Stavoren, 19 Jan. Toen er hier laatst, nadat de dooi was ingevallen veel ys in den havenmond vast zat, dacht men niet anders of de opening van het veer Sta vorenEnk- huizen zou geruimen tijd op zich laten wachten. Men had echter niet op de pont gerekend Daar kwam hij aan, recht op de haven af, de zware vierkante kolossus, dikke rook wolken stootend uit zyn beide neusgaten, zijn komst aankondigenu by wyze van krygs- geschreeuw met hol gebrom. Die ’t wachten kon, spoedde zich naar de haven om te zien, hoe dat zou afloopen. „Hij doet ’t niet, hy zal ’t wel laten,zoo hoorde men driest beweren. Doch zie, ver stomd stond men er van, „met onvertraagde vaart' gleed hy er door en er over, de haven binnen en de vaart was geopend. Thans echter heeft het ys zich niet weer laten verbreken. De pont was weer uitge gaan met enkele waggons vee aan boord van de Vrydagsmarkt, bestemd voor Holland. Het ging goed, ’t ging best tot ongeveer halverwege, maar daar hadden ze zich ge legerd de schollen, vast aaneengesloten. Daar wachten ze hem af, daar zouuen ze hem trotseeren met vereende krachten. Hy liep er op in, moedig hy zou ze welsplyten en bleken. Maar geen beweging meer. Werken de macnines dan niet Stoom op dan machi nistJa, stoom maar wat ge wilt, de kolossus heeft zich vastgewerkt, heen noch terug kan hy. Nu nebben ze hem in hun macht. Wat gedaan? Wacht, ze zuilen hem uit den koers trekken tot daar, waar ’t ondiep is en hem aan den grond zetten, dan kunnen ze hem nog beter te lyt gaan. Zoover is het echter niet gekomen. Of de natuurmachten medelijden hebben ge kregen met de arme beesten, die in de waggons zaten opgesloten Zooveel is zeker, dat de pont zien na een uur zwoegens weer wist los te werken. Van de reis naar Enkhuizen werd afge zien en 5 uren, nadat ue Stavoransche haven was verlaten, keerde men er onverrichter zake terug. Ook de ponten hebben dus nu den dienst gestaakt. Hardegarijp, 19 Jan. Ook hier bleek Zamruag ji. dat net ys nog lang niet te vertrouwen is, want tuen eenige jongens zich daarop begaven, zakte al spoedig één hunner, welke alhier ter school gaat en afkomstig is van Veeuwoudsterwal, er door. Gelukaig wist men hem nog te redden, hetgeen echter nog al eenige moeite kostte, ornaat hy ouder de brug zat. Akkrum, 19 Jan. Heden had alhier een treurig ongeluk plaats. Twee jonge lingen geraakten op de terugreis van Grouw naar Akkrum met een slede in een heden nacht dichtgevroren wak in de Bokkum- mermeer. Ze waren met een slede vol hout naar Grouw geweest. Een hunner wist met inspanning van alle krachten zich zelf te renden en de woning van den op eenigen afgtaud wondenden landbouwer H. de Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Elms werd, 20 Jan. 1903. Heden namid dag brak, precies op de brug, van een goe derenwagen de koppelstang. De locomotief stoomde met een gedeelte van den trem door, totdat werd bemerkt, dat ’t achterste deel ontbrak, ’t welk, door de snelle vaart, reeds ver buiten !t dorp was gekomen. Hier werden de gescheidenen weer vereenigd. De Raad der gemeente IJ 1st besloot met geringe meerderheid tot invoering van een hooidelyaen omslag op progressie ven grondslag. Door een aantal ingezetenen wer den daartegen by Gedep. Staten bezwaren ingediend en zooüra dit bekend werd door andere ingezetenen een tegen-adres ingezon den. Een commissie uit Gedep. Staten heeft nu in ’t gemeentehuis te Ijlst zitting genou den, om de tegenstanders der progressie in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren toe te lichten. Schaatsenrijden. Men schrijft uit Zwolle: Op de banen der Zwolsche Ijsclub werd Zateruag de aangekondigue wedstrijd van beroepsryders op de korte baan gehouden. De wedstryd was zeer interessant, vooral door de onverwachte aanwezigheid van nagenoeg al de beste ryders uit Friesland en Groningen. Behalve Holst uit Amster dam en Ter Molen uit Zwolle waren er ryders als Dykstra van Lemmer, Veldmar van Harkstede, Poepjes van Lammer, Van Dyk ,van Ternorne, Van der Meer van Irnsum, De Jong van Leeuwarden, Van der Feer van Rauwerd, te zamen 23. Na een spannenden stryd, dia tot 5 uur duurde, bleven van het zestal aan Veld man, Poepjes, W. van Dyk, Wijtna van Follega, De Jong en Holst. Van deze moest bet Poepjes afleggen tegen Veldman, Wynia tegen Van Dyk en De Jong tegen Holst, zoodat voor den einde try d o verbleven: Holst, Van Dyk en Veldman, Hiervan viel W. van Dyk af voor den derden prys, waarna Holst en Veldman na een spannende rit om de overwinning kampten. Het slot was, dat Holst met een zeer klein verschil met den eersten prys scryken ging. Veldman verkreeg den tweeden prys. Drie personen uit Velp, die in ken- nelyken staat van dronkenschap verkeerden, heboen Zaterdagavond op den Velperweg een korporaal van Bronoeek aangtranu, zyo uniform van het lichaam gescheurd en hem messteken toegebracht. De aangerande bleef bewusteloos liggen en werd door eenige personen naar Bella Vista overgebracht, vanwaar hy Zondagochtend naar Bronbeek werd vervoerd. De daders zyn aangehouden. Vergiftigd. De veehouder K. te Watergraafsmeer had een koe die de laatste dagen alle voedsel weigerde. Vrijdagmorgen stierf het dier en bij het openen van de maag vond mea een linnenzakje met 2*/} ets. stukken. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd on begraven, Li Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1