1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 10. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I I I Uit de Raadszaal. ZONDAG 1 FEBRUARI. VOOR I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Vergadering op Donderdag 29 Jan. 1903. ƒ85,651,80 - 2,054,50 ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- X volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - 345,475 - 570,075 - 625,225 - 25,009 Het vorig jaar I I Samen De Uitgaven bedroegen: op den vorigen dienst tegen w. Samen ƒ87,706,30 Saldo in kas 11,288,22s. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding van het kohier van hoof- de lij ken omslag. Het onzuiver belastbaar inkomen bedraagt ƒ914,900 Aftrek als onbelast en voor kin deren Zuiver belastbaar inkomen De heffing geschiedt naar De opbrengst is gesteld op naar een heffing van 4%. was dit 42/ioo. Wordt gesteld in handen eener Comm., nader door den Voorzitter aan te wijzen. 3. Aanwijzing van leden der Commissiën tot opname van de rekeningen der gestichten over 1902, Voor ’t Gasthuis: de Heeren Hommes Cuperus en Kramer. Voor ’t Weeshuis: de Heeren V. T. de Boer, v. d. Werf en v. d. Meer. Voor ’t Armenhuis: de Heeren Boersma, v. d. Meulen en Praamsma, de andere leden als plaatsvervangers. 4. Benoeming van leden van stembureaux voor 1903. De Voorzitter benoemt tot waarn. voor zitter den heer C. W. Eisma, tot leden de heeren Van der Meulen en Keikes en tot plaatsvervangende leden de heeren Van der Meer en Hommes. 5. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, de aanbeveling bestaat uit Justus van der Deen en Hendrik Grunstra. De heer Justus van der Feen wordt be noemd met 8 stemmen, de heer H. Grun stra verkreeg 5 stemmen. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot aan vulling der verordening, regelende het her haling sonder wijs. Door Ged. Staten is de opmerking ge maakt, dat de cursus voor de leerlingen der herhalingsschool 96 uren moet bedragen, en dus zonder overschrijding daarvan, een cursus behoort te zijn afgeloopeu. B. en W. stellen voor, die bepaling in de verordening op te nemen. De heer Schotman. Met dat voorstel kan ik mjj wel vereenigen, ’t is dan ook het zelfde voorstel, dat door mij bij de behan deling is opgemerkt, ’t Doet mij pleizier dat Ged. Staten thans mijn zienswijze deelen, Met algemeens stemmen goedgekeurd. 7. Voorstel van Burg, en Weth. tot het in gebruik afstaan van een vergaderlokaal voor de Commissie der Ongevallenwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht om een vergaderlokaal, waarvoor schoonhouden, verlichting en ver warming in rekening mogen worden ge bracht. B. en W. stellen voor een der lokalen van ’t Stadhuis voor die Commissie der Ongevallenwet beschikbaar te stellen en de vergoeding voorloopig te bepalen op f 50 per jaar. De heer Praamsma. Vijftig gulden over een vol jaar, een lokaal beschikbaar en nog wel voor ’t Rijk, dat vind ik zeer weinig. Ik zou er voor zijn die som te verhoogen, want Bolsward met de daarbij behoorende omgeving is nog al uitgebreid en ’k verwacht dat die commissie nog al dikwerf vergadering zal moeten houden. Wellicht zullen wjj met die verlichting en verwarming nog schade hebben. De heer Schotman, ’t Spijt mij dat ik het gevoelen van collega Praamsma niet deel. Men kan nu die onkosten nog niet nagaan, daarom vind ik ’t verstandig van B. en W. de vergoeding voorloopig te be palen, en eens te kijken hoeveel dit vordert, om, indien noodig. het een volgend jaar hooger te kunnen stellen. De Voorzitter. B. en W. zijn juist van meening dat de vergaderingen zeer weinig zullen zijn, en dat de som meer dan vol doende is, waarom ik dan ook moet ont raden, die som hooger te stellen. ’t Voorstel van B. en W. aangenomen met 12 stemmen, de heer Praamsma tegen. 8. Adres van Sj. van der Werf, om verlenging der vergunning voor vervoer van terpaarde over den trekweg, met advies van Burg, en Weth. De heer v. d. Werf, onderwijzer te Leeu warden, bericht dat hem den 6 Maart 1900 vergunning is verleend om rails over den trekweg te leggen, voor den tjjd van 3 jaren, en dat hij toen een sterae walbe- schoeiïng heeft moeten maken, die krachtens de voorwaarden eigendom der gemeente wordt. Daar hij nog niet met den af voer der aarde gereed is, die stelling hem f 175 heeft gekost benevens f 25 aan de gemeente kas, verzoekt hij verlenging der concessie voor 3 jaren, zonder verdere finantieele bezwaren. B. en W. zijn niet tegen de verlenging der vergunning, doch vinden niet geoorloofd dit kosteloos toe te staan doch een kleine retributie van f 15 in eens te bepalen. De heer Schotman. Ik hoor dat voorde nu gepasseerde 3 jaren f 175 en f 25 is betaald en nu wordt slechts f 5 per jaar geëischt, is dat niet veel te min voor ’t genot dat adressant nu krijgt? De Voorzitter. De steiger komt aan de gemeente terug, ’t Is nu sléchts een ver lenging van ’t gebruik. De heer Schotman. O, dan kan ik er in meegaan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van het adres van J. de Jong om vergunning tot het leggen van een riool etc., met advies van Burg, en Weth. Het advies van B. en W. behelst, om aan de Jong toe te staan, dat voor zijn woning een boom wordt gerooid en een riool door den Stadswal wordt gelegd, onder de gewone conditiën van soliede uitvoering en goed onderhoud ten zijnen koste. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Behandeling van het adres van A. Baarda, om pensioen of wachtgeld, met advies van Burg, en Weth. B. en W. leggen bij hun advies over het rapport van den inspecteur van politie. Het reglement laat niet langer dan 4 weken plaatsvervanging toe in ziektegevallen en daar de ziekte van Baarda langdurig scheen te zullen worden, werd hem verzocht ontslag te nemen. B. en W. meenen dat er hier geen termen bestaan om pensioen of wacht geld toe te kennen, te meer daar hjj geen ontslag heeft bekomen door gebreken in of door den dienst ontstaan. De heer Boersma. Ik kan wel meegaan met het advies om geen pensioen of wacht geld toe te staan, doch daar hij 18 jaren in dienst is geweest, betreur ik het, dat hij wegens ziekte ontslag moest nemen en vind ik een kleine gratificatie wel gewenscht. Ik wil het bepalen er van wel aan B. en W. overlaten. De heer IJ. T. de Boer ondersteunt dit voorstel. De heer P. J. de Boer. De heer Boersma zegt, het aan B. en W. te willen overlaten de som te bepalen, doch het advies van het D. B. is om afwijzend te beschikken» Tegenwoordig waren alle 13 leden. De Voorzitter. Mijne Heeren! In deze eerste samenkomst des jaars zij het mij in de eerste plaats vergund, U geluk te wen- schen. Een korte blik op het afgeloopen jaar doet zien, dat er vele en velerlei zaken door ons zijn afgedaan, ook van admini- stratieven aard, waaronder ik alleen noem de verordening op het gebruik van den openbaren weg. Mede door de bemoeiingen van den af gevaardigde van ons district, den heer Dr. Schokking, werd den 24 December de be slissing genomen, dat de Zuivelschool al hier zal worden gevestigd, waarbij de toe zegging werd verkregen, dat hieraan uit voering zal worden gegeven, wat voorzeker voor Bolsward een gewichtig besluit mag worden genoemd. Met dankbaarheid mogen wjj dan ook aan de bemoeiingen van dat Kamerlid herinneren, met den wensch dat de handhaving der rechten van Bolsward zal strekken tot de bevordering van de be langen dezer plaats en ook der zuivel industrie. In ’t nu begonnen jaar zal wederom veel van uwe werkkracht worden gevorderd. Ik wensch dat de daarbij gevoerde discussiën mogen leiden tot goede resultaten en dat zij worden gevoerd, waardig in persoon en woord. Ik hoop Mijne Heeren, dat er zegen op uw werk moge rusten en het U ook in uw huiselijke positie moge wel gaan. (Applaus.) De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het suppl. kohier van hoofdel. omslag over 1902. b. Een missive van den heer S. Koop- mans, houdende dankbetuiging voor zijne herbenoeming. c. Missives van de heeren H. C. Ban ning, G. H. Schoonhoff, H. Eisma en Mej. E. de Haas, dat zij aannemen de betrek king, waartoe zij in de vorige vergadering werden benoemd. Een en ander aangen. voor kennisgeving. d. Een schrijven van den heer A. Bon man, voorheen afgevaardigde van dit district, berichtende dat hij met veel ge noegen heeft vernomen, dat de Staten Generaal hebben besloten dat de Zuivel- sehool te Bolsward zal worden gevestigd, alsmede dat de Minister heeft verklaard het besluit te zullen uitvoeren. Hij dankt tevens voor ’t hem gezonden telegram en wenscht onze Gemeente geluk met die beslissing. Aangenomen voor kennisgeving. e. De rekening en het verslag over de Gymnastiekschool over ’t jaar 1902. Het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1902. Beide voor de leden ter inzage gelegd. g. Een schrijven v. d. heer C. H. Humme- linck te Vlaardingen in aansluiting en als memorie van toelichting op het den 29 Oei. gezonden adres, waarover nog geen beslissing is genomen. Op voorstel des Voorzitters besloten, dit stuk te leggen bjj de overige stukken inzake de gasfabriek. h. Een adres van den stoombootkapitein H. van Dijk, om gedurende den winter des avonds een ligplaats voor de stoomboot te mogen hebben bij ’t plantsoen rechts van de Harlingerbrug. Hem is door B. en W. een ligplaats aangewezen achter de smederij van T. v. d. Zee, doch daar kan hij niet zwaaien en moet hij dus toch tot het Kruiswater doorstoomen, wat ’s avonds lastig en gevaarlijk is voor de vele in die gracht liggende schepen. De Voorzitter. Daar bij art 164 der Algem. politieverordening aan B. en W. is opge dragen een ligplaats voor de stoombooten aan te wijzen, stel ik voor dit adres te renvoyeeren aan B. en W. ter afdoening. De heer v. d. Meer. Ik geloof ook dat het aanwijzen van een ligplaats aan B. en W. behoort, maar ik wensch toch wel aan B. en W. te verzoeken, dit adres in te willigen. Het is bekend dat Van Dijk heel veel last ondervindt om in den wint r ’s avonds bij donker langsdekadete stoomen. Die gracht is doorgaans bezet met vele schepen en scheepjes en als ’t wat waait en stroomt, kan hij met halve kracht haast niet yooruit en ’t gebeurt daarom dat de touwen der schepen losbreken, wat aan leiding tot ongenoegen geeft. Van Di^k verlangt een ligplaats vóór de draaibrug, en niet door de brug zooals B. en W. hem nu toestonden, want dan moet hij om te zwaaien toch doorstoomen. ’t Is daarom dat ik verzoek, zijn verlangen in te willigen. De Voorzitter. B. en W. zullen ernstig letten op ’t geen U daar hebt opgemerkt. De heer v. d. Meulen. Zijn de algemeene discussiën hierover geopend? De Voorzitter. Pardon, doch als u een opmerking heeft, dan kan dat. De heer v. d. Meulen. Ik kan wel mee gaan, met hetgeen de heer v. d. Meer zeide, en zou zelfs B. en W. in overweging willen geven die boot daar steeds een ligplaats te doen innemen, en den wal daarvoor gereed te doen maken, want zoo ’t nu is zal ’t aan ’t plantsoen beschadiging kunnen geven. De Voorzitter. Ook hierop zal geattendeerd worden. i. Een missive van heeren Voogden van het Alg. Armenhuis, dat tot Voorzitter van hun College is benoemd de heer H. J. v. d. Oever, tot penningmeester de heer H. C. Banning. Deze laatste heeft als borg gesteld den heer A. B. Faber, waarover ’s raads goedkeuring wordt gevraagd. De heer Van der Meulen. Ik meen hier bij te moeten opmerken, dat de heer H. J. de Visser indertijd borg is geworden voor den boekhouder De Boer. De heer De Visser is evenwel later lid van dat college geworden en toch is hij nog altijd borg. De Voorzitter. B. en W. zullen uwe opmerking ter kennis brengen van heeren Voogden. De gevraagde goedkeuring voor den borg Faber wordt met algem. st. verleend. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 4de kwartaal 1902. De Ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst f 96,670,40s tegenw. - 2,324,18 f 98,994,58s ik vind het daarom beter, dat de raad het dan maar bepaalt. De heer Boersma. Ik wensch alleen een klein bewijs van waardeering, of wil men liever, van tegemoetkoming bij de ziekte toe te kennen. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat de raad hiermede een zeer gevaarlijk pre cedent zou stellen. Als het kon zijn een blijk van waardeering der veelvuldige diensten, doch ’t past eigenlijk niet in een openbare zitting daarover te discuteeren, maar als hoofd der politie wil ik alleen dit zeggen, dat het menigwerf voorkwam, dat hij, inplaats van op zijn post te zijn, thuis zat te koffiedrinken. Was het anders, ik zou er zeer voor zijn, hem in zijn zieke] ij ken toestand tegemoet te komen. De heer v. d. Meulen. Ik vind dat dit eigenlijk niet is wat Baarda vraagt. Opzijn verzoek adviseeren B. en W. afwijzend. De Voorzitter. Ja, dat is zoo, maar de heer Boersma stelt voor een gratificatie toe te staan, bijv, f 25 en zulk een tegemoet koming, mij dunkt daar is met het oog op zijn toestand wel iets voor. De heer Eisma, ’t Is mij opgevallen, dat het adres niet door Baarda is geschreven en zelfs ook niet door hem is geteekend. ’t Is dus wel mogelijk dat dit adres niet adressants meening uitdrukt. Na de dui delijke toelichting van den Voorzitter ben ik er voor afwijzend op ’t adres te beschikken. De heer v. d. Meulen. Mjj dunkt, dat in ’t adres duidelijk sprake is van pensioen of wachtgeld. Dat is nu in behandeling, en daar moeten wij niet buiten gaan. De Voorzitter. Er is een amendement, dat werd ondersteund en dat is dus ook wel degelijk in behandeling. De heer v. d. Meer. Ik kan niet nalaten mijn spijt uit te drukken, dat de behande ling van dit adres aanleiding heeft gegeven, om critiek te voeren op de diensten. Ik kan volkomen meegaan met het advies van B. en W. om, nu hier geen pensioen regeling der gemeenteambtenaren is, af wijzend te beschikken op dit verzoek. Evenwel hebben toch de ambtenaren na lange en getrouwe plichtsvervulling een moreel recht op pensioen, ’t Spijt mjj, dat in deze omstandigheden ik niets kan vinden, om Baarda eenig pensioen toe te staan, maar dit kan nu niet, de eerste stap bindt voor later. De heer Y. T. de Boer. Ik heb mijn ondersteuning aan het amendement gegeven, in de veronderstelling dat hij was een ijverig agent, die 18 jaren trouw zijn plicht had vervuld, doch de feiten door den Voorzitter genoemd, doen mij hierin weifelen. De Voorzitter. Ik heb van den man geen verkeerds gezegd, hij is van onbesproken gedrag, doch daarom kan men toch wel minder geschikt zijn voor politieagent. Ik zal in stemming brengen het amen dement om f25 toe te kennen, en daarbij tevens om op het adres afwijzend te be schikken. Dit wordt aangenomen met 9 stemmen. Tegen de heeren Eisma, v. d. Meulen, P. J. de Boer en v. d. Werf. 11. Behandeling van het adres van M. Slippens om meerdere kwijtschelding van pacht, met advies van Burg, en Weth. B. en W. herinneren aan hun uitvoerig advies in deze zaak, dat den 18 Dec. met algemeene stemmen werd aangenomen. Door het nader adres is hun meening niet gewijzigd. Adressant vraagt nu nog f20 voor dat hjj is gestoord in het rustig bezit van zjjn woning, doch dit heeft geen zin, daar hij juist verhinderd heeft aan zijn woning de gewenschte verbeteringen aan te brengen. B. en W. meenen, dat met f25 toe te kennen voor de stremming van passage, waarop hij toch rechtens geen aanspraak had, de zaak reeds royaal is behandeld. Met algemeene stemmen op dit adres afwijzend beschikt. Na de behandeling der punten vroegen nog de volgende heeren het woord: De heer Schotman. Ik heb heden te vergeefs gezien naar een punt van behan deling, dat ik meende, dat heden aan de orde had moeten komen, n.l. op welke wijze de Gemeente hare werklieden tegen onge- vallen zal gaan verzekeren, ’t Is bjjna 1 Febr. en dan treedt die wet in werking. De Voorzitter. B. en W. hebben die zaak overwogen en volgens art. 126 der Gemeente wet meenden B. en W. dat dit een zaak van inwendig bestuur en een gevolg van ’s rjjks wetten is, en daarom aan het D. Best, was opgedragen. Evenwel willen wij vol gaarne het advies van den Raad vernemen en zullen mededeeling doen van de stap pen door ons gedaan, daar ’t volstrekt niet te doen is om den Raad buiten de kwestie te houden» Bolswardsche Courant olswa.ro en wonseraoeel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1