No. 11. 42ste Jaargang. 1903. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EK WONSERA.DEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 5 FEBRUARI. B1JNJNKN1.AJND. X X X X VOOR een een het mannelijk ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. r» Leeuwarden, 3 Febr. Morgen, Woens dag, des voormiddags te 9 uur zal in ,0e Harmonie* alhier een buiigew. alg. ver gadering worden genouden van den Bond van Cuöp. Zuivelfabrieken in Friesland, ter behandeling van het Bestuursvoorstel, om dit Bestuur te machtigen, de mogelijkheid van de oprichting eener Zuivelscuool te Leeuwarden door den Bond te onderzoeken. In de toelichting by het voorstel wordt overwogen, dat de Tweede Kamer met het stellen der voorwaarde, dat de rykszuivel- school te Bols ward gevestigd zal worden, aan de zuivelbereiding geen dienst heeft bewezen en dat de school aldaar niet het nut zal kunnen doen, dat in ’t algemeen van onze eenige inrichting op dat gebied mag worden verlangd. De school te Leeuwarden nu zou moeten dienen tot opleiding van toekomstige be heerders van fabrieken, die als volontair of als assistent met de zuivelbereiding reeds flink bekend geworden zijn en nu m la anderhalf jaar zich vertrouwd willen maken met de theoretische beginselen van hun vak. Verder is de bedoeling, om het personeel van onze fabrieken te onderwijzen en hun zooveel mogelyk inzicht in de verschijnselen bij de zuivelbereiding te geven. Deze lessen zullen vooral in den winter tijd gegeven worden, terwijl bij gebleken behoefte dit ook 's zomers kan geschieden. Vooral het onderricht voor de boter- en kaasmakers, machinisten en centrifugisten van de fabrieken is iets, zegt het Bestuur, dat de ryksschool in Boisward niet geven kan, doordat die plaats voor de meeaten te moeielyk te bereiken is. Leeuwarden kan van byua alle plaatsen in Friesland uit in één dag heen en terug, bereisd worden, zeldzame dag. Geen wolkje den hemel. De eenige reden die ik voor de jas kon vinden was, dat de man zich geneerde met zyn uniform en misschien gaarne zyn schako ook nog had willen bedekken met een hoogen hoed, wanneer hy maar een model had kunnen vinden dat er overheen paste. De man leed aan uniformvrees. Deze ziekte schijnt alleen voor te komen bij mannen boven de 20. Bij jongeren, zoowel van het mannelijk als vrouwelijk geslacht, ziet men gewoon lijk juist het tegenovergestelde. By hen is het blinkende en glimmende het mooie van het soldaat-zijn. Bepaal dat de officieren gekleed zullen gaan in een pilo jas en broek zonder eenig versiersel en dat iedere verhooging in rang te zien zal zijn aan een ingezet stuk goed van dezelfde stof en van een lichtere kleur, voor in de pijpen van de broek; geen jongen zal meer droomen officier te worden, laat staan generaal met zeven stukken in zijn broek. En de regeeringen weten wel dat juist het mooie van de uniformen jongelui beweegt in dienst te gaan, maar dat onze iregeermg, als een kruidenier reclame maakt door het verspreiden van helgekleurde platen, gaat dat niet te ver? In verschillende gemeenten, ook in deze, zijn de voorwaarden aangeplakt waarop men dienst kan nemen by het leger in N ederlandsch-In dië. De regeering maakt het zoo smakelijk mogelijk. Boven de bepalingen dat een handgeld ■en een aanbreng-premie zal worden ge geven, staat een plaatje. Uit de verte gezien heeft het veel van een of ander specialiteiten-gezelschap. Het stelt voor een mooi, zonverlicht Indisch landschap. Blauw-wazig op den achtergrond een berg, er voor eene kleine vlakte met hoog, welig gras en tropische planten, vlak voor aan een korporaal, in een pose of hy ge fotografeerd moet worden, achter hem eenige soldaten en een horenblazer die, om het gezelschap een beetje op te vroolyken, een mopje muziek geeft. Een signaal zal het wel niet zyn, de soldaat die op het kaüou een beetje sit uit te rusten denkt er tenminste niet over van houding te veranderen. Een echt knus troepje, ’t Is of ze aan ’t pic-nicken zyn. En goed eten krijgen ze. Nou! Dat kan je wel zien aan den dikken korporaal. Zijn gezonde dikheid is een prachtige reclame voor den kost in dienst. De sol daten zien er nog wel een beetje uitge hongerd uit, maar wacht maar; als zy een paar jaar in dienst bly ven zijn ze even dik als de korporaalis het niet van het goede eten, dan zal het wel zyn van een lever ziekte. Let ook vooral op de medal je, die hy op de borst heeft. Kranig, hé Men heeft alles zoo mooi mogelijk voor gesteld en het geheel zou een passende versiering zyn voor een zaal waar een Vredes-conferentie werd gehouden. Waarom moet de regeering tot zulke middelen haar toevlucht nemen? Niet, om hen die niet meer weten waar heen, te bewegen als koloniaal naar Indië te gaan. Zij voor wie het leven hier in de maat schappij niets dan teleurstellingen bracht en die als laatste toevlucht naar de Oost gaan, bekyken nauwelyks de plaat. Wat kan het hun schelen hoe het daar in het verre land zal zyn? Van het handgeld een paar dagen plezier, en dan weg, naar den vreemde, en daar trachten te vergeten. Neen! Het zyn jonge, onontwikkelde jongens die door zulke platen voorstellingen krygen welke niet verwezenlijkt kunnen worden, omdat zy valsch zyn. En de ouders, misschien blyde hen niet meer tot hun last te hebben en begeerig naar een deel van het handgeld, waar schuwen niet dat soldaat-zijn in Indië niet is zooals op het plaatje staat, dat daar de kanonnen nog voor iets anders gebruikt worden dan om op te zitten. Waarom geeft de regeering zulk een eenzijdige voorstelling van het soldaat-zyn in Indië? Waarom zet ze er niet naast een plaat, waarop een slagveld is afgebeeld, waar de grond rood is van bloed, waar de tropische planten vertreden zyn door paardehoeven, waar rookwolken van brandende huizen de zon verduisteren, waar dooden en gewonden naast en over elkaar liggen, roofvogels in kringen kryschend rondvliegen, wachtend tot de dood gekomen zal zyn over hen die daar stierven ver van hun land? Waarom zet ze er met naast een af beelding van een hospitaal, waar stukge schoten ledematen geamputeerd worden, of een ziekenzaal waar lijders liggen aan cholera en bern-berrie? Waarom neemt de regeering tot zulke misleidende reclame haar toevlucht? Ik vraag u nogmaals: Gaat dat niet te ver B. Ct. koe scheurde echter de touwen stuk, rende de straat langs en vervolgens het veld in waar zij ten slotte in een sloot geraakte. De jager K. Meester maakte het beest met een paar goed gemikte kogels in zoover on schadelijk dat het gemakkelijk kon worden afgemaakt. Beetsterzwaag 2 Febr. Hedenavond even voor de aankomst der tram uit Hee- renveen viel een groot gedeelte van een zwaren kastanjeboom op den weg, waardoor de telefoondraad der tram werd verbroken. Gelukkig kon voor aankomst der tram een en ander nog worden opgeruimd. De heeren jagers alhier hebben een 50- tal konijnen geschoten. Stavoren, 2 Febr. Zoover het oog reikt is er in zee geen ys meer te bekennen en ook de haven is nagenoeg vrij, zoodat deze zoowel voor zeil- als stoomvaart geopend is. De ponten deden reeds enkele dagen dienst en heden werd de volledige veerdienst Sta vorenEnkhuizen hervat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Verzekering door een dagblad. In de reclame-verzekeringszaak van de weduwe van den te Rotterdam m het Steyger ver dronken sigarenmaker tegen een Kotier- damsch dagblad tot uit eeiing aan haar van de f 500 waarvoor haar man als abonné van dat blad tegen ongevallen verzekerd was, heeft het Gerechtshof te ’s-Gravenhage de eischeres niet ontvankelijk verklaard in haar vordering, op grond dat het dagblad geen uitkeenng had te doen nu het van de „Onderlinge* te ’s-Gravenhage, bij welke de abonné’s herverzekerd waren, geen uit- keering ontving. Deze maatschappij deed geen uitkeering omdat zy verdrinken op zich zelf nog geen „ongeluk* achtte in den zin der verzekering. In een brandkluis opgesloten. De brand weer te Amsterdam werd Zaterdagavond voor een allerzonderlingst karreweitje ge signaleerd. In het gebouw van de coöpera tieve winkel vereeniging „Eigen Hulp,* in de Van Baerlestraat, bleek namely k iemand van het administratie-personeel in de brand kluis opgesloten te zyn. De beambte in quaes tie had de brandkluis ontsloten, was er in gegaan, met den sleutel in zijn zak en op onverklaarbare wyze was de deur in het slot geraakt. Daar zat men! Een tweeden sleutel was niet onder het bereik van het verdere per soneel. Hoe den gevangene te verlossen. Men was zoo verstandig de brandweer te alarmeeren, die onmiddellijk aan het werk toog, een gat in den muur der kluis hakte, waardoor de gevangene den sleutel kon aanreiken. De deur kon toen worden opengemaakt en de gevangene uic'zyn be narde positie bevryd, waarin hij onder- tussohen een paar uur had doorgebracht. Een les, ook voor anderen. Op de trambaan der H. IJ. 8. M. tusschen de Groothertoginnelaan en de Duinstraat te Scheveningen waren twee jongens op de treeplank van een stoomtram geklauterd. Een hunner sprong, toen de tram reeds met vry groote snelheid reed, er af, met gevolg dat hy onder den wagen geraa .te. Deerlijk verminkt werd de knaap overge bracht naar het ziekenhuis, alwaar hy over leed. De pret van stakingen. Men meldt uit Katwijk aan Zee aan Het Vad.: De pret van stakingen! By een reeder komt een boetser die kwam vertellen: Baes, wy staeken. Baas: Waarom? Oewel, zy krygen by andere baezen vief* tien stuivers en wy willen dat ook. baas: Wel, dan zullen jelui dat bedrag ook krygen, als dat zoo is, dan behoef je niet te staken. Ja moar baes! wij oewillen staeken. Af. Mishandeling. Zondagavond is de telegrafist van het tramstation te Barneveld, de heer Postema, door een drietal personen op een verraderlijke wyze zeer ernstig mis handeld. Nadat men met een steentje tegen een der vensters zijner woning gegooid had, naar aanleiding waarvan de heer P. zich naar buiten begaf, werd hem aan den hoek van het station eensklaps met een mes een lange en diepe snede over het gelaat toe gebracht. Vervolgens werd de verwonde door het drietal nog hevig geschopt en geslagen. De politie heeft den vermoedelyken hoofd dader, den letterzetter G. A., in hechtenis genomen, terwijl ook het bebloede mes in beslag genomen ia, Laatst zag ik een schutter. U zult zeggen dat is niets bizonders; dien kan men iederen dag in iedere ge meente van ons land zien. Is het geen dienstdoende schutter, dan is het toch een rustende, behalve in Den Briel waar nog een derde soort van het geslacht schutter voorkomt, n.l. de niet-dienstdoende dienst doende schutters. De schutter, dien ik zag, was dienst- doend-dienstdoend. Ik hoop niet dat ik iets te kort doe aan ’s mans waardigheid door hem gewoon weg „schutter* te noemen. Hy kan even goed korporaal of nog hooger geweest zyn. ’t Was me echter onmogelyk te zien ofhy de teekenen van een hoogeren rang op de mouwen of aan zyn linkerzijde had, daar een lange, gryze regenjas zyn uniform bedekte. Ik geloof wel niet dat de schutter de strepen al had; militairen met strepen buigen den elleboog altjjd naar voren om aan de meisjes van de minderen, die zy gearmd tegenkomen, voldoenden tyd te geven haar hand te onttrekken aan de wit gehandschoende hand van den beminde, die dat lichaamsdeel dan aan zyn pet kan brengen. Ik kan me maar niet begrijpen, dat er nog geen vereeniging bestaat van ver loofden van militairen om den minister te verzoeken, te willen bepalen dat ge- engageerde militairen voortaan met de linkerhand zullen mogen aanslaan. Ik zou er ten minste voor bedanken, telkens mijn vryer te moeten loslaten wanneer er een hooge voorbijkomt. Voor nog niet verloofde dames, die wel iets voelen voor een man in. uniform zou het benevens die gemakkelijkheid mede brengen, dat zy dadelijk aan het salueeren konden zien wie er nog „a prendre* is. Maar ik dwaal geheel en al af van myu schutter in overjas. By het zien van die regenjas keek ik eens bedenkelijk naar de lucht daar ik zelf uit was zonder jas of paraplu. Nu geef ik dadelijk toe dat het ver leden jaar zeer onvoorzichtig was uit te gaan, zonder gewapend te zyn tegen een bui regen. Maar de dag toen ik den schutter zag was een zeldzame dag. Geen wolkje aan Niet minder dan zeventig nieuwe leden sloten zich bij de vereeniging alhier aan. steenwijk, 2 Febr. Gisteravond half tien kwam het tusschen de politie en de stakende sigarenmakers tot een botsing. Met den trein zou op bovengenoemd uur de sigarenmaker H., die nog steeds te huis werkt, uit de richting Meppel aankomen, ’t Scheen dat zijn collega’s hem geen aan gename tehuiskomst wenschten te bereiden. De politie was echter op haar hoede met het gevolg, dat er op geduchte wijze van stok en sabel werd gebruik gemaakt en tal van personen verwondingen opliepen. Toen Zondagmiddag de sneltrein van ongeveer 3 uur uit de richting van Leeu warden alhier was gearriveerd en enkele militairen waren ingestapt, weigerden ma chinist, leerling-machinist en conducteur hun dienst. Zy wilden geen militairen vervoeren. Nadat een opzichter-machinist uit Meppel was aangekomen, kon de trein met ruim een uur vertraging naar Meppel vertrekken. Wijckel, 2 Febr. Als eene groote bij- zondemeid verdient vermelding, dat by den landbouwer H. B. alhier, eene koe vier kal veren heeft geworpen. Ze zijn alle vier reeds dood. Nijehaske, 2 Febr. Hedenmorgen, toen op den Haskerweg de tien-uur-tram van Joure naderde, kwam van den anderen kant een chais aangereden, waarin een landbouwer met twee meisjes zat. De bestuurder sprong er uil, greep het paard by den teugel en wenkte den machinist toe, dat deze den stoom zou ophouden. Toen echter de tram passeerde dwarrelde een wolk van stoom over den weg. Het paard schrikte en stei gerde achteruit, de chais haakte in de in volle vaart zijnde tram en werd met zooveel kracht een eind meegesleurd, dat de strengen braken, de chais erg gehavend werd en de beide meisjes er uit vielen. Deze zyn naar omstandigheden het ongeval zeer goed ont komen. Met eenige kleine kwetsuren en het verlies van een paar tanden liep het af. Harlingen, 2 Febr. Het schijnt wel, dat het hier tegenwoordig de drukste tyd is van het haringseizoen, daar er dagelyks waggonladingen versche haringen worden aangevoerd. Er is zelfs een dag geweest van vyf spoorwaggons, inhoudende 1800 tal (een tal is 200) en nog steeds ziet men nieuwe aanvoeren, terwijl hier het ys nog in zee ronddrijft. De aangevoerde haring is zeer mooi, hetwelk zeker door de verbeterde verzending komt, welke voor eenige jaren nog al iets te wenschen overliet. Lemmer, 3 Febr. Da haven is heden heropeuu, zoowel voor zeil- als stoomschepen. De schepen zeilen uit. Oldeboorn, 2 Febr. Een veehouder alhier zou een koe afleveren aan een slager in ons dorp. Bijna aan de plaats der bestem ming aangekomen, schrikte het dier en werd wild. Men trachtte het door middel van tou wen aan een boom in bedwang te houden, De terwijl er nog voldoende tyd voor een oponthoud in de stad overschiet. Bij de toelating van leerlingen zal er geen rekening mee gehouden worden, bij welken vorm van zuivelnijverheid de personen betrokken zijn. Het bestuur begroot de jaarlijksche uit gaven voor de inrichting op f 5720, te ver minderen met de ontvangst van leergelden en meent, dat die som gemakkelijk gewon nen kan worden, wijl het onderwijs de hoe danigheid, de producten en het beheer der ondernemingen van een Bond ten goede zal komen. Eindelijk stelt het Bestuur zich voor, overleg te plegen en te trachten naar samenwerking met andere lichamen, o. a. met de gemeente Leeuwarden. 1 Febr. De gevolgen der groote werk staking in Holland deden zich hier ook reeds gevoelen. Er was een belemmering in het verkeer gekomen, waardoor het reizen langduriger en onzekerder werd, goederen, brieven en dagbladen veel later dan ge woonlijk aankwamen. Ieder sprak over de groote beweging in Holland en hedenmor gen waren er in de tram van Berlikum naar Leeuwarden sommigen ongerust om trent hunne terugreis. Dit verwekte veel vroolijkheid. „Als de dienst op het locaal-spoor niet geslaakt wordt, dan blijven wij ook aan ’t werk,* zei de conducteur. „Als je dus aan stonds den trein ziet aankomen, is dat goed teeken.* „Gelokkich! ik sjuch reek!* riep man, door het raam turende. „Nu, dan is ’t in orde!* De vergadering der Leeuwarder afd. van de Vereeniging van Spoorwegpersoneel had voor de organisatie nog een gunstig gevolg. A M' Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1