1903. No. 12. 4Sste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD WONSERA.DEEL BUBBLES ALS VRIJER. ZONDAG 8 FEBRUARI. BINNENLAND. VOO» ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cants. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- X volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. «tast ’t is een prachtige vrouwEn geld ze ook; achtduizend dollars rente per Ze heeft me dat onder de strengste geheimhouding verteld.' „Onzin! Ik en trouwen!' Maar hij lachte daarbij als iemand, die zich maar voor den schijn verzet en streek zacht over Dora’s das. De duivel mocht weten, wat er met hem aan de hand was. Hij was een geheel ander mensch hier in deze groene eenzaamheid. Ze maakte hem zachtmoedig. Ze maakte hem poëtisch. Hij begon Crane tot de menschen te rekenen, wat hij vroeger met dichters nooit gedaan had. Hy bewonderde met Dora nu de kippen en eenden en den ondergang van de gouden zon. Hij zat met haar op mooie plekjes, waar murmelende beekjes de rotsen besproeien. En als zij hier met hare blanke handen zijn das strikte, dan had hij het liefst geknord, zoo- als een kater, wien men over het vel strijkt. Hij had er zelfs in toegestemd, dat Crane eenige van zijne gedichten voorlas en vond die heel mooi. Crane dweepte met Dora, sprak steeds met meer geestdrift over haar en het slot was altijd: tast toe!' Hij was in dit op zicht even hardnekkig als Cato by het aan bevelen van Carthago’s verwoesting. En Bubbles tastte toe, op een avond, dat de maan mooi scheen op de Delaware-nvier. Men kon den schijn in het water zien, de vogels, kikkers en krekels hooren en in de verte speelde een troep zwarte muzikanten het melankolieke ,Way down upon the Swanee River.* Dora zat bij hem in de boot en glim lachte. Ze zag er betoo verend uit by mane- schyn. Dat was te veel voor Bubbles. In het hotel vond hij Crane. „Ik heb toegetast!* „Ah! Hartelijk gefeliciteerd, beste vriend. En ik kan zeker later lederen Zondag by je komen eten?' „Maar ze heeft een voor waarde gesteld. Ik moet dadelijk voor mijn werk aan de courant bedanken en een rustiger betrek king zoeken aan een tydschnft of zoo iets. Ze vindt dat ik niet te veel behoef te doen, omdat wij onafhankelijk zijn.' „Uitstekend en heb je ja gezegd? „Ja, wat moest ik doen?' Kort daarna keerden zy met hun drieën naar New-York terug. Bubbles bedankte voor zyn betrekking aan de Dagelijksche Stoomfluit, zeer tot leedwezen van den hoofdredacteur. „Mocht ge overigens eenmaal van besluit veranderen, dan zyt ge ons steeds weder zeer welkom,* zeide deze. Zoo scheidden zy. „Ik ga iederen dag meer van je houden, myn lieve jongen!* zei Dora, toen zy op een Zondagmiddag samen op een kanapé zaten. En Bubbles vraagde zich in stilte, vol bekommering, af wat er wel van hem worden moest, als dat nu het begin van de liefde was. Zou hy tot asch moeten ver branden onder zoo vurige liefde Dora was op het punt om hem opnieuw te omhelzen, toen men op straat een luid gebel en ge fluit hoorde. Bubbles spitste de ooren als een kat, die een muis hoort loopen. „Brand!* nep hy, rukte zich los en liep naar het raam. „Het schijnt het hotel Washington te zyn. Daar moet ik heen. Lk ben dadelijk terug. Hy drukte Dora een kus op de lip pen en donderde als een lawine de trap af. Na twee uur was hij terug, ’t Was prachtig geweest, die brand! Acht men schen verbrand! Vytmaal honderdduizend dollars schade. Men kon het aan hem zien, wat een genot het voor hem geweest was. Dora hoopte, dat hy zich dat wel zou af wennen. Maar het ging niet zoo gemakke lijk als zy dacht. Op een mooien zomer middag zaten zy in een café in het Park. Plotseling klonk er paardengetrappel en het fluitje van een politie agent. Op het volgende oogenblik holden er 2 paarden voorbij, die een elegant rytuig meesleepten met eên even eleganten, maar doodsbleeken koetsier, zonder hoed, op den bok. In het rytuig zaten twee dames, die zich, doode- lyk verschrikt aan de portieren vastklem den. Daarachter een bereden politie-agent, die onophoudelijk op een fluitje blies, om de aandacht van andere agenten te trekken. „Daar gebeurt een ongeluk!* zei Bub bles. „Excuseer my vyt minuten, lieve Dora, ik ben dadelyk weer terug.* Hij wenkt een koetsier^ die met gjjn rijtuig op Reeds den volgenden dag gingen zy, met Crane er bij, wandelen en op den derden dag begon zij aan een zijden das voor hem te werken. Crane was in geestdrift over Dora; terwijl zij aan een das voor Bubbles werkte, maakte hy een gedicht op haar, waarin hy haar Venus noemde. „Bubbles,* zei hy op een goeden avond, toen zy door het stille dorp gingen, toe; heeft jaar. Wieuwerd, 5 Febr. Het jaarljjksche festival van den Bond van Friese he har monie- en fanfarecorpsen zal dit jaar ge houden worden te Mantgum. Stavoren, 5 Febr. Een der Lemmer* booten liep hier met zooveel kracht in de haven-walbescboeiïug, dat deze geheel ver broken werd. Voor de herstelling kan ge deeltelijke drooglegging van de haven nood- zakeljjk zijn, in 'i gunstigste geval zal men met ontgraving van den wal kunnen volstaan. Gok de boot bekwam materieele schade aan den voorsteven. Heden kwam hier een zwaar lek schip binnen, schipper Honius van Makkutn, met een vracht aardappelen van Harlingen, bestemd voor Amsterdam. De lading wordt verscheept. Oorzaak lek onbekend. Experts aanwezig. Verzekering onderling. Sneek, 5 Febr. In een café alhier ging t j.l. Dinsdag bar toe. Een veekooper uit H., die te veel aan Bacchus had geofferd, kreeg het te kwaad met de kasteleines. De ruzie liep zoo hoog, dat de half waanzinnige een flesca greep en deze de kasteleines tegen het hoofd gooide, waardoor zy een vrij diepe wond kreeg. De politie werd er by gehaald, die het gebeurde verbaliseerde, Gisterenmorgen werd hier een ruim zeventigjatige timmerman onder zyn werk door eene beroerte getroffen. Om 8 uur van huis gegaan, werd de oppassende man een half uur daarna dood by de zijnen gebracht. Leeuwarden, 5 Febr. Te dezer stede zal, vanwege de American Petroleum-Com pany te Rotterdam, naby het spoorwegsta tion, een ijzeren gebouw worden opgericht, bestemd voor bewaarplaats van ongeveer 140,000 L. petroleum. 6 Febr. In de zitting van a.s. Woens dag zal o.m. terecht staan J. v. d. 8., 46 jaar, schipper te Franeker wegens verval- sching van den meetbrief van zyn senip, door in het daarop voorkomend geul 5,48, aan gevende de grootste wydte van zyn schip, de cijfers 48 in 40 te veranderen, zulks ten einde van Ged. 8t. vergunning te verkrijgen, om de binnenwateren van Friesland te mogen bevaren. Lichting 1902 opgeroepen. De met tijielijic verlof zynde miliciens der lichting 1902, van de regimenten infan terie en het korps genietroepen, zyn, even als j.l. Zondag, opnieuw door tusseneukomst van de ourgemeesters opgeroepen om zich onverwijld naar hun korps te begeven. Per telegraaf zjjn weer verschillende de tachementen militairen naar Amsterdam op geroepen, in verband met de bedreiging uer gemeente- werklieden. Balk, 5 Febr. In het naburige Harich merkte een bakker Maandagmorgen by 't ópstaan, dat zyn voor enkele uagen gekochte kleedwagen was verdwenen. Een paar buren werden met het geval in kennis gesteld en gezamenlijk ging men op onderzoek uit. Hoor! daar, op de Bokkelaan, latelt een wagen. Dat zal ’m wezenZoo hard als men kan aan ’c loopen, den koristen weg inge slagen! Eindeiyk, op ongeveer een uur af- stands van Harich is het rijtuig, een chais, waarin een dommelend minnaar zit, ingehaald en tot staan gebracht. De verscunkte jonge man is zich evenwel geen kwaad bewust en men merkt nu zelf ook wel, dat men zich vergist heelt. Zonder veel complimenten te maken, wordt de teiugiucht aanvaard, natuurlijk niet zonder wrevel. Later by dag werd het vermiste rytuig in een stuk weiland van een in ae buurt wonenden boer terug gevonden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De arbeid hervat. De staking der confectie-arbeidsters der firma Cohen Co. te Enscnedé is geëin digd. De eischen der staaketers zyn groo- tendeels ingewilligd. Een oudje. Te Rotterdam is de oudste bewoonster, mejuffrouw de weduwe J. W. Kramer, geb. Amia Verkerk, in den ouderdom van 100 jaar en 6 maanden overleden. Misdaad Woensdag is te Rotterdam ten huize van een nicht, by wie zy inwoonde, plotseling overleden een meisje van 3 jaar. Dinsdag avond heeft men het kind nog vroolyk en wel zien spelen. Haar moeder woont te Amsterdam. Omdat men vermoedt, dat het kind geen natuurlyken dood is gestorven, is op het lykje, op advies van een ter hulp geroepen geneesheer, voorloopig beslag ge legd. De justitie heeft het onderzoek in handen. In eene gemeente in de buurt van Katwyk kwam op een avond een man vragen of op het erf van een boer tot den anderen dag een draaiorgel mocht staan. Het werd toegestaan. Edoch, de boer hoorde gekraak in het orgel, liet een veldwachter halen men opende het orgel en toen bleek, dat in het instrument een manspersoon zat vermoedelyk een handlanger van den bezorger. Tegen dien man werd proces verbaal opgemaakt. Het is nog wel vroeg, deze raadgeving te doen hoorenmaar nu zjj in de Av.-post voorkomt, knippen we haar uit. Versch gestoken asperge, die niet terstond gebruikt wordt, moet tegen hei licht beschut worden, door ze in vochtige doeken te wik kelen of ze in vochtig zand te leggen. Wan neer men ze m 't water legt, zooals sommi gen doen, om het verwelken te voorkomen, dan gaat hare waarde verloren. Het fijne aroma, dat ontstaat door het asparagin, wat de asperge bevat, gaat verloren en de asperge is uit het oogpunt van gezondheid waarde loos. Gelyk men weet, werkt de asperge op de gezondheid van Jyders aan rheumatiek, jicht en blaas, en daarom moet ze, om de geneeskrachtige werking te behouden, zoo versch mogelyk gebruikt worden, en zoo min mogelyk met water in aanraking komen, Myn vriend Bobby Bubbles, de verslag gever van de Dagelijksche Stoomfluit is over dichters nooit goed te spreken geweest. Hy, de praetisehe krantenman, die de dingen zag zooals ze zyn en ze dan om zoo te zeggen, met de pen fotografeerde, had geen verstand van het dichterlijk schilderen in schoone kleuren. Maar, na de geschiedenis met Dora Pot ter haat hy de dichters. Want van heel zyn ongeluk is Crane, de dichter, de schuld. ’t Begon maar heel gewoon en onschul dig, even als de brand van Chicago en andere groote rampen. Op een leelyken, vochtigen zomerdag, die iedere New-Yorker zoo slecht bekomt, zat Bubbles in de restauratie van Mayer en sloeg zijn lunch naar binnen. Ik zeg op zettelijk niet dat hy at. Verslaggevers eten niet, maar verslinden hun voedsel, omdat zy altijd bang zyn, dat er iets gebeuren kan, waarbij zy niet present zijn. „Wel Bubbles hoe gaat het?* zei plot seling een stem. Je permitteert toch?" en Crane, de dichter, ging zonder verdere complimenten aan dezelfde tafel zitten. Hy had juist van den uitgever van een tijd schrift tien dollar gekregen voor een vers en dacht er over zich nu eens tegoed te doen. Bubbles lachte een beetje grimmig en luisterde naar Crane, die betuigde, dat het hem veel plezier deed, hem weer eens te zien. „Mjjn beste Bubbles, je bent uitje humeur!* „Dat is de duivel ook by zulk weer. En niets te doen, in ’t geheel niets. Als dat zoo verder gaat, dan moet ik van een bekende soubrette de diamanten laten stelen en er dan een artikel over maken. „Maar, waarom ga je niet eens naar bui ten, mijn vriend. Neem veertien dagen ver lof en ga met my mee. Ik ga naar Mama- ronegg in de Shardangembergen. Ach dat moest je eens zien.* En onder het eten van kip met compote begon hy de heer lijkheden van Mamaronegg te schilderen, zooals alleen een dichter dat kan. Bubbles hoorde de boomen ruischen, de vogels zin gen en rook de berglucht. „Eigenlijk,* zei Bubbles, en roerde in zijn kopje koffie, „heb je gelyk. Het is weer eens iets anders en men verzamelt frissche krachten. Ik zal dus verlof vragen en ga mee. Wij kunnen samen gaan rijden of visschen.* De hoofdredacteur van de Dagelijksche Stoomfluit gaf Bubbles het gevraagde ver lof en twee dagen later zaten de dichter en de verslaggever in Mamaronegg in een klein sneeuwwit hotel met groene kozijnen en een rood dak. Er waren maar weinig menschen in het hotel; onder de weinigen was een nog jonge vrouw, Dora Potter, een kleine weduwe, van goed in de twin tig, die altijd glimlachte en zijden dassen werkte voor ongetrouwde heeren. Dat was haar een genot. Toen Crane en Bubbles zich in de voorkamer op de nachtlyst had den doen inschrijven, verscheen Dora, om na te zien, hoe zy heetten, vanwaar zy kwamen en wat zy waren. Zy had er een voorgevoel van, dat zy de twee jonge man nen op de lijst kon zetten van degenen, voor wie zy dassen maakte. „Letterkundigen!* mompeldezy verrukt. „Heerlijk!* Zy had een zwak voor zulke menschen. Ze schenen haar buitengewoon interessant, want ze schreven over liefde, omarmingen, kussen. En zou dat nu Bubbles van de Dage lijksche Stoomfluit zyn, de beroemde Bub bles, die de meest ongehoorde journalistieke heldendaden verricht. Die veertien dagen huurkoetsier geweest was, om zjjne erva ringen van dat leven te kunnen schetsen? Die absoluut by Van der Bilt een slaap kamer en ontbijt wilde hebben, waarop men hem in een gekkenhuis opsloot, waar van hy de inrichting beschreef Die Pade rewski in het hotel als kellner bediende en daarover zoo’n aardig artikel publiceerde? Ja, dat was hy. Deze kleine man met rood haar en zomersproeten in het gezicht was de groote Bubbles. Van nu af had ze geen andere wenschen dan om dezen klei nen man nader te leeren kennen en een zijden das voor hem te maken. De gelegen heid bood zich den volgenden morgen, toen hy op de veranda kwam, aan. Zy lag in een schommelstoel. Hy nam beleefd zyn klein grijs hoedje af, dat hem zoo komisch stond en met een blik naar de groene bergen en den blauwen hemel daarboven, zei hy„Een heerlijke morgen Nu lokte het eene woord het andere uit. Zy bekende hem, welk een genoegen het voor haar was, met hem kennis te maken. Hij keek haar met zyn wherpe oogjes vao opajj aan en laakte» het plein voor het café stond en sprong in. Een vol uur zat de arme Dora alleen in het café en wachtte op Bobby. Eindelijk kwam hy stralend terug. „Alles kapot!* riep hy, geheel buiten adem al yan verre, „alles in stukken! Een dood, drie zwaar gewond, een politie-agent van het paard gevlogen! Schedelbreuk. Kolossaal!* En hy ging zitten, bestelde eene glaasje cognac en vertelde alles haar fijn. Dora maakte hem er op zachten toon een verwijt van, dat hy haar zoo halsover kop verlaten had. ’t Was echter nog niet de laatste van hare beproevingen. Op een avond wandelden zy samen langs Broadway. Ze zouden naar de cemedie gaan. Opeens klonk het: „houdt den dief! houdt den dief!* Pylsnel ging een man voorbij, gevolgd door een politie-agent en een aan tal menschen. „Hier is de entrée!* zei Bubbles. „Ik kom dadelyk;* hy drukte haar iets in de hand, brulde als een bezetene: „houdtden diefen galoppeerde weg yoor Dora goed wist wat er gebeurd was. „Dat is toch al te gek!* zei ze eindelijk en ze ging naar de eomedie. Eerst wachtte ze in de vestibule op Bobby, maar hij kwam niet. Toen ging ze naar binnen. Het eerste bedryf was afgeloopen en het tweede begon. Van Bobby was niets te zien. Eindelijk, na het begin van het laatste bedrijf kwam hy. „Neem me niet kwalijk. Prachtige ge schiedenis. Groote diamantendiefstal by Wilson Co. Broadway. De kerel...* „Stil!* riepen nijdige menschen inde buurt. „Door den kelder binnengekomen...* „Stil Stil. Stil!* „Vijftigduizend dollars zy gaf hem een stoot in de zy en hy zweeg. Toen zy, na afloop van de voorstelling in een café zaten, zeide Dora hem geducht de waarheid. Bubbles beloofde, dat hy zich zou beteren en dronk op zyn beterschap vier glazen Pillsener. Maar ’t was hem zeer moeilyk om zich te beteren. Kwamen zy een politie-agent tegen, die iemand gearresteerd had, dan marcheerde Bubbles er een eind achteraan enzy moest mee. Het was om wanhopig te worden. Zy had heel geen genoegen meer van haar engagement. De arme Dora werd van dat alles zeer zenuwachtig. Haar verloofde bedierf haar gezondheid. Toen hy op haar verjaardag drie uur te laat aan het diner kwam, om dat er een kolossale vechtpartij had plaats gehad aan het uiteinde van de stad tus- sehen negers en Ieren, was haar besluit ge nomen. Den volgenden dag kreeg Bubbles van Dora een brief, die luidde: Mijnheer 1 Ge zyt ongetwijfeld als verslaggever even uitstekend, als ge ongeschikt zyt als geën gageerd man. Keer dus tot uw Dagelijksche Stoomfluit terug. Zy is uw vrouw. Doka Potter. Myn vriend Bubbles kreeg weder zyn betrekking aan de Dagelijksche Stoomfluit en schreef een aardig artikel: „Wat voor een gevoel het is om geëngageerd te zyn;* terwyl Dora aan een andere nieuwe zyden das begon. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1