NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 13. t Voor het Kantongerecht. g DONDERDAG 12 FEBRUARI. ft B1N1NENLAJND. VOOR s ga ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zitting van 6 Februari 1903. lo. H. Z., 2o. L. S., 3o. H. K., 4o. en 5o. J. 8. allen te Hindeloopen den 10 Jan. ’s avonds 11 uur zoo ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver ft volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Harlingen, 9 Febr. Als de Zuidwesten wind met geweid op onze haven staat, dan stuwt hy de zilte golven het dok in alsof ny niet tevreden is met het toch zoo uit gebreid gebied, waarover hij zijd scepter mag zwaaien. Alles wat gesloten kan worden wordt dicht gedaan om het hooge water te keeren. Gisternamiddag was het dan ook schrikbarend hoog. Het hoofdje, een houten uitbouwsel in het dok, liep bijna onder en met oorverdoovend geraas klotsten de teugel- looze baren tegen al wat haar tegenstand wilde bieden. Zelfs in de havens, waar men zoo dikwyls by het afstroomen aan de kanten den bodem kan zien, was het nu volle maat en stond de waterspiegel niet ver meer van den bovenkant van den wal af, als om ons stedelingen te doen zien, wat de kracht van wind en water vermag. 9 Febr. Geruimen tijd werden in ome exportslageryen voornamelijk schapen ge slacht; thans zyn de varkens in de meer- In deze zitting werden de navolgende zaken behandeld 1. P. 8. te Makkum liep .1 Jan. 1903 dronken bjj den weg. 3 dagen te veren, op 29 Dec. 1902 heeft hjj door luidkeels te schreeuwen de rust verstoord. Het O. M. eischt voor hem voor deze overtredingen, a. wegens dronkenschap, by le herhaling, nadat sinds de laatste veroordeeling nog geen jaar was verloopen f 15 boete of 3 dagen hechtenis; b. voor de rustverstoring f5 of 3 dagen. 2. Ook T. A. te Makkum was op 1 Jan. j.l. overstuur. Hjj bevond zich in beschon ken toestand in de Kerkstraat aldaar, ter wijl het nog geen jaar is geleden dat hij wegens gelijke overtreding is gestraft ge worden. Eisch wegens dronkenschap by 2e herhaling, na onherroepelijke veroordee ling eene hechtenis van 10 dagen. 3. Als „dritte im Bunde“ fungeert P. D. Ook deze was op 1 Januari j.l. dron ken op de straat te Makkum. Eisch f3 boete of 2 dagen hechtenis. 4. 8. Z. te Arum lag 22 Dec. 1902 met een woonschip in de Franekervaart. Na aanzegging van de politie om te verhalen en de gemeente te verlaten, heeft hjj dit niet gedaan. Eisch 2 dagen hechtenis. 5. R. H. te Makkum lag onder dezelfde omstandigheden in eene sloot bij Makkum. Eisch f2 boete of 2 dagen hechtenis. 6. J. J. te Arum, wiens zaak voor de 2e maal wordt behandeld, zal zich hooren vrijspreken. Deze persoon stond terecht, omdat zijn hond een kind had gebeten. Een getuige is ziek en kan niet worden gehoord, vandaar vrijspraak. 7. E. M. te Hindeloopen staat terecht omdat zyn dochter Margje in November j.l. de school heeft verzuimd. De vader heeft beweerd, dat zijn kind niet meer leer plichtig was, maar getuige Hoekstra te Balk, tijdens de overtreding H. der 8. te Hindeloopen, maakt duidelijk dat hjj hierin dwaalt. Omdat beklaagde nog geen 6 maanden geleden ook wegens geljjke oorzaak is ge straft geworden, eischt het O. M. voor hem eene boete van f 5, te vervangen door eene hechtenis van 3 dagen. 8. A. de J. te Bolsward heeft in Dec. j.l. een proces-verbaal opgeloopen wegens dronkenschap. Eisch f 15 'boete of 3 dagen brommen. 9. 8. B. te Workum heeft uit baldadig heid op 16 Dec. 1902, den bakkerszoon Glastra met een natten vuilen zak om ’t hoofd geslagen, zoodat zyn gelaat geheel be vuild werd. Eisch wegens straatschenderij f10 boete of 3 dagen hechtenis. 10. A. B. te Workum liep 18 Dec. 1902 in jagende houding met een jachtgeweer op terreinen van de gemeente Workum en den Staat der Nederlanden, zonder daartoe gerechtigd te zijn of daarvoor permissie te hebben. Eisch 2X5 gulden boete of 2 X 3 dagen hecht, met verbeurdverkl. van het geweer. 11'. J. F. te Workum is bestuurder van de stoom-zuivelfabriek „de Goede Verwach ting14. Hy staat terecht, omdat hy niet de noodige voorzorgsmaatregelen heeft ge nomen ten opzichte van vliegwiel en cen- trifuge-snaren. De Inspecteur Last heeft hem gewaarschuwd en geschreven op 10 Mei 1902. Beklaagde heelt beweerd dat dit verzuim geen gevolg was van onwil, veeleer kwam door gebrek aan tijd. Eisch f 10 boete of 4 dagen hechtenis. 12. Sj. S.R. de B. en N. V. te Wor kum hebben op 20 Dec. j.l. door samen en in vereeniging stil te staan op de openbare Markt de passage belemmerd. Zjj bevonden zich op een pad, alleen voor voetgangers bestemd. Eisch voor ieder 1 gulden of 1 dag. 13. J. 8. te Bolsward was van 28 op 29 Dec. j.l. dronken in de Franekerstraat. 14. D. G. te idem, op 27 Dec. j.l. idem op de Dijlakker. 15. R. de W. te Enkhuizen, op 29 Dec. idem te Stavoren, en 16. T. Z. te Enkhuizen, idem te idem. Tegen deze 4 drankwet-overtreders eischte het O. M. achtereenvolgens f 3 boete of 2 dagen, f10 boete of 3 dagen, f3 boete of 2 dagen en f3 boete of 2 dagen. 17. K. v. d. W. te Bolsward eindigde feet o«de jaar mijt er eena een stevige» 28. P. T. te Wommels is bakker. Hy kreeg den 10 Januari bezoek van de mare chaussees en deze ambtenaren constateerden dat het kozjjn van de onderovendeur niet van onbrandbaar materiaal vervaardigd was, geljjk de wet dit voorschrijft. Bekl. is aanwezig en zegt, dat het door onkunde geschied is. In geen 4 jaar had hy aan merking op dat kozjjn gehad en als men hem slechts er op attent gemaakt had, dan was hem dit procesverbaal gespaard. Hy heeft, toen ’t hem bekend gemaakt werd, direct de zaak in orde laten maken. Eisch f 3 of 2 dagen. 29. F. v. d. B. te Wommels kreeg dien dag ook bezoek van die ambtenaren en de toe stand voldeed by hem evenmin aan de wet. By een bezoek van den inspecteur van den arbeid was hem op den schoor steen en de deur gewezen en die had hy in orde laten maken. Op dat kozjjn was hem geen aanmerking gemaakt. Nu is dit direct veranderd geworden. Ook voor hen luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 30. Nog borrel op te koopen. In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. werd hij op straat aan getroffen in kenljjken staat. Eisch f 3 of 2 dagen. 18. R. K. te Hindeloopen begon het nieuwe jaar met een roesje. Voor hem is de eisch f 15 of 3 dagen. 19. ’t Was op den avond van Nieuw jaar hier te Bolsward eens een drukke avond voor de politie. Twee leden van ’t schoone geslacht van 8neek afkomstig, waren op dien dag te Bolsward „op avon- tuur“, of op bezoek, dat is niet uitge maakt, maar ze hadden spoedig goede kennissen en veel vrienden naar ’t leek. Omdat ze eigenlijk „te veel*4 vrienden kregen, moesten ze door de politie in be scherming worden genomen en in het bureau was het voor hen veilig. Maar dit was niet naar den zin van de vrienden. Ze meenden voor de „verdrukte onschuld14 op te moeten komen en voor ’t politie bureau ontstond een heele oploop. P. V. was mee in het voorste gelid en was onder den invloed van ’t Nieuwjaarvieren. Hy raasde en tierde en deed zijn best de orde mee te verstoren. Voor zyn gepleegd verzet tegen de politie heeft de rechtbank te Leeuwarden hem 1 maand toegedacht. Voor zyn rustverstoring, onder den invloed van sterken drank, wordt hier voor het kantongerecht f 5 boete of 3 dagen brom men geëischt. 20. 8. P. te Bolsward was ook dien avond getuige van het oploopje. Ook hy werd in het bureau onder dak gebracht op dien beruchten Nieuwjaarsavond. Bekl. is aanwezig en zegt, dat hjj niet geschreeuwd heeft, evenmin geraasd of getierd. De politie getuigt evenwel anders, en na herhaalde waarschuwing werd hy als een der „voor mannen*4 in arrest genomen. Bekl. zegt, dat hij enkel zei, het niet mooi te vinden dat die twee meiden „in de bak** moesten en hjj was ook niet dron ken, alleen had hij een slokje op, want ’t was Nieuwjaar. Hjj ontkent nogmaals te hebben geschreeuwd, de agent die hem in arrest wilde nemen, schreeuwde veel harder. De politie handhaaft, wat in het proces verbaal is ten laste gelegd en de eisch is f 5 of 3 dagen. 21. De derde in den Bond op dien Nieuwjaarsavond was 8. O. te Bolsward, die mede onder den invloed van sterken drank optrad als wreker der twee Sneeker „dames.*4 Bekl. was niet aanwezig, doch wegens verzet tegen de politie heeft de Leeuwarder rechtbank hem 3 maanden toegedacht en voor zjjn rustverstoring wordt nu f 5 of 3 dagen geëischt. 22. J. Z. te Langweer lag den 5 Jan. met een woonschip in de Leeuwardervaart onder het behoor van Bolsward. Hem was vooraf aangezegd te vertrekken. Toen hier aan niet was voldaan volgde een bekeuring. Eisch f 3 of 2 dagen. 23. P. D. van IJlst was met zjjn drjjvende woning dienzelfden namiddag van Maandag 5 Januari in de Harlinger- vaart aan den Hichtumerweg gelegen. De politie kwam ook hem aanzeggen „den dag te onthouden.*4 Eisch f 3 of 2 dagen. 24. J. de H. gedomicilieerd te Bolsward was zjjn buurman en tevens zjjn lotgenoot, want ook hjj kreeg proces waarvoor thans f 3 of 2 dagen wordt geëischt. 25. D. J. B. en H. P. beiden te Kou- dum zjjn jagers en de 31 Dec. de laat ste dag des jaars, viel op Woensdag. De jacht was dit jaar geopend drie dagen per week, doch ’s Woensdags niet, evenwel stond in de bekendmaking van den Com missaris der Koningin, dat de jacht ge sloten werd op 31 Dec. by zonsondergang, ’t Was dus twjjfelachtig of dien Woensdag nog gejaagd mocht worden of niet. Deze jagers raadpleegden een ryksveldwachter hierover en deze was van gevoelen dat den laatsten dag des jaars de jacht geoorloofd was. Zjj gingen dan ook ’t veld in, doch een andere veldwachter bekeurde hen, op grond dat geen enkelen Woensdag de jacht geopend was. De eerste beklaagde is tegen woordig en zegt, dat hjj ter goeder trouw gejaagd had, omdat een rjjksveldwachter hem zoo had ingelicht. Omdat geen enkelen Woensdag gejaagd mocht worden, wordt het als overtreding beschouwd en de eisch luidt f 8 of 4 dagen voor ieder. 26. J. W. te Hjjdaard werd bekeurd omdat hjj den 6 Jan. in de zeilvaart te Hennaarderadeel met vol zeil zeilde, terwjjl door borden daar is aangegeven dat zulks niet mag. Eisch f 3 of 2 dagen. 27. L. V. schipper van Wieu werd beging dien zelfden dag geljjke overtreding. Ook voor hem luidt de eisch f 3 of 2 dagen,. derheid. Wagens vol geslachte varkens worden naar de booten gereden. Er wordt hier sedert eenigen tijd meer Duitsch dan Engelach zout aangevoerd, zeker met het oog op de lagere transport kosten. WestergO, 9 Febr. De zoetwatervis- scherij iu Friesland heeft over 1902 in totaal een onvoldoende uitkomst opgeleverd. Voortdurend werd geklaagd over geringe vangst, voornamelyk van baars en snoek. De verscheping van paling voor rekening van de bekende reederyen kon geregeld plaats hebben, dank zij de uitgebreidneid van het gebied. Ten behoeve van de ver betering van den vischstand werden, ook voor rekening van particulieren, in ver schillende wateren, marktwaardige visch- soorten uitgezet. Voor de buitenvisscheryen waren de vangsten, met name van ansjovis en haring overvloedig. De prijzen waren echter zoo laag, dat de voordeelen beneden die van het vorige jaar bleven. Nieuwe jollen werden niet ingelegd. Workum, 5 Febr. Het eerste eendenei is hier beden gevonden door den werkman G. D. Lemmer, 9 Febr. Een 5-jarig zoontje van scmpper Westerbeek, viel hedenmiddag al spelende by den Imogen walmuur neer in de diepe Binnenhaven. De vader be merkte het ongeval en niet kunnende zwemmen, trok hy onmiddellyk zyn jas uit en trachtte, door dezen ueu knaap toe te werpen, hem daarmede te redden, wat echter niet gelukte. Onze loods 8. Blinksma, het gevaar ziende, waarin de knaap ver keerde en de radeloosneid van den vader, sprong onmiddellyk gekleed te water en slaagde er in den drenkeling behouden aan den wal ie orengeu. Steen wijk, 9 Febr. Naar men ons mededeelt is heden door de dienstplichtige lotelingen alhier een adres by H. M. de Koningin ingediend tot nietigverklaring van de loting voor de l.chting 19ü3. ’t Moet gebleken zyn, nat een lotehng, zekere K., vergeten heeft zien vuur ue militie aan te geven, zoodat er 51 inpiaats van 52 personen aan de loting deelnamen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heidenschap o.d. Nijega, 9 Febr. Gistermorgen ontdekte men .yjeus de gods dienstoefening een begin van brand aan het plafond iu de Ger. Kerk alhier. (Er wordt n.l. ’s winters een kachel gestookt.) Door de spoedige ontdekking mocht men e m slagen het vuur met eenige emmers water meester te worden en met het oog op den harden wind een groot onheil te voorkomen, daar in de on middellijke nabyheid huizen staan. Sneek. Naar men verneemt denkt men met 1 Maart a.e. de nieuwe gasfabriek te openen. In verband met het tramongeluk alhier is de conducteur v. D. van Harlingen over geplaatst naar de paardentram 8uens Ber- likum en de machinisten W. en K. van hier respectievelyk naar de werkplaatsen te Hee- renveen en Bolsward. Aan het in aanbouw zynd ziekenhuis aan den 8tationsweg alhier,had Vrydag een werkman het ongeluk zyn hand iets, geluk kig met ernstig, te verwonden. Naar we vernemen is dit het eerste ongeval in onze plaats, waarvan, in verband met du Onge vallenwet, kennis is gegeven ten postkantore. Zondagavond werd in „Amicicia44 de laatste der vier voorstellingen in den in dezen winter gehouden tooneelwedstryd ge geven door de Koninklyk goedgekeurde Rotterdamsche Tooneelclub „Willem van Zuylen.*4 Opgevoerd werd „Da gevolgen van een leugen,tooneelstuk in 4 bedrijven, haar ’t Duitsch (Der liebe Onkel), van Rudolph Kneisel, door Anton Anno. De mise-en- scène waren, volgens programma, geregeld naar een manuscript van bovengenoemden vertaler van den grooten Schouwburg te Rotterdam. Evenals by de voorafgegane drie voor stellingen, zullen we ons ook thans van eenige beschouwing over deze uitvoering onthouden, daar dit tot de taak der jury behoort, die hierin over eenige dagen uit spraak zal doen. Als nastukje (buiten mededinging) werd gegeven „Mevrouw slaapt44, bij]spel in één bedryf, naar het Fransch door J. Speyer Klerk. De totaal-indruk hierover was ciet gunstig te noemen. Voor het talrijk opgekomen publiek werd de avond aangenaam aangevuld door de Sneeker Qrkeatvereenigjng. Sn. Crfe een derde bakker te Wommels W. R. had den onderoven niet in orde.- Kozjjn en deur waren van hout, wel was de deur met zink of ijzer bekleed, maar dat is niet voldoende. Hout mag hier niet aanwezig zjjn. Deze bekl. was afwezig, maar de eisch is ook voor hem f 3 of 2 dagen. 31. A. W. te Dedgum is vrachtrijder; den 8 Jan. werd hjj door de politie hier te Bolsward bekeurd, omdat hjj zjjn honden niet goed onder de kar had, doch deze er voor liepen. Hjj was er reeds vooraf door den agent op gewezen, dat de politiever- ordeniog hier voorschrijft, dat de honden onder de kar moeten aangespannen zijn. Eisch f 5 of 3 dagen. 32. U. K. waren luidruchtig op straat, dat de politie ze aanmaande tot kalmte. Deze waarschuwing werd in den wind geslagen en toeo kwam het klad boekje uit den zak. Ze stoorden zich niemendal aan de vermaningen en deze jongelui, verkeerende onder den invloed van sterken drank, verkorven ’t zoo, dat er zelfs een volksoploopje ontstond. Geen hun ner is heden present, maar dat hindert niet, ’t Recht moet zjjn loop hebben en elk kreeg f 5 voor zjjn rekening of drie dagen gratis logies. 33. M. B. te Rien werd den 11 Jan. des avonds omstreeks 9 uur dronken aan getroffen aan den weg. Hiervoor luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 34. 8. M. te Bolsward had van twee ovens de onderdeur met kozjjn van hout. Toen den 14 Jan. hiernaar een onderzoek werd ingesteld, bleek dat in dit opzicht niet aan den eisch der wet was voldaan en ook werd nog geconstateerd, dat het raam waarop de steenen schoorsteen rust, van hout was. Bekl., heden tegenwoordig, zegt er niet bekend mede te zjjn, dat het niet goed was, men had hem nooit gewaarschuwd. Eisch 2 maal f 8 of 4 dagen voor iedere boete. 35. 8. P. te Bolsward had eveneens de onderdeur van den oven en ’t raam van den schoorsteen van hout. Ook deze bekl. is present en meende dat hjj eerst aan zegging moest krjjgen om het te veranderen. Ook voor hem luidt de eisch 2 maal f 8 of 4 dagen voor elke boete. Uitspraak der vonnissen op I9 Febr. a. s. Bolswardsclte Courant ,1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1