1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 15. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 3OESWABD Elf WONSERADEEÏ. Brieven uit de Residentie. g DONDERDAG 19 FEBRUARI. r BINNENLAND. Ai VOOR tot ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver- volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wonseradeel, 14 Febr. De Gemeen teraad heeft in zijne vergadering van heden: 1. Afwijzend beschikt op het verzoek van D. Bleeker, om een gedeelte berm van den kunstweg ParregaHieslum aan hem, voor het bouwen eener woning, in eigen dom over te dragen. 2. Aan mej. B. de Haan op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Pingjum. 3. Besloten om bij de firma gebr. Kingma te Makkum eene tijdelijke leening, tot voor ziening in de behoefte aan kasgeld, te slui ten tot een bedrag van f 15,000. 4. Het kohier van schoolgeld over het 4de kwartaal van 1902 vastgesteld tot een bedrag van f 421,65. 5. Aan den heer J. M. Kingma T.Hzn. te Bols ward voorkeur verleend tot 1 Jan. 1904 op concessie voor eene gasfabriek te Makkum. 6. De bepaling op het toelaten van leer lingen tot de openbare scholen in dier voege gewijzigd, dat deze aan de scholen te Arum en Witmarsum eenmaal in het jaar zal ge schieden. 7. Aan de districtscommissie van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge wapenden dienst in de Neder landen een tegemoetkoming van f 25 uit de gemeentekas toegekend, ter vervanging van de jaarlyksche collecte. 8. De belooning van de onderwijzeressen in de nuttige handwerken nader geregeld, zoodat deze voor ieder lesuur in de week per jaar zal bedragen voor geëxatnineerden f 18, voor niet-geëxamineerden f 15. 9. Besloten tot den publieken verkoop van het weldra te ontruimen schoolgebouw met onderwijzerswoning te Burgwerd. Met 8 tegen 6 stemmen heeft de Raad verworpen een voorstel van Burgem. en Weths. om de openbare scholen tusschen- tijds toegankelijk te stellen voor leerlingen van andere scholen in hetzelfde schoolressort. Sneek, 17 Febr. Onze stad staat een groot verlies te lijden: de fabrieken van de firma Louwmans Co. (Pijttersen) worden met 1 Mei a.s. gesloten, aangezien de zaak verplaatst wordt naar Apeldoorn. 20 minuten vandaar, op de hei, heeft de firma aangekocht, de voor eenigen tijd aan geboden fabriek van verduurzaamde levens middelen. ’t Groote gebouw, met kantoor in ’t midden, kan zonder kosten terstond voor werkplaatsen worden ingericht. De oorzaak van de verplaatsing is de Arbeidswet, die de firma dwingt tot eene durable vertimmering. ’t Personeel, ruim 120 personen, moet zich tot uiterlijk Maandag verklaren of het bereid is naar Apeldoorn mee te gaan. Voor velen onder dat personeel was de bewuste tijding, die hedenmorgen werd mee gedeeld, een treurmare. Als men n.l. weet, dat onder de werklieden 56 getrouwden zijn, dan valt het te rijmen, hoe moeieljjk het voor velen onder dezen is, vooral met ’t oog op hun in de leer zijnd kroost, hun zetel naar de Veluwe te verplaatsen. Aan lief hebbers van ’t tooneel kunnen we mededeelen, dat er in de a.s. kermis plaats is gevraagd voor een groote tent, waarin het gezelschap Stoel en Spree van Amsterdam hoopt op te treden. Zaterdag had ten Raadhuize de in schrijving plaats voor twee staanplaatsen van een draaimolen op de a.s. kermis. Ingeschreven werd door M. Meijer te Gro ningen voor eene staanplaats op het Visch- marktpiein, voor f 75,75 en voor een id. op het Oud Kerkhof bij de Veemarkt f 45,75, door T. Panbakker te Leeuwarden resp. 'f 53,30 en f 43,30, door J. de Boer te Fra- neker f 50,04 en f 45,04, door J. Akkerman te Leeuwarden f 53,en f 36,en door A. Koopal te Leeuwarden f 50,10 en f 43 35. De staanplaats op de Polle is gegund aan M. Meijer te Groningen voor f 75,75 en die op het Oud Kerkhof aan J. de Boer te Fra- neker voor f 45,04. Stavoren, 16 Febr. Vele en daaronder de meest tegenstrijdige middelen worden er aangewend tegen de zeeziekte. Eten, niet eten, rust, beweging, naar een vast punt kijken, ’t luchtruim in staren, onderin bljjven, aan dek gaan, een borrel... ziedaar een staalkaart van wat men u raadt en ontraadt. Intussohen zijn er nog altjjd velen, die hun tol aan de zee moeten betalen. Dat ondervond dezer dagen ook eene juffrouw, die op de veerboot dermate ongesteld werd, dat bij aankomst hier geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig was zjj door de goede zorgen, welke zjj ondervond, in staat na enkele uren de reis voort te zetten. Rottevalle, 16 Febr. Te Kloostertille heelt een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. De tweede knecht op de olieslagerij, de 19-jarige A. W., geraakte door een tot heden onbekende oorzaak tusschen het steenraam en een balk beklemd, waardoor hem de borst werd platgedrukt. Hij over leed onmiddelljjkde molen kwam stilstand. Werkum, U Febr, Bij B,. t. d. Wal 10 Februari. Wij beleven benauwde dagen. Aldus de algemeen heerschende meening van de menschen, die niet blind zijn en ongevoelig voor de gisting en woeling welke zich overal openbaart. Ware ’t dat men een tevreden- heids-statistiek wilde aanleggen, zelden zou de gelegenheid daartoe zoo schoon zich aanbieden als thans, nu de tevreden men schen in onze omgeving zeldzamer zjjn dan ooit. De kwaal heerscht epidemisch en daar waar in ’t eene oogenblik nog alles pais en vreê is, zijn eenige uren later de meeningen totaal gewijzigd. Zeker, d’ er laat nog veel te wenschen over en de sociale verhoudingen zijn nog alles behalve van dien aard dat men ze met een- gerust hart rooskleurig zou mogen noemen, maar onredelijk wordt men, waar men onbesproken laat het vele, dat in de laatste vijf en twintigjaar met behulp van den wetgever verbeterd werd. In de dagen, die nu al heel ver achter ons schijnen te liggen, toen hij. die over sociale wetgeving dorst te reppen, voor ik weet-niet-wat werd uitgekreten, was ’t heel anders gesteld. De toestanden welke gaandeweg aan het licht kwamen, de verhoudingen welke bloot kwamen en in ’t brutale licht der werke lijkheid geplaatst, het publiek deden rillen van ergernis en verbazing, brachten er den schrik in. ’t Was alsof men plotseling was wakker geroepen uit de suffende dommeling. Wat men te hooren kreeg in cijfers en statistieken, in rapporten en onthullingen, wilde men haast niet gelooven. En aan de waarheid twijfelen kon men geenszins, omdat men zich nu maar al te zeer bewust was met de waarheid in kennis te zjjn gekomen. Maar dat ’t hier en daar, zoowel in de groote centra’s van het verkeer als in de eenzaamheid van het platteland, zoo gesteld was met de volkstoestanden, neen, dat had men nimmer durven denken. In dien tijd van ontwaken tot nieuw leven, tot krachtiger ingrijpen in toestanden, die een gruwel moesten genoemd worden in een beschaafde maatschappij, werden er gelukkig energieke mannen gevonden, die wel inzagen dat alle krachten moesten ver- eenigd worden om nieuw indommelen en versuffen te voorkomen. De belangstelling, de aandacht eenmaal opgewekt, mocht tot geen prijs verflauwen. Zaak was ’t nu te blijven voorthameren. Slechts aanhouden zou vermogen hier iets te kunnen winnen. Wel wist men dat verzet en oppositie zich krachtig zouden toonen, de strijd tegen .ingekankerde meeningen hevig zou zijn, rmaar dat alles zou moeten worden getrot seerd. De oppositie zou juist tot verhoogden moed moeten aanwakkeren. Dat begreep men, dat gevoelde... ,men.' Toch was er nog een bezwaar, dat niet gering mocht worden geschat. De „men* die de zaak eens flink wilde aanpakken, was tamelijk gering en bepaalde zich tot slechts enkelen. Als de voormannen noem ik een Kerdjjk, een Goeman Borgesius, die in dagen van lauwheid en verslapping, niet schroomden cm zich aan het hoofd te plaatsen der nieuwe beweging. Wel is gaandeweg het groepje talrijker geworden en uitgebreid tot een krachtige kern, maar zij behoorden in ieder geval toch tot de voorwerkers. En wat is er sedert de wetteljjke regeling van den kinderarbeid al niet gevolgd. Zeker, alles ging wel is waar nu juist niet steeds zoo vlug als men wel wenschte. De Hol- landsche langzaamheid werd ook hier bij gehaald en men was gaarne geneigd het buitenland ajs voorbeeld te stellen, Toen in de Workumermeer onder Ferwoude, heeft een kip een ei gelegd ter zwaarte van niet minder dan 100 gram. Men wil ’t kunstmatig laten uitbroeden te Blauwhuis op het land goed van den Heer Ter Horst van Am sterdam, of in een hoenderfokkerij te Amsterdam. Bakhuizen, 16 Febr. De timmerknecht D. v. d. W. alhier, werkzaam bij een in aanbouw zijnd huis te Warns, stortte van het dak en bezeerde zich daardoor zeer ernstig. Aanvankelijk werd gevreesd voor hersenbeleediginglatere berichten luiden echter iets gunstiger. Leeuwarden, 16 Febr. Heden werd door rijks- en gemeentepolitie uit Stiens ter beschikking der justitie gesteld de 21-jarige J. B., die, werkzaam zjjnde bij den wagenmaker Hiemstra aldaar, zich te diens huize had laten insluiten, om bij afwezigheid der huisgenooten de kast open te breken en daaruit plus minus f 60 aan papier en zilver te ontvreemden. Op het zilvergeld na werd het ontvreemde bij hem in beslag genomen. De dader heeft vol ledig bekend. Goedkooper Spek. Harlingen, 16 Febr. Een vreedzame revolutie had hier Zaterdag j.l. onder het slagerscorps plaats, toen het bekend ge worden was, dat de prijzen der varkens plotseling een heel eind naar beneden ge gaan waren. Als een loopend vuurtje ver spreidde zich het gerucht, dat de klanten het varkensvleesch voortaan weer voor een schelling konden bekomen en dat het bij deze daling niet zou blijven, als de toevoer van krulstaarten bleef aanhouden, zooals ze in de laatste dagen had plaats gehad. Ins gelijks verwacht men eene daling in de prijzen der andere vleeschwaren, die een tijd lang dan ook verbazend hoog genoemd mochten worden. 16 Febr. De steen, waarmede inder tijd de teerfabriek alhier is opgebouwd ge worden en die dus onmogeljjk nog heel oud kan zijn, zal nu gebruikt worden voor den aanbouw van eene nieuwe Gereformeerde kerk te Achlum, ten dienste van de ge meente te Arum. Stavoren, 14 Febr. Hedenmiddag ge raakte het dochtertje van den Harltnger schipper Hofstra te water in ’t diepe Zgl- perk. Zoodra de vader het bemerkte, sprong hij ’t nog drijvende kind na en mocht de vol doening smaken het te grijpen en den hoogen wal te bereiken. Met moeite werden beiden op ’t droge gebracht, het kind bewusteloos en schijnbaar dood. IJlings ingeroepen ge neeskundige hulp mocht er in slagen het kind te behouden. Sneek, 16 Febr. De uitslag van den alhier gehouden tooneelwedstrijd is De eerste prjjs f 300 behaald door de Tooneelvereeniging „Oefening baart kunst* te ’s-Gravenhage, met de opvoering van „Het Goudviechje.* De tweede prijs f 150 door het Letterlie vend genootschap „Corbulo* te Groningen, met de opvoering van „Verlaten.* Verder verwierven de persoonlijke medail les: Mevrouw A. C. G. Steenhouwer-Heyen te ’s-Gravenhage de gouden medaille; de heer L. H. Voerman aldaar de ver guld zilveren medaille; de heer A. H. Vis te Rotterdam de zil veren medaille en Mevrouw E. H. Kroon-Kloosterhuis te Groningen de bronzen medaille. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Staking in het Rembrandt-Theater. De stakingsmanie schjjnt in den laatsten tijd zoo in de lucht te zitten dat die ook in de artistenwereld is doorgedrongen. Van de beide dansspecialiteiten die aan het einde van het programma in het Rembrandt- Theater te Amsterdam gisteravond optraden, scheen de dame niet met de juiste maat der muziek te kunnen harmoniseren ofschoon zulks bij hare choreographische vaardigheid voor de toeschouwers niet erg merkbaar was. Doch om kort te gaan, na eenige uit muntend geslaagde passen, verliet zij na verscheidene afkeurende blikken naar den kapelmeester geworpen te hebben, het too- neel doch kwam daartoe overgehaald door mr. French, den duizend-kunstenaar die als bemiddelaar optrad weer voor het voet licht. Nu echter weigerde de kapelmeester zjjne medewerking en was ondanks het vreeseljjk geschreeuw en gefluit van het publiek niet te bewegen den arbeid te her vatten. Het tumult duurde eenige minuten en eindigde eerst toen de onverschrokken wielrijder Budsnjjder ten tooneele verscheen. Alg. Handbl. de weg vry was gekomen, wilde men gaarne alles hebben en men hield geen rekening met de omstandigheden. En wanneer men nu eerlijk een en ander laat gelden, dan valt geenszins te ontkennen dat reeds veel bereikt werd. Door wat langzamer te werken, kon men hier zjjn voordeel doen met de ondervinding en de uitkomsten welke in het buitenland met de sociale nieuwigheden gelijk de op positie ze aanduidde waren verkregen. Wie oordeelt dat we niet in de schaduw van het buitenland kunnen staan, oordeelt onredelijk. En nog altijd is het waar ge bleven dat, hetgeen langs geleidelijken weg verkregen wordt, op den duur tot grooter vrucht gedijt dan wat men bij overrompeling wist te veroveren. Aan de schadelijke ge volgen der reactie is dan zelden te ont komen. Tot deze gedachten wordt men gevoerd, nu men in deze dagen, vooral in de groote steden, zulk een toevoer van militairen ziet aankomen, dat men haast zou vreezen in oorlogstijd te leven. Gelukkig is ’t zoo ver nog niet, maar de maatregelen welke hier iederen dag van het ministerie van oorlog bekend worden, wjjzen er toch op, dat men op alles wil voorbereid zijn. Een klein voorproefje van isolement, door af snijding der communicatie langs de spoor lijnen, hebben we al gehad op dien bewusten Zaterdagmiddag, die wel een datum in onze Vaderl. historie genoemd mag worden. Men zag de menschen naar het station hollen, als ware straks de stad door den naderenden vijand ingesloten geworden. En aan de stations werd men teleurgesteld teruggezonden. Bij de stalhouders werd door die reizigers, welke op eenige rjjks- daalders niet behoefden te zien, op de rijtuigen tegen hooge prijzen beslag gelegd. Men wilde weg en men moest weg. Hadden hier soms de koetsiers ook niet moeten staken? Gelukkig duurde het maar kort en was alles weer binnen 24 uren in orde. Niet zonder spanning wordt het bijeen komen der Tweede Kamer hier tegemoet gezien. Het is zoo goed als zeker, dat de regeering direct een interpellatie over het groote feit te hooren krjjgt. Veel nieuws zal dat wel niet opleveren. Wat er te zeggen was, hebben we al geleidelijk langs officieuzen weg in de dagbladen kunnen vinden. Maar misschien, dat er nog iets uitlekt over mogelijke voornemens. Mis schien! En komt het, dan kan wel gezegd worden, dat de heimelijke nieuwsgierigheid in den lande eigenlijk wel voor het grootste deel daarop gericht was. Dus minder over en omtrent hetgeen men reeds gehoord heeft, maar meer over hetgeen men nog niet weet. Daaromtrent hoop ik U op den bewusten dag, dat er weer en dan meer dan ge wone beweging op ons Binnenhof wezen zal, ten spoedigste per telegram in te lichten. Hopen we dat alle angst, waarmede velen hier mogeljjke gebeurtenissen verwachten, overdreven is en de goede Hollandsche eigenschappen die kalmte en bezadigdheid heeten, ons volk niet verlaten zullen. OOIEVAAR. Bolswardsclie Courant f. ftj (i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1