NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWA.BD EN WOKSBUÖBQ O 1903. 42ste Jaargang. No. 26. Verschijnt Donderdags en Zondags. ra Uit de Raadszaal. VOOR ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ft ZONDAG 29 MAART. voigen8 io Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. jc x kxxkkx?s>kxxxxxxxx& - van 5 jaren. B. en Het advies dateert van zou te geven, en den ander niet, er tegen de inwilliging van geen bezwaar bestaat. De heer Schotman. M. de k. Een schrijven van den onderwijzer Groen, om met 1 Mei ontslag als onder wijzer van School No. I, om gezondheids redenen. De Voorzitter verzoekt urgentie voor de behandeling. Deze wordt toegestaan. B. en W. adviseeren, het gevraagde ontslag eervol te verleenen op 1 Mei a.s. Met algemeene stemmen goedgekeurd. l. Een adres van de Gezondheidscom missie om een vergaderlokaal van de ge meente en een kast ter berging van hun bescheiden en stukken. De Voorzitter vraagt hiervoor ugentie, B. en W. adviseeren aan die Commissie de archief kamer al te staan voor haar vergade ringen op den len Maandag van elke maand en de kast der gemeente-reiniging daarvoor in te ruimen tegen een vergoeding van f 50 per jaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Vaststelling van het kohier van hon denbelasting over 1903. Het ontworpen kohier, ter somma van f321, met algemeene stemmen goedgekeurd en de invordering bepaald vóór 1 Juni. 2. Vaststelling van de rekening van de Stads-Werkinrichting over 1902, met rapport der Commissie. De Commissie rapporteert de rekening goed te keuren, de inkomsten ad f 572,75 uitgaven - 1808,95s dus met een nadeelig saldo van f 1236,20“ De Commissie heeft opgemerkt, dat hoe wel slechts 437 halve kilo’s touw werd aangekocht, er toch 2000 kilo breeuwwerk is afgeleverd en acht het wenschelyk, dat telkens de voorraad in de balans wordt opgenomen. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. 3. Af- en overschrijving van posten der begrooting van het Algemeen Stads-Armen- huis over 1902. De wijziging betreft eene som van f474,855 om de posten der begrooting die te hoog of te laag waren geraamd met de werkelijke uitgaaf in overeenstemming te brengen. Met algem. stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van mej. A. de Vries, om eervol ontslag als onder wijzeres in de nuttige handwerken, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren gunstig op het adres te beschikken en met ingang van 1 April eervol ontslag te verleenen. Met algem. stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot wijziging van art. 1, sub 1 der voor waarden tot levering van gas. Nu in de vorige vergadering besloten is verandering in den gasprfjs te brengen voor industrieele doeleinden, dient dit ook in de verordening gewijzigd en aangevuld te worden, waartoe B. en W. nu het voorstel doen. De heer v. d. Meulen. Zou het niet noodjg zijn te bepalen, dat het ook over gedeelten van een jaar kan loopen, want zoo is nu bij den heer Nauta het jaar reeds weer met Januari ingetreden. De heer v. d. Meer. Dat voorstel is niet meer in behandeling. B. en W. willen de verordening in overeenstemming brengen met het genomen raadsbesluit. Wat de heer v. d. Meulen opmerkt, is niet aan de orde. De heer v. d. Meulen. Daar ben ik het niet mee eens. Later kan wel weer een ander besluit genomen worden en dan kan men niet terug treden als de reductie per jaar is bepaald. Dat is hiermede wel in verband. De heer Boersma. Wanneer er met den heer Nauta contract is gemaakt per jaar, dan vind ik de opmerking van den heer van der Meulen wel juist. De heer v. d. Meer. Als er een contract is, dan kan geen raadsbesluit dat opheffen, bestaat het niet, dan kan elk oogenblik de prijs anders worden gesteld. De heer Eisma. My dunkt hier behoeft geen bezwaar te bestaan. De bepaling geldt, dat de raad elk oogenblik den prys van het gas kan wijzigen. De verrekening kan geschieden per maand bij de meteropname of per jaar, doch dan gaat de bepaling telkens in wanneer de raad zulks bepaalt. De reductie aan den heer Nauta wordt over de 2 eerste maanden dezes jaars op 1 cent en daarna op een kwartcent gerekend. Het voorstel van het D. B. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen de heeren Boersma en v. d. Meulen. 6’. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van perceelen grasgewas^ langs den trekweg, j. Een adres van A. O. Draaisma, ver zoekende om een beteren toegang tot zijn kelder te bekomen, bij verplaatsing van een kelderraam, wel gebruik te mogen maken van een padje over stadsgrond, Aan B. en W, om advies, Daar bij de publieke verpachting te laag geboden werd, zjjn de vijf laatste perceelen van het grasgewas van den trekweg inge houden. Van de perceelen 8, 9 en 10 bedroeg de pacht in de laatste jaren gemiddeld f 20,30 en is nu aangeboden door S. IJpma te Wommels f 35, terwijl de perceelen 11 en 12, gemiddeld doende f 30,35 nu is ge boden door J. Hannema te Huins f 40 beiden voor een tijdvak W. achten het uit een finantieel oogpunt wenschelijk dat deze aanbiedingen worden aangenomen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 7. Behandeling van het adres van den heer K. Tromp, om herbenoemd te worden tot directeur der gasfabriek, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren in aansluiting met het advies der Gaseommissie om guustig te beschikken op het verzoek van den heer Tromp en hem wederom voor 3 jaren te benoemen. Wat de wensch der Gascommissie betreft om het salaris van den Directeur te verhoegen, B. en W. wenschen dit thans te laten rusten om er bij de begrooting voor ’t volgend jaar wellicht op terug te komen. De Voorzitter merkt op, dat waar in dit advies sprake is van de Gascommissie, hieronder de Commissie moet worden ver staan, die, toen dit advies werd uitgebracht, in functie was. De heer v. d. Meer. Juist om verwarring te voorkomen, zou ik in dit advies liever gelezen hebben, de vorige, de afgetreden Commissie of zoo iets, want als later op dit voorstel wordt teruggekomen, zou het vreemd zijn, dat dan het advies geldt, dat reeds van zoolang geleden dateert. De Voorzitter. 22 December. De heer Schotman. Ik ben met B. en W. eens om nu niet anders te behandelen dan het verzoek van den heer Tromp om her benoemd te worden. Ik begrijp eigenlijk niet, hoe er nu nog sprake kan zijn van een advies van December. Wij weten allen, dat er thans een andere Gascommissie is en die kan er wel anders over denken. De heer Eisma. Ik begrijp de heeren niet. Toen het adres van den heer Tromp inkwam, besloot de raad het advies van B. en W., de Gascommissie gehoord, in te winnen. In Dec. heeft de Gascommissie daarover vergaderd en als in Januari het adres was behandeld geworden, was er in ’t geheel geen sprake geweest van vorige of tegenwoordige Commissie. Ik begrijp thans het standpunt van den raad niet. Of wil men geen rekening houden met het toen uitgebracht advies. B. en W. hebben thans niet anders voorgesteld dan den heer Tromp wederom te benoemen en de fin. kwestie bij de begrooting te behandelen. Ik begrip niet, waarom er gesproken moet worden van vorige Gaseommissie, of moet ik er soms meer in zien? Dat de heeren zich dan verklaren! De heer Schotman. Ik ben het met den heer Eisma eens, dat ingeval dit verzoek behandeld was op tijd, er geen kwestie had kunnen zijn. Hoe goed ook bedoeld, nu heeft het er iets van dat de vorige Com missie haar meening wil opdringen. Nu bet later behandeld wordt, diende ook de tegenwoordige Gascommissie het te bezien. Was het op tijd behandeld, dan was er niets te kort gedaan. Nu zijn wij slechts genoodzaakt het klakkeloos aan te nemen en dat wil ik voorkomen. Ik wensch ook daarom alleen thans de herbenoeming te behandelen. De Voorzitter. U gaat dus met B. en W. mee om later de finantieele zijde te behan delen. Door den heer Tromp te herbe noemen, is de raad volstrekt niet gebonden om later de jaarwedde te verhoogen. De heer Schotman. Er is nog iets dat wel overweging verdient. Er is indertijd bepaald, dat de Directeur der Gasfabriek minstens 3 maanden te voren herbenoeming moet aanvragen. Dit is ge schied om een goede tijdruimte te hebben en den Raad zoowel als den Directeur ge legenheid te geven indien het gewenscht is, naar iemand of iets anders uit te zien. Dit is nu geen persoonlijke zaak, maar men heeft zich dan gesteld op een meer vrij standpunt. Wij zijn nu nog slechts 4 dagen voor 1 April en moeten nu kiezen of deelen. Wordt de heer Tromp niet herbenoemd, dan zitten wij eerstdaags zonder. In Jan. behandeld, waren er 3 maanden voor den boeg. Ik stel er prijs op, in ’t vervolg dit met meer spoed af te handelen. De heer Eisma. Met die laatste opmer king ben ik het volkomen eens. De heer Cuperus. Nu de zaak evenwel zoo lang vertraagd werd, wensch ik toch op te merken^ dat het thans beter ware V. Ik heb mijn opmerking maar op papier gezet om zeker te zijn dat zy juist in’t raadsverslag wordt opgenomen. Met belangstelling heb ik kennis genomen van het advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van den heer Vrijburg; ik vond daarin wel de motieven van de heeren Wethouders als tegenstanders, doch van U, Mijnheer de Voorzitter, als vor mende de minderheid geen enkel motief als voorstander; ik wil dit toeschrijven aan het feit dat U meent, dat de raadsleden genoegzaam op de hoogte zijndoch terzake, Mijnheer de Voorzitter, ook door andere gemeenteambtenaren worden naast hunne hoofdbetrekking, andere betrekkingen waar genomen, daartegen is men nooit te velde getrokken; deze ambtenaren namen die bijbaantjes aan, om hunne positie finantieel te verbeteren, (wat prijzenswaardig is) hier is het nog wat anders met den heer Vrij burg, bij deze bijbetrekking is het gemeente belang gebaat, goede verkeerswegen zijn in het belang onzer gemeente, de weg BolswardSneek wordt in Friesland een modelweg genoemd (onder toezicht van den heer Vrijburg); de Raad moet dus m.i. op prijs stellen, dat D, Mijnheer de Voor zitter hebt medegewerkt tot de benoeming van den heer Vrijburg als opzichter van den weg BolswardHarlingen; nu kan er een einde komen aan de rechtmatige klachten van al de bewoners der Harlmger- straat, omdat het toezicht op die straat nu van hieruit kan plaats hebben. De weg is nu toevallig in beheer bij eene Commissie, ware dit niet zoo, dan moest de heer Vrijburg toch toezicht houden over dat gedeelte, hetwelk onder onze Gemeente ressorteert. De drukte van den werkkring wordt als bijna onoverkomelyk afgeschilderd nu, dat is immers niet zoo, ware dat zoo, dan zou immers de belooning veel hooger moeten zijn en dan zou immers de voorganger van den heer Vrijburg, de heer van Reenen, die betrekking ook niet hebben kunnen vervullen; en die was toch ook opzichter over beide wegen. Wat het toezicht betreft, dat kan de heer Vrijburg zoo noodig in eigen tjjd uit oefenen en wat de vergaderingen betreft, och, die worden door onzen Burgemeester en Secretaris ook bijgewoond, zoodat de heer Vrijburg die ook wel kan bijwonen, trouwens de Voorzitter zal die wel tot de hoogst noodige beperken. Ben ik goed ingelicht, dan heeft de heer v. d. Werf bedankt, omdat zijn tractement met f 150 is verhoogd. Mijnheer de Voorzitter, ik zal dus met U als minderheid meegaan, eerstens op grond van het aangevoerde en tweedens* Vergadering op Donderdag 26 Maart 1903. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer P. J. de Boer was absent wegens onge steldheid. De notulen worden gelezen en goedgek. De heer Schotman. Ik wil naar aanlei ding der nu vastgestelde notulen en het officieel raadsverslag in het midden bren gen, dat het mij totaal onbekend was, dat het rapport der Gas-Commissie bij de vorige vergadering was overgelegd. Wat mij op een desbetreffende vraag toen geantwoord werd, wil ik ter goeder trouw aannemen, maar ik kan nu mededeelen dat het eerst des Donderdagmiddags om 2 uur in de porte feuille is gekomen, de heeren Cuperus en Praamsma kunnen dit bevestigen. De heer Cuperus. Ik kan de vergadering inlichten, dat toen ik op dien bewusten Donderdagmiddag kwam om de stukken in te zien, was ’t rapport er niet en de heer Praamsma zocht er ook reeds te vergeefs naar. Ik ging naar de secretarie, doch daar wist men er niet van, daarop naar den Secretaris, naar diens huis, doch deze had geen order het rapport ter visie te leggen. Bü wien de schuld zat, weet ik niet, maar toen ik den Voorzitter ontmoette, boorde die vreemd op en heeft deze zorg gedragen, dat het rapport in de portefeuille kwam. De heer Eisma. Het verwondert mij te hooren, dat de Secretaris geen order had om dat stuk ter visie te leggen, daar het toch een vaste regel is, alle stukken die bij den raad behooren, ook ter inzage te leggen, ’k Moet zeggen, dat ik het vreemd vind. De Voorzitter. Ik wil hierop mededee len, dat ik het betreur dat door een van mjj onafhankelijke omstandigheid dit heeft plaats gehad, daar toch steeds openbaarheid wordt gegeven aan alles wat den raad kan voorlichten. Ik kan dan ook de verzeke ring geven, dat een herhaling onmogeljjk is gemaakt. De Secretaris heeft met goede bedoeling zonder onze voorkennis niet wil len handelen, doch ik hoop dat hiermede dit incident voldoende zal zijn opgehelderd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der geldelijke tegemoet koming aan A. Baarda. b. Een missive van den Minister van Binnenl. Zaken, houdende goedkeuring dat de gemeente-werklieden worden verzekerd bij de Maatschjj. „Nova*. c. Een missive van Johs. Jorritsma, dat hij op de gestelde voorwaarden geen ge bruik wenscht te maken van het stukje grond bij de „Werkinrichting*. Een en ander voor kennisgeving aangen. d. Het rapport van de Plaatsel. Comm. van Schooltoezicht en van de Commissie voor ’t Handwerksonderwijs, omtrent den toestand van ’t gewoon onderwijs en dat in de handwerken. De heer Schotman verzoekt, dat rapport, om er meer notitie van te kunnen nemen dan gewoonlijk geschiedt, bij de raadsleden te laten circuleeren. De Voorzitter zal daarvoor zorgdragen. e. Het verslag en de rekening van de gemeente-reiniging. f. Idem van de Gasfabriek. g. Idem van de Stads-Bank v. Leening. Alle deze stukken worden ter inzage gelegd. h. Een adres van den heer G. Dykstra, verzoekende dat twee boomen mogen wor den gerooid, een voor zijn huis en een voor den timmerwinkel, welke boomen hem hinderlijk zijn. De Voorzitter stelt voor dat aan B. en W. ter afdoening te renvoyeeren. Hij meent, als de toestand is als in ’t adres staat, er wel in dient te worden voorzien, hij meent evenwel dat de eene boom reeds is afge schild en dus wel sterven moet. Het voorste] des Voorzitters zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. i. Een adres van de bewoners der Werk- vnansbloei langs de Hartwerdervaart, ver doekende dat de gemeente zorg draagt voor de bediening van het draaibrugje, vooreerst wijl hun vereeniging ontbonden is en twee- dens omdat veel anderen ook van die brug gebruik maken. Zij deelen nog mede, dat de pachter der St. Jansbrug het voor f10 per jaar wil waarnemen. Aan Burg, en Weth. om advies. J. geweest dat B. en W. in hun advies had den opgenomen, dat het advies der Gas commissie was van de afgetreden Gascom missie. Met algemeene stemmen wordt daarop de heer Tromp herbenoemd voor den tijd van 3 jaren. 8. Behandeling van het adres van den heer H. Vrijburg, om te mogen waarnemen de betrekking van opzichter van den weg Bolsward—Harlingen, met advies van Burg, en Weths. Het advies van B. en W. luidt om niet gunstig op dit verzoek te beschikken. De beide Wethouders hebben hiertegen be zwaren. De architect is reeds opzichter van den weg Sneek—Bolsward, tevens van de eigendommen der Herv. Kerk en heeft menigmaal particulier werk. Om nu ook nog het opzicht over dezen weg aan hem toe te laten, waarbij wordt geeischt dat ’s zomers 1 maal, ’s winters 2 maal per maand de weg door hem moet worden opgenomeu daarbij bet toezicht op sneeuwopruiming en grint lossen vordert veel tijd. Zy meenen dan ook dat de architect van Harlingen om dezelfde reden niet langer in deze bij betrekking kon aanblijven. De minderheid van het D. B. in dezen de Burgemeester is voor inwilliging van het verzoek. De heer Boersma. Na het lezen van het advies van B. en W. heb ik het verzoek van den heer Vrijburg in ernstige over weging genomen, en ik moet zeggen, ik het niet eens ben met dat advies. Wij kennen allen den heer Vrijburg, die steeds bescheiden optreedt. Wanneer liy door de bij werkzaamheden het te druk kreeg, zou hjj uit bescheidenheid zelf er van hebben atgezien. En zijn voorganger van Reenen was het immers ook. Mij dunkt, de raad niet consequent zjjn door het den een Ik vind dat het verzoek Bolswardsche Courant jJ'ri 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1