NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLswiw au wwsBBABaaa Rede Mr. Smeenge. 1903. 42ste Jaargang. No. 27. Verschijnt Donderdags en Zondags. 8 g DONDERDAG 2 APRIL. g BINNENLAND, VOO» spijkeren, nu gaat men zoeken naar gedi- ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens Daar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. q Spreker noemde de plaatsen op waar thans ambachtsscholen gevestigd zijn, en voor onze provincie werd alleen Leeuwarden geteld. Wij weten evenwel dat sedert 2 jaren er ook eene te Harlingen is, terwijl te Sneek en, meenen wij, ook te Heerenveen ze in wording zijn, VsBSL&qüBVBR, Harlingen, 30 Maart. De varkentjes of biggen voor Eageland, in groote hoe veelheid verzonden, mogen niet zwaarder zijn dan ongeveer zestig pond. Da „porks' van hooger gewicht zijn op de Londensche markt minder welkom. De markt is nu belangrijk gedaald en ook het schaapvleesch is wel een dubbeltje per kilo lager dan het geheele voorjaar. 29 Maart. Een gezelschapje haring- visschers was heden de haven uitgegaan om eens naar de fuiken te gaan zien, maar door den harden wind al spoedig op de steenen om den hoek van het nooid geraakt, waardoor de boot een groot lek bekwam aan elkander verbindt. De vereeniging oefent toezicht uit, en geeft den jongen ook eenig loon, ’t eerste jaar 50 cent,’t 2e jaar 80 cent en ’t 3de jaar 1 tot 2 gulden per week, terwyl de baas goede materialen en beste gereedschappen moet geven en als vergoeding ’t eerste jaar f30, ’t 2e jaar f22,50, ’t 3e jaar f 15 ontvangt. De jongen mag slechts een beperkten tyd werken, om ’s avonds van onderwijzers onderricht te kunnen ontvangen in teekenen, rekenen, boekhouden en wat meer noodig is. Op behandeling en gedrag wordt door de vereeniging gelet en by geschil treedt deze op als scheidsrechter. De ervaring heeft reeds geleerd, dat op die wyze een goede verhouding tusschen baas en leerling ontstaat en beiden er een eer in stellen, aan de verwachtingen te beantwoorden. De jongens moeten ieder leerjaar een proef leveren en is deze goed uitgevallen, dan is er een prysje te behalen, meestal in den vorm van eenig gereedschap, want ook daaraan heeft de toekomstige ambachts man behoefte. De resultaten hiermede behaald, zyn bijna altoos verblijdend geweest. In 1892 op heel kleine schaal begonnen, kon de werkkring steeds uitgebreid worden en tegenwoordig beschikt de vereeniging over f5000 jaar lijks. By dit stelsel behoeft niemand met goeden wil uitgezonderd te worden, ’t is op alle vakken toe te passen. De leerlingen ver vreemden er ook niet door van hun geboorte plaats, wat voor dorpen al weer een gewin is. ’t Is Spreker gezegd, dat hier ter stede reeds een ambachtsteekenschool bestaat en daarin verheugt hy zich, maar hy vindt dat niet voldoende. Gaarne zou hy zien dat het resultaat van zijn bespreking enkelen aan spoorde een bescheiden poging te wagen in den zin als men het in Drente met suc ces beoefent. Wanneer men slechts een begin heeft, twijfelt hy niet aan den goeden gang en uitbreiding mettertijd. Dure am bachtsscholen zyn slechts voor enkelen, het algemeen heeft meer belang by een weinig kostbare en toch doeltreffende op leiding. Daarom besluit Spreker, met zyn idee ter behartiging te geven. Met onverdeelde aandacht werd deze uitvoerige rede, waarvan 't bovenstaande slechts een dor overzicht is, aangehoord. Helder en duidelijk werden de ideeën uit gewerkt, af en toe met een grappig gezegde doorweven, en ten laatste werd door een warm applaus instemming met het ge hoorde betuigd. De Heer SCHOTMAN bracht den Spr. hulde en dank en kon het slechts betreu ren dat zoovelen verzuimd hadden deze leerzame rede te aanhooren. Omtrent de vereeniging in Drente, waarvan Spreker slechts bescheiden van zijn medewerking had gewaagd, kon hy, als zynde daar be kend, meedeelen dat van die tbans bloeiende vereeniging de Heer Smeenge de ziel en ontwerper is geweest, die zich niet liet ontmoedigen door hinderpalen en den mede- lijdenden blik van zyn medeburgers. Thans is de belangstelling gewekt, de gegoeden geven steun, de leerjongens bestryden elkander het voorrecht om te leeren. De Heer SMEENGE doet daarna nog enkele mededeelingen omtrent dieinrichting, o.a. dat thans elk jaar 24 leerlingen ge plaatst worden, dus in de 3 jaren 72. Ook op lateren leeityd worden de gezellen nog nagegaan en zoo noodig met raad en daad geholpen, ’t Is verblydend, dat byna aide leerlingen in goede conditie zyn en meer kunnen verdienen dan hun makkers, die niet zoo’n opleiding ontvingen. Er ontstaat daardoor steeds meer belangstelling. Voor de 24 plaatsen werd dit jaar wel door 81 leerlingen aan gevraagd, en waar men vroe ger in geheel Drente mets van vakopleiding wilde weten, heeft men het thans reeds zoo ver, dat in Assen een ambachtsschool wordt gebouwd, om hen, die het beter mag beuren, ook beter opleiding te geven. Na met een woord van den Voorzitter, den Heer SCHOTMAN, te zijn ingeleid, die er op wees dat het jammer was, dat zoo wei nigen waren opgekomen om heden de ver gadering, uitgeschreven door dit departe ment van „’tNut“, bij te wonen, doch dat hy hoopte zulks den Spreker niet zou ont moedigen, begon de Heer SMEENGE in antwoord daarop, dat het geen ongewoon verschijnsel is, dat het volk slecht opkomt, wanneer „het Nut' haar op hare vergade ringen uitnoodigt. Men wil nog niet breken met de verkondigde leer, dat de economisch zwakkeren niets te verwachten hebben van menschen die zelf een goede maatschappe lijke positie hebben. Het beginsel van „de Maatschappij' is het op te nemen voor de kleine luyden, werkzaam te zijn voor de verheffing der zwakken, hun stoffelijke maar vooreerst ook hun zedelyke verheffing te bevorderen. Vroeger werd vaak in den engeren kring beraadslaagd over die ver beteringen en de middelen daartoe om dan door daden, ’t stichten van bewaarscholen, van bibliotheken enz., het volk te doen zien en gevoelen dat men hen wilde helpen. Later is men ook begonnen met het hou den van Nutsvoordrachten, om daar onder werpen te behandelen op vergaderingen om het volk daardoor een blik te doen slaan in het streven en werken der vereeniging, den kleinen man voor te lichten en zoo te toonen wat noodig, nuttig en wenschelyk was. Een dergelijk onderwerp is ook dat, waar Spreker het over zal hebben. De op leiding van den Nederlandschen werkman toch is een zaak, die het volk betreft en ter harte moet gaan. Kennis is macht is een spreuk, die geldt voor iedereen, voor alle standen. Velen verkeeren, althans ver keerden lang in de meening dat men een vak moet leeren en uitoefenen als het door de ouders en grootouders werd gedaan. By de landbouwers gold b.v. de leer om te ploegen, te mesten, te werken als groot vader het reeds deed, maar de concurrentie werd gewekt door de wetenschap. Stoom en electriciteit brachten verbeteringen en door de wetenschap voorgelicht, kwamen de producten uit andere oorden der aarde de voortbrengselen een concurrentie aandoen, die hier by ’t oude systeem doodend werkte en daardoor ook hier allengs de oogen deed opengaan, zoodat er gezocht moest worden naar grooter productie. By de zuivelberei ding ging het evenzoo en eerst toen de Friesche boter haar roem op de wereld markt had verloren, werd de fabriekmatige boterbereiding ter hand genomen. De Zui- veischool hier te Bolsward, indertijd op gericht om verbetering aan te brengen, voldeed in hare oorspronkelijke inrichting niet meer aan de eischen die men thans aan zoo’n stichting moet stellen, dat is immers zelf door ’t bestuur gezegd, dat een reorganisatie voorstond. De theorie, de wetenschap dringt in alle vakken meer en meer door. By zaaizaad, by de bietenbouw en zoovele dergelyke zaken wordt thans een wetenschappelijke voorlichting en onderzoeking noodig geacht. Nog een voorbeeld wil Spreker noemen. Te Boskoop en Naaldwijk heeft men zich bijzonder toegelegd op het aankweeken van planten en daarin grooten aftrek gevonden naar Engeland en voor Amerika. Toch bleek het dat de planten daar soms ver ongelukten, en wat is ’t gevolg, dat die kweekers zelf daar heen moesten of iemand stuurden om de planten te poten, ’t Gevolg was, dat door die leerlingen thans veel Ëngelsch wordt geleerd, omdat het hen te pas komt in den vreemde, waar dan veel meer dan hier verdiend wordt. Gelijk by landbouw, tuinbouw en vee teelt hoogere eischen zijn gesteld, is het ook by de nijverheid het geval. Door de kunstmatige productie in fabrieken wordt een zeer zware concurrentie aangedaan aan de gewone ambachtslieden. Machinaal werkt goedkoop maar en dat is vooral iets waar rekening mee te houden is de waren uit de fabrieken zyn smaakvol. Het houtwerk en de meubels uit fabrieken, ze zien er zoo chique uit, de schoenfabrie ken leveren nette modellen, kleine hakjes, fraai bestikt; de kleeren uit de groote con- tectie-magazijnen hebben ’n vluggen „snit“ en al mogen ze vaak minder sterk zyn „het oog wil toch het zyne hebben'. De gewone schoenmakers, kleermakers, timmerlieden kunnen niet meer met de oudere wijze van werken volstaan, de jon geren moeten het vak beter leeren. De smid, hoe staat het daarmee? Vroeger kon ieder smid ijzers onder de paardehoeven en spoedig vol water liep. Een paar der schipbreukelingen wisten zich een tijdlang op een ducdalf boven water te houdenen de eigenaar ven de boot, tot aan den middel in zee staande, kwam eveneens weer be houden aan wal. Stavoren, 30 Maart. Afslag „Z. W. H. Friesche Coöperatieve Vischhandel', waarbij aangesloten 40 jollen. Aanvoer Vrijdag 10 last a f 1,20. Zaterdag 2‘/2 -1,10. Maandag 10 -0,75. Het wil met de haringvangst nog maar niet vlotten. Door het ruwe weer is het niet mogelijk geregeld de netten te halen, waaronder zoowel kwantiteit als kwaliteit van de visch lijdt. Buitendien is de schade aan ’t want voor menigen visscher belangrijk. Gevaarlijke katten. Langezwaag, 30 Maart. Hoe gevaar lijk katten kunnen zij o, bleek affiier bij J. P. H. Een meisje van eenige weken, op bed liggende, is deerlijk door een kat ge havend en ware de moeder, die buiten aan het werk was, niet ia huis gekomen door het geschrei van eea ouder jongetje, mis schien waren de gevolgea vreeselyk geweest. Het rechteroogje zat geheel dicht, maar schijnt niet bezeerd, ’t Behoeft nauwelyks gezegd, dat de kat niet lang meer leetde. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wonseradeel, 28 Maart. De Gemeente raad heeft in zijne heden gebonden verga dering benoemd tot onderwijzeres aan de school te Pingjum mej. J. Berghuis te Schalsum, no. 3 van de voordracht, welke overigens bestond uit de dames T. Schaaf te Sneek, J. Bylstna te Heidenschap en A. J. Wouda te Sneek. De Raad heeft besloten 1. Ia te trekken het in de vorige ver gadering genomen besluit tot het toekennen van eene tegemoetkoming van f 25 aan de districts-commissie van het fonds voor den gewapenden dienst, zulks tengevolge van de daartegen door Ged. Staten geopperde bedenking. 2. Met 1 April aan de school te Makkum de vakken Fransch, Duitsch en wiskunde in te voeren en daarvoor aan het hoofd der school eene verhooging van jaarwedde met f 200 toe te kennen. Het schoolgeld voor deelname aan dit onderwijs is gesteld op het dubbele van het gewone schoolgeld. 3. Afwijzend te beschikken op een ver zoek van ingezetenen van Lollum, om al daar een dorpsreiniger aan te stellen. 4. Een verzoek van ingezetenen van Kimswerd, om verbetering in den toestand van de BolswarderHarlingervaart in de kom van dat dorp, te zenden aan het provin ciaal bestuur met beleefde uitnoodiging om aan den wensch der adressanten bevorderlijk te willen zyn. Sneek, 1 April. Een oppassend huis vader alhier met een talrijk gezin, ploos ia de vorige week mat een els in zyn kies. ’t Scherpe voorwerp schampte uit en trof hem in den duim. Na eenigen tijd begon het genoemde lichaamsdeel hem pijn te doen, 't zwol op en een zakdoek er om was ’t eenige, wat men er aan deed. Toen eindelijk de geneesheer werd ge roepen, die bloed vergiftiging constateerde, was het te laatheden nacht is de man reeds overleden. 30 Maart. Voor een volle zaa’, waarin alle partyen vertegenwoordigd, spiak bier heden avond in de groote zaal van „Amici- tia“ ds. C. J. W. van Lummel, gereformeerd predikant te Delft, over „kiesrecht op Christel, grondslag' of inzonderheid over „Huismans kiesrecht'. Niemand waagde zich aan een debat. Om die reden sloot de Voorzitter de ver gadering reeds even vóór tienen, na vooraf nog gevraagd te hebben of er nog iemand was, die lust tot debateeren met ds. Van Lummel gevoelde. Aangezien geen enkele den mond open deed, volgde de zeer natuurlijke gevolgtrek king van den Voorzitter, dat hy uit uat zwijgen meende te kunnen opmaken, dat men het met den spreker over „kiesrecht op Christel, grondslag' eens was. Maar toen klonk het direct„Neen, waar achtig niet 1“ 30 Maart. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit van den Raad, de kalvermarkten hier af te schaffen. Koudum. De vorige week ontving onze geachte leeraar dr. J. Sohokking eene be roeping naar de Herv. Gem. te Maassluis. Van harte hopen wij, dat Z.Eerw. opnieuw mag en kan besluiten bij ene te blyven, plomeerde hoefsmeden. Zoo gaat het in bijna alle takken van nijverheid, men moet met den vooruitgang mee, dat alles maakt dat er vakonderwijs noodig is; voor ieder en voor alles moet er teekenonderwys zyn. Teekenen is het voertuig der gedachte. Men moet zyn gedachten op papier kunnen zet ten, de gedachten van anderen kannen lezen, teekenen wekt gevoel voor schoone vormen. Van eigenlijke ambachtsscholen is eerst in den laatsten tijd sprake. Amsterdam heeft in ons land de eerste geopend in 1863, later gevolgd door vele groote steden, waarop gezamenlijk misschien een kleine 8000 leerlingen onderriebt ontvangen. Doch er zijn wel 50,000 kinderen in de leerjaren, om een vak te leeren. Die op een ambachts school gaan hebben veel voor, doch die anderen hoe moet het daarmee? Spreker ging nu het voor en tegen der ambachtsscholen aantoonen. ’t Voor is natuurlijk een goede theoretische en prac- tische opleiding, warenkennis en de doel matigste bewerking, evenwel zyn die in richtingen duur, minder gegoeden kunnen vaak ze niet bereiken, omdat ze het leer geld niet betalen, of het loon niet kunnen missen, daarbij zÜn de inrichtingen alleen voor groote plaatsen te hebben. Nog een bezwaar is, dat de producten dier scholen aan de particuliere industrie concurrentie kunnen aandoen. Een eenvoudiger vorm van ambachts school is zooals te Deventer, waar op zekere uren aan de leerlingen theoretisch en prac- tisch onderwijs wordt gegeven, terwijl ze daags bij gewone bazen kunnen werken. Deze laatste vorm van ambachtsschool is wel veel goedkooper, doch heeft weer dit tegen, dat de leerlingen dan meermalen te vermoeid zyn, om met vrucht het onder wijs te volgen, doch heeft overigens op de eerste soort dit voor, dat ze door leer lingen bezocht kunnen worden, wier fin. draagkracht geringer is. Nog een algemeen bezwaar van de am bachtsscholen is, dat de leerlingen die zoo’n inrichting bezocht hebben, zich niet licht op ’t platteland zullen vestigen. Kwamen ze al van een dorp, ze zullen zich daar later boven verheven achten, en in de stad, waar ze ’t leven leerden kennen, wellicht meer kunnen verdienen, willen blyven. De industrie op ’t platteland zou er dus niet mee gebaat zyn, doch, zegt Spreker, wan neer de stad overvol is zal dunkt mij de concurrentie hen toch later een goede positie op het land niet doen versmaden, evenals thans ook reeds te zien is met de dokters, die er te veel in de stad, te weinig op ’t platteland waren, en daarin reeds ver betering valt te bespeuren. Na een oogenblikje pauze wenscht Spr. uiteen te zetten, hoe naar zyn meening het best in de opleiding der leerlingen kan worden voorzien. Daar de ambachtsscholen te duur zyn om overal te worden opgericht en uit den aard der zaak voor de meest bevoorrechten zyn te bereiken, terwyl de vorm, gelyk Deventer de school heeft, ook niet allen kan voldoen, en vooral ook in kleine plaat sen toch behoefte bestaat aan goede oplei ding, heeft Spreker gezocht naar een meer algemeen te bewandelen weg. ’t Kan niet ontkend worden, dat uit den ouden tyd ons meesterwerken worden getoond, en die antiquiteiten zyn gemaakt in de tyden der gilden, die men heeft afgeschait, omdat zy de vryheid van handelen en werken te veel aan banden legden. Toch droegen die gil den in zich in een waarborg voor goede leering van het vak en dat goede moesten wy zien terug te erlangen. Dit kan, door in de eerste plaats meer vertrouwen te wekken tusschen de ver schillende kringen, vooral tusschen patroon en leerling. Deze gedachte heeft Spreker in zyn geboorteland, Drente, geleid tot een proeve om .een band te krygen tusschen baas en leerjongen wederkeeng. Door steun te zoeken by particulieren en daarna by provincie en ryk heeft hy mogen mee wer ken tot stichting van een vereeniging tot verbetering van het ambachts-onderwys in Drente en de resultaten daarvan zyn reeds verblydend. Door bemoeiingen dezer ver eeniging worden jongens by bazen in de leer gedaan. Er wordt naar geschikte leer lingen, doch ook naar geschikte bazen ge zocht. Na 3 maanden proeftyd wordt een contract opgemaakt dat beiden voor 3 jaar I Bolswardsche Courant 1 I f»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1