42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 29. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WA. Rö EN' WONSERADEEL Solied Schhielden zich toen bedaard en bleven af- I zonderlijk, doch de 9 anderen gingen steeds hlipillAiefp Pn nach^door met lawaai maken. Wel een uur lang lllCUnolC Cll paoUClieeft ^jj ze moeten naloopen en omdat herhaalde waarschuwingen niet hielpen, doch ze integendeel wild wegholden en palle geluiden maakten, wanneer hij weer 1903. g DONDERDAG 9 APRIL, g BINNENLAND. APPELMARKT, VOOR AANBEVELEND. om de staking ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Algemeene staking voor de Transportbedrij ven t M „staand zeil*, en dat is m dat huis Bekl. is ’s morgens De schouwburgen en te Amsterdam. Bij een onderzoek, door ons Maandagavond ingesteld aan de verschillende schouwburgen, bleek, dat deze gevoelig lijden onder de tegenwoordige omstandigheden. De Stadsschouwburg, waar een abonne- ments-voorstelling gegeven werd, was goed bezocht; ook de Nieuwe Nederlandsche Opera, die inden Hollandschen Schouwburg eene eere-voorstelling voor Pauwels gaf, kon op een goed bezoek bogen, doch overigens was het treurig. ProtE n beetje publiek, zoo geheel af stekend tegen andere avonden. CarréErg dunnetjes, meneer. Van Lier: Droevig leeg. Salon des VariétésMeer dan 1150 schade. Rembrandt-theaterKolossaal leeg. Lyrisch Tooneel: Geen voorstelling wegens gebrek aan belangstellenden. Alle directeuren waren het eens, dat zij sterk de gevolgen gevoelen van de staking en de daardoor veroorzaakte depressie. Wij vernemen met zekerheid, dat Dinsdagmiddag om vijf uur door de werk gevers te Amsterdam op het gebied van scheepvaart, veemen en schuiten vervoer de algemeene stopzetting van het werk zal worden geproclameerd Algem. Handelsbl^ Sedert de spoorwegstaking is het vreemdelingenverkeer zeer afgenomen. Ter wijl in dezen tijd des jaars vele families uit de provincies naar Amsterdam plegen te komen, sommige zelfs met haar equipages, die zij dan elders stallen, terwijl ze zelven in hotels intrek nemen, zijn die er ditmaal bijkans niet geweest, bevreesd blootgesteld te zullen staan aan onaangename bejege ning op straat. In dezen tijd, tegen Paschen, kwamen andere jaren vele Engelschen hun Paaschvacantie in Nederland doorbrengen en hadden de hotels het daardoor druk, thans, zoo vertelde o.a. de directeur van een groot hotel, had hij nog geen enkele kamer door een Eogelschman besproken. De hotelhouders klagen dan ook zeer. De belastingen zijn voor dit jaar aanmerkelijk hooger geworden en de ontvangsten ver minderen. En doordat het den hotels slecht gaat, lijden natuurlijk ook de neringdoenden ontzaglijk. Hotels, die wekelijks groote sommen betaalden voor druk werk aan menus, voor bloemen, e.a. om nu maar niet te spreken van inslaan van proviand heb ben van een en ander nu slechts weinig noodig in verhouding van andere jaren. Relletjes te Amsterdam. De drukte aan den Nieuwendjjk en in den omtrek van het Centraal-station nam Maandagavond zeer toe. Talrijke detache menten politie rukten aan. De sabel moest worden getrokken om de menigte te ver spreiden. Hierbij werd iemand de hand bij den pols atgekapt. Hij werd ingebracht bij den heer Van Ledden Hulsebosch, waar hy werd verbonden, om vervolgens naar het gasthuis te worden vervoerd. Nog enkele personen liepen verwondingen op. Het aan tal nieuwsgierigen nam steeds toe. Gedurig moesten politie, huzaren en mare chaussees blijven chargeeren want de menigte werd voortdurend grootor en maakte op sommige punten door luid fluiten de paar den schichtig. De naam van den aan den pols verwonde is David Kobus Bellers, dokwerker van be- roep. De aan het hoofd verwonde werd ge noemd door iemand die hem vergezeld had Rooting. Vooral voor het Centraal Station waren de charges hevig en raakte menigeen onder den voet. Er werden nog een paar personen licht verwond, maar hunne namen konden wjj niet vernemen. Bij een charge stortte een der marechaus sees met zijn paard en geraakte er onder. De man bleek echter slechts licht verwond en kon weer te paard stijgen. Het Damrak van het Victoria-Hotel af, is geheel ontruimd met de blanke sabel. Den reizigers en logeergasten van ’t Vic- toria-Hotel, die zich op de stoep en in de entree geplaatst hadden, werd verzocht naar binnen te gaan. ee ha!c zaaÈje’niei i^iFiNlJ^eHeU^staatT te lezen MARGARINE. Ook ontbrak dit opschrift aan het artikel dat 5 Januari j.l. by haar ten verkoop aanwezig was. Zy ontving dien dag eene visite van den boterverificateur, de heer J. Gramser te Leeuwarden. Deze bevond dat in eene pan in den winkel aanwezig was iets dat op boter geleek, doch dit niet was. Hy nam een paar monsters en zond die ter onderzoek naar een paar scheikundigen, die verklaar den dat het geen natuurboter was, doch margarine. Derhalve kwam onze weduwe in conflict met de boterwet. Beklaagde was niet ter zitting aanwezig. Eisch 2 boeten van tien gulden of 2 maal 2 dgn. hechtenis. 3. H. M. B. te ’s-Hertogenbosch is direc teur van de margarinefabriek „Fama” aldaar. Deze fabriek heeft ’n filiaal te Amsterdam. Uit dit kantoor werd begin Januari 1903 aan ’t adres van J. Feenstra te Koudum verzonden eene party margarine, in kistjes en pannen. Terwjjl deze staan in de goederenloods van het spoor te Leeuwarden, komt daar de boterverificateur en deze houdt eene inspectie over de party. De pannen zitten in latwerk, krat genaamd. Nu bevindt de verificateur dat by een dezer pannen op het krat wel aanwezig is het woord MARGARINE, doch dat dit ontbreekt op de pan zelf, waar het toch te vinden moet zyn onder boven en aan beide zyden. Hy ontbiedt een paar men- schen van het personeel als getuigen, en neemt een monster uit deze pan dat door deskundigen onderzocht en bevonden is te zyn margarine. Aldus overtreding der boter wet. Deze zaak werd in deze zitting be handeld. Getuige J. Feenstra, agent van „Fama” heeft in Januari ontvangen een party kunst boter, afgezonden door het filiaal van .„Fama” te Amsterdam. Hij verklaart dat op de emballage wel •degelijk te lezen stond het woord MAR GARINE, geheel zooals de wet dit aan geeft. Deze verklaring is dus geheel in strijjd met ’s verificateurs verbaal. Op zijn beurt beweert deze Ambtenaar dat op de pan niet was aangebracht het daar 4 maal behoorende woord Margarine. Hy zegt dat bij het onderzoek in de goederenloods te Leeuwarden aanwezig was de arbeider W. en dat daarna de heer de R. een en ander heeft gecontroleerd. De kantonrechter wijst getuige Feenstra op ’t gewicht van zijn eed. Deze kan niet anders verklaren dan hy heeft gedaan. Het O. M. vraagt nu uitstel tot op heden over vijf weken, ten einde alsdan als getuigen te kunnen hooren de arbeider W. en de heer de R. bovengenoemd. Alsnu wordt deze zaak door den kanton rechter verdaagd tot op 5 Mei a.s. 4 1°. J. K., 2°. P. N„ 3°. H. v. d. Z., 4°. J. O. t. B., 5°. R. N., 6°. L. R., 7°. F. W. H„ 8°. C. d. V., 9U. W. v. d. V., allen te Bolsward hebben in den nacht van 11 op 12 Febr. proces-verbaal opgeloopen, wegens luidruchtig roepen en schreeuwen, waardoor de nachtrust der bewoners kon gestoord worden. Vier hunner, n.l. 2°., 3 7°. en 9U. zyn tegenwoordig, tegen de anderen wordt verstek gevraagd en verleend. Na ’t voorlezen van ’t proces-verbaal ver klaren de vier aanwezigen eenstemmig, dat zy onschuldig zijn. Ze hebben niet ge schreeuwd en ook niet gezongen. De agent, die proces heeft opgemaakt, kwam daarop aan t woord en vertelt dat er elf jongelui waren, die na afloop van een feestelijke uitvoering, ongeveer mid dernacht op straat drukte maakten. In de stad hoorde hij ze buiten de Blauwpoort rumoer maken, giug er daarom heen en gaande ze aan kalmte, Twee er van •in hun nabijheid was, terwijl hy zich wel Degelijk overtuigd heeft, dat niet eenige, “tiaar alle bekeurden aan deze rustverstoring VHAAUT: meededen. De 4 beklaagden verklaren weer een- stemmig: ’t Is onmogelijk, ’t is onmogelijk. Bi^^ B IWy hebben niet geroepen. J j Op nadere aanvraag komt nog al aan ’t de licht, dat ze een lange steeg „doorgevlogen” da MARGA'z'jn’ en daar hebben ze wel „een stuk of vier rare geluiden” gehoord, maar wie het ]£j ter ver VcUlSMDST va deed wisten ze niet, doch zij heelemaal niet. De politie-agent handhaaft zyn verbaal, en van de NI. Vn. NlariJariniheeft hen langs de.Nieuwe Turfgracht, de 4 Gortsteeg en de Nieuwe Hofstraat gevolgd. De beklaagden: „In de Nieuwe Hofstraat zijn wij geheel niet geweest, dus dat is al weer mis.” De heer Ambtenaar ziet integendeel in, dat deze beklaagden mis zijn geweest en eischt voor alle negen f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Op de gebruikelijke vraag, of ze nog iets ter hunner verdediging hebben aan te voeren betuigen alle 4 nogmaals hun onschuld, en na de kennisgeving dat 11 April de uit spraak van het vonnis is bepaald, verklaren ze, dan terug te zullen komen, want ze willen het nog eens met den politiebeambte probeeren. 5. H. L. te Harlingen staat terecht, omdat hy den 6 Maart als getuige in een strafzaak opgeroepen zynde, niet verscheen en geen blyk heeft gegeven van gerechte- lijké verhindering. thans tegenwoordig en zegt, 2 uur met de anderen in een boot in zee te zijn gegaan om te visschen en doordat het „tij” hen tegenliep kon hy pas 10 uur aan wal komen, terwyl hy 7 uur al terug had meenen te zyn. Hem wordt beduid, dat het onverant woordelijk was, om op den morgen dat hy voor ’t gerecht was opgeroepen als getuige, nog in zee te gaan en hem wordt dan ook de vraag gesteld, of hy niet veeleer is weg gebleven, omdat zyn verklaring bezwarend Had kunnen worden voor de beklaagde visschers, waartegen hy moest getuigen. Beklaagdezegt, dat dit geheel niet het geval was, doch omdat zy door den harden wind in lang niet hadden kunnen visschen, hy de paar dagen dat de zee kalm was, met gemist kon worden en hy trouwens dien morgen bad verwacht tydig terug te zyn. Een anderen visscher J. W. Soolsma, die met dezen beklaagde dien morgen in zee is geweest, is thans als getuige opgeroepen en deze getuigt dat zy op den gewonen tyd in zee gegaan zyn, doch by zoneter heden omtrent dien dag weet hy zich niet te herinneren. Eisch f 30 of 10 dagen hechtenis. Deze eisch valt beklaagde blijkbaar erg tegen. „Dertig gulden” roept hy uit, „hoe is ’t mogelijk 1 Ik kon toch mijn werk niet laten staan, ik ben in dienst van mijn vader en een ander kon mijne plaats niet vervullen, want die zou met het werk on bekend zyn. Het visschen op zee hangt van ’t ty af! 6. S. A. te Bolsward is den 24 Febr. bekeurd wegens rustverstoring. Bekl. is tegenwoordig en zegt nooit geschreeuwd te hebben. Er staat in ’t verbaal dat hy ge vloekt en geschreeuwd heeft en dat is on waar. De agent heeft hem ook met aan gezegd dat hy bekeurd was. „Hy vroeg my, wat boodschap ik op de Dylakker had en dat heb ik hem gezegd, misschien wat te hard naar zyn zin.* De politieagent verklaart, dat bekl. by een bewoner op de Dylakker in de deur stond en daar lastig was, zoodat de juffrouw my verzocht hem te verwyderen. Hy ver telde van den bewoner een klap gehad te heböen en had gevraagd hoe het moest of daar proces van moest of dat hy ’t wilde atmaken. Op myn aandringen om te ver trekken maakte hij vry wat spats, vooral toen ik hem by den arm nam, om hem uit de deur te verwyderen. Er was reeds vry wat volk omheen geloopen. Hy maakte zoo’n drukte, dat de kinderen er met van konden slapen. Eisch f3 of 2 dagen. Op de vraag of hy nog iets ter verdedi ging heeft in te brengen volgt op norschen toon ’t antwoord: „Dat geeft my toch niks!” 7. P. v. d. Z. te Bolsward was den 27 Febr. ’s avonds ongeveer half tien dronken. Eisfth f 3 of 3 dagen. 8. R. R. te Bolsward heeft wel drie processen opgeloopen. 23 Febr. was hij dronken, denzelfden dag heeft hy een hoekje op straat als urinoir gebruikt en in den nacht van 1 op 2 Maart was hij te ruim 12 uur dronken op de Koemarkt. Beklaagde is heden niet verschenen. Eisch 2 maal f3 of 2 dagen en 1 maal f 1 of 1 dag. 9. R. v. d. M. te Makkum is slager en den 23 Febr. werd hy bekeurd, omdat uit zijne slagerij bloed langs de straatgoot vloeide. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat er geen riool door de straat is. Het bloed van zyne slagery vangt hy op in een zinkput, maar by ’t schrobben loopt het water, dat bloederig is, er wel eens over. Hij kan er echter niet in voorzien, de andere slagers verkeeren in ’t zelfde geval, ’t Is altoos zoo geweest doch vroeger was er nooit drukte over. De politie verklaart dat het bloed met water gemengd, wel 80 meter ver de straat over liep. Als bekl. die zinkput op tyd ledigt, is er niets te doen en ’t is na die bekeuring ook al beter geworden. Eisch f 5 of 3 dagen. 10. A. P. schipper gedom. te Sneek lag met zyn schip in de vaart nabij Welsryp. De marechaussees van Franeker zagen op hun nachtelyke surveillance dat er geen licht brandde, gelijk de verordening dat voorschrijft. Eisch f 5 of 3 dagen. 11. G. B. van Nyega voer den 2 Maart met staand zeil langs de Oudegaster turf vaart. Dit is by verordening verboden. Eisch f2 of 1 dag. 12. G. B. v. K. te Gaast werd den 26 Febr. op den zeedijk aangetroffen met een dubbelloops jachtgeweer. De opzichter van den zeedijk bekeurde hem deswege en hij was over die bekeuring lang niet gesticht. Hy dreigde den beambte die hem bekeurde, doch deze deed zijn plicht en schatte het geweer op f20. Eisch 3 dagen hechtenis, met last tot uitlevering van het geweer, de waarde er van ad f20, of 6 dagen hechtenis. 13. 8. B. te Pingjum was den 8 Maart op den laten avond over zyn bier. Eisch f3 of 2 dagen. 14. H. J. V. te Bolsward werd in den nacht van 8 op 9 Maart door een nacht wacht op het bolwerk aangetroffen in ken lyken staat. Eisch (by 2de herhaling) 5 dgn. hechtenis. 15. Io. J. R., 2o. C. 8. en 3o. 0, d. W. allen te Stavoren hebben in den nacht van 8 op 9 Maart aldaar de rust verstoord door hun luidruchtig roepen en schreeuwen. Eisch voor ieder f5 of 3 dagen. 16. Io. W. A., 2o. F. H., 3o. W. S. en 4o. J. W. allen te Witmarsum speelden aldaar met centen op straat. De politie had hen al dikwerf gewaarschuwd, maar dat hielp niet. De bewoners in die buurt hadden van die jongens vaak veel last, want het spel ging niet zelden met veel drukte gepaard, soms op vechten af. Om er een eind aan te maken werd hen proces-verbaal aangezegd en de eisch luidt hedenvoor ieder f 1 of 1 dag. 17. lo. D. v. d. B„ 2o. R.C., 3o. S. H., 4o. J. 8. en5o. D. v. Z. allen te Witmarsum hebben eveneens zich niet gestoord aan de herhaalde waarschuwing om in die buurt niet met centen te spelen en ook dezen kwamen daarom in ’t kladboekje van de politie. Eisch f 1 of 1 dag voor ieder. 18. G. 8. te Woudsend voer den 7 Maart met zijn schip langs de algemeene turfvaart te Oudega met verboden. Eisch f'2 of 1 dag. 19 J. B. te Bolsward is bekeurd omdat hy een wagenhuis liet verbouwen zonder vergunning van Burg, en Weths. te hebben bekomen. De woningwet eischt dit. Bekl. bekent, dat hy den timmerman zyn wagenhuis heeft doen af breken om er een nieuw voor in de plaats te stellen. Hy wist niet, dat hy voor een hok ook al toe stemming moest vragen, hy meende dat de woningwet het oog op woningen had. Hy heeft later vernomen dat de timmerman een bestek heeft gezonden aan B. en W. en verlof tot bouwen heeft aangevraagd, maar de teekening van een platte grond ontbrak. Toen deze een paar dagen met het inzenden van die laatste teekening had gedraald, kreeg hy (bekl.) proces. Eisch f8 boete of 4 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen op 11 April ’s namiddags 2 uur. 3^maanden. J tar h 5 Cent. r» Bolswdsche Courant 1 r ii /Irma Wen. i. I «J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1