NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ÏOI.SWA.R» EN WOKSERAOEEI, Verschijnt Donderdags en Zondags. 1903. 42ste Jaargang. No. 31. PERSOVERZICHT. BINNENLAND. s. g DONDERDAG 16 APRIL. g VOOR 2e. -1000 225 3e. -1000 385 4e. Naar deze berekening ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. 9,83% 405380 st. is 100% f 16533,39 - 119,20 - 1140,44 - 58,03 - 5974,94’ - 339,43 - 976,24 r» f21799,28 - 925,80 - 4658,32’ - 957,54’ - 3000,— - 1036,70 - 246,89’ - 84,95’ 132709,50 kxzxixiacx: - 1792,31 - 213,25 - 469,03 Totaal f27616,26’ De inventaris van voorhanden goederen op 31 Dec. 1901 geeft eene bezitting aan van f8722,23. De inventaris van voorbanden goederen op 31 Dec 1902 geeft eene bezitting aan van f9637,42’. De hoogere inventaris komt ten voor- deele van dit dienstjaar. De totale ontvang sten zün f32709,50 Inventaris 31 Decem ber 1902 - - 9637,42’ -f42346,92’ De totale uitgaven z\jn f27616,26’ Inventaris 31 Decem ber 1901 - 8722,23 -36338,49’ Bruto winst f 6008,43 Voor eene juiste beoordeeling van de finantieele uitkomst be- hoort in aanmerking te worden genomen le. dat aan de Gem. eene ver- Erg brave, ook christelijke bladen, waar onder er zijn, die zéér tegen ’t gebruik van sterken drank ijveren, plaatsen voor geld de Sanguinose-advertentie, en helpen daar door mede aan het toedienen van alcohol aan kinderen! Harlingen, 13 April. Toen de vorige week onze exporwlagers wegens de tijds omstandigheden hunne waar goedkoop kon den inslaan, had een hunner het geluk mee, dat hem van de Groninger markt het ge kochte vee nog kon worden bezorgd, wat lang niet met allen het geval was. Dit fortuintje moet hem een extra winst van f 200 hebben opgebracht. Anderen echter hebben door de stakingsbeweging aanzien lijke schade geleden. Ternaard, 9 April. Wielrijders, ziet de schroeven van uw rijwiel na vóór ge rjjdeu gaat! Wat anders de gevolgen kunnen zijn, kan blijken uit het onderstaande. Een heer uit Leeuwarden kwam met groote vaart vlak voor den wind den hoogen dijk bij de Viachbuurt affietsen. Plotseling zwenkte het rijwiel en berijder en rijwiel geraakten pardoes in de vrij diepe Viachbuurstervaart. De toevallig in de nabijheid zijnde brieven gaarder B. slaagde er in hem met zijn vrij wat beschadigde fiets op het droge te bren gen. De redding ging nog al met eenige moeite gepaard, daar des rijders voet vast gekneld zat in net wiel. Na onderzoek bleek dat de stuurklem door de hevige drukking was losgeraakt. Werkstaking veenderij te Beets. De veenarbeiders te Beets besloten op het Dinsdag gehouden appèl het werk niet aan te vatten. Allen zyn Huiswaarts gekeerd. Aanstaande Maandag opnieuw appèl. Hoogezand, 11 April. Het vrachtschip Vertrouwen*, schipper A. Joosten, waarin ue eerste in Nederland vervaardigde zuig gasmotor voor scheepsbedrijf is geplaatst door de machinefabrikanten E. J. Smit Zn. alhier, heelt een proefvaart gedaan naar Dalfzgl. Het resultaat was verrassend. De machine van 20 E. P. K. kon aan het scnip van pl. m. 140 ton eene snelheid geven van 10 K.M. en verbruikte per uur voor 12 cts. aan orandstof. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Lemmer, 13 April. De stoomboten van de Hoiiand-Erieslandlyn hebben sedert Za terdagavond weer hun dienst hervat. De dienst van hier op Amsterdam is in het geheel vier dagen gestaakt geweest. Het grootste gedeelte van het personeel, dat ont slagen was, is weer opnieuw in dienst ge nomen. Gisteren morgen kwam de salonboot a Bols ward* van deze lijn hier aan met meer dan 100 passagiers. Totaal Uitgaven. Voor Steenkolen Zuivering Leiding Vrachten Arbeidsloonen Administratiekosten Meters Buiteng. Werken en Ond. a. Gewoon b. Lant. met gloeilicht c. Onvoorzien HET SCHAAPVROUWTJE. Een groote, zware vent komt de wacht kamer van het gasthuis in, een lucht van jenever en tabak golft mee naar binnen. Achter hem aan komt een arm, mager, slap, armoedig vrouwtje met een jongetje van een jaar of zes aan de hand. De man stevent, op de dienstdoende pleegzuster toe, haalt het opnemingsbriefje uit zyn zak, reikt het haar met ruw ge baar over en vraagt: „Wanneer kan ik haar terug komen halen Ik kan haar zoo lang niet missen, denk daarom!* Als gold het een stuk huisraad, dat hersteld moest worden. „Dat kan ik natuurlijk niet zeggen," ant woordde de zuster. De man vloekte. Het jongetje begon te huilen en verborg zyn gezichtje in moeders rokken. „Hou je bek, schreeuwleeljjk", snauwde de man. Het zieke, slappe menschje ging naar haar man toe, zenuwachtig haar magere handen over de armen van haar jak strijkende, en zag hem met haar groote, schapeoogen klagend en smeekend aan „Ik zal maken, dat ik wel gauw weer beter ben, hoor De man trok het schreiende kind van de moeder weg, wierp de verpleegster nog een brutalen blik toe en ging heen. En het kleine schaapvrouwtje, dat zich schaamde voor haar man, zeide veront schuldigend tot de zuster: „Ja ziet u, ik verdien ook de kost voor hem!“ De Strijdkreet. Wij lezen in het Maandblad tegen de Kwakzalverij SANGUINOSE. Door de Firma van Dam Go. te ’s Gra ven hage wordt dit middel met veel ophef aanbevolen „in al die gevallen, waarin groote zwakte het herstel belemmert of het leven tot een last maakt." Verder wordt ervan gezegd: „Heel bijzonder gunstig is de werking van de Sanguinose bij kinderen die herstellende zijn van Engelsche ziekte (rhachitis); de voorbeelden daarvan zijn talrijk." Volgens de bewering van de fabrikanten is Sanguinose „getrokken uit een groot aantal kruiden, die door hunne onderlinge samenstelling een zeker gevolg waarborgen. Na herhaalde proefnemingen is het einde lijk mogen gelukken de Sanguinose aldus in het luchtledige te bereiden dat de voe- dingzouten uit de planten hier in den meest onveranderden vorm aanwezig zijn.* Daarentegen is, door het onderzoek van den heer J. van Riel te Amsterdam, ge bleken, dat er van dat groot aantal krui den niet veel te merken is en nog minder van de zoo belangrijke voeding szonten. Sanguinose is geen ontdekking van bijzon dere waarde; neemt: wat bittere kruiden, waarin o.a. gentiaan voorkomt (bijv, de bekende, zoogenaamde koortskruiden) trekt die met wijn, water en spiritus, filtreert het mengsel na eenige dagen... en klaar is Sanguinose. Wij zien, na deze verkla ring, al een storm onder de bewonderaars opsteken en ons afvragenof dan al die menseden gelogen hebben die zulke mooie attesten hebben afgegeven Och neen, goede menschen Een geregeld gebruik van wat wijn (en vermengd met enkele bitter- stoifen om den eetlust op te wekken) zal, in gevallen van zwakte, goede diensten be wijzen, maar daarvoor is ’t niet noodig fl,50 voor de 360 gram of f3,75 voor de iiesch te betalen. Een vertrouwd wy'nkoo- per helpt u beter en veel goedkooper dan de Firma van Dam Go. Een beetje gen tiaan-tinctuur bijv, door een flesch wijn... en zeker hebt ge f2,75 verdiend en zult er even gezond bij worden als bij het ge bruik van Sanguinose. Nog één raad: „Geeft het uwe kinderen niet bjj herstel van Engelsche ziekte; voor kinderen bevat het wondermiddel veel te veel alcohol. DE NOOD DRINGT. „Want ja, er wordt geleden; er bestaat schreiende nood. Nog niet zoozeer in de kringen van onze geregelde ambachtslieden maar wel bij het proletariaat, dat achter hen staat, en met minder in sommige streken ten platten lande. Denk aan Friesland. Eu dan zeg ook ik met Bilderdyk, „God heeft het niet gewild, dat iemand hard sloven zou en toch geen brood hebben voor zich en zijn gezin.* En nog minder heeft God het gewild, dat iemand, met handen en met een wil om te werken, omdat er geen werk is, in honger zou omkomen of' gedoemd worden tot den bedelstaf. Als we deksel en voeding hebben, dan ja, eischt de heilige Apostel, dat we ons daarmee vergenoegen zullen. Maar nooit kan, noch mag het, waar onze Vader in de hemelen met goddelijke mildheid overvloed van spijs uit den akker wil doen voortkomen, in den Naam des Heeren vrijgepleit, dat door onze schuld dit ryke goed zoo ongelyk verdeeld wordt, dat, terwyl den één de broodkrui mels steken, den ander met ieege maag naar zijn stroozak moet, of, soms zelfs nog dien stroozak moet derven. En als er dan nog zijn, die, God vergeve het hun, zulke mis standen met een beroep op Jezus woord „de armen hebt gy altijd bij u*, verdedigen willen, dan teeken ik voor de eere van Gods heilig Woord tegen zulk een misbruik van de (Schrift protest aanen verzoek, wie zoo oordeelt, eerst in diezelfde Schrift eens na te speuren, hoe bijna weelderig, vergeleken by den jammer, waarin ons proletariaat verzonken ligt, de toestand van den arme in Israël was. Dr. Kuyper, Sociale quaestie, hlz. 32. dat aan de Gem. eene ver goeding toekomt van f 1000 dat aan aflossing der leening 1890 moet worden betaald rente der leening 1890, 33/« van f6000 dat aan aflossing lee ning 1895 moet wor- betaald rente daarvan 3*/2 van f11000 dat voor afschrijving cokesterrein, verga derkamer en munt meters dient te wor den gerekend en rente daarvan Met volkomen instemming nemen wij het volgende over V0GELM00RD. In liet nummer van Avicultura komt de volgende advertentie voor: GevraagdVinken, putters, keepen, barm- sijsjes, van ieder duizend per week. Brieven met offerte koopmansprijs, adres: Floralia, Assen. Naar aanleiding hiervan schrijft het Utrechtsch Dagblad: „Duizend goudvinken, duizend barmsijs- jes, duizend keepen, duizend putters, dui dend vinken iedere week, dat is het wat men zich niet ontziet openlijk in een Nederlandsch blad te vragen. Met welk doel? Verspreiding levend om in kooitjes in ’t klein te worden verkocht? Duizend van ieder per week Of dood, vijfduizend nuttige vogels, iedere wees, voor een oogenblik gebruik aan de tafels van domme en wreedaardige lekker bekken Misschien naarRusland, waar tegenwoordig het eten van musschen en andere vinkachtigen fringillae mode schijnt te zyn Weet gij wat het zeggen wil, waarde lezer, iedere week vijfduizend vogeltjes, die met hu» sierlijke kleuren en hun vroolyk gezang onze velden en tuinen bevolken, onttrokken aan bun natuurlijke bestemming Dat wil zeggen, dat over eenigen tijd geen zangvogel meer in ons land te beken nen isTerwijl vroeger het gekweel en het gekwetter in de natuur een lust was om te hooren, thans op menige plek in ons land al reeds doodsche stilte kwik staartjes, meezen, is het geen zeldzaamheid als men ze nog te zien krijgt Thans wacht ditzelfde lot ook onze sierlijke vinken met hun deftig kopje en hun roode borst. En terwijl insecten ongehinderd kaalvreten wat zij kunnen vinden, heerscht alom zwij gen in de natuur, wier vogelenwereld is uitgemoord.* - 418 - 292 --- - 4320,— zou er dus een zuiver saldo zijn van f 1688,43 Gasverlies. De gasproductie was volgens aanwijzing van den fabrieksineter 405380 stères, waar van werden verbruikt: Door particulieren. 308929 st. is 76,20 /o straatverlichting 49650 st. is 12,26 fabr. en woning 6950 st. is 1,71 7o Blijft voor condensatie en verlies Het verliescijfer is gestegen van 9,45 in het vorig jaar tot 9,83 in dit jaar. Finantieele Uitkomsten. Ontvangsten Aan Gas voor Particulieren en Gemeentegebouwen Meterhuur Cokes Leidiug Straatverlichting Teer Ammoniac water Diversen Aan het VERSLAG van den Toestand en de Exploitatie der Gemeentelijke Gasfabriek te Bolsward over het dienstjaar 1902, ontleeuen wy het volgende Algemeen Overzicht. Mocht uwe Commissie in de laatste jaren geregeld op een voortdurenden bloei der Gasfabriek wijzen, dit jaar vooral mag zij zich daarin verheugen. De toename toch van het gasdebiet be droeg dit jaar’niet minder dan 51041 stères of bijna 20%, een cijfer dat nog nimmer werd bereikt. Wees Uwe Commissie in het vorig ver slag nog dat de ’gasberging geen directe zorg baart, nu het debiet dit jaar zoo aan merkelijk is toegenomen en nog steeds toe nemende is, zal het een ernstig punt van onderzoek uitmaken bij de Gascommissie of de tegenwoordige berging voldoende is. Waar Uwe Commissie in het vorig ver slag de wenschelijkheid uitsprak om, zoo- dra de straatverlichting met gloeilicht is ingericht en het gasverbruik voor publieke verlichting meer nabij valt te bepalen, een nauwkeurig onderzoek naar lekkage van het buizennet in te stellen, wenschen wy, nu de straatverlichting dit jaar wellicht geheel met gloeilicht kan worden ingericht, aan dat onderzoek dit jaar nog uitvoering te geven. Niet dat het verliescijfer van 9,83 n u zoo verbazend hoog is, in vergelijking met vroeger, in 1883 o.a. met 16,3%, terwijl toen nog geen dagdrukking werd gegeven, doch dit cyfer kan wellicht,^al is een deel van het buizennet nog oud, gunstiger zyn. Wy ontveinzen ons echter de moeilijk heid van een zoodanig onderzoek niet, vooral omdat dat onderzoek hoofdzakelyk in klei grond moet plaats vinden. Gasberging. De nuttige gasberging mag gesteld wor den op 845 M3. of nog geen 50 der ge middelde etmaalproductie der tien drukste dagen, tegen 54% over 1901. Hoedanigheid van het Gas. Klachten over het gas kwamen zelden voor en waar ze al werden vernomen ble ken ze of van lokalen aard of gedurende ■den winter tengevolge de vorst te zijn. Gasverbruik. Op 31 Dec. 1902 waren 401 gewone gas meters en 150 muntmeters geplaatst, tegen 380 gewone en 124 muntmeters op 31 December 1901. Het verbruik over de geplaatste meters toonde aan 308929 Stères, tegen 257888 Stères in 1901eene vermeerdering van 51041 Stères of by na 20 Terwijl sedert 1899 voor motorgas boven 2000 Stère verbruik */a ct. en boven een verbruik van 4000 Stère per jaar één cent reductie wordt verleend over het geheele verbruik. Het aantal inwoners der Gemeente be droeg op 31 Dec. j.l. 6630. Het gasverbruik bedroeg dus per inwo ner ruim 45,1 Stères. Straatverlichting. Dit jaar werd één gaslantaarn bygeplaatst, zoodat met inbegrip van die aan de poort der fa'briek „Hollandia* 125 lantaarns voor de publieke verlichting in dienst waren. Een deel van deze lantaarns werden te 11 uur gebluscht, terwijl de overigen als nachtlantaarns bleven doorbranden. V oor de straatverlichting werden geraamd verbruikt te zyn 49650 stères gas. De kosten van aansteken en blusschen bedroegen f517,50. Door de Gemeente werd voor de straat verlichting vergoed eene som van f3000, Gasproductie. l?e gedistilleerde 16889 H.L. kolen brach ten op 405380 stères gas of nagenoeg 24 stères per H.L. De grootste gasproductie was op 31 Dec. met 2040 stères, tegen 1655 stères in het vorige jaar - Bolswardsche Courant n r n f) •n •n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1