NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWA.RO EN WONSERABEEt Kantongerecht te Bolsward. 1903. 42ste Jaargang., Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 32. Rede Ds. A. van der Heide. g ZONDAG 19 APRIL. BLJNJNENJLAJND. VOOR vooral ook de INGEZONDEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Uw dw. Dnr., H. J, db VISSER, Zitting van 11 April 1903. Niet alleen veerbooten en pont zullen er van kunnen profiteeren, maar ook den vis- schers, die op zee door mist worden over vallen, zal de nieuwe mistklok uitstekende diensten kunnen bewijzen. Uit den Zuid-Oosthoek, 16 April. Het zoogenaamde Alva’s veld tusscben Beet- sterzwaag en Hemrik schijnt het eldorado van wilde dieren te zijn. Voor eenigejaren trof men daar wilde zwijnen aan, later zag men er reeën, en nu houden er zich herten op. De lammeren zijn dit voorjaar duur. Het is een waar buitenkansje voor den arbeider, als hij de lammeren van één schaap voor f 18 a f20 kan verkoopen. En dat gebeurt nog al eens. Geachte Redacteur! Zou U zoo vriendeljjk willen zijn, mij een plaatsje in Uw blad af te staan, opdat ik my van eene aangename opdracht kan kwijten Ik was n.l. zoo vrij de vorige week eenige circulaires van den Heer P. A. Steenekamp rond te zenden. Als antwoord daarop kon ik den onge- lukkigen ex-commandant een bedrag van f35,— - toezenden. Hij verzocht my den edelen gevers daarvoor zijnen hartelijken dank over te brengen, hetgeen ik bjj dezen doe. Den 25sten dezer hoopt hij naar Zuid- Afnka terug te keeren en zich na eene scheiding van ruim drie en een half jaar weder met de zynen te vereenigen. Mocht er nog iemand zyn, die zich zyner aange trokken gevoelt, zoo wil ik mij gaarne be lasten met het overmaken van „nage komen' giften. U, Geachte Redacteur, dank ik voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 17 April, ’t Feit, dat een jonk man te Breda eerlang in het huwelijk zal treden met de zuster zijner moeder, is niet nieuw; een 15 jaren geleden deed zich dat zelfde hier voor. Dat huwelijk werd gezegend met een zoon, wiens grootmoeder (nog in leven) de zuster zjjner moeder is, wiens vader zijn neef is, wiens grootvader de zwager is zijner moeder, en de zoon is van zjjn grootvader (ra, ra, hoe is dat?); wiens grootmoeder zijne tante is en wiens ooms en tantes zijne neven en nichten zijn. Eu zoo zou men haast in het oneindige door kunnen praten over die treurige bloedver wantschap. Wie dit alles niet onnatuurlijk noemt, die sympathiseere met onze Nederlandsche wet, welke nog ruimte laat zulke schan dalen te permitteeren. De Banier. Dat het in den verboden tijd niet kwaad visschen is, blijkt van een hengelaar alhier, die op Goeden Vrijdag uit eenige opvaarten ruim 30 pond blei, voorn en baars haalde. Een aardig presentje voor moeder de vrouw, als de centen ontbreken, om manlief een stukje vleasch voor te zetten. Sn. Crt. De firma Louwmans Co. neemt van haar personeel, groot 120 personen, 80 mee naar ’t Loo. Onder die 80 bevinden zich 40 huisvaders. De eerlijkheid is de wereld nog niet uit. Heden morgen verloor een jongen, die voor zijn vader een rekening moest betalen, van het bsdrag, hem meegegeven, een briefje van f 25. Kort daarna komt iemand uit IJlst aan het pnlitie-bureau met een boodschap, dat hij op het Grootzand een bankbiljet had gevonden van f 25. Joure, 16 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 19 paarden, 140 koeien, 135 schapen en lammeren en 90 varkens en biggen. De handel was vlug en de prjjzen vooral van de koeien, waren hoog. Toch echter vernamen we, dat sommigen thuis voor enkele dagen nog hqoger prijzen konden besommen, dan nu op de markt. Geheel-ontho uiers. Aan alleGeheel-Onthouders-Vereenigingen in ons land is de volgende circulaire ver zonden. „Door de afdeeling „Arnhem* van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken en de afdeeling „Arnhem* van den Algemeenen Neder- landschen Geheel-onthouders-Bond, wordt op den 5en Juli a.s. een groote nationale meeting georganiseerd ten gunste der Ge heelonthouding, op het „Sportterein,* (naast het Landgoed „Klarenbeek.*) „Het spreekt vanzelf, dat, wil deze mee ting werkelijk een nationaal karakter dragen, daaraan dan ook door alle geheelonthouders- vereenigingen der geheele natie moet worden deelgenomen. Dit is de reden dat het comité, dat voor deze beweging uit bovengenoemde atdeelingen is samengesteld, een beroep doet op uw aller bereidwilligheid en medewerking en u beleefd uitnoodigt, uw vereeniging door het zenden van afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. „De meeting begint ’s namiddags te één uur. „Als sprekers zullen optreden mannen van verschillende richtingen (na toezegging hun nerzijds worden de namen gepubliceerd). terwjjldeGeheelonthouders-Zangvereeniging „Neen Nooit* uit Deventer, bereidwillig bare medewerking heeft toegezegd. „Is in uw bezit een Banier, dan verzoeken wjj beleefd deze mede te brengen. Wjj dringen nogmaals op het u doen vertegen woordigen aan. Laat de leuze op 5 Juli zjjn: Op! Naar de Meeting te ArnhemOpI voor de Geheelonthouding 1 „Laat die leuze door het gansche land gehoord worden.* In een Amsterdamach Israëlietisch weekblad wordt „voor een orthodox jong- mensch een prachtige affaire met of zonder dochter ter overname aangeboden. Veroordeeld: Stavoren, 16 April. Geen grooter vijand van uen schipper op zee dan mist. Zelfs de veeröooteu Stavoren—Enkhuizen, nebben daarmede te kampen, hoe goed overi gens het pad bekend mag zijn. Vooral de reis naar Stavoren biedt bij mist moeilijk heden, wijl het vaarwater naar de Stavo- renscne haven minder scherpe aanwijzingen geeft dan het geval is met de haven van Bakhuizen. ’t Is dan ook meermalen voorgekomen, dat de boot, tor niet geringe teleurstelling van de reizigers, by mist het spoor byster raakte. Om afdwalen te voorkomen, bedient men zich tot nog toe van een misthoren, die van tyd tot tyd zyn eentonig geluid over de zee doet kiiuaen, maar uit den aard der zaak slechts op geringen afstand hoorbaar is en daardoor niet geheel aan ’t doel beantwoordt. Daarin zal uu verbetering komen. Voor rekening van de Holl. My. wordt op ’t uit einde van den noorder havendam een door middel van een uurwerkmechaniek zelfwer kende mistklok aangebracht, welke 10 uren aaneen zal kunnen luiden. De klok zal worden opgehangen in een soiled bewerkt steenen gebouwtje ter hoogte van 5 M., met torentje daarop van 4 M. Dit gebouwtje alleen zal ongeveer f 1500 komen te kosten. De klok en het uurwerk- meohaniek worden geleverd door de Bre- dasche machinefabriek. Woensdagavond trad voor de hier ge vestigde afdeeling van de Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken in hare openbare vergadering in „de Doele* als spreker op Ds. A. van der HEIDE van Engelum. De opkomst van het publiek was niet groot, de zaal was door de aan wezige dames en heeren slechts half bezet. Na opening der bijeenkomst door den heer Hoedemaker begon de spreker met te zeggen, dat hij eigenlijk wel heel kort kon zyn, daar toch ieder der aanwezigen er wel van overtuigd zal zyn, dat de drank slecht is en veel ellende in de wereld ver oorzaakt. Het doel dezer bijeenkomst is evénwel om propaganda te maken voor het doel, dat de Vereeniging van Geheel onthouders voorstaat, namelyk de tragen, lauwen en onverschilligen op te wekken om mee te doen in den strjjd tegen het drankgebruik. Deze strijd is zeer, zeer oud. Eeuwen en eeuwen lang werd door de wetgevers van het volk reeds gewaarschuwd tegen het drankgebruik. Confucius en Boedha in de oudheid, by de Chineezen en Oostersche volkeren, Mahomed bij de Turken, waar schuwden by hun wetgeving tegen het gebruik van den drank. In onze landen heeft ook ’t drankgebruik steeds schrik barend geheerscht, in de 17e eeuw werd zelfs in de kerken zooveel bier gedronken, zoodat er een verbod tegen moest worden uitgevaardigd en o.a. in Engeland werd er door het volk tegen geprostesteerd. Men was er reeds zoo aan gewend, dat men er geen afstand van wilde doen. In musea ziet men nog de groote bokalen en drink bekers, die ons verkondigen hoe men er een eer in stelde, veel te kunnen drinken. By de feestmalen uit dien tyd werd altoos veel drank gebruikt. Toch was er een groot verschil tusschen dien tyd en tegenwoordig. Voorheen werd enkel by feestelijke gelegenheden drank gebruikt, maar allengs is de drank meer als huis genoot beschouwd en daardoor is juist het gevaarlijke veel vermeerderd en heeft het gebruik allengs schrikbarende afmetingen aangenomen. Het is een volksgebruik, ja misbruik geworden, zoo erg, dat er een sterke volksbeweging tegenover dient te worden gesteld of de ellende zal op zedeljjk en maatschappelijk gebied op den duur niet te overzien zyn. In de laatste eeuw is de drank in plaats van een feestgenoot een huisgenoot gewor den. Alle uitvluchten worden er gezocht om voor het drinken een aanleiding te vinden. By geboorten, bij huwelijken, bjj sterfgevallen, op lotingsdagen, volksfeesten, bijeenkomsten, verjaardagenvoor koude of hitte; by vreugde en verdriet wordt naar de flesch getast en wat is van dit alles het gevolg geworden Dat velen zich een drinkgewoonte hebben eigen gemaakt, die onbewust tot dageljjksch gebruik is gekomen. In huis en op het werk, in den schafttijd en ter ontspanning altoos*wordt dan de zucht gevoeld om een borrel te nemen en dan is er nog geen sprake van drankmisbruik. Wie niet meedoet wordt gewoonlijk als spelbreker beschouwd, de geheelonthouders worden uitgelachen, spot tend de ridders van de blauwe knoop ge noemd. Waar zoo de drinkgewoonte, ja eigenlijk de dwang tot drinken bestaat, is het ver bruik enorm groot. Men weet het, in ons kleine Nederland wordt per jaar 80 mil- lioen aan alcohol verbruikt, een hoeveel heid die men zich niet kan denken. Als men ’t in één kruik wilde bergen, deze zou veel hooger dan de domtoren van Utrecht moeten zjjn300 locomotieven zouden er noodig zjjn om ’t gewicht te trekken; op een schaal geplaatst, zou men, om evenwicht te kry^en, de helft der inwoners van Nederland op de andere schaal moeten plaatsen. En toch, men weet het, de alcohol is een vergift. Zuivere alcohol is zelfs een doodelyk vergift, doch men begrype toch ook met water verdund, blyit het een vergift, dat niet nalaat zjjn nadeelige uitwerking op het gestel van den meusch uit te oefenen. Wel een derde deel der kranzinnigen die in gestichten worden verpleegd heeft zjjn ongeluk aan den drank te wyten, de ge vangenissen worden voor een belangryk deel gevuld, doordat de sterke drank de zinnen benevelt, de zenuwen verzwakt. Allerlei ziekten ontstaan door ’t gebruik van drank. Elk in zjjn omgeving kan het opmerken wat ellende door den drank ont staat. Vele huishoudingen worden er door verwoest, ellende, armoede, mishandelingen, misdaden, ontstaan er door, om nog niet eens te spreken van de verstokte slaven van den drank. En wat niet uit het oog moet worden verloren, de drankgewoonte gaat heel vaak van ouders op de kinderen over, zelfs tot in het derde geslacht. De ziekte wordt vaak erfeljjk, en in ieder geval werkt .het voorbeeld van de ouders sterk op de kin deren. ’t Is daarom zoo noodig dat er een einde kome aan die drinkgewoonte. De volksmeening moet worden omgewerkt, want de drinkgewoonte, op zich zelf reeds zoo verkeerd, leidt menigwert tot misbruik. De zwakkeren glijden langs het hellend vlak naar beneden. Alleen daarom is het reeds noodig het matig gebruik af te keuren. Velen zien in een matig gebruik geen kwaad, maar omdat duizenden en duizen den door dat matig gebruik tot ellende gevoerd zyn, richt de Vereeniging van Geheelonthouders zich tegen deze dwaling. Wjj allen hebben in de samenleving de plicht der naastenliefde te betrachten. Al gevoelt men zich sterk, zelf niet tot mis bruik te zullen komen, dan nog is het voor den naaste, den zwakkere, liefdeloos, zich geene kleine opoffering te willen getroosten. Een goed voorbeeld heeft een goeden in vloed. Spreker spoort daarom ieder aan zich aan te sluiten by de Vereeniging, die zich kampt tegen deze volkszonde, een kamp, die zich gelukkig gestadig uitbreidt. Er is in de laatste jaren reeds veel gedaan en de goede uitwerking valt niet te ont kennen. Van onderwijzers en predikanten kan en gaat reeds een goeden invloed uit, vele vereenigingen werken mede tot het goede doel, de regeering steunt den strijd, de onthoudersbeweging wint veld. En al zullen wy het niet beleven dat de maat schappij drankvrij zal zjjn, laat ons dat niet ontmoedigen, wjj bereiden den weg voor ’t nageslacht. Een goed beginsel werkt door als een zuurdeesen bij het deeg. De drank is het monster dat op alle wyzen moet worden bestreden, de ouders vooral hebben een duren plicht hun kin deren ten voorbeeld te strekken. Nederland verkeert op dit oogenblik in een ernstigen tijd, er neerscht een strjjd die het volk als in twee kampen doet tegen over elkander staan, doch zoo, besluit Spr., ’t is volstrekt niet over dezen stryd dat ik wil spreken, ik noem dezen tyd, desondanks toch ook een gelukkigen tyd, daar uit allerlei rangen standen velen eenstemmig strijden naar verbetering. Er zjjn toestan den die ten hemel schreien, en een krachtig middel tot verbetering is vooral ook de strjjd tegen Schiedam. Dat velen zich geroepen gevoelen mee te werken in dezen strjjd, tot verbetering en verheffing van ons Volk! (Applaus.) Na deze rede werd door de Krite „Bol- sert” alhier .opgevoerd, het drama „Krïst- joun’’ van Y. Schuitmaker. Dit treffend tooneelstuk was als ’t ware een levend tafereel om de heillooze gevolgen van het drankgebruik te doen zien, en dus na deze rede by zonder passend. De inhoud mogen wjj bekend veronderstellen. Het spel was weder uitmuntend, alle rollen werden met toewijding vervuld, en het geheel liet een treffenden indruk na. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De Voorzitter, de heer Hoedemaker, bracht dan den Spreker zyn dank voor zyne rede, alsmede aan de Spe lers voor hun verdienstelijk en leerzaam spel, en sloot daarna de byeenkomst. Bolswardsche Courant 1. R. de J. te Bolsward, overtreding leer plichtwet tot f 2 of 1 dag hechtenis. 2. L. G. wed. J. B. te Stavoren, ten le wegens het voorhanden hebben in den winkel van mar garine zonder dat het woord „margarine" op de verpakking of de waar zelve in duidelijk zicht bare letters voorkomt en ten 2e wegens het niet gesteld hebben van het woord „margarine" op de winkelramen ’t dichtst bij de buitendeur, tot 2 geldboeten elk van f 5 of 3 dagen hechte nis voor iedere boete. 3. Io. J. K., 2o. P. N., 3o. H. v. d. Z., 4o. J. C. t. B., 5o. R. N., 6o. L. R., 7o. F. \V. H., 8o. C. d.V., 9o. W. v. d. V. allen te Bolsward wegens nachtelijk burengerucht verwekken, ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. 4. S. A. te Bolsward, wegens het te Bolsward rumoer maken in het openbaar tot f 2 of 1 dag hechtenis. 5. P. v. d. Z. te Bolsward wegens openbare dronkenschap, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 6. R. R. te Bolsward, ten le wegens openbare dronkenschap 2 maal gepleegd tot 2 maal f 2 of 2 maal 1 dag hechtenis, ten 2e wegens het niet op een daarvoor bestemde plaats zijn water loozen tot f 1 of 1 dag hechtenis. 7. R. v. d. M. te Makkum, wegens het in de gemeente Wonseradeel bloed van geslachte dieren laten loopen op de openbare straat, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 8. A. P. te Sneek, wegens het niet voeren van een helder wit licht des nachts aan zijn in een openbaar vaarwater in het rijk gemeerd liggend vaartuig, tot f 3 of 2 dagen hechtenis. 9. G. B. te Nijega (H. O. en N.) wegens het in den grooten Noordwoider polder met een schip langs de algemeene turfvaart met staand zeil geheel aan den mast verbonden varen tot f 1 of 1 dag hechtenis. 10. G. B. v. K. te Gaast. wegens het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben, tot f 3 of 2 dagen nechtenis, met verbeurdverklaring van dat wapen. 11. S. B. te Pingjum, wegens openbare dron kenschap, tot f 1 ol 1 dag hechtenis. 12. H. J, V. te Bolsward, wegens openbare dronkenschap bij 2e herhaling gepleegd, tot 5 dagen hechtenis. 13. J. R.; C. S. en C. d. VV. allen te Stavoren, wegens het verwexken van nachtelijk burenge rucht, ieder tot f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. 14. W. A., F. H., W. St. en J. W. allen te Witmarsum, wegens het in de gemeente Won- seradeel spelen met geld in het openbaar (wat betreft 1, 2 en 3 met oordeel des onderscheids gepleegd) ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. 15. D, v. d. B., R. O., S. H., J. St. en D. v. Z. allen te Witmarsum, wegens het in de gemeente Wonseradeel in het openbaar spelen met geld, gepleegd met oordeel des onderscheids tot f 1 ui 1 dag hechtenis voor ieder hunner. 16. G. S. te Woudsend, wegens het in den grooten Noordwoider polder met een schip varen langs de algemeene turfvaart met gedeeltelijk aan den mast verbonden zeil, tot f 1 of 1 dag hechtenis. 17. J. B. te Bolsward, wegens het een gebouw oprichten zonder schnttehjKe vergunning van Burgemeester en Wethouders, tot 1 5 of 3 dagen hechtenis. 18. H. L. te Harlingen, wegens het wettelijk als getuige opgeroepen wederrechtelijk wegblij- ven, tot I 15 of 10 dagen hechtenis. (i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1