1903. 42ste Jaargang. No. 33. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWA.RD EN WONSERAOEEE PERSOVERZICHT. g DONDERDAG 23 APRIL. g B 1 M E N L A D. I VOOR ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. beurde zoo spoedig te wisschen. en volledig mogelyk uit De Meimaand nadert. Zouden alle onder wijzeressen en onderwijzers niet ëén half uurtje van hunnen gewichtigen arbeid kunnen besteden aan ’t wijzen op het laffe en misdadige van nestjes-uithalen? Work urn, 20 April. De workman C. H. begat zien heden avond, als naar gewoonte, naar bed. Omdat zijn slaapplaats boven was, moest de man bij een ladder op. Bijna boven zijnde deed hij een misstap en viel naar beneden. Klagende van pijn werd de dokter gehaald en constateerde deze dat de schouder erg gekneusd was. Eene aanmerkelijke schadepost voor de man, die nu kort geleden zyne werkzaam heden weder kon aanvangen. Koudum. Wat we vreesden is geschied. Zonoagmurgen, bij het einde der godsdienst oefening, maakte onze leeraar onder diepe stilte zijne gemeente bekend, dat bij voor de beroeping naar Maassluis had be.ankt, maar die naar Dordrecht had aangenomen. Blijkbaar was net èii voor den leeraar èa voor de gemeente een pijnlijk oogenblik. Ijlst. Onder presidium van haren voor zitter, den heer W. Langhout, werd Donder dagavond de Jaarvergadering vandeNaam- looze Ulster Stoomboot-Maatschappij gehou den. Tot bestuurslid werd de heer Joh. Spyksma met 20 van de 21 uitgebrachie stemmen herkozen, terwjji het bestuur meedeelde, dat, otschoon er dit ja«r een nieuwe boot in de vaart gebracht was, zij aan de aandeelhouders 3 procent rente zoude uitkeeren. Sneek. Aan de markt alhier werden heden aangevoerd 10000 kievitseieren. Prijs 13 en 14 cent. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de vereeuigmg tot bevoidenug van het Vreemdelingenverkeer alhier. Frieslauds Noordoosthoek, 20 Apr. Of er uoa vraag nasi uiuhuu u> tegenwoor dig! Koopman D. Turkama te Dracnteu kocht er leeds me. r uan 1100 velletjes op. Ze kosten nu al cent per smk. Lemmer, 20 April. Er wordt thans in de Zuiderzee gezocht naar de lykeu van niet mmuer dan vyt visscbeis uit versciul- londe plaatsen, die met hei ruwe weer van Ue laatste 14 dagen zjjn omgekomen. Voor het vinden >au een dezer, ni. van den Hui- zer visscher Jacoo Kos, oud 26 jareu, 4 April verdronken, is door de tamme 1 20 Uitgeloofd Heerenveen, 21 April. Hedenmiddag trok ue logomoniuoude. B. de brugoverde Molenwijk aih.er op. Toen oy uierme le bezig was, I epen eemge jj .g na tegen ne mug op, waaruuor B., die den setting niet ter- dier slacht- solidair te Bravo! mejuffrouw A. E. Kok! Kranig! Gy zyt een baanbreekster met wie wy voor-den-dag kunnen komen. Gy, de eerste vrouw in Nederland, gepromoveerd in de rechtswetenschap. En hoe? cum laude. Wy zjjn trotsch op onze eerste vrouweljjke rechtsgeleerde. Van harte wenschen wy haar toe, een drukke practyk, waarin zij tot recht doet komen haar gaven en werk kracht. Ook in dit opzicht behoeven wy nu niet langer onder te doen voor onze naburen. Hollanders hebben de gewoonte, de kat heel lang uit-den-boom te kijken, lang te wikken en te wegen, voor zy in het strijdperk treden. Maar wat is het ge volg onzer nationale omzichtigheid? Dat wjj ons niet wagen in den strjjd, voordat de wapens goed gesmeed zjjn. Moge de overwinning behaald door mej. Kok, veel meisjes aanzetten tot volhouden en durven. „Het huweljjks-goederen-rechtin hetDuitsch Burgerlijk Wetboek” is het onderwerp door mejuffrouw Kok behandeld in haar disser tatie”. Wie macht en invloed heeft, werke mede, om aan zoovelen mogeljjk terug te geven de betrekking, de broodwinning, die ver loren scheen. Wie kan, offere naar ver mogen om zorg en ellende weg te nemen. En wie slechts geven kan een woord, een handdruk of een blik van goedheid en van zachtheid dat hy of zjj die gevenDan zal, als de grillige Aprilmaand met haar regenbuien, haar hageljacht en sneeuwval is voorbij gegaan, de Meizon weer vrooljjke gezichten bestralen, en het nooit stakend starrenhair lichten en schitteren over eene bevolking, die wijzer is geworden de groote wjjsheid van den fabeldichter, neergelegd in ’t verhaal van den aarden en ijzeren pot! Arnh. Omtrekken. In De Gids vertelt Mr. Gleichman, schrijvend over den staatsman F. A. van Hall, de vólgende anecdote. In een audiëntie hjj den koning waar schijnlijk Willem II kwam Van Hall een nieuwen collega-minister voorstellen. De audiëntie duurde ongeveer een half uur. Al dien tyd richtte de koning, zonder vragen te stellen, in de Engelsche taal het woord tot den pas benoemde, die eerbiedig zweeg. Na afloop van de audiëntie riep de koning Van Hall alleen nog terug en zei tot hem „Uw ambtgenoot bevalt mjj wèl; hjj is een bescheiden man”. Het geval wilde, dat de nieuwe minister geen woord Engelsch verstond. Wjj vinden dit wel aardig en lachen er om, maar waar het volk functionarissen kiest, b.v. zijne vertegenwoordigers, hoe dikwyls gebeurt het dan niet dat blijkt, hoe die gekozenen geen... Hollandsch verstaan stond los liet, met de wip in de hoogte ging. Toen hij zich zich eindelijk liet vallen, kwam hjj zoo ongelukkig neer, dat zijn enkel brak en bij op een stoel naar zijn woning moest worden vervoerd. Franekeradeel, 20 April. Zoo zoetjes aan gaat men voort met opknappen. De weg door de buurt van Achlum is in schouw genomen en aan de commissie uit den Raad is gebleken, dat het verzoek der ingezetenen om verbetering aan te brengen geen weelde maar een noodzakelijkheid mag worden geacht. In Tzum gevoelt men thans volop ’t genot van eene bestating. Daar hebben bijna al de particulieren het voorbeeld van het Gemeentebestuur gevolgd door hnnne straten te vervloeren en doelmatige afwatering te leggen. Slechts een viertal wacht nog op verbetering, waarvan een behoort aan een uitwonend eigenaar, die, zoo men zegt, van geene verbetering wil weten, ’t Zal er mis schien mee gaan, als met een gedeelte havenwal, ook in onderhoud behoorende aan een uitwonend eigenaar. Dat stuk havenwal ligt er nog even haveloos heen. Harlingen, 20 April. Al hoe men klaagt over de aanhoudende gure zelfs wintersche weergesteldheid, waardoor April zich tot nu toe kenmerkt, voor het lang deugdzaam blijven der aardappelen is de koude zeer bevorderlijk. Er worden dan ook ettelijke baaltjes de provincie uitge voerd en naar Holland verscheept, waar de Friesche aardappel gereeden aftrek vindt. Vooral de soorten, welke in het voorjaar geen blauwe plekken vertoonen, genieten de voorkeur. Die in het najaar het neusje van den zalm zijn, Munsterschen en Bruintjes, moeten het nu afleggen tegen de jammen soorten, wier wit meel minder vatbaar voer blauw worden schijnt te zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Men schrijft uit Amersfoort d.d. 20 April: By de H. S. M. staakte hier 13 man van de 162 van „vervoer11 en 53 van „tractie11. Gisteren, Zondag, kwamen de ontslagbrieven en thans bljjken 8 man van tracue ec 3 van vervoer te zyn teruggenomen, in het geheel zijn dus 55 detinitief ontslagen. De stationswactit is sterk verminderd; de passagiers mogen zich weer vrijelijk op het perron bewegen en slechts de hoofdtoegaugen en seinhuizen bly ven voorloopig nog bewaakt. Titans keeren zich echter de ontslagenen tegen hen, die bleven doorwerken. Verleden week werd reeds aan een der kinderen van een dezer laatste de boodschap meegegeven, dat, nu paatje den stakers een strop had om den hals gehaald door te blijven door werken, binnenkort paaije een heuschen strop zou worden omgedaan. Het meisje kwam geheel ontsteld thuis, doch kon geen inlichtingen geven, daar geen „spoorjongens" die ze allen kent, het haar gezegd hadden. Gistermiddag by de Phoenix bierbrouwerij spraken twee ontslagenen twee niet-stakers aan en toonden hun ontslagbrieven, er by voegend, dat het de schuld was van hen, die niet solidair zijn gebleven, dat het zoo geloopen is. Een vytde, een niet spoormao, kwam bij het groepje en ging een der pas tot machinist bevorderden te lijf en wel zóó hevig, dat moord we.d geroepen en de eigenaar der brouwerjj, die meende dat een der door hem den vorigen dag ontslagenen het iemand van zyn trouw gebleven per soneel lastig maakte, zijn huis uitliep en den vechtersbaas met zyn vuurwapen zoo lang in bedwang hield, tot toegeschoten politie en militaire patrouille den strydlus- tigen loodgieters knecht hadden gearresteerd. De zaak is in onderzoek. De spoorwegdienst. Aan de directiën der Staatsspoor weg-Maatschappy en van de H. IJ. 8. Al. is door de handelsreizigers- vereenigmg „Eendracht1* gevestigd te Rot terdam met atdeelingen te Amsterdam, ’s-Hage en Meppel, een adres gericht, waarin wordt gezegd: „dat hare leden meer dan het afwis selend reizend publiek, dagelijks in de gelegenheid waren op ie merken met welk een nauw besef van plichtsvervulling het spoorwegpersoneel voor den betreurens- waardigen dag van 31 Januari j.l., zijn dienst vervulde, „dat zij, hoewel de bedrjjvers van de plaats gehad hebbende stremming in het verkeer, in het belang daarvan, ten zeerste lakende, zich geroepen gevoelen, verzach tende omstandigheden te pleiten voor de talrijke huisgezinnen die thans tot de wreedste aller straffen, tot honger, zyn veroordeeld, „dat zij mitsdien een dringend beroep op uw medegevoel voor het lyden van anderen en op uw ernstig besef van ver- autwourdeiyatieid voor de veiligheid der Het Roode Kruis trede opZij, die waar lijk Christenen zyn; zy, die Broe ders zich noemen; zy, die Mannen en Vrouwen van goeden wille zyn; zy, die bevoorrecht zich weten in stoffelijken zin; zy allen, die het weten hoe de stroom van liefde het vuur van haat en tweedracht blusschen kan, maar óók dat wraakgevoel de wortel is van felle tégen- wraak; zy allen moeten er van door drongen worden, dat het noodig is voor ons landeke, élke herinnering aan het ge- Ieder onzer lezers vuile voor zich zelven deze stippellijnen in met zyne beschouwing over naastbij liggende en verwijderde oor zaken van den strijd, en trekke er de leering uit, die hy kan. Wy voor ons hebben krachtiger dan ooit, toevend in onze binnenkamer, gevoeld de ontzettende verantwoordelijkheid van den publicist, journalist, publiekspreker. Wie dezer meuschen zich geen Priester voelt, wijdend pen en woord aan ’t Goede o, «dat hy zwyge! Maar anders is thans spreken plicht. Er is een strijd gevoerd, en er zyn tal van schuldige en onschuldige slachtoffers, önscl'uldigen het meest. Met het lyden offers hebben w jj z y n. Het Roode Kruis trede op! Wie daar, krankzinnig van woede en van waan, nog staakt, hem treffe het kalme woord van een, die zyn broeder zich noemt en zijn broeder zich voelt. Opdat hjj ’t staken stake! Waar haat en verbittering bruist in de ■aiel, waar hóóg de golven gaan van toorn en verontwaardiging, daar worde olie van Christelijke liefde gegoten op die baren! Waar geleden wordt, zedelijk of stoffelijk, Liefde toone er haar banier, en Medelijden brenge verzachting en berusting! Geen ,„Wee den overwonnene!” weerklinke over iet land! duizenden handelsreizigers en overige passagiers, wier leven meer gevaar loopt, naarmate meer werk aan ongeroutineerd spoorwegpersoneel wordt toevertrouwd. „Waardoor zij de vrijheid nemen eer biedig, doch klemmend bij UE1. aan te dringen, genade voor recht te laten gelden, om, nu een herhaling van het gebeurde door de wetgeving ónmogelijk is gemaakt, de ontslagen werklieden en beambten weder in hun vorigen werkkring te her- stellen". De diensttijd der lotelingen. Zyn wij wel ingelicht, dan is 19 Mei aangewezen als de dag van opkomst der miliciens van dit jaar. De diensttijd deaer lotelingen zal aanmerkelijk bekort worden men spreekt van 6l/2 maand inplaats van 8 als ge volg der buitengewone legeruitgaven in den jongsten tijd. N. v. N. Art. 284 Strafrecht. De eerste toe passing van het nieuwe artikel 284 Straf recht zal waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. Gelijk men weet, wordt in dat artikel gevangenisstraf of ge dboete be dreigd tegen hem, „die een ander door geweld of eenige feitelijkheid of door be dreiging met geweld of eenige andere feite lijkheid, gericht hetzij tegen dien ander, hetzij tegen derden, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden1*. Zaterdag is namelijk tegen A. van Emme- nes, den gewezen leider der grond werks- staking, proces-verbaal opgemaakt, terzake dat hij den aannemer Üiterwyk een brief heeft geschreven, waarin deze met staking onder zjjn personeel bedreigd wordt, indien hij de uit zyn dienst ontslagen grondwerkers en bakschippers niet weder in zyn dienst neemt. A'. v. d. D. Bewaking der spoorlijnen. Men meldt uit Zevenbergen aan de N. R. Ct.: Gisternacht om twee uur bemerkten de twee op post staande schutters aan den overweg vlak bij het station, dat er op ongeveer 25 meter afstand van hen zich 2 personen op de lijn bevonden, kennelijk met het doel om de zich daar bevindende wissels defect te maken. Daar een der wachthebbende schutters een hoornblazer was, die met geen geweer wist om te gaan, en de ander een zeer onge oefend schutter, durfden zij niets aan te vangen, en besloten toen naar het station te loopen om daar de wacht te waarschuwen. Onmiddelljjk kwam toen een korporaal mede, doch ook deze ging niet verder dan den overweg, waar de 2 schutters op post staan. In plaats van toen het wachtwoord te roepen liet men de twee personen gewoon op de lijn staan, want (zei de korporaal) „ik weet niet wie het zijn1*. Na nog een oogenblik elkaar te hebben geraadpleegd, besloot de korporaal ten slotte een schot in de lucht te doen, waarop de twee verdachten natuurlijk het hazenpad kozen. Te Rotterdam is ingebroken, door middel van valsche sleutels, in de drukkerij van het voormalige Comité van Verweer „de Vooruitgang1* aan de Binnenrotte. De inbrekers hebben met gereedschappen, in de drukkerij aanwezig, verschillende laden opengebreken. Vermist wordt f 45 aan specie en f 15 aan postzegels, alsmede eenige kleedingstukken en gereedschappen. Op de tramlyu Ulrum— Winsutn is een treurig ongeluk gebeurd. Tegen de waarschuwingen in van den koetsier gingen drie kinderen aan den kant van den wagen hangen, met het noodlottig gevolg, dat een 10-jarig meisje, dochtertje van den dag- looner R., van Warf huizen, onder het rijtuig geraakte, waardoor beide b°enen werden gebroken. Medegevoerd naar We be, oordeelde de geneeskundige aldaar onmid- dellyke opzending naar Groningen noodig, hoewel hjj vreesde, dat het kind aan bloed verlies reeds onderweg zou bezwyken. Dit is gebeurdte Sauwert aangekomen, was het kind reeds een lyk. De brugwachters van de brug over het Heusdensche kanaal hebben tjjdens een windvlaag een hachelijk oogenblik beleef 1. Toen zij voor een stoomboot de brug open draaiden, vloog deze door den hevigen wind met zulk een kracht open dat het gevaarte over de pal sloeg. De brug bleef ronddraaien en kreeg een ontzettende vaarr. Met byna bovenmenschelyke inspanning werd eindelyk de brug met touwen en haken gevangen en vastgelegd. Uit vertrouwbare bron meldt men aan het Alg Adv.bl.: Onder een drietal paarden van de tram- maatschappij, lijn VeenwoudenDokkum, is een besmettelijke keelziekte uitgebroken, Gelukkig zyn zy in zooverre hersteld, dat de dienst weer is geopend. Wy knippen dit uit’t Groene Weekblad, met van vreugd huppelende’ schaar. Wy, die acht jaren achtereen de strafzittingen eener arrondissemeuts-reehtbank by woonden hebben zoo dikwijls en zoo innig gevoeld de dwaasheid en het onrecht, dat daar geen Vrouw was om te pleiten, geen Vrouw om Recht te doen. „SOLIDARITEIT”. Er is, in de dagen vóór Paschen er is in de Lijdensweek een droeve stryd ge streden in ons Vaderland. En als by eiken stryd, zyn daar slacht offers gevallen; mannen betreuren in ver twijfeling hunne betrekking, broodwinning voor hen en hun gezin; vrouwen en kin deren zyn in kommer en nood; ouden van dagen zyn méér dan anders een „last” voor het gezin, dat hen voedde, en voeden bly ven moet. De Lijdensweek van 1903 is een lydensbron geworden voor honderden. Bolswardsche Courant. lil E?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1