42ste Jaargang. 1903. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 34. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WONSERA.DEEÏ.. I I I J t Uit de Raadszaal. 4 g ZONDAG 26 APRIL. BINONLAO. 11 wl ara VOOR a. plan die B. B. Idaarderadeel is sn - ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vergadering op Donderdag 23 April 1903. AC X. XACXX ACAC^ XZX1AC ACXiACAC ACXI^ kunnen ze ongehinderd hun woning be reiken. De heer v. d. Meulen. De commissie heeft dit terrein als geschikt beschouwd ik had my zelven al afgevraagd, waar moet het terrein gezocht worden, nu het vroegere niet meer geschikt is. De heer v. d. Meer. Hebben alle be woners der Koemarkt het adres' onder- teekend? Als er ook maar één is, die niet heeft toegestemd, vrees ik dat en de com missie en het Gemeentebestuur beiden in groote moeilijkheden kunnen geraken. De heer Kramer. Mijn naam staat er niet op, omdat in de vergadering van B. en W. ik myn toestemming reeds had gegeven. Voor zoover ik weet, staat alleen Mej. Lycklama a Nyeholt nog niet op de lijst. De heer Eisma. Ingeval mocht blijken dat deze bezwaar heeft, zou toch door een afschutting de toegang naar hare woning vry gehouden kunnen worden. De overige bewoners wordt evenwel ook de toegang tot hun woning gewaarborgd, doordat hen een vrijkaart wordt verleend. De heer Praamsma. ’t Is altijd iets lastig. Er zjjn daar ook neringdoenden en dan wordt soms misbruik gemaakt door voor te geven, die te bezoeken. Ook het belastingkantoor is daar gevestigd. De Voorzitter. Naar ik meen, zijn al deze bezwaren reeds voorzien en opgelost. Het kantoor van den ontvanger wordt, naar ik meen, die twee dagen aan huis gehouden en als iemand naar een nering doende wil of moet, zal hy er onder ge leide heen kunnen gaan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering werd hierna gesloten. de vereischte tien gulden betalen, kan bij een volgende verpachting dit wel aan den pachter worden opgedragen. De heer v. d. Meulen. Ik kan meegaan met dit advies en ook om adressanten ter er toch voor zijn, kracht blijft, anders over de be- Joure, 23 April. We hebben hier op den toren voor den prins gevlagd van Zondag morgen tot Woensiagmiddag. Niet uit over dreven gezindheden, maar omdat de vlagge- lijn in ’t ongereede geraakt was, boven aan de spits. Een scheepstimmerknecht van hier heeft ten slotte een eind gemaakt aan ons gedwongen vlagvertoon, door tot aan de spits te klimmen en de katrol weer gang baar te maken. Het was een groot waagstuk, doch hij bracht bet er goed af. Kimswerd, 23 April. Bij het boelgoed op de kerkeplaats alhier, brachten de 21 melke, kalve en vare koeien gemiddeld f 192 op; de laagste prijs was f 145, de hoogste f 241. Van een elt-tal exemplaren kon men in verstrekte boekjes opgave vinden van de hoeveelheid melk, vet en kilo’s boter, gegeven in de lactatm-periode. De twenter- stier Minne, no. 2861, F. R. S., werd door M. A. gekocht voor f 227. Een zoontje van F. v. V. viel al spelende van een kruiwagen en brak een armpje. Stavoren, 23 April. Het eerste proef schol is gevallen en... de eerste ansjovis gevangen. Eantje maar! en dat in een heele „reep* netten. Laat men nu niet meenen, dat zoo’n enkel exemplaar verachtelijk over boord wordt geworpen. Geenszins, ’t Wordt meegenomen naar den wal, waar de visschers gereed staan in gespannen verwachting en goede nota nemen van de vangst. Het vischje wordt mat kennersuogen gemonsterd. Uitgemaakt dient te worden of het aan de vereischte afmetingen voldoet. Het was dit maal een normaal exemplaar, niet te groot, niet te klein. Dat huudc misschien een oelofce in! Egaal soort, dat gaat er mee, „griemmank* is uit uen booze. Van de haven verspreidt zich het nieuws door de plaats. Heel Stavoren reageert erop. De jongens vertellen het den onderwijzer op school, neringdoenden, ambtenaren en renteniers, allen stellen er belang in, want allen weten, dat de ansjovisvangst voor Stavoren is de hartader, de levensbron. In vroegere jaren werd zoo’o eerste vischje opgezonden aan den zouter, den eigenaar van de zouterjj en werd het met een gulden beloond, maar dat gebruik heeft zich niet kunnen handhaven. Het vischje, dat met zooveel belangstelling begroet werd, waarop heel een stad haar hoop bouwde, zal zeker als katviech zijn bestaan geëindigd hebben. Steen wijk, 22 April. De slager van Sleeu aihmr kwam gisteren op den straat weg van Willemsoord naar hier zoo nood lottig met zjja fiets te vallen, dat hjj bewus teloos bleef liggen. Per rjjtuig werd nij naar zijn woning vervoerd. Zjjn toestand is niet buiten gevaar. Hedenmiddag was het bewust zijn nog niet weder gekeerd. Leeuwarden, 24 April. Van de ont slagen bakkersknechts, tengevolge der werk staking, loopen hier nog een 20 tal zonder werk rond. Daarbij hoofden van gezinnen. Hepk. Nieuwsbl, v. Fr, Tegenwoordig waren 11 leden. Afwezig de heer P. J. de Boer wegens ongesteld heid en de heer Schotman met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgek. Ingekomen stukken: Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het prim, kohier van hondenbelasting over 1903. b. Idem, houdende goedkeuring van het prim, kohier van hoofdel. omsl. over 1903. c. Idem, houdende goedkeuring van de onderhandsche verhuring van ’t grasgewas aan den trek weg. d. Idem, begeleidende de Kon. beslissing tot vrijstelling van het herhalingsonderwjjs in de nuttige handwerken. e. Een missive van den heer H. Vrij burg, houdende dankbetuiging voor ’t hem verleende verlof om de functie van opzich ter van den Hariingerweg te mogen waar nemen. Een missive van Commissarissen van den weg BolswardSneek, met de goedge keurde rekening van den weg over 1902. g. Een missive van den Gezondheids raad, dat de voorwaarden waarop haar een vergaderlokaal werd afgestaan, zjjn goed gekeurd. ag voor kennisgeving aangenomen. h. Het verslag van den toestand der Gemeente over ’t afgeloopen jaar, krachtens art. 182 der Gemeentewet, door Burg, en Weth. opgemaakt. Ter visie gelegd voor de Raadsleden. i. Een adres van Jobs. Veltman, ver zoekende herbenoeming als doodgraver. j. Een adres van den Inspecteur der be lastingen te Sneek, dat het wenscheljjk is, dat hier een wachtkamer bestaat voor de ambtenaren van den actieven dienst. Hy stelt voor, het kantoortje in de waag hier voor te bestemmen, tegen een huurprijs van f60 per jaar, mits de Gemeente zorgt voor ’t schoonhouden, meubileering, verlichting enz. enz. k. Een adres van den heer F. Bruinsma, berichtende dat hij kooper is geworden van een hoekje land by Exmorrazjjl, gelegen onmiddellijk naast dat van de Gemeente. Hij acht het wenscheljjk dat die 2 stukjes in één hand komen en stelt dus voor, Eet door hem gekochte aan de Gemeente over te doen tegen den kostenden prijs f351 of dat hij overneemt op billijke voorwaarden, hetgeen daar de Gemeente Bolsward thans behoort. Deze drie adressen ter visie en aan en W. ter fine van rapport. l. Een adres van het plaatsel. Comité voor de te houden Landbouwtentoonstel ling, voorloopig bepaald op 11 en 12 Aug., om daarvoor als terrein de Koemarkt te ge bruiken, en deze zoolang aan den publie- ken dienst te onttrekken. De bewoners aldaar hebben hiertegen geen bezwaar. Zal na punt 6 aan de orde worden gesteld. m. Een missive van B. en W. over de bestemming van het Nannenhof. Was oor spronkelijk het plan van B. en W. om daar ■een nieuwe school te stichten, bij nader overweging wordt dit ongeschikt geacht. Omdat er slechts geringe diepte is, kunnen er goede huizen komen als ieder een open terrein voor tuin of bleek naast zjjn huis bekomt. In dezen geest is een teekening gemaakt. Het terrein is 853 M2., thans ligt het waardeloos, het plantsoen wordt er vertrapt. B. en W. stellen voor hen te machtigen dit terrein in 6 perceelen voor particulie ren verkrijgbaar te stellen, onder bepalin gen dat de huizen moeten zijn in den stijl als de huizen aan de Kade, een stoep er voor van 1 Meter breed, de ramen met spiegelglas en de open plek naast ieder perceel onbebouwd te laten. De prijs per _M2. wordt door B. en W. gesteld op t4. Dit voorstel ter visie, om in de volgende vergadering te behandelen. n. Een missive van het Bestuur der Posterijen, naar aanleiding der gevoerde correspondentie omtrent bet postkantoor alhier, waarin wordt voorgesteld dat het bestaande gebouw met naastliggende strook grond door het Rjjk wordt aangekocht. Daar 1 Oct. de huur expireert en B. en W. van oordeel zijn, dat wat des Rjjks is, ook aan het Rijk moet blijven, stellen zy voor het gebouw en de strook grond op taxatie van twee deskundigen, wederzijds een te benoemen, aan het rijk te verkoopen. In geval verschil tusschea taxateurs, zal de wille te zyn, doch zou dat het contract van kan er later kwestie ontstaan taling dezer vergoeding. De Voorzitter. Als zjj hierin tekort schieten, dan wordt de verplichting om de brug te draaien hen weer opgelegd. Het contract blijft van kracht, alleen wil de gemeente den brugwachter der St. Jansbrug de verplichting opleggen, mits die bewoners de f 10 betalen. De heer v. d. Meulen. Wat eerst als concessie wordt toegestaan, wordt later licht als recht beschouwd, ’t is daarom dat ik wensch, dat het contract van oorsprong niet zal vervallen. De heer Boersma. Ik kan mij ook met het voorstel van B. en W. wel vereenigen om te wachten tot de volgende verpachting, want ik gevoel ook wel iets voor ’t verzoek van adressanten, want deze brug is ook ten bate van anderen en ik vind dus den toestand wel wat vreemd, dat deze 16 be woners die brug moeten bedienen. In de verkoopconditiën staat, meen ik ook, dat de gemeente het recht heeft hen van die ver plichting te ontheffen. De heer Eisma. Men moet de zaak zuiver onder oogen zien. Die huizen hadden vroeger toegang over een heel hooge brug en door deze brug is die toegang veel verbeterd, waarom de vereeniging vroeger de verplich ting om de brug te bedienen op zich heeft genomen. De panden zijn later verkocht en waren er mede bekend. Om niet van de willekeur der bewoners af te hangen heeft de gemeente het recht in de bediening te voorzien, doch de kosten zijn voor rekening der bewoners. Om ze tegemoet te komen wordt nu voorgesteld den pachter der St. Jansbrug er mee te belasten, als zjj die f 10 bijeenbrengen. ;t Contract blijft na tuurlijk behouden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Behandeling van het adres der Afd. Bolsward van de Friesche Maatschappij van Landbouw om subsidie, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren f 100 subsidie toe te staan, te vinden uit de onvoorziene uitgaven. De heer Praamsma. Ik zou den Voor zitter wel inlichtingen willen vragen over de te houden feestelijkheden, omdat die in mjjn oog bedenkelijk kunnen zjjn. De Voorzitter. Voor zoover my bekend, bestaan die alleen in een concert, te geven in „de Doele.“ De gelden worden uitslui tend besteed als kosten van de vee- en landbouwtentoonstelling. De heer v. d. Meer. Er zjjn in andere gemeenten ook wel dergelijke tentoonstel lingen gehouden, nu zou ik gaarne willen vernemen, welke subsidie daar dan werd gegeven. Ik meen gehoord te hebben, dat Idaarderadeel f 50 gaf. De Voorzitter. Ja, van mij ook bekend dat f 50 werd gegeven, maar dat werd door de kerk te Grouw verder aangevuld. Ik kan er nog bijvoegen, dat die tentoonstelling niet den omvang had als die welke hier zal worden gehouden. Het programma is reeds in hoofdzaak opge maakt en belooft veel meer dan indertijd te Grouw. Ik weet dan ook dat er nog wel een waarborgfonds zal moeten gecreëerd worden, om de kosten te dekken. Daar Bolsward in geen 25 jaren de eer had de algemeene vergadering te hebben, meen ik dat men er wel niet minder dan 1100 voor behoort toe te staan. De heer Cuperus. Ik kan mij met het voorstel wel vereenigen. Ben ik goed inge licht, dan heeft ook het Weeshuis f 100 toegestaan, de vereeniging Handel en Nij verheid f 50 en f 50 voor medailles. My dunkt, dan kan de gemeente ook niet minder doen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter. In verband hiermede stel ik nu aan de orde het ingediend adres om het terrein „de Koemarkt* op 11 en 12 Augs. beschikbaar te stellen. De commis sie zou hiermede niet zyn gekomen, als het gewone terrein, het Hengstepad enz. beschikbaar was, maar het is niet zeker dat het Hof dan in een geschikten staat zal zyn terwijl de Broerekerk door andere bestemming ook aan dit doeleinde is ont trokken. Het plan bestaat een pluim vee tentoonstelling te houden in de beneden zalen der Doele. De bewoners aan de Koe markt kunnen zich, blijkens de onder- teekening, met dit verzoek vereenigen en door allen een vrijkaart te verleenen, kantonrechter een derden taxateur benoe men als scheidsrechter. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling. Deze wordt toegestaan. De heer Van der Meer. Dit voorstel ver rast my aangenaam. Door de gedurige veranderingen die moesten aangebracht worden, was het postkantoor een schade post voor de Gemeente. Ik zal er daarom vóór.stemmen. De heer Van der Meulen, Er is sprake van vergrooting, maar wordt de strook naast het kantoor ook getaxeerd, of kun nen wy daarvan den prijs bepalen? De Voorzitter. Wij zouden dien grond wel op een prjjs kunnen stellen, doch met het gebouw gaat zulks minder goed. De heer Eisma. Men moet hier goed be grijpen, dat het de bedoeling is het kan toor met den grond over te doen. Die strook grond is noodig voor directeurswo ning, en ik acht het daarom beter alles te latep taxeeren. De heer Keikes. Is men van plan die geheele strook te bebouwen, of blyft daar ook nog een doorgang over? De Voorzitter. Dit is aan B. en W. totaal onbekend, maar tegen overdracht der geheele strook is geen bezwaar, wijl aan de andere zjjde de doorgang naar die buurt blyft bestaan. De heer Van der Werf. Zyn wy later verplicht het voor de getaxeerde som over te doen? De Voorzitter. Ja, daarvoor wordt het aan taxateurs opgedragen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 1ste kwartaal 1903. De ontvangsten op den vorigen dienst bedroegen f 114,732,49 op den tegenw. dienst - 11.755,315 Samen f 126,487,805 De uitgaven op den vorigen dienst bedroegen f 108,398,21 op den tegenw. dienst - 13,349,895 Samen “f121,748,105 Saldo in kas f4,739,70. Notificatie. 2. Vaststelling der rekening van de stads bank van leening over 1902. Deze rekening, de ontvangsten op f686,105 de uitgaven op - 685,85 met een batig saldo van f l,055 wordt met algem. stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der verordening, rege lende het herhalingsonderwijs, naar aan leiding eener resolutie van Gedep. Staten. Wyl in de verordening van 1901 op het herhalingsonderwys in art. 3 de salarissen zyn bepaald op 60 cent per lesuur, doch by de regeling van 29 Jan. 1903 zyn be paald op 75 cent, stellen B. en W. voor dit in overeenstemming te brengen en art. 8 te royeeren, doch art. 3 te wijzigen en daar te lezen 75 cent. De heer Van der Meer. Als ik de mis sive van Ged. Staten goed begrijp, dan zyn er dus eigenlyk 2 voorstellen, art. 8 royee ren en dan de verordening wyzigen. De Voorzitter stemt dit toe en herhaalt nog eens de juiste bedoeling. In 1901 was het salaris op 60 cent gesteld, doch later is het op 75 bepaald en werd verzuimd de verordening hiermee in overeenstemming te brengen. Met algemeene stemmen worden beide voorstellen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van H. W. Mulder, inzake overdracht van den weg langs 't Oordtje, met advies van Burge meester en Wethouders. Burg, en Weth. hebben een loco onder zoek ingesteld, doch hebben bezwaar om de straat in eigendom en onderhoud over te nemen. Omdat het evenwel van belang is dat het pad daar over gelijke breedte wordt bevloerd als het eind vanaf de draai brug, stellen B. en W. voor, den eigenaar hiertoe behulpzaam te zijn. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van FL. Grunstra c.s. tot overdracht (Kr bediening van de brug over de Hartwerdervaart, met advies van Burgemeester en Wethouders. Daar by behoorlijk geregistreerd contract de bewoners der Werkmansbloei indertyd de bediening van dit draaibrugje op zich heb ben genomen en deze last aan de tegen woordige koopers dier huizen is overgegaan, vinden B. en W. het niet raadzaam, dat de gemeente zich met de bediening dezer brug zal belasten, Als evenwel de adressanten Bolswardsche Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1