42ste Jaargang. 1903. No. 41. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWA.RD EN WONSERADEEE TABAK, SUIKER, DRANK. BINNENLAND. $xxxxxxxx@xxx)ocxxxx$ VOOR had ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ^>C>CX1>C>C>CJC3€«ES>>C5C>C3CDC>C>CDCDC^ g DONDERDAG 21 MEI. stuks. Door de firma Groen werd Zaterdag uitbetaald per 1000 f 6,40. Vrouwen-Far. 17 Mei. Door de dui sternis misleid, is de oude rentenier J. A. Hoitsma alhier gisterenavond een brugje over eene opvaart misgeloopen. Hedenmor gen werd hij door de kerkgangers leven loos uit het water opgehaald. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Naar aanleiding van de stemming over het voorstel Lohman c.s., om het onderzoek van het vaccine-wetje aan een speciale com missie op te dragen, waartoe de Kamer met 35 tegen 34 stemmen besloot, schrijft de Haageche kroniekschrijver der JV. Gr. Ct.: „De Voorzitter gaf dus met zijn stem den doorslag; dat hij vóór stemde was zeker uit overtuiging, want de gansche rechterzjj deed ’t zoo behalve de heeren Staalman, Van den Berch van Heemstede en Mucsaars, welk drietal zonderling triumviraat! met de liberalen, zonder uitzondering, tegen stemde. Maar indien de president een hooge opvatting had van zijn roeping als zoodanig, had hij ditmaal tegen moeten stemmen, omdat... feitelijk de meerderheid der leden zich tegen het voorstel had gekant; onge lukkigerwijze hadden evenwel de heeren Van der Vlugt en Van Forees, nieuwelingen in de Kamer en nog niet zoo gewoon aan de formaliteiten, veigeten de presentie-lyst te teekenen, zoodat hun namen niet werden afgeroepen. Anders ware het voorstel Lohman c.8. met 36 .tegen 35 stemmen verworpen. Onder die omstandigheden ware het een blijk van onpartijdigheid geweest alsy de Voorzitter, zelfs met verloochening van zyn voorkeur, aan den duidelijken wil der meer derheid recht had laten wedervaren*. Hoewel de juistheid der redeneermg be amend, zijn wy toch niet bijzonder rouwig en vermoedelijk ook de regeeringsmeer- derheid niet dat de Voorzitter vóór stemde. Want hierin waarschijnlyk zyu wy met haar één van zin, dat hoe langer de behandeling van het Pokkenwetje uitblijft, zy hetzelfs tot Sr. Juttemis, des te beter. Te Kampen zullen proeven genomen worden met de draadlooze telegraaf. Men wil daartoe in verbinding treden met den Westertoren te Amsterdam. Op den Boven toren te Kampen worden reeds de noodige toebereidselen gemaakt. Sr- Zekere heer A. Steenmeijer te Bussum, schrijft het volgende, zeer gerechtvaardigde beklag in De Standaard: „Het zij mij vergund, een enkele opmer king te maken, naar aanleiding van de oproeping van een hoof ionderwyzer voor de op te richten school te Bunschoten aan den Eemdyk. De woorden „vooreerst ongehuwd, voor kosthuis gezorgd, salaris f 675“, werpen een eigenaardig licht op de wyze, waarop door sommige schoolbesturen de belangen van den onderwijzer behartigd worden. Deze geheele oproeping is m.i. een treurige specu latie op de over het algemeen te lage sala rissen bij het Caristelyk onderwijs. Hiermede wil ik volstrekt niet te kennen geven, dat ik niet gaarne de oprichting van een nieuwe Christelijke school zie; integen deel, hoe meer, hoe liever, maar bet is, dunkt my, niet goed te keuren, dat de onderwijzer er de dupe van wordt. Waar men aan vele bestaande scholen zjjn best doet, om den toestand zoo goed mogeljjk te maken, doit men aan nieuwe niet beneden „de markt* is jammer, dat dit woord nog steeds zulk een voorname rol speelt by de vaststelling van salarissen) gaan; dan komen we nooit, waar we wezen moeten. Ik geloof, dat men wèl doet, vóór het bouwen de kosten te overrekenen en daarbij niet moet uitgaan van de vraag: „met hoe weinig kunnen we toe?*, doch voorop moet stellen, dat de arbeider zyn loon waardig is en dienover eenkomstig een behoorJjjc salaris voor den onderwijzer op de begruoting uittrekken. Kan dat er niet af, dan yvere men eerst zoo lang, totdat de financiën gunstig genoeg staan, om tot bouwen over te gaan. De onderwijzer behoeft geen philantrophie te oefenen ten behoeve van een schoolbestuur." Het is maar goed, dat dit ook eens van „Cnnsteiijke* zyde gezegd en tegen het roekelooze bijzondere scholen stichten, ten koste van onderwys en onderwijzers, ge waarschuwd wordt. De heeren L. J. Visser te Leeuwar den en P. G. Oberman te Dantumawoude hebben, om gezondheidsredenen, voor hun lidmaatschap van de Provinciale Staten van Friesland bedankt, zoodat in het district Dokkum, waarvoor genoemde heeren zitting hadden, eerstdaags een verkiezing van twee nieuwe leden moet plaats hebben. De verpachting van 39 nissen in de Eff eten beurs te Amsterdam bracht f 32000 op. Harlingen, 18 Mei. Door den gemeen teraad is tot bewaarder van het plantsoen, inplaats van de oude mannen, die daar tot nu het toezicht over hielden, benoemd een nachtwacht. Door niemand zal dit zeker een verspilling van gemeentegelden genoemd worden. Het plantsoen toch, dat in de wel willende bescherming van het publiek is aanbevolen, ondervindt maar al te veel de ondoordachte aanslagen van de zorgelooze jeugd. Zoo waren voor een paar dagen nog eenige knapen midden in een prachtig bloem bed aan het wormendollen. De wachter zat op een der rustbanken met eenige kornuiten over dit en dat te keuvelen en een politie beambte nam intusschen de spade weg en verjoeg de jeugdige plantsoenschenders. Zuidwesthoek, 18 Mei. De slechte resultaten, die de visscherij en inzonderheid de ansjovisvangst oplevert, berokkent hier groote schade. Niet alleen toch betreft deze de visschers, doch ook vele anderen, waar onder vooral de neringdoenden, lijden er onder. Deze hebben n.l. vaak reeds gerui- men tijd op crediet geleverd: de ansjovis zal alles wel betalen. Doch het begint er veel op te gelijken, dat de huid verdeeld is, voordat men den beer gevangen heeft. Menig visscher geeft zyn hoop op eenige vangst op en zoekt nu op andere wijze wat te verdienen. Men verwacht dat ’t getal hooiers, dat zich met de aanstaande hooiïng zal aanmelden, groot zal zyn. Vertraagde Bruiloft. Terbaud, 18 Mei. Hedenmorgen heel in de vroegte is door den brigade-comman dant der marechaussée te Heeren veen alhier in hare ouderlijke woning gearresteerd Grietje W., sedert Donderdag j.l. in onder trouw met een jongeling uit Pietersbierum. Niemand begreep aanvankelijk de oorzaak van deze plotselinge aanhouding, doch thans verluidt het volgende. Tot 12 Mei diende Grietje bij den hotel houder Pino te Sneek. Even voor ze ver trok, vermoedde diens vrouw dat ze meer meenam dan haar rechtens toekwam. Men onderzocht Gr. koffer en werkelijk kwamen een kistje sigaren en eenige andere zaken voor ’t licht. Toch liet men Grietje ver trekken, doch toen men later meer voor werpen, o.a. een beddelaken, vermiste, werd aangifte gedaan by de politie. Nu had Grietje, die naar men wist, zelf naar hier was gereisd, haar kast naar Pie- tersbierutn gezonden, naar haar verloofde. De Saeeker politie begaf zich daarheen en onderzocht de kast, hetgeen tengevolge had dat de Saeeker Commissaris van politie onmiddellyk den brigade-commandant te Heerenveen telegrafisch om aanhouding van den verdachte, verzocht. Grietje, nu reeds naar Sneek opgezonden, heeft voorat alles bekend. Follega, 18 Mei. Iets, wat gelukkig zeldeu in ons rustig dorpje voorkomt, is hier gisteren voorgevallen. In de in aanbouw en byaa gereed zijnde boerenhuiziuge van den veehouder H. Hoekstta alhier, is n.l. gisteren op klaarlicnten dag inbraak met diefstal gepleegd. Van den timmermansbaas Wielinga van St. Nicolaasga, werkzaam aan deze boerderij, zyn nadat een ruit in de woonkamer verbroken was, waardoor men naar binnen kon klimmen eenige aldaar aanwezige timmergereedschappen ontvreemd. Onze gemeentepolitie, hedenmiddag om streeks 2 uur hiermede in kennis gesteld, mocht ’t na ijverig onderzoek gelukken, een zekere L. van Blauwhuis, te Lemmer aan te houden, hem tot bekentenis te brengen en de gestolen voorwerpen, door L. den vorigen dag verkocht en reeds in de derde hand overgegaan, in beslag te nemen. L. is daarop door onze politie naar Heerenveen getransporteerd en daar in voorloopige hech tenis gehouden. Lemmer, 19 Mei. Hedenmorgen is hier telegrafiscu bericht ontvangen van Nieuwe- diep, dat aldaar door ééa visscher ruim 4060 stuks ansjovis in een zegen (vischnet) waren gevangen. De laatste marktprijs was f 6,40 de 1000 stuks. Stavoren, 18 Mei. De ansjovisvangsten blyven gering. De hoop op een gunstig verloop is dan ook tot op het vriespunt gedaald. Slechts enkele visschers gaan er nog naar zee, de meesten hebben de netten reeds geborgen en zien naar andere werkzaam heden uit. Vrijdag werd door 29 booten gemiddeld 200 stuks aangebracht. Zaterdag door 11 booten 425 en heden kwamen 2 booten aan, de eene met 700, de andere met 2 De Nederlandsche staats-huishouding is in de laatste jaren duurder, veel duurder geworden. Er zjjn wetten veranderd, nieuwe wetten gemaakt, die den minister van finan ciën noodzaken, voor een veel gevulder schatkist te zorgen. Nu is ook voor 't inkomen van gelden gezorgd, want ook de belastingwetten wer den belangrijk gewijzigd en de Vermogens- en de Bedryfs-belastingen ingevoerd. Doch de regeering acht zich financieel nog niet sterk genoeg en wenscht toevloeiing uit ruimer bron van enkele belastingen. Nu is dit altijd een lastige kwestie. Is geld uit deden reeds een moeilijke zaak en maakt men daarbij behalve blijde, ook ontevreden harten; geld eischen is nog moeielyker, want dan maakt men in ’t geheel geen blijde harten. Bovendien is de Nederlander, die zich gaarne bij ’t oude houdt, vooral op ’t punt van belastingen, en dan vooral als er van nieuwe en grootere lasten sprake is, erg conservatief. Waar moeten nu nieuwe gelden gevonden worden? Want de ryksregeering, die mid delen moet hebben voor de Beroepswet, de Hinderwetten, ’t Technisch onderwijs en wat er nog meer zal komen, mag wel zorgen, zelf een ruime beurs er op na te houden; dan is er ook mogelijkheid, de klagende gemeenten op het stuk van geldmiddelen op een gezonder standpunt te plaatsen. Doch welke richting zal men uit? Zware invoerrechten? Wel heeft minister Pierson deze rechten iets krasser gemaakt, doch de meeste Nederlanders zijn tegen hooge in voerrechten, zyn geen protectionisten. Minister Harte wil thans vooreerst, in verband met ’t geen op de suikerconfereutie te Brussel besloten is, den suikeraccjjns met f 3 per 100 K.G. verlagen, om daardoor tegemoet te komen aan de klachten der suikerfabrikanten, die landbouw- en trans- portbelangen in hun request ter dege laten gelden. Daartegenover wil deze financier den accijns op gedistilleerd, die reeds zeer hoog is, van f 63 op f 70 per HL. brengen en zoodoende nog meer de rijksinkomsten doen steunen op de jeneverflesch. Verder wil zyne excellentie, tot schrik van alle Nederlanders van ’t mannelijk ge slacht boven de ruim zes jaren, in ons land zijn immers geen dames, die rooken het invoerrecht op tabak, dat thans een onbeduidend centje bedraagt, vrij aanzienlijk maken. Begrjjp eens aan, wij, Nederlanders, zullen dus ook, evenals de Duitscher en de Brit, dure tabak moeten rooken. Wij, Nederlanders, de hartstochtelijkste rookers van de gansche aarde, die vyt- a tienmaal meer tabak per hoofd gebruiken dan vele andere volkeren, die meer dan ’t dubbele gebruiken der Belgen en Duitschers, na ons de grootste rook-amateurs. De Nederlander, die jop sommige vreemdelingen den indruk maakt, alsof hy met een pyp aan geboren werd, zal zich moeten matigen in ’t rooken We zullen in 't kort nagaan, wat men tegen de nieuwe wetten heeft. Vooreerst ’t gedistilleerd: Er is geen versterking der middelen noodig, zeiden vele Tweede Kamerleden; de dienst 1902 gaf 16 ton als batig saldo en men mag nu nog meer dan een millioen overschot ver wachten voor eventueele andere credieten dan die voor uitvoering van de Beroepswet, de Hinderwetten en ’t Technisch onderwijs. Velen noemden deze accijns een belasting op de zonde en immoreel handelt de Staat, die uit zonde geld slaat. Dan werd tegen ’t voorstel aangevoerd 1°. ’t Rijk wordt nog imeer afhankelijk van den drank; 2°. de verhooging komt hoofdzakelijk ten laste van de mingegoeden3°. er zal aan de Duitsche grenzen meer gesmokkeld worden 4°. er zal veel drank vervalscht worden ten nadeele der volksgezondheid5". men moet op andere wijze geld zien te krijgen. (Aangeraden werd b.v.herziening van de Vermogensbelasting door ’t minimum van :t 13,000 op f 10,000 te brengenof ’n tabaks belasting; of beter toezicht bij aangifte van successie-belastingof verhooging van •deze belastingof men wilde de verlaging van den suiker-accjjns met de verhooging van den drankaccyns tegelijk laten ver vallen dus overvloed van raadEen en ander vond tegenspraak. Sommige leden wezen nog op ’t veelvuldig gebruik van brandspiritus als drank. Nog waren er ook, die den bieraccijns wilden verhoogen, zoo dat er naar alcoholgehalte evenveel voor betaald werd als bjj gedistilleerd. De reden voor de vermindering van f 3 ^er 100 K.G. accijns op suiker is in korte woorden moeielijk uit te leggen. De beet- wortelsuiker-industrie verkeert in Europa in zoo’n vreemden toestand, dat de Brus- selsehe Conventie eerst na langdurige be raadslagingen een weinig orde in den chaos wist te brengen. Regeeringen b.v. geven belangrijke premiën, en, daardoor gesteund, worden in enkele landen massa’s suiker door de suikerkartels (trust van fabrikanten) goedkooper naar ’t buitenland geëxporteerd dan de suiker hun aan produceeren kost. Zeer vele Kamerleden waren tegen accijns verlaging, terwijl ook velen voor een flinke verlaging waren, daarbjj wijzende op het belang der uitbreiding van de comsumptie van een zoo gezond voedings- en genot middel als de suiker. Die uitbreiding is een der voordeelen, welke uit de afschaffing der suikerpremiën kunnen voortvloeien en een van de bedoelingen der Brusseische Conventie; en het meerder gebruik kon ’t verlies voor de schatkist compenseeren. Ge wezen werd, door voorstanders van groote accijnsverlaging, op ’t gevaar van smokke larij aan de Duitsche en Belgische grenzen, indien de accijns op f 27 bepaald blijft of op f 24 wordt gesteld, nu de accijns in Duitsch- land tot 14 mark f 8,40) is terugge bracht en in Belgie op 15 francs nog geen f 7,50) staat bepaald te worden. Er waren ledeu, die vermindering tot f 20, ja, tot f 18 voorstonden. De leden, die de verlaging afkeurden, meenden dat ons land niet voor overstroo- ming met vreemde suiker behoefde te vree- zen, daar onze suikerfabrikanten de beet wortels goedkooper kunnen betrekken dan de buitenlanders, omdat onze landbouw producten, wegens het niet-heffen van graan rechten, goedkooper zijn. We zullen, zien, wat van dit ontwerp terecht komt. Doch wat ook gebeure, we hopen wel dat suiker meer dan thans een volksvoedsel worde. Wat de tabaksbelasting betreft, deze is nog niet ingediend bij de Tweede Kamer, doch krachtig wordt er door de sigaren- en tabaksfabrikanten tegen geijverd. O.a. heb ben alle Emdhovensche fabrikanten een request opgezonden aan de Kamers, waarin tegen de bedoelde verhooging ook de vol gende argumenten worden aangevoerd: „Dat de tabakshandel en tabaksindustrie zoo ingeweven zyn in de welvaart van het geheele Nederlandsche volk, dat zonder die welvaart door jarenlange inspanning van handelaars, fabrikanten en werklieden ver kregen, te knakken, de toepassing van be lasting ónmogelijk is. Door vryheid van handel en fabrikaat hebben de Nederland sche tabakshandel en -industrie zich weten op te werken, tot het hooge standpunt dat zy thans innemen, en dat hen maakt, tot één der bloeiendste takken van nijverheid, die aan duizenden en duizenden brood ver schaft, en algemeene welvaart verspreidt, van de groote steden in ons vaderland, waar de omzetten in dit artikel millioenen beloopen, tot op de kleinste plaatsen, waar het den werkman ruim loon verschaft, want er zyn weinig of geen plaatsen in Nederland, waar niet, hetzjj in het groot of in het klein, sigarenfabrieken of tabaks- kerveryen bestaan.” Als bewys hoe de tabaksindustrie zich in ons land heeft uitgebreid, worden in het request de vergelijkende cijfers aangehaald van de productie onzer Koloniën: In 1835 bedroeg de totale oogst 234,711 pakken, in 1901 was deze 551,897 pakken. Door adressanten wordt er op gewezen, dat het aantal personen, die in de tabaks- nyverheid werkzaam zyn, 23,564 bedraagt, waarvan by de heffing van accyns op tabak de helft der betrokkenen de kans beloopen werkeloos te worden. Ten slotte worden als redenen, om niet op de verhooging van belasting in te gaan, aangehaald de woorden uit den aan hef dér algemeene beschouwingen „Het doel der herziening van het tarief van invoerrechten is, gelyk by de troonrede van 1901 werd aangekondigd, in de eerste plaats versterking van ’s Ryks inkomsten. By die herziening zal tevens worden ge streefd naar bevordering van den nationalen arbeid.” We zullen afwaehten, wat er van deze belasting komt, doch er zal een heele ver andering in onzen rooky ver komen en vooral de sigaren zullen minder gebruikt worden, daar ’t pypje in elk geval veel goedkooper is. En juist ’t minder sigaren- verbruik is een groote schadepost voor de fabrikanten. Is toch by tabak slechts een klein deel van den prys op rekening van ’t arbeidsloon te stellen, by sigaren is het loon van veel grooter invloed op den prys. I Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1