NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLS WA.M WONSER&DEEL 1903. 42ste Jaargang. No. 43. Verschijnt Donderdags en Zondags. Recruteering van knapen voor leger en vloot. DONDERDAG 28 MEI. BINNENLAND. V()OK Afzonderlijke B. CL. een der- was ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vischliandelaren Overijsel hebben hier heden om hunne be- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wij stellen ons voor, om met u stil te staan bij een van die gewichtige vraag stukken, die met onze binnenlandsche sociale toestanden in een nauw verband staan, en in den laatsten tijd, meer dan ooit te voren, een nauwgezette overweging hebben uitgelokt. Wij bedoelen een kwestie, die onlangs in het kiamdelsblad gemotiveerd werd door den heer J. B. A. Joncheer, toen hij in dit dagblad eenige artikelen ten beste gaf onder den titel: zzDe recruteering onzer marine matrozen.” En aangezien wij meenen, dat er onder de ouders, opvoeders en voogden van onze kinderen velen worden aangetrotfen, die er wèl aan zullen doen, de wenken, hier gegeven, ernstig ter harte te nemen, achten wij het onzen plicht, om ook in ons Week blad bij dit onderwerp de aandacht te be palen. Doch inzonderheid hebben wij het oog op hetgeen er met betrekking tot dit onderwerp door Mr. A. Kerdijk in het midden werd gebracht, toen deze onder den indruk van het in de genoemde artikelen gememoreerde, in het door hem geredigeerde Sociale Week blad zijn opinie voordroeg over de in Nederland tot dusverre altijd nog vigeerende bepalingen omtrent dienstverbintenissen, die door ofvuor onze jongens gesloten worden met het Rijk. Achtereenvolgens vermeldt hij die bepa lingen, zooals zij bij de Landmacht en bij de Zeemacht gelden. En dan herinnert hij, wat de Landmacht aangaat, dat hoornblazers en tamboers reeds op hun 14de jaar als vrijwilligers worden aangenomen, maar dan ook voor 8 jaren zich verbinden moeten; terwijl diegenen, die te Kampen, Schoonhoven of Arnhem, eene opleiding tot korporaal verlangen, op hun 15de jaar, daartoe des gelijks voor den tijd van 8 jaren e<?h dienst- contract moeten aangaan. Die bepalingen acht Mr. Kerdijk onge oorloofd, en wie onzer stemt niet toe, dat zij zedelijk onverdedigbaar zijn? Daar hebt ge en wij ontleenen dit werkelijk niet zeldzaam zich voordoend geval aan zijn opstel een kereltje met wien men thuis om zijn lastigen aard haast geen raad weet, of wien zijn ouders of zijn voogd om een andere reden maar liever van zich af willen schuiven. Hij wordt lekker gemaakt door de bekoringen, die er voor zoo’n knaap gelegen zijn in de verhalen van het krijgs mansleven, en niet het minste ook in het mooie pakje, dat als hij dit leven kiest, ook hem te wachten staat, en weinig moeite kost het, hem tot een 8-jarige ver bintenis over te halen. Maar welke waarborg is er, dat hij niet in dit tijdsverloop tot geheel andere ge dachten komen zal Zeer zeker is de binnen kant van het kazerneleven heel anders dan de buitenkant. En hoe velen zijn er, wier aanleg, inborst, neigingen volstrekt niet strooken met hetgeen men in den dienst te doen en te laten heeft en met hetgeen men daarin zich moet laten welgevallen. Kan het ons verwonderen, dat bij die velen de lust in tegenzin verandert, en dat in hunne schatting het gesloten contract als ware ’t een strop wordt, die hun ter kwader ure om den hals gehaald is? Zij gevoelen zich misplaatst in de eigenaardigheden van het soldatenbestaan, en ware ’t nog maar, dat zij zich verheugen konden in het blij vooruitzicht, dat er eens een tijd komt, waarin het hun zal vrij staan het gehate juk van zich af te schudden, maar ach, ook dit vooruitzicht is verre van moedgevend. Immers als het zoover is, dat de dienstjaren verstreken zullen zijn, dan is tevens ook de tijd voorbij gegaan, dien anderen konden besteden om zich in een werkkring op het gebied van nijverheid of handel te bekwamen. En daarom bij het einde van den termijn rijst de vraag, die hen, wie weet hoe dikwijls reeds in angstige spanning gebracht heeft, de moeilijke vraagwat zullen wij beginnen Zullen wij, terwijl wij in zooveel ongunstiger omstandigheden ons bevinden, dan wij geweest zouden zijn, indien wij in de burgermaat schappij gebleven waren, den strijd om het gestaan in de vrije samenleving durven aan- maar lang niet bemoedigend. De meeste mannen en jongelingen hebben reeds ander werk gezocht, omdat de verdiensten bij de visscherij bijna niets bedroegen en zoodoende geen bestaan opleverden. Menig visscher die zijn vischtuig en boot heeft opgeknapt, om de schuld met de hoop op een. goede vangst af te betalen, kan dit ten eenenmale nu onmogelijk doen. Ook is de prijs van de visch niet duur, omdat men van voorgaande jaren, nog genoeg over heeft. De heer D. Quarré, onderwijzer alhier heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer der nieuw op te richten Chr. School te Tjerk- werd aangenomen. De school zal waarschijn lijk met 1 Aug. a. s. geopend worden. Ooststellingwerf, 24 Mei. Verscheidene arbeiders uit deze gemeente hebben reeds bericht van den „Westerboer” ontvangen om over te komen, teneinde een begin met maaien te maken. Heel rooskleurig schijnt het er echter met het gras niet voor te staan, doch de groote veehouders moeten vroegtijdig aanvangen, zal het laatste stuk niet te laat, gemaaid worden. Een boer schreef zelfs, dat de koeien nog op stal en zijn landen voor een deel nog onder water stonden, zoodat dadelijk nog niet aan maaien kon worden gedacht. Toch moesten de maaiers maar overkomen. Vooral de lage hooilanden laten zich on gunstig aanzien en de vorstige nachten richten veel schade aan, niet alleen aan het gras, maar ook aan de vruchtboomen en de rogge. Heerenveen, 25 Mei. uit Friesland en eene vergadering gehouden langen te bespreken. Besloten werd, geza menlijk aan te dringen op een nieuwe rijks wet op de visscherij ten einde de kleine visch zooveel mogelijk te beschermen. Men had, ter bevordering .van de vischrijkheid der wateren, onderling willen overeenkomen, geen visch, behalve baars, aan te koopen beneden £^n te bepalen gewicht, maar er waren te veel visschers afwezig gebleven om gelijk besluit te kunnen nemen. Oldeboorn, 26 Mei. De eigenaar van een ten zuiden van dit dorp gelegen stuk hooi land, dat nu zoowat boven water komt, ging eens daar naar kijken om den toestand te, inspecteeren. Wat hem daarbij vooral verbaasde, waren de vele eieren, die op het om dat land gelegen dijkje aanwezig waren. Hij telde, er zoo bij langs loopende, op de betrekkelijk kleine oppervlakte niet minder dan 81 stuks, nage noeg de helft van kieviten. Kimswerd, 25 Mei. De verzekerings maatschappij van Paardenhouders in Won- seradeel telde van 12 Nov.12 Mei 147 leden, die 430 paarden hadden verzekerd voor ƒ93180. Hiervan stierven zes, waar voor ƒ715,50 is uitgekeerd geworden. De te betalen omslag bedroeg 0,8 pCt. tegen 0,6 pCt. in ’t vorige halfjaar. Harlingen, 25 Mei. De zuster-Annaroep der groetentelers en verkoopers heeft nog weinig anders ten antwoord bekomen, dan spinazie en nog eens weer spinazie. Spora disch voorkomende worteltjes en zeer vroege aardbeien mogen met de salade er eenige variatie in brengen, de bloemkool moet nog altijd uit Frankrijk komen en de oude aard appelen behoeven de concurrentie van de nieuwen nog niet te vreezen. Intusschen is het voor de houders van onze aardappelen een bovenst best voorjaar en gaan er ladin gen vol tegen hooge prijzen over zee. Stavoren, 25 Mei. Vrijdag werd hier door 9 booten 700, Zaterdag door 14 boo ten 1000 en hedenmorgen door 7 gemiddeld 1500 stuks ansjovis aangebracht, zijnde de vangst van twee dagen, een zoogenaamd dubbel schot. De firma Groen betaalde Zaterdag per 1000 ƒ6,70 uit. Van de ongehuwde visschers gaan er som migen naar Vlaardingen om zich voor de loggers te laten aanmonsteren, anderen, die boerenwerk verstaan, zoeken plaatsing als melkknecht in Duitscbland. Ook vertrekken er na Pinksteren enkelen naar Termunten om daar werkzaamheden te verrichten tot herstel van de zeeweringen. Henk. Nieuwsbl. v. Fr. zoo nu en dan kijkje op den zeedijk alhier neemt, men al spoedig, dat er ’t een aan hapert. Die drukte en bewe- voorgaande jaren, toen de ansjo- vaarden? Of zullen wij, al vinden wij dan ook hoegenaamd geen bevrediging in den militairen dienst, de verbintenis in 's hemels naam maar weer vernieuwen Gaarne zouden wij de voorbeelden ver melden, die Mr. Kerdijk aanhaalt, tot nadere rechtvaardiging van zijn gevoelen, dat het stelsel, waarop de verbindtenissen gebouwd I zijn, die hij bespreekt, afkeuring verdient. Doch wij zouden daartoe aan dit artikel meer plaats moeten inruimen, dan voor ons- beschikbaar is. En bovendien is het genoemde alleszins voldoende, om ons met zijn gevoelen te vereenigen. Intusschen wat hij tot bestrijding van dit stelsel aanneemt, voor zooverre het de Land macht regardeert, geldt in nog sterker mate ten aanzien van de Zeemacht. Want hier is ’t met den duur van het dienstcontract, dat de jongens moeten aangaan, veel erger nog gesteld. Immers de minimumleeftijd, waarop toe komstige matrozen bij de Marine worden aangenomen is 13^ jaar, en als zij inder daad zoo vroeg reeds hun carrière beginnen, dan moeten zij zich voor niet minder dan 15 jaren verbinden. Trouwens in den regel doen zij dat van ganscher harte. En dat zullen wij ook heel natuurlijk vinden, als wij in aanmerking nemen, wat al heerlijke illusiën bij hen gewekt zijn door hetgeen op school hun is verteld geworden over de geschiedenis van onze zeehelden en door hetgeen hun daar en elders al zoo werd overgeleverd omtrent den poëtischen kant van het zeemansleven. En wat wij boven reeds hebben opgemerkt aangaande de aantrekkingskracht, die voor jongens van dien leeftijd de uniform bezit, waarin zij, als ze bij ’t leger worden ingelijfd te voorschijn mogen treden, zou dit niet in nog hooger mate een overwegenden in vloed uitoefenen op de keuze van die knapen, I die zich aanmelden voor de zeemilitie? Welnu dan, onder den indruk van zulke idealen komen zij op de kweekschool voor de zeevaart te Leiden, om daarna naar ’t instructieschip te Amsterdam over te gaan. Vervolgens nemen zij deel aan een kruis tocht in den Atlantischen Oceaan, voltooien al verder hun opleiding op een schip te Helle voetsluis en beginnen eindelijk, na drie jaren voorbereiding, als lichtmatroos aan boord van een actief oorlogsschip hun eigen lijke loopbaan. Maar als nu wat zoo vaak gebeurt die loopbaan niet beantwoordt aan hun verwachtingenw’anneer zij, bijvoorbeeld op die drijvende fabrieken, zooals wij tegen woordig onze oorlogsschepen met hun stoom- vermogen, en ingewikkelde machines, wel zouden kunnen noemen, ondervinden dat er bitter weinig overblijft van dat poëtische, dat zij zich van het zeemansleven hadden voorgespiegeld; kortom wanneer de dienst, om welke redenen dan ook, hun tegenstaat, wat dan? Eerst wanneer zij mannen van 28 jaar zijn, mogen zij aan een verplichting, waartoe zij zich als kinderen, toen zij een genoeg zaam oordeel des onderscheids nog misten, verbonden hadden, zich onttrekken. Maar dan ook is ’t meestal te laat, om zich een anderen, een beter met hun neigingen en krachten strookenden werkkring te verwerven, te laat dus om een vruchtbaar gebruik te maken van het voorrecht, dat dan eerst hun geschonken is, om over hun lot en hun leven de vrije beschikking te hebben. ’t Is waar, het is gebruikelijk, dat van Regeeringswege aan de verbintenis een einde wordt gemaakt, als de betrokkene geacht wordt op den duur toch nimmer een goed bruikbaar matroos te zullen worden, of als zijn gedrag veel te wenschen overlaat. Doch al kan dit feitélijk hem ten goede komen, dan is toch, gelijk Mr. Kerdijk met recht heeft opgemerkt, wèl het belang van den dienst, maar niet het zijne het motief is. En ’t is juist zijn belang, waarvoor gewaakt moet worden, doch dat ten eenenmale bij de huidige regeling miskend wordt. Ten slotte nog vermelden wij, dat de verstandige kritiek waaraan de heer Jonc heer de tot dusver gevolgde manier van recruteering van onze marine-matrozen onder worpen heeft, hem leidde tot dit resultaat, dat het bestaande stelsel niet alleen zeer Wonseradeel, 23 Mei. De Gemeenteraad verleende heden eervol ontslag aan A. Groen veld als onderwijzeres te Makkum, aan A. Nawiju als onderwijzer te Tjerk werd eu aan G. Smits-Zelle als onderwijzeres voor vak k te Dedgum. Ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de school te Makkum waren twee voor drachten opgemaakt. Op de eerste waren geplaatst M. Ennema te Tzummarum, G. Heeren te Vrouwen-Parochie en B. Simonides te Hindeloopen, op de tweede dezelfden, met dit onderscheid, dat mej. Heeren no. 1 en mej. Ennema no. 2 stond. De Raad be noemde de dames Ennema en Simonides. Het kohier van schoolgeld over het eerste kwartaal werd vastgesteld tot een bedrag van f 425,90. Verder werden vastgesteld de staten van oninbare posten in de gemeentebelastingen over 1902, ontwerp besluiten tot wijziging van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1902 en tot wijziging van de begroo ting dienst 1903 en het plan voor eene geldleening groot f 44,000. De rekeningen van de opgeheven burger lijke armbesturen over 1902 werden goed gekeurd, met dankzegging aan die besturen voor de in het laatste jaar van hun bestaan aan de gemeente bewezen diensten. De begrooting van de gezondheidscom missie, gezeteld te Bolsward, voor het kalen derjaar 1903, werd goedgekeurd. Deze ge meente zal aan de commissie f 344,13 hebben te betalen. Goedkeuring werd verleend aan eene ruiling met den heer Jan P. Tichelaar te Makkum van het terrein eener mestvaalt tegen een gedeelte straat, beide ter grootte van ongeveer 1 are en aan een voorstel tot demping van eene sloot langs den noorder zeedijk te Makkum. Tot stemlokaal te Arum werd een lokaal der openbare school aangewezen. Workum, 25 Mei. De voorjaarspaarden markt was heden alhier niet druk. Een 19-tal paarden en 1 veulen stonden aan de lijn, terwijl de handel zeer weinig beteekende. Enkele prachtige beesten en voor de slacht bank vormden de aanvoer. Een paard werd voor f 100 en een paard en veulen bij elkander voor f 190 verkocht. Misschien zijn er nog een paar beestjes verkocht, doch de drukte die er kon heerschen, miste op deze paardenmarkt geheel en al. Aan het weder kon het niet leggen, want het prachtig zomerweder. 22 Mei. Als men eens een dan bemerkt of ander ging van i vischvangst om dezen tijd werd uitgeoefend, is voor dit jaar verdwenen. Van de Hol- landsehe kust komen enkele betere berichten. kostbaar is, maar ook nog bovendien aan onze oorlogsschepen een bemanning levert, die voor een groot gedeelte uit veel te jeugdige, en tengevolge daarvan minder waardige personen bestaat. Daartegenover bepleit hij een proefneming met een ander stelsel, aan welks toepassing hij zoowel het verkrijgen van deugdelijker personeel, als vermindering van uitgaven voorspelt. En wij meenen te mogen ver trouwen, dat dit pleidooi door de ten dezen bevoegde autoriteiten met den noodigen ernst in overweging zal genomen worden. Ook het Weekblad van het Recht betuigt zijn sympathie met dat soort van z/kinder- bescherming”, waaraan de heeren Kerdijk en Joncheer hun krachten wijden, en na zijn algeheele instemming betuigd te hebben met het afkeurend oordeel, dat door deze heeren uitgesproken wordt over de manier, waarop ten onzent knapen voor de vloot en voor het leger worden gerecruteerd, verklaart dit juridische blad, z/in staat geweest te zijn, om de juistheid van die strenge, maar niet te strenge kritiek, aan de feiten te toetsen.” Welke feiten naar zijn meening duidelijk doen zien, dat ook op dit terrein een sociale hervorming dringend noodig is. Bolswardsche Courant f*. 6

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1