No. 44. 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. E E I I w, j HBfl I ZONDAG 31 MEI. BINNENLAND Èl I I I er Ml El INGEZONDEN. Kantongerecht - Bolsward. VOOR 1. als voren, 6. 7. 8. als voren, 9. voren, 10. 11. 12. 1 het in 22. Procentcijfer cokes Gasverlies. 23. 28. als voren, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. i Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 4 Het behoeft zeker geen betoog, dat een fabriek van grooteren omvang dan de onze voordeeliger kan werken en dat dus een ver- gelijking van de Gasfabriek alhier met een gasproductie in 1901 van 348930 stères met die te Vlaardingen van 975068 stères productie of 2*/2 maal grooter zeer ten voordeele van Vlaardingen moet uitkomen, neemt men daarbij in aanmerking den grooten waterweg, die voor de gasfabriek te Vlaar dingen is gelegen, waardoor voor aan- en afvoer van grondstoffen enz. veel minder transportkosten noodig zijn, zelfs enkele stoffen daardoor hier niet, daar wel afzet kunnen krijgen, en dat men met ’t veel ruimer terrein aldaar tot berging der bijproducten niet tot. gedwongen afzet behoeft over te gaan, dan gaat eene vergelijking nog meer mank. Dit zijn echter omstandigheden on afhankelijk van den wil der Directie, doch de bedrijfsresultaten, die hangen behoudens een meer 'of minder nieuwe inrichting der fabriek zeer zeker veel af van een goed beheer. ZITTING 22 MEI 1903. Met vorenstaande cijfers voor oogen en de beschouwingen daaraan vastgeknoopt, kan ik niet toegeven, dat Vlaardingen over 1901 beter bedrijfsresultaten heeft gemaakt dan Bolsward, integendeel heeft Bolsward het beter afgelegd dan Vlaardingen, trots het lager geraamde verliescijfer. 2e. Dat aan half generators, 3e. Dat het verliescijfer voor Vlaardingen is 7,50 pCt. Bolsward 9,82 Onder de voornaamste, zoo niet de voor naamste bedrijfsresultaten, mogen zeker ge noemd worden. Ie. Geproduceerd gas per 100 K.G. steen kolen. 2e. Procentcijfer cokes voor verhitting ovens. 3e. De Directeur der Gasfabriek te Bolsward, K. TROMP. En nu kom ik op de raming voor straat verlichting terug en wat blijkt nu? Dat het gasverbruik voor straatverlichting te Vlaardingen is geraamd op 255449 stères, dat is met 379 lantaarns, waarvan 158 tusschentijds worden gebluscht bijna even veel als het geheele particuliere verbruik der 504 gasverbruikers van Bolsward te zamen met 257888 stères, waaronder alles, ook de grootste gasverbruiker „Hollandia” is be grepen. Wel, wel, wat zal het daar in Vlaardingen een verlichte boel wezen. Geen Gemeente dan ook van dien om vang die zooveel betaalt voor straatverlich- j ting als Vlaardingen met f 10856,58. Geen Gemeente, behalve één, doch daar branden alle lantaarns door, die per inwoner zoo hoog staat voor straatverlichting en wel 13,9 tegen Bolsward 7,92 per inwoner, dat is bijna het dubbele, en toch is men over ’t algemeen over onze straatverlichting zeer tevreden, en het is mij niet bekend, dat het verlichtingsgebied te Vlaardingen zoo uitgestrekt is, doch herinner mij een goed aaneengesloten bebouwde kom evenals hier. Zeker er is verzoeking om het geraamde voor straatverlichting wat aan te dikken, ten einde een mooier verliescijfer te krijgen, doch dit heeft nog geen finantieel resultaat, wanneer, zooals te Bolsward, een vaste som voor vergoeding is bepaald, doch de ver zoeking wordt bedenkelijker, wanneer men zooals te Vlaardingen de Gemeente voor straatverlichting per stère in rekening brengt en men ontvangt, wellicht ten gevolge der hoogere steenkoolprijzen, in 1901 twee cent per stère meer dan in 1898. Ik moet erkennen, dat men er zoo toe kan komen den prijs voor particulieren niet te verhoogen. 34. G. d. V. te Schettens, overtredingen der veiligheidswet, tot 2 maal f 3,of 2 ml. 2 dg. h. 35. J. II. te Oudega (H. O. N.), buren gerucht, tot f 3,of 2 dg. h. 36. B. E. S. te Makkum, wegens openb. dronkenschap f 10,of 3 dg. h. 37. D. S. te Stavoren, als voren, f 5,of 2 dg. h. 38. S. S. te Spannum, f 15,of 3 dg. h. Zooals de cijfers daar staan valt dit ten nadeele van Bolsward uit, doch het zij mij vergund uwe lezers in te lichten hoe men tot het cijfer voor verlies komt. De gasproductie wordt gemeten door den fabrieksmeter, het particulier verbruik door de meters bij de gasverbruikers geplaatst. Het verschil nu van het particuliere ver- het geproduceerde gas maakt het voor straatverlichting en verlies 29. Wonseradeel bloed laten loopen op de openb. straat, 1,— of 1 dg. h. 30. R. C. v. d. S. te Molkwerum, wegens eieren zoeken, 2 maal gepleegd, tot 2 ml. f 3,— of 2 ml. 2 dg. h. 31. B. H. te Workum, f 3,of 2 dg. h. 32. Th. d. V. te Witmarsum, als voren, f 3,of 2 dg. h. 33. 1°. A. K., 2°. K. K. te Kromwal ander Britswerd, wegens eieren zoeken, ieder tot f 3»— of dg, h. voor ieder hunner. En wat blijkt nu uit de gegevens. Ie. Dat te Vlaardingen uit 100 K.G. kolen werden verkregen 27,44 stères gas, tegen 28,49 stères te Bolsward. Veroordeeld D. B. te Witmarsum, vonnis 19 Mrt. 1903, bekrachtigd. 2. H. M. B. te ’s-Bosch, overtreding boterwet, tot f 40,boete of 8 dg. h. 3. B. M. te Workum, wegens het in de gemeente Workum hangen aan een rijtuig, f 1,of 1 dg. h. 4. J. Z. te Hemel um, wegens het in den Grooten Noordwolderpolder met een schip langs de algemeene turfvaart varen met een staand zeil aan de mast verbonden, f 1, of 1 dg. h. 5. A. R. F. te Arum, le wegens buren gerucht 2e. wegens openbare dronkenschap, tot 2 maal 1 gld. of 2 maal 1 dg. h. F. Z. te Wolsum, wegens openbare dronkenschap, f 1,of 1 dg. h. P. G. R. te Witmarsum, als voren, f 3,of 2 dg. h. G. J. Z. te Witmarsum, f 1,of 1 dg. h. W. v. d. Z. te Bolsward, als f 3,of 2 dg. h. P. v. d. Z. te Bolsward, als voren, f 1,of 1 dg. h. K. R. K. te Makkum, f 1,of 1 dg. h. D. G. te Bolsward, wegens buren gerucht f 3,of 2 dg. h. 13. D. H. te Kolderwolde, wegens over treding politie-verordening van den Grooten Noordwolderpolder, f 1,of 1 dg. h. 14. H. H. te Makkum, wegens het in Wonseradeel bloed van geslachte dieren te laten loopen op de openbare straat, 2 maal gepleegd, tot 2 maal f 1,of 2 ml. 1 dg. h. 15. R. v. d. B. te Exmorra, wegens dieren vervoeren op noodeloos pijnlijke wijze, tot f 3,of 2 dg. h. 16. J. B. te Hemelum, wegens eieren zoeken, f 1,of 1 dg. h. 17. E. de J. te Koudum, wegens dieren vervoeren op noodeloos pijnlijke wijze, tot f 3,of 2 dg. h. 18. P. S. te Makkum, wegens openbare dronkenschap, le herhaling, tot f 15,of 3 dg. h. 19. W. v. d. W. te Makkum, wegens openbare dronkenschap, bij 2e herhaling, eene hechtenisstraf van 5 dg. 20. T. A. te Makkum, wegens openbare dronkenschap, 2e herhaling, 2 ml. gepleegd, tot 2 maal 5 dg. h. 21. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol- gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Fr. Zuidoosthoek, 27 Mei. Van twee stoomboterfabrieken in dit deel der provincie is het bekend geworden, dat de eene inrich ting nog al voordeeliger kan werken, dan de andere. Terwijl de eene ’t vorig jaar per kilo boter gemiddeld f 1,19 ontving, maakte de andere een gemiddelden prijs van f 1,23, wat voor de laatste een buitenkansje was van ruim f 4000 per jaar. Snoek, 27 Mei. Aan de heden alhier ge houden paardenmarkt waren aangevoerd 80 tuigpaarden, 140 werk- en slachtpaarden en 8 veulens, totaal 228 stuks. De prijzen be droegen voor paarden 1ste soort f 300 tot f 500, 2de soort f 80 tot f 200 en 3de soort f 40 tot f 70. De handel was traager waren weinig kooplieden opgekomen. Ben grootsche stichting. De bekende philantroop de heer P. W. Janssen te Amsterdam heeft alle gronden en opstallen, die tengevolge van den omvang rijken ontginning sar beid in de provincie Fries land gedurende de jaren 18961903 op zijn naam zijn ingeschreven” overgedragen aan de door hem opgerichte „P. W. Janssen’s Friesche Stichting” met het doel, om de opbrengst dier ondernemingen dienstig te maken aan de bevordering der volksontwik keling, ook in de provincie Friesland. Op zijn verzoek zijn als leden der com missie van beheer opgetreden de heeren Mr. H. Binnerts te Heerenveen als Voorzitter, Dr. E. van Welderen Baron Rengers te IJ s- brechtum als Secretaris-Penningmeester en Job van der Have als lid, terwijl tot op zichter is aangesteld P. Koopman te Gorredijk, welke onder dagelijksch toezicht staat van den gedelegeerde den heer R. van Zinderen Bakker te Kortezwaag. Dezer dagen ontvingen h.h. commissieleden der verschillende Janssens-stichtingen in Fries land, namens den waardigen schenker een prachtvol album, bevattende al hunne por tretten. Dit album in rood marokijn leder gebon den, draagt tot opschriftter herinnering aan den ontginningsarbeid 18961903, de com missieleden aangeboden door P. JF. Janssen, benevens het portret van den edelen grijze. Het is photografisch gereproduceerd door J. G. J. van Arum, photo-inrchting „Daguerre” Weteringschans lil, Amsterdam en smaak vol bewerkt ter boekbinderij van W. H. Langeveld te Amsterdam. Het bevat de volgende photo’sVertegen woordigers in Friesland R. van Zinderen Bakker, in Amsterdam C. W. Janssen; Com missie van woningen voor landelijke arbeiders, voor St. Anna- en St. Jacobi-Parochie S. Brandsma Izn., J. Winter Jzn., voor Arum Ds. W. Mekking, voor „Helpt Elkaar” te Jubbega Schurega Tj. Dijk, T. S. v. d. Brug; Kleine boerenbedrijven, voor Terwispel (arbeid adelt) H. van Dam, Mr. W. H. Jonkers, voor Beets-Westerburevenne, W. S. Hooge- veen, S. M. de Haas Fz., voor Terwispel H. de Boer, voor Haulerwijk W. Postuma, F. M. v. d. BergBouwland voor arbeiders, voor Nieuwebrug M. Brouwer Jzn., Z. D. Boer- sma, B. Neef, voor „de Vries-polder” R. J, Zuiderbaan; Grondaanmaak, voor Appelscha H. Brouwer, IJ. G. Bruinsma, voor Drachten M. E. Ettema, A. E. v. d. Meulen, J. G. Jansonius. Moge er rijke zegen rusten op deze groot sche stichting van den edelen menschen- viiend Janssen. Aan de Redactie der Bolswardsche Courant. M.M. In uw blad van 1 Maart kwam een in gezonden stuk voor van den Heer C. H. Hummelinck, waaronder was opgenomen de toelichting, behoorende bij een verzoek van den Heer Hummelinck aan den Raad. Ofschoon het nu wellicht niet de bedoeling zal geweest zijn, meende ik en andere lezers der Bolswardsche Courant met mij, dat, met in die toelichting te wijzen op de lagere gasp rij zen van enkele andere plaatsen, de veel lagere kostende prijs te Vlaardingen van 4,25 ct., dan die te Bolsward berekend op 6,65 ct., dat daaruit moest worden af geleid, dat de exploitatie hier duur is, de bedrijfsresultaten niet gunstig zijn en ais gevolg, de Directie minder voordeelig wordt gevoerd. Naar aanleiding daarvan vraag ik U, M. de R. beleefd dit schrijven op te nemen en vertrouw ik, dat de Heer Hummelinck zal kunnen begrijpen, dat nu ik eenige gegevens over de bedrijfsresultaten over 1901 der Gemeente Vlaardingen heb en bij enkele lezers der Bolswardsche Courant bovenge noemd oordeel is gevestigd, n.l. de bedrijfs resultaten der Gemeente Gasfabriek te Bols ward zijn minder gunstig, dat ik mij daar tegen verweer. de fabriek te Vlaardingen van welken ingenieur of systeem mocht ik niet vinden, hier gewone ovens met roostervuur, naar mijn eigen plannen en in eigen beheer uitgevoerd, in werking zijn. Dat de kosten van daarstelling van half generatorovens veel duurder zijn, dan die van gewone roostervuren, waarvan het verschil nog grooter wordt, indien men deze zelf daarstelt. Dan moet, zal het bedrijfsresultaat gelijk zijn, en stel het onderhoud voor beide even hoog, het procentcij f er van cokes voor verhitting bij half generatorovens kleiner zijn (en dit is in den regel ook het geval) dan bij roostervuur. En hoe staat het nu met het procent cijfer van cokes voor verhitting Vlaardingen 47,47 pCt. Bolsward 47,36 H Pus ook dit ia het voordeel van Bolsward. als voren, B. B. te Makkum, wegens openbare dronkenschap, f 1,of 1 dg. h. H. S. te Makkum, wegens Wonseradeel personen in zijnen herberg te lang laten verblijven, f 10,of 3 dg. h. J. T. te Makkum, wegens het te laat in een herberg zitten, f 10,of 3 dg. h. 24. 1». D. B., 2«. L. P., 3». S. W., allen te Hichtum, wegens straatschenderij, ieder tot f 3,of 2 dg. h. voor ieder hunner. 25. 8. V. te Arum, wegens leerplichtwet- overtreding, f 1,of 1 dg. h. 26. J. v. d. Z. te Bolsward, wegens openbare dronkenschap, f 1,— of 1 dg. h. 27. N. B. te Bolsward, als voren, f 2,of 2 dg. h. W. Th. K. te Harlingen, als voren, f 1,of 1 dg. h. M. R. te Makkum, wegens het in van geslachte dieren te bruik en verbruik samen. Het verbruik voor straatverlichting wordt niet gemeten, doch geraamd. Wordt dit verbruik nu wat hoog ge raamd, dan komt dit ten gunste van een lager verliescijfer. Hiermee kom ik tot mijn spijt, doch ondanks mij zelve wel wat tot een teer punt, want naar alles wat gehoord is van het vroeger beheer der gasfabriek te Vlaardingen mag de vraag worden gesteld of het van den heer Hummelinck niet beter ware ge weest in een plaatselijk blad van een andere Gemeente wat minder sterk te spreken van de mooiere cijfers van Vlaardingen voor kostenden prijs en daarmee, zooals hiervoren reeds is gezegd, den indruk te vestigen, wat wordt te Vlaardingen goed, hier minder goed beheerd. Zie mijnheer Hummelinck, in verband, dat deze gevolgtrekking gemaakt kon wor den, ging het er wel een beetje overheen, is ’t niet Het zij mij daarom minstens veroorloofd, waar de Heer Hummelinck blijkbaar verge lijkingen zocht, dat ik enkele vergelijkingen in ’t algemeen maak. Bolswardsche Courant i I I I II L I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1