No. 47. 42ste Jaargang. 1903. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. DONDERDAG 11 JUNI. BINNENLAND. j i I I VOOR «II f 6,50 de 1000. leveren van naar Een en ander over de zoogenaamde „natuurgeneeskundigen”. deze brak, toedrongen hoofdwonde genoodzaakt M 'A - I I I ii't de meest uiteenloo- verschijnen hier maar wat we Vrijdag j.l. te was toch in beiderlei opzicht ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 8 maanden. Eranco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Arnhem, 7 Juni. Gisteravond had hier een ernstige aanranding van de politie plaats. Er werd door een aantal personen buren gerucht gemaakt, waarop een inspecteur van politie af kwam. Een van de druktemakers liep direct, onder den uitroepZ/Ik zal de politie doodslaan”, op den inspecteur toe, en ging hem te lijf. De inspecteur ver dedigde zich met een wandelstok, maar toen en meerdere personen op hem en hem reeds een bloedende was toegebracht, zag hij zich van de revolver gebruik te maken. Hij loste drie schoten, waardoor een den- belhamels aan den hals werd getroffen. Toen waren zijn patronen verschoten en zag zich genoodzaakt een slagerswinkel binnen te vluchten, waar de opgewonden jongens nog een ruit stuk sloegen. Twee der daders zijn in hechtenis genomen. Lemmer, 8 Juni. Daartoe uitgelokt door de gunstige berichten van de laatste dagen, hebben bijna al onze visschers hunne ansjovisnetten ■weer van den zolder gehaald en in zee gebracht. De gemiddelde vangst bedroeg hier hedenmorgen zelfs 5000 stuks. De laatste marktprijs was Westergo, 8 Juni. De maaier maakt zich weder reede, Om met zijn seizen, scherp van snede, Door ’t gras te gaan, ’t welk versch geveld Den rozengeur spreidt over ’t veld. En al zien de boeren verlangend naar het echte hooiweer uit, al doen de zonnestralen het jonge hooi al niet knappen, de wind waait alles droog. Ook de granen leveren een prachtigen aanblik op, zelfs de rogge, die gezien mag worden. Als straks Sint Jacob ons den over rijpen garsthalm toereikt, zal de landbouwer het weten, dat Boréas hem koren in het land gewaaid en hem het gewicht bezorgd heeft. Over zijn aardappelen kan hij insgelijks tevreden zijn; al komen de latere soorten wat onregelmatig op, de vroegrijpen zijn aan den bloei toe. Bieten en vlas kunnen wel niet meekomen, maar toch, Nu eindelijk ’t water niet meer plaagt, De bouw gewis ook vruchten draagt. Joure, 9 Juni. Binnen den tijd van vier weken is een kofiELehuishouder zonder //Ver gunning” alhier driemaal, en een collega reeds zesmaal verbaliseerd wegens overtre ding der drankwet. Stavoren, 8 Juni. Het loopt blijkbaar met de ansjovisvangst op een eind. Vrijdag brachten 2 booten samen nog 450 en Zater dag 1 boot 300 stuks aan, terwijl heden geen netten in zee werden gebracht. De door de centrale commissie, be staande uit enkele zouters, commissionairs en visschers, bepaalde prijs, daalde ƒ6,60 op ƒ6,50 per duizend stuks. Hedenmorgen vertrokken een 7-tal perso nen van hier om dienst te nemen op de loggers, die ter haringvangst gaan op de Noordzee. Vaartuigen van pende bestemming en naam in de haven, zien kregen, wat nieuws. z/Thijl” prijkte tweemaal op den achter steven, terwijl de bestemming zich niet te best liet gissen ’t vaartuig toch was te mooi voor een wachtschip en te alledaagsch voor een zeiljacht, ofschoon de vorm daar mede ’t meest in overeenstemming was. ’t Bleek een woonschip te zijn voor een paar jonge schilders, die ’t land der kleur- kunstenaars, ’t veelgeprezen Gooi, hadden verlaten, om koers te zetten naar Terschel ling. Tegenwind noodzaakte hen onze haven aan te doen. Het schildersmooi ging in ’t Gooi door voortdurenden aanbouw van villa’s meer en meer verloren, klaagden ze. Het eiland met zijn ongerepte natuur zou, naar hunne meening voor de kunst licht dank baarder zijn. Na deze mededeeling was ons ook de naam duidelijk geworden. Schilders toch ’t is bekend zoeken evenals de oude Thijl, den vroolijken kant van ’t leven. Hegk. Nieuwsbl, v. Fr, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Priesniets, de vader der moderne water- genezers, werkelijk de eerste die het water tot geneeskundige doeleinden aanwendde Geenszins; want zoover de geschiedkundige overleveringen over het behandelen van zieken reiken, zoo lang was ook de aan wending van water tot geneeskundige doel einden algemeen in gebruik. Artsen waren het, die hebben nagegaan onder welke voor waarden het water toepassing kon vinden en zij hebben ook, door onbevooroordeelde onderzoekingen aangetoond, dat het water geen allesgenezer is. De doelmatige aan wending van water, vordert een volkomen beheerschen van het geheele gebied der geneeskunde, een voorwaarde, waaraan de kwakzalver, wegens gebrek aan genoegzame voorbereiding, nooit kan voldoen. Gekomen tot de ervaring dat //water alleen het niet doet” dat een groote reeks van ziektetoe standen zich niet wil buigen onder het juk van de alleen zaligmakende methode zijn de z. g. //natuurgeneeskundigen” er, zeker met tegenzin, langzamerhand toe moeten overgaan geneesmiddelen aan te wenden en niet alleen onschuldige grassen, kruiden, zaden en vruchten maar ook sterkwerkende middelen als morphine en opium. z/Het scherpe verschil in aanwending van geneesmiddelen bij geneesheeren en z. g. natuurgeneeskundigen verdwijnt min of meer, de natuurgeneesmethode wordt steeds meer ontrouw aan hare karakteristieke vijandschap tegenover medicijnen en, daar in den laatsten tijd ook wordt toegegeven dat operaties somwijlen noodzakelijk zijn, zoo blijft eigenlijk alleen dit onderscheid bestaan dat de z. g. natuurgeneeskundigen, met gelijke of gelijk soortige geneesmiddelen als de artsen, er maar op los genezen doch zonder de nood- /Onder natuurgeneesmethode kan toch zakelijke voorbereidende studie, zonder de bij nadenken slechts een geneesmethode worden verstaan, die zich bedient van de middelen die de natuur den mensch verschaft. Is de natuur nu zoo eenzijdig dat zij ons slechts de lucht en het water aanbiedt Is de plant met haar dikwijls bewonderens- waardige uitwerking niet eveneens een natuur- gewrocht Zijn het niet eveneens de mine ralen, aan den schoot der aarde onttrokken, die in de handen van wetenschappelijk gevormde geneeskundigen sedert eeuwen groot nut stichten //Natuurgeneesmethode” is een nietszeg gend stopwoord want de z. g. natuurgenees kundigen gebruiken niet eens de door hen zoo geprezen, de gemakkelijkst te verkrijgen natuurmiddelen, water, lucht en licht, in hoofdzaak in den vorm zooals de natuur ze aanbiedt maar zetten deze kunstmatig in andere vormen om. Het water wordt ver warmd of in damp overgevoerdhet licht •wordt kunstmatig in zijn stralen ontleed en slechts enkele vinden toepassing. z/De aanwending van lucht voor genees kundige doeleinden vereischt in den regel de meest mogelijke zorg, wijl de natuur ons haar dikwijls, ten gevolge van de heer- schende winden, door de wisselende tem peratuur, door de schommelingen ten opzichte van het vochtigheidsgehalte of door ver schillende bijmengselen aanbiedt in een vorm die reeds voor een gezond mensch, laat staan voor een zieke gevaarlijk is. //Wanneer anderzijds de natuurgenees methode zal worden opgevat als een methode die zich ten doel stelt het streven van het lichaam, de ziekteproducten uit het organisme te verwijderen, te hulp te komen dan ver dient uitsluitend de geneeskunst en de geneeskundige wetenschap als de ware natuurgeneeskunde beschouwd te worden. Het wezen van de op natuurwetenschappelijke grondbeginselen berustende moderne genees kunde zoekt juist de geheimen der natuur na te speuren; zij tracht te doorgronden hoe de ziekten ontstaan en hoe het lichaam zich van de abnormale bestanddeelen zoekt te ontdoen. Op dit wetenschappelijk beginsel berust o. a. de bestrijding van de z. g. be smettelijke ziekten als pest, cholera, typhus enz. en hierop alleen berusten de glansrijke gevolgen, waarop de geneeskundige weten schap reeds nu kan bogen. //Meestal wordt natuurgeneesmethode opge vat als watergeneesmethode of als genees methode zonder medicijnen. 8Om bij de eerste staan te blijven, was De „Volksbond” (tegen drankmisbruik) heeft gemeend bepalingen te moeten uitlok ken tegen de wijze, waarop aan boord van de oorlogsschepen de oorlam wordt verstrekt. In het HIM. komt een ingezonden stuk voor van //eenige zeeofficieren” het volgende mededeelen De onderofficier van politie, tegenwoordig bij het uitgeven van de oorlam, heeft een bak in vakken afgedeeld, waarin voor elke schepeling een kaart op naam ligt. Achter eenvolgens worden de namen afgeroepen en kan ieder die present is, zijn oorlam ont vangen, waarop m zijn kaart op den betrek- kelijken datum een knip wordt gegeven. Wie er geen gebruik van maakt, behoeft niet present te zijn, wordt in geen enkel opzicht bemoeilijkt en krijgt op ’t einde der maand de vergoeding in geld uitgekeerd, zonder meer. Van aantreden der geheele equipage is, zoover ons bekend, zeggen deze officieren, op geen enkel schip sprake, zeer zeker in de laatste jaren niet, en zou ook geen zin hebben. Doodslag. Maandagmiddag geraakten twee zeelieden in de Marcellisstraat te Scheveningen in twist. Een hunner ontving van zijn tegen stander een slag op het hoofd met een ijzeren schop, waardoor de man met gesple ten schedel nederstortte. Hij stierf kort daarna en laat een vrouw met acht kinde ren na. De dader is door de politie in arrest genomen. Ook een staking. Eene zeer ongewone staking brak te Gouda uit, en wel van het muziekkorps der d.d. schutterij, dat aangetreden was bij de eerste zomeroefening der schutterij. Toen de kapi tein Montijn het commando tot opmarchee- ren gaf, 'weigerden de leden van het muziek korps daaraan te voldoen, zeggende dat het marcheeren op het exercitieterrein niet tot hun dienst behoorde, en legden zij, uitge zonderd een drietal dat schutterplichtig is, de instrumenten neder en verlieten het terrein. Reeds lang heerschte ontevredenheid in het korps, waarvan de oorzaak schijnt te liggen in het feit dat de volksconcerten, ten gevolge van intrekking der subsidie, zijn vervallen, en de leden van het korps dus het eenige financieele voordeel van die be trekking moeten missen. Uit eene onzer grootere gemeenten schrijft een lid eener commissie uit de burgerij tot ondersteuning van de slacht offers der werkstaking het volgende: z/Ons is eene proeve van wreedheid onder de oogen gekomen, waaraan de Directie der Staatsspoorwegen zich heeft schuldig gemaakt. Toen dezer dagen die slachtoffers hunne papieren terug ontvingen, welke sedert langer of korter tijd onder berusting dier Directie waren geweest, bleken deze alle, niet alleen die van de S.S. afkomstig, maar ook de oudere, zoo o. a. de aanbevelingen of inlich tingen van vroegere werkgevers, van den stempel der S.S. voorzien, om toch vooral te doen uitkomen, dat de houder tot de werkstakers heeft behoord. Wat een noode- looze hardheid, ja wreedheid!” Heeft inderdaad deze bedoeling hierbij voorgezeten, dan waarlijk is geen woord te kras om zulk eene daad naar verdienste te brandmerken, ’t Is echter ook mogelijk, dat de stempeling vóór de staking, b. v. reeds bij het in ontvangst nemen der papieren heeft plaats gehad, in welk geval er van eene laagheid geen sprake zou kunnen zijn, maar in elk geval was zij volkomen over bodig en, gelijk nu uit de gevolgen blijkt, onvoorzichtig, zoo niet onrechtmatig. Arnh. Cl. Op den weg naar Voorst is Zondag door de politie een jongen, genaamd K., die uit het Rijksopvoedingsgesticht de Kruisberg ontvlucht was, aangehouden en naar Zutphen overgebracht. Van te voren was hij reeds aangehouden door den brugwachter op de IJselbrug, maar had zich toen weten los te rukken en was ontkc/men. De hoofdagent Domna en de agent Berendsen waren hem toen op de fiets nagegaan en haalden hem voorbij den Apeldoornschen weg in. Hij trachtte te ontkomen door over een sloot te springen, maar moest zich spoedig ge vangen geven en werd meegenomen. Door de Duitsche Vereeniging tegen de kwakzalverij werd ons een brochure ter recensie toegezonden. Onder den titel z/Wasser allein thut’s freilich nicht” behelst deze brochure de rede, die door Prof. Dr. Sommerfeld te Berlijn, de eerste voorzitter der Vereeniging, gehouden is op de eerste vergadering. Het boekje is verkrijgbaar voor de geringe som van 12 cent en zal, volgens het voornemen van het Bestuur, door andere worden gevolgd ten einde het groote publiek zooveel mogelijk op de hoogte te brengen van de gevaren, die de kwakzalverij na zich sleept. De inhoud der brochure is zoo belangrijk en zoo geheel in onzen geest geschreven, dat wij het bij een enkele beoordeeling niet willen laten en een goed werk meenen te doen onze lezers met sommige gedeelten van den inhoud in kennis te stellen. Na er op gewezen te hebben hoe het voor het genezen van zieken noodig is, dat de aard der ziekte met j uistheid worde vast gesteld en dat dit laatste alleen kan geschie den door hen, die door opleiding en studie daartoe uitsluitend in staat zijn, -wijdt de schrijver zijn aandacht aan dé verschillende soorten van kwakzalvers om meer uitvoerig bij de vertegenwoordigers van de z. g. //natuurgeneesmethode” te blijven stilstaan. Hij zegt o. m. daaromtrent het volgende: z/Het is eindelijk tijd het misbruik, dat van dezen zoo fraai klinkenden doch inder daad weinig zeggenden naam gemaakt wordt, met kracht te bestrijden en hem te doen kennen voor wat hij werkelijk is een phrase, een lokmiddel. geschiktheid de ziekten te kunnen onder kennen en hun verloop te beoordeelen terwijl de arts de zieken volgens wetenschappelijke grondslagen behandelt”. Uit het hier aangehaalde uit de gemelde brochure wij deden slechts een greep zal het ook onze lezers duidelijk worden dat zij, bij het geven van de voorkeur aan den niet-gestudeerden, niet gediplomeerden persoon, die zich voordoet als natuurge neeskundige, boven den wetenschappelijken arts, alles wagen en niets winnen. Nog een enkel woord over wat Prof. Sommerfeld in zijn brochure schrijft over de hulp, die de pers kan verleenen bij de bestrijding der kwakzalverij. In de Münchener Neuesten Nachrichten van 5 Maart jl. was de volgende waar schuwing verschenen: z/Het geval Nardenkötter heeft weder getoond op welke schandelijke wijze het publiek door markt-schreeuwerige kwakzalvers schade aan gezondheid en beurs wordt be rokkend. Daar nu juist bij ons in Beieren het middel ontbreekt om deze personen te beletten hun handwerk uit te voeren eerst moet schade in ’t groot zijn aangebracht en daar het publiek te geneigd is beloften van genezing te gelooven en te weinig ont wikkeld om daarover een oordeel te vellen, zoo meenen wij aan ’t algemeen een dienst te bewijzen door de waarde van dergelijke beloften in ’t ware licht te stellen en aldus nog bijtijds te waarschuwen. Wij verzoeken het publiek ons daarbij behulpzaam te zijn, door ons verdachte gevallen en ook opgedane ervaringen mee te deelen. Ook vragen omtrent geneesmethodes, geneesmiddelen, geneesinrichtingen enz. zullen, zoo mogelijk worden beantwoord.” De schrijver van de brochure zegt aanleiding van deze waarschuwing //Wij zien hieruit, r dat ook de politieke pers in de erkenning van haar plicht om in de eerste plaats het volkswelzijn te dienen begint mede te werken aan het doel, dat wij vervolgen. z/Tot nu toe was de pers in ’t algemeen de helper helpster der kwakzalverijals de voorteekens niet bedriegen dan staat een omkeer voor de deur, die ons langzamerhand tot een volkomen overwinning hulp zal verleenen.” Moge het zoo zijn! Maandbl. t. d. Kwakzalverij. Bolswardsche Courant X. *4 «M I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1