Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Wf. IlisjtlilB Stip, KASSIERS en COMMISSIONAIRS in EFFECTEN Marktpleinno.324. r.*] I 1903. 42ste Jaargang. No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 18 JUNI. DANKEN VAN LEENING. BINNENLAND. GROOTZAND 1 - SNEEK. O". JOHAN RUEB nl UI Gevonden Voorwerpen. TANDARTS. M Kantoor te Bolsward TANDARTS, VOOR uil B nood verkeeren er ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Branco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. te Leeuwarden, Heerenveen, Joure en Bolsward. Inlichtingen Een KERKBOEKJE. VROUWENZAK. HUISSLEUTEL. WIT KUSSENSLOOP. GOUDEN BROCHE. aan het politiebureau. Harlingen, 13 Juni. Het hoogst eigen- ardig geval deed zich hier voor, dac, terwijl e gemeenteraad in zijne zitting van heden >eraadslaagde over het verzoek van den kooper an den gezonken schoener om een geul in de Nieuwe Willemshaven te mogen maken, het aartuig in kwestie reeds lang in de Slink tus- ehen Terschelling en hier gezien werd. Wat ommigen voor eene onmogelijkheid hadden ehouden om hem ooit weer vlot te krijgen 'as toch gebleken tot het rijk der mogelijk- Nieuwstad G. no. 84, Leeuwarden. Consult te Sneek eiken DINSDAG van 10—3 uur, Suupmarkt 97, ten huize van den Heer VELTMAN. van i Kunstnijverheid geopend, waren de vlaggen uitgestoken. van 12 uur kwam de Minister om de tentoonstelling te Men heeft ze in iedere plaats van eenige beteekenis, de banken van leening, die menigeen als een kwaad, doch bij eenig na denken als een noodzakelijk kwaad zal be schouwen. Een kwaad! Immers, er zijn tal van menschen, die aan ’t lommerdloopen verslaafd raken, zooals vele anderen aan den drank. Of „vele anderen” hier wel ’t ge paste woord is? Vaak gaat ’t samen en is ’t verslaafd zijn aan den drank de hoofd-, zoo niet de eenige oorzaak van ’t lommerd loopen. Doch ook een noodzakelijk kwaad! En wel om meer dan eéne reden. Er kunnen gevallen voorkomen, ten zij doen zich voor, dat iemand plotseling in verlegenheid geraakt. Tijdelijke werkeloosheid, ziekte, enz. kunnen een tijdelijke ellende veroorzaken en, al moge dan de gang naar den lombard zwaar zijn ’t zwaarst voor hen, die er nooit gebruik van maakten, die instelling is dan toch een tijdelijk redmiddel. Gelukkig, dat daarvoor de lombard als gereglementeerde inrichting bestaat; een in richting, waar men niet in handen van woekeraars valt, zooals ’t met particuliere pandjeshuizen zoo licht gebeuren zou. Voor hem, die nooit behoefte aan ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. een lombard gevoeld heeft, nooit met menschen in aanraking kwam, die er gebruik van maakten, of er ’t drukke gebruik van wisten, is deze instelling een vreemd, overtollig iets. Hij kan zich niet voorstellen, dat er zooveel gebruik van wordt gemaakt. Doch laat hem eens komen op een publieken verkoop van „verstaande panden” en hij zal versteld staan van de vele en velerlei zaken, die een lom bard opneemt. Een veel gebruikte naam voor deze instel ling in onze taal is: Oome Jan. Een gelijk waardige spotnaam houden ook de ËransChen op na, die spreken van: „Ma Tante”, van „Mijne Tante”. Nu, ’t is een „Oom” of een „Tante”, die meer neven en nichten heeft als welke andere oom of tante ook! De Franschen bedienen zich ook van de uitdrukking „Clou”, een woord, dat verschil lende beteekenissen heeft, ’t Woord „clou” beteekent „spijker”, doch 't heeft nog meer beteekenissen en de Fransche volksmond bedoelt er ook meede gevangenis, het arrestantenlokaal en evenzoo duidt hij er h.rdiiwifiureiinz. merkelijk gewassen. Hier en daar ziet men reeds bloeiknoppen aan de stengels. Toch zullen ze natuurlijk later voor gebruik gereed zijn dan andere jaren. Arum, 15 Juni. Aan de jongenskaatspartij, gisteren alhier gehouden, werd door 33 par- gedwongen worden, er gebruik van maken, doch ook velen, dit? van in nood verkeeren geheel geen last hebben. Dat een Parijsche „Tante” zich evenmin weggeeft als een Nederlandsche „Oome J an”, laat zich echter ook begrijpen. Tante geeft niet te veel voor de inkomende pandeneen keurige fiets b.v., die f 140 gekost heeft en nog zoo goed als nieuw is, brengt het bij „Tante” tot ongeveer f 2U. Wij zeiden zooeven, dat ook velen, die lang niet arm zijn, van „Tante”, de Parijsche „Tante” gebruik maken. Dit klinkt eerst vreemd in de ooren van eenvoudigen, die zich inbeelden, dat alleen vrienden en ge- nooten van huizen, waar „Schraalhans keu kenmeester” is, de drukke en eenige bezoekers der instelling zijn. Dit is echter een dwaling. In Parijs geven velen in Maart of April hunne wmterpelzen in den „Mout de Piété” ter bewaring. Daar worden ze zorgvuldig ingepakt en opgeborgen, worden niet aange tast door de mot, hebben geen last van vochtigheid en... men heeft er thuis geen volte van, ’t geen een Parijzenaar, die meestal niet al te ruim behuisd is, nog al wat waard is. Ook behoeft er, omdat de lombard zeer weinig betaalt, weinig pandgeld betaald te worden, als in den naherfst het pand weer gelost wordt. In het najaar, wanneer het weder minder tot een toertje uitlokt, verpandt de wielrijder zijn fiets. Tante zorgt gedurende den winter voor een voortreffelijke verpleging, terwijl men er in huis niet dan overlast van zou hebben; zoo’n fiets staat thuis ons overal in den weg, raakt bestoft en vuil en ergert den bezitter. Op deze wijze komen een menigte zaken in den lombard terecht, zonder dat armoede daaraan schuld heeft. Het gebeurt te Parijs zelfs, dat iemand, b.v. een kunstenaar, die een jaartje buitenlands wil vertoeven, zijn geheelen huisboedel in het pandhuis brengt; het kost hem weinig meer, dan wan neer hij een gardemeuble of een meubel- magazijn voor de bewaring laat zorgen en... hij bespaart al dien tijd de woninghuur. Doch met dit al blijven toch de verpan- ders uit nood, de arme inbrengers en vooral de leeners van kleine bedragen, verre de over hand behouden. Terwijl de bank te Parijs niet onder de 20 francs verstrekt, en er b.v. in een jaar 21/4 millioen verstrekkingen gebeuren, is de gemiddelde pandsom 25 fr. Tot slot nog een woord over de in de Parijzer bank van leening gebrachte panden. Naar het aantal staan de kleedingstukken bovenaan, waarvan er jaarlijks 50,000 pakket ten gebracht worden. Dan komen er per jaar 40,000 zakuurwerken, 34,000 sieraden, 30,000 pakken bedde- en linnengoed, 9,000 panden zilverwerk, 8,000 trouwringen, 4,500 Hokken en pendules en 3,000 stuks juwe- ierswerken. Vreemd is, dat er per jaar lechts ongeveer 50 piano’s en 300 andere muziekinstrumenten ingebracht worden. Piano’s worden verpand voor gemiddeld 100 francs, andere muziekinstrumenten voor francs en de 600 regenschermen en wan- elstokken voor 4 francs. Let men op de geldswaarde dan staan de akuurwerken bovenaan, die jaarlijks bijna l/2 millioen francs van tante vorderen, erwijl de kleederpakketten het te zamen niet ■ens tot 300,000 francs brengen. Per jaar komen er verder bijna 2,000 ijwielen, die gemiddeld 35 francs gelden en u de laatste jaren, nu bijna ieder z’n kodak rneft, jaarlijks ruim 700 photografie-toestellen egen gemiddeld 25 francs. De beste neven van tante zijn echter zij, ie diamanten en edelsteenen brengen, die gemiddeld 300 francs halen. heden te behooren. Met behulp van een 400-tal in het ruim gestuwde ledige vaten was het den schelpenzuiger Neptunus gelukt, beweging in den kolossus te krijgen en dreef hij al niet statig over 't ruime sop, het voerde hem toch naar Terschelling, het doel zijner laatste reize over den oceaan. 15 Juni. Een heerlijke uitspanning voor onze jongens is tegenwoordig het vis- schen naar knorhaan, die in menigte aan onze kusten voorkomt. Slechts een eindje touw met een haak er aan wordt aan een stok bevestigd. Het aas ligt voor de hand, het is een aliekruik van de schelp ontdaan. Al peurende voelt en ziet de knaap, dat hij ophalen moet en maakt daarbij ook wel eens een gol, kleinen schelvisch, buit. Knorhanen, het eigenlijke doel der vangst, hebben geen schubben, maar eene met slijm bedekte huid. Door een beweging met de kieuwen kunnen ze een grommend geknor geven. Ze zijn zeer gulzig en bijten gretig toe met hun wijden bek. Leeuwarden, 13 Juni. Het gras en de bloem, „op het veld verheven”, vallen tegen woordig weer door de scherpte van de zeis. Overal ziet men thans de maaiers aan ’t werk. De maaimachines komen hier echter al meer in gebruik en door het geraas, dat ze veroorzaken, hoort men ze al op eenigen afstand. Ze kunnen veel vlugger en daar tijd geld is in onze dagen, zullen ze langzamer hand den grasmaaier wel verdringen. Maar hij met z’n zwaaienden gang en blinkende zeis, waarvoor zacht ritselend het levend groen bezwijkt, is een veel mooier verschijning in het veld. Wanneer het weer gunstig blijft, kan de oogst spoedig afloopen. Over ’t alge meen staat er veel gras en huurders van buitenlanden achter Huizum, vertelde men ons, hadden wel gewild, dat ze vroeger ge huurd hadden, daar ze dan minder hooge prijzen hadden betaald, ’t Gras is, als ’t ware, onder water gegroeid. 15 Juni. Bij de heden gehouden aan besteding van aardappelen voor de troepen alhier in garnizoen, was de laagste van de 4 inschrijvers, G. van der Plaats, voor f 1,53 per H.L. Heerenveen, 16 Juni. De wedrennen op Pinkster-Donderdag hebben zich zelf kunnen bedraven. Het, garantiefonds behoeft niet te worden aangesproken. De bruggeman van de basculebrug stond gereed deze op te draaien, ter door lating van een schip. Een marechaussee bevond zich nog op de brug en daar alleen was ’t wachten op; niet zoodra had deze zijn voeten dan ook op den vasten wal, of de brug ging omhoog. Onderwijl was echter in volle vaart een fietsrijder van het station komen rijden, die gedacht had: als die marechaussee er nog over kan, dan ik ook nog. Juist toen hij aan de brug toe was, ging deze omhoog, zoodat de fietser er met onverminderde vaart tegen op stoof. Hij trachtte nog de leuning te grijpen om zich tegen te houden, doch dit ging niet en zoo viel hij van de reeds een meter omhoog gedraaide brug op het tegenovergestelde bruggehoofd. Met ontvellingen aan hoofd en handen stond hij op. De fiets was stuk. Bozum, 15 Juni. Een paar fietsrijders passeerden heden in den vroegen morgen ons dorp met de mededeeling aan een voorbij komenden knaap, om een ouderpaar alhier te berichten, dat hun zoon, bakkersknecht te Bolsward, bijna voor dood van den zolder was gevallen. De ouders, met het geval in kennis gesteld, gingen geheel ontsteld met den eersten trein van hier. In B. gekomen troffen ze tot hun overgroote blijdschap hun zoon goed en wel aan, zoodat ’t geheele ongeval maar bleek opgedacht. Misplaatste aardigheid. Ooststellingwerf, 15 Juni. Het blijkt thans, dat de veelvuldige regen en het koude weder van voor eenige weken, aan de aard appels groote schade hebben gedaan. Vrij algemeen is de klacht, dat zij zeer ongeregeld zijn opgekomen en dit niet alleen, maar ook van geheele stukken zijn de aardappelen in den grond verrot. Men heeft den grond opnieuw moeten omploegen en bezaaien met haver of andere vrucht. Voor zoover de aard appelen zijn opgekomen, laten ze zich goed aanzien en in de laatste dagen zijn ze aan turen deelgenomen. De prijzen werden ge wonnen f9, W. Sieperda te Franeker, A. de Vries te Witmarsum en Abe v. d. Werf te Franeker; f3, Jan v. d. Schel te Arum, J. v. d. Goot te Menaldum en Pieter Veenstra te Achlum; f 1.50, Jan de Vries te Franeker, Douwe Wijnalda te Pingjum en J. Baarda te Menaldum. De verste bovenslag, nl. 62 meter werd geslagen door U. Hasinga van Franeker. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Tentoonstelling te Groningen. Maandag werd de tentoonstelling Nijverheid en Allerwege Met den trein van Waterstaat aan openen. Wat de tentoonstelling zelve betreft, nog nimmer is door de Groningers zoo iets grootsch ondernomen en tot stand gebracht, leder die het terrein, zoo keurig ingericht, de groote en grootsche gebouwen beziet, roemt de energie van Groningens nijvere burgers, om zoo iets grootsch tot stand te brengen. Op een terrein van 4x/2 H. A., in het Noorden der stad, uitnemend gelegen aan de tramlijn en dicht bij het Noorderstation, is de tentoonstelling gevestigd. Een groote brug over het vaarwater geeft toegang tot het terrein. Een eerepoort is opgericht. Het geheel maakt den indruk van een eigen gemeente. Er is een post-en telegraafkantoor, er is een klok, die met harde slagen den tijd meldt, er is een bureau voor de pers, in één woord, voor alles is zorg gedragen. Voorbij de appartementen van het Bestuur, vindt men het groote gebouwvoor de Groningsche Nijverheid. Alhier zijn de ex posities gevestigd van de Groningers-zelf. Ofschoon nog inzendingen ontbreken, komt de Groninger Nijverheid en industrie goed tot haar recht, maakt zij een uitnemend effect. Naast dit gebouw is het gebouw, waarin de Kunstnijverheid gevestigd is; vele plaatsen van ons land, vooral Amsterdam, hebben hier onderscheidene zendingen. Midden op het terrein is een fontein op gericht, alles is met bloemen bezet, groote perken zijn aangelegd. Tegenover het midden staat het gebouw voor verlichting, verwarming en vervoer. Deze afdeeling is ongetwijfeld het glanspunt der Tentoonstelling. Kostbare exposities zijn hier tentoongesteld, zoowel uit Nederland, Duitschland als Frankrijk, machines vooral op het gebied der electriciteit. Er zijn exposanten die duizenden guldens hebben uitgegeven, om hunne goederen op de afdeeling in te zenden. Groote en vele machines, kostbare ornamenten zijn hier geplaatst. Aan deze afdeeling is toegevoegd nog een kleine zaal voor nijverheid. Naast deze afdeeling vindt men de afdeeling voor Vervoer. Zooals licht te begrijpen is, neemt de Sport een eerste plaats in. Wat al soorten van rijwielen zijn hier aanwezig, vooral de firma Eongers maakt een grootsch figuur. Achter deze afdeeling wordt de Poppen tentoonstelling gehouden. Een groot hek geeft toegang tot het Japansche marktplein. Aan den eenen kant is de restauratiezaal gevestigd, aan den anderen kant de concertzaal. Voorts is een groot gedeelte tot winkelgalerij ingericht. Buiten dit terrein staat een gebouw om tijdelijke tentoonstellingen te houden. De winkels vooral op Japan en Turijn zijn zeer kostbaar ingericht. Het geheel is keurig en grootsch aangelegd. Buiten het eigenlijk terrein der Tentoon stelling staan kramen en een caroussel. Men verwacht, dat duizenden naar Gro ningen zullen gaan om de Tentoonstelling te bezoeken. Den 25en dezer zal ten overstaan van notaris A. G. Bodaan te ’s-Gravenhage, in het openbaar worden verkocht het meubilair, bestemd geweest voor het Hooggerechtshof te Pretoria, doch dat, tengevolge van den oorlog, niet daarheen is gezonden. Bolswardsche Courant If If

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1