B ^'Qr^p^lvertentieblad CtKOOTZAWT— 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 50. 1 II JUNI. Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 18 Juni 1903. Afzonderlijke a. en c. a. b. i en en grond het rijk. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 Eranco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgb: van den heer P. J. de gezondheidsredenen ontslag van Ged. Staten, hou- het tijdstip waarop de en behandeling van der gemeente-begrooting van af- en )R en overschrijving, hondenbelasting f 29.50; op het kohier hoofdelijken omslag f 28.65 - 263.45® - 302.52 van de lijst en stukken voor onderwijzeres in de ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Een resolutie dende bepaling van gemeente-rekeningen bij hun college moeten worden ingezonden. Voor deze gemeente is is dit vóór of uiterlijk op 2 September. b. Idem, houdende goedkeuring der ver ordening op de onderwijzers-j aar wedden. c. Idem, houdende goedkeuring der ge wijzigde verordening op het herhalingsonderw. d. Idem, houdende goedkeuring der sub sidie aan het Comité voor de landbouw tentoonstelling. e. Missive van de bewoners der „Werk- mansbloei”, dat zij aannemen de conditie, waarop aan den brugwachter der St. Jansbrug de bediening der brug over de Hartwerder- vaart is opgedragen. Een en ander voor kennisg. aangenomen. f. Het verslag over het herhalingsonderw. Wordt voor de leden van den Raad ter inzage gedeponeerd. g. Een schrijven Boer, dat hij om neemt als Wethouder dezer gemeente. De Voorzitter. M. H. Daar wij aanstonds zullen moeten overgaan om voor den heer P. J. de Boer een opvolger als Wethouder te benoemen, kan ik niet nalaten mijn leed wezen uit te drukken, dat de ongesteldheid hem noopte als Wethouder te bedanken. De welwillendheid waarmede hij zijne krachten aan deze betrekking wijdde en de goede harmonie die steeds onder ons leden van het D. B. heerschte, doen mij dit thans erkennen. Het spijt mij en ik meen ook namens den heer Eisma te spreken, dat hij dit college gaat verlaten, doch ik moet hem dank zeggen voor ’t geen hij in dezen heeft gedaan, terwijl ik hem de verzekering geef dat ik hoop dat de vriendschappelijke ver standhouding zal mogen blijven bestaan. (Applaus.) De heer P. J. dé Boer: Ik dank den Voorzitter wel voor deze waardeerende woor den. Gelijk reeds in de missive staat, is het enkel om mijn gestel, dat ik mij van vele drukte moet onthouden, toch zal de bloei van Bolsward mij evengoed ter harte gaan en zullen zooveel ik kan, ook hare belangen door mij behartigd worden. (Applaus.) h. Een adres van de Christ. Hist, kies- vereeniging verzoekende den Raad de kermis af te schaffen en den 31 Augs., den ver jaardag van H. M. de Koningin tot een officiëelen feestdag te bestemmen, waaraan door allen dan zal kunnen worden deelge nomen. Adressen van adhesie omtrent dit verzoek zijn ingekomen van den Chr. Werkmans bond, de Nederl. Zendingsvereeniging, de Christ. Geheelonthoudersvereeniging, de afd. Bolsward van /Patrimonium”, den Kerke- raad der Geref. gemeente (Nieuwe Hofstraat) en den Kerkeraad van kerk B. Dit adres met bijlagen gesteld in handen van B. en W. ten fine van advies. De Voorzitter deed nog eene mededeeling dat na gehouden conferentie met den Dir.- Generaal van den Landbouw en den Mini ster, een plan’ is ontworpen voor aan bouw van een gebouw voor Zuivelschool, waarover Burg, en Weth. thans een voorstel indienen. Wordt dit goedgekeurd, dan kan de zaak spoedig haar beslag krijgen. Voor de behandeling wordt urgentie ge vraagd en verleend. Het concept raadsbesluit houdt in om aan den Sneekerweg in ’t land der gemeente, thans in huur bij Knorr, een gebouw te stichten om voor zuivelschool naar de eischen in te richten, alsmede een directeurswoning. De grond ter breedte van 15 en ter diepte van 80 M. en gebouwen te verhuren voor 25 jaren aan De school voor f 1000 huur per jaar, de directeurs-woning naar 6°/0 der stichtings- kosten. De gemeente heeft het onderhoud yoor hare rekening. f 100, dan bleef er voor huur f 27,20, want schoonhouden, verlichting en verwarming bedroeg naar onze raming f72,80. Als de ambtenaren goedkooper kunnen, dan mogen zij er zelf voor zorgen en f 32,80 is er dan voor beschikbaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van het voorstel van Burg, en Wethouders tot verkoop van het Nannenhof. De heer Boersma. Ik heb met belang stelling dit voorstel overwogen en ’t draagt mijn volkomen goedkeuring. Alleen zou ik een bezwaar achten den prijs van den grond op f 4 per meter te stellen. Met het oog op de gemaakte conditiën vind ik dien prijs te hoog, en omdat er belang bij is, dat het plan spoedig wordt uitgevoerd, zou ik er tegen zijn, zich te binden aan den prijs van f 4. De heer Fan der Meer. Ook ik had die zelfde opmerking, maar zou ’t iets anders willen inkleeden. Het eene perceel is soms beter als ’t andere en daarom zou er wel iets tegen een vasten prijs zijn; beter acht ik het een minimum prijs te stellen van bijvoorbeeld ƒ3. De heer Boersma kan zich hier heel goed mee vereenigen. De heer Schotman. Ik kan niet deelen het gevoelen, dat ƒ4 daar voor den grond te veel is. De ligging is goed, door de plannen van uitbreiding door ’t Gasthuis wordt het een goede stand en ƒ4 is vol strekt niet overdreven. De heer Van der Meer. Ik wil even toe lichten, dat de terreinen langs de kade ver kocht zijn voor ongeveer ƒ3.60 en die hadden niet zulke bezwarende condities als hier. Door spiegelglas, ijzeren staketsels enz. wordt het bouwen nog al duur, bovendien onder streep ik nog, dat ik voorstelde een mini mumprijs. De heer Schotman. Spiegelruiten is haast geen weelde meer, die komen bijna overal en ijzeren staketsel, nu ja, maar elk moet toch zijn erf afschutten. Ik zie in die bepa lingen geen zoo groote bezwaren, dat de grond er minder om zou opbrengen. De heer Eisma. Het is ook mij voorge komen, dat de gestelde prijs niet te hoog is. Het terrein behoeft niet opgehoogd, er behoeft niet geheid te worden. In achter buurten en laagten geeft men wel ƒ3, een hoekje bij ’t Gasthuis werd zelfs verkocht voor ƒ7, en zoo zijn er wel meer terreinen die hooger zijn dan ƒ4. Voor ƒ480 krijgt men dus 120 M2. grond, is dat nu duur om er een net huis te bouwen? En spiegelglas, och, dat is tegenwoordig zoo goedkoop, even min zie ik in een ijzeren staketseitje be zwaar, dat past geheel bij dat soort huizen. De heer Boersma. Ik fieb aangevoerd, dat ik lager meende te moeten gaan, om den aanbouw te bespoedigen, ik vrees dat voor ƒ4 wij niet zoo gauw zullen slagen. De heer Kramer. Mij dunkt, als men plan heeft een huis te bouwen, zal het aan zoo’n kleinigheid niet liggen. Ik vind den prijs niet te hoog gesteld. De heer F. T. de Boer. Ik vind dat wij wel blij mochten zijn, als wij dien grond voor ƒ3 kwijt waren. Ik zie daar nog geen huizen van ƒ2500 verrijzen. De terreinen liggen zoo onmiddellijk aan de straat, zoo onvrij mogelijk. De heer Fan der Meuten. Ik deel niet de vrees dat er voor f 4 geen gegadigden komen. Als deze grond geen ƒ4 opbrengen kan, weet ik het niet. Ik wensch echter te vra gen, is het plan, het terrein stuk voor stuk of ensemble te verkoopen? Ik vind het niet goed daar maar in ’t wild te bouwen. De Voorzitter. Het is de bedoeling om als er aanvraag komt dezen grond in zes perceelen uit te geven en voor of midden in te beginnen, zal afhangen van de aanvraag. Het voorstel BoersmaVan der Meer om ƒ3 als minimumprijs te stellen, wordt ver worpen met 8 tegen 5 stemmen, (voor de heeren Van der Meer, Boersma, Y. T. de Boer, Cuperus en Praamsma.) Het voorstel vau Burgemeester en Wet houders om den minimumprijs op ƒ4 te stellen, wordt daarop met algemeene stem men goedgekeurd. 10. a. Aanbieding der drie sollicitanten 1 nuttige handwerken aan school no. 2. goedkeurt, kan spoedig tot aanbesteding worden overgaan indien nl. ook Ged. Staten er hun goedkeuring aan hechten. De heer Boersma. Ik heb met genoegen deze mededeeling ontvangen, doch wensch te vragen of de huur van het land expireert, of heeft de gemeente recht het land te gebruiken of wel neemt de huurder er genoegen mee De Voorzitter. In het pachtcontract staat, dat als de gemeente dit land op een of andere manier voor andere doeleinden noodig heeft, de huur expireert. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Schotman. Indertijd heb ik in besloten vergadering aangeraden, dat B. en W. de zaak persoonlijk met den Minister moesten leiden, omdat ik meende, de onder- handelingen anders niet in ’t goede spoor zouden komen. Nu de zaak zoo spoedig tot een goed einde is gebracht, breng ik daar voor hulde en dank. Dat in zoo’n korten tijd alle bezwaren uit den weg zouden zijn geruimd, had ik niet gedacht. Ik hoop dan ook dat tot in lengte van dagen het ge meentebestuur met voldoening op de Rijks- zuivelschool zal kunnen bogen, en deze inrichting bijdrage tot den bloei en de wel vaart van Bolsward. (Applaus.) PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van het rapport der rekening van het Algemeen Stads-Armenhuis over 1902. De ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 11.495,90 worden met alge meene stemmen goedgekeurd, en de Com missie van onderzoek had geen op- of aan merkingen. 2. Behandeling van het adres van P. Bruinsma in zake overdracht van een perceel land; met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld, en den pachter van het huis de Exmorrazijl geraadpleegd. Deze verklaarde dat de ge meente het land daar niet best kan missen, doch geen belang had bij het perceel van adres sant, dat voor een deel water en riet zijnde, hem hoog in prijs voorkwam. B. en W. adviseeren daarom afwijzend op het adres te beschikken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Behandeling van het adres van J. Veltman, om herbenoemd te worden tot dood graver met advies van Burgemeester Wethouders. B. en W. adviseeren, het verzoek in te willigen en adressant wederom voor 3 jaren te benoemen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Aanbieding en behandeling van de staten tot oninbaar verklaring van hoofdel. omslag en hondenbelasting over 1902. Deze staten wijzelf aan, dat oninbaar is ge bleken op het kohier van en a. wegens onvermogen b. wegens vertrek en overlijden wegens ingewilligde reclames Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Aanbieding wijziging staten over 1902. Door de posten der begrooting in over eenstemming te brengen met de werkelijke ontvangsten en uitgaven, werd het totaal der ontvangsten f 121.735.39 uitgaven - 121.322.19® batig saldo f 413.19 Deze wijziging en de staten van af- en overschrijving, beide met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Behandeling van hel adres van A. C. Draaisma, om toegang te verkrijgen over slads- grond naar een keldermet advies van Burgemeester en Wethouders, B, en W. adviseeren het verzoek in te 1, doch de grond blijft gemeente- [om en voor zoover het pad strekt, adressant het laten bestraten. et algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Foorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van het post- en telegraaf kantoor met tuin en naast gelegen grond, aan het Rijk. Den 23 April is door den Raad besloten het post- en telegraafkantoor benevens een strook grond daar naast op taxatie over te doen aan het Rijk. Na gehouden correspon- dentien met den Inspecteur der posterijen, heeft deze bericht, dat het Rijk genegen is het postkantoor voor f 6800, de strook grond voor f 1330, samen f 8130 over te nemen, doch dan moet de strook grond nog eerst bij Raadsbesluit aan den publieken dienst worden onttrokken, en Ged. Staten den ver koop goedkeuren. De heer v. d. Meer. Is de genoemde som overeengekomen door de taxateurs? De Foorzitter. Ja, deze som is door hen bepaald. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd, de grond niet meer voor den publieken dienst bestemd te verklaren. De heer Schotman. Ik was in de vorige vergadering, toen dit punt beslist werd, niet tegenwoordig, doch moet eerlijk zeggen f6800 voor dat gebouw, dat is geen geld, het is meer waard, doch er is niets meer aan te doen, f 1330 voor die 200 M2. grond is nog al goed, en daardoor wordt nog iets goed ge maakt, wat het gebouw te laag is. De heer v. d. Meuten. Dat gevoelen deel ik niet. Wanneer het Rijk een ander pand voor postkantoor had bestemd, bleef de stad er mee zitten, en dan kregen wij ’t er niet voor bij verkoop. Ik zou wel willen op merken, dat nu de straat aan den eenen kant vervalt, de andere zijde worde verbeterd, want het is daar nog al een drukke passage. De Foorzitter. Het is ons doel wanneer de passage gestremd wordt, de andere kant onmiddellijk gereed gemaakt wordt. De heer Schotman. Ik moet den heer v. d. Meulen antwoorden, dat als men rekenen kan, het nadeelig uitkomt. Het geld moet op ’t grootboek belegd worden en dan komt er zoowat f 200 rente van. Nu ontvangt de gemeente f 600 huur. Zelfs al rekent men de helft er van voor onderhoud, dan vraag ik nog, of het nu geen nadeel wordt, want wij verhuren voordeeliger. Ik herhaal echter, er is niets meer aan te doen, doch ik ver heug mij er niet aan te hebben meegewerkt. De heer P. J. de Boer. Ik deel niet het gevoelen van den heer Schotman. Als ’t op 't grootboek moet worden ingeschreven, komt er wel is waar een kleine rente maar als ’t bij publieken verkoop minder opbracht, zou ’t toch nog kleiner zijn. B. en W. zullen evenwel trachten om deze som te besteden voor den bouw der Zuivelschool en dan kan men 4 °/0 rente rekenen, omdat de gemeente tegen 4 °/0 moet leenen. Evenwel Ged. Staten moeten dat goedkeuren, waarom ik er niet op mag vooruitloopen. 8. Behandeling van het adres van den Inspecteur der directe belastingen om een kantoortje te huren, met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. hebben dat aanbod en verzoek overwogen en het kantoortje in de waag kan best gemist worden, doch f60 vonden wij een te geringe som, daar voor schoonhouden, verlichting en verwarming nog al wat dient gerekend te worden. Wij doen nu ’t voorstel den huurprijs te stellen op f27,20, doch dat de ambtenaren dan zelf voor schoonhouden, verlichting en verwarming moeten zorgdragen. De heer Cuperus. Ik Zou wel eenige in lichting verlangen hoe men zoo op die som gekomen is, ’t komt zoo vreemd uit. De Foorzitter. De Inspecteur der belastingen meende dat f60 genoeg was, wij vroegen f 100, doch de Inspecteur zei, dat de amb tenaren er slechts nu en dan waren en de berekening voor schoonhouden enz. te hoog was geraamd. Wij hebben daarom gemeend, als men op die som van f60 vaststaat, de berekening van huur alleen te houden en de overtollige f 32,80 aan de ambtenaren te laten. De heer Eisma. Ik kan nog toelichten, dat B. en W. bij hun berekening kwamen op Bolswardsclie Courant I ïhSj H ^^onsera^ee^ fnrpii nRinau Minister en ous 7.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1