Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Hl 1903. 42ste Jaargang. No. 57. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 16 JULI. D1N NENL A~N R J Voor het Kantongerecht. ll VOOR "ll Afzonderlijke ver- 't en 27 Augustus ’t gezamenlijke en wel van Hinde- 31 Mei op ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en aubade (’t zingen daarna tractatie in de ■ll ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. J. E. te Makkum werd den 31 Mei hier te Bolsward op de Dijkstraat be keurd wegens „te veel vergunning”, ’t Is een oude bekende van de justitie. Bij 5e her haling terecht staande, wordt 21 dagen hechtenis en 6 maanden opzending geëischt. 30. S. J. P. van Bolsward werd den 31 Mei dronken aangetroffen in de Jongema- straat alhier. Het gevolg er van is dat er heden bij verstek f 3 boete of 2 dagen hechtenis wordt geëischt. 31. S. B. de H. te Makkum zwierde den 2 Juni dronken doorde Vermaningsteeg aldaar. De politie gaf hem over zijn wan kelende schreden al reeds een vermaning en heden krijgt hij bovendien den eisch f 3 of 2 dagen. 32. E. S. te Wommels was bekeurd wegens overtreding der leerplichtwet. Bekl. is niet tegenwoordig en zonder verderen omhaal wordt dan ook bij verstek f 3 boete of 2 dagen geëischt. 33. D. K. te Wommels heeft den 7 Juni met paard en wagen in draf gereden door de kom van ’t dorp Wommels en door borden schuwd. 34. in optocht naar ’t den middag prettig In de zitting van Vrijdag j.l. kwamen eerst aan de orde 2 zaakjes, overtredingen der wet den leerplicht betreffende. 1. J. B. te Bolsward, heeft een dochter Anna; D. B. ook aldaar, een zoon Tjeerd. Het absent blijven dezer twee kinders zal door de ouders waarschijnlijk moeten worden betaald met 2 gulden boete of 2 dagen hechtenis. 2. H. en R. de J. te Bolsward hebben een timmerzaak. Ongeveer ’t laatst van Maart j.l. was in hunne werkplaats een leerling D. v. d. Kam bezig met het maken van houten pennen. Deze jeugdige pennen of pinnen(maker) bezeerde zich hierbij met een beitel aan het linkerbeen, even boven de knie, zoodat hij de eerste dagen na het ongeval niet kon werken. Hij is volgens verklaring zijner patroons volle 12 dagen weggebleven. Van dit ongeluk hadden deze patroons binnen 2 X 24 uur schriftelijk kennis moeten geven aan den Burgemeester. (Art. 12, der Veiligheidswet.) Zij hebben dit verzuimd. Eerst na meerdere dagen is van ’t geval door hen aangifte gedaan ten Postkantore. Wel is toen mondeling een en ander aan den Burgemeester gezegd, doch dit is niet voldoende, de wet eischt schriftelijke kennisgeving. Dit verzuim bezorgde hen een proces verbaal, dat heden werd behandeld. Eisch voor ieder der beide patroons 3 gulden boete of 2 dagen hechtenis. 3. K. B. V. te Makkum heeft op 16 Mei j.l. des avonds ongeveer half acht eenig vuil waschwater op de straat geworpen, nadat men hem reeds eens voor dergelijke politie- overtreding had gewaarschuwd. Beklaagde haalt uit zijn binnenzak een metalen pannetje van luttelen inhoud en toont dit aan den Kantonrechter, zeggende: ,,’t was hierin, E.A.; ’twas’n beetje wasch water, anders niet, maar de veldwachter wou zijn wraak aan mij koelen, daarom kwam er eene bekeuring”. Eisch f 2 boete of 1 dag hechtenis. 413. Nu volgen 9 zaakjes, tengevolge openbare dronkenschap en wel tegen K. v.d. W. en D. G. te Bolsward, M. B. te Workum met 2 bekeuringen, D. H. te Makkum, die reeds vaker is gestraft, L. L. te Blauwhuis, T. 8. te Oosterend, S. de J. te Stavoren, ook met een proces-verbaal en een dito, T. 8. te Makkum en Y. E. te Hichtum. Respectievelijk luidt voor hen de eisch: f 15 of 3 dagen, f 15 of 3 dagen, 2 X f 3 of 2X3 dagen, 21 dagen, 3 dagen, f 3 of 2 dagen, f 3 of 2 dagen, f 3 of 2 dagen en f 3 of 2 dagen. 14. D. v. d. K. schipper te Sneek heeft 14 Mei j.l. gezeild in de vaart langs den openbaren weg te Oosterend, terwijl daar toch op ’n bord duidelijk stond te lezen: STRIJK Deze vaart is niet in onderhoud bij Rijk of Provincie en staat dus onder de bepalingen der politieverordening van Hennaarderadeel. Dit zeilen bezorgde schipper v. d. K. eene bekeuring en allicht ’n straf van f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 15. C. de B.8. B.H. V. en F. T. te Stavoren hebben 20 Mei j.l. naar eieren gezocht op hooiland in den Noordermeer- polder onder Stavoren, ’t Zijn nog jeugdige knapen, wij hoorden omtrent hen praten van met of zonder oordeel des onderscheids. Ze waren op dien 20 Mei gesnapt, doordat een agent hen omsingelde, zoo luidde het verbaal. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 16. Nu verschijnen 2 vrouwen voor de balie, buurvrouwen te Piaam. S. R. heeft op 14 Mei 1903 met een natte broek ge slagen naar Romkje Broersma, meid-huis- houdster en haar daarna braaf uitgescholden. R. B. koopman te Makkum, was met zijne kar te Piaam en ventte bij de huizen zijn koopwaar. Hij was getuige van een en ander. Getuige zegt: ik zag wel wat, maar hoorde niks, want ik schuif de achter de kar. Eisch wegens straatschenderij f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 17. H. J. B. te Warns liet onder Hemelum «en wagen, bespannen met een paard, on* en T. de B. loopen zongen in den nacht van 1 Juni ’s nachts te ruim 12 uur het hoogste lied langs de straten hunner stad. Ook deze nachtelijke zangers wordt ieder f 5 of 3 dagen toegezegd. 25. J. D. S. ook te Hindeloopen, werd dienzelfden nacht door de politie bekeurd wegens te luidruchtig roepen en zingen op straat en ook voor deze wordt f 5 of 3 dagen noodig geoordeeld. 26. E. K. te Witmarsum verkeerde den 29 Mei in „kenlijken staat” op de openbare straat. Eisch f 15 of 3 dagen. 27. J. L. van Witmarsum werd den 1 Mei ook weder in beschonken toestand aan getroffen door de politie. Daar hij reeds bij oe herhaling terecht staat, wordt 21 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting heilzaam geacht. 28. B. E. 8. te Makkum werd ook in kenlijken staat aangetroffen. Eisch f 15 of 3 dagen. 29. Heidenschap, 13 Juli. Tijdens het zeer zware, van veel veel regen vergezelde onwe- der van gistermorgen sloeg de bliksem in de boerenhuizinge van M. Deinum alhier, zonder gelukkig brand te veroorzaken. Op het bed van den knecht, dat achter de koe stallen is, vond men evenwel een groot aan tal splinters, terwijl mede een der binten in de schuur beschadigd was. Voor eenige jaren werd de zelfde huizinge getroffen; ook toen ontstond geen brand. Wegens sterken hooibroei zijn vele boeren hier en in de omgeving reeds aan het dollen. Leeuwarden, 14 Juli. In de hedenmid dag gehouden vergadering van den Raad is met 10 van de 13 stemmen besloten tot aanstelling voor den tijd van twee jaar van een „Inspecteur voor het Woningtoezicht7' op een bezoldiging van f 2000 ’s jaars. Tegen stemden de heeren Wilhelmy, Middelkoop en Feddema. Sneek. Omtrent de Koninginnefeesten, die de schooljeugd zal vieren op 31 Augustus, is ’t volgende te melden: Op Donderdagen 23 Juli wordt ’s namiddags te 6 ure zingen der feestliederen beproefd; op 't terrein bij de goederenloods. Op den feestdag-zelf, ’n Maandag, is de regeling ongeveer gelijk aan die van vorige feesten. ’s Morgens optocht van feestliederen) en diverse scholen. 's Middags gaat men land, waar een deel van zal gepasseerd worden. Terwijl de jongens en meisjes van 11 jr. en daar boven, aan wedstrijden deelnemen, zal er voor de jongeren goed gezorgd wor den. Natuurlijk zullen <je grooteren ook niet behoeven om te komen van honger en dorst Er zijn drie verschillende wedstrijden voor jongens en evenveel voor meisjes, en wel voor de jongenstalhoutrapen, tonnetje kruien en wedloopen met hindernissenvoor de meisjes^ hoepeltje ophangen, wedloop met bal op een blaadje en „haast u langzaam." Wat de financiën betreft, vernamen we, dat de schoolkinderen f 556 hebben bijeen gebracht. De Vereeniging voor Nationale feesten enz., doet hier nog wat bij. En dan... is er nog wat te weinig, om de kinderen royaal te geven wat men noodig acht. Daar om zal bij ’t gemeentebestuur aangeklopt worden. Geeft dit eene bijdrage, dan kan ieder kind ook een cadeau krijgen. Zaterdagavond en Zondagmorgen heeft het in onze provincie erg geonweerd. Onder Burgwerd sloeg de bliksem Zondagmorgen in de boerderij, bewoond door de gebroeders Miedema, die geheel in vlammen opging. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Het vee was in het land. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Oosterend sloeg de bliksem in de boe renhuizinge van den veehouder J. de Boer en te Ytens werd de boerenhuizinge van R. Hiemstra getroffen, beide zonder noemens- waardige schade te veroorzaken. Onder Langweer werd de boerenhuizinge van A. R. Dijkstra getroffen, eveneens zon der brand te veroorzaken. Stemming Gemeenteraden. Hennaarderadeel. 534 geldige stemmen. H. Brandsma 78, J. 0. Bijkersma 67, S. Galerna 320, IJ. J. Heeg 121, A. H. Kruijt 89, K. G. Miedema 273, P. Oosterhaven 327, R. Troost 210, H. Visser 97, J. Wijn gaarden 225 en T. Zandstra 126 stemmen, zoodat gekozen zijn: Galerna (chr.-h.), K. G. Miedema (chr.-h.) en P. Oosterbaan (chr.-h.), terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen J. Wijngaarden (chr.-h,) en R. Troost (a.-r.) Wijmbritseradeel. Uitgebracht 783 gel dige stemmen. P. Ages (c.h. en aftr.) te Heeg 673, Sj. Douma (1.) te Goënga 298, S. J. Gerbrandij (a.-r. en aftr.) te Goënga 672, B. W. Okma (c.h. en aftr.) te IJpe- colsga 530, A. van Tuinen (c.h.) te Scharne- goutum 446, H. P. Wesselius (a-r. en aftr.) te Idsega 614 en E. J. Zonderland (r.-k.) te Scharnegoutum 312 stemmen. Gekozen zijnAges, Gerbrandij, Okma en Wesselius, allen aftredende leden en van Tuinen. den weg staan. Dit is daar is hiertegen genoegzaam gewaar- Eisch f3 of 2 dagen. R. A. te Arum was den 31 Mei ’s avonds ruim 11 uur wat boven zijn gelag, zoodat het „kenlijk” was. Eisch f 15 of 3 dagen. 35. R. R. te Bolsward verkeerde den 9 Juni in abnormalen toestand in de Polstraat en Witheerensteeg. Eisch f 15 boete of 3 dagen 36. M. F. te Bolsward was den 12 Juni in de Jongemastraat in kenlijken staat. De verrekening luidt heden f 15 of 3 dagen. 37. D. A. G. te Arum was ook over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. 38. U. P. te'Cubaard. Idem, idem. 39. P. T. te Bolsward was den 15 Juni ook dronken aan de Stoombootkade alhier. ’t Is al eens meer gebeurd, daarom wordt er geen boete gesteld, maar zonder pardon „de doos in” voor 3 dagen. 40. J. W. te Ferwoude liep den 1 Juni over wei- en hooiland van J. v. d. Baan. Dit was verboden pad en hij had geen ver gunning van den eigenaar of rechthebbende, daarom werd hij bekeurd en luidt heden de eischf 3 of 2 dagen. 41. R. C. te Workum reed den 16 Juni met een wagen waaraan een krommen dissel in draf door Workum. Als men door die stad wil rijden moet men het paard in ’t stok raam hebben, zoo niet, dan „stapvoets” en bij den wagen loopen. Deze beklaagde komt er denkelijk af met f 1 of 1 dag. 42. G. v. D. te Koudum is vrachtrijder en liet den 10 Juni.zijn vrachtkar, bespannen met een paard, onbeheerd aan den weg staan, zonder voorzorgmaatregelen ter beveiliging. Eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen. Workum, 11 Juli. Den geheelen dag had den wij het in de verte al hooren donderen, totdat des avonds de lucht al dreigender werd. De maan was door de zwarte wolken nauwelijks zichtbaar. De buien kwamen van verschillende zijden tegen elkander in en eindelijk tegen bijna middennacht doorklief den felle bliksemstralen de lucht, waarop de donder in niet erge mate volgde. Het was ver af. De regen viel bij stroomen neder; de eene bui dreef de ander na, zoodat men tegen 1 uur zich ter ruste kon begeven. Geheel over was het on weder toen nog niet, doch het ergste was voorbij. Den geheelen nacht heeft men af en toe eenige donder slagen gehoord, doch niet in erge mate en totnogtoe zonder ongelukken te veroorzaken. Tegen halfzeven des morgens pakten de buien zich weder samen en ontlastte zich andermaal een onweder, erger dan in den avond, wederom vergezeld van hevige regens. De bliksem sloeg in den grooten Nieuwlander molen, gelegen aan den Zeedijk, in de nabij heid van onze stad, zonder evenwel brand te veroorzaken. Wel is er veel aan den molen beschadigd, zoo is de eene wiek geheel ge spleten, een zware dikke balk is onder en boven stuk geslagen en de geheele molen is inwendig verzet. Men veronderstelt dat de bliksem door een raampje een uitweg heeft gezocht; de glazen ervan waren na het on geval stuk geslagen. De molen was verze kerd bij de onderlinge Brand waarborg-Mij. van Woudsend. beheerd op verboden. Eisch f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 18. R. B. te Workum is bakker en had een 15-jarigen jongen in zijn dienst, waar voor hij geen arbeidskaart had aangevraagd en ook was geen lijst, bedoeld bij de wet op den arbeid, .aanwezig. Eisch 2 X f 10 °f 4 dagen voor elke boete. 19. F. S. te Workum had daarentegen wel een arbeidskaart, doch geen jongen in dienst en dan is ’t ook weer mis. Toen de jongen, Klaas Hoekstra, bij hem uit den dienst ging, verzuimde hij binnen 2 X 24 uren de arbeidskaart in te leveren. Eisch f3 of 2 dagen. 20. H. D. v. d. M. te Parrega en D. T. B. te Ferwoude hebben den 27 Mei te zamen in ’t land geloopen in huur bij Jetse v. d. Baan. De eerste is tegenwoordig, de andere absent. Bekl. zegt daar langs het pad geloopen te zijn omdat er geen andere weg is, om in Ferwoude bij die boeren te komen. Daar moesten zij goederen bezorgen. Vroeger was er een pad met een draai over de vaart „de Indijk”, maar de gemeente heeft dat laten vervallen. De gebruiker van het land, Jv. d. Baan, zegt, dat hij wenscht dat de gemeente dat oude pad zal herstellen en hij heeft op zijn land borden laten plaatsen ter waar schuwing en den onbez. rijksveldwachter ver zocht er op te letten, dat zijn land niet gebruikt wordt als pad. Eisch f 3 of 2 dagen voor ieder. 21. G. H. te Oosterend liep den 16 Mei over bouwland, beplant met aardappelen, boonen, uien en wortelen. Hij is afwezig, doch heeft aan den veldwachter verklaard, dat daar, waar hij liep, altijd een pad is geweest. Dat men dit pad nu verlegd heeft is hem onverschillig, hij verkiest geen om weg te maken. Jakob de Boer en nog een getuige klaren gezien te hebben, dat bekl. over land liep en hij was te voren gewaarschuwd, dat het niet mocht. Eisch f5 of 3 dagen. 22. R. F. te Bolsward was den 29 Mei uit visschen geweest. Hij had uit de Leeu- wardervaart een 30-tal mooie baarsen op gehaald en had ze triomphantelijk aan een band over den schouder hangen. Daar komt hem evenwel de politie tegen en deze maakt hem er op attent dat hij geen visch mag vervoeren in den gesloten vischtijd. Hij moest zijn baars afgeven, deze werd in beslag ge nomen en vernietigd, terwijl nu bovendien de eisch luidtf 5 of 3 dagen. 23. 8. A. te Bolsward heeft in den nacht van 1 op 2 Juni te veel drukte gemaakt op straat. Op ’t St. Martiniekerkhof door den nachtwacht aangehouden, werd hij, als zijnde onder den invloed van sterken drank, maar meegenomen naar ’t bureau tot kalrnee- ring; Eisch voor dit nachtelijke burengerucht f 5 of 3 dagen. 24. C. de J. Bolswardsche Courant V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1