42ste Jaargang. 1903. No. 58. Verschijnt Donderdags en Zondags. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. II 1 ZONDAG 19 JULI. BINNENLAND. DE OUDE KOETSIER. VOOR Afzonderlijke en bestaan voor de naar huis. Hij reed bij eindelijk riep hij onge- zz Koetsier rijd wat aan!" ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een Bretagner van De levering van de troepen alhier in van Oorlog f 0,59‘/s de kas van de Lyonsche i telde de twintig bank- duizend francs nog even na. was hem te beurt was uitgeloot met een prijs van twintig duizend francs. wees met zijne zweep de van het gewezen Paleis van Industrie. zzIn 67 was de tentoonstelling ook niet kwaad voor ons; 78 dat ging, maar in 79 was er niet veel te verdienen." z/lk zou juist denken..." en het bier, die daarvoor in de plaats treden. De geheele tijd tusschen ondertrouw en trouwen jaagt bovendien den bruidegom telkens op kosten, omdat hij de felicitaties van vrienden en kennissen met drank en sigaren dient te beantwoorden. Zoo zijn met een gewone boerenbruiloft al spoedig eenige honderden guldens gemoeid. Een aanklacht. In Het Volk van heden komt een ver haal voor van een ruwe behandeling een mishandeling, welke op 13 Juli jl., op een tocht naar het schietterrein bij Soesterberg en op dat terrein zou zijn gepleegd door een tweede-luitenant tegenover een milicien, wiens krachten waren te kort geschoten. Dat verhaal wordt bevestigd door een sergeant en vijf miliciens van het 5de reg., 5de bat., 1ste compagnie, te Utrecht in garnizoen. Een nauwkeurig onderzoek naar de waar heid van dit verhaal mag niet uitblijven. Blijkt het onwaar te wezen, dan mag zulk een valsche aantijging niet ongemoeid worden gelaten. Maar in het tegenovergestelde geval, dan behoort de officier niet ongestraft uit te gaan. Roger verhaalde het bovenstaande aan een vriend en zeide: zzIk gaf de duizend francs aan de armen en kan het somber gevoel niet van mij af zetten, dat ik waarschijnlijk de oorzaak van zijn dood was. Helaas, het was zoo goed bedoeld zzAchttien, negentien, twintig, in orde!" Roger stond voor Credietvereeniging en biljetten van Een onverwacht geluk gevallen. Een obligatie Zooals meestal kwam het spreekwoord weer uit: Z/Waar geld is, wil geld wezen;" Roger was rijk en het fortuintje, dat hem in den schoot was geworpen, zou aan zijne wijze van leven niet toe of af doen. Met de goedgevulde brieventasch op de borst verliet hij het kantoor, liep langs de Madeleine en wenkte al spoedig den koetsier van een fiacre. Het adres werd opgegeven en met kleine stapjes reed hij den weg van zijne woning uit. Roger had het eerste het beste rijtuig ge wenkt en niet gezien in welk een onmoge lijk voertuig hij had plaats genomen; de leeren kussens, die door de zon gekoesterd waren, brandden hem door de kleeren heen, de wielen rammelden, het rijtuig hotste, al ging het nog zoo De koetsier had en droeg koperen hoed, Zuidwesthoek, 15 Juli. Teneinde te on derzoeken in welke mate zijn hooi broeide, legde een landbouwer alhier een kipei op eenige diepte daarin en liet het een kwartier liggen. Het bleek nu flink hard te zijnEen ander nam een zelfde proef, alleen met dit onderscheid, dat hij het ei er 10 minuten in liet. Dit was nu als zacht gekookt. Sterke bewijzen voorzeker voor overmatigen broei. De meeste boeren hebben het hooien thans gedaan. De opbrengst is over het geheel zeer naar wensch. Sneek, 15 Juli. Onze burgers hadden’t heden te kwaad met een lastig individu, in den wandel genaamd zzSlappe Rintje”, die bij verschillende burgers geld verlangde. Bij de heeren H. en G. trad hij zelfs zeer bru taal op. Hij dreigde, zoo hij geen geld ont ving, dat hij de glazen zou inwerpen, wat hij dan ook brutaal deed. De politie kwam er op toe en borg den man eenigen tijd op. Stavoren, 16 Juli. Gisteren werd hier door een Tesselschen visscherman aangebracht een zeehond, dien hij in zee had weten machtig te worden. Van regeeringswege is op het dooden dezer dieren, die zooveel visch verslinden en zooveel schade aanrichten aan de vischnetten, een premie gesteld van f2,50 of f3, naar gelang het dier van het mannelijk of van het vrouwelijk geslacht is. Het cadaver werd, om bedrog te voorko men, door elders voor het zelfde exemplaar nogmaals een premie te krijgen, volgens voorschrift, van de voorste ledematen ont daan en de premie a f 3 uitbetaald. De fraai gevlekte huid wordt aangewend voor tabakszakken, portemonnaie’s en andere doel einden. Leeuwarden, 16 Juli, het rundvleesch voor garnizoen is door den Minister gegund aan K. v. d. Hees, voor per kilogram. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. langzaam. een breeden, ronden rug een versleten pandjesjas met enkele knoopen als sieraadeen hooge een glimmende kachelpijp, bedekte dun, lang grijs haar. Roger verlangde kans stapvoets en duldig De breede rug draaide zich om; een been achtig grof gelaat kwam te voorschijn met een rooden neus, goedige oogen en tanden- loozen mond. zzIn de warmte? moet Bles dood Die woorden werden zoo klagelijk gezegd, dat Roger er medelijden door kreeg. Hij was een man, die graag een open oog had voor het vele, dat dikwijls te leeren is van den eenvoudige naar de wereld. Het goedige ge zicht van den ouden voerman ontwapende den lust om te knorren over het slechte rijden; zijn vrouw zou wachten met het déjeuner, de keuken werd koud, maar Bles zou door hem niet dood mogen vallen. z/Rijd maar, zooals je wilt," riep hij vrien delijk den koetsier toe. zzMaar Mijnheer, maar Mijnheer!" zzNeem aan, vriend, het is je gegund." De arme man sporkte de oogen wijd open, kreeg een donkerroode kleur en strekte de bevende handen uit om het biljet aan te nemen. Plotseling, door de warmte of van verrassing, werd hij scharlaken en even later zeer bleek; de woorden bleven hem in de keel stekende zweep viel hem uit de hand en hij sloeg voorover, met uitgestrekte armen, op den grond, alsof hij door een bliksemstraal was getroffen. zzKoetsier, koetsier, wat gebeurt er?" Geholpen door zijne bedienden, trachtte Roger den zieke bij te brengen. Een apothe ker in de buurt liet niets onbepoefddoch de goede man was dood. Bles had hem overleefd. Z/De concurrentie, Mijnheer, de concurren tie! Al die omnibussen en trams! Voor ons zijn dat vijanden van belang. En nu de auto mobielen er nog bijIk zal van ’t jaar geen zaken maken, Mijnheer!" Z/Hoe oud ben je?" zzVier-en-zeventig Mijnheer." Medelijden bekroop Roger. In de volle kracht van vijf-en-dertig jaar en in het bezit van alles wat het leven aangenaam kon maken, trof hem het contrast tusschen zijn eigen persoon en den ouden afgeleefden man die nog moest werken voor een stuk brood. ’t Is heet,, je zou het te kwaad krijgen;" zei de voerman, terwijl hij zijn hoed afnam, dien naast hem op den bok legde, en met een bonten zakdoek het gelaat veegde, dat hoe langer hoe rooder werd en waarop drup pels parelden. zzWaarom neem je geen luchtigen stroo- hoed zzDat wil niet iedereen. Verleden jaar had ik een nieuwen flambard, zoo luchtig van dun stroo met een breeden rand. Hij stond me goed. Ik wachtte bij het station, toen een knecht naar me toe kwam en me be stelde in de Rue Marbeuf. Hij reed zelf twee» natuurlijk» dat gratis toertje is hun Nu was het ijs gebroken, als dat beeld tenminste dienen kan op een zonnigen en heeten dag. Driekwart gekeerd naar Roger begon de koetsier! zzWarmpjes vandaag. Men zou denken in Afrika te zijn, in Senegambiëdaar was het heet zzBen jein Senegambië geweest?" z/Waarachtig: Ik ben St. Malo; ik was matroos." „En nu huurkoetsier?" zzSedert 1855. Toen heb ik mooie zaken gemaakt." Hij richting uit Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende advertentie, der Vierde Groote Arnhemsche Verloting, welke onderneming, zooals uit hare prospectussen blijkt, allen waarborg geeft voor soliditeit. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek Meer en meer beginnen hier de land bouwerszoons op lateren leeftijd te huwen. Niet alleen omdat hun een huishouden duur voorkomt, maar vooral omdat de kosten aan het huwelijksfeest verbonden zoo enorm zijn ingevolge de daarbij in zwang zijnde ge bruiken. Zoo’n bruiloft houdt het huwelijks- paar een volle week bezig. Twee dagen voor de bruiloft is er een afscheidspartij voor de oud-buren en ’s daags te voren een partij voor de nieuwe buren. Daarbij komen de tractaties voor de makers der versieringen, voor hen die het meisje af halen enz. Op den bruiloftsdag komen alleen familieleden ter feestpartijde dag daarop kennissen die gehuwd zijn en weer een dag later onge- huwden. Wordt er, als de predikant dit verlangt, geen sterke drank getapt, dan loepen de kosten nog hooger door den wijn I Algem. Handelsbl. Een traditioneels instelling opgeheven. Men schrijft uit Leiden De stadstorenwachter een bekend Leidsch type, die 50 jaren lang zijn eigenaardig be roep uitoefende, heeft thans eervol ontslag aangevraagd. B. en W. stellen den Raad voor, den ouden trouwen Van Pijpen dit ontslag op de meest eervolle wijze, te ver- leenen en tevens om tot opheffing der be trekking zelve over te gaan. Moge ook de torenwachter in vroeger tijden voor de openbare veiligheid goede dienst hebben bewezen, thans, nu het brand- wezen zoo geheel anders geregeld is en het politiewezen een zoo groote uitbreiding heeft ondergaan, zijn volgens B. en W. zijn dien sten volkomen overbodig geworden en heeft dus deze betrekking geen reden van meer. En om nu alleen uit eerbied traditie een betrekking te handhaven, die jaarlijks van de gemeente eene uitgave èischt van f 330, zou, meenen B. en Wniet te verdedigen zijn in een tijd, waar zoo tal van noodzakelijke uitgaven de gemeentekas bestormen. Raadsverkiezing te Leeuwarden. Men schrijft uit Leeuwarden aan het Alg. Hand.bl. Zooals reeds is medegedeeld, zijn bij de herstemming van de vijf aftredende liberale Raadsleden, vier, met meer of minder groote meerderheid, herkozen en heeft slechts één van hen het tegen een vrijzinnig democraat moeten afleggen. Dit is hun eenig verlies. De Raad blijft overwegend liberaal, onder de 23 leden zijn nu drie vrijzinnig-democraten, één anti-revolutionnair en één roomsch-ka- tholiek. De strijd was bij de herstemming nog moeilijker voor de liberalen dan bij de eerste stemming. Toen hadden de anti-revolutio nairen, de christ.-historischen en de Roomsch- Katholieken gezamenlijk dezelfde candidaten, terwijl de sociaal-democraten en de vrijzinnig- democraten hun eigen candidaten hadden. Nu, bij de herstemming, hadden men zou het vooraf niet hebben kunnen gelooven, de vrijzinnig-democraten in een en de zelfde advertentie zich aangesloten bij de clericalen tegen de aftredende liberalen en dezen allerlei hatelijkheden naar het hoofd geworpen. Doch het heeft hun alles niet mogen baten, het vereenigd optrekken tegen de liberalen heeft alleen ten gevolge gehad, dat een vrijzinnig-democraat, met behulp der clericalen, in den Raad is gebracht. De sociaal-democraten hielden zich bij de herstemming geheel stil. Langzamerhand beginnen de maai- machines in onze provincie meer en meer in zwang te komen. De tegenstand of het vooroordeel tegen deze nieuwigheid wordt met goed gevolg bestreden door ’n actief agent, die in den Zuidwesthoek reclame maakt voor 'n machine van Amerikaansch fabrikaat, door haar op proef in gebruik te laten nemen door ieder die daartoe lust ge voelt. Het toenemend aantal bestellingen levert het beste bewijs, dat die proeven goed uitvallen. De zeis wordt zoodoende op den achtergrond gedrongen, altoos gegund. Eindelijk hielden we stileen elegante dame stond in de gang te wachten, maar zoodra ze mij zag riep zeZ/Een koet sier met een stroohoed! Josef, je weet, dat ik netjes rijden wil. Haal een ander!" Knorrig overreikte de knecht me een fooi, grooter dan waarmee de rit zou betaald zijn, maar ik dankte mijn hoed af; men moet zijn klanten naar eisch bedienen." Langzaam werd de kachelpijp weer op het grijze hoofd gezet. Roger ging hoe langer hoe meer sym pathie gevoelen voor den ouden man en voor Bles. Hij vond het een grappig contrast met die onverschillige jonge koetsiers op de fiacres, die met de beenen kruiselings, lange knevels en sigaretten in den mond op klan ten wachten, om daarna met een ouden knol voort te hollen, alsof een vurig renpaard was aangespannen. zzEn hoe lang blijf je nog in het vak? Voor een man van jou leeftijd moest nu nog wat rust kunnen volgen." De koetsier voelde, dat de vreemdeling eenig belang in hem stelde; hij keerde zich bijkans geheel om, wierp een zijdelingschen biik op Bles en begon te vertellen op die naïve manier eigen aan de armen, die geen andere geschiedenis kennen dan de hunne. /zOm rust te nemen moet je een spaarpot hebben, mijnheer, en dien had ik. Ik heb altoos hard gewerkt en ben zuinig geweest. Maar het geluk ontbrak; het liep me nooit mee in de wereld. Ik had een mooi som metje apart gelegd; 12,000 francs was mijn eigendom, geërfd en gespaard, maar tot den laatsten cent toe verloren in Panama Sommigen zeggen, dat ik een uil was om daar mijn geld in te steken. Maar wat wist ik er van? Rijken hebben verstand van zulke dingen en een kleine rente is genoeg voor hen, maar armen trekken graag hoe meer hoe liever. Ik ben niet de eenige, die bedrogen werd; dat is een schrale troost. Ik verdiende toen nog goed bij een vasten baas, maar die vond me te oud, en nu ben ik bij een kleinen verhuurder en rijd eiken dag met Bles; ik heb precies genoeg om van te leven, net als hij en we zullen zien wie het het langst zal uithouden." zzHeb je vrouw en kinderen?" zzMijn vrouw is al lang dood en één dochter ook, de tweede is ver weg, over haar praat ik niet graag: ze was in een bloemenzaak en nu... ik hoor niets meer van haar.ik weet niet eens of ze nog leeft." zzDus je bent alleen op de wereld?" zzHeel alleen. Ja, het is niet alles, het leven, mijnheer! Maar wat is het warm van daag, ’t is om een zonnesteek te krijgen." En weder veegde de oude zich het gelaat. De fiacre naderde de Champs-Élysées. Roger keek achteloos om zich heen. Daar trof hem het gezicht van die menigte werk lieden, die in de fabrieken werken, onver schillig of bet buiten steenkoud dan wel smoorwarm is. Metselaars werkten aan een verblindend witten muur, in de barre zon. Een oude vrouw trok zuchtend en gebogen een reclamewagen van de Quatre Saisons. Alles om hen heen herinnerde aan den strijd om het bestaan, en door een eenvoudig toe val was Roger een toeschouwer, die het leven kon genieten naar wensch. De tegenstelling deed hem pijnlijk aan en hij dacht hoe de woorden zzgelijkheid en broederschap" gegrift waren op vele gedenk steenen, doch de zin daarvan een droom beeld was. Aan wien de schuld daarvan? Moeten wij, de hoogeren in rang, niet de hand reiken om de minderen op te heffen? Terwijl hij dergelijke overpeinzingen hield, bereikte de fiacre eindelijk het opgegeven nummer van zijn huis en de oude koetsier, die hoe langer, hoe meer voorover ging zit ten, hield Bles in. Roger opende zijn portemonnaie, betaalde en wilde den ouden man een fooi geven. Z/Is dat al wat ik voor hem doen kan?" vroeg hij zich plotseling af en greep onwil lekeurig naar de portefeuille met bankpapier. zzJonge menschen, die arm zijn, kunnen ten minste werken, maar wat zal zoo’n oude stumperd beginnen die nog wel het slacht offer is van het Panamaschandaal?" Roger stak de beurs weer in den zak nam een biljet van duizend francs. »Dit is je fooi oudje l Ik denk dat je dat geld wel gebruiken kunt.." Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1