No. 59. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. DONDERDAG 23 JULI. D1NNENLAND. Haast ongelooflijk. VOOR Afzonderlijke drie weken onder de Rolde en Coöp. Zuivelfabriek te openbaarmaking Nieuwsbl. v. Nederl. Ze door ƒ7370 - 6945 - 6767 - 6577 - 6524 - 6473 - 6399 -6362 - 6297 - 6220 -6107 - 5990 - 5954 opgemaakt met Hij ter en heeft dwang het voedsel moeten bevindt zich nu in de zie- observatie zijner geest ver- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wegens hondsdolheid is te Leiden de muilkorvenwet afgekondigd. Zuidwesthoek, 20 Juli. Woensdag a.s. hoopt Sake Schaaf van Koudum den dag te gedenken, waarop hij voor 25 jaar een vracht- kardienst tusschen genoemd dorp en Workum opende. De man heeft zich gedurende al die jaren steeds tot groote tevredenheid van het publiek van zijn taak gekweten. Op merkelijk is het, hoe weinig hier dit jaar de meeste vruchtboomen beloven. De nacht vorsten en de rupsen zijn hiervan de naaste oorzaken. Het vorige jaar was de oogst mede gering. De stand der akkergewassen is over het geheel middelmatig. Harlingen, 20 Juli. Reeds in den vroegen morgen verlieten heden de drie oorlogsbodems, de Cerberus, de Wodan en hier Vrijdag waren havens weder. plaats krijgt plotseling nieuw leven door zulk zee bij nacht den middag was het nog niet van de spoorlijn te was f 5740, M. de Koningin-Moeder), Coöp. Stoomzui- velfabriek te Oldeboorn; 3e prijs (uitgeloofd door de firma Boeke Huidekoper) Coöp. Stoomzuivelfabriek te Heeg; 4e prijs Stoom- zuivelfabriek te Oudwoude; 5e prijs Stoom zuivelfabriek te Oosterzee; 7e prijs Stoom zuivelfabriek te Zurich (bij Harlingen); ru briek 3 boerenboter, 2e prijs R. H. Tacoma te Pingjum. Andere prijzen in deze rubriek niet toegekend. 6e prijs eerste rubriek Coöp. Stoomzuivel fabriek te Heerde; rubriek 2 Boter van handkracht-boterfabrieken. Eerste en tweede prijs niet toegekend; 3de prijs CoöpZuivel fabriek te Drouwen; 4de prijs Coöp. Zuivel fabriek te Gasteren. vervalschte van driejaar moge een officier van een geheel-onthouder zijn, brandewijn als uit den booze de Balder, die binnengevallen, onze Onze gewoonlijk vrij stille een opflikkering van een bezoek. Met het doel, op zee bij nacht en dag den rechten koers te vinden en vooral de zeestroomingen te leeren kennen, wordt de geheele week aan het doen van proeftochten besteed en wordt de Zondag gewoonlijk in de een of andere haven doorgebracht. Leeuwarden, 20 Juli. Bij het le bat. van het le reg. inf., alhier in garnizoen, &ijn heden de miliciens-verlofgangers van de Hondsdolheid. de voorgekomen gevallen van lichting 1897 voor wapenen gekomen. De bekende Frans Rosier maakt het in de gevangenis alhier zijn bewaarders nog al eens lastig. Verleden week heeft hij gedurende eenige dagen niet willen eten of drinken men hem toedienen, kenkamer, mogens. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. van de op van 't maken van verschillende ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het zijn haast ongelooflijke dingen, die op de Vrijdag te Baarn gehouden jaarver gadering van den //Volksbond” zijn mede gedeeld over een vorm van drankmisbruik, die hier te lande op grooter schaal moet voorkomen dan men zou durven vermoeden. Het betreft het gebruik van brandspiritus als genotmiddel. Men weet wat brandspiritus is: brande wijn door toevoeging van methyl-alcohol ondrinkbaar gemaakt. Die methyl-alcohol d. i. uit hout gestookte alcohol, deelt n.l. onaangenamen, smaak mede, dat enkel teugje aan den alcohol zulk een neen walgelijken geur en het onmogelijk schijnt er een van naar binnen te slaan. Dientengevolge beschouwt de staat de aldus ondrinkbaar gemaakte, of zooals het officieel heet //gedenatureerde” alcohol, niet als genotmiddel, heft er geen accijns van, zooals van het andere gedistilleerd en het gevolg is, dat een liter brandspiritus belang rijk goedkooper is dan b.v. een liter jenever. Intusschen zijn er menschen, die niet alleen niet gruwen van brandspiritus, doch voor wie de vloeistof een versnapering is geworden, waaraan zij verslaafd zijn! De zaak is ter sprake gekomen, doordat het bestuur van den Volksbond” bemerkt had, dat er in de laatste jaren steeds grooter hoeveelheden alcohol werden gedenatureerd. Van 1896 tot en met 1901 steeg het aantal hectoliters brandspiritus van 26500 H.L. tot 41800 en nam naar verhouding sneller toe dan de tot verbruik geschikte alcohol. Nu kan dat daaraan toe te schrijven zijn, dat brandspiritus meer gebruikt wordt voor huiselijke of industriëele doeleinden dan vroeger het geval was, doch voor het bestuur was dit toch niet afdoende en het vroeg aan de afdeelingen om nadere inlichtingen. Slechts een 12-tal wisten wat mede te deelen en het uitvoerigst waren de onthullingen van de afdeeling Arnhem. In haar rapport werd o.a. meegedeeld, dat een wijkzuster een club van 10 a 12 drinkebroers kent, die zich aan brandspiritus te buiten gaan. De mannen zijn van het laagst allooi. Een drogist uit eene andere buurt, kende er 7 van hetzelfde slag. Ook van de drogisten te Arnhem werden verschillende mededeelingen ontvangen, be treffende het drinken van brandspiritus. Vooral zij, die het artikel bij de uitoefening van hun beroep noodig hebben en door het gebruik van jenever al diep gezonken zijn, komen volgens de drogisten in de ver leiding brandspiritus te drinken. Een drogist vertelde verder, dat er tal van kleine tappers zijn, die daartoe op gewekt door reizigers van brandspiritus- fabrieken direct van de fabriek brand spiritus in eene hoeveelheid van ten minste 5 liter betrekken. Deze brandspiritus wordt gedurende 24 uur getrokken op baci juniperi (jeneverbessen), daarna gedistilleerd, verdund en wanneer hij niet helder is met aluin of melk geklaard. Het aldus verkregen product wordt met jenever van slechte kwaliteit vermengd en per borrel verkocht. Z.i. werd dit kwaad door den hoogen accijns en het hooge vergunningsrecht in de hand gewerkt. Daar goede brandspiritus 85 pCt. methyl-alcohol bevat, kan hij belangrijk ver dund worden, vóórdat hij de sterkte van jenever bereikt. Dit en de lage prijs maken de vervalsching zéér winstgevend. Wat te Arnhem is ontdekt, zal ook elders wel voorvallen, al wordt dit wel eigenaardig, door het rapport der afdeeling Amsterdam vrij stellig ontkend wat de Hoofdstad betreft. Maar dan vragen we ’n de eerste plaats of de onthullingen van Arnhem niet aan politie en justitie aanleiding moeten geven eens een ernstig onderzoek in te stellen. In art. 330 van het Strafwetboek toch wordt tegen het verkoopen van drinkwaren een gevangenisstraf bedreigd en nu moge een j ustitie desnoods jenever en 1 beschouwen, zij behooren tot de drinkwaren en de wijze waarop te Arnhem er soms mede wordt omgesprongen, is een vervalsching van de echte en ergerlijkste soort. Naar men verneemt zal de man, die hier Vrijdag j.l. door een dollen hond is gebeten, op last van den inspecteur der volksgezond heid, dr. Th. G. den Houter, die de wond heeft onderzocht, naar Parijs vertrekken om daar onder behandeling van Pasteur te worden gesteld. Straf voor Het Volk meldt: z/De Utrechtsche reserve-sergeant Jonkers is wegens het schrijven van het stuk over den luitenant Lakenveld de Heus tot 8 dagen provoost veroordeeld. De waarheid of on waarheid der door hem gepubliceerde feiten werd niet onderzocht door de commissie van onderzoek, bestaande uit twee kapiteins en een eerste luitenant. De straf werd opge legd wegens het publiceeren van daden van een officier in een onderteekend stuk geza menlijk met een vrijwillig korporaal en 7 minderen, zonder gebruikmaking van gezag. //Jonkers, die meent niets strafbaars ge pleegd en niet tegen krijgstucht gezondigd te hebben, wijl hij in zijn stuk geen oordeel over den luitenant Lakenveld de Heus, doch slechts door dien luitenant bedreven feiten mededeelde, wil in hooger beroep recht zoe ken." De soldaat K. van het le reg. inf. te Leeuwarden, werd in het begin der maand Juni dezes jaars overgeplaatst bij het 8e reg. inf. te Doesburg. Op den dag der overplaatsing verliet hij te Zwolle den trein, verkocht zijn militaire kleeding en uitrus ting, verbraste het geld en hield zich verder te Kampen op, waar zijne ouders wonen. In de vorige week werd hij na eene afwe zigheid van zijn korps van 30 dagen ge arresteerd. Zaterdagmiddag jl. is hij door een sergeant en twee soldaten van het In- structie-bataljon naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht, waar hij wegens le desertie in tijd van vrede voor een krijgsraad zal terechtstaan. In de laatste dagen werden in de dagbladen meermalen mededeelingen gedaan omtrent de uitbreiding, welke de kwakzal verij in ons land krijgt. Als een staaltje daarvan kan worden medegedeeld, dat sedert eenigen tijd ook het dorp Voorschoten het voorrecht heeft een wonderdokter (een schoenmaker) onder zijne bewoners te tellen. Als getrouw reiziger op de tram, die door dat dorp loopt, zijn we bijna dagelijks ge tuigen van het zeer groote aantal menschen dat zijn raad komt inwinnen; 70 a 80 per sonen per dag is niets bijzonders. En dan nog wel menschen uit alle standen der maatschappij. Tel. Een flinke jongen uit de van Lennep- straat te Amsterdam, de 14-jarige Jan de Kort, heeft Zaterdagavond het leven gered van een meisje van een paar jaar. Toen de kleine de brandweer hoorde aankomen, was ze op het kozijn van de woning barer ouders, op de 4de verdieping, geklauterd, doch er uitgevallen; de kleine greep zich vast aan een lat van het bloemenrekje voor het raam, bleef een oogenblik hangen, doch dat oogen- blik was voor de Kort lang genoeg, om te toe snellen, zijn armen uit te steken om te trachten het vallende kind op te vangen. De kleine kwam op zijn schouders terecht en viel toen op straat, doch was aan hoofd en armen, zoo licht gewond, dat ze, na ver bonden te zijn naar de ouderlijke woning kon worden teruggebracht iV. v. A Kimtwerd, 20 Juli. Uitslag heden gehouden aanbesteding der gebouwen ten behoeve landbouwzaken: T. Bekema, Workum F. Anema, Almenum H. Bakker, Kollum H. Schilstra, Sneek C. Ysbrandia, Franeker Gebr. Hollander, B. v. Vliet, Sneek J. Torenbeek, Harlingen R. Bosma, Pingjum T. Wijma, Burgwerd T. Fokkema, Ureterp T. de Vries, Kimswerd J. IJbema, De begrooting door den heer Van der Leij te Arum, door wien ’t werk zal worden uitgevoerd. Spoorwegongeluk te Amsterdam. Dinsdagmorgen had met den trein No. 123, die te 10.22 spoortijd van het Centraal station via Js Gravenhage naar Rotterdam vertrekt, een ongeval plaats. Gaande over den wissel nabij het blokhuis III, waar de lijn zich tegenover de 2e Spaarndammer- dwarsstr., splitst in Hollandsche en Zaansche lijn, week het achterste gedeelte van den trein, welk gedeelte bestond uit een van de groote nieuwe derde klasse waggons, een postrijtuig, een oude derde klasse rijtuig en een gemengd rijtuig met eerste en tweede kl. coupés, uit de hoofdrichting, waar schijnlijk tengevolge van het verspringen van den wissel. Het achterste gedeelte werd daarop met het overige treinstuk meege sleurd, derailleerde natuurlijk geheel en knapte eindelijk, door het breken der kop pelstangen af. Een wonder mag het heeten, dat het blokhuis gespaard bleef, want op geen halven meter afstands daarvan boorde zich de zware derde klasse wagen in den grond. Groot was natuurlijk de schrik onder de passagiers, die in de derailleerende rijtuigen met hevige schokken door elkaar gesmeten werden. Gelukkig werd niemand gekwetst. Alleen kreeg een kleine jongen een schram van een brekend glas; hij werd door een zich in den trein bevindende verpleegster verbonden. De passagiers van de veronge lukte waggons werden overgenomen in het intact gebleven treingedeelte en de trein kon de reis voortzetten. Intusschen was de Zaansche lijn geheel, de Hollandsche lijn gedeeltelijk door de. wagens versperd. Het derde klasse rijtuig zat nabij het blokhuis tot over de assen in den grond, met versplinterde treeplank, verwrongen buffers, gebroken stangen en vensters, zeer ernstig beschadigd. Het daarop volgende postrijtuig lag dwars over twee rails, half over zij, eveneens met de wielen in den grond. De beide passagiersrijtuigen, die daarop volgden stonden, half ter zijde van de uiterste aan de Spaarndammerzijde gelegen rails, mede beschadigd. Spoedig waren de hoofdingenieurs van vervoer en weg en werken, de heeren Nierstrasz en Roessingh van Iterson, met zeer veel personeel aanwezig en werd met het werk tot vrijmaking van de baan aan gevangen. Laat in gelukt het postrijtuig verwijderen. Bekroningen tentoonstelling Groningen. Afdeeling boter. Rubriek I. Boter van Stoomboterfabrieken, 1ste prijs (uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder), Coöp. Stoomzuivelfabriek te Woudsend; 2e prijs (uitgeloofd door den heer J. E. Scholten) en bronzen eeremedaille (uitgeloofd door H. Intusschen wenschen we er een andere opmerking aan vast te knoopen van wat algemeener strekking. is in den geest van de bewering, een der Arnhemsche drogisten gemaakt, dat de hooge accijns en de hooge vergun ningsrechten aanleiding geven tot dergelijke zeer ergerlijke toestanden. De leden van den „Volksbond” hebben zeker niet minder dan wij, gegruwd van de Arnhemsche onthullingen. Maar hebben zij niet overwogen, dat de wijze, waarop een deel hunner wil dat gestreden wordt tegen drankmisbruik, dergelijk kwaad inderdaad doet ontstaan? Dat zijn de voorstanders van scherpe, wettelijke beperkingen en dwangmaatregelen. Drankmisbruik is in de eerste plaats een onzedelijkheid. Verhooging van de moraliteit en beschaving is dus het beste middel tot bestrijding er van; men dient te beginnen met de overtuiging algemeen te maken dat drankmisbruik een individueel nadeel, een maatschappelijke ramp is. Doet men dat niet, gaat men de onwetendheid, de domheid te lijf door steeds strenger beperkingen, dan zoekt die domheid naar mazen, om aan de wet te ontkomen en helpt de boosheid haar die te vinden. Een drinker, een dronkaard vraagt op den duur, niet, waar de drank vandaan komt, welke de samenstelling, welke de prijs er van is, als hij maar krijgt waar naar hij verlangt. En de smokkelaar en de knoeier profiteeren daarvan, en helpen hem ten val, mits hij maar betaalt, mits tevens hun winst zoo groot mogelijk zij. Nu is door een commissie uit den „Volks bond” een nieuw ontwerp-drankwet samen gesteld. Dit verscherpt het reeds zoo onvol doend gebleken stelsel der tegenwoordige wet om het aantal „vergunningen” verband te doen houden met het aantal inwoners en formuleert tevens het stelsel van „local option”, het systeem om de groote meerder heid der bewoners hetzij van een geheele stad, hetzij van een stadswijk te laten be slissen, dat er heel geen sterke drank zal verkocht worden, Dat voorstel is op deze jaarvergadering nog niet in behandeling genomen, de af deelingen zullen er eerst hare gedachten nog eens over laten gaan. Mogen we nu, naar aanleiding van de medegedeelde feiten, er op wijzen, dat men wel moet bedenken, dat, hoe scherper de nieuwe Drankwet wordt, hoe ergerlijker en hoe talrijker de misstanden zullen zijn, die daaruit worden geboren en hoe iets’, wat we thans haast ongelooflijk achten, het drinken van brand spiritus, steeds meer zal voorkomen, naast misschien misbruik van ether en andere verdoovende middelen. De Arnhemsche ont hulling zij een waarschuwing voor hen, die in scherpe wetten heil meenen te moeten vinden. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1