Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L 1903. 42ste Jaargang. No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 26 JULI. Jantje en Elske. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke MELPA. van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Elske’s vader keurde ’n groote stad ging, en met gratie voor haar bleef er langen tijd, terug kwam kende niemand onderw. te Anna-Polowna, n Murmerwoude, u Stiens. Bij de heden gehouden twee raadsleden werden Als ze weer door ’t dorp ging, voorbij de smidse, gevoelde daar ’n arm zich sterker worden... Ver vlogen de vonken in elke richting. ze aan al deze voor het schoolgaan beiden verheugden het Heidenschap; besloten tot toelating van de heeren van Dijk, Kroese, Posthumus en Gaastra als raadsledenopnieuw vast gesteld eene wijziging der verordening op de reinheid; in handen der vroegere com missie gesteld eene missieve van Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent de vastgestelde verordening op de school- geldheffing en benoemd tot hoofd der school in het Heidenschap Sjoerd Bonga. Op de voordracht kwamen voor: Sjoerd Bonga, Johs. Cancrinus, Harmen Veldman, zz Sneek, 22 Juli, herstemming voor uitgebracht 864 geldige stemmen, en 19 van onwaarde en blanco. Herkozen de heer A. Veen Ez. (aftr. lib.) met 489 en gekozen de heer W. D. de Jong (Chr. Hist.) met 409 stemmen. Op den antir. Candidaat, den heer F. Blok, werden 382 stemmen uitge bracht, terwijl de candidaat der Katholieken, de heer J. II. Doodkorte, die per advertentie bekend had gemaakt niet in aanmerking te willen komen, nog 64 stemmen kreeg. Spannum. Bij de herstemming j.l. Woens dag 22 Juli tusschen de heeren R. Troost van Cubaard en J. Wijngaarden van Wels- rijp werden 374 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 181 op den heer Troost en 193 op den heer Wijngaarden. Bus te: Wijngaarden 86 78 29 Bij de eerste stemming op Woensdag 13 Juli stelden de Chr. Hist, en Antir. partijen dezelfde candidaten en dachten door samen werking eene herstemming te zullen voor komen. De tusschengeschoven candidatuur Miedema en diens verkiezing bij 1ste stemming, bracht de heeren Troost en Wijngaarden, beiden candidaten der verbonden Chr. partijen, tegen - elkander in herstemming. De heer Wijn gaarden (Chr.-hist.) verzocht per advertentie in de Leeuwarder Courant aan de kiezers hunne stem uit te brengen op den heer Troost (antir.) Niettegenstaande deze aanbe veling door zijnen mededinger, viel de heer Troost. als iemand, die iets verachtelijks ontmoet... en als ze voorbij waren, hoorde hij ’n luiden lach, die spottend weerklonk. En zeer bedroefd werd hij, als hij verder ging, denkend aan den heuvel, waar ze vaak waren... sprekend over de zon die toen onderging, evenals nu... Waar was ze.met hare haren, glanzend als ’t metaal, dat hij gepolijst had... Waar was ze met de kun stige krans, gemaakt van bloemen om hem die op ’t hoofd te drukken...? Doch allengs gewenden dingen en hun liefde wies met hun kennis en er zich over toen Elske op zekeren dag door den meester verstandig genoeg werd bevonden om ’t werk te doen, wat ook aan Jantje en zijn omgeving werd opgedragen... en Elske ’n plaats dicht bij Jantje werd aangewezen. Als nu voortaan ’n vreemde som Elske’s geest verwarde, gaf Jantje’s logische rede- neering al spoedig ’n oplossing; als haar ’n onbekende naam van een stip op de glim mende kaart werd gevraagd, of wel ’t sterf jaar van ’n man, die veel vocht en weinig verloor, dan leende Jantje zich gewillig tot souffleur. Zoo ging ’t vele jaren lang. Maar op zekeren dag kwam Jantje’s vader bij den meester om ’n onderhoud. Dit had tengevolge, dat Jantje’s schooltijd ’n einde had genomen. Voortaan noemde men hem Johan en vroeg in den morgen stond hij eiken dag opz’n vader leerde hem ’t vuur heet maken en den zwaren hamer hanteeren, zoodat hij spoedig het ijzer ver vormde naar zijn wil. En als de meester ook Elske in alles had onderwezen, zoodat ze niet meer school ging. en ze door ’t dorp liep voorbij de smidse, dan zag ze, dat ’t gezicht van Johan ook zwart werd als dat van zijn vader, als hij met opgestroopte mouwen de vonken deed vliegen, overal heen. Akkrum, 24 Juli. De 12-jarige zoon van F. v. D. alhier was gisteren uit venten ge weest. Toen hij tegen den avond thuis kwam en aan zijne ouders rekening en verant woording deed, bleek een en ander niet zuiver te kloppen, en als gevolg daarvan liep de knaap eene ouderlijke vermaning op. zzIk ga weg,” moet hij toen heethoofdig gezegd hebben en hij voegde de daad bij het woord. Eenigen tijd later vond men hem op den zolder, waar hij had getracht, een einde aan zijn leven te maken. De levens geesten bleken gelukkig nog niet geweken. Heden morgen leefde de knaap nog, doch hij verkeerde nog steeds in bewusteloozen toestand. Harlingen, 23 Juli. Met heet, broeiig zomerweer zag men heden vele bruinvisschen in zee spelen, hetwelk gewoonlijk de voor bode is van winderig, regenachtig weer. Het tillen der eilanden boven zee moet ook als zoodanig aangemerkt worden. Arum, 22 Juli. Een meisje van den veehouder A. Jongema alhier was even door de kindermeid uit het oog verloren. Kort daarna werd het kind vermist. Men ging zoeken en vond het drijvende op het jurkje in het water. Het werd op het droge ge haald, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Workum, 29 Juli. Bij het nazien der rekeningen van de alhier bestaande spaarbank bleek, dat in 1902 in 731 malen was in gelegd f 31793.89, terugbetaald in 290 malen f27713.74, alzoo eene vermeerdering van f4080.15. Óp 31 Dec. 1902 bedroeg het kapitaal aan a. effecten f 82295, b. hypotheken f 26500, c. coupons en rènten f 1821.88, d. kassa f 184.81, totaal f110801,69 Schuldig aan de inleggers aan hoofdsom f94999.02, aan rente f2665.42, samen f97664.44. Het reservefonds bedroeg alzoo f13137.25. Lemmer, 23 Juli. De ansjovisvisscherij is hier voor dit jaar weer afgeloopen. De vangst was over het geheel zeer schaarsch. Er werden in het geheel toch slechts 2 millioen van deze vischjes aangevoerd, terwijl het vorige jaar de aan voer hier meer da,n ruim 60 millioen bedroeg. De prijs liep thans van f6,50 tot f7,25 de 1000 stuks. Repk. Nieuwsbl.v. Fr. Workum, 23 Juli. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd afwijzend beschikt op een adres van A. D. en J. A. Walta alhier, om kwijtschel ding der pachtsom van de reiniging van 1 Mei 1902 tot 30 April 1903;toegestaan een verzoek van M. de Boer om afschrijving van H. O., dienst 1903; afgewezen een verzoek van K. Deinum en J. Nauta alhier, om hen als eervol ontslagen nachtwachten een jaarlijksche vergoeding te doen toekomen en besloten hen alsnog ieder aan te bieden eene gratificatie van f 20 in eens- gun stig beschikt op een verzoek van D. v. d. Werf Gz. e. a. tot het in gebruik afstaan van een gedeelte trekweg enz. te Bolsward onder eenige voorwaarden; aangeboden de Gemt.-, Armvoogdij- en Stadsweeshuis rekeningen over 1902, welke zijn gesteld in handen eener commissie, ten fine van rapport, waartoe door den Voorzitter zijn aangewezen de heeren Haijtema, Dijkstra en Gaastra; eervol ontslag verleend, met 1 Sept. e. k., aan den heer Y. Zandstra als Secretaris der Commissie tot wering van Schoolverzuim in ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Onweer. Te Middelbert (Gr.) sloeg Donderdagna- middag bij een hevig onweder de bliksem in de kapitale, nog niet geheel afgewerkte boerenhuizing van den heer H. Wieringa. De* bewoners waren afwezig. Het gebouw brandde grootendeels af. Alleen de muren van het gebouw bleven staan. Stucadoors en timmerlieden, die daar nog aan ’t werk waren, kwamen met den schrik vrijGebouw en losse goederen waren verzekerd. Be Groninger Tentoonstelling. Dat de Groninger Tentoonstelling zich in druk bezoek mag verheugen, bewijzen wel de volgende cijfers, aangevende het aantal tickets, per week genomen, waarbij dan de drie goedkoope dagen zijn teruggebracht tot dagen van gewone tickets. Eerste week 5866 tickets, tweede week 10251, derde week 10632, vierde week 11735, vijfde week 15082. Dezelfde rijzing vindt men bij enkele dagen bijv, de Zondagen en de Dinsdagen, t. w. Zondag: 1126, 1947, 3554, 2717, 3612. Dinsdag: 956, 1405, 1317, 1998, 2771, 3663. Bij deze cijfers boude men in het oog, dat niet minder dan 4650 zoogenaamde doorloopende kaarten (abonnementskaarten) zijn uitgegeven. Bij de herstemming in Achtkarspelen Maandag 1.1., werd op het stembureau Bui tenpost door een kiezer protest aangeteekend tegen het toelaten van een kiezer tot de stemming, die na vijf uur het stembureau binnen kwam. Daar dit echter toch geen invloed kan hebben op de verkiezing, heeft het protest geen gevolgen. Uit Blija schrijft men: De zoo zeer gevreesde aardappelziekte doet zich weer spo radisch voor. Sommige velden vertoonen reeds een aan vang van de zwarte tint in ’t loof j andere zijn reeds totaal zwart. Jantje was nog heel klein en Elskeeveneens. Jantje’s vader was ’n man, met zwart ge zicht, die steeds met opgestropen mouwen achter ’n groot vuur stond en het ijzer beukte; en Elske’s vader bezat veel land en koeien liepen daarop, die melk gaven, schui mend en veel. Ze speelden veel samen, want hunne wo ningen lagen dicht bij elkaar. Jantje’s woning was ’n huis, gemaakt Van steenen, waarvan de meeste zwart waren, als ’t aangezicht van z’n vader. Elske vond het 'huis dan ook leelijk, want zij had ’n schoone hoeve tot verblijf, omplant met linden, hoog en dicht; ook was er ’n hof bij waarin sappige vruchten groeiden. Als ’t zomer was, speelden ze in ’t hooge gras, dat groeide rondom de hoeve van Elske’s vader, of ze zochten bloemen, die temidden daarvan met hun kopjes naar den hemel wezen; daarvan maakte Elske ’n kunstige krans, die ze op Jantje’s kroeskop drukte. Ook waren ze veel op ’n heuvel, niet ver vandaar, vanwaar ze alles er om heen kon den zien. Eens op ’n avond waren ze daar. De zon stond al laag en Elske zag hoe Jantje’s ge zicht rood werd en Jantje zei, dat Elske’s glanzende haren ’n kleur kregen, dat ze wel op goud geleken. Dit laatste kon hij weten want z’n vader droeg ’s Zondags ’n horloge van dat metaal. Ze zagen naar die roode vlek daarginder en Jantje vond het net ’n vuur, zooals zijn vader er thuis een had; maar Elske dacht, ’t zou ’n groote hoop hooi zijn, die vanzelf in brand was gevlogen, zooals dat wel ereis meer gebeurde want waar was dan de blootarmige man met zwart gezicht, die bij dat vuur op ijzer sloeg? De zon ging lager en lager en de sterren kwamen. Als er een verschoot, dacht Jantje aan de vonken, die door de smidse vlogen. maar Elske vertelde van den lieven Heer, die al die lichtjes aanstak om het op aarde niet al te donker te maken. Toen dachten ze aan den terugtocht... en ze gingen. Doch bij ’t omgaan van een hek in de weide staakten de kikkers in de sloot het gekwaak... want Elske viel er in maar Jantje trok haar er uit en de menschen op het dorp prezen hem daarom, zoodat zijn trots toenam. Als nu de zonnige tijd ging en groen en bloemen meenam, dan kwam de winter, die alles wit en koud maakte. En als ze geen sneeuwman kon maken of op 't ijs zijn... omdat ’t te guur was, dan gingen ze naar Jantje’s huis, achter het vuur, waar ’t warm was, om kleurige prenten te bewonderen, waarin de appeldief gestraft en deugd be loond werd. Zoo ging ’t, tot dat eens op ’n morgen Jantje met knikkers naar Elske wou gaan. Doch z’n vader kwam en ontnam hem die; daarop ging hij met hem ’t dorp in en bracht hem in een groot vertrek, met veel kinderen er in... En voor die kinderen stond 'n lange, magere man met boos gezicht... als de veldwachter, die de appeldieven greep. En met ’n stok wees hij naar ’n prent met druiven er op en vertelde daarvan; en Jantje moest tusschen die kinderen inzitten en hoorde voor ’t eerst in zijn leven dat ’n druif een vrucht was. Doch spoedig werd z’n aandacht afgeleid, want hij had thuis veel mooier prenten, vond-ie. Daarbij stootte z’n eene buurman hem met z’n zwarte knuisten, terwijl de andere hem met ’n gepunte griffel in den nek stak, zoodat Jantje al gauw zijn vuisten balde.want bang was hij niet. Doch toen kwam die groote, lange man met z’n stok en hief die dreigend op, zoodat Jantje zich van schrik op den grond liet rollen. Toen begonnen alle kinderen te lachen... en als Jantje weer op z’n plaats zat, stak de een z’n tong uit en de ander trok ’n leelijk gezicht, wat Jantje zoo on prettig vond, dat-ie met moeite z’n tranen terug drong. Zoo ging het vele dagen aaneen: Jantje hoorde van ’n kuchenden man vertellen, die ziek was geweest en die wandelde om weer beter te worden; die man liep al verder en verder en geleek in de verte net ’n K en vmdat-ie kuchte moest 'u dsrgelijk toeken voortaan met K worden aangesproken. Hij ontving ’n lei met ’n griffel en kreeg allengs handigheid in ’t hanteeren van dat instrumentmaar, als hij ’n kereltje teekende met hark-vormige ledematen, dan kwam z’n zwart-knoestige buurman en stiet hem aan z’n elleboog, zoodat ’n kras een einde aan zijn fantasie maakte.. Als hij ’n koe wou laten grazen en met de vierde poot bezig was, dan scheidde ’n vuile vinger het dier den kop van den romp. Eens zelfs wilde hij Elske in beeld brengen, doch terwijl hij met ’n chaos van kromme lijnen haar glanzend haar wilde weergeven, deed ’n verwoestende mouw het produkt zijns geestes verdwijnen... en Jantje durfde niets terug te doen... want de lange man beheerschte hem. Op een morgen nu, toen Jantje juist bezig was met te leeren, dat een heele appel twee helften had, werd ook Elske naar school gebracht. De meester plaatste haar niet ver van Jantje, zoodat ze hem spoedig in ’t oog kreeg, als hij z’n nieuwe tol uit den zak haalde, die hij voor ’n paar dagen van z’n vader kreeg, omdat-ie zeven jaar was geworden. En toen de meester ’t sein gaf tot vertrek, gingen ze samen naar huis; Elske vond evenals Jantje, dat het buiten veel mooier was waar ze bloemen plukten en op den heuvel speelden. Daar was ook geen booze man met dreigend gezicht, die van verve lende letters vertelde en jacht op fouten maakte als ze iets uit een boekje op ’n lei schreven... handelend over ’t afkeurens- waardige van dierenplagen... omdat ’n ge plaagde poes eens ’n jongen krabde. Ook Elske vond die prenten vervelend, waaraan zoo’n lange historie was verbonden en ’t speet haar dat ze niet meer Jantje’s geïllu streerde geschiedenissen kon lezen in de smederij van Jantje’s vader, waar ’t vuur ’t in den winter zoo warm maakte als buiten de sneeuwjacht woedde. De tijd verliep en ’t noodig, dat ze naar om vreemde talen te leeren den opschik te dragen, die hij kocht. En ze gingen En toen ze haar meer, want ze was zeer veranderd. Het hart baars vaders zwol, als hij zag dat ze schoon was geworden en zich gedroeg als eene, die steeds in 'n groote stad en voornaam ge zelschap was geweest. Eens op den avond van ’n schoonen dag, z’n taak met zweet volbracht hebbende, liep Johan op den weg in de koelte, die de nacht ons brengt. Daar voor hem uit kwam een wagen. Wie zat daarop? Was ’t Elske niet met ’n vriendin? Z’n oogen zochten haar en als zij hem zag, glimlachte ze niet, maar trok den neus op, Bolswardsche Courant KI jü 1 WOMMELS, OoSTEREND, WeI.SRIJI’. Troost 112 42 27

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1