No. 61. 42ste Jaargang. 1903. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L I 2 DONDERDAG 30 JULI. D1N N E N L A N D. Uit het „KALVER-BOEK”, door D. BARTSTRA. i ■J I 4 VOOR Afzonderlijke L i den Breeden Stads- de Vroedschap, deze ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 4 digst de Kapelle zullen repareeren en tot de avondpredikatiën geschikt maken.” vDeze besteding is nog dien (zelfden) middag geschied met Thomas Gijsbertz., Leidekker tot Leeuwarden, die daarvoor za] hebben 393 caroli guldens, van 20 st. ’t stuk, op termijnen.” In dezelfde zitting van raad, den Magistraat en laatste ook genoemd, boven reeds aangeduid, de Gezworen Gemeente of de Zes-en-Dertigen, werd nog genomen het belangrijk en merk waardig besluit, waarop ik hiervoor onder artikel II reeds doelde. De aanteekening daarvan luidt: er is IV. //Op huiden den 12 October 1597 is bij den Magistraat en Gezworen Ge meente geresolveerd, dat de Magistraat op ’t spoedigst zal koopen en inraden eenige lasten rogge en (ander) koorn, tot voorraad in dezen duren tijd, en dat men ’t zelve in den aanstaanden winter den armen huiszittenden personen voor een redelijken prijs wederom zal verkoopen, bij ordon nantie.” Voor hen, die mochten meenen, dat deze dakvernieuwing en dekking met leien onmo gelijk veel zaaks kan zijn geweest, in aan merking de aanbestedingssom van nog geen 400 gulden, diene tot naricht, dat het geld toen ter tijd eene zes tot achtmaal hoogere waarde had dan tegenwoordig, zoodat dezelfde aanbesteding in onzen tijd f 2400 a f 3200 zoude eischen. Dat de vaderlijke zorg der vroegere Stads- regeering voor ’t welzijn der Burgerij uit vele genomen resoluties blijkt, heb ik reeds boven in ’t algemeen opgemerkt; in ftbizonder, zoo meen ik, is dit duidelijk sprekend uit het volgende: den dijk van den bevracht en vervoert men waar het voor Dat de Magistraat zich toen ter tijde, en ook nog later, beschouwde, en ook gedroeg, als eigenaar van en beschikker óver de Kerk gebouwen niet alleen, maar ook, gelijk mede uit meer andere Archiefstukken blijkt, maar ook als regelaar en opziener over ’t houden der openbare godsdienstoefeningen, wordt wel zoowat duidelijk ook uit enkele aanteekeningen van ’t Kalverboek. Men oordeele II. Op huiden den 1 Augustus 1597 is bij den Magistraat,” (de acht Burge meesters, waarvan twee den titel dragen van Raadsluiden of Bouwmeesters),//ge ïsoleerd (besloten) en den Raadsluiden ijeoxdouneerd (bevolaa), dal sq op spoo* En dat deze, in de resoluties bijna stereo tiep of volstaande uitdrukking* tfop’tspou« ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. III. //Item, in dezelfde vergadering van den Magistraat namelijk, is mede geresolveerd, de plaats van ft Minrebroe- ders-Kerkhof te verpachten voor Huis steden.” Thans volgt in ons Boek eene geheele reeks van aanteekeningen omtrent Raadsbe sluiten, alle betrekking hebbende op de handhaving der openbare zedelijkheid, eene zaak, waarmede de toenmalige Stads regeering het zeer ernstig placht te nemen. Ik denk dezen eene volgende maal mede te deelen. Bolsward, 20 Juli 1903. Uit niets blijkt, dat deze verpachting ooit heeft plaats gehad, zoo als ter zelfder tijd wèl is geschied met den Tuin van ft Convent, Klooster der Witte Heeren, langs de Nieuwe Hofstraat. Behalve dat geen enkel stuk in ’t Archief rekenschap geeft van deze ver pachting, bewijst ook de ligging van dit Kerkhof, dat de uitgave in huissteden nooit is geschied. Doch nu hangt het er maar van af, waar men het Minrebroeders-Kerkhof plaatsen moet! Sommigen beweren, tusschen de Broere-Kerk en de tegenoverliggende rij huizen, het tegenwoordige kermisterrein. Ande ren gaan nog verder, en willen dat het ge legen hebbe, waar nu Postkantoor en Kan tongerecht staan. Mij wil ’t voorkomen, dat beide zienswijzen verkeerd zijn. Vooreerst heeft dat terrein nooit geheeten Minrebroe- ders, maar altoos Klein. Kerkhof, in tegen stelling met het rondom de St. Martini-Kerk gelegen Groot Kerkhof. Vervolgens zal naar de geschiedenis en den aard der Kloosters het Kerkhof zeker niet hebben gelegen aan den openbaren weg, maar wèl volkomen af gezonderd achter of bezijden de Kerk en het Klooster. Dat daar dit Kerkhof moet worden geplaatst, is nog onlangs gebleken bij de afgraving van ft Hof, als wanneer naast de fundamenten van het Klooster verscheidene geraamten, losse beenderen en schedels zijn voor ft licht gekomen, alle afkomstig van op dit Kerkhof begraven monniken. De grootwaardigheden, priors en abten, zullen we] in de Kerk zijn ter aarde besteld. Dat op de plaats van dit Kerkhof geen huizen zijn verrezen, bewijzen alle kaarten van Bols ward, sedert 1597 uitgegeven. Deze reparatie geschiedde,en zulks ge tuigt én van den eigen godsdienstzin der toenmalige Regenten, én van hunne zorg voor ft aankweeken van dien zin bij de Burgerij, deze reparatie geschiedde, omdat de Broere-Kerk, die anders door den Magistraat voor de avondgodsdienstoefeningen in de week was bestemd, eene veel meer omvangrijke herstelling eischte, voor ft houden van deze dinsdagsche en donderdagsche samenkomsten nog niet beschikbaar was, zooals meteen zal blijken. Dat de Kapelle later werd ingericht voor ft houden van drie scholen is den ouderen lezers van de Bolswardsche bekend, en behoeft ook niet opzettelijk te worden vermeld. Stavoren, 27 Juli. De tijd is weer daar, dat het zeegras of zeewier zoogenaamd rijp is. ft Spoelt dan veelvuldig aan aan de Friesche kust, gaat over tot rotting en verspreidt dan zijn minder aangename geuren landwaarts. Maar ook wordt het zeewier gewonnen om, zooals bekend is, er bedden mee te stoppen. Op Wieringen geschiedt dit op groote schaal, aan de Friesche kust houden o.a. sommigen uit Hindeloopen er zich mee bezig. Ze komen daarvoor naar hier, tusschen Stavoren en Molkwerum, wijl het daar ge makkelijk is, het gras tegen de steen glooiing van den dijk op te trekken, terwijl het paalwerk bij Hindeloopen zich daarvoor minder goed leent. Men spreidt het zeegras uit op de basalt- glooiing van den dijk, waar het geruimen tijd blijft liggen om door den regen van zoutbestanddeelen gezuiverd te worden en voorts om wordt het I.//Op huiden den 15 Juli 1595 is bij den Magistraat en de Gezworen Ge meente besloten, dat de Burgers Vuilnis bakken zullen laten maken, (dienende) voor twee buren, (of meer) zooals de buren zelf zulks gelegen zal uitkomen.” Zouden de meiden vóór dien tijd allerlei vuil maar op de straten of in de grachten hebben neergeworpen? Men maakt toen ter tijd nog geen gewag van eene georganiseerde Gemeente- of Stadsreinigingsdienstdoch wel leest men van Vuilnisvoerders, die met pra men door de stad voeren, en alle vuil op- samelden. Voor hen zal ft aanschaffen der bedoelde bakken zeker eene groote verlichting van hun arbeid zijn geweest. V. - ,/Item, eodem data (nog dienzelf den dag) is geresolveerd, De Minrebroeders Kerke op ’t spoedigst te besteden aan een Leidekker, om gerepareerd en opgebouwd te worden.” digst,” meer is dan een phrase of enkel praatjesmakerij, blijkt uit het tweede deel der aanteekening: Vermist. Sedert Zondag wordt te Leiden vermist een huzaar, afkomstig uit Eindhoven. Daar zijn pak aan den waterkant werd gevonden, meende men dat hij, na te hebben gezwom men in de Witte Singelgracht, zou zijn ver dronken. Tot dusverre heeft men echter vruchteloos gedregd, zoodat men begint te gelooven, dat hij, na van kleeding te heb ben verwisseld, is ontvlucht. Vechtpartijen op de kermis. De laatste drukke kermisnacht te Leiden van Zaterdag op Zondag heeft altijd vecht partijen tot nasleep. Een was van zoo ern- stigen aard dat een reeds bejaarde man door een zijner jongere kornuiten ernstig in de kaak en aan de keel met een mes werd ver wond en bewusteloos moest worden vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij verder verpleegd werd. De toestand die zich eerst ernstig liet aanzien, is thans iets beter, zoodat de pa tient buiten gevaar schijnt. Moordenaar gevat. De dader van den moord op de vrouw van F. van Bogaart te Zwijndrecht, aan de Belgische grens, is in eene herberg te Nieu- werkerk gevat. Het is zekere Frans Cappaart, woonachtig te Nieuw-Namen op Nederlandsch grondgebied, en leurder van beroep. Aan de justitie heeft hij de misdaad be kend, diefstal was de drijfveer van den moord. Het lijk der jonge vrouw vertoonde ver schillende vreeselijke wondenin de hart streek had zij een diepe steek, waarop het mes was afgebroken, en waarvan het staal nog in de wonde stak. Het volk was woedend bij het zien van den moordenaar; twintig marechaussees waren noodig om hem tegen de volkswoede te besohermen. tweede, dat men tijdens de mooie, zonnige dagen wel eens te haastig was en ook zijn sommige boeren ’s avonds te laat bezig ge weest met bijeenharken; dit bijeengeharkte is dan niet zuiver droog meer. De weilanden liggen, dank zij het zeer groeizame weder der jongste dagen, uitstekend, zoodat het vee volop gras heeft. Heerenveen. Op den Katholieken Land dag in Friesland, den 2en Aug. a.s. te Heerenveen te houden, zal dr. P. J. Vul- lings, van het Missiehuis te Tilburg, in een rede hulde brengen aan de nagedachtenis van dr. Schaepman. De heer H. T. van der Zee te Wolvega zal spreken over het Kruis- verbond en de heer T. Hettinga te Cornjum over de belangen van het te Leeuwarden verschijnend katholieke blad Ons Noorden. Ten slotte zal de heer A. Brenninkmeijer te Leeuwarden inleiden het onderwerp //Organisatie der katholieken bij de verkie zingen.” De vergadering zal worden voorafgegaan door een gezongen H. dienst voor wijlen mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Men meldt dat er aan de kust te Vlissingen haaien en noordkapers zijn ge zien. Met het oog op de badgasten dringt men er op aan maatregelen te nemen. Te Zuiddorpe in Zeeland hebben bij de herstemmingen alle kiezers gestemd. Men deelt dat, treurig genoeg, als eene bijzonder heid mee. In dat dorp woont iemand die in België geboren, in ons land zijn militie- plicht vervuld heeft en kiesgerechtigd is. Later weer naar België gaande, werd hij daar ook op de kiezerslijst geplaatst; zoo dat hij nu tot 1904 kiezer is in België en in Nederland. Te Rotterdam heeft dezer dagen terecht gestaan Louis Joseph Boesnach, zich noemende doctor, beklaagd van het ongeoor loofd uitoefenen der geneeskunde. Hij had in het vegetariërs-hótel een 3-jarig kind, dat aan asthma leed, onderzocht en een leefregel voorgeschreven. Verder had hij voor dat alles eene belooning in geld ontvangen, ter wijl het niet noodig was, dat hij genees kundige hulp verleende. Beklaagde bekende en het O. M. eischte f 300 boete subs. 10 dagen hechtenis. Dat zal den man wel genezen van zijn eigenaar dige liefhebberij. het te doen drogen. Vervolgens aan de binnenzijde van in de dijksvaart gelegen vaartuig schipper er mee het zeegras o.a. naar Sneek, het bekende doel wordt aangewend. Drachten, 28 Juli, ft Volgende wordt hier algemeen verteld. Een kiezerdrijver komt bij een kiezer en vraagt of hij niet te stemmen moet. Neen, ik heb er geen trek in en wil mijn werk er niet om verzuimen. Daar is een gulden, dan moet je gaan stemmen. Geef op maar, ikzal gaan. De drijver vertrekt, hij heeft er nog meer voor den stok te brengen. Onze kiezer haast zich echter niet, nog tijd genoeg. Daar krijgt hij bezoek van een tweeden drijver. Zul je niet te stemmen? ’k Weet het nog niet. Daar is een gulden, je moet er heen, ’n beetje kan het doen. Voor een gulden wil ik nog geen voet dwars zetten. Nu, je moet er heen, daar is dan een rijks- daalder. Geef op maar. De kiezer gaat en stemt... ja, dat is de vraag nog. Grijpskerk, 27 Juli. Een treurig geval heeft er plaats gehad ten huize van P. de Boer te Ruigezand. Zaterdag stierf plotseling de vrouw des huizes. Men denkt aan ver giftiging. Den vorigen dag had zij boontjes gegeten en ft blijkt, dat zij er toen bij vergis een weinig zuringzout in heeft gedaan. De vrouw alleen had niets dan boontjes gegeten; de huisgenooten, die er slechts weinig van hadden gehad, werden we.1 lichtelijk onge steld, maar ondervonden geen ernstige ge volgen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Zuidwesthoek, 27 Juli. De hooioogst is hier thans afgeloopen. De meeste landbouwers zijn over de opbrengst zeer tevreden; van vele stukken land was ze bepaald rijk. Men hoort echter vele klachten over broei //dollen” is dan ook aan de orde van den dag. De oorzaken van den broei zijn voor eerst, dat het aanvankelijk gewonnen hooi niet goed droog is binuongekomeui teu I. Dit Boek, bewaard in ft Archief, Kast VII, Afd. H, no. 21,met zijn wonder lijken naam, waarvan ik niet eens durf gissen, hoe en waarom het dien heeft ge kregen, bevat nevens verscheidene Reso lution of Besluiten van den Breeden Raad, de Magistraat en de Gezworen Gemeente of de Zes-enDertigen, vele interessante memo rials, onderhoudende herinnerings- aanteeke ningen; maar vooral vindt men erin tal van Sententien, of Rechterlijke Vonnissen, uitge sproken door den Magistraat wegens bizondere delicten of vergrijpen tegen de zeden en gebrui ken, rust en regel, wet en recht, in ft algemeen tegen de goede orde in de Burgermaatschappij, vonnissen en uitspraken in één woord, waaruit blijken kan de vaderlijke en zorgzame regee ring der vroegere Magistraatspersonen en humie goede Politie, d.w.z. hunne nooit losgelaten handhaving der openbare orde en veiligheid van personen en goederen, die wèl verdient, aan de nakomelingschap te worden overge bracht. Heb ik vroeger reeds doen afdrukken een paar bladzijden uit dit zeer interessante Boek, dat, ik breng dit slechts even in ’t midden, vrij moeielijk is te lezen, thans wil ik be proeven te geven een soort van Bloemlezing daaruit, en dit wel naar tijdsorde, dus geheel zonder stelselmatige indeeling. ft Boek begint zonder eenig ander opschrift dan Kalverboek, en valt dan als door een venster in ft huis, gevende de mededeeling, ,/dat de Turfmeters en Meetsters op den 9 z/Sept. 1584 in handen van den presidee- renden Burgemeester een Eed hebben afge- z/legd, dat zij voortaan een iegelijken' Burger z/en Inwoner gelijk en recht zullen doen, /Zen dat zij elke mand driemaal zullen schud- z/den, en dat zij de gaten tusschen de turven z/zullen aanvullen.” Dezen aanhef van ft Boek zonder eenige commentaar of verklaring latende, meld ik alleen, dat in bonte verscheidenheid er op volgen allerlei korte aanteekeningen van ge nomen Raadsbesluiten, uitgesproken Von nissen, opgeteekende Merkwaardigheden, waaruit ik, zooals boven reeds is gezegd, nu eene Bloemlezing ga leveren. Hierbij wil ik de opmerking maken, dat ik den stijl der uittreksels onaangeroerd heb gelaten, terwijl ik de spelling heb veranderd, en al mogen de stukjes, omdat spelling en stijl als ft ware bij elkander behooren, iets inboeten en verliezen van ft origineele, eigenaardige, die oude spelling kan soms ft goed begrijpen bij vele lezers in den weg staan. Bolswardsche Courant i j- I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1