Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I I 42ste Jaargang. 1903. No. 62. Verschijnt Donderdags en Zondags. I 1 ZONDAG 2 AUGUSTOS. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. I 1 VOOR Afzonderlijke 5. a. I Vergadering op Donderdag 30 Juli 1903. - 8000 - 28000 - 5000 - 14000 - 32000 8. 22. 5. 1. 4 mej. M. Dijkstra, voor hare benoeming Ged. Staten, de van de gemeente- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. v. Fr. Hoe broos en onzeker Js menschen leven is, bleek heden weder op droevige wijze. Voor een paar weken stadgenoot A. B., een flinke, brave oppassende huisvader bij zijn vrouw en kin deren vandaan, in de hoop elkander gezond en wel weder te ontmoeten en aanvaardde de reis, als schipper op de palingschuit naar London, vol moed. Gezond en wel daar aan gekomen zijnde, werd er verder niet over nagedacht, dat hij niet weder levend bij de zijnen zoude terugkeeren. Een bij de familie ontvangen telegram meldde heden, dat de man plotseling was overleden. Voorwaar een zeer droevig bericht voor vrouw en kinderen. Hoe en op welke wijze de man zoo on verwacht is overleden, was heden aan de familie nog niet bekend/ De heer Schotman. dit punt uit te stellen en de gewoonte is afgeweken is gegeven. 18, 25 en 28. de lijst zeer ging onze Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren Eisma en Y. T. de Boer waren afwezig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een missive van den heer Jobs. Kramer, dat hij de benoeming tot Wet houder aanneemt. b. Een missive van houdende dankbetuiging tot onderwijzeres in de handwerken. Een missive van den doodgraver Jobs. voor zijne her be- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De heer Schotman. Terecht merkt U op, dat ik als oud lid der pl. schoolcommissie, daarmede op de hoogte ben. De klachten over die school zijn reeds van jaren her, en ik heb in ’t verslag over den toestand van het onderwijs gezien, dat ook de nieuwe schoolcommissie diezelfde klachten heeft geuit. Ik weet hoe moeilijk bet is, van krachten ontslagen te worden, die hun roe ping niet begrijpen of er niet aan voldoen, doch ik vind het al treurig dat die school, de eenige openbare voor betalenden, op die manier zal leegloopen. Het pleit wel voor de bijzondere school, waar de onderwijzers bij de leerlingen den lust tot werken aankwee- ken, iets wat bij sommige onderwijzers aan school no. 1 ontbreekt; de goede krachten aan school no. 1 worden door mij buiten bespreking gelaten. Sluiting der Vergadering. van B. en stukken aan school gesproken en die was van oordeel dat de raad geen toegang heeft tot de scholen. Doch het bezwaar van de heeren kan opgeheven worden door nog proeflessen te houden. De heer Schotman. Ik vind toch wel, dat de arrondissementsschoolopziener niet heeft te beslissen wie toegang tot de school moet hebben, dat ligt toch zeker op den weg van B. en W De Voorzitter. Ik deelde U slechts de persoonlijke meening van dien ambtenaar mede, en ik vind het onnoodig die in het debat te betrekken. De heer Schotman. voerde onderhandelingen over de zuivelschool is overschreden en met f 100 dient te wor den versterkt, en dat de kosten voor de gezondheids-commissie f 42.78 hooger zijn, dan indertijd daarvoor is uitgetrokken. B. en W. stellen daarom voor die 2 posten te versterken uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Uitloting van een aandeel in de geldlee- ning van 17000,8000,28000,5000 en ƒ14000 en drie aandeelen in de geld- leening van ƒ32000. In de leening f 17000 wordt getrokken no. 6. u c. Veltman, dankbetuigende noeming. d. Een resolutie van goedkeuring der wijziging begrooting. e. Idem, beschikkende op het raadsbe sluit tot stichting der zuivelschool enz. om die aan het rijk te verhuren, verklarende in beginsel hiertegen geen bezwaar te hebben, doch zich voorbehoudende later, wanneer de finantieele aangelegenheid nader is geregeld, er nader op te beslissen. f. Idem, houdende goedkeuring van ’t besluit tot verkoop van het postkantoor en grond, doch later te beslissen of de koop som zal kunnen worden aangewend tot den bouw van de zuivelschool. g. Idem, houdende goedkeuring van ’s raads besluit om het Nannenhof te ver- koopen. ag voor kennisgeving aangenomen. h. Een adres van de' Anti-rev. Kiesver- eeniging alhier, betuigende adhesie met het Aanbieding van der sollicitanten voor onderwijzer een onderwijzer uit de en W. ten No. 1. b. Benoeming van volgende voordracht: 1. Johannes van Dijk te Bolsward. 2. Roel Hazewindus te Oldetrijne. 3. Jacob Spoelstra te Sneek. Ik zou er voor zijn, wel omdat er van en geen proefles De raadsleden, die de verant woording dragen, hebben met geen der heeren van de voordracht kennis gemaakt, en bij die heeren schijnt het ook geen gewoonte zich bij de leden van den raad te presen- teeren. Nu is No. I der voordracht hier reeds tijdelijk werkzaam, en ik had gedacht van den Burgemeester een uitnoodiging te ontvangen om ten minste die eens te zien werken. Zonder permissie van den Burge meester en Wethouders is het ons niet ge oorloofd de scholen binnen te treden. Bovendien zou ik de benoeming willen uitstellen omdat het advies van den arron- dissements-schoolopziener omtrent alle drie voorgedragenen, bijzonder gunstig is en men nu allicht eene onbillijkheid zou begaan tegenover nos. 2 en 3, door de tijdelijke werkzaamheid van no. 1, bij de keuze in aanmerking te nemen. De heer v. d. Meer. Ik deel gedeeltelijk het bezwaar van den heer Schotman. Ik had geen bezwaar om No. I die uitstekend genoemd wordt door de autoriteiten, te be noemen, doch dat de onderwijzers zich niet gepresenteerd hebben wijt ik aan het niet tijdig bekend zijn der voordracht. Ik ga evenwel mee met de bewering dat B. enW. niet in de lijn gehandeld hebben, door geen gelegenheid te geven om kennis met de onderwijzers te maken. Ik ben alleen uit school No. I weggebleven, omdat ik niet wist, hoe ik er mocht komen. De heer v. d. Meuten. Ik vind het hier een exceptioneel geval. Deze klas heeft door de gedurige wisseling van onderwijzers al zoo veel schade geleden, dat wij er zoo spoe dig mogelijk in moeten voorzien. Ik hoor van de ouders dat de vorderingen hier treurig zijn, en de kindeken in een jaar daar niets vooruit zijn gegaan. De Voorzitter. Ik moet wel eenigszins mijn verwondering uitspreken over ’t gezegde van den heer Schotman, ’t Is waar dat No. I der voordracht hier reeds 3 maanden heeft gewerkt, maar als de heeren zooveel belang in die zaak stellen, dan had ik ver wacht ze toegang tot de school gevraagd hadden. Ik vond in het aanwezig zijn van No. I der voordracht geen aanleiding om de heeren daartoe uit te noodigen, ’t zou een achteruitstelling zijn der twee anderen. Ik zou dan gelegenheid geven den heer van Dijk wel te zien werken en de anderen niet. Willen de heeren nu evenwel niet benoemen, dan kan nog door allen een proefles worden gegeven. De heer Schotman. Ik heb het verzoek om in school No. 1 een kijkje te nemen gedaan, en ben daartoe op de Secretarie geweest, doch, U was er niet en heb toen den Secretaris den wenk gegeven, dat U de raadsleden zou uitnoodigen, doch daarop schijnt geen acht te zijn geslagen. De Voorzitter. Ik heb van den Secretaris gehoord dat U er geweest is, doch ik heb den arsondissementssehoolopaieuer daarover Tjerkgaast, 30 Juli. In den vroegen morgen van heden woedde een kort, maar hevig onweer boven ons dorp. De boerderij, bewoond door L. Leffertstra werd getroffen, gelukkig zonder dat belangrijke schade werd aangericht. Wel geraakte ’t pas geborgen hooi in brand, doch door de tegenwoordig heid van geest van een der knechts, was men het vuur spoedig meester, ’t Mag een wonder heeten, dat een werkman, die in ’t hooi sliep, ongedeerd is gebleven. Heeg, 30 Juli. In den vroegen morgen ontlastte zich boven ons dorp en omstreken een kort doch hevig onweer, dat met zware hagelslag en stukken ijs gepaard ging. Van de veehouders L. de Vries alhier en van L. Hijlarides te Draaisterhuizen onder Heeg, werd ieder een koe in de weide door het hemelvuur gedood. Een windhoos. Sneek, 30 Juli. Tijdens een hevig onweer heeft een windhoos hier heden in den vroe gen morgen duchtig huisgehouden. Op de aschbelt werd alles wat tot de rubriek papier, stroo enz. behoorde, mee naar boven genomen en in de Prinsenbuurt moesten de dakpan nen ’t zóó ontgelden, dat geen storm ’t had kunnen verbeteren. De politie, maar niet minder parti culieren hier hebben tegenwoordig vrij wat last van een berucht sujet, in de wandeling „slappe Rintje/Z genoemd. Op klaarlichten dag komt de werkensmoede geld vragen aan de huizen en volgt een weigering, dan wor den eenvoudig de ruiten stuk geslagen. Gisteravond trof dit buitenkansje't raads lid D. G., bij wien Rintje vrijwat glas schade aanrichtte. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Workum, 30 Juli. Gisteravond woedde er boven onze stad en de omgeving een zeer hevig en van veel regen vergezeld wordend onweder. Te Heidenschap werd een best hokkeling van den landbouwer S. G. doode lijk door den bliksem getroffen. Oldehoorn, 30 Juli. Terwijl de koemel ker J. de Graaf met zijne vrouw heden mor gen ongeveer 5 uur, tijdens een onweer, in ’t land was te melken, sloeg een felle blik semstraal onmiddellijk bij hem langs. Toen beiden, vooral de vrouw, die min of meer bedwelmd geraakte, hunne gedachten weer bij elkaar hadden, zagen zij dat de bliksem in den grond was geslagen en zigzagsgewijze eenige graszoden uit den grond had gerukt. Hepk. Nieuwsbl. Workum, 31 Juli. Daarvan zijt U de schuldige, U noemde dien ambtenaar toch! De Voorzitter. Ik zal de discussies hier over sluiten en stel voor de benoeming uit te stellen en de heeren van de voordracht uit te noodigen een proefles te geven. Aangenomen met 9 stemmen, tegen de heeren Keikes en v. d. Meulen. 6. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den gemeenteraad. Met dit onderzoek worden belast de heeren Schotman, Praamsma en v. d. Meer. De openbare zitting wordt geschorst.- Na de heropening verwijderen zich de heeren Boersma, Cuperus en v. d. Werf. De heer Schotman rapporteert, dat de stukken der 5 benoemde raadsleden in orde zijn bevonden, en de Commissie concludeert tot toelating. Deze conclusie met algemeene (8) stemmen aangenomen. De heeren Boersma, Cuperus en v. d. Werf komen weder binnen. De Voorzitter. M.H. de punten der agenda zijn afgehandeld. Verlangt iemand van de heeren ook nog het woord De heer Schotman. Mijnheer de Voorzitter Vergun mij, dat ik naar aanleiding van het in de vorige week gehouden examen, tot toelating van leerlingen aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, de vraag tot U richt: welke zijn de oorzaken dat het onder wijs aan School no. 1, de eenige openbare lagere school in deze gemeente, voor beta lenden, zulke treurige resultaten oplevert? Ik wensch u alleen te wijzen op de resul taten van de twee laatste jaren. In 1902 deden 8 leerlingen van School no. 1 examen, daarvan werden er 4 afge wezen, dus 50 °/0 en nu in 1903, 9 leer lingen, waarvan er 5 werden afgewezen, onder deze 5 zelfs een als geheel onvoldoende, niettegenstaande deze leerling in 1902 slechts herexamen had in een of twee vakken, 4 werden alzoo slechts toegelaten en onder deze 4 waren er nog, die door privaatlessen moesten klaar gemaakt worden. Vergis ik mij niet, dan geeft het hoofd van School no. 1 aan het hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs, vóór het examen kennis, dat de leerlingen die zich hebben aangemeld, bekwaam zijn om geplaatst te worden. Van de christelijke school deden dit jaar 7 leerlingen examen, die allen slaagden. (Is dit niet teekenend?) Het is bovendien bekend, dat in den laatsten tijd, ouders, die hunne kinderen zeer zeker naar de openbare betalende school zouden zenden, nu de bijzondere school prefereeren, omdat het onderwijs aan School no. 1' zulke treurige resultaten op levert. Dit pleit in Bolsward wel voor het bij zonder onderwijs, doch zeer zeker niet voor de openbare school no. 1. Ik vraag u, mijnheer de Voorzitter, moet die toestand bestendigd worden moet Bols- ward’s jeugd dan heelemaal worden opgeofferd ter wille van enkelen, die hunne roeping niet begrijpen? Hebben de Bolswarders, die dan toch deels de kosten van het openbaar onderwijs betalen, geen recht, goed onderwijs te eischen voor hunne kinderen? Moeten wij die school, langzamerhand zien leegloopen De Voorzitter. U zal het mij niet euvel duiden, dat ik niet direct daarop kan ant woorden in een openbare zitting, doch ik wil U wel zeggen, het mij de vijf jaren dat ik hier ben, een gruwel is geweest. Doch U weet als oud lid der schoolcommissie hoe moeilijk het is, daarin verbetering te brengen. In de volgende vergadering zal ik U ant- adres over de afschaffing der kermis. Zal worden gevoegd bij de overige adressen in die zaak. i. Een adres van den Directeur der Gemeentereiniging, verzoekende het agent schap eener levensverzekeringmaatschappij, dat hem voorloopig voor één jaar is toege staan, te mogen blijven waarnemen. In handen van B. en W. en de Commissie van de Gemeente-reiniging. j. Een adres van den pachter der St. Jansbrug, verzoekende eene tegemoetkoming voor de geleden schade, tengevolge het on geluk van 13 Mei. Gesteld in handen fine van advies. k. Een adres van den volontair ter secretarie P. Laagland, verzoekende eene gratificatie voor verrichte werkzaamheden. Aan B. en W. gerenvoyeerd om advies. De Voorzitter. Thans nog meen ik den heer Kramer, die de benoeming tot Wet houder heeft aangenomen, mijn gelukwensch te moeten bieden. Ik hoop, dat hij nog vele jaren moge werken in de beste harmonie tot het welzijn der gemeente. De heer Kramer dankt voor die waar- deerende woorden, en hoopt het in hem gesteld vertrouwen zich waardig te maken. PUNTEN van BEHANDELING: l. Procesverbaal van kasverificatie over het %e kwartaal 1903. De ontvangsten bedroegen f 154.513.78’ u uitgaven - 148.360.00' Saldo in kas f 6.153.78 Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding van de gemeente-rekening over 1902. Deze rekening, in ontvangst tot een bedrag van f 123.828.71 en in uitgaaf - 117.815.58 en dus met een batig saldo van f 6.013.13 wordt in handen eener Commissie gesteld ten fine van onderzoek en rapport. Tot leden dezer commissie benoemt- de Voorzitter de heeren v. d. Meer, Y. T. de Boer en Boersma. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verhooging van twee uitgaafposten, dienst 1903. De Voorzitter doet mededeeling dat de ^ost; reis- en verbl^fkestea* door de ge- - 'V Bolswardsclie Courant f j 4 U H worden I. nos. t u u u i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1