Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i' I 1 No. 63. 1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 6 AUGUSTUS. D1N N E N L A N D. PRAATJES VOOR 1 Afzonderlijke IN DEN KOMKOMMERTIJD. FRISO. aan en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van het heden, den vrijen tijd U bombast of onzin of ook, gehoord moge den komkommertijd de verslaggevers en Weken en voortdurend Pakt maar an, en staat jelui dat niet maar neer en een andere manier looze administratie, die hem zijn vrije uren nog ontrooven? Is deze laatste vaak door zijn gering salaris niet verplicht privaat lessen te geven of anderen arbeid te ver richten En vereischen die geen inspanning, geen voorbereiding? Waarom dan de Leeraar dan zooveel langer vacantie dan de Onder wijzer? En nu moge iemand meenen, dat hem die meerdere werkzaamheden verboden moeten worden, dan is ons antwoord: Moet hij dan zijn keel aan den kapstok hangen of zijn maag en die der zijnen dichtgorden? Doe ■’t hem dan asjeblieft zelf eerst eens voor, en zie of ’t bevalt. Enkh. Ct. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Lemmer, 3 Aug. In de afgeloopen maand zijn op de tramlijn van hier naar Joure bijna 10,000 personen vervoerd, waaronder ruim 4500 die met de salonbooten der Holland- Friesland lijn van en naar Amsterdam reis den. Vooral de laatste maanden was het passagiersvervoer met de stoomschepen dezer Mij. druk. Hedenmiddag kwam de salon boot „Hoeren veen” hier van Amsterdam aan met 130 passagiers. Ook werden in de af geloopen maand weer een massa goederen vervoerd. Akkrum, 4 Aug. Naar men verneemt is, met het oog op de omstandigheden, door den veearts alhier, even na het sterven der twee paarden van den heer .1. Hijlkema op het feestterrein van het gehouden concours, de inhoud der magen opgezonden naar de Rijksveeartsenijschool te Utrecht. Uit het thans terug ontvangen bericht blijkt, dat de oorzaak van den dood is ge weest het eten van taxis bacata, zooals ook reeds dadelijk de veronderstelling was. Oudega (Small.), 4 Aug. Buiten ons dorp liggen uitgestrekte maadlanden, ter grootte van meer dan 1000 „mad". De veehouders van Nijega,, Opeinde, Rottevalle, Ureterp, Dr. Compagnie, Drachten en Suameer halen hier hun hooivoorraad voor een groot deel vandaan. De aanhoudende regen belemmert echter den hooioogst zoozeer, dat velen van hunne landen weinig, enkelen zelfs niets zullen bin nenhalen. Was het verleden week nog met laarzen aan bij elkaar te krijgen, thans gaan de golven over menig stuk of ziet men de watervogels zich tusschen de zwaden" begeven om naar voedsel te zoeken. Honderden voe ren hooi zijn bedorven en verloren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 4 Aug. In de raadszitting van hedenavond werd eervol ontslag verleend, respectievelijk tegen 1 Aug. en 1 Sept. a.s. aan de dames onderwijzeressen A. Bloemhof en C. Prins, werkzaam aan scholen 2 en 3. Tot onderwijzer aan school 3 benoemde de Raad met algemeene stemmen den heer M. H. v. d. Werf, onderwijzer te Oosterhaule; tot leeraar in Geschiedenis en Aardrijks kunde aan de H. B. School den heer H. P. Geerke; tot leeraar in de Wis-, Natuur- en Werk tuigkunde den heer F. Schüh, doctorandus aan de H. B. School te Apeldoorn tot directeur der burgeravondschool dr. A. C. Antusch, directeur der H. B. School alhier; tot leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de burgeravondschool dr. A. C. Antusch; tot leeraar in ’t lijnteekenen aan de bur geravondschool den heer Joh. Voetberg, be noemd directeur der ambachtsschool. Een adres van Eelke v. d. Wal, om aan gesteld te worden als makelaar in schepen, werd gewezen van de hand, op grond, dat de man een kroeg houdt. De conceptrekening van ’t Bumaleen, in verband met een uitkeering van ’t saldo ten bedrage van f 698,20'’ aan den beneficiand Nawijn, werd goedgekeurd. De gemeenterekening over 1902 sloot met een batig kassaldo van f 30901,60. Na onderzoek der geloofsbrieven der ge kozen raadsleden, werd besloten tot toelating. Op een adres van den heer B. J. Boer- rigter en 16 mede-onderteekenaren om f 250 subsidie voor een algemeen schoolfeest op 31 Aug. a.s., hadden Burg, en Weth. ge adviseerd f 150 te geven. Een amendement van den heer A. Veen Ea, weer wacht, maar geniet geniet naar hartelust van geschonken. „Hoera! Hoera!” schreeuwen de Hoogere Burgers, half en heel bakken studenten, „hoera, Ris vacantie!” En zij nemen school- tasch en boeken en smijten den heelen rom mel in den hoek, om ze in de eerste weken niet meer voor den dag te zoeken. En zij beramen plannen op welke manier zij dien zaligen tijd door zullen brengen. Praat ze niet over dezen of dien leeraar, ze geven thans den brui van hem, onverschillig of hij voor hen een engel of een duivel is. Laat hij ’t niet probeeren hen thans in hun vaarwater te komen; want dan zal hij van geen pleizierige kermis komen. Neen, leve thans voor eenige weken de pret! Veel genoegen, jongens! Als jelui maar een paar oudelui hebt, wien ’t niet aan de noodige pitten mangelt, om in een en ander te voorzien. En hebben ze die, dat ze dan ook op geen kleintje zien en de beurs wijd openen, als jelui ’t ten minste verdiend hebt. Is dat niet het geval, welnu, dan hoop ik, dat ze de knoop op den buidel houden. Dat zal dan een goede leer voor een volgenden keer zijn. Maar, komaan, laten wij nu op ’t oogenblik geen kniesooren zijn. Wij stellen nog wel zooveel vertrouwen in onze Hoop des Vaderlands, dat wij ze gerust een pleizierige vacantie durven toewenschen. En vooral dan zal deze voor hen dubbel prettig, dubbel aangenaam zijn, als zij toonen een open oog en een open hart te hebben voor hun minder bedeelden kameraad, wiens ouders zich, ja, zooveel mogelijk, soms boven hunne krachten inspannen om hun kind een weten schappelijke opvoeding te geven, maar voor ’t overige niet bemiddeld genoeg om hem in de vacantie aan alle inspanningen en genoe gens zijner kornuiten deel te laten nemen.* O, gij kunt veel, zeer veel voor hem doen, om het onaangename gevoel van bitterheid, hetwelk hem soms wel eens bekruipt, te stillen en hem te stemmen tot tevredenheid. Dus, vroolijke vacantie zij u van harte toegewenscht. Doch nu moet ons toch meteen nog een bezwaar van het hart en dat is het volgende. Kunnen wij het in alle deelen billijken, dat onze studeerende jeugd op zijn tijd een op de plaats rust wordt gegeven, waarom, vragen wij, moet die vacantie zes, zeven, acht, ja soms meer weken duren? Wij vreezen, dat op die manier met de groote vacantie zoo met vallen en opstaan ongeveer een maand of drie heengaat; want geeft de voor smaak aanleiding tot minder aandacht, met ’t oog op de pret die aanstaande is, ook na afloop volgt er ligt een paar weken van spijt, dat de goede dagen gepasseerd zijn. Bovendien staat het als een paal boven water, dat veel van het geleerde, in de vacantie weer vervliegt. „Doch,” zegt iemand, „om groote geleerd heid is het ook niet te doen. Veelweterij komt bij ons onderwijs niet te pas. 't Is maar alleen om ontwikkeling begonnen.” Wij stemmen het graag toe, dat het zoo wezen moest, ofschoon wij allen wel beter weten. Doch laten wij eens aannemen, dat wezenlijk algemeene ontwikkeling het doel van het onderwijs is, welnu, gooi dan een groot aantal onzer leervakken overboord en behoud slechts de meest ontwikkelende. Beperk de leerstof en gij zult een massa tijd uit winnen, die den leerling geestelijk en lichamelijk ten goede komt. Hij behoeft dan niet zoo te blokken en te wurmen, hij kan zijn vrije uren wijden aan een versterkend spel, in plaats van te versuffen door ’t maken van allerlei huiswerk. Dan ook bestaat er minder behoefte aan lange vacantiën. „Ja, maar,” spreekt wellicht een ander, „vergeet gij dan geheel en al de leeraren en gunt ge die dan geen rust en ontspan ning?” Welzeker, met het grootste genoegen zelfs; doch wij begrijpen niet, waarom zij juist langer moeten rusten dan andere personen, van wier tijd en krachten evenveel of wellicht meer gevergd wordt. Of wordt er van een Leeraar bij ’t Middelbaar Onderwijs met, nu neem maar 20 uur per week, meer ge vergd dan van een onderwijzer bij ’t Lager Onderwijs, die 25 of meer uur voor de klasse staat, evengoed zijn voorbereiding noodig heeft en bovendien bezwaard i s en meer eu meer wordt mt een berg van nutte» Als de tijd aangebroken is, waarin de komkommer rijpt en ons uitnoodigt tot toe tasten, dan schijnt het of het geheele mensch- dom wel te verstaan het meer of min gegoede menschdom een sterk verlangen krijgt, om vergaderzaal en kantoor te ont vluchten, om de muffe stad met hare stof- baden den rug toe te keeren en vrij als een vogeltje in de lucht zich over te geven aan de heerlijke natuur. ’s Lands vroede vaderen’ in de vergader zaal hunkeren naar ’t oogenblik, waarop de voorzitter aankondigen zal, dat het reces is aangebroken. Zij luisteren bijna niet naar de discusiën, die gevoerd worden, doch haken naar het einde. Het is of hun zetel bezet is met fijne speldepunten, die voortdurend hun zit vlak onaangenaam prikkelen, zoo schuiven zij dan naar deze en dan weer naar gene zijde. En als eindelijk de hamer voor de laatste maal valt, dan worden er min of meer har telijke handdrukken gewisseld en welgemeende of gehuichelde afscheidswoorden gesproken en weldra verspreiden zij zich her- en der waarts over de geheele wereld, om voor een paar maanden te vergeten den onzin, dien zij vaak hebben gesproken of moeten hooren. Gelukkige vroede vaderen, of liever ge goede vaderen, wien ’t toegestaan is een aantal weken of maanden zich te vermeien in een zalig niets doen, dat u nieuwe krachten kan geven, om daarna met frisschen moed uw taak te hervatten, ofschoon, naar wij meenen, die taak niet zooveel moeilijker en zwaarder is dan die van zooveel anderen, wien ’t niet vergund is een uitstapje of iets dergelijks te maken. Waaruit wij zulks opmaken? Ofschoon de vergoeding aan dergelijke be trekkingen verbonden miniem is, vindt men toch bij elke vacature in staatszaal of raad huis een massa liefhebbers, die, als de wet ’t niet verbood, gaarne dit of dat opofferen wilden om maar gekozen te worden, ja, wie weet, wat vaak onder de roos gebeurt. We willen er maar niet te véél van zeggen en er het zwijgen toe doen. Ja, wat nog erger is, menigeen, loerende op een zetel in dit of dat regeeringscollege kan niet eens af wachten, tot hij door de kiezers geroepen wordt, maar beveelt zich zelf beleefd per advertentie aan. ’t Is, alsof een baker of een kellner of een coiffeur het publiek hunne diensten aan bieden. Waarschijnlijk denken zulke baantjes jagers in de courant, dat met het ambt ook het verstand wel komen zal, iets wat dan ook al heel vaak geschiedt. Neen, voorshands kunnen wij er nog maar niet toe komen onze vroede vaderen te be klagen over hunne vele beslommeringen. T Neemt echter niet weg, dat we hun veel genoegen toewenschen, hopende tevens, dat de tijd van ontspanning hunne hersenen meer en meer moge verhelderen en verlichten, opdat, als straks de vergaderingen weer ge opend worden, geen wartaal van wien dan worden. Wie er vooral naar verlangden Het zijn correspondenten der dagbladen, maanden lang hebben zij moeten slikken, al wat hun voorgezet werd, rijp of groen, voor gediend in gouden schalen of doodgewone aarden potten. ’t Was maar wat we je aanbieden aan, welnu smijt dan de pen ziet, dat jelui dan op aan den kost komt. Eindelijk, daar heeft het uur der verlos sing geslagen en zij werpen potlood en papier ver weg, zij schudden het stof der vergader zaal van hunne voeten en ontvluchten zoo gauw zij kunnen een atmospheer, die hunne hersenen dreigde te verstompen, die hen rijp zou maken voor een oord van zenuwlijders of voor Meerenberg. Gelukkige kerels! We wenschen jelui een prettigen komkom mertijd, een hoogst aangename vacantie. Denkt niet aan den tijd van inspanning, van verveling» van woede soms» die jelui weldra om aan de gevraagde som niet te tornen, en ’t verzoek in zijn geheel in te willigen, werd met op één na algemeene stemmen aange nomen. Op een adres van ’t bestuur der Coöpe ratieve Telefoon-Vereeniging besloot de Raad zonder hoofdelijke stemming: a. aan genoemde vereeniging dien aanleg en de exploitatie van T telefoonnet op te dragen; b. genoemd be stuur uit te noodigen met hare concept- voorwaarden tot den raad te komen. De begrooting der algemeene armvoogdij, dienst 1904, werd in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 17855, waaronder f 16855 ge meentelijke subsidie; die der d.d. Schutterij over 1904 in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 1165. Een voorstel van ’t raadslid T. C. Kieze- brink, inzake rioleering van gemeentewege en annex daarmee een straatbelasting, werd tot nadere behandeling aangehouden. Aangenomen werd eindelijk met 7 van de 13 stemmen ’t voorstel van Burg, en Weth., dat de tegenwoordige veemarkt worde besten digd en uitgebreid met de terreinen van de oude gasfabriek. Aan ’t zelfde college werd opgedragen in den Raad met bestek, teeke- ning en kosten van de te vernieuwen vee markt te komen. De berucht geworden glasbreker, Slappe Rintje, heeft zijne biezen gepakt naar Amsterdam. 't Armbestuur heeft hem geholpen een mandje met schrijfbehoeften, waarmee hij het medelijden zal trachten op te wek ken van de bewoners onzer hoofdstad. In ’t belang onzer burgerij kunnen wij den vreemden gast niet een „tot weerziens!" toewenschen. In de zitting^ van Maandag is o.a. voor de rechtbank te Leeuwarden behandeld de zaak tegen P. W., 27 jaar, arbeider te Sneek, beschuldigd van het opzettelijk ge bruik maken van een vervalschte bon voor een verloting, welke bon bestemd was om te dienen tot bewijs, dat de rechtmatige eige naar daarvan recht had op een op dat num mer gevallen godden horloge, door we tende, dat het nummer, dat op die bon ge schreven is, vervalscht was, die bon als echt en onvervalscht aan P. Zondervan, houder der verloting, aan te bieden, ten einde den op dat vervalschte nummer gevallen prijs te bekomen. De eisch is 3 maanden gevangenisstraf. Heerenveen. Zondag werd alhier de katholieke landdag gehouden, die goed be zocht was. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal afdeelingen met één was toegenomen. Dr. Vullings, te Tilburg, sprak daarna over: „Huldiging van dr. Schaepman", de heer v. d. Zee, te Wolvega, sprak over: „Het Kruisverbond", betoogende, dat het ligt op den weg der katholieke actie te ijveren voor geheelonthouding van het gebruik van alcoholische dranken. In de Friesche taal sprak de heer T. Hettinga, te Cornjum, over het orgaan Ows Noorden, en stelde deze conclusie: „de Friesche Landdag, erkennende het groote belang en de noodzakelijkheid van het orgaan Ons Noorden, overwegende dat genoemd blad en de katholieke actie in haar oorsprong en resultaat sedert 32 jaar grooten dank verschuldigd is aan wijlen dr. Schaepman, besluit zijne nagedachtenis niet beter in eere te kunnen houden, dan door het orgaan in aller belangstelling warm aan te bevelen en hare maatschappij voor te stellen, het blad op breederen grondslag te vestigen, door alle leden der aangesloten ver- eenigingen bij wijze van kleine aandee- len aan haar te eigenen, tot grooteren bloei der katholieke actie in Friesland." Op voorstel van den voorzitter werd besloten de conclusie te verzenden naar de afdeelingen en in de volgende bondsvergadering te be handelen. De Voorzitter besprak daarna de Organi satie der katholieken bij de aanstaande ver kiezingen, en beval aan, nu reeds krachtig te propageeren, en het kiezerskorps onder de katholieken te vergrooten. Pater T. Henrichs, uit Oudenbosch, hield een rede over „de idee van Leo XIII, die was: „de weldoende kracht der katholieke kerk zoo breed mogelijk te openbaren, door grootheid in geloof, heiligheid en liefde,* Daarop werd de bijeenkomst gesloten-. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1