Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1903. 4Sste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 64. ZONDAG 9 AUGUSTUS. BINNENLAND. HAAR LIED. VOOR "W Afzonderlijke tot de zaal De kerkelijke archieven zijn ge- Maar steeds eiken dag was er Fr, I worden, maar hoewel van deze daad wordt voorloopig geen be- ABONNEMENTSPRLJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de hand dat hier een soort wraak is voor een geweigerde bedeeling. L. Ct. weer verwachten we dan ook uw kind is en trokken om verklaren loofd, men Het ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Staking van betaling Vrijdagmorgen verspreidde zich te Leiden het gerucht dat de Rijnlandsche Bankver. en collecteur der Staatsloterij (F. F. W. Heintz Co.) de betalingen hadden gestaakt. Een groot aantal belangstellenden verdron gen zich voor het kantoor, zoodat de politie ter voorkoming van wanordelijkheden moest optreden. Een der commissarissen deelde aan van politie den waarnemenden commissaris mede, dat het kantoor zou gesloten blijven de heer Heintz naar Den Haag was ver- zich bij de rechtbank failliet te Door velen wordt dit niet ge- wil dat hij reeds voortvluchtig is. Het commissariaat van politie wordt thans bestormd. Daar kan men echter nog niets positiefs mededeelen. Ook raenschen, die er bij hun tijdelijk vertrek uit de stad hun geld en geldswaarde in bewaring gaven, zijn niet gerust. Het gerucht dat ook de gemeente voor zes ton bij de zaak betrokken zou zijn, kunnen wij van bevoegde zijde met beslistheid tegenspreken. De Rijnlandsche Bankvereeniging trad slechts op als tusschen- persoon voor de Gemeente en de Ned. Bank. Thans zijn reeds alle connectiën met den heer Heintz en de Gemeente verbroken. Het vermoeden ligt voor de hand dat de heer Heintz te roekeloos heeft gespeculeerd. Handelsblad. Het ongeluk te Leeuwarden, Toen te Leeuwarden het ongeval met de Drachtster boot had plaats gehad, seinde, onmiddellijk nadat geconstateerd kon worden, dat het ongeval geen droevige gevolgen zou hebben, de commissaris van politie te Leeu warden aan den burgemeester van Smallin- gerland, dat de Drachtster boot in de gracht te Leeuwarden gekanteld was, doch dat er geen inenschenlevéns te betreuren waren. Hij ver zocht tevens, dat daarvan aan de ingezetenen te Drachten melding werd gemaakt, opdat geen onjuiste berichten nutteloozen angst te voorschijn zouden roepen. De burgemeester voldeed daaraan terstond. Bij klokgelui liet hij de tijding bekend maken, zoodat het bericht van het ongeval gelijktijdig met de meest geruststellende ver zekering bij de ingezetenen* van Drachten bekend werd. N. R. Ct. Al de beste parturen van de Franeker wedstrijden dingen mee, als ReitsmaDe V riesStruiksma, KooistraW erkho ven v. d. Steeg, de Kimswerders, de Wynaldu- mers, de Marsumers, de Beetgumers en de Franekers. Bij gunstig vele toeschouwers. Woudsend. Dezer dagen werden bij onzèn burgemeester en den president-arm voogd, des avonds laat bij donker weer, ruiten ingeworpen. Wij hadden gehoopt, dat de dader gevonden zou algemeen één persoon verdacht, schijnen er wijzen te worden gevonden. Het vermoeden ligt voor genomen Twee jongens een van negen en een van vijftien jaar van den landbouwer A. H. te St. Kruis, waren Woensdag op de hofstede aan het stoeien, waarbij de jongste een scherp mesje in de hand hield met het ongelukkig gevolg dat hij den oudste een doodelijke wond in den buik toebracht. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Ander half uur na het voorval gaf het kind den geest. Dinsdagavond werd een 17-jarig jong- mensch te Middelburg, volgens zijn zeggen aan de politie, op den Ouden Vlissingschen weg door drie fietsers, die hem, tegemoet kwamen, aangerand. Daar hij eep zakje met taartjes in zijn hand hield, namen zij dit van hem af en stopten er een van in zijn mond. Een der aanranders hield toen zijn hand op den vollen mond van den jongeling om het roepen te verhinderen, terwijl de twee anderen zijn zakken doorsnuffelden en een portemonnaie met 7 a 8 gulden daaruit namen. De politie heeft van de daders nog geen spoor ontdekt, Midd, Ct. Roden haastte zich den uitgesproken wensch op te volgen en geleidde Marie naar het klavier. Niet wetende wat te kiezen, bladerde zij in het vóór haar liggend muziekboek. Daar klonk plotseling zeer zachtjes: Het is bestemd in ’s Heeren raad, Dat men van ’t liefste, wat men heeft, Moet scheiden...moet scheiden... Eerst zachtkens, daarna al sterker en sterker, al voller en voller tot het aan grijpende, nu dubbel aangrijpende slot: Tot wederzien.tot wederzien! Een oogenbjik van roerende stilte volgde. Toen verzocht men Marie om een tweede lied. Een paar accoorden vooraf, een vluchtig blozen van Marie’s wangen, toen begon ze het in zijn eenvoud zoo roerend melodieus volkslied van Ferdinand Hiller: O, gij lieve, lieve schat Straks komt de lange scheiding... Maar ze voleindigde het niet; het gevoel werd haar te machtig; tranen biggelden over hare wangen. Niemand sprak, want allen wisten van wien zij in dit lied afscheid nam, misschien wel voor eeuwig... Het was vijf weken later, eenige dagen na den bloedigen slag bij Sédan. Marie zat aan het klavier in droomerijen verloren; als onbewust gleden haar handen over de toetsen en afgebroken en stootend klonk het oude lied: O, gij lieve, lieve schat... Twee mannen stonden buiten onder het halfgeopende venster. De gesprekken liepen over den voor Duitschland zoo roemvollen slag bij Sédan. Het tweede bataljon is ver nietigd; ook de raadsheer Carl Roden is gesneuveld. Meer hoorde de arme Marie niet; één hartverscheurende kreet... toen viel ze ter aarde. Nadat men haar eindelijk had bijgebracht, verviel ze in de hevigste zenuw-koortsen en al werd ook ten slotte het leven gered... ze was krankzinnig. Maanden gingen voorbij. Lichamelijk hersteld, bleven haar geestvermogens krank. schelle lach door het weer hoorde men een of een zielroerend Bij den president van het gerechtshof was een groot afscheidsfeest. Twee dagen te voren was de Fransche oorlogsverklaring gekomen en er was geene familie in de kleine stad R.. die niet in de eerstvolgende dagen één of meer barer huisgenooten moest uitzenden naar den krijg. Mocht ook de ernst van het oogenblik alles op den achtergrond dringen, de president wilde nog éénmaal al de scheidende jonge vrienden in een afscheidspartij vereenigen. De stemming was drukt. Mocht ze droevig worden, dan ernstig, maar niet ge- voor een oogenblik te i was het vooral de muziek, die trachtte de al te donkere wolken van de voorhoofden te verdrijven. Wilt ge ons niet eens een lied zingen, Marie? vraagde de vrouw van den president in een dergelijk oogenblik aan de dochter van den raadsheer W. De heer Roden zal zeker de begeleiding op zich willen nemen? Onder het rooken van zijn pijp had een oud man te Vlissingen het ongeluk dat er eenige spranken vuur op zijn kleederen vielen, die daardoor vlam vatten, tengevolge waarvan de man zoo hevig gebrand werd, dat hij aan de bekomen wonden is bezweken. Re brand te s-Herlogenbosch. Sedert den brand in den artilleriestal te ’s-Hertogenbosch is een jongen van 16 a 17 jaar, zoon van een militair aïdaar, verdwenen en vraagt men zich af of, die jongen, van wien nu vreemde uitdrukkingen worden ge noemd, ook. meer van dien brand zou weten. Handbl. Brand door hemelvuur. Te Oudeschild op het eiland Texel sloeg Donderdagavond te halfelf de bliksem in den toren van ’t kerkgebouw der Herv. gemeente. In een ommezien stond de toren in lichter laaie. Nader meldt men: De brand is boven in den toren ontstaan, 10 a 12 jaren geleden sloeg bij een hevig onweer ook in denzelfden toren, die thans, het is nu 2 uur na middernacht, bijna ge heel door het vuur is verteerd. De aanjager van Den Burg bewijst uitstekenden dienst. De brand duurt echter nog voort. Ware de wind zoo hevig geweest als in de laatste weken, het oostelijk deel van het dorp zou groot gevaar geloopen hebben geheel af te branden. borgen. IFild in Friesland. Men schrijft uit Friesland In weerwil van de vele regens is nu reeds lang de wildstand in Friesland vrij gunstig te noemen. Zoowel in de bosschen, als in de bouwlanden worden tamelijk veel hazen gezien, ofschoon vele jongen van deze dieren zijn gestorven tengevolge van ziekte, koude of hoogen waterstand. Patrijzen worden, over het geheel, minder waargenomen, koppels van deze vogelsoort treft men nog weinig aan, vele broedsels zijn door de al te over vloedige regens verongelukt. Het waterwild is voor het grootste gedeelte nog niet volwassen, de hooge waterstand was voor de eendvogels zeer gunstig. Omtrent andere gezochte vogels zooals houtsnippen, water snippen enz., welke trekvogels dus hier niet inheemsch zijn, valt nog weinig te zeggen. Botervervalsching Naar aanleiding van de nu weer gecon stateerde fraude in natuurboter door een boterhandelaar te Oude-Pekela, schrijft men aan de N. Crt., dat in een groot aantal gevallen in natuurboter, door handelaren van de hand gedaan, bedrog plaats heeft. De vaten natuurboter worden dan ont daan van het waagbriefje en na met een goed merk margarine, in mindere of meer dere mate, te zijn omgewerkt, weder in het vaatje gedaan en voorzien van een nage- gemaakt boterstempel, waarna het waag briefje er weder wordt opgedaan. De natuurboter, die aan particulieren veelal in dergelijken vorm wordt geleverd, is natuurlijk slechts door deskundigen van onvervalschte te onderscheiden en wordt dan ook als natuurboter vervoerd. Hazardspel. Het Openbaar Ministerie bij het Haagsche kantongerecht te ’s-Gravenhage vorderde 2 geldboeten van f30 ieder tegen een persoon die bekend staat zijn werk te maken van het doen uitoefenen van hazardspel op de openbare straat. Thans had hij weder laten spelen met een aantal dobbelsteenen, waarvan de som der oogen moest overeenkomen met getallen, gesteld op een stuk papier dat op zijn wagen lag en wanneer die getallen overeenkwamen ontving de speler een prijs van f 1 of f 1.50. Het was echter uitzondering wanneer iemand iets won en de personen die wonnen, bleken ten overvloede nog meestal handlangers van den bekl. te zijn. Treurig verscheiden. Een 70jarige vrouw uit Zierikzee, die te Monster bij haar dochter gelogeerd was, vluchtte bij een kennis binnen, om voor een zware regenbui een schuilplaats te vinden. Even binnen zijnde, zakte de vrouw ineen en was terstond dood. Een hartverlamming maakte een einde aan haar leven» Stavoren, 6 Aug. Het getal vischhande- laren in onze plaats heeft plotseling eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Zooals we indertijd meldden, gingen ook van hier verscheidene jeugdige visschers naar de loggers, d.i. namen deel aan de haring vangst op de Noodzee. Ze bewijzen daar hun diensten als „jongste”, „oudste” en „matroos” met welke rangen de verdiensten in dezer voege in verhouding zijn, dat het minimum loon achtereenvolgens f 5, f 7, en f 9 per week bedraagt boven kost. Met minimumloon, het loon toch wordt percents gewijze berekend naar de vangst en loopt dus zeer uiteen, doch kan nimmer lager dalen, dan de genoemde cijfers. Buitendien wordt den opvarenden bij aan komst in ’t vaderland en meermalen alzoo, een premie toegestaan, bestaande in een vaatje (p. m. 100 stuks) haring, ’t welk gewoonlijk verzonden wordt naar het ouder lijke huis. Die haring, van puike kwaliteit, kan niet lang duren, wordt deswege gedeel telijk verkocht en vindt gretig aftrek. Leeuwarden, 7 Aug. Het lichten der Drachtster boot gaat langzaam en trekt voortdurend veel toeschouwers. Harlingen, 6 Aug. Tusschen vijf en zes uur hedenavond had men een prachtig na- tuurgezicht op dep zeedijk. Niettegenstaande den vrij hoogen stand van den barometer, broeide er iets in het westen aan den horizon, dat velen met belangsteling gadesloegen. Een licht grijze wolk van tamelijk groote uitge strektheid bewoog zich eerst met minder, later met grooter snelheid naar de kust. Een hoosachtige lucht, hoorde men zeggen. Oogen- blikkelijk daarop schoot een vuurstraal door het zwerk, de donder liet zich hooren, de regendroppels begonnen te vallen, het zwerk zich te ontwarren, ’n hevig onweder kwam op en dreef naar ’t noordoosten. De toe schouwers vluchtten naar alle richtingen heen. Korten tijd later scheen de zon weer. Hepk. Nieuwsbl. v. Witmarsum, 7 Augs. Reeds een elftal parturen hebben zich aangegeven voor de groote kaatspartij van Zondag, te houden in de „Hertenkamp”, een prachtig terrein achter het slot Aylva State, Dikwijls klonk een eenzame huis, dan afgebroken snikken gekerm. Somtijds vloog ze naar het venster. Ziet ge, daar komt hij terug... ja, het is Carl, mijn Carl, dan weer heette het op jammervollen toon: mijn Carl is dood. Maar steeds eiken dag in haar rustige oogenblikken, klonk het weemoedig gezang door de kamer O, mijn lieve, lieve schat Wij hebben lang te scheiden... De vrede was hersteld. Weder een partijtje bij den president. Een zekere spanning lag er op de gezichten der ge- noodigden, die nog grooter werd, toen Marie binnen trad. Vriendelijk als altijd, trok ze zich spoedig in een stillen hoek terug. Zou het gelukken, Docter? vraagde haar vader met diep-bezorgde stem aan een goedig uitziend, oudachtigen heer. Ik hoop het, beste vriend! luidde het antwoord. Op eenmaal, als bij afspraak, werd het stil in de zaal. Eerst zachtkens, daarna al voller en voller klonk uit de salon de slot- Strophe uit Mendelssohn’s beroemd lied Toch moet ge mij ook recht verstaan Als menschen uit elkander gaan, Dan zeggen zetot wederzien wederziens. Aller oogen vestigden zich op Marie. Bij de eerste tonen verhief ze zich lang zaam van haar stoel: ze stond daar met ver geopend oog, als starend in een toover- land, het hoofd voorovergebogen, de handen uitgestrekt, als wilde ze iets grijpen in de verte. Men hoorde geen ademtocht. Nieuwe accoorden ruischten door de en helder en geaccentueerd klonk het: O, gij lieve, lieve schat Wij willen niet meer scheiden... Daar ging plotseling een schok door Marie’s gestalte; haar borst bewoog zich heftig... met de hand streek ze over het leliewitte voorhoofd, toen zag men haar naar den salon vliegen... één jubelende kreet: Carl, mijn Carl. De docter was haar zachtjes gevolgd. Na weinige minuten keerde hij terug. De reactie is ingetreden gered, lieve vriend. En ze was gered. Wel was Roden in den slag bij Sédan zwaar gewond, maar langzaam was hij hersteld. Wel had men het Marie meegedeeld, maar met een ongeloovig, soms lachend gezicht hoorde zij den spreker aan. Eindelijk lichtte dat lied, haar zoet, een voudig lied als een zonnestraal in het donker van haren geest en gaf haar den verloren geliefde weder. Nog éénmaal mocht schrijver dezes nog dat lied hooren. Het was toen de eerwaardige predikant van het stadje het gelukkige bruidspaar tot een gelukkig echtpaar had gewijd. Toen klonk het nog éénmaal, een weinig gewijzigd, jubelend en gelukkig: O, gij lieve, lieve schat, Wij willen nimmer scheiden. Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1