1903. 42ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 65. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. J. DE JONG Tentoonstelling I i i DONDERDAG 13 AUGUSTUS. te DOLSWARD. 7» 7< 'W VOOR Afzonderlijke Mocht die harmonische echt Dat milden zegen schenkt, f. wees I een zijn zal worden toege- zijnen directeur, 4 4 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. den zalm op ’t gebied onzer veeteelt hier aanwezig. Jammer voor mij en velen met mij, dat wij zoo weinig Hun levensbron, zich huwde aan noeste [nijverheid, een rijk des [vredes vesten, en waar geluk [verspreidt, elders getogen, van 7 io zullen ook ouderen hunne oogen den kost kunnen geven. Wij wisten niet, dat er zooveel verschei denheid van ras en soort bestaat bij de ko nijnen. Tot ons leedwezen konden we ons hier niet lang ophouden, ’t werd te duister. Wij komen hier echter terug. Boter, kaas, veevoeder en landbouw-arti- kelen vonden onderdak in „de Waag” en ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Maandagavond de vóóravond onzer Tentoonstelling. Als wij ons neerzetten om den lezers onzer courant een kijkje te geven van alles wat er te zien zal zijn, en van alles wat er moest gebeuren om een en ander „op stel” te krijgen, is juist het volksconcert afgeloopen en wachten wij op de dingen die zullen komen. Maar wij wachten met zorg en vreeze vanwege het weer. De heeren Aeolus en Pluvius schij nen verbolgen te zijn op ons, Bolswarders, tenminste zij hebben vandaag de fiolen van hunnen toorn over ons leeg gegoten. Had den eerst in den morgen windvlagen de ver schillende versieringen deerlijk geteisterd, af en toe regende het zóó, dat verscheidenen een nat pak opliepen. De barometers hebben vandaag wat te lijden gehad, van al dat tikken op de wijzer platen. Op ’t oogenblik schijnt het weer glas goede voornemens te hebben. Mocht dat zoo zijn. In weerwil van al dat onaange name regenen en waaien waren de verschil lende commissie-leden toch druk in de weer om alles in orde te krijgen. En dat zegt wat. Elk dier, ieder vat boter, alles wat tot de landbouw-artikelen behoort, moet geplaatst en gebracht worden op de daarvoor bestemde ruimte. Bijzonder druk was ’t in „de Doele”, waar het pluimvee en de konijnen worden geëxposeerd. Keurig is daar de inrichting. In de groote zaal zijn op lange hooggestelde schragen de kooien geplaatst, die zullen die nen tot logeerplaatsen der gevederde „ut fen husers”. En daar moet nog al wat ge herbergd worden. De catalogus vermeldt 208 verschillende nommers, alleen voor de kip pen. Dat wordt nog al wat.' Dan komen nog de ganzen, die juist niet de grootste plaats behoeven, dan de eenden, die ver deeld zijn in 10 rubrieken. En wat zullen wij na vluchtige beschou wing van dit „vogelenheir” zeggen? Reeds op de Koemarkt, huizen ver, ver neemt men het gekraai en gekakel. In alle toonaarden, in alle mogelijke van sopraan tot bas af dalende stemmen, wordt hier de con versatie gevoerd. Er zijn er bij, die een stem opzetten, om nachtwacht op de vlucht te jagen, er er ook, die hun lied uiten met falset stem. Wonder aardig hoort dat, vooral voor de echte hoenderliefhebbers. Of er nu wezenlijk mooie dieren bij zijn? Waarde lezer of hooggeachte lezeres, „span- deer” er uw kwartje aan en U zult zelf kunnen oordeelen, en ik verwed er honderd pond klontjes op, dat U zult zeggen’t Is mooi. En hoe keurig is de inrichting. Alle hokken zijn gemaakt van gegalvaniseerd draad, flink hoog, en voorzien van eet- en drinkbakken. En van uit die hokken zien ons al die „hij’s” en „zij’s” aan; de een, gewend om geëxposeerd te worden met een soort van onverschilligheid, een ander gluurt door het traliewerk en denkt bepaald„wat ’n drukte”. er zijn er ook, vreemdelin gen in Jerusalem, die in stille berusting neerzitten, en hopen op den dag, dat zij weer vrij in hunne rennen mogen rondloopen. Op het tooneel van dé zaal vindt men de eieren, verdeeld in 2 afdeelingen, a. (cat. no. 407) het dozijn grootste eieren met bruinen dop, en b. (cat. no. 408, 409 en 410) met witten dop. Hierbii vinden wij ook Y- deskirchen. Zoo, omstuwd door eene groote menigte, ging het naar ’t stadhuis, waar de dames en heeren op de Raadszaal werden genoodigd. Hier bevonden zich reeds de leden van den Gemeenteraad, de besturen van ’t St. Anthony-Gasthuis, Weeshuis, Armhuis en „Handel en Nijverheid.” Alsnu werd de eerewijn aangeboden en hield de heer C. J. van der Veen, Burge meester van Bolsward, Voorzitter van de afdeeling „Bolsward” de volgende toespraak Mijne Heeren! Het is mij als Voorzitter der afdeeling Bolsward van de Friesche Maatschappij van Landbouw, èn als Hoofd der Gem. Bolsward eene bijzondere vereerende taak U Voorzitter, Secretaris en Leden van het Dag. Bestuur der Maatschappij, gij vertegenwoordigers van verschillende corporatiën en stichtingen, gij Leden van Bolswards Gemeenteraad, gij ver tegenwoordigers van Frieslands landbouw een vriendschappelijken welkomsgroet te brengen ter dezer plaatse en in dit morgenuur. Met vreugde begroet Bolsward U binnen hare muren en trotsch is de Afd. Bolsward der Friesche Mij., dat de algemeene leden vergadering, na tal van jaren, weder binnen haar ressort plaats vindt. Immers wordt haar daardoor de gelegenheid geschonken U allen, uit Friesland herwaarts samen geko men, te toonen, hoe de landbouw in Fries lands Zuid-Westhoek zich zooveel op ’t ge bied der veeteelt als zuivelbereiding heeft ontwikkeld en gewis de toets van een ern stig onderzoek kan doorstaan, dank zij den finantieelen steun van Gemeente, St. Anthony Gasthuis, Weeshuis, Armhuis, Ver- eeniging van Handel en Nijverheid, inge zetenen van stad en lande is er iets goeds kunnen worden gewrocht en mogen wij zeer zeker hopen op een aanvankelijk succes, het is mij eene behoefte, gij allen die als vertegen woordigers dier instellingen en corporatiën hier vertegenwoordigd zijt, daarvoor namens de afd. en het tentoonstellingsbestuur mijnen hartelijken en oprechten dank te brengen. Maar bovenal gevoel ik mij gedrongen Hiijn diep erkentelijken dank en hulde te brengen aan ons aller geëerbiedigde en ge liefde Vorstin Wilhelmina voor de gift van ƒ100,aan de tentoonstelling geschonken. Opnieuw is daardoor gebleken hoe warme belangstelling Hare Majesteit toont in Fries lands landbouw en Frieslands bloei, maar ook aan Hare Majesteit onze beminde Ko ningin Moeder en Beschermvrouwe onzer Friesche Maatschappij en Zijne K. H. Prins Hendrik, dank voor de prachtige medailles ons aangeboden; bevestigd wordt daardoor opnieuw de algemeen bekende belangstelling van het Koninklijk huis in ons gewest. Dat zij leve Moge Bolswards feesttooi en de ontvangst U bereid, de overtuiging bij u ingang doen vinden, hoe van harte welkom gij zijt en wanneer gij straks, na de bespreking van de landbouw-belangen, de inzendingen van vee, landbouw-artikelen en pluimvee in oogenschouw zult nemen, dan koester ik den wensch, dat gij verzekerd zult zijn, hoe de harten van Bolswards ingezetenen en hare omgeving warm kloppen voor de Friesche Maatschappij van Landbouw en haar Bestuur en voor de belangen die zij voorstaat. Dan zal dit voor de Afdeeling Bolsward en voor allen die tot de totstandkoming der tentoon stelling zooveel hebben bijgedragen, de groot ste voldoening zijn. En thans noodig ik u uit dit glas te ledigen op het welslagen onzer pogingen en op den harmonischen geest die ons heden allen bezield en uwe welwillende aandacht te schenken aan het welkomstlied, dat door het Dameskoor „Aurora” u zongen, onder leiding van den heer W. Jacobs. Nu volgde de uitvoering der Cantate die met pianobegeleiding werd uitgevoerd Heft aan, heft aan den jubelzang, Laat luid den juichtoon klinken, Op ’t heuglijk feest, dat hier deez’ schare [samen riep. Ruim ’n halve eeuw zaagt g’ in den schoot [des tijds verzinken, Sinds Eendracht ’t heerlijkst werk tot ’s [landmans welvaart schiep I Waar immer d'akkerbouw, die trots van [deea’ gewesten, in op het terrein geplaatste tenten. De afdeeling boter telt 27 nommers, Goudsche kaas is vertegenwoordigd met 14 inzendingen, terwijl de zoogenaamde boeren- nagelkaas ons in 20 no. wordt gepresenteerd. Wij zien dus dat de artikelen „boter en kaas” eens de trots onzer provincie, nog al vertegenwoordigd zijn. Mocht deze expositie er toe medewerken, dat de goede naam, die de Friesche boter en de dito kaas eenmaal hadden, binnen kort weer in eere wordt her steld en de tijd niet ver zijn, dat Friesland weer, als van ouds, de „eerste keur” krijgt in Engeland. En nu, Maandagavond halftwaalf, als deze regelen persklaar zijn, willen we hopen op een prettig ontwaken op Dinsdagmorgen, de eerste dag onzer Tentoonstelling. Moge het weer, die groote factor voor een welslagen van het feest, ons dan gunstig zijn. Dinsdagmorgen. Mooi weer, heldere lucht. Reeds vroeg is alles in beweging. Van het stadhuis worden de vlaggen uitge stoken, welk voorbeeld dra door schier alle ingezetenen wordt gevolgd. Wij gingen nog eens een kijkje nemen hier en daar. In „de Waag” vonden wij verscheidene inzendingen, die der moeite van bezien waard zijn. Wij verwijzen bijv, naar die van de Firma Kingma Co. te Bolsward, fabrikanten van lijnkoeken. In een koestal geheel vervaardigd van grondstof van lijnkoeken ligt een levensgroot koebeest.. En idee, èn uitvoering van een en ander zijn werkelijk frappant. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft is ook op ’t appel present. In een fraaie etalagekiosk stelt zij hare producten ten toon. Ook de inzending der stoomoliefabriek van S. Tijmstra te Kollum vond hier een plaats. Onze stadgenooten de h.h. Ruiter, schaat- senfabrikant, D. v. Wieren, ged. hoefsmid en Kuipers zijn ook niet achterwege geble ven, en geven door doelmatige etalages een idee van ’t geen op hunne werkplaatsen wordt vervaardigd. Inmiddels wordt het zachtjes aan druk ker op straat. Reeds zien we verscheidene h.h. commissieleden en leden der jury’s, in vol ornaat. Alles wordt nog eens nagekeken, hier wat verzet, daar wat veranderd, en zoo wacht Bolsward op den klokslag van 9 uur. Dan begint no. I van het programma der feesten: ^Installatie der Jury. Opening der Tentoonstelling. Nadat te 9 uur in het Consistorielokaal der Doopsgezinde Kerk de jury was geïn stalleerd, werd de Tentoonstelling geopend. Alras ging nu het plaatselijk Comité van Uitvoering met nog enkele andere Com mis leden onder de opwekkende tonen onzer Schutterij-muziek, naar het station om daar het Dagelijksch Bestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw te ontvangen. Daar kwam de tram, daar klonk het volkslied, en zij stapten uit de mannen die aan ’t hoofd staan van een der zegenrijkste vereenigingen in onze provincie. ’t Zal hun goed gedaan hebben, zóó te worden ontvangen, ’t Gaf hun een klaar bewijs hoe het werk der Maatschappij ook hier wórdt gewaardeerd. De Voorzitter, de heer van Konijnenburg ^tte Leeuwarden was wegens treurige huise- I lijke oinstandigheden niet mee gekomen. En nu werd het „Umzug” zooals papa Hansché zegt, van belang. ill Vierkante b L ®erst kwam de heer Inspecteur van politie “met zijne trawanten. Daarop volgde ons 1 K.Gstedelijk muziekkorps, met ontplooid vaandel, ■g- q. en daarachter een 18-tal jonge dames, allen ,in ’t wit gekleed en getooid met sjerpen, K.Gvan de Friesche kleuren, ’t Waren de leden van het dameskoor „Aurora” die zoo straks op ’t stadhuis eene feestcantate zouden In deze buss; zingen. Daarop volgde een breede schare bevinden zich de STEREOS* Commissieleden, en nu werd de stoet be- sloten door het stadmuziekcorps van Gel- Weest dan gegroet, die van Bolsward in feestdos aanschouwt Mocht ’t op Uwr warme belangstelling bogen, Billijk dat ’t ook in zijn tooi zich ontvouwt. Zijne bevolking ontvangt U vol vreugde, Biedt U het welkom met hartlij ken zin, Op zoo een feestdag als weinig haar heugde Haalt zij als juichende gastvrouw U in. Welkom, gij, die deez’ provincie Met beleid en trouw bestiert, Waardig Hoofd, dat in ons midden Ceres’ hoogtij medeviert. Welkom, vroedschap dezer stede IJvrend voor haar stagen bloei, En ook allen, die belangstelt In haar welzijn, kracht en groei Bolsward brengt U hare hulde Met een dankbren vriendengeest I Neemt dan deel aan haren jubel Op dit tweedaagsch landbouwfeest. Dat zich Uw oog aan de schatten verlustig Eerlijk door wedijver samen gebracht. ’t Geldt hier een wedstrijd, zoo lieflijk als [rustig, Waaruit de vrede met toovermond lacht. Al wat de bodem der vruchtbaarste dreven, Trots d' elementen voor heerlijks kan bien, Al wat des landmans volharding kon geven, Zult gij hier welig ten toon gespreid zien. Voorspoedblijf uw gulden zegel hechten, Aan ’t zoo kloek tot stand gebrachte werk. Laat geen onspoedsvlaag ’t gebouw weer [slechten, Handhaaf ’t op zijn grondzuil vast en [sterk. Wil ’t voor ’t nakroost in zijn luister [sparen, En, herdachten ’t vorig jaar, wij ’t [stichtingsfeit, Mogen w’ op die vijftig lange jaren, ’t Hart vol dank en fierheid henen staren, Als des vrede’s schoonste zege pleit. 't Geeft Ws. geen pas over deze uitvoe ring te spreken, ’t was hem echter zeer aangenaam van verschillende zijden te mogen hooren, dat het goed was geweest en men de attentie zeer op prijs stelde. En nu weer voorwaarts en nu ging het met den populairen marsch „Unter Deutschlands Fahnen” regelrecht op de Tentoonstelling toe, waar de stoet werd ont bonden. ’t Was reeds een mooi gezicht geweest des morgens dat binnenbrengen van het te exposeeren vee. En toen nu de Optocht aan de poort aan de Dij lakker was ontbonden stroomde het publiek de hekken binnen en spoedig was ’t druk en levendig op de terreinen. Daar was wat te zien. Het neusje van was voor kennis hebben van de eischen die de kenner stelt aan le klasse vee. Met den verslag gever van Hepkema’s Nieuwsblad voor Fries land zeg ik„ik heb in ’t geheel geen koeienverstand.” Er gaat voor den leek zooveel verloren van wat juist bij de deskundigen groote bewondering opwekt. Maar toch rust het leekenoog met wel gevallen op al die prachtkoeien en stieren, die schapen en varkens, die daar zoo aan de lijnen staan, en wij kunnen best begrijpen dat onze boeren in extase komen, als zij al dat kostelijke vee daar voor zich zien, en kunnen er ons in denken, dat zij met trots zeggen: „dit is Frieslands glorie”. En dan die varkens. Een exposant mij met trots op zijn „bargen en biggen,” die daar zoo mooi in hunne apartementen lagen, schoongewasschen en gepoetst als bakerkindjes. En nu is alles in volle fleur. En op het terrein, en in „de Doele” en in „de Waag” overal is 't vol. De „hinnen” en „knynen” trekken vooral veel bezoekers, ’t Schijnt dat het gevederd gedierte volkomen content is met al die drukte, want het zet een keel Bolswardsche Courant i II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1